N°. T6708 Zaterdag 15? A ugnstus. Tweede JBlacl. A0. 1914. Offieieele Kennisgeving. Brieven van een Leidenaar. Ingezonden. BE HOUDIKG BEIt BUHGERIJ. Dc Burgemeester van Leiden, Gelet op de missive van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie, d.d. 12 Augustus j.l., Kabinet No. 494, Brengt de navolgende, van de liegeering ontvangen mededeeling ter kennis van de ingezetenen Nu Nederland omringd is door oorlog voerende mogendheden met elk waarvan het goede betrekkingen onderhoudt, is het van het hoogste belang dat de door de Regeering afgekondigde onzijdigheid niet alleen door de liegeering zelve, maar ook door elk Nederlander in het bijzonder twordt in acht genomen. Daartoe is het niet voldoende dat men zich ónthoude van inbreuken op de onzij digheid die strafrechtelijk vervolgbaar zijnook uitingen van partijdigheid in liet openbaar, bij monde of bij geschrifte, behooren achterwege te blijven. De houding van elk Nederlander zij in derdaad onzijdig, naar de regelen van eer lijkheid en goede trouw. Bij zoodanige houding bestaat db meeste kans "dat de onzijdigheid van ons land 'door de oorlogvoerenden wordt geëerbie digd. Zekérheid daaromtrent kan echter uiter aard nimmer worden gegeven. Het is uit dien hoofde dat de Regeering zich ver plicht acht de navolgende wenken en aan bevelingen te geven, voor het geval dat onze onzijdigheid mocht worden geschon den, met name wanneer troepen der oor logvoerenden wederrechtelijk ons grondge bied mochten binnendringen. In de allereerste plaats zij er dan op gewezen dat het keeren van vreemde troe pen uitsluitend 'de taak is van cle mil i- ,t a i r e macht. Wordt die taak aan haar overgelaten dan is de vijand verplicht de eer, de familierechten, het leven en den privaat-eigendom der bewoners te eerbiedigen. Door de ingezetenen, niet tot de mili taire macht behoorende, hoe groot en hoe billijk ook hun verontwaardiging moge zijn, mag geen enkele daad van geweld of tegen weer worden verricht. Deden zij dit wel 'dan zouden zij niet alleen zich zelf, maar ook familie, vrienden, landgenooten bloot stellen aan maatregelen van wedervergel ding. De voordeelen, welke de burger door een eigengerechtigd optreden zou meencn te kunnen bereiken, zinken in het niet tegenover de schade en het leed dat hij zich en anderen daarmede berokkent. Elke uiting van wraak lokt onvermijdelijk geduchte weerwraak uit. Zucht tot zelfbe houd zal den indringer dwingen tot het verspreiden van schrik onder de bevolking, .wanneer deze zich niet geheel onzijdig Weet te houden. Wanneer daartegen de bevolking met kalmte en waardigheid een eventueele be zetting ondergaat, dan behoeft men voor veiligheid van persoon en góed niet be ducht te zijn. Het volkenrecht, dat door het leger van elke beschaafde natie wordt geëerbiedigd, verbiedt moord, plundering of roof. De indringer, die vreemd gebied bezet, is verplicht alle maatregelen te ne men, die kunnen strekken om de openbare orde cn het openbare leven te herstellen en te verzekeren, zooveel mogelijk onder eerbiediging ran de in het bezette land geldende wetten. Onze bestuursorganen behooren daarbij in het belang der bevolking hun medewer king te verleenen, door, wanneer hun dit niet bepaald onmogelijk wordt gemaakt, hun post te blijven bekleeden en den goe den gang van zaken te blijven bevorderen. Zij behooren zich in verbinding te stellen met de vreemde militaire autoriteit, ten einde als tusschcnpersonen tusschen haar en de bevolking op te treden. Op hen ook berust de plicht een krachtig protest te doen hooren, wanneer de bij internatio nale tractaten gewaarborgde, of op de Volkenrechtelijke gebruiken steunende vechten der bevolking worden aangerand, liet, doel van vorenstaande mededeeling geenszins om eenigc ongerustheid te Wekken. r Maar wel acht de Regeering het noodig Bfelke mogelijkheid tijdig onder de oogen te zien en er voor te zorgen dat, mocht een zoo zware ramp over ons komen, deze niet door eigen schuld, door eigen onwaardig of gewelddadig optreden der ingezetenen nog zwaarder zou worden ge maakt, dan zij op zichzelve reeds zou zijn. