Oe Esiropeescha Oorlog. De Inneming van Leuven. De Inneming van Leuven en de schrik onder de Belgische Bevolking. De Beteekenis van den aanstaanden Veldslag. De Tsaar naar het Front en twee Zonen van den Keizer in Luik. De Algemeens Toestand. De commandant van het Interneerings- bureau te Alkmaar bezocht gisteren te Ber gen het kamp waar de Duitsche soldaten verblijf houden. Naar ons ter oore kwam, is op last. van den minister van Oorlog den jeugdigen Duitschen padvinder verlof verleend, naar zijn Heimath terug te keeren. Hij is reeds door zijn vader afgehaald en vertrokken. Het Roode Kruis. De heer J. J. de Casparis, arts te L e i d e n is naar Brussel vertrokken met het doel om zijn diensten aan het Roode Kruis aldaar aan te bieden. wkwarticringsvaria. Een zoon van een aanzienlijke, geachte familie te Dordrecht werd bij een land bouwer in een kleine gemeente ingekwar tierd. Aan don eenvoudigen soldatenrok niet kunnende- zien, met wien hij te doen had, zei de boer: „lk kan wel aan je zien, dat je thuis ook niet veel gewend bent." en goedig voegde hij er aan toe, ,,jo moet maar flink spek eten". Toen bij zijn vertrek een bankbiljet van /10 onder het bord gevonden werd, kreeg de landbouwer toch een anderen indruk van den gast, dien hij goherbergd had. Aan de grenzen. Eergisteren is te Woensel een Zundert- sche slager doodgeschoten, omdat hij, door den schildwacht aangeroepen, zich hieraan eenvoudig niet stoorde. Thans komt ons weer een ander geval ter oore van de Noord-Brabant-sch-Duitsche grens. Een boerin met een kar vol groenten pas seert do wacht. De schildwacht roept haar aan. Op zijn „halt, wiedaar" antwoordt de vrouw: „go^d volk De zenuwachtige houding der vrouw wek te echter do achterdocht van den schild wacht en hij gelastte haar den groente wagen te ontladen. Zij wilde wat tegensput teren, doch in oorlogstijd maken de militai ren korte metten en heeft zich een ieder maar aan de sommaties te onderwerpen. De soldaat doet dan kort en goed zijn plicht en de burger heeft het hem niet las tig te maken. Een tweede maal gelast de schildwacht haar den wagen te ontladen. Noodgedwon gen gaat de vröüw hiertoe over en nu bleek al spoedig dat onder de groenten op den bodem van den wagen een man lag verbor gen. Vrouw en man werden gearresteerd en naar de wacht opgebracht. De wagen werd geconfiskeerd. Het onderzoek zal hebben uit te maken of men hier al of niet te doen heeft met een spion of met een ander per soon, die in alle geval reden scheen te heb ben om zijn reis van de eene naar de andere plaats op deze geheimzinnige manier af te leggen. Tc Maastricht. Uit Limburgs hoofdstad wordt aan de „N. R. Ct." gemeld, d.d. 19 Aug-: Het drama is nog niet afgespeeld. Van alle kanten komen er nog vluchtelingen in de stad.' Hedennamiddag van deu kant van Wijk uit Vise, van de Brusselsche Poort uit Bilsen en van den kant van Sint Pieter uit de dorpen Halambaye en Haccourt, aan de overzijde van Visé gelegen. Vrouwen en kinderen, die vandaar kwamen, vertelden, dat- de Duitschers daar ook weer de huizen in brand staken en de inwoners noodzaakten om te vluchten. Van de 500, die in de Rijks kweekschool vertoefden, zijn er lieden een ge deelte ondergebracht hij de Ursulinen en van avond nog ruim 100 hij de Fransche Zus ters in «fce Capucijnenstraat. Een auto vol kleeren en schoenen ging naar het kasteel van den graaf de Gcloes. En zoo wordt voor allen op de beste manier gezorgd. Tot zelfs speelgoed toe werd er gebracht, terwijl blik ken vol koekjes, manden met ontbijtkoek, worstjes en allerlei versnaperingen binnen kwamen. En dankbaar dat de mensehen zijn. Men hoort niets anders dan: On est si bien icd. (Men is hier zoo goed.) In het Roede Kruis werd