Telcsramiaen. Ingezonden. Yragan en Antwoorden. Dei Ebtente-mjOffeJidhedeii komeai ttegtan een dergelijke handelwijze op. De groote rechts geleerden hebben him meening al gezegd. Het gaat niet op, aldnfl oordeelen ze, dat tijdens een reis een schip Wordt verkocht. Daardoor ■••worden de reohten van derden geschonden. Met 'de Porie zal over deze zaak in onder handeling worden getreden. Oostenrijk mist nu reeds den steun dezer beide Duitsche bodems. De yereonigd© Fran- eche en Engelsche vloten in <le Middellandschlel 2ee zullen nu wel spoedig de Oostonrijk&obe vloot,. die oök van Italië geen steun to wachten heeft, worden aangevallen en waar- gchijnlijk verpletterd. Dan is de kust open voor een bombardement. Niet onmogelijk dat Italië dit nog meer zal afschrikken om z'n, vrienden. Naar aanleiding van de oorlogsverklaring van Engeland en Frankrijk aan Oosteniij'k- Hcngarije geeft de ,,Manch. Guard." oen over zicht van de strijdkrachten cler partijen in de Middellandsche Zee. Engeland heeft daar 8 slagkruisers, 4 pantserkruisers en 4 licht bewapende kruisers; Frankrijk 16 slagsche pen, 6 pantserkruisers, en 3 licht bewapende kruisers; Oostenrijk 10 slagschepen, waai> onder verscheidene oude, 3 pantserkruisers, 3 kustverdedigingsvaartuigen en 2 tweede klasse kruisers. De Engelsoli-Fronsche over macht aan torpedobootvern iel ers en onder zeeërs is overweldigend. Van dc Russische grens. Van de Russische grens verneemt men vrijwel niets dan uit Duitsche of Oostenrijk- 6che bron. Dat is aan al de berichten merk baar. Zoo komt uit Weenen het berioht dat Po len in opstand ia en Warschau ontruimt, dat de Russische soldaten zich mismoedig In den oorlog begeven, dat de „blikjes" «et levensmiddelen slechte zand bevatten, lat Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in Russisch Polen voortrukken, dat er 700 Rus sische -deserteurs zijn aangekomen, dat de recruten twee uur nadat ze hun uitrusting stukken kregen, deze al verkocht hadden (alsof die jongelui dan maar direct vrij rondloopen), dat gevangengenomen Oosten- rijksche huzaren terugkoeren op kozakken- paarden, enz. enz. Toch moeten de Ruseen nogal krijgsge vangenen maken, want andera is 't niet mogelijk, dat wat een Engelsch blad verzekert treinen met gevangen Duit- scher8 langs Wilna sporen en de „Corriere d'ltalia verneemt uit Triest, dat twee Oos- tenrijksche regimenten cavalerie, in Rus land binnengerukt, in een hinderlaag zijn gevallen en vernietigd door de kozakkén. Dc stemming tn 8pnnjc. De Spaansche minister-president heeft verklaard, dat Spanje zijn neutraliteit in den Europeeschen oorlog niet afgekondigd hoeft, omdat het totdusver niet officieel van den oorlog verwittigd was. De houding van Engeland in dezen oorlog wekt in Spanje groote geestdrift. Uit Se- villa werd geseind, dat menschen op straat voor Engelschen den hoed afnemen en zij roepen „Viva Engeland, dat zijn vrienden beschermt De Duitsche reservisten hebben Sevilla verlaten. Daar zij niet over land naar Duitschland terug konden keeren had de Duitsche consul er een Italiaansch stoom schip gehuurd, maar toen de neutraliteit van Italië afgekondigd werd weigerde de kapitein te varen. Dc Oorlog en de Transatlantische Scheepvaart. De „Daily Tel", verneemt uit do Ver- eenigde Staten, dat daar een dozijn groote Duitsche stoomschepen liggen, die wegens den oorlog niet kunnen vertrekken. Onder de bemanningen heerscht groote ontevreden heid. Het personeel van de kantoren van den „Deutscne Lloyd" en der „Hamburg-Ame>- rika-lijn" ziet om naar andere betrekkingen. Duitschland is reeds eenigen tijd niet meer contact geweest met de Vere-enigde