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 14 Augustus 1914. VERKIEZING KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester ca Wethouders van Loiden Gezien de besluiten van den Minister van Laudbouw, Nijverheid en llandel van der 29ou Juli 1911. No. 2025, Afdeel ine Arbeid; Brengen ter r.lgemceuc kennis: lo. dat. de stemmingen ter verkiezing van 5 leden-patroons en 5 leden-werklieden der Kanier van Arbeid voor do Voedlngs- en Genotmiddelen, *he behooren to worden benoemd ter vervulling Van de op 13 December 1914 open zijnde plaatsen. Julien plaats bobben op Woensdag 2 Soptomber en do horstemmingen, zoo noodig, op Woens dag 9 September d.a.v.; 2o. dat de stemmingen ter verkiezing van 5 'eden-patroons en 5 leden-werklieden der Kamer ■jan Arbeid voor de Textielnijverheid, die behoo- w°rdon benoemd ter vervulling van do op December 1914 open «ijndo plaatsen, zullen plaats hobben op Vrijdag 4 September 1914 en de herstemmingen, zoo noodig, op Vrijdag 11 Sep tember d.a.v.; 3o. dat do stembureaux zitting zullen houden in oen der lokalen van hot Raadhuis, voor zoo veel betreft de verkiezing voor de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen, van één uur des namiddags tot drie uur des namid dags en van acht uur des avonds tot tien uur des avonds en voor zooveel betreft de verkiezing voor do Kamer van Arbeid voor de Textielnijverheid Yan elf uur des voormiddags tot twee uur des namiddags en van zes uur des avonds tot acht uur des avonds. Voorts vestigen zij de aandacht van belangheb benden op den inhoud van de artikelen 17 en 13 der wet op de Kamer3 van Arbeid, luidende als volgt: Artikel 17. „Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of een onderneming, waarin personen die op een kiezerslijst voor een Kamer van Arbeid zijn ge plaatst. arbeid verichtcn in fabrieken en werk plaatsen. is verplicht te zorgen, dat ieder van dezen gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren van den voor de stemming bepaalden tijd gelegenheid vinde om mede te werken tot de keuze, waartoe hij bevoegd is". Artikel 18. „Het hoofd of do bestuurder in hot voorgaande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat m zijn fabriek of werkplaats, op een plaats, waar ar beid-wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór en tijdens do tot stemming bepaalde uren. op een zichtbare wijze is opgehaugen een door hem onderteekendo lijst, de nren in het voor gaande artikel bedoeld, vermeldende voor elk af zonderlijk ef groepsgewijzo of voor allen geza menlijk". „Op de woorden „arbeid" en „fabrieken" en „werkplaatsen" in dit ou in het vorige artikel is 1 der Arbeidswet, met uitzondering van bet- laatste lid van art. 2, toepasselijk". Burgemeester cn Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Seoretaris. Loiden, 31 Juli 1914. CCCCLXXXXIII. Zooals met een enkel woord in liet ,,L. D." vermeld werd, is de rekening der inkom sten en uitgaven van de gemeente Leiden over hot jaai* 1913 verschonen. De cijfers er van zijn medegedeeld en om ons te bepalen bij do gewone ontvangsten en uitgavenerg voor- deolig ziet zij er niet uit. De gewone ge meentelijke huishouding wijsi over 1913 een