vandaag één gewonde Duit-soher uit Riempst en vier Bel gische militairen uit Visé binnengebracht. Er waren nu in 't geheel 24 Belgen, van welke twee overleden zijn en één geïnter neerd is. Twee mensehen uit het Belgische dorpje Emael,. die in de stad waren, deelden mij mede, dat de- Duifsche troepen nog steeds tioor Eben trekken, dat ze paarden en wa gens opeischen, dat ze de magazijnen leeg maakten en slechts betaalden met bons, te Voldoen na den oorlog. Gewelddadigheden werden daar niet gepleegd. De rentestand verlaagd. Met ingang van heden is de renfesta id van de Nederlandsche Bank met 1 pCfc. verlaagd. Deze luidt thans als volgt: Wisseldisconto 5 Promessendisconto ö1/^ BeleeniDg van Binnen]Effecten 5 Buiten!. ö1/^ Belecning van goederen 5 Korte beleeningen Voorschotten in Rekening-Courant., Dientengevolge zal de rentesta.nd van let bankconsortium eveneens verlaagd en OP 6 p£t. gebracht worden. Geldmarkt. Op de Londensche straatmarkt werden •wederom vrij wat beleggingsorders ontvan gen. Consols bleven nominaal op 6972. De .voornaamste handelaars zijn overeengekomen niet. beneden 70 pCt. (den laatsten offieieelen prijs) af to doen. Een soortgelijke overeen komst schijnt voor koloniale fondsen te zijn jretroffen. Mexicaansche spoorwegfondsen wa- *n iets meer gevraagd op de betere ont- jpar.gstcijfers en de vooruitzichten op een nerstel van do rust. Nominaal werden geno teerd: Canadians 157, Grand Trunk ll3/4, Mis- «ouris 87-, Unions 116, Steels 51, Marconi Shell 33/* pond. st., Chartered 13/^ Goldfields 113/I6, Do Beers 127*1 Randmines V/* Rio Xinto 527,. (Van onzen particulieren Correspondent). Dwars tegen de menschenmassa's in zoch ten wij onzen weg naar het benarde, wel haast verlaten Leuven. Een vreemde tocht 1 Terwijl op ieder gelaat, dat men op den weg tusschen Brussel en Leuven ontmoette, t© lezen lag somberheid en angst, ja angst vooral, en iedereen, alles koers zette naar Brussel, zochten wij hardnekkig onzen weg juist in de richting van de stad, thans door een ieder ontvloden als waren pest en hon gersnood de veste binnengedrongen, de stad, waarin men zoovele jaren iD vree en vriend schap genijverd had. In wilde haast ont- vluchtten de bewoners, de armsten en de allerrijksten, thans hun stad. De vreemde sliert van' allerlei slag menschen, doch al len Belgen, eindigde op het plein voor het station, waar duizenden Leuvenaars zich voor den trein verdrongen. Van kaartjes- verkoop was geen sprake, men stapte maar in zoolang er ruimte overbleef in personen- en goederenwagens of klom, toen ook deze tot berstens toe gevuld waren, langs de lat ten met vrouw en kinderen de beestenwa^ gens in. Nergens was een behoorlijk Bel gisch soldaat te zien of viel er een man van de burgerwacht te bekennen. De heer Lefèvre, een der notabelen, wien wij om inlichtingen verzochten, vertelde „Wij werden reeds to vier uur in den mor gen gewekt door angstwekkend schieten en de meeste bewoners spoedden zich dan ook het bed uit, schoten in de kleeren en liepen do straat op. Wel weinig hoopvol was de aanblik van onze stad. Een groot aantal soldaten van de meest uiteenloopende regimenten liepen dikwerf bemodderd <5® bebloed door de straten of hadden zich op de keien te ruste gelegd. Zij erkenden, dat zij de hel van het slagveld in ontzet-tenden angst ontvlucht waren, 's Nachts was in de buurt om Cumptich een slag geleverd, waarbij de Belgen voor de overmacht der Duitschers hadden moeten vluchten. Aan tegenstand viel waarlijk niet te denken. Juist toen de mannen in doffe onverschil ligheid ons dit vertelden, kwamen eenige lanciers luid schreeuwend het marktplein opgeloopen, hun kameraden beduidend naar het slagveld terug te gaan of zich althans weder onder