TteaiOM. Marktberichten. De Toestand in Nederland. Thermometerstand. gisteravond om Buren 19 °0. 86.2°F. Hedenmorgen om Buren 10 O.«*60.8°F. 'e Middags om lfiuren 10 O. «06.2° F. '0 Middags om 4 uren 19.6° O. =67.1° F. Telegrafisch weerbericht, r uftor waarnemingen in den morgen Tan 15 Aug. I Uodogodeeld door hei Eon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt. Hoogste" barometerstand 766.6 te Ohrietlaneundi Itaagste stand 756.6 te Memel. Vorwaohting tot den avond Tan 16 Aug. Zwakke tot matige winden uit noord tot oost. I Veranderlijke bewolking. Kans op regen of on weersbuien. lots koeler. BINNENLAND. Aan H. M. de Koningin is verzonden F een adres, houdende het verzoek, goedkeuring lie onthouden aan het besluit van den Raad p van Den Haag, omi het Wilsonploin te be- rl gtemmen voor den bouw van een sohouw- I buïg. Dit adres is ge teekend door meer dan 6000 ingezetenen. Ondetr de Nederlanders in Zwitserland I bevinden zich ook de Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen mr. C. C. Gcertsema en mevrouw Geertsema. Onveirwaoht is te Heemstede op 74- I jarigen leeftijd overleden de heer M. L. van G-emert, die meer dan 50 jaren verbonden is geweest aan het onderwijs en daaraan zijn beste krachten heeft gewijd. Bjj herhaling had de heer Van Gemert zitting in examen commissies. Hij was als onderwijzer werk zaam te Nieuwkuik, te Breda (waar hij tevens leer aar was aan de H. B. S.), te Alkmaar en sedetrt 1885 te Haarlem. Voor het Staatsexamen tot toelating I aan de Universiteit te Utrecht zijn geëxa mineerd 2 candidaten voor de faculteit der rodgeleerdheid enz., en 6 candidaten voor Se faculteit der geneeskunde enz. Geslaagd voor diploma B J. J. G. Jas, M. L. Evers- dijk, W. J. Bruining, D. R. Nijk, H. J. van I Esveld. Na voortgezet examen zijn van de vorige groep nog geslaagd A. A. P. Lou- wers, J. van Loen, mej. W. Talma, S. Roos een, B. H. Lier, J. A. O. de Groot. De examens zijn geschorst en zullen later worden voortgezet voor hen, die ten ge- volge van de mobilisatie verhinderd zijn daaraan deel te nemen. Voor het tijdvak van 1 September 1914 tot en met 30 September 1915 is benoemd tot assistent bij den dienst der Rijksland- bouwproefstations J. C. van den Berg, te Haarlem. Voor de betrekking van controleur der gemeente-belasting te Zutphen hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. Door de Vrije Universiteit is een legaat ontvangen van wijlen mevr. de wed. O. A. van Hoogeveen—Drost, groot 2000. Te Raai te overleed de heer J. A. Geert- man, 1" 1 van de Provinciale Staten voor het district. Raalte. Verkiezing Prov. Staten. Het ,,Hbld." verneemt, dat de bestuurs raad van de vrijzinnige kiesvereeniging „Vooruitgang" te Amsterdam, in verband met den oorlogstoestand in overeenstem ming met het voorstel van de Vrijz.-Dem. Vereeniging heeft besloten, geen candidaat te stellen voor de Provinciale Staten in district VII (vacature-Van Ogtrop), wan neer alle partijen bereid blijken om bij deze verkiezing geen strijd te voeren en in plaats van den overledene, die tot de Kath. partij behoorde, opnieuw een Kath. candidaat wordt gesteld. Namens „Vooruitgang" heeft do secre taris, de heer P. Otto, zich daarop verge wist van de opvattingen der andere par tijen. Gebleken is, dat ook d© Vrije Libera len zich van