0e Essrepeesche Oorlog. N°. 16712 Donderdag SO Augustus. Tweede Blad. A0. 1914. ingezonden. LEIDSCl DAGBLAD EEN H0LEA.ND8CH SCHIP OPGEBLA- ZEN.—EEN OOGGETUIGE OYEB HET BOMBARDEMENT VAN DINANT. Over den Aanblik van een Slagveld. Te Rotterdam ia teruggekeerd kapitein H. Ebee met drie stuurlieden, drie machi nisten en negentien leden der bemanning yan het etoomsohip „Alcor" (cargadoors firma Van Nieveit, Goudriaan Go. aldaar) welk atoomschip, geladen met 5250 ton steenkolen, door de Russen is opgeblazen yoor den ingaDg van de haven van Hangö in Finland. De „N. li. Ct." bevat thans een verhaal van het gebeurde met dit vaartuig. Eet sohip waa Zondagmorgen 26 Juli ;van Rotterdam vertrokken en voer in den uamiddag van den Sisten Juli den Finschen Golf in. Doordat 's avonds de kustvuren niet brandden, bemerkte men van het schip reeds, dat er iets bijzonders gaande was en werd er scherp uitkijk gehouden. Te 11 uren 's avonds kwamen plotseling twee torpedo booten dicht bij het sohip, waarvan één een pchot voor den boeg van de Alcor'' vuur de, waarop deze onmiddellijk stopte. De Russische torpedoboot naderde zoo dicht mogelijk, zoover als de zeer onstuimige zee dit toeliet, en vroeg naar de nationali teit, naam, bestemming en lading van het sohip. Nadat daarop was geantwoord, kwam de mededeeling, dat de vaart naar Kroon stad, de bestemming van de „Alcor, verbo den was en men terug moest keeren of naar Hangö kon atoomen, waar men zich 25 mijl .vandaan bevond. De kapitein van de „Al- Qor" besloot tot dit laatste en 's morgens Om zes uur ankerde men op deo reede van genoemde plaats. Na ingeklaard te zijn, seinde de gezagvoerder aan zijn reederij het gebeurde en vroeg om instructies. Zondagmorgen 2 Aug. kwam evenwel weer een Russische torpedoboot langszij en vroeg toen opnieuw naar bestemming, lading en Ifrie de ontvangers waren. Nadat hierop was geantwoord, verdween de torpedoboot. Even later kwam er een ander Russisch Jharinevaartirig langszij. Er kwam een of- jjpoier aan boord, die gelastte ligplaats in de jpaven te nemen, terwijl hij tevens het schip inspecteerde. Toen de gezagvoerder hierte gen protesteerde en zeide op de reede te wil- ten blijven, daar hij elk oogenblik orders :on verwachten, beval de Rus onmiddellijk ©am zijn bevelen te voldoen, daar hij anders ftndere maatregelen zou nemen. Kwart voor twaalf stoomde toen de ,,A1- bor" onder bevel van een loods, die inmid- ijels aan boord gekomen was, naar de haven i©n op bevel van voornoemden officier, werd iöet schip aan den ingang der haven ge- toeerd, dwars voor de opening. Toen de ge zagvoerder de bedoeling, het schip als ver sperring te gebruiken, doorzag, uitte hij op hieuw een protest, er op wijzende, dat het hchip aan onderdanen van een neutralen ataat behoorde. De Russische officier antwoordde, dat het borlog was en alles betaald zou worden, ter wijl hij daaraan toevoegde, dat de opva renden binnen een half uur van boord moes ten zijn. Daarop werden dynamietebatterijen in het tcetblruim en de machinekamer geplaatst, <clio electrisoh verbonden werden met den iwal, Om halftwee werd de bemanning aan land gebracht en om 10 minuten over twee werd ben luide knal gehoord. Er vlogen stukken jbi de lucht en een groote kolom stoom «wam uit de machinekamer. Daarna helde i£te „Alcor" naar bakboord over en zonk ilaugzaam weg. De bemanning werd naar 'pot politiebureau gebracht en na een paar Ören wachtens naar een hotel. Den middag van den 3den Augustus heeft gezagvoerder van de „Alcor" met een itaedeclte van de bemanning verklaring af gelegd voor het plaatselijk gerecht te jHangö en tevens protest aangeteekend te gen het doen zinken van zijn schip door de ische overheid, hem en zijn reeders alle ffechten voorbehoudend voor de geleden fechade. De gezagvoerdèr kreeg verder bevel van .fiet hoofd der politie om met zijn bemanning baar Helsingfors te reizen, waarvoor Vrij- biljetten werden verstrekt, doch