Telegrammen. Z. H. de Paus overleden. Laatste Berichten. De Tsaar naar *4 front. Een telegram uit St.-Petersburg aan de Daily Tel." meldt, dat de Tsaar, naar pon verwacht, binnen een week naar het ront sal vertrekken. Een Engclsch Generaal overleden. Ben der aanvoerders van het EngelBche espeditieleger zou generaal Grierson zijn. Jij heeft zijn taak als zoodanig niet kun- ieri aanvaarden. Sir James Grierson is nri. ilotseling overleden tijden? een epoorreis. Jooals we reeds mededeelden verwachtte oen veel van dezen generaal, die o.a. een perk had geschreven over de legers van {usland, Duitschland en Japan en een utnemend kenner der Britteche legertoes tanden werd geachtL Ter Zcc. Een rapport van het Woensdagmorgen ,e IJmuiden van Londen binnengekomen Jederlandsche stoomschip „Vliestroom" krijgt in verband met de berichten uit bonden over schermutselingen ter zee aeorclere boteekenis. Door de „VJiestroom" is namelijk gerapporteordt dat liet.van de Theems komende, uit noordelijke richting langdurig kanongebulder vernam. Kort iaarop verscheen een Engelsche torpedo-- baot, die de „Vliestkoom" raadde niet te veel in Noordelijke richting te stoomen, aangezien zulks ernstig gevaar kon ople veren. Duitschland's Vloot. Volgens de mededeelingen van Wolff's jureau wordt op de Duitscho werven dag ein lacht gewerkt aan den bouw van tal van oorlogsschepen om de vloot te versterken. Dok zijn reeds drie nieuwe onderzeeërs in dienst gesteld. Dat bouwen van oorlogssche pen zal wel weinig resultaat hebben, want de bouw van zoo'n schip vraagt een zeer lan gen tijd. 't Is'dus zeer de vraag of de Duit schers die nieuwe schepen tijdig klaar heb- )en. s Duitschcrs over Frnnselic gevangenen. Te Stuttgart zijn uit Elzas opnieuw 500 gewonden aangekomen, namelijk 400 Duit- Echers en 100 Franschen. De kleeding Yan do Franschen, zoo verzekert dit bericht, was in vele gevallen uiterst gebrekkig. Sommi gen hadden verlakte laarzen met gaten of schoenen van zeildoek aaD. Anderen hadden Echeuren in him broek. Verder is te Stutt gart. een trein met 300 ongedeerde Francche krijgsgevangenen aangekomen. Tolleen voor het Eugclschc Leger. In een correspondentie in het „IIbid." wordt gewezen op de moeilijkheden, zelfs voor de oifioiören, die zich zullen voordoen wegens Jiefc niet-versta an van FYansch en Duitsch. \Vo lezen daar: Om aan cfit bezwaa.r te gemoet te komen, worden nu in Engeland tolken aangesteld, ca ik vernam hoe aan Hollandsche jonge lieden, die op Londensche kantoren werk-: len en Fransch, Engelsch en Duitsch ver- Et ond on en konden spreken, de rang van officier, uniform en vijf pond per week was aangeboden, zoo ze als tolk het expeditie- leger naar het vasteland vergezellen wil den. Daar hun land neutraal is en blijft en zij door aanneming van het voorstel hun Noderlandschap verliezen zouden, weigerden zoover ik weet, allen wien het voorstel ge daan word. De houding van Italië. Volgens het „Petit Journal" is er uit Trient aan de „Stampa" gemeld, dat -de Duitsche diplomatieke en militaire missie per auto door Trient gekomen is, op weg naar Rome, waar zij met den voorzitter van den ministerraad en den minister van bui- tenlandsche zaken een conferentie ging hou den. Ooslcnrijkschc mededeelingen over dc Servische grens. Te Weenen constateert men met vol doening, dat het krijgsplan tot dusver ge heel is uitgevoerd. Met de operaties tegen Servië is pas' een begin gemaakt, toen de concentratie der troepen voltooid was cn alle voorzorgen waren getroffen voor de veiligheid van de verbindingslijn en van de route voor opmarsoh. Tot zoolang waren enkel schermutselingen bij verkennings tochten geleverd. Het plan van Servië om een inval te doen