candidaatstelling zullen ont houden. Het partijbestuur vad de Sociaal-Demo- oraten zal eveneens aan zijn districtsbestuur in VII onthouding aanbevelen en heeft zelfs als algemeen© gedragslijn vastgesteld zich gedurende den oorlog bij tusschentijdsche verkiezingen van strijd te onthouden. De heer Otto heeft daarop het Ceutraal- bestuur dor Kath. Kiesvereenigingen van een en ander in kennis gesteld met het ver zoek hem te doen weten of de rechterzijde bereid is de vacature opnieuw aan een Ka tholieken candidaat toe te wijzen. Indien het antwoord bevestigd is, zou dus de strijd hoogst waarschijnlijk kunnen wor den vermeden, wat in deze troebele tijden ongetwijfeld door ieder wordt gewenscht. Leiden, 15 Aug. Granen. Door de heerscbende verwarring en veelal stilstand van sommige zaken, door stremming van verkeer, opschorting van betaling, en anderszins, is het niet doenlijk een «enigszins jnisten toestani van zakon weer te geven. De prijzen, die gemaakt worden, zijn nog te ongeregeld oai een betrouwbare noteering daar te stellen. De nieuwe gewassen vallen niet alle mede, al zal idoor het betere weer nog wel wat goed gemaakt worden. Nieuwe Tarwe uit verschillende 9troken, doot zich nogal kloin vau stok, blauw en niet ichotvrij voor Wellicht, dat latere par'ijen eeu beter voorkomen hebben. Ook andere granen zijn in den groei te kort gedaan. De droogte van eon en ander zal ook wel Ie wenscben oveiluteu. Leideu, 15 Au-_r. botermarkt. Prima fabrieksboter (contröle) van 48.tot <54.—. Goede fabrieks boter (controle) van <40.tot f Al-Prima boeronboter van 48.tot 54.Goedo boeren- boter van 41.tot f41.Weiboler van/ tot Aangevoerd 277/8, 18/10 vaten, wegende 5720 KG. Handel zeer vlug. Lange Zwarte Turf, 90,000 stuks, f 4.25 a <4.50 p, duiscud. Korte turf f a f per duizend. Leiden, 15 Aug. Eierenveiling. De eieren zijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 68^8 stuks. Prjjzen waren: Kipeieren van f 4.tot <4.80. Eenden eieren f 4.20 tot <4.50. Kalkoeueieren f 7.— a f per 100 sjuks. Handel vlug. Hoorn, 13 Aug. Ter kaasmarkt gewogen 50 etaoels-, wegende 17762 KG. Prijs kleine <24, commissie <22, fabriekekaas <23.50. Handel stug. Gouda, 13 Aug. Veemarkt. Vette varken? weinig aanvoer, handel matig, 15 a 17. Biggen voor Engeland weinig aanvoer, handel matig, /16 a 13. Nuchtere kalveren redel. aanvoer, handel matig, f6 a 12. Kaas. Aangevoerd 42 partijen, handel matig, 1ste kwal f 17 a28,2de kwal. f—Zwaaidere 27. Boter. Malige aanvoer, handel vrjjwel. Qoeboter f 1.25 a 1.30, Weiboter 1.15 a 1.20. Eieren p. 100 et, <3 a 4, ruime aanvoer, handel vlug. Katwijk, 14 Aug. Manden ronden aardappelen 1.10 a <1.80, dito kleinen f 0.40 a Eigen heimers <2.80 a <3 per HL., Uien <195 a f 2.05 per baal. Peen f 2 a 2.20 per 100 bos. Bloemkool I f 4a/ 6.50, dito II <1.75 a <2.26, dito III 0.60 a <0.90. Loosduinen, 14 Aug. Groentenveiling. Deprtj- zen waren: Bloemkool lste soort 3.— a f 5.10, 2de soort f 1.— a l.?0. Eng. komkommers late soort <0.75 a <1.20, dito 2de soort <0.16 a <0.60, dito 3de soort a t gele id. lste soort <0.40 a <0.50, 2de soort <015 a <0.35. Roode kool <1.20 a <1.60. Öavoyekool <2.40 a <5.40. Salado lste soort <0.50 a <0.90, 2de soort <0.30 a <0.40. Peen lste soort 1.60 a 4.20, 2de soort a f Prei /0.70 a <0.90. Seldeijj 70.70 a <1.30. Kroten <0.50 a <0.90. Peterselie 0.u5 a 0.30. Andijvie <0.90 a 1.30 Perziken lste soort <5.10 a f9.