tekort aan van f18,412. Hot vorig jaar overtroffen do gewone ontvangsten deze uit gaven nog met f 24.018, wolk bedrag als eerste post op do nieuwo rekening kon wor den gebracht. We ziju dus in 1913 heel wat aclitcruitgeboerd. Ik heb de rekening, waarin allo posten van ontvangsten en uitgaven vermeld staan, voor mij liggendaarover ware heel wat te verhellen cn uit ©on ver gelijking met do meer voordeeliga rekening van 1912 zou dan kunnen blijken, waardoor het nadoelig verschil is ontstaan. Ik vrees echter voor oen groot aantal cijfers cn be- cijfcringon op liet oogenblik niet de noodige aandaoht to vindon, al keert gelukkig de kalmte meer en meer terug cn loert men zich langzamerhand schikken in hot onver mijdelijke. Ik zal dus sleohts enkele cijfers noemen. Het is jn ieder geval een verblijdend ver schijnsel, dat het nadoelig saldo niet is ont staan door de geringere ontvangsten. Het totaal bedrag der gewone ontvangsten was in 1913 in ronde cijfers f 1,671,000, in 1912 f 1,624,000, een vermeerdering dus van f47,000. Daai'van komt f 12,000 op rekening van den hoofdolijken omslag en f 5000 voor ver hoogde opbrengst van de gemeentelijke op centen op de Rijksbelasting. Er is clus uit velschillende andero zaken een meerdere op brengst verkregen van ongeveer f 30,000. ftoo klommen de heffingen van het Open baar Slachthuis met f 500, de schoolgelden met ruim f 1100, de ontvangsten van de gestichten „Endegcest", ,,Rhyngeest:' on „Voorgeest" met een kleine f3000. Der gelijke betrekkelijk kleine vermeerderingen ia de ontvangsten kunnen vrijwel-als graad- me'er dienen van vooruitgang. Dat- ondanks dezo stijging van verschilleude, geregeld wo derkeerende inkomsten de rekening toch nog een aanzienlijk nadeelig slot oplevert, wordt verklaard door de stijging der uitgaven in nog groot ere mate. Wordt deze stijging veroorzaakt door toe vallige omstandigheden, dan is het niet erg, nemen echter de geregelde, telkens weder- keerendo uitgaven in nog sterkere mal© toe dan de ontvangsten, dan wordt het beden kelijker cn zal het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven steeds meer verbroken worden. Een nauwkeurige vergelijking van de ver schillende posten van uitgaaf over de jaren 1912 en 1913, beter nog over meerdere jaren, zou daarvan een trouw beeld kunnen geven. Ik vrees echter ook hiervoor oj> het oogen blik niet. de noodige aandacht te vinden en bovendien, de buitengewone omstandighe den, waarin wij thans verkeeren, die zich mogelijk nog zullen verergeren, wemen alle kansrekeningen voor de volgende jaren ver moedelijk omver. Ik zal daarom volstaan met enkele aanwijzingen. Het hoofdstuk„Algemeen bestuur der gemeente" is gestegen van f 85,900 tot f90,325. Daarbij is een bedrag van f4000 uitgegeven voor de verkiezingen, welke post het vorige jaar even f 1000 bedroeg.. Deze f.3000 oxtra-uitgave keert natuurlijk niet elk jaar weer terug. Dc overige posten lijken mij, zonder buitengewone maatregelen, niet voor vermindering vatbaar. Hetzelfdo" geldt voor de kosten der politie. In 1912 is daarvoor uitgegeven f90,000, in 1913 f 91,000 en ten gevolge eenev kleine salaris verhooging van de agenten van politie, zal voor 1914 en volgende jaren dit bedrag nog grooter worden. De kosten voor open bare werken doen altijd een grooten greep in de gemeentekas, zijn in 1913 niet hooger dan in 1912. Het totaalcijfer van f211,316 is zelfs nog even lager. Maar ook liier staan wij voor een niet onaanzienlijke vermeerde ring voor 1914, dank zij de exploitatie der gemeentereiniging door de gemeente, door middel van vuilverbranding. Het onderwijs (lager, middelbaar., gym nasiaal- en