in Oostenrijksck gebied en een op stand te ontketenen in Bosnië, is totaal mislukt. Nadat de toebereilselen voltooid waren, zijn de Oostenrijkers op hetzelfde oogen- blik en op verscheidene plaatsen over Do- öau en Drin getrokken. In den slag bij Locnitza is twee-vijfde van het Servische leger vernietigd. Eet iu dus een beslissende slag geweest, hetgeen oog t« merkwaardiger is, wijl de strijd krachten ongeveer gelijk stonden, en er aan Sorvischen kant uit hinderlagen zelfs door vrouwen, kinderen en grijsaards op do Oostenrijkers werd geschoten. Ook den Russen is het niet gelust don orniarscb der Oostenrijkers te verhinde ren. Daarentegen trokken de Oostenrijkers bot Rmsische gebied steeds dieper bin den. [n op zichzelf staande gevechten zijn Mo Ru c.sen totdusver steeds verslagen, cok •*aar hun troepenmacht grooter was. Botsingen tusschen aanzienlijke Itussi- "Jriie en Oostenrijksche legermachten heb- echter nog niet plar.ts gevonden. Be stemming te Weenen is vol vertrou wen. Oostenrijk en Montenegro. Hot Exchange nieuwsagentschap ver- jieerot uit Rome, dat het Montenegrijnsche jeger, volgens een bericht van gisteren uit Ucttinje, op twee uur afstand? van Ragusa Was. Den Koning is door de Oostenrijksche Jterheid aangezegd, dat, zoo hot leger agusa aanvalt, een groot aantal voorna- j06 Serviërs en Montonegrijnen, onder wie ninga broeder, Ivo Vopiovic, die in K'jzeling gehouden worden, gedood zullen Worden. Een Nieuw Balkan verbond? Do Weensche „Iteichspost" schrijft: Het nieuwe Balkanverbond is bij zijn ontstaan bedoeld als een werktuig van Rusland, maar als een verdedigingsmiddel tegen Rusland, als waarborg voor de vrijheid van de ooste lijke Balkanstaten cn de beveiliging der Dardanellen en zeeëngten. De actie is ver der gevorderd dan de berichten doen ver wachten. De goed ingelichte correspondent te Wee nen van de „Voss. Ztg." meldt, dat deze mededoeling overeenkomt met andere in lichtingen van beteekenis, die men. te Wee nen ontvangt. Engcland's Handelsbelangen en Duitschland's Eoopvaardij-vloot. Engeland weet met zijn handel reeds van de gelegenheid te profiteeren. De bliknij- vorheid in Wales bijv. is een dier takken van industrie, die profiteeren van de tij delijke verdringing van Duitschland van de wereldmarkt. Het ministerie va-n handel heeft een aan schrijving aan de kamers van koophandel en aan fabrikanten gericht. Daarin zegt het te vertrouwen, Hat Engelsche fabrika-nten en kooplieden reeds hun bizondere aandacht wijden aan de gelegenheid om zich van Duitschen en Oostenrijkschen handel mees ter te maken, vooral nu de handelswegen veilig zijn en zij bescherming vinden in de rijksverzekering tegen oorlogsrisico, cn de regeering hen helpt met financieele maat regelen en inlichtingen. Het ministerie zendt memoranda uit over verschillende takken van nijverheid. De directeur van de afdoeling lvandelsinlichtingen zal mondelin ge en schriftelijke vragen beantwoorden. Do minister van Koloniën heeft naar de kroonkoloniën geseind om inlichtingen over do voornaamste artikelen van invoer en uitvoer van en naar Diutschland en Oos tenrijk. Dit kan niet alleen leiden, zoo heet het verder, tot het tijdelijke voordeel van werkverschaffing in Engeland, maar ook tot het blijvende voordeel van den Britschen handel in het algemeen. De han- delscommissarissen in de zelfbesturendo ge westen houden zich reeds op de hoogte van wat do handel daar noodig heeft. De correspondent te New-York van do „Daily Tel." doet aanhalingen uit de „New- York World", welke het Amerikaansche volk aanspoort, nu de zeeën open liggen, genoeg moed en inzicht te toonen, om bezit te nemen en te houden van de schepen van het oorlogvoerende