—, 2de soort <2 20 a <4 90. Spina .ie 0.06 a 0.11. Postelein <0.05 a <0.12. Erwten <0.35 a f 1. Booneostek <0.2.1-/0.45. Princesseboonen <0.27.a <0.53. Snrjboonen 1.50 a <1.70. Proukboonen 0.520.60. Duitscbe Pr nses6en f0 50<0.68. Tomaten lste soort 1.— a 1.60, 2de soort <0.65 r 0.95, 3de soort <0.15 a <0.45. Aanvoer: 102,582 komkommers, 41,585 pond tomaten, 8500 struik andijvie. Handel vrij levendig, bij buitengewoon grooten aanvoer. Schiedam, 14 Aug. Noteering van den Bond van Disiillatenrs". Moutwijn Jenever/ Per HL. zoDder fust en zonder belasting. Schiedam, 14 Aug. Noteering Beurscoinmissie. Moutwyn f per HL-, zonder lust en zonder de belasting. StemmingSpoeling <150. Graan Spiritus 20.75 a <21.25, Melasse-Spiritus <18 a iuwe Spiritus <9.75 a f 9£. Alkmaar, 14 Aug. Kaas. Aangevoerd 120 stapels wegende 65,000 KG. Prijs voor kleine fabrieks kaas <24.50, kleine hoeienkaas <23.50, commissie fabriekskaa9 f 20.—, commissie boerenkaas <23.50, middelbare fabriekekaas18middelbare boeren kaas 22.—. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEUR8. Geopend i 'a morgens van 9—12 uur en des middags van 2—6 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 24 Bakkers, 2 Blikslagers, 18 Bloemisten, 14 Grondwerkers, 15 Kleermakers, 3 Klerken, 6 Loop knechten, 31 Loopjongens, 22 Metselaars, 13 Meu belmakers, 28 Naaisters, 34 Schilders, 8 Schippers, 22 Sigarenmakers, 4 Smeden, 11 Stokers, 21 Tim- morliedcn, 16 Typografen. 6 "Warmoeziers. 8 Wasohvrouwen, 24 Werksters, 200 los60 Werklie den. 25 Dag- en Loopmeisjes, 49 Yrouwen, voor Kokerijen, enz. Mannen ver6ch. vakken 300. lndeailed. tVerkiiir. ztju opgenomen: datum. dag en. Tolw. pars. Kin- deran. -9 m i H 9 Aug. Zondag 33 14 47 10 Maandag 42 9 51 11 Dinsdag 44 9 53 12 a Woensdag. 46 11 57 13 Donderdag - 48 10 5-i 14 Vrijda; - 48 10 58 15 a Zaleril't? 46 8 51 KERKBERICHTEN. Bode graven.. Evang.-Luth. Gem. Zon dagmorgen cbs. J. G. de Jongh, van Zie- rikset). O u d e w e t e r i n g. Rem. Gem. Zondag morgen te tien uren dr. J. A Boyerman, van Amsterdam. (Doop.) Zwammerdam. Ned.-Herv. Gem. Zondagochtend half tien de eerw. heer O. Muller, vau Bodegraven. De verschrikkelijke ramp in Benkoelen. Een inwoner van Benkoelen heeft volgen derwijs zijn indrukken van do geweldige aardbeving neergelegd in een brief, gericht aan den Padangschen correspondent van het „Soerab. Handelsbl." ,,In den nacht van 25 op 26 Juli, onge veer 2 minuten vóór tweeën, werden wij plotseling wakker door een zeer zware aard beving! Hooren en zien verging door het 6tampen der ledikanten, het gerammel der zinken dagen, het vallen van rinkelend glas en aardewerk, geroep om hulp, enz. Wij grepen aanstonds de kinderen, trokken hen het bed uit, openden schielijk de deur en stapten naar buiten. Achter ons viel de brandende muurlamp van de slaapkamer op den vloer aan gruizelementen, gelukkig zonder brand te veroorzaken; maar met dat al bevonden wij ons in 't stikdonker en maakten dus voort, om den grooten weg te bereiken. Daar gekomen trof een helsch lawaai ons oor links hadden we de woning van den kapitein Chinees, waar we een luguber con cert hoorden van brekende borden en glazen en het gerammel van gegalvaniseerd dak ijzer, vermengd