vakonderwijs) vorderde een uit gave van f 519,000, of ongeveer f 9000 meer dan in 1912. In verband met den bouw eener nieuwe Hoogere Burgerschool en den voor genomen bouw eener school voor lager onder wijs (indien dezo ten minste doorgaat) staat voor het vervolg ook voor dezen post een belangrijke verhooging voor de deur. ,;Da kosten van het armwezen, mitsgaders subsidièn en bijdragen van onderscheidene daar medé in verband staande instellingen", om hiermede mijn 'vergelijking te besluiten, steeg' tct bijna f139,000 tegenover f132,000 in 1912. De vrij kostbare inrichting van 'den Armenraad zou reeds alleen in 1914 deze uitgaven belangrijk hebben doen toenemen. Doch wat beteek ent dat bij wat ons voor dit hoofdstuk nog te wachten staat! Al de maatregelen, in verhand met de tijdsomstan digheden vanwege do overheid genomen, zul len groote kosten voor de gemeente mede brengen, maar al deze uitgaven zullen waar schijnlijk in het niet vallen hij wat vóór hel. armwezen zal moeben worden uitgegeven. Want het is al te naif te moenen, dat het dezer dagen gevormde Steuncomité, hoeveel mannen van aanzien er hun naam aan heb ben gegeven, hoe wijd vertakt het in zijn organisatie ook zij, voldoende hulp zullen kunnen bicden. Een der Comitéleden doelde mij mede0 dat het aantal gezinnen, dat nu en later zou moeten worden ondersteund, op 1500 werd geschat. En de eerst oogst, die- vermoedelijk van cle best voorziene akkers is binnengehaald, be droeg alles bijoengeteld nog geen f6000. Een vcorloopig resultaat, waarop, gezien de groot- sche opzet van heb Comité, niet valt te r centen. De oogst en naoogst wordt voortgezet na tuurlijk, oók de burgerman zal een offer moeten brengen. Een nadere opgave is nog niet gedaan, doch al mocht daarvan getuigd kunnen worden, dat vele kleintjes één groote hebben gemaakt, wanueer het werkelijk tot do 1500 gezinnen mocht komen, dan zal zelfs ©en verdriedubbeld bedrag van f 6000 bij ©enigen duur der crisis lang niet vol doende zijn, en de gemeente zal helpend tus- schenheide moeten komen. En zpo zal het zekerlijk gebeuren, dat de rekening der ge meente over 1911 een nog veel grooter na deelig slot zal opleveren, dan die van het vorig jaar. Wij moeten ons daar niet al te angstig^ over maken. Het is in het belang der ge meenschap, dat de crisis, die ons bedreigt, zooveel mogelijk bezworen wordt en haar oogenblikkclijke gevolgen bestreden. Schiet in zekere plaats hot particulier initiatief te kort, dan moet het gemeentebestuur helpend optreden. Hoe dat moet geschieden, is in het algemeen niet te zeggen. Waar het mo gelijk is do door slapte of stilstand in de bedrijven werkloos geworden arbeidskrachten preduetieven arbeid te doen verrichten, ver dient dit do voorkeur boven bodeeling, zon der meer. Als het Leidsch gemeentebestuur straks ook tot helpend optreden geroepen wordt, zal het deze vraag ernstig moeten overwegen. Vóór alles moet het particulier initiatief zioh in volle breedte ontplooien en het moet het krachtiger doen als dc aauvankelijk meegedeelde cijfers doen vermoe- dan, dat geschieden zal. De volgende lijsten moeten de eerste opgave beschamen. Betalingen. Mijnheer de Redacteur 1 Het blijven weigeren van betalen door personen en firma's, die zeer goed in staat zijn om te betalen, houdt aan en hoog tijd wordt het, dat maatregelen worden be raamd om hiertegen op te komen, en aan die absurde ideeën paal en perk te stel len. Die onverantwoordelijke handelwijze van velen is oorzaak, dat het zakenleven nog meer wordt ontwricht en geschaad dan reeds door de huidige omstandigheden onvermijdelijk het geval is. Helaas is tegen de onhebbelijke