kapitein flSboB weigerde te vertrekken alvorens hij z'n Verklaring, en protest in bezit had. Vier dagen is hij te üelsingfors gebleven. Met lof heeft hij getuigd van de groote wel willendheid, die hem en zijn bemanning door den Hollandschen consul, den heer F. Stook- man, is bowezen. Ook op reis door Finland, Zweden en Duitschland naar hier hebben zij Van de overheden allen mogelijken steun gehad. In het halftuur, dat voor het opblazen van de Alcor" werd gelaten, had men natuur lijk slechts de scheepspapieren eoi de allef- *Ur digste eigendommen kunnen bijeen pak ken. Pc Russische regeering heeft nader toè- ge.-.ogd de waarde van het. schip en daarmee verloren gegane benev-ens andere schade na de- <- orlog te Vergoedëb". Op het Slagveld bij Haclen. In de „Nieuwe Gazet" vinden wij de vol gende beschrijving van het slagveld bij Hae- len Het slagveld van Haelen leverde een akelig en gruwelijk schouwspel op. Aan den inkom van de gemeente Webbecom waa nog een barrikade opgeworpen, die bewaakt werd door luitenant Du Bus, van het 2cie gidsen, en eenige ruiters. Yoor die barrikade lag een hooge stapel rompen van gedood© Duitsche paarden, en rondom was het bloed in breede plassen verspreid. Een dikke zwerm vliegen en insekton was op het bloed en de paardenrompen neergestreken. Wat verder, in het veld, waren eenige landbou wers bezig met een grooten kuil te delven. Rondom lag het veld bezaaid met lijken van Duitsche soldaten en rompen van doodge schoten paarden. Meer dan 120 Duitschers hadden daar onze troepen aangevallen. Meer dan 50 bleven dood op het slagveld, waar de landbouwers nu bezig waren hun graf te delven. Onder die dooden lagen er vijftien officierende dooden waren deer lijk gesteld. De eenen hadden de borst of den buik opengereten door een lanssteek of een bajonetstoot; den anderen was het hoofd vermorzeld door een houwitser of door mauserkogels, enz. De aangezichten waren verwrongen, de lédematen kramp achtig ineengetrokken, en de mond stond ver open, alsof hij pas den laatsten kreet geslaakt had. De grond was doorweekt van het bloed. De huizen in den omtrek waren verlaten, verwoest en vernield, 't Waa al dood en verwoesting wat men te zien kreeg. Yerderop naar Haelen waa 't hetzelfde schouwspel van dood en vernieling. In de grachten langs de baan lagen lijken van Duitsche soldaten en paardenrompen. Het water, dat in de grachten stond, was rood geverfd van 't bloed. In de groeven vond men ook Duitsche granaten, die niet ont ploft zijn. Hier lag een paard met de vier pooten in de luoht en daaronder bet lijk van een officierdaar was een jonge soldaat uitgestrekt, de handen gekruist op de borst, waaruit een breede streep bloed vloeide. Yerder nog ontwaarde men het eene lijk nevens het andere en overal bloed l Schrikwekkende worstelingen moeten daar plaats gegrepen hebben. De Duitsohero werden met gansche rijen weggemaaid en liggen langs belde kanten van den steen weg opgehoopt. Langs alle kanten ziet men in het veld platgebrande hoeven. Op de baan zelf kan men uiterst moeilijk vooruit, daar zij vol doode paarden ligt. De soldaten hebben zioh zelfs tijdens het gevecht achter de lij- kenhoopen als achter barrikaden verschanst. De Belgische elaohtoffers heeft men on middellijk begraven. De vijanden, vooral de uhlanen, eohijnen erg van de hitte te lijdenzij werpen hun hoofddeksels weg om gezwinder te kunnen rijden en vechten. Te Haelen heeft men de Duitsche lijken in diepe kuilen langs beide kanten van de baan begraven. Het Bombardement van Dinant. Een ooggetuige verbonden aan het sta tion Dinant verhaalde over het bombarde ment het volgende Als door een wonder ben ik en mijn fami lie gered. Het was zes uur Zaterdagmorgen, toen een verschrikkelijke slag gevolgd door een zwaarknet-teTend geluid ons wekte. Een Duitsche batterij opgesteld bij de Steen- groeve van Drelance kondigde door de eer- sto granaat aan, dat zij haar moordend werk was aangevangen