met het geluid van vallen- do dakpannen en dof neerstortend puin, waar tusschen door nog het geschreeuw van het bedienden-personeelrechts hadden wij de soos, waaruit dezelfde geluiden als links opstegen, plus bovendien het geraas van springende flesschen drank, enz. Ondertusschen had een onzer tijdens den aftocht door het duister een bloedende ne«s en wang opgeloopen wegens botsing tegen een boomde ander jammerde over een diepo snee aan het been Daar stonden wij met allesbehalve aange name gedachten op straat; naar huis terug gaan dutrfden we niet, uit vrees, dat zich het schokkend tooneél van zooeven mocht heriia- ]<m. Als waarschuwing was o.a. een brok steen in ons bed neergevallenho, maar! Dat leek me voldoende I.Wij besloten daarom verder te wandellen naar de aloon aloon: dat was zoowat de veiligste plaats, indien wat zeer good kon gebeuren de aardbeving zich mocht herhalerr. .Qp liet plein waer je ten minsio veilig voor instortende huizen en neer vallende hoornen. Van de huizen, die wij op onzen nachte lijken tocht passeerden, konden we de schade nog niet opnemen; het was daarvoor te don ker! Even voorbij de a-loon.aloon lag echter het nieuwe biljartlokaal voor Madeiers gehoed tegen de vlakte. Kort na de aardbeving ge- raakten de menschen druk in de weer; men zag overal lichten heen en weer bewegen, hoorde een sterk gedruis©^ van stemmenWe maakten toen het plan om door te gaan naar de Chineesdie kamp; onderweg kwam ons de kapitein-Chinees tegen, die het afraadde, aan gezien het grootste gedeelte van de Chineesche buurt in puin lag. Men was er bezig de doo- don en gewonden onder de ruïnes vandaan te halen. Overal geschreeuw en onrust, terwijl de meeste gezichten zenuwachtigheid vee- raadden. Het werd 3 uur in den morgen, toen wij be sloten, eens naar onze kennissen om te kij ken. Het eerst begaf ons gezelschap zich. naar do steenen woning van den lieer H., dicht bij het postkantoor. Hier gekomen zagen we aan de lichten, dat de geheelc familie in de open lucht was gelogeerd; vader, moeder en acht kinderen. De ingang van het erf was nage noeg versperd door het neergevallen puin van B.'s woning en van Jiet belendend gebouw. Het was hier leelijk toegegaan 1 Bij de *eerst schokken waren van H's woonhuis de muur en het dak ineengestort; man en vrouw vlogen in het donker Hjêfc bed uit. de straat, opin de dooreenwarreling vie len hen gruis en neerstortende pannen om de ooren, zoodat ze om hulp moesten roe pen, om de kinderen, die in een aparte karner sliepen, daaruit te verlossen. Ge lukkig waren een tiental inlanders daar toe bereid en togen dezen bij lamplicht direct aan het reddingswerk, waarbij zij de voldoening smaakten, alle kinderen te mogen verlossen uit hun benarde positie De twee oudste meisjes en nog een klein broertje hadden intusschen kneuzingen op geloopen een der meisjes had een balk tegen haar lendenen gekregen. De genees kundige dienst was zeer actiefeen bran card kwam de gewonde kinderen halen en wij gingen allen mee naar het hospitaal. De „geneeskundige dienst" bestond ai- leen uit een jongen dokter-djawa met zijn helpers, maar ik verzeker u, dat deze jon ge medicus zich geducht weerde en ieder een hulp wist te verschaffen. Een Europeesch geneesheer is er niet meer, sinds de vorige maand het garnizoen van