weiger- achtigen in rechte vooreerst niets te be ginnen Zij weten het té goed en schande lijk wordt er misbruik van gemaakt. Toch verdienden diegenen, die wel kunnen be talen, doch het eenvoudig zonder eenige gegronde' reeleg weigeren, duchtig aange pakt te worden. Waar moet het heen met den koopman of den winkelier, die een groot, boek heeft en vrijwel niets binnen krijgt? Welke is zijn toekomst? Waarvan moet de hooge 10de penning der te betalen rente van opgenomen bedrijfs-kapitaal wor den betaald, nu bijna alle verdienste stil staat, betalingen uitblijven en hij zelf over uitstaand-kapitaal bij afnemers geen rente kan in rekening brengen? Dat is een toe stand, die niet langer gedoogd miig en kan wordenOp deze wijze wordt de ramp voor velen nóg grooter dan waarop de meeslen zich reeds voorbereid zullen heb ben. Evenals in andere plaatsen reeds maatregelen zijn getroffen, dienen ook hier in Leiden pogingeu aangewend te worden om de financieele ramp niet groo ter te doen worden dan onvermijdelijk is. Daarom niet bij de pakken neergezeten. Een mooi arbeidsveld ligt hier open Zou niet de Kamer van Koophandel als officieel lichaam in deze kunnen ingrij pen Of zou er niet een commissie van flin ke kooplui en winkeliers zijn samen te stellen, die in 't belang der gemeentenaren de handen ineen sloeg? Veel goeds zou kunnen worden verricht en dankbaar zou de taak zijnEen werkprogram saam te stellen valt moeilijk. Laat ik enkele pun ten aanstippen, bijv. a. Zou aan velen, die in financieele moeilijkheden zitteu, ten gevolge dezer plotselinge crisis, raacl kunnen worden ge geven. Nog te vaak berokkenen velen zich schade door onwetendheid of worden maat regelen genomen, die juist verkeerd zijn. b. Zou getracht kunnen worden op bil lijke wijze financieelen steun te verkrijgen en te verschaffen. Bij eenigszins langen duur van den huidigen toestand wordt de 10de penning rente en provisie, die thans wordt geheven, inderdaad tc zwaar. Moge lijk is aansluiting te treffen met de dezer dagen zeer snel opgerichte Middenstands- Credietbank te Amsterdam. Mogelijk ook zou een andere wijze te vinden zijn, om billijker financieelen steun te verleenen. c. Zouden maatregelen getroffen kun nen worden, om te geraken tot de billijk heid, dat over uitstaande vorderingen ren te berekend mag worden. En zoo zijn er allicht nog meerdere aan gelegenheden, die door gemeenschappelijk overleg, tot groot nut en voordeel van Leiden's burgerij zouden kunnen worden aangewend. Een energiek optreden zou in dezen noodtoestand dubbele waarde beteekenen. X- Leiden, 12 Aug. 1914. Textiel-, Handels- on Kantoor-personeel. Geacht© Redactie! Geliovo onderstaande regelen te plaatsen ■waarvoor ik hij voorbaat u hartelijk dank zeg. Naar aanleiding van een ingezonden stukje van iden Ssten dezer, ben ik zoo vrij-er eon woordje aan too te voegen. De fabrieken zijn stopgezet wegens gebrek aan grondstoffen. Al heel spoedig staat het spook der ellende bij" die arbeiders voor de deur, daar dezo menschen geen liggende gel den hebben. Al is er ook voedsel genoog, als*" ïrten het niet kan koopen, viudt men daarbij geen baat. Doch niet alleen de fabrieks arbeider is do dupe van den huidigen toe. stand. Het kantoor, en magazijn personeel ïnoet ook boeten. Mij is bckenl, dat vee) winkelpersoneel zijn tijdelijk ontslag heeft gekregen. Enkelen ziju cr nog, die voor half loon, doch niet voor halven arbeidsduur kun. non blijven, wat niet billijk genoemd mag werden. Immers, of het al of niet druk is. de uren blijven hetzelfde, cn hot personeel blijft in hetzelfde verband als in normalen toestand. Zeer zeker, de patroons verant woorden