en projectielen op de stad begon te werpen. Dadelijk volgden nu vijf granaten. Achtereenvolgens werden getrof fen het hospitaal, het café, het seinhuisje, het goederenkantoor" en het bureau voor kaar ten verkoop, twee projectielen waren in den spoordijk gedrongen. Het meerendoel dor bewoners redde zich door in de kelders te vluchten. Niet vóór het avond werd, durfden zij hun schuilplaatsen verlaten. Tegen den avond concentreerde de Duit sche batterij haar vuur op de wijk St. Me- day. Achtereenvolgens werden nu door het vuur getroffen het Hotel de la Care, het Hotel du Nord, de bank en andere gebou wen. De Franschen, van wie steeds twee 6ecties de brug en de omstreken bewaakten, antwoordden. Het bleek echter al dadelijk dat de Franschen in de minderheid waren. Desondanks wierpen de mitrailleuses den Duitschers massa's schroot op het lijf, het geen dezen niet verhinderde zich van de ci tadel meester te maken, waarop zij onmid dellijk de Duitsche vlag hesohen. Een gedeelte van de Fransohen trachtte de citadel te herwinnen. Zij werden eoht-er na een hevig' gevecht gevangen genomen. Gelukkig kwamen intijds de Fransche ver sterkingen opdagen en de Fransohen wis ten hun kameraden met de bajonet in de handen uit handen der Duitschers te ver lossen. Door deze charge werden den Diritschere belangrijke verliezen toegebracht, doch de citadiel was nog niet hernomen. Inmiddels worden Fransohe batterijen op de hoogten gebraoht en aan het vuren gebracht, waar op al spoedig het Duitsche vuur in kraoht verminderde. Het zal ongeveer twee uur werper op de hoogte geplaatst, op beslis- zijn geweest, toen een Fransohe bommen- sende wijze tusschenbeide kwam. AJet vier goed gerichte schoten bracht hij de vijan delijke batterijen tot zwijgen. Het Fransche regiment rukte in looppas aan en chargeer de zonder pardon op de Duitschers in. Niet tegenstaande de Duitschers in de meerder heid waren, ontruimden zij de citadelde Franschen rukten do Duitsche vlag af en hesohen de Fransche er voor in de plaats. Wreedheden. Uit Parijs komt de mededeeling, dat be vestigd wordt, dat de Duitschers Badonvil- ler, de Duitsche naam van het Elzassische plaatsje is Badenweiler, in brand hebben gestoken en er vrouwen en kinderen gefu silleerd hebben. Een zoon van den keizer, welke wordt niet gemeld, kwam derwaarts om de troo- pen te vertellen, dat de Fransohe wreed aards waren en bijvoegde er aan toe „Slaat er op los en stelt een voorbeeld." De „Echo de Paris" bevat een verhaal van een Belgisch priester, die ondanks zijn dringend verzoek te Metz te mogen blijven, om de zieken geestelijken bijstand te verlee- nen met anderen uit Metz werd gezet. Zij werden te Noeante in goederenwagens ge laden en van daar naar Arneville gebracht. Twaalf honderd personen samen werden als misdadigers vervoerd. Yolgens den geeste lijke wordt Metz geterroriseerd. Alle man non van 19 tot 60 jaar worden gemobiliseerd. De gemoedstoestand van deze mennachen is vreeselijk, daar zij als zoovelen in den Elzas hun verwanten aan beide zijden hebben, zoodat het vergieten van hun eigen bloed niet tot de onwaarschijnlijkheden behoort. Een dame uit Coburg, te Rennes aange komen, vertelt, dat zij den 2den Augustus uit Ooburg gevlucht is. Zij wilde door Zwit serland trekken, maar werd gedwongen over Holland naar Frankrijk terug te kee ren. Te Hannover werd haar man als spion gearresteerd. Hij raakte buiten zichzelf van toorn en riep uit: „Leve Frankrijk, leve Engeland". Op hetzelfde oogenblik werd hij met twee anderen gefusilleerd. Hun kind had een muts op het hoofd met den naam „France". Deze muts werd het kind van het hoofd gerukt. Een nieuwe opvatting van „onwaardig gedragen". Bij aankomst der eerste krijgsgevangenen in Duitschland schijnt sen deel van het pu bliek vooral vrouwen zich onwaardig té hebben gedragen. De militaire autoriteit te Stuttgart heeft ten minste bevolen, dat voor het geval dergelijke tooneelen zich mochten herhalen, zij die er aan deelnemen, zullen worden aangehouden en hun namen in de dagbladen bekend gemaakt. Wie na lezing van het bovenstaande denkt dat de krijgsgevangenen mishandeld of uit gescholden zijn, vergist zich. De „Frankf. Ztg." verneemt althans uit Stuttgart, dat de vrouwen, die zich „on waardig hebben godragen" den Franschen krijgsgevangenendouceurs en bloemen hebben overhandigd. Een gevaarlijke Reis. De „Westm. Gaz." hoeft een passagier van een stoomschip der „P. en O."