hun banier te scharen. Of de lanciers, die zoo plots een bevlieging van dapperheid kregenna den slag, wel heel goed wisten waar die regimenten nu eigen lijk wel te vinden waren, betwijfelen wij sterk. Tot overmaat van ramp kwamen steeds meer soldaten vertellen, dat de Duit schers steeds meer oprukten. Toen liet de burgemeester bekend maken door aanplak king, dat de staf'van Leuven naar elders was getrokken en dat de garde civique haar wapenen had in te leveren. Dit werd nog aangevuld door de waarschuwing tegen den Duitscher geen daden van geweld te ple gen. Merkwaardigerwijs was de oorlogstoe stand juist op het oogenblik, dat de ware oorlog zoo dicht bij was, dat de vijand zich op slechts enkele kilometers van de stad bevond, feitelijk geëindigd. Mocht men de laatste dagen niet meer zonder permis het marktplein over, thans waren alle hekken van den dam genomen. De wachters aan de poorten waren verdwenen, 't leek als in vredestijd. Toch steeg de onrust bij de minuut, niettegenstaande of misschien juist omdat het kanongebulder te halfnegcn ge ëindigd was en men daaruit begreep, dat de Belgen waren teruggeslagen. In de Na- mensche straat verkondigden met luider stemme eenige goede, raadgevers in den nood, dat voorzichtigheidshalve het rood geel-zwart moest worden binnengehaald en inderdaad verdwenen als bij tooverslag de vlaggen van de daken en de cocardes van de kleederen der Leuvenaars. Zoo zit de schrik voor de Duitsche flambouw in het Belgenland er in. Doch 't- kan niet anders, want massa's vluchtelingen uit de verbran de dorpen Aerschot, Tienen en Corbeeklee, die de avond te voren uit hun huizen waren gejaagd, vulden thans den Steenenweg tus schen Leuven naar Brussel. Waarom naar een kleurrijke beschrijving te pogen in deze droeve tijden Laat ik mijn verslag schrijven, gelijk een deurwaarder de goederen uit een faillieten boedel noteert, want dat is de moraal van hetgeen in België gebeurt. Ik heb kinderen gezien half of bijna inderhaast in het ge heel niet gekleed, zij strompelden raet be bloede voetjes langs den steenen weg, zij mochten zich nog gelukkig achten, de stum- perds, want zij waren met hun vader en hun moeder en er was een man, die niet wist welke richting hij gaan zou om zijn kleinen te zoeken, die hij in het duister van den nacht in het gedrang had kwijtgeraakt, en er was een vrouw, die ik bij het Bassin van Leuven krankzinnig heb zien worden omdat twee harer kinders onvindbaar wa ren. Deze vrouw was van Tierlemont geko men, het dorpje, dat gansch verwoest is. Verdwaasd keek de vrouw naar een Duit sche vliegmachine, die over Leuven vloog en zij schrok niet terug, bevreesd voor een vallende bom, niettegenstaande zij iets ba zelde van bommen, die de Duitschers boven Driest hadden uitgeworpen. Een der sol daten vertelde ons, dat men van Leuven uit 's morgens te vier uur tevergeefs op den zelfden vlieger geschoten had. Wat heeft men met dat terugtrekken der Belgen voor? Men zegt, dat de Koning zijn schoono steden voor vernieling wil be hoeden en do Duitsobera rustig «al l*ton doortrekken, om in Antwerpen hen af te wachten. Op de terugweg werd onze aandacht nog getrokken door een klein aantal soldaten, te Winsel gelegen, doch hun aantal was te gering om te kunnen aannemen, dat meD dezte in het vuur zal brengen. Geruischloos vloog het handige kleine karretje van een Engelsch collega over den weg, terug naar Brussel. Ik schaamde mij zoo bruut 't. zijn weg zocht terug naar Brussel, dwars langs die zich met moeite voortbewegende massa's vluchtelingen. Toen bracht de Engelschman de goede stem ming er weer even in door een Leuvensche schipper op den weg aan te klampen, hem in zijn wagentje te nemen en zoo goed en kwaad als 't