Duitschland, welke op 100 millioen dollars worden geschat en thans te koop zijn. De „Daily Tel." verneemt nog uit New- York, dat niet officieel bekend gemaakt is, dat de „Noord-Duitsche Lloyd" en de „Hamburg-Amerika Lijn", die wegens den oorlog veertig eerste klas schepen opgelegd hebben, bereid zijn die schepen voor twaalf millioen pond aan Amerikaansche koopers van de hand te doen. De Amerikaansche re geering zal weigeren zulk een verkoop to erkennen, tenzij vastgesteld wordt, dat daartegen van de zijde van Engeland geen bezwaar bestaat. Wat Oorlogvoeren kost. Do vorige week hoeft Engeland, blij loens don wckelijkakken staat-, bij 87s millioen pond sterling, (L i. meer dan 100 millioen gul den uitgegeven voor den oorlog. De week daaraan voorafgaande was dit bedrag ver over do 12 millioen pond of 145 millioen gulden. Fransche staathuishoudkundigen hebben uitgerekend, dat de kosten niet onder de 55,000,000 gulden per dag kunnen wezen. Dezelfde cijferaars schatten het aantal strij ders onder de wapenen op 8,500,000 man. te land en 310,000 ter zee. De kostenbereke ning is echter 't minimum, en waarschijnlijk koet de toestand nog zeer aanzienlijk voel meer. Dit laatste zou men vooral ook ooneludee- ren aan de hand van de Engelsche cijfers. I)e Ellende van den Oorlog. Te Wetteren, in België, heeft een vrouw zich met haar drie kinderen in de Molen beek gestort. De burgerwacht bracht allen weer aan land, doch een der kinderen was reedü bezweken. Toen de vrouw was bijge bracht, deelde zij mede, dat haar man on der de wapenen was en dat zij zich niet had durven beklagen over de ellende die zij leedzij en haar kinderen hadden in twee etmalen niet te eten gehad. Korte Mededeelingen. In eeü hotel te Munchen, waar bereden troepen ingekwartierd zijn, heeft hun chef do 65-jarige generaal-majoor Kaeufl, zelf moord gepleegd. Hij was eenige dagen ge leden van zijn paard gevallen en had een herschonschudding gekregen. Daar hij ten gevolge van die kwetsuur niet te velde kon trekken, heeft hij zichzelf verdaan. Vierhonderd Amerikaansche dollarkonin gen, die in Egypte vertoeven en naai' hun vaderland terug wilden, hebben te Genua voor bijna een half millioen gulden het stoomschip „Principessa Nafaldo" gechar terd. Mrs. French, de echtgenoote van den En- gelschen opperbevelhebber, is Dinsdag met baar 4 kindoren te Biarritz aangekomen. Me vrouw French, die eenige maanden daar denkt te blijven, werd met gejuich door do menigte ontvangen. De Duitsche uhlanen toonen zich ook do laatste dagen weer zeer onverschrokken. Tot eigenaardige ontmoetingen leiden die verkenningen van kleine troepjes. Uhlanen boden zich aan op een hoeve te Norderwijck, bezuiden Herenthals. Een van hen vroeg aan de bazin in gebroken Vlaamsch: „Herkent gij mij niet? Wacht, ik zal mijn hoed af doen." En zij herkende den man, die'als agent van een fabriek daar herhaaldelijk seizen te koop had geboden. Uit Rome wordt aan „Centr. News" ge seind, dat volgens een .telegram uit Pola do Oostenrijksche torpedoboot 19 aan den in gang van de haven op een mijn geloopen en gezonken is. Een matroos werd gered. Blijkens berichten uit Kief trachtten de echt-Paissische-mannen do joden voor den oorlog te winnen, door hun na den oorlog gelijke rechten te beloven. De „Times" maakt in een hoofdartikel gewag vam de grief van Engelsche officie ren, die buitensporige prijzen moeten beta len voor zekere uitrustingstukken. Zoo moe ten zij nu f 120 betalen voor e«n revolver, die gewoonlijk f 63, en f 48 voor een die an ders f25.20 kost. Een inwoner van Montreal, met name J. K. L. Ross, heeft de Canadeesche regeering 500,000 dollar gegeven voor de Canadeesche land- en zeemacht. Huerta, de gewezen