-maat schappij, dat zoo pas van Oaloetta te Lon den is binnengekomen, een beschrijving van de reis van heb schip ontvangen. Yoorbij het Suezkanaal zat een Duitsche kanonneer boot het Engelsoho vaartuig op de hielen, maar de oorlog waa toen nog niet verklaard. Yele Duitsche koopvaarders keerden naar Massowa terug en konden geen geld voor kolen krijgen, omdat de banken voorschot ten weigerden. Twee dagen later werd van Malta draadloos telegrafisch bericht, dat Engeland den oorlog verklaard had. Hot stoomschip der „P. en O." werd den ge- heelen weg door het marinebestuur ingelicht door draadlooze telegrammen. Een groot gevaar leverde de „Goeben" op, die toen waarschijnlijk westelijk van Malta lag en van wie men wist, dat zij draadloos volgens een code-stelsel met de Duitsche stations 6prak. Er was dan ook groote bezorgdheid aan boord, en werd zoo scherp mogelijk uit gezien en de grootst» snelheid betracht. Alle lichten aan boord werden gedoofd of omhuld, opdat het schip niet gezien zou worden. Men ontmoette twee torpedo-ja- gers en vervolgens in den Atlanfcischen Oceaan een Portugeesoh oorlogsschip, een hulp-kruiser en een kruiser. De laatste ver oorzaakte vooral veel opwinding. Duitsche Schepen in hot Suez-kanaal. Een telegram uit Port-Saïd meldt, dat in het Suez-kanaal een toestand heerscht zooals nog nooit voorgekomen is. Het ver keer staat feitelijk stil. De haven is gevuld met schepen van alle nationaliteiten, daar de kapiteins niet verder durven gaan. Een kolossale vloot Duitsche koopvaardijsche pen wordt vastgehouden, ontdaan van de meest noodzakelijke machinedeelem en de toestellen voor draadlooze telegrafie. De geheele Duitsche zeehandel met Azië en Oost-Afrika is absoluut verlamd. Slechte 6chepen onder Italiaaneche vlag paeseeren het kanaalzij worden belegerd door mas sa's vreemdelingen, die Egypte willen ver laten. De Engelsohe autoriteiten hebben tal van Duitsche en Oostenrijkache officieren gear resteerd, die vermomd uit het land tracht ten te komen. Alle openbare diensten in Egypte staan onder oontról© der militairen Telegrammen van Cairo en Alexandria zijn aan een strenge censuur onderworpen, ter wijl de inlandsohe bevolking onder streng toedohj staak Over den Oorlog en de Schoolgaande Jeugd. Mijnheer de Redacteur! Zooals te verwachten was, is de toch al reeds te lange vacantie van vier weken door den oorlogstoestand verlengd. Daar is Op dit oogenblik niets aan te doenhet ia te hopen, dat de kinderen weer spoedig in de schoolbanken kunnen zitten. Maar moet nu do jeugd daarom aan haar lot worden overgelaten P De meeste werkmansvrouwen hebben geen gelegenheid om de kinderen bezig te houden, die zich op straat en in huis ver schrikkelijk beginnen te vervelen. Zij wor den lui en ondeugend en hebben geen zin om wat schoolwerk te maken. De ouders maken zich kwaad <~>p do kinderen en heb ben er toch medelijden mede. Mijn vraag is nu: Mag door den oorlogstoestand de jeugd, aan wie de toekomst behoort, verwaarloosd worden 1 De eerste, zenuwachtige dagen na de mo bilisatie zijn voorbij en de kans op oorlog in Nederland is, naar mijn meening, veel ver minderd. Laten we verder kalm en ernstig de dingen, die komen zullen, afwachten, doch op alles voorbereid, zooala het een goed Nederlander past. Doch dan ook ieder op zijn plaats weer flink de handen uit de mouwen gestoken Zoo ook onderwijzers en onderwijzer-essen Zouden dezen geen stappen kunnen doen bij de