ging een gesprek met den man, wiens kleeding den Brit zoo zeer impo neerde, te voeren. Het bleek, dat de schip per door het kanongebulder en het voor bijtrekken der vluchtelingen bevreesd ge worden, zijn schuit in den steek had gela ten en hals-over-kop naar Brussel was ge vlucht. Het verhaal van den schipper komt zeer getrouw overeeD met hetgeen wij zelf za gen en hoorden, zoodat de lezer omtrent de feiten, voor Leuven voorgevallen, volko men zekerheid kan hebben Wij zetten den schipper aan het Noorderstation te Brussel af, welke stad wij Woensdagavond vonden ten prooi aan groote opwinding. Het. sj'steinaiische voortdringen der Duit schers in de streek ten Noorden van de lijn AntwerpenHasselt, heeft, naar het schijnt, geen ander doel gehad, dan zorg te dragen, dat, als de groote oprnarsch naar Frankrijk eindelijk begon, zich geen vijand in den rug van het leger meer bevond. Als een aantal kleine vegertjes, die in eiken hoek kunnen onderzoeken en se', inmaken, zijn Duitsche cavalorie.afdeeliijgv-r] tot in de verst verwijderde hoeken van de Kem pen doorgedrongen. De bevolking is voor hen gevlucht, ten dee Ie naar het gastvrije en barmhartige Holland; en wat zich nog aan Belgische Loepen in deze streelt be vond, is, uit vrees van de hoofdmacht af gesneden te worden, naar hot Zuiden ge- trokken, of heeft zich bij hot bezettings leger van Antwerpen gevoegd, dan wel vei ligheid gevonden onder het bereik van de kanonnen dier vesting. Is op de boven beschreven wijze hot ter rein schoongeveegd, dan vereenigen al die kleine afdeclingen zich, de verschillende vegertjes voegen zioh aaneen tot één reu- zenborstel, en de groote veeg mach ine, be stemd om het Belgisch-Fransche leger voor zich uit te vegen, zal zich naar het Zuiden in beweging zetten. Zal het Belgische leger, al dan niet ver sterkt door Fransche of Engelsch© troepen, daartegen bestand zijn? Misschien dat. ter wijl wij Jit schrijven, die vraag reeds be* antwoord is. Wat goed ingelichte Belgen er van ver wachtten, blijkt uit een interview van „-een gezaghebbend persoon, zeer bevoegd in mi litaire zaken", dat wij in het „Hbl. vaD Antwerpen" vinden afgedrukt. Wat denkt u van den toestand vroeg de redacteur hem. Ik geloof, dat we te midden van de droeve gebeurtenissen, toch voel redenen hebben om tevreden te zijn Voor mij staat het vast, dat, wat ook de uitslag van den oorlog zijn mag, onze onafhankelijkheid een zekere zaak blijft. Ook zelfs als. wat God verhoede, als de Duitschers op 't slagveld meester blijven? Ja. dan nog. De Duitschers kunnen misschien op oorlogsterrein meester blijven dat. is niet waarschijnlijk, maar wij moe ten het ergste durven voorzien maar hun overwinning zal nooit zóó overwegend zijn, dat ze als oorlogsbuit de vernietiging onzer onafhankelijkheid zouden kunnetf vergen. Zal er op Belgisch grondgebied nog lang gevochten moeten worden, vroeg de journalist. Misschien neen, misschien ja. De groote slag, die op handen is, zal dat moeten uit maken. Als de Duitschers in dezen slag de neerlaag krijgen, dan bestaat er alle kans, dat ze er voor goed moeten van afzien langs België naar Frankrijk te trekken. We heb ben alle redenen om te hopen, dat ze hier de nederlaag krijgen, want de groote slag zal aangevangen worden in voorwaarden, die voor de Duitsche troepen volstrekt niet gunstig mogen geheeten worden. (Onze be- voegde zegsman trad toen in bijzonderhe den, die volkomen zijn meening staafden, maar die we voorzichtigheidshalve niet mee- doelen). Maar moesten de Duitschers dezen grooten slag, tegen alle verwachting in, toch, ©CDS winnen, wat dan Ja, dan zullen we niet meer kunntem beletten, da-u ze langs ons grondgebied naar Frankrijk trekken. Recht gij aan dezen slag