president van Mexico, is uit Bristol naar Spanje vertrokken. Zijn oordeel over den oorlog gaf hij aan 'n jour nalist in het volgende zinnetje te kenn?n: „De Duitschers moeten gek zijn". De groothertog van Hessen heeft, voor zijn vertrek naar het front, zijn gemalin met de waarneming van de regeeriüg belast. Yolgens de „ip'atriote" was een Duitsche vliegmachine, die te Sterrebeek door sol daten is neergeschoten, bemand met een gewapend officier, op wien men militaire documenten vond. Na zijn landing wilde bij zijn wapenen afvuren op de Belgische sol daten. Zijn beenen waren verbrijzeld. Hedenmorgen kwam geheel onverwachts de tijding van het overlijden van Z. H. Paus Pius X. Gister kwam een telegram dat van do ongesteldheid van den Paus melding maakte. Reden voor ongerustheid was er niet, heette het- Doch do latere telegrammen wezen alle op verslechtering van don toestand en het 6terke gestel van Z. H. is niet in staat ge^ woest deze ziekte te overwinnen. Ruim elf jaar heeft Pius X aan het hoofd der Roomseh-Katholieke Kerk gestaan. Na dat Pans Leo XIII den 20sten Juli 1903 gestorven was, werd kardinaal Giuseppo Sarto den 4den Augustus door het conclavo tot Paus gekozen-en den-9den Augustus als zoodanig gekroond. Men zal zich nog her inneren, hoe onverwachts deze benoeming kwam, want tot de kardinalen, die men als mogelijke opvolgers van Leo XIII noemde, behoorde kardinaal Giuseppo Sarto niet. De overledene is 79 jaar geworden. Den 2den Juni 1835 werd hij te Riese, in de pro vincie Venetië, geboren. Het bulletin over den gezondheidstoestand van den Paus. gistermiddag te 3 uur uit gegeven, zeide dat gisternacht een verer gering was ingetreden van de bronchitis in de onderste kwab van de linkerlong. Om halfelf gisterochtend deden zich zoo ernstige veischijnselen voor van hartzwakte, dat men bet leven van den paus in onmiddellijk ge vaar kon aohten. Om halftwee gistermiddag trad een lichte verbetering in. Tooh bleef de toestand zor gelijk. Gistermiddag om drie uur was dé tempe ratuur 39V2 graad C., de polsfrequentie 130, het aantal ademhalingen per minuut 50. Tengevolge van snel ingrijpen der ge- neesheeren, die door middel van injecties een weldadige slijmafscheiding bewerkten, betorde de toestand. Enkele kardinalen, die naar het Vaticaan waren geroepen, zijn te hunnent teruggekeerd. Het middagbulletin werd in een lijstje aau den ingang van het Vatica-an opgehan gen. Op een tafel werden twee registers neergelegd, waarop zeer velen hebben ;;e- tbokend. Ec-n dichte menigte nieuwsgierigen en geloovigen verzamelden zich op heb plein en bij den Sfc. Pieter. Allen st arden naar do vensters van 's Pausen vertrek op de tweede verdieping, waarvan de jaloezieën eergelaten zijn De kardinaals Ferrata, Gasparri, Billot en Bisleti, die gisterochtend tijdens de crisis op het Vaticaan kwamen, waren zeer onder den indruk van de doodelijke bleek heid op bet gelaat van den Paus en van de ongeregelde hartis werking. Alle in Rome aanwezige kardinalen der Curia werden gewaarschuwd en de mees ten kwamen kort diaarna in het Vaticaan* Behalve do reeds genoemden waren er: Granito Pignatello cH Belmonte en Gotti ook de zuster en do nicht van den Paus kwamen later. De broer van den Paus werd telegrafisch gewaarschuwd. Monseigneur Zampini heeft den Paus de laatste sacrameuten toegediend, daar kar- diaal Srafino Vannutelli zich op het oogenblik niet te Rome bevond. Monseigneur Zampini werd bijgestaan door monseigneur Pifferi, den geheimen aalmoezenier Pescini en den secretaris van den paus Bressan. Tegenwoordig waren ook Merry del Val, Gaspari, Cagiano, Bisleti, Ferrata en de zuster van den paus Anna en zijn nicht Maria. In de St. Pieterskerk