Benkoelen is opgeheven. In het hospitaal zagen we den eersten doode (een Chinees), terwijl de dokter dja- wa een Chineesche vrouw behandelde, met een gapende wonde aan haar hoofd binnen gebracht. Van het hospitaal gingen wij een familie opzoekeD, die met alle lichten op in de voorgalerij vergaderd zat, in afwachting van de dingen die komen konden. We bleven hier tot halfzes en meenden nog een natril ling der aardbeving te gevoelen. Thuis gekomen, bleek de schade hoofdza kelijk veroorzaakt door bet breken van al les wat breekbaar was. Ik zag in onze buurt de woning van den heer S-, die met familie zich op reis bevond te Kepahiang, geducht beschadigd: de stee nen muren lagen op vele plaatsen bloot, de stutpilaren waren gebarsten en wachtten op nog één schok, om tegen de vlakte te val len. Borden, vazen, lampen enz. aan gruize lementen Om kort te wezengeen enkel steenen huis is heel gebleven en alle bewo ners van steenen woningen zijn er uitgetrok ken. Alle Europeanen hebben een woninkje in of bij Kota gehuurd; wij waren blij onder dak te vinden bij een mantrie, die ons eeu deel vau zijn huis afstond. Als men nagaat, dat zelfs de zeer zware muren van het fort Marlborough barsten hebben, gekregenT be hoeft. men niet verbaasd te wezen over het instorten van-de veel lichter gebouwde par ticuliere steenen verblijven. De resident is uit het op instorten staand residentshuis ge trokken in een planken woning. V A Rï A. HET VOORDEEL VAN DEN WERELD OORLOG. Aan den wereld-oorlog zijn voordeelen verbonden. Zeker, het klinkt paradoxaal, maar het is inderdaad: wanneer men kie zen moet tusschen een oorlog tusschen Frankrijk en Duitsohland, en een strijd, waaraan zoo ongeveer heel Europa mee doet, dan verdient deze laatste de voorkeur. Eon wereld-oorlog toch moet vlugger af- loopen dan een oorlog tusschen twee landen. Ia het- laatste geval kunnen beide landen bij hun buren gaan leenen. Maar hoe moeten thans de strij dende landen aan geld komen? Wou Duitsoh land misschien z'n millioenen halen uit Ne derland? Of wou Rusland misschien in Ja pan een leening geplaatst zien te krijgen 1 De dubbeltjes-kwestie is thans de hoofd zaak. En het land, dat het het langst uit kan houden, wat de duiten betreft, zal overwinnen. Bij de vredesonderhandelingen kan het e-ischen stellen, terwi.il het land, dat op het slagveld gewonnen heeft, uitgeput en uitgeteerd is, en opgaat in ellende. Reeds over vier weken zullen de respec tievelijke schatkisten der oorlogvoerende mogendheden den bodem vertoonen. Dit is het voordeel van een wereld-oorlog. DE KUNSTHANDEL EN DE OORLOG. Er bestaat een vaste verhouding tusschen den bloei van het land en den kunsthan del. Hoe rustiger de tijden, hoe drukker de kunstveilingen en hoe hooger de prijzen. Zijn er ernstige tijden in aantocht, dan rijn de prijzen laag. Zo1 zou men den kunsthandel den politieken barometer kunnen noemen. Gedurende de eerste helft van dit jaar zijn in Engeland slechts 37 schilderijen verkocht van meer dan f 18000in 1913 was dit nog 85. Duidelijk blijkt, dat men den Europeeschen oorlog dan ook al lang heeft zien aankomen. Op het oogenblik koopt alleen Amerika nog kunstiwerken. DE VOOROUDERS DER BULGAREN. Dank zij 'de kolossale hoewel ietwat kostbare' reclame, die de Bulgaren verle den jaar voor zich zelf gemaakt