een bijzonder groot belang De slag zal belangrijk zijn voor wat be. treft de uitgestrektheid van Let front en dJö manschappen in den strijd gewikkeld. Voor ons zal de slag uitmaken of de Duitschefrs al of niet langs België Frankrijk binnen trekken. Dat is al wat die slag ons leeretn kan. Deze 9lag zou dus geenszins den eind uitslag van den Europeeschen oorlog be ïnvloeden Volstrekt niet! Vergeet niet, dat de gei. veohten, dio tot hiertoe plaats grepen maar schermuteelingen zijn van eerste verken- ginjgiWepim. jüagL di« z&l galejïM worden, zal een ontmoeting zijn tusschen de voorposten der heide legers. De actieve legers, de echte krijgsmachten van Duitschland, noch van Frankrijk komen niet in dezen strijd- Het zou belachelijk zijn te denken, dat deze slag een einde zou stellen aan den Europeeschen oorlog. Ten hoogste zal dezo slag het gevechts terrein naar andere gewesten kunnen ver plaatsen. Of wel worden de Duitschers te ruggedreven en dan zullen ze moeben trach ten langs een anderen kant in Frankrijk to geraken. Dat zou hun positie zeer ver zwakken: ofwel blijven ze meester en dan trekken ze zeer waarschijnlijk aanstonds het Noorden van Frankrijk binnen in de rich ting van Parijs. Denkt go niet, dat ze dan eerst naar Antwerpen zouden komen Neenik geloof dat niet. Toen de Duit. schers onze grens overtrokken was dit vooral om langs hier spoedig in Frankrijk te kunnen vallen. Ze zullen wel verstandig ge noeg zijn om hun krachten niet te verspillen door Antwerpen te belegeren. Zulke bele gering zou minstens 700,000 man vergen en dezen zouden nog niet in staat zijn op 6 maanden tijd Antwerpen in te nemen. Maar nóg eens, er bestaat v.eol kans, dat wij samen mei de Fransche en Engelsche troepen do Duitschers terugdrijven. Wat is uw besluit voor dezen slag Hij zal zeer ernstig zijn voor wat be treft het aantal mensohenlevens die op het spel staan. Wat ook de uitslag weze, hij is volstrekt niet beslissend' Winnen we, dan is de oorlog daarom niet gedaan en dan hebben de Duilschors enkel een goede kans yerloren. Verliezen we, dan is volstrekt alles nief verloren. Voor allen is liet ordewoord nu: moed houden; tachtig kansen op honderd zullen we winnen, en verliezen we, dan is de ramp niet onherstelbaar De einduitslag, wat er ook gebeurt, is voor ons zeker: België blijft onafhankelijk. Het oprukken der Dnitschcrs. Volgens de „Peuple" hebben de Duit schers opnieuw een aanval gedaan op Diest. Dinsdagnamiddag schijnen zij met een groote macht tb zijn teruggekeerd. Volgens de „Dernière Heure" hebben de Duitschers, na het station van Diest to hebben geplunderd de stad beschoten, waarvan de inwoners in paniek op de vlucht zijn geslagen. Ook zou het Duitsche geschut Tienen ge bombardeerd hebben. De Duitsche voorhoede was gisterm met een vooruitgeschoven troepenmacht t<.t dicht bij de Belgische stellingen ter verde diging van Brussel genaderd en had zich daar voor den nacht gelegerd. Een ver rassing zou mogelijk zijn geweest, indnn niet een Belgisch vlieger de vijandelijke positie had verkend en geschat en tijdig den generalen staf had gewaarschuwd. Ruiterij werd er toen op uitgezonden en na eenig heen- en weertrekkon van de Duitsche infanterie trok deze zich terug. Een Belgisch officier-vlieger heeft aan do j Dernière Heure" als zijn persoonlijken J indruk meegedeeld dat de verbonden boncl- genooton in 't> Noorden zoowel als in 't Zuiden al hun beloften hebben gehouden. Wanneer zij nog niet op 't oorlogstoon eel verschijnen, komt dit omdat zij hun oogen blik afwachten wanneer dit kromt, zal het een vernietiging voor de Duitschers böteekenen. Twee Zonen van Keizer Wilhelm tc Luik. Prins EiteJ Friedrick bevindt zich te Luik en logeert in het proviciaal