dat hiermede, dat hun inkomsteD zeer gering zijn en daardoor de uitgaven van dien zelfden aard. Doch hoeveel winkels zijn er niet voor welker artikelen de zomer maanden geen seizoen zijn en drtn in ©en aan dien gelijkstaandcu toestand verkeeren. Moet zoon pairoon dan maar tegen het personeel zeegen: Ga iel ui maar een maand wandelen? Het personeel draagt toch ook zijn beste la achten bij in het drukke seizoen cn vraagt dan niet om meer loon. Zij, die gehuwd zijn, worden door deze omstandigheden liet meest gedrukt, want zij moeten toch ook eten cn leven, gelijk de patroon. ïïopeude, dat deze regelen tot verbetering in dezen huidigen toestand mogen leiden en elk werkgever naar zijn geweten han del©. Geachte Redactie, U nogmaals dankend vcor de verleende plaatsruimte, teeken Uw Dw. Dar., Een A b o n n Leiden, 10 Aug. 1914. Werkloozc Bakkers. Geachte Redactie In deze dagen van woeling en strijd wor den er overal comité's opgericht voor do werkloozen, ,,Roode Kruis", enz., enz. Noodig is dit beslist, daar cr veel arbeiders zonder werk zijn gekomen en nog komen. Maar vindt U dit goed, dat op de werkplaat sen, waar mannen, werken, die nu onder do wapens geroepen werden, weder door hun patroons van de militaire autorit- iten terug gevraagd worden, zooals dit nu overal ge beurt op de broodfabrieken? Op de brood fabrieken is het nu, doordat deze veel brood moeten bakken vcor het leger, verbazend druk. Nu zeggen deze patroons: Wij kunnen wel bakken, maar wij moeten de .mannen, die nu onder de wapenen zijn, terug krijgen, want wij hebben nu geen personeel genoeg. Alles heel mooi, dat die militairen nu voor bakker gaan spelon, maar wat doen die pa troons P^Die betalen niet geheel het loon uit, dat zij van te voren verdiend hebben, neen, de vorige week kregen zij f2 en deze week zouden zij wat meer ontvangen. Dus moet er nog eerst een voordeeltje op be haald worden. Nu is het mijn doel niet, om dit alleen onder het oog te brengen, maar het- doel is. daar er nu zooveel bakkers zon der werk loopen en nog komen, om deze menschen aan brood en werk te helpen. Do militairen zijn onder do wapenen geroepen, hdbben zelf goed eten en drinkenvoor huu vrouwen cn kinderen wordt gezorgd, dus hebben nu direct geen gebrek, maar de bur gerbakkers, die nu rondloopen, zullen aan stonds wel gebrek krijgen en aan wie dan do schuld, daar deze nu aan het werk gezet kunnen worden Alles wordt op touw gezet om zooveel mogelijk werkloosheid tegen to gaan, dus hier is de plaats, waar tegen op ge omen moet worden. Geachte RedactieIk hoop met deze wei nige "egels onder de dandacht gebracht to hebben een toestand, die in deze tijden niet mag voorkomen want het z.ou niet an ders doen, dan dezen toestand nog veel er ger te maken. dankend voor de opname, toeken ik raïj. Een werklooze bakker. Hel opkoopen van Bloembollen in Sasseiihcim en Omstreken. Nu do oorlog reeds ruim een week in werking is, beginnen de gemoederen weer zachtjes aau te zakken; koppels van 10 a 12 vindt- men niet meer zoo langs de straat, het wordt rustiger. Enfin, dat is gelukkig. Men went overal aan. Iemand, die veel met ziekten to kampen heeft, wordt cr oolc aan gewoon, maar in den regel komt het hin kende paard achteraan. Eu dat zijn hier do bloembolle nk weekers. Op 't oogenblik worden de bloembollen naai' Amerika verzonden, en zijn er vanzelf bloembojlcn voor noodig; deze worden ver kocht voor onnoozelc prijzen, de prijzon waren toch niet hoog, cn nu met den oorlog dalen zij steeds. Artikelen, die in 't laatst van d.e maand Juli verkocht werden'voor 70 a SOots. per honderd, alhoewel dit nog geen hoog© prijs was, nu voor 30 a 40 