h:ei>b'cn, is de algemeenc aandacht on dit volk gc- vcs'jgd en gaat men zich ook interessecren voor hui? afkomst. De Rnlenren zijn een Tanaarsch vrdk,- dat in de Middeleeuwen op de geDriiifeSijke1 y.nize van het landi bezit nam. Met is ér «chtfcr verre van, 'dat de tegenwoordige Bulgaren zonder meer de afstammelingen dezer veroveraars zouden zijn. Zij vermengden zich namelijk sterk met de oorspronkelijke bevolking des lands,- de krijgshaftige Thraken. Deze lieden bew oonden het Oosten van het Bal kanschiereiland, maax het schijnt dat de Phrygiërs, aan de overzijde van de Helle spont in Noord-westelijk KLein-Azië hun bloedverwanten waren. Dat wordt onder anderen bewezen door het feit, dat de sage van Midas, den konjng met de ezels- ooren, en van Silenus, aartsdrinkebroer, in Macedonië geloca liseer i was. Deze door- lu chte lieden nu waren in den klassieken tijd echt Phrygische heroën. Het komt er slechts op aan te weten,- of de Phrygiërs indertijd naar Thracië zijn getrokken, of de Thraken naar Phrygië. Het eerste wordt medegedeeld door Herodotus, den vader der geschiedenis, maar die schijnt zich dit maal te vergissen. .Want veel waarschijn lijker is het tegendeel. Tot de Phrygiërs, dus tot de naaste fa milie der Shraken, en tot de neefjes der moderne Bulgaren, behoorden ook een zeer doorlucht geslacht: de Trojanen. Me dunkt geen Lui om zich voor te schamen! De Duitsehers in België. BRUSSEL, 15 Aug. (R. O.) Volgens de „National" hoorde men gisteren Yan vier uren tot halfzeven 's namiddags te Na men voortdurend kanongebulder. Het zelfde blad meldt, dat de Duitsehers Vrij dagmiddag het station Viney hebben be zet. Te zeven uren 'snam. was de ge meenschap tot aan Assesse nog steeds verbroken. BRUSSEL, 14 Aug. (R. O.) Heden ochtend te halfelf had een gevecht plaats bij Wassenaeken ten Noordwesten van Cumistich. Twee compagnieën Duitsche wielrijders werden met een verlies van circa 50 dooden op de vlucht gejaagd. Te Bost, bij Tienen, sloeg de burger wacht een aanval van een honderdtal uhlanen af. Het treinverkeer tusschen Tienen en Landen is gestaakt. In deze streek "zijn Duitsche troepen gezien. Te Leuven zijn 40 Duitsche gevangenen aangekomen, o.w. een luit.-kol. en twee hoofdofficieren, die bij Diest gewond waren. Franschc Successen. PARIJS, 14 Aug. (R. O.) Een commu niqué van den Minister van Oorlog zegt: De Franscbe vliegmachines hebben ver scheidene successen behaald in do land streek Woëvres. Een Duitsche aeroplane waagde zich boven de Fransche troe pen op ongeveer 1000 M. hoogte. Zij werd dadelijk beschoten, de motor werd getroffen en de machine moest landen. e twee inzittende officieren werden ge vangen genomen. Een Fransche vlieg machine achtervolgde een Duitsche, die met revolverschoten op de vlucht ge jaagd werd. Do stad en de pas van Saales zijn door de Fransche troepen bezet. Do na burige vlakte boetten zij reeds gisteren. De Fransche artillerie viel de Duitsche» stellingen in den rug aan, zoodoende de laak der Franschc infanterie verge- makkelend. De Franschen vonden te Saa les stukken van achtergelaten Duitsche uniformen, hetgeen een newrjs is, dat er verwarring bij den vijand heerscht. Het Duitsche Leger. BERLIJN, 15 Aug (R. O.) In „Der Tag" schrijft veldmaarschalk Yon der Goltz het volgende Door de systematische oefeningen