paleis al daar. Hij is benoemd tot commandant van het 1ste êarderegiraent te voet. Prins August Wilhelm logeerde gisternacht even eens te Luik, in het Grand Hotel. Een her tog van Mecklenburg-Schwerin nam ook zijn intrek in het provinciaal paleis en is per auto naar het front vertrokken. Eon weigerend Directeur van een Wapenfabriek. Den directeur-generaal Greiner, van de welbekende wapen- en kruitfabriek Cocke- ril, werd door het Duitscho oppercommando opgedragen projectielen etc. te doen maken. Bij weigerde die ojjdraeht uit te voeren, waarop hem en tevens eenige hoofdinge nieurs dier fabriek gelast werd hun woning niet te verlaten, terwijl aan de fabriek de navolgende proclamatie werd aangeplakt; „1. Van heden af neem ik het bestuur over de fabriek van Cockerill te Costi van den tegenwoordigen directeur-generaal over. 2. Het personeel blijft in zijn betrekkingen gehandhaafd* 3. De arbeiders hebben zich strikt aan mijn bevelen te houden. 4. Hun loonen worden hun gewaarborgd. 5. Uit hoofde van de duurte der levens middelen zal het Pruisische ministerie van Oorlog gedurende den oorlog aan de arbei ders een loonsverhooging van 60 percent ver] oen en. 6. Hij die zijn werk met nauwgezetheid verricht en wiens gedrag niets te wenschen laat, zal goed behandeld worden. 7. De personen, die moeilijkheden veroor zaken of zich aan sabotage schuldig maken en de fabrikaten nit eigen beweging be schadigen, zulleD terechtstaan voor den krijgsraad em zeer stresng gevonnist wor den. 8. Het werk zal zooveel mogelijk iü alle aP el in gen hervat worden. Maandag, 17 Augustus 1914." w. g. Koppel, kolonel, attaché van de Duitsche regee ring bij de tentoonstel ling te Luik. Iets verder is men daardoor niet geko men, want Maandag heeft zich geen enkel arbeider aangemeld. Onrust in België. Niettegenstaande de zeer geruststellende mededeelingen van het ministerie van Oor log, zoowel wat den algemeenen toestand als wat do verdediging en in 't bijzonder die van Brua§el betreft, heeft het vertrek der regeering van Brussel, gevoegd bij dei barricades en andere verdedigingswerkefa bij alle in- en uitgangen van de hoofdstad de bevolking zeer verontrust. De angstige spanning is toegenomen door het slechte gedeeltelijk weersproken gerucht, dat de Duitschers thans reeds in Tirlemont zijn en daar ernstig slag leveren. Groote volks menigten op pleinen cn straten ondervragen dc naar de hoofdstad toestroomendo be volking van het land rond Tirlemont, zoo ook do soldaten, die echter geen nicuwi meebrengen. Een zeer groot aantal Belgische vluchte lingen kwam gistermorgen te Roozendaal aan. Zij komen voornamelijk uit Brussel on uit plaatsen tusschen Brussel en Ani wer pen.' Zekerheid omtrent de onmiddellijk® aanleiding tot hun vlucht bestaat daar even wel nog niet. Wel is het zeker, dat ver schillende bewoners van plaatsen Antwerpen en Brussel hun woningen moe ten verlaten wegens de militaire maatrege len die genomen zijn. De Antwerpscbe bladen, daartoe, door del censuur aangezet, stellen de menschen zoo veel mogelijk gerust. Men leest nu meer tusschen dan in de regelen, ofschoon ook dat heel weinig is. Geruchten bereiken me af en toe, maar 't baat weinig die te sei nen, daar de kans gering is, dat ze u toe- komen. Te Leppoldsbrug bij Beverloo (ten N.W. van Hasselt) in Belgisch Limburg zouden 2000 uhlanen Maandag zijn binnengevallen en er onder andere het Hotel d'Or ver woest hebben, het lokaal der burgerwacht Een zestigjarige ontsnapte ternauwernood aan den kogel. De inwoners hadden fcijcfig gezorgd, dat alle oogst weggevoerd en alid landbouwtuigen ontredderd waren. Zelf» hadden zij den voorraad stroo, dien ze niet meenen konden, verbrand. Woensdagochtend zijn te Antwerpen