autoriteiten om de kinderen wat bezig te houden in lokalen of in de open lucht (op „Den Burcht" bijvoorbeeld). Als het kan een uur per dag, desnoods een paar uur in de week. Zij zouden zoodoende nog eenigszins voeling met elkander kunnen hou den 't onderwijzend personeel met- de kindo ren. Of als dat niet kan, met de kinderen een wandeling naar 'buiten maken; hen dan wat laten spelen of liefde kweeke.n voor de natuur: menschen, dieren en planten en an dere deugden. Mogen meerderen deze meening deelen en dat. dit schrijven tot resultaat hebbe, dat spoedig de schoolkinderen in de couran^ ten worden opgeroepen, wat daarom niet verplichtend behoeft te zijn. TJ, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij. Achtend, Uw Dn p. N. L. SEGA AR. Leiden, 18 Aug. 1914. PrUsverhooglng. Mijnheer de Redacteur! Waar 1.1. sterk werd gewaarschuwd te gen prijsverhooging, dringt mij dit tot schrijven. In iederen winkel van kruiie- nier8 is en wordt er sterk op gelet, behalve op de slagers, die nog bijna voor het mee- rendeel hun oude prijzen handhaven, waar toch koeien, varkens, enz., haast on verkoopbaar zijn, en ook voor veel lager prijzen verkocht worden. Zoo is mijn vraag, geachte Redaotie: mooht hier nu ook niet eens in voorzien worden? Want volgens mijn inzien staat dit gelijk aan prijsverhoogingalzoo groenten, die in verschillende plaatsen in verkoop zijn, en hier van de groentekar ren nog steeds hooge prijzen worden ver langd. Melk, die in de streken van Zoetermeer verkocht wordt voor 4 ets. per liter, en hier nog steeds 9 cents doet, is volgens mijn inziens ook prijsverhooging. Reden waarom ik dit schijf is, omdat dit juist de goede voeding is voor ons volk. Hopende, dat deze regelen tot verbete ring mogen leiden in onze Maatschappij. Geachte Redactie, u dank zeggende voor de verleende plaatsruimte teeken ik, Een Abonné. Musea op Zondag. Er wordt in Leiden veel gdaan, om den militairen he<t leven zoo aangenaam moge lijk te makenopenstelling van tijdelijke tehuizen, bezienswaardigheden, lezingen, vermakelijkheden, enz., en wij waardeer en dat ten zeerste. Toch meen ik op nog iets te kun nen wijzen, dat mee kon werken, om voor eenigen het gedwongen verblijf in Leiden zelfs eenigermate nuttig te maken, n.l. de openstelling van de vele weten schappelijke musea. Ik weet wel, dat de meesten niet op avond bezoek zijn in te richten, maar misschien zou openstelling op Zondag mogelijk zijn. Zou den zij, die hier over zeggenschap hebben, dat niet willen overwegen.? Landweerman. [Geopend zijn op Zondag het Museum van Oudheden, het Museum van Natuur lijke Historie en de Lakenhal. Niet geo pend zijn de Ethnografische Musea. Red.] weet heel goed, dat het haast niet mogelijk zal blijken om betaald werk te vinden er zijn nu al minstens duizend volwassen man nen jullie voor. Maar je kan je tijd toch wel wat beter besteden door te lezen of te spelen of gezamenlijk ergens heen te wan delen. We hebben in het Volkshuis, op den Apo- thekersdijk, een groote kamer keurig voor jullie in orde gemaakt. Daar liggen boeken bij de vleet en zijn alle mogelijke soorten van spelen. Het huis staat voor jullie allen open van 9 uren 'a morgens tot 5 uren 's middags'(behalve tusschen 12 en 2, want dat is etenstijd). Kom nu daar zitten. Dan kunnen we te vens bepraten of we eens uit zullen gaan en hoo we dat in zullen richten. En wie weet? Zouden we toch met ons allen geen raad weten, om nog wat beters te gaan doen W. E. v. W De Lopscnstrant. Geachte Redacteur 1 Het Ï3 nu zoo ongeveer een jaar jaar of diie, dat de 'bewoners der Lopsenstraat bui ten de Morschpoort zoo geleidelijk de entree v?u deze straat hebben zien veranderen in een reuzenbouwval. Waar eertijds gebouwen stonden, is nu niets meer over dan een vieze, smerige puin hoop. Evenwel schijnt deze augiusstal, ge legen in de gemeente Ledden, thans ala nachtasyl gebruikt te worden door een ver vuild menschenpaar, man en vrouw. Hedenmorgen naar mijn werk gaande waa mijnheer bezig mevrouws toilet te maken, waarna deze logó's van den openbaren wear hun kopje thee namen in den vorm van een volle flesch Schiedam. Een liederlijk gezicht zeer zeker voor de bewoners, en niet erg op voedend voor de daar thuis behooreude jeugd. Zou het nu niet eens tijd worden dat de eigenaar van deze vu Linies taal gedwon gen werd dien troep door een schutting vol doende vain den weg af te scheiden? 