Staten en de Duitsche scheepvaartkantoren be schikken niet over voldoende geld voor de bemanningen, waarvan velen moeten aan kloppen bij vereenigingen voor steun aan zeelieden, te betalen. Als de verschuldigde havengelden niet op tijd betaald worden, is het mogelijk dat op de „Vaterland" het grootste schip der we reld, beslag wordt gelegd, totdat het bedrag za^ zijn betaald. Tal van Duitsche schepen zijn aangewe zen om in tijd van oorlog als hulpkruisers dienst te doen. Intusschen wordt de „Vaterland" be^ waakt door met geweren gewapende matro zen en niemand, behalve de havenautoritei ten, wordt aan boord toegelaten. De Engelsche scheepvaartkantoren te New-York houden hun gewoon personeel aan en vrachten met vertrouwen op betere tijden. lïct Steeïïkolen-vTaagstüh. De commandant van den «Duitschen krui ser „Leipzig", welke jacht maakt op drie Ë.ngelscho kanonneerbooten, heeft aan den ontv&nger der douane te San Francisco ver gunning gevraagd om 400 ton kolen te laden, ten einde maar de na-astbijzijnde Duitsche haven op Samöa te kunnen stoomen. De Amerikaansche autoriteiten hebben den Duïtschen commandant een antwoord gege ven, dat den vorm had van een vraag. De inhoud der vraag zoomin als het antwoord zijn. bekend. Totdusver heeft de „Leipzig" San Francisco niet aangedaan. Naar „Centr. News" verneemt, heeft de Amerikaansche regeering aan do Engelsche te kennen gegeven, dat zij zich strikt on zijdig zal houden in het kolen vraagstuk, hetwelk voor de Duitschers van zooveel be lang is, en dat rij hun telkens niet meer steenkool zal toestaan, dan noodig is om de dichtstbijzijnde neutrale haven te bereiken. Baron Van Zuylen van NUevelt doodgeschoten. Bajron Van Zuylen van NijeveltDe Spaul reed met een auto, die door de genie was opgevorderd, langs den weg van Na men naar Luik. Toen hij onderweg door «en sohildwacht werd aangeroepen, gaf hij het wachtwoord, dooh stopte niet. Een patrouille, die zich in de nabijheid bevond, meende, dat de auto door de wacht was ge broken en gaf vuur. Een soldaat van de genie werd onmiddellijk gedood. Baron Van Zuylen kreeg een 6chot in de wervel kolom en stierf tijdens het vervoer naar het militair hospitaal te Namen. Hij laat een weduwe en een dochter na. Baron Van Zuylen bereikte den leeftijd van veertig jaren. Wie zljt gij, krijgsman Een Duit&ch edelman vestigde zich kort voor 1870 in Frankrijk en trouwdo er met een Fransch meisje van adel. In den oorlog werd hij opgeroepen en vocht in bet Duit sche leger. Een zwager vocht in het Fran- sche en sneuvelde. Na den oorlog vestigde de Duitsche baron zich weer in Frankrijk. Zijn vrouw stierf na eenigen tijd. Uit het huwelijk werden drie zonen geboren. Een werd er Jezuït, de two andere dienen nu in het Fransche leger. De baron hertrouwde, weer met een Fransche, en vestigde zich in Duitschland. Uit dit huwelijk zijn twee zo nen geboren, die in hot Duitsche leger die nen. Zoo staan thans de stief broeders tegen over elkaar. Korte Mededeelingcn. Een Noorsch blad meldt, dat de Duit sche regeering beslag heeft gelegd op een duikboot, die in Duitschland voor Noor wegen was gebouwd. De Noorsche beman ning, die het schip ging halen, moest on verrichter zake terug. Nog steeds worden schepen aangehou den. We zullen ze niet opsommen, doch alleen hieromtrent meedeeien, dat het stoomschip „Narragansett" te Londen het bericht heeft gebracht, dat de „Kronprinz Wilhelm", als hulpkruiser tot het jacht maken op koopvaardijschepen uitgerust, door den kruiser „Essex" vermeesterd is, die het Duitsche schip naar Hamilton (Bermuda eil.) opbrengt. De kapitein van de „Narragansett" had een draadloos te