en alle andere ker ken van Rome baden tal van zusters en geloovigen voor het herstel van den Paus. De „Tribuna", melding makende van den zorgelijken toestand dés pauses, schreef; „Enkele dagfen geleden had do paus aan alle geloovigen tor wereld verzocht, voor don vrede te bidden. „Do barmhartige' hand van God" schijnt thans de oogen van don stervende te willen omsluieren, opdat, hijniet móge' zien.' dat de opgezonden gebéd on het tragische nood lot in de geschiedenis der mensclihëid niet hebben kunnen afwenden."" liet gisteravond om 9 uur verschenen „Giornale d'Italia" zegt van iemand uit de omgeving van den'Paus'te hebben gehoord, dab tegen 4 uur een lichte verbo ring in den toestand métrlcbanr werd. De Paus had toen zelfs oven geglimlacht, on schoen zich minder zwak te gevoelen dan te voren. Het blad voegde erbij, dat dc Paus aan Marchiafava een opwekkend mirldcl had ge vraagd en dat deze hom eon lepel lauwe koffie had ge.geven, waarop do lijder had te kennen gegeven, dal hij zich wat beter gé- voelde. Dc toestand is naderhand steeds verergerd en vannacht is Z. H. overleden. BINNENLAND. Naar men ons mededeelt, heeft de Amb- tenaarsbond zich gewend tot een tiental van de grootste categorische ambtenaarsver- eenigingen met het voorstel tot het beleg gen eener conferentie van de verschillende hoofdbesturen. De voorstellers hebben zich laten leiden door do overweging: „Onze Ro- geering, die zich in het waarachtig belang van het algemeen in zware zorgen heeft go- stoken, den eersten tijd niet lastig te val len met ambtenaarseischen." In die conferentie zou de vraag ter sprake moeten komen of er onder de huidige omstandigheden termen aanwezig zijn voor een tijdelijk samengaan, dit, zoo mogelijk, in overleg met de Regeering. Door de regelingscommissie tot viering van het 75-jarig toestaan der H. IJ. S. M. i« met het oog op de tegenwoordige tijdsom standigheden in overleg met de directie vaD bedoelde Maatschappij besloten, de feeste lijkheden op 19 September a. a. niet te hou den. Later zal een dag worden bepaald, waarop de aanbieding van het huldeblijk, «Ie optocht, de versiering van stationsgebou wen, enz. enz. zullen plaats hebb 31. De Vorstin van Erbach, die gedurende eenige dagen de gast van H. M. de Konin gin-Moeder is geweest, beeft gistermiddag per Staatsspoor do residentie met haar kin deren verlaten, om via Arnhem naar Duitsch-and terug te keeren. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Elden door ds. A. F. P. Pop, te Sprang. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 20 Aucr. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Bodo. Laagste stand 762.3 te Perpignan. Yervraohting tot den avond van 21 Aug.: Zwakke tot matigen wind uit noordelijke tot oostelijke richtingen. Halfbewolkte luoht. Waar schijnlijk droog weer. Overdag iets warmer. Tbcrmometcrstand. Gisteravond om 8 uren 17.5° O. =63.5° F. Hedenmorgen om 8 uren 16 O. 60.8° F. 's Middags om 12 uren 19.5° O. 67.1° F. 'e Middags om 4 uren 20.5° O. =68.9° F. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Tondel" (uitreis) vertrok 19 Aug. van Sue«. ROTTERDAMSCHE LLC Yl „Jaoatra" (uitreis) arriv. 19 Aug. to Port-Said „Tambora" (thuisreis) vertrok 19 Aug. van Port- Said. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Noorderdijk", naar New-York, was 18 Aug. 300 mijlen W. van LLzard. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Fauna" arriv. 