van de manschappen, die hun volharding, behendig heid en discipline gaf, is vooreerst bewerkt, dat de Russen geen enkelen inval met hun cavalerie konden doen. Hun batterijen wer den door het Duitsche infanterievuur ver nietigd. Gelijke indrukken krijgt men te Mühlhausen en te La Garde. De onmiddel lijke bestorming der moderne vesting Luik is een volkomen nieuw verschijnsel in de krijgsgeschiedenis. De Duitsehers over hon Krijgsgevangenen. BERLIJN, 15 Aug. (R. O.). Te Sennela- ger, bij Paderborn, zijn 4000 Belgische krijgs gevangenen aangekomen. 50 officieren, die op hun eerewoord beloofden niet te zullen vluchten, genieten faciliteiten. Een Fransch officier, die bij Saarburg gevangengeno men werd, weigerde zijn ©erewoord te ge ven en wordt nu stevig bewaakt.. De krijgs gevangenen helpen bij het aanleggen van wegen. Onder de te Berlijn teruggehouden Rus sische militairen bevinden zich eenigen van hoogen rang, o. a. de voormalige opperbe velhebber der Russische Zwarte-Zee-vloot en de vroegere gouverneur van Moskou. Naar men zegt. bevinden zich hier 23 ge neraals en opperofficieren, die afzonderlijk opgesloten zitten, terwijl hun gezin in een hotel woont. Over slechte behandeling kun nen de heeren met klagen en eenige uren daags mogen zij bij elkaar komen. Oostenrijk en Rnsland. WEEN EN, 15 Aug. (R. O.). De Ameri- kaansche gezant heeft het volgende ter ken nis gebracht van het ministerie van Buiten- landsche Zaken Gp 13 dezer werd de Oostenrijksche rice- consul te Qt..-Petersburg, aldaar achterge bleven ter beschci'fliing van het archief en voor wiens veiligheid hef-Russische ministe rie van Buitenlandsche Zaken uitdrukkelijk instond, als krijgsgevangene gearresteerd. Een desbetreffende, klacht, van den Ameri- kaanschen gezant, te St..-Petersburg had geen resultaat. De Oostenrijksche regee ring heeft nu als represaille maatregelen de Russische consulaire ambtenaren, die nog op haar gebied vertoefden, in arrest ge steld. Bctoogingen voor Consulaten. BOEDAPEST. 15 Aug. (R. O.). Gister avond verzamelden zich hier 15,000 perso nen voor de consulaten der bevriende mo gendheden. Indrukwekkende betoogingen hadden plaats voor het. Duitsche consulaat, waar een hooge ambtenaar een toespraak hield, die met geestdrift werd begroet. De menigte zong daarna: „Die Wacht am Rhein". Voor het Turkscke consulaat hield de consul-generaal een rede in het Turksoh, die in het Hongaarsch vertaald werd. Ook de Bulgaarsche consulaire ambtenaar hield een geestdriftige toespraak. Wat de Turken doen. PARIJS, 15 Aug. (R. O.) De Turkschö gezant heeft aan de „Temps" verklaard, dat Turkije niet voornemens is zich in den oorlog to mengen door het koopen van twee groote oorlogsschepen ter vervanging der in beslag genomenen. Het wil slechts het te genwicht tegenover Griekenland herstellen. De openbare meening is de Triple Entente ni-' vijandig gozind. Sympathie voor den Driebond. WEENEN, 14 Aug. (R. O.). De „Süd Sla vische Correspondenz" verneemt uit Kon- stantinopelDe sympathieën van het pu bliek en de Duitsche pers spreken zioh steeds meer uit voor den Driebond. De door de Staten van den Driebond behaalde suo- cessen worden toegejuicht, terwijl Enge land nog steeds wordt aangevallen wegens het in-beslag-nemen der Turksche oorlogs schepen. De uit de Armenische