legram van de „Essex" naar Hamilton opgevangen. De bekende Fransche vlieger Garaix is met twee tweedekkers in dienst bij het militaire luchtvaartcorps, dat te Saint-Cyr ligt. Het toeval heeft gewild, dat hij bij zijn troep en onder zijn bevelen heeft den vliegtuigbouwer Paul Schmier, bij wien Garaix voor den oorlog in dienst was. De heer Gaston, lid van het Ameri- kaansch Hulp-comité, zal zich inschepen om het groote avontuur te ondernemen voor 5000 Amerikaansche toeristen de ver loren bagage in Duitschland te gaan op zoeken. Een koopman, die in de streek van Gendringen groenten voor Wezel opkoopt, vertelt, dat er Dinsdagavond 500 Belgi sche krijgsgevangenen te Wezel aankwa men. De woede der bevolking was zoo groot, dat zij met denzelfden trein verder werden gezonden. De inschrijvingen voor het op initiatief van den prins van Wales gestichte onder steuningsfonds, het Prince of Wales' Natio nal Relief Fund, bedroegen gisteren reeds ruim 648,000 pd.st. Alleen eergisteren ste gen de inschrijvingen met een bedrag van 150,000 pd.st. Dit bedrag is bijeengebracht uit groote en kleine giften. De kleinste gift was een zijden zakdoek, de grootste een cheque van 50,000 pd.st. Voor het nationale comité te Parijs, welks doel is vrouwen, kinderen en ouden van dagen te steunen, heeft president Poincaré voor S0,000 franc en de gebroeders Roth- schildi voor een millioen franc ingeschre ven. Een telegram uit Parijs in de „Manch. Guardian" maakt gewag van een mededee- ling een door Fransch socialistisch gedepu teerde ontvangen en door hem geloofwaar dig geacht. Die mededeeling verzekerde, dat in Ber lijn ernstige ongeregeldheden hadden plaatsgehad, na socialistische meetings te gen den oorlog en dat Liebknecht en andere sociaal-democratische leiders doodgeschoten zouden zijn. Vreemdelingen, die in Brussel aankomen willen Onder de Linden menschenmassa'a hebben gezien, die riepenWeg met den keizer, weg met den kroonprins Te Friedrichshafen aan de werf van Zep pelin is den 2den dezer een Russisch spion doodgeschoten, die een" poging had gedaan, om de luchtschiploods in de lucht te laten vliegen. KATWIJK Gemeenteraad. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Vau der Perk, wegens militaire diensten. Voorzitter: de heer D. Ouwehand Azn., oudste wethouder, waarn. burgemeester^ Do Voorzitter deelt mede, dat in de ge- meento een steuncomité is opgericht, waar van als secretarie is opgetreden de heer P. Haasnoot. Voorts dat mej. J. Walter .we gens ongesteldheid verlof is verleend en dat als tijdelijk onderwijzeres is benoemd mej. Knottnerus, te Leiden. Gunstig werd beschikt op het verzoek van A. Parlevliet tot het bouwen van een houten schuurtje in het Waaigat. Aan de orde kwam het praeadvies van B. en Wi., op het schrijven van God. Staten, inzake de verordening op de bierhuizen, enz. Zooals men weet, hadden Gecb Staten het wensohelijk geacht, dat niet de Raad, maar de burgemeester die beslissing heeft over het vaststellen van het sluitingsuur. B. en W.- stolden voor deze wijziging aan te brengen. Aldus besloten. Aangeboden werd do rekening dienst 1918 der gemeente, in ontvangst op f 220,175.54 en in uitgaaf op f213,255.40 en tot leden deï commissie voor het nazien dezer rekening werden aangewezen de hoeren. N. Parlevliet^ O. van Tol en J. A. de Best. Besloten werd de bogrooting dienst 1914 ïnte-t een bepaald bedrag te verhoogan. Tot tijdelijk wethouder werd met algemöenfe stemmen (één blanco) benoemd de heer M. van Egmond. De heer Van E. had eerst goe dacht wegens zijn hoogen leeftijd deze functie niet te aanvaarden. Hij aal se echter •aannemen. 