20 Aug. van West-Indië to Am sterdam. BEZORGING „LEIDSCH DAGBLAD". Wij zijn er natuurlijk zeer op gesteld, dat al onze abonnés bet „Leidsch Dag blad" des avonds op tijd en geregeld ontvangen. Laat men vooral direct klagen, indien dit niet het geval is. MARKTBERICHTEN. Katwijk, 19 Aug Manden ronden aardappelen f 1.10 a 11 30, dito kleinen f0 40 a f0.70, Eigen heimers per HL. ƒ2.20 a ƒ2.80,Uien per baal 2.05 a f2.10, peen f2.50 a f 8 per 100 bos. Bloemkool I f 4 a f 6 5U, dito ID 2 a 2.50, dito III 0.9U a f 1.25. D lft, 19 Aug Op de velte Varkensmarkt waren aangevoerd 163 stuks. Pry's per kg. 1ste soort 10.45,2de soort f0 36. Delft, 20 Aug. Er komt eenige ontspanning zoodat de handel weer zjjn gewone verloop gaat krijgen, vooral in de Binnenlandsche artikelen. Witte Tarwe f 11.80 a f 12.40. Nieuwe tarwe f8. a f9.40. Rogge ƒ6 50 a f7.Wintergerstf5.85 a f6.20. Zomei gerst f5 60 a f6.Cbevaliergerst f6.90 a f7.80. Haver /5.30 a f5.60, Witteboonen f a fBruinebooDen fa f Blauwe Erwten f15 50 a f 17.Kanariezaad f a Hennepzaad af alles per HL. Koolzaad f1150 a f 12. Boternoteering: 50 - 57. Verkeer tusschen Holland en België. ROOSENDAAL, 20 Aug. (Part.). De trei nenloop naar Brussel en Mechelen is van af hedenmorgen elf uren gestaakt. Reizigers uit Holland wordt aangeraden zich weer naar Holland terug te begeven en ook niet te Antwerpen te blijven, daar de poorten van Antwerpen gesloten zullen worden. De opmarseli der Duitschers. BRUSSEL, 19 Aug. (Part. „Vad.") In dien de Duitschers niet nog een groote ne derlaag lijden, verwacht men, dat zij heden Woensdagsavond of morgen in Brussel zul len aankomen. Naar men gelooft, is heden een groote slag geleverd. ANTWERPEN, 20 Aug. (V. D.). Allen, die niet voldoende reden van hun aanwezig heid te Antwerpen kunnen opgeven, moe ten deze stad in allerijl verlaten. In Ant werpen is nog slechts één poort open. De bruggen langs de landwegen worden afge broken. Er komen zeer vele gewonden uit de buurt, van Mechelen. Deze stad zal béden- middag of hedenavond door dc Duitschers zijn bezet. Zij staan pal voor de stad. Do Belgische troepen, die van Mechelen naar Antwerpen trokken, hebben een aantal Duit sche uhlanen, die Mechelen waren binnen gedrongen krijgsgevangen gemaakt. Allo Belgische vlaggen zijn in Mechelen noerge- haald, terwijl de burgerwacht zijn wapens heeft ingeleverd. Het Dappere Belgische Leger trekt terug. ANTWERPEN, 20 Aug. (Part.). Heden nacht om één uur werd in een kabinetsraad, wèlko ook bijgewoond werd door do minis ters van Staat, officieel medegedeeld, dat de Belgische legers zich. verscheidene dagen dapper en met goed gevolg hebben verde digd. Hiermede worden bedoeld de gevech ten bij Aerschot, enz. Plotseling door een aanzienlijke grooter* Duitsche strijdmacht aangevallen* na een moorddadig gevecht, besloot men het hoofd kwartier over te brengen naar Mechelen en vervolgens naar Antwerpen en het veldle ger te doen terugtrekken op de stelling vaal Antwerpen. De Duitschers ter Zee. BERLIJN, 20 Aug. (W. B.). De oude krui sers „Kreusburg" en „Stralsund" maakten' dezer dagen een verkenningstocht naar het zuidelijk gedeelte der Noordzee. Hierbij be merkte de „Stralsund" onder de Engel sche kust twee vijandelijke onderzeebooten, waarvcAi zij er één met enkele schoten tot zinken bracht. De „Stralsund" kwam in, vuurgevecht met eenige torpedo-vernielerB. Twee dezer werden beschadigd. Evenals bij een verkenningstocht van een luchtschip tot boven het Skagerak, kon opnieuw geconstateerd worden, dat te Duitsche kusten en wateren vrij van vij anden zijn en de neutrale scheepvaart on gehinderd passeeren kan. Prins George van Servië gewond. WEENEN, 20 Aug. (W. B.). De „Süd1 Slavische Corresp." verneemt uit Semlin, dat Prins George van Servië, die dagelijks del verdedigingswerken van Belgrado inspeel teert, door een schot aan het hoofd gewond ia. De Italiaansehe bevolking. PARIJS, 20 Aug. (Part.). Uit Milaan wordt aan de „Petit Parisien" geseind, dat