grensgebie den weggetrokken Russen lieten daar ware woestenijen achter, terwijl vele Mohamme danen gedood zijn. Duitsche Marine-boot op een Afrikaansch Meer verrast. LONDEN, 14 Aug. (R. O.) Donderdag ochtend heeft de marine-stoomboot „Gwendolen" de marine-stoomboot „Vou Wissmann" te Spïnx, een haven aan 'de, westkust^ van het Niassameer, verrast.: De machine en de kanonnen werden me-, degenomen en de kapitein, de machinis ten en de werklieden gevangen gemaakt. Albanië. WEENEN, 15 Aug. (R. O.) Uit Du izzo wordt gemeld, dat de controle-commissie don vor§t een millioen kronen heeft toege staan. De rebellen zijn bereid vrede te sluiten. Laatste oerlchteo. Het Verkeerswezen. Het stoomschip „Colchester" zal mor genochtend om tien uur van den Hoek van Holland vertrekken naar Harwich. Er zal morgenochtend vanaf het station te 's-Gravenhage ojn 8.25 een trein ver trekken c-orrespondeerende op de boet voor Fransche, Engelsche en Amenkaan- sche reizigers. Vannacht 12 uur is te 's Gravenhagei de extra-Lrein uit Bentheim voor Amen- kaansche toeristen enz. aangekomen. De Amerikanen waren zeer vergenoegd met de goede behandeling die zij in Holland hebben ondervonden. De heer J. Noest van de stoomvaartuiij, „Zeeland" is naar Holland gezonden om alle mogelijke hulp te verieenen aan Amerikanen, die naar Engeland viaVlis- singen willen oversteken en heeft zich tot dat doel ten dienste van den Ame- rikaanschen gezant gesteld. Uitvoer Zuivel en Groenten. Naar wij vernemen, besloot het partijge west Groningen der S.-D. A.-P. aan den minister van Landbouw een adres te rich- ten, verzoekende den uitvoer van zuivelpro ducten en groenten niet toe te staan. Arbitrage-v erdrag. Het arbitrage-verdrag tusschen de Ver. eemgde Staten van Noord-Amerika en Nederland werd door den Senaat der Vereenigde Staten bekrachtigd. KATWIJK-AAN-ZEE. Op een tiental loggers en bomschui ten na is thans de gansche Katwijksche vissehersyioot binnengekomen. Een en kel vaartuig, dat een Schotsche haven was binnengeloopen is weer ter vis- scherij vertrokken. Twee Scheveningsche loggers zijn dezer dagen weer vertrokken en 't is met onv aarschijnlijk, dat er ook van onze vloot nog enkele zullen uit varen. Onze garnalenboóten brachten gis teren en he len een partij versche visch in afslag. Misschien doordat er geen vischaanvoer uit IJmuiden plaats heer waren er bij den afsla" vele kooplustigen en waren de prijzen dan ook goed. NOORDWIJKERHOUT. Do booueaveilingen aan Piet-Gijzen- brug worden weer belangrijker. Tcoh blijven de prijzen der aangevoerde boenen beneden het middelmatige. RIJNSBURG. Maandag a.s. zal de Raad des mor- gens halftien bijeenkomen. Ook alhier is een Steun-Comité opge richt, bestaande uit 6 leden. Voorzitter, de burgemeester, de heer R. v. Hamsecreta ris de heer S. Schoneveld penningmeester dr. H. G. Jonker. ZWAMMERDAM. Er is kier opgericht een comité van sleun. GeVf-VOorzitter is de heer G. B. j'\)T- tuyn, burgemeester* Het bestuur beslaat vew der uit de heeren: (Is li. Renmnk Bolt, C. V. Muiswinkel, J. A. Hoogendijk. Li? bemoeiin gen van dit Comité zullen zich voorloopi^ bepalen tot 't verkrijgen van localiteit voor ziekenverpleging; het houden van 'n cursus voor eventueele verpleging, be strijding der werkeloosheid.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3