1 In Overeenstemhiing met het advies van de gas. en waterleidingscoramiseie, werd af wijzend beschikt op het verzoek van Gebrs. Haasnoot inzake de aansluiting van bun pand aan de waterleiding. In verband met het nu volgende punt, vaststelling van het kohier H. O., dienst 1914, ging de Raad over in een zitting met gesloten deuren. Ruim een uur later deelde de Voorzitter mede, dat al de door B. en W. voorgestelde verhoogingen weder waren ingetrokken en het kohier gelijk aan dat van het vorig jaar is vastgesteld. Hierna werd zonder discussie en hoofde lijke stemming aan B. en W., in verband met d« ernstige tijdsomstandigheden een blan co crediet verleend. Naar aanleiding van de blijkbaar in ge heime zitting gedane mededeelingen, inzake gevoerde onderhandelingen met den heer Taat, waarover de heer Zijlkér in de voor vorige vergadering had geïnterpelleerd, ver klaarde dit lid thans, dan hij na kennis ge nomen te hebben van alle gegevens, zioh vol komen vexeenigde met de gedragslijn, door B. en W. gevolgd. De Voorzitter dankte voor deze mededeel- ling. Hierop vroegen B. en W. machtiging een strookje grond aan den Wassenaarsoken weg te ruilen mot een strookje van den heer Van Wijk en tot het egaliseeren van een gedeelte duingrond, indertijd na ruil met grond van Baron Van Wassenaar van Cat- Wijck verkregen en den aanleg van een plantsoen en een weg op den grond. De ge meente zal 'daardoor oen belangrijken verbin dingsweg tusschen Katwijk-aan.Zee en Kat wijk aan 'den Rijn rijker worden. Do heer N. Parlevliet zou deze zaak een week willen uitstellen, dan kunnen de Raads leden er eens over nadenken. Hij meent, dat het thans geen tjjd is voor het maken van plantsoenen. Do heer Van Tol sluit zioh hierbij aan. De Voorzitter zegt, dat juist de zaak nu aan de orde is gesteld, omdat hier zioh. een mooie gelegenheid tot werkverschaffing opent. Het voorstel werd met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen de heereqLVan Duik, Van Tol, Aandewiel en Parlevliet. In verband hiermede deelt de Voorzitter mede, dat ook het voetpad van Katwijk- aan-Zee naar Katwijk aan den Rijn zal werden verbreed. Nadat hij de rondvraag, naar aanleiding van deze laatste voorstellen, de heer Zijlker had gepleit voor zijn lievelingsdenkbeeld ten behoeve van het fietspad een slootje te dem pen. waarop de wethouder R. Ouwehand antwoordde, dat de rioleering nog al kost baar zou zijn, werd de vergadering gesloten. MARKTBERICHTEN. Leiden, 14 Aug. Ter markr. -worden heden aan gevoerd: Stieren 35 atuks /90 a ƒ250. Kalf- en Melkkoeien 87 stuks f 100 a 215. Yarekoeien 12 stuks f 95 a ƒ190. Vette Ossen en Koeien 219 stuks 180 a ƒ330. Groskalveren stuks a Kalveren (vette) 61 stuks ƒ40 a ƒ95. Kalveren (magere) 27 stuks 7.a f 15. Hamels (vette; stuks fa t.Hamels (magere) stuks a Sebapen (vette) 389 stuks 17.a ƒ28.—. Schapen (weide) 132 stake 13.— a 20.—. Lammeren stuks a Varkens (magere) 19 stuks a Varkens (vette) stuks a Varkens (biggen) stuks a Paarden stuks fa Veulens stuk* a f—fiokken of Geiten stuks t a Vette Osseu en Koeien Ö.70 a ƒ0.80. Vette Kalveren ƒ0.80 a ^0.95. Vette Schapen ƒ0.60 a ƒ0.70. Magere Varkens a per kilo. Ter markt aangevoerd 353 rnnderen, 88 kal veren, 521 schapen, lammeren, 19 varkens, biggen, bokken of geiten, 0 paarden, 0 veulen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 76 partijen. Besteed werd voor 1ste soort Goudsche Kaas per 50 Iv.G. van ftot ,2de soort Goudsche kaas per 50 K G. van tot Derby-Kaas oer 50 K.G. van ftot lste soort Leidsohe kaas per 50 K.G. v-n tot f—.