1 Wordt nu toch wel een beetje te bar; ieder die buiten de Morschpoort mocht komen kan zich er persoonlijk van overtuigen Dank voor de plaatsing Een abonné. Aan de Werklooze Jongens. Jongens I Het is merkwaardig om te zien hoe weinig lullie weet wat je aan moet vangen, nu de fabriek stop staat, of half stop., en nu de winkel gesloten is. Den ganschen dag zit jullie je thuis te verhangen of loop je in je beste kleeren langs de sfó&at. er dan voor jullie,nieta te.doen? Ik_ BODEGRAVEN. Gemeenteraad."^ Aanwezig alle Raadsleden. Voorzitter de Burgemeester. Ingekomen stukken o. a.Verzoek van den Bond tdr behartiging van de belangen van het kind, om' een veirordening te maken tot bescherming van de jeugd tegen hét bioscoop gevaar; schrijven van den heer J. van Dorp ovér héb muilkorven van honden en het zit tende rijden op hondenkarren. Al deze stuk ken worden voor kennisgeving aangenomen. A dreg van den heer P. van Dam Azn over het rooien van boomén, vermoedelijk in de Meijo. Wordt ter afdoening in handeD van B. en W. gesteld. Eenige réclamés tegen den KoofcLelijken om slag worden in handen van de Reclame-com missie gesteld. Aan de orde is de gemeente-rekening 1913. De Comhiissie tot nazien dezer rekening brengt bij monde van den heer Van der Gie- sen rapport, uit en adviseert tot onveran derde vaststelling. Zonder discussie wordt de rekening vastgesteld. De wethouders ont houden zioh van stemming. In 'de vaoatures van twee leden van heb Zetterscollege worden als eersten op 'de dub beltallen geplaatst de aftredende leden Van der Giesen en Turkonburgals tweeden komen op de dubbeltallen de heeren Van 't Riet en Splinter. De verordening op den Hoofdelijken Om slag wordt gewijzigd, zoodat het maximum veihoogd wordt, tot f 17,500. De kohieren van schoolgelden voor de open bare scholen over het tweede kwartaal wor den vastgesteld en zullen aan Ged. Slateo worden aangeboden. Tot leden van de Plaatselijke Commissie van iToezioht op het Lager Onderwijs wor den herbenoemd de heeren Bol en Okkerse. Aan het op 3 Augustus opgerichte Bode giraafsche Steuncomité wordt een crediét ad f 1000 verleend; de Voorzitter geeft inlich, tingen aangaande dit Comité, dat reeds nut tig werkzaam is geweest en door de welwil lende medewerking van ingezetenen cn van het bestuur der M.U.L.O.-school lean, be schikken over 36 bedden en reeds op 4 Aug. kon overgaan tot uitreiking van een voor schot aan geziimeu, wier kostwinners in dienst zijn, terwijl het ook reeds is opge treden in zake verkoop van levensmiddelen en in het belang van werkloozen. Aan de orde is liet voorstel van dcu lieer De Jongh tot wijziging van het Reglement vau Orde, in dier voege, dat de Raaclsver gaderingen zullen aanvangen met gebed. B. en W. zijn van meening. dat ieder lid zelf in dezen moet weten of het voorstel al dan niet steun verdient. De lieer Turkenburg motiveert, zijn stem tegen het voorstel en weuscht, dat de heer De Jongh zijn voorstel zal terugnemen. Do heeren De Vos en Ru- ting bestrijden het voorstel, dat door da heeren Batelaan en De Jongh verdedigd wordt. De Voorzitter raadt eveneens intrek king aan. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen stemmen; tegen stemmen de heeren Van der Giesen, De Vos, Lolivoldv Koot, Turkenburg en Ruting. Besloten wordt de k e r m i s,wegens tijdsomstandigheden, niet te laten door, gaan. Niels meer aan dé ord^ zijnde, wordt d£ .v^Tgadffris<»owJote» -

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5