de successen der Franschen tot buitengewoon; enthusiasts betoogingen voor Frankrijk tej Milaan hebben aanleiding gegeven. Turkije en Bulgarije. SOFIA, 20 Aug. (W. B.). De Turksohe minister van binnenlandsche zaken en de president der Turksche Kamer zijn door den koning in audiëntie ontvangen. Zweden's neutrale houding. OHRISTIANIA, 20 Aug. (W. B.). Het Storting heeft een crediet van 15 millioeifc kronen toegestaan ten behoeve der maat regelen door de regeering met het oog op den toestand getroffen. In dc Duitsche Koloniën. KIANTSJOU, 19 Aug. (Part.). De gou verneur staat er voor in, dat de bezetting tot het uiterste haar plicht zal vervullen. Z. H. de Paus overleden. ROME, 20 Ang. (R. 0.). Z. H. Paus Pius X Is hedennacht overleden. ROME, 20 Aug. (R. O.). De kardinaal Delia Volpe, kamerling, die zich in de Rok magna bevindt en die de rit-neale plechtigM heden moet leiden, is evenals de on der-kam eri' ling Passeïin naar Rome geroepen. Dlej „Aïgence Stefani" meldt, dat dadelijk nai ontvangst van het doodsbericht, de mini stem president !de noodige bevelen gaf om dei volkomen vrijheid te verzekeren van het voori loopig bestuur der kerk en van de beraad^ slaging van het H. CoHege. ROME, 20 Aug. (R. O.). De „Giornala d'Italia" gaat in een artikel de moeilijk heden na voor het houden van een concla ve, terwijl de wereld in oorlog is. Het zegt; Zelfs als Italië aan den oorlog had deelge nomen, zal ons belang toch meebrengen en! de vrijheid der kerk te verzekeren, aan d!e wereld te toonen, dat de Paus vrij is en' dat zelfs een Europeesche oorlog het H. College niet kon verhinderen in conclave samen te komen. En dat zullen wij than® te eerder doen, bij de bespreking der keuz® van een nieuwen Paus, zegt het blad, dati wel eens een keuze zou worden gedaan on der de buitenlandscho kardinalen. Het bladi noemt den Nederlander Van Rossum, ala vertegenwoordiger van een neutraal land. AI3 oandidaten worden verder ook genoemd de kardinaal Maffia en Terrata. Het blad spreekt ten slotte de verwachting uit, dat de verschillende etaten zelfs tijdens den' oorlog de reis der kardinalen naar Rome zullen vergemakkelijken. Steuncomité Leiden. Het aantal personen, dat zich eergisteren opgaf om steun, bedroeg 241, gisteren 335 OU' heden 319 personen. Dit zijn allen hoofden van gezinnen. Engelsche Steenkool voor Nederland. Naar het „Hbld." verneemt is liet verbod van uitvoer vaii Engelsche steenkolen voor Nedrland opgeheven en de bepaalde waar borgen, hierop neerkomende, dat de zeker heid wordt gegeve-, dat de kolen werke'ijk uitsluitend bestemd zijn voor Nederland.? Door het openstaan van een wissel ontspoorde hedenmorgen te ongeveer zo- ven uren een aanhangwagen der Electri- scho tram op het stationsemplacement al hier. Zonder persoonlijke ongevallen of vertraging was te acht uren alles weer. in orde. KATWIJK-AAN-ZEE. Een dochtertje van den heer J. V„ geraakte in het Prins-Hendrik-Kanaal. Dr. van Dorp, die het ongeval bemerkte, doch' zich aan de overzijde van het Kanaal be vond, begaf zich gekleed te water en be reikte zwemmende den overkant. Hot mocht den kranigen redder gelukken het kind, dat reeds in zinkenden toestand ver keerde, te redden. De uitvoering van do beide zangver- eenigingen morgenavond zal niet in de tent plaats hebben, maar op de Turfmarkt. Van de Katwijksche haringvloot zullen 2 vaartuigen uitgaan, de K.W. 2 en K.W, 6 van de reederij P. Meerburg. Deze schepen! gaan geheel voor eigen risico en worden niet gedekt tegen molestrisioo. Deze reed©ri| zal traohten het bedrijf gaanao te houden*1 KOUDEKERK. De collecte voor hëti „Roode Kruifl*' heeft opgebracht f 284.27^.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3