—, 2de soort Leidsche kaas per 50 K.G- van tot mindere soort Leidsohe kaaa per 50 Kij. van tot f Handel voor Goudsche kaas Handel voor .Leidsche kaas Aan de Stadswaag gewogen 62 partijen, 2663 stnks kaas, wegende 18779 KG. Oefening in den Wapenhandel. In verschillende steden van ons vader land worden of rijn vereenigingen opgericht tot tijdelijke beoefening van den wapenhan del. Het doel van deze vereenigingen is, hun, die om de een of andere reden nu nog geen vaste verbintenis kunnen of willen aangaan bij don Vrijwilliger* Landstorm toch reeds van nu af de gelegenheid te openen, rich onder deskundige leiding in den wapen handel te oefenen, ten einde hen zoo spoedig mogelijk t-ot weerbare mannen te vormen, die in staat rijn het land te helpen verde digen. Tot mijn verwondering en spijt heb ik tot nu toe van oprichting eener dergelijke ver- eeniging in onze stad Leiden niets gehoord of gelezen. Ondergeteekende is er van overtuigd, dat velen hier ter stede het nut van voorbe reidende oefeningen in den wapenhandel in zien en tracht langs dezen weg tot oprich ting vaai eetn bovenbedoelde vereeniging te komen. J. LAN GELAAR Gzn., Thorbeckostraat 16. Afhalen van Couranten. Geachte Redaotiel Slechts éénmaal werden door de Pa l- vindsters bij mij de couranten ten behoeve der militairen afgehaald. Na bekomen inlichting bij mevr. Ham mes bleek, dat er to weinig hulp was het groepje Padvindsters is te klein voor dat vrij omvangrijke werk. Mijn vraag ia nu of er dan geen hulp te verkrijgen is 1 Er wordt immers lectuur van elke richting toegelaten dankend, geachte Redactie, voor de^ verleende plaatsruimte- D. P. BABTINQ. Leiden, US-'U. Generaal Ton Enimieh. BRUSSEL, 14 Aug. (R, O.). Het gerucht loopt, doch wordt onder alle reserve me degedeeld, dat generaal Von Emmich ge dood zou zijn. BRUSSEL, 14 Aug. (Part.) Particuliere berichten aan do „Pouple" en de „Ving- tième Siecle" zeggen dat generaal Von E" v- mich in het militair hospitaal te Luik is overleden. Volgens een ander gerucht heeft hij zelfmoord gepleegd. Dc Belgische en Fransche troepen. BRUSSEL, 14 Aug. (Part.). De" Minister van Oorlog deelt heden mede, dat do toe stand der Belgische troepen gunstig blijft, evenals die der geallieerden. "Volgens mededeelingen uit Lotharingen is do positie der Fransche troepen zeer goed. Men verwacht een nieuwe actie, doch mfen is voor niets beducht. Nieuw gevecht in Belgic. BRUSSEL, 14 Aug. (R. O.) Gisteravond te halfzes heeft een nieuw gevecht te Gheel Betz plaats gehad. De Belgen streden te gen een colonne van 400 Duitschers, die zij op de vlucht sloegen. Slag bij Ilaelen. BRUSSEL, 14 Aug. (R. O.) In den slag bij Haelen moeten 200 Belgen gewond rijn. Treinverkeer. BRUSSEL, 14 Aug. (R. O.) Naar men zegt, is het treinverkeer tot Warenne her steld. Vermeldenswaardig gevecht. PARIJS, 14 Aug. (R. O.). Volgens een mededeeling van het Ministerie van Oor log moet onder de verschillende gevech ten Joijzonder vermeld worden, dat, waar bij de Eranscho troepen, die Bergheim in de Vogezen namen en waar zij sedert vijf dagen stand hielden, niettegenstaande de Duitsche tegen-aanvallen. Bij - den bergpas Saules brachten de Duitschers de reserve vooruit naast de uitgeputte troepen. De reserve werd ge noodzaakt terug te trekken, en de wape nen neer te leggen. Een sectie met een snelvuurkanon gaf zich over. De Fransche troepen bezetten den Bruthepas. PAKIJS, 14 Aug. (Part.). Van ambtelijke Fransche zijde wordt meegedeeld: Een slag, die 2 'dagen 'heeft geduurd, te Sh-Hain, is geëindigd in liet voordeel der Fransche troe pen. Het 21ste Ireg. Duitsche dragonders is vernietigd. De Duitschers hehben achterge laten drie mitrailleuses, een artiHerie-batte. rij, talrijke kisten iaunitie, en meer