ets. per honderd. Artikelen, die f3 a f 3.50 opbrach ten, nu voor f 1.50 a fl.00 per honderd.; Wat zeggen nu de heeren Amörikaansche verzenders Verleden week in droefenis, in zak en ascli; nu zegt de een tegen den ander: Do handel loopt aardig, hè? Er kan nu nog eens 100 procent verdiend worden. Van wie? ,ten slotte van de kweekers. Van hoo- gei'hand worden alle maatregelen genomen voor woekerprijzen op eetbare waar, daarbij alles inbegrepen, het moet in Holland blij ven, wat -eenuitstekende maatregel ismaar om de helft der waarde voor bloembollen to bieden, dat mag wel, ook wat betreft het bowuste koopen onder voorbehoud. Er ziju kweekers, die half Juli verkocht hebben ©u den laats ten dag van Juli leverden, doch do menschen moesten eerst ongeveer liuu dood vonnis teekenen, en toen mochten zij leveren. Nog sterker is het, wat die heeren verzen ders probeeren met kweekers, die half Juli leverden en wier retour-nota reeds in hun bezit is. Dezer dageu kwam nog een schrij ven Wees zoo goed e.n zendt uw nota terug, wij zullen een verbeterde nota terug zenden, met do woordea er op: Onder voor behoud. Jawel, 't is opgeschept, een prach tig iets. Men zegt wel eens wat over di-ou paardenhandel; maar mijns inziens spant dit de kroou. Den neringdoenden menschen wor den voorschriften voorgelegd, dat zij hun waar daarvoor uiterlijk mogeu verkoopeu, doch liefst lager dan de maximuiu-prijzen. Zoo niet, dan den winkel sluiten. Hos zal (het vermoedelijk gaan, wanneer die onderhandelingen voor elkaar komen, wat betreft de eenige miitioene.il guldens Do groote heeren zullen hun zak op tijd spekken; het is altijd zoo geweest. Ook las ik nog in Bloembollencultuur" van 7 Augustus 1.1. Hot opschrift bevat: Houdt Moo.l. Daarin staat te lezen: Hoe moer bloembollen er nog weggewerkt kunnen worden, des to beter Maar men bederve niet de markt, waar zij nog gocd'is, en zendo dus niot in consignatiemaar nog eens om do helft van de waarde te bicden, dat mag wol. 'Iet is te hopen, dit. ook hoogerhaml hierin wat. kan doen, om dit groote kwaad den kop in te knijpen. Laten we allemaal nionsch blijven, iu zoon benarden toestand, daar do schade toch niet te becijferen is. Over dit ïugczonden stuk zullen wel ©enige aanmerkingen gemaakt kunnen worden, wat betreft den stijl, maar liet is ook jpaar van ©en gewonen burgerjongen. Vriendelijk dank, Mijnheer de Redacteur, voor do opname. Zoo teckeu ik, V. Sassenhcim, 14 Aug. 191-1. BURGELIJKL STAND. LEIDERDORP. Gehuwd: W. n. Heijnis, -18 J.. vau Amsterdam, en W. Schnunng. 29 j., alhier. Geboren: Maria Hcndrina Johanna, D. van G. Daanen cu J. B. Dricesen. Overlodon: Hugo van der Wal, 61 j. VALKENBURG. Ondertrouwd: Arie Zui- derduiu, te Katwijk-a.-d.-Rijn, en Wilhelmina Adriana Bol. alhier. Jolmnues Rhijusburger en Trijntje lint horn, beiden alhier. WASSENAAR. Geboren: Johann.cs Antlio- nuts. Z. van P. J. Bretz en H. G. dc Bruin. Overleden: M. Zwetsloot- V. 28 j. Stoomsehepcji. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Vondel" (uitreis) vertrok 13 Aug. van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYI „Tambora" (thuisreis) vertrok 13 Aug. van Perim; „Ophir" arriv. 14 Aug. van Java to Rotterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Prins Predcrik Hendrik" vertrok 14 Aug. van Amsterdam naar Paramaribo; „Fauna" (thuis reis) arriv. 11 Aug. te Falmouth. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Wcsterdijk" arriv. 14 Aug. van Baltimore to Rotterdam; „Oostordijk" arriv. 13 Aug. van Rot terdam to Newport News; „Rotterdam" vertrok 12 Aug. van New-York uaar Rotterdam,

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5