Arno» rikaansche schepen met mondvoorraad bib nengcloopen. Va nEngelsche soldaten merkt niemand eon spoor. Te Antwerpen wandelen de prinsekinde ren af en toe door de stad met strakke ge zichtjes en worden door de toestroom en menigte toegejuicht. Gisteren gingen naar den dierentuin. De Koningin maak'cÉ per auto een toer naar Wilrijck en bezoekt heden ambulances en gasthuizen. Men laat den moed evenwel niet zakken. Eigenlijk staan we ook nog zeer aan het be gin van den strijd In Rocoux (ten N.W. van Luik) zijn Zon dag proclamaties gestrooid uit een Fransch vliegtuig van den volgenden inhoud: „Houdt moed, LuikenaarsWij hebbeiS overwinningen behaald Iets over (le Overgave van Luik. De Duitsche officier, die verleden Vrijdag, met den civiel-gouverneur van Luik is komen onderhandelen omtrent de overgave der stad en der stellingci, was niemand anders dan de staf-majoor Von Klüber, dio tot voor enkele weken als attaché militaire, te Brussel van hefc Duitsche gezantschap d I uitmaakte. Toen Von Klüber den gouverneur DeD viaux in kennis had gesteld van zijn op dracht, verzocht deze den Duitschen offi cier enkele oogcnblikken op het anowoord tc willen wachten Nauwelijks echter ha(* do gouverneur do plaats verlaten, of majoor Von Klüber stopte een „louis" in de handen van een aanwezige dienstbode met het vlugge verzoek ten spoedigste de' verschenen kranten te gaan koopenDe dienstbode liet het na, en deelde terstond den gouverneur het vreemde verzoek vax den Duitschen parlementair mecle De heer Delvaux mocht toen den majoor, berichten dat de stad Luik weigerde zich' over te geven. Wat de qua-estie der overr* gave van de forten betrof, deze, zeide hij, behoorde tot do bevoegdheid van generaal Léman Doch toen majoor Von Klüber weer de gebruikelijke doek voor oogen word gedaan om hem 'lerug te bre-"-en naar dö zijnen, overhandigde de gouverneur den oud-attaché-militaire een omring met deü „louis". „Mijn knecht" zeide hii. verzocht ralj u dit ter hand t'e stellen vóór uw ver trek Deze praktijken, om nu juist aan het» hoofd van de aanvallende leger officicrep; te gaan stellen, die' het meestJ de gastvrij heid van den aangevallene hebben geno tenstuiten wel is waar tegen de horst., Do?h voor de officieren die door hun meerderen wordem verplicht vijande-lijE op te treden tegen hun vroegere gasthee- ren, moet de gewetensstrijd toch nog wat harder zijn geweest. Generaal Léman gewond. In een particuliere correspondentie aoï het „Hbld." vinden we o.m. vermeld, beweerd wordt, dat generaal Léman, kranige verdediger van Luik, gewond zon zijn bij oen explosie in het fort Loncin, het laatste fort, dat de Duitschers in handea viel. Bevestiging hiervan kan de corros/^)» dent evenwel niet krijgen. Wat een Vlieger vertelt. Een Belgisch vlieger vertelt aan een coiv respondent van de „Times" Het is moot» lijk om de dingen to onderscheiden. Men schen lijken zoo klein van zoo'n hoogte.: Zelfs geschut op den weg kan je nauwe lijks zien, wanneer je er met vlak boven bent. De ontploffingen van granaten zijn' hinderlijk, omdat ze het evenwicht- van het} vliegtuig verstoren Het geluid? HetJ lawaai van den motor overstemt allca* Voor den verkenner in de lucht, is een slag veld heel stil. Eon misrekening met de Duitsche Mobilisatie. Uit de beste bron mag ik bevestigen,- zoo seint de Brusselsche correspondent! van het. „Hbld.". dat inderdaad op Duit sche gewonden en krijgsgevangenen eetf bevel van oproeping onder de wapenei)' is gevonden geworden, waarbij hun werd bevolen zich bij hun regiment te vervoe? gen in een Fransche stad, meestal op ij Augustus te Rheims; een later bevel ecbtelfr schreef «dadelijke mobilisatie voor.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2