dan 1000 gevangenen, w. o. 9 officieren vielen in onze handen. Ondanks herhaalde pogingen hebben da Dnitecliexs er niet in kunnen slagen de Fransche dekkings troepen, te f oreeenen in de voorposten gevechten, die geleverd zijn. 2000 Duitsche gevangenen, komende uit België, zullen in Frankrijk geïnterneerd worden. De Russen hebben de Duitsche aanvallen af geslagen te Edytkuhnen en verscheidene Duit sche kanonnen medegenomen naar- Wilna. De „Goeben" en de „Breslau". KONSTANTINOPEL, 14 Aug. (R. O.) De „Goeben" en de „Breslau" zouden de Duitsche vlag nog niet gestreken hebben, en zij Hebben ook nog geen bemanning geland. Bommenwerpend Vliegtuig. PARIJS, 14 Aug. (R. O.). Een Duitsohï vliegtuig, voorzien van een Fransche vlag, vloog hedenochtend hoven Besoul en Lure en wierp hommen cup de stations. De schade i9 echter onbeteekenend De gedragslijn van Oostenrijk. WEENEN, 14 Aug. (R. O.). Het Corres- pondentiebureau meldt, dat in de nota aan den Oostenrijkschen gezant te Londen op verlangen der Fransche regeering, door bet ministerie van Buitenla-ndsche Zaken 12 •dezer overhandigd, wordt gezegd De Oostenrijksche regeering verklaart, na de vijandelijkheden met Servië te rijn be gonnen, ook den oorlog aan Frankrijk, zon der dat -dit daartoe aanleiding gegeven had. Verder verklaarde zij Rusland den oor log en zond de troepen naar Duitschland, om tegen Frankrijk op te trekken. Dienten gevolge was Engeland genoodzaakt-, ook Oostenrijk den oorlog aan te doen. Het Correspondentiebureau merkt op, d^t het conflict met Servië, hetwelk de Euro- peesche politiek niet raakt, niet kan worden beschouwd als een provocatie der vijande lijkheden der Europeescho mogendheden. Oostenrijk was genoodzaakt aan Rusland, dat een dreigende houding aannam, den oorlog te verklaren. Verder zond Oostenrijk geen troepen naar de Fransch-Duitsche grens, zooals aan Frankrijk, in antwoord op de door de Republiek gestelde desbetref fende vraag, reeds is medegedeeld. De ar gumentatie van het Fransche kabinet is dus niet alleen een willekeurige voorstelling der feiten, maar ook een opzettelijke waar heid. Dat Engeland de traditioneel© vriend schap met Oostenrijk ter wille van Frank rijk verbreekt, is een betreurenswaardig feit, waarop de Oostenrijksche regeering echter voorbereid was. Oostenrijksche Gezant. BERLIJN, 14 Aug. (R. OJ. De Oosten- rijkfiohe gezant te St.-Petersburg is hier aan gekomen. Moratorium verlengd. WEENEN, 14 Aug. (R. O.) Bij Keizerlijk besluit wordt bet» moratorium tot 80 Sept. verlengd. Eon RnssiBCh Succes. ST.-PETERSBURG* 14 Aug. (H. O.) De Russen hebben Sokal bezet, na een ge vocht), waarin <ïe Oostenrijkers zware ver- Henen leden. Monaco. MONAOO, 14 Aug. (R. O.V Overeenkom stig de conventie met Frankrijk heeft Mo* naco alle Duitschers en Oostenrijkera uit gewezen. De bonding van Bulgarije en Griekenland. ATHENE, 14 Aug. (R. O.) De bladen melden, dat Bulgarije niet mobiliseert en verklaard heeft, neutraal te zullen blijven,: Griekenland zal eveeens neutraal blijveö en geen enkele militairen maatregel né men. Dc Neutraliteit van Turkse. PARIJS, 14 Augustus (R. O.). De „Petiti Parisien" verneemt uit Konstantinopel, dat de drie ambassadeurs van de Triple-Enten- te-Staten een stap hebben gedaan bij den' groot-vizier, om hem te herinneren aan de gesloten verdragen. Volgens hetzelfde blad heeft de Turksche gezant te Londen op het ministerie van Buitenlandsche Zaken de verzekering gege ven, dat de Porte absoluut neutraal wenscht te blijven en zich niet wenscht te begeven in een avontuurlijke politiek. Buïgaarsch Uitvoerverbod. SOFIA, 14 Aug. (R. O.) Bij Oekase wordt de uitvoer van voodingsmiddelen, van vee, olie en hout verboden. Stoombootgezonken. TRIëST. 14 Aug. (R. O.). De stoomboqj „Baron Gautsoh", die gisternamiddag Lusi^ Grande verliet op de vaart naar Trifet,- ie gezonken. Om 9 uren 's avonds waren; 130 personen gered en 20 lijken opgehaald.- Laatste üerichten. KON. NAT. STEUN-COMITE. AANZIENLIJKE CiFTEN. Dank rij de tusschenkomst van de sub commissie voor het vervoer zijn reeds eenigo moeilijkheden, door enkele industrieën on dervonden bij het verkrijgen van de grond stoffen, uit den weg geruimd. Tot heden zijn bij het comité, behalve de bekende gift van H. M. de Koningin, nog verschillende bijdragen ingekomen, w. o. van de Ned. Handel-Mij. f50.000; van de Kon. Mij. tot exploitatie van Petroleum* bronnen in Ned.-Indië en de Bataafsche Petroleum-Mij. f 120.000. Voorts verschillende giften van f 12,000, f 5000, f 1000, en f 500. De American Petr. Cy. 100.000 liter petroleum. Mevrouw Thomson en Het Roodc Kruis. Het Nationaal Comité tot huldiging der nagedachtenis van kolonel Thomson ontving een schrijven van mevrouw de wed. Thom son, waarin rij verzocht de gelden, die bij eengebracht rijn voor het stichten van een' monument ter eere van haar overleden echtgenoot te willen afstaan aan het Ne- derlandsche Roode Kruis. Zij meent hier mede, nu Europa getroffen is geworden door de verschrikkelijke ramp van dezen oorlog, waardoor honderde helden zullen sneuvelen op het slagveld te handelen in den geest van haar overleden echtgenoot. Het Nationaal Comité zal spoedig bijeen komen om op het edelmoedig verzoek van mevrouw Thomson een beslissing te nemen. De Armenraden en de Crisis. De Algemeen© Armen-Commissie heeft 'a circulaire gericht aan de Armenraden in ons land om de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid bijzondere maatregelen te nemen in verband met de toenemende armoede en werkeloosheid ten gevolge der ernstÜge omstandigheden, waarin ons va derland verkeerd. Twee Duitsche Vliegers aangehouden. SCHIERMONIKOOG, 14 Aug. (Part.). Twee Duitsche Marine-officieren, die he denmorgen te Borkum waren opgestegen, deden eeri noodlanding op het strand we gens een defect aan de machine. Zij zijn ontwapend en in het dorp gebracht. m NIEUW-VENNEP. Eenigen tijd geleden werd door den burgemeester van Haarlemmermeer opspo ring verzocht van den 17-jarigen B. D., schippersknecht, die heimelijk de ouder lijke woning alhier had verlaten, zonder iets meer van rich te laten hooren. Bedoeld jongmensch werd niet opgespoord en alle pogingen, ook van de rijde der ouders ble ven tevergeefs. Thans is hij Duitschland uit gezet, waar hij als schippersknecht op een der Rijnaken in dienst was, waarna hij als minderjarige onder politie-geleide naar de ouderlijke woning is overgebracht. Vraag: Hoelang is het fietsen, als ik den gewonen trap aanneem, van Leiden naar Valkenburg (Limburg) 1 En langs welke plaatsen kom ik? Antwoord: Leiden, Gouda, Nieuw- poort, Gorinchem, 's-Hertogenbosch, Hel mond, Roermond, Sittard, Valkenburg. 215,6 K. M. Vraag: Kunt u mij den naasten weg van Hazerswoude naar Bergen op Zoom per fiets opgeven? Hoeveel kilometers is hetl Antwoord: Hazerswoude, Benthuizen, deen Hoorn, Bleiswijk, Hillegersberg, Rotter dam, Charlois, Klaaswaal, Willemstad, Din- teloord, Oude Molen, Bergen-op-Zoom, 79.5 K. M. Vraag: Ik zou mijn broer willen opzoe ken, die in Alkmaar bij de L. W. ingedeeld is? Kunt U den naasten weg opgeven per fiets? Hoeveel K. M. is het? Antwoord: Leiden, Sassenheim, Hil- legom, Haarlem, Santpoort Velsen, Bever wijk, Oastricum, Heilo, Alkmaar. 5S.8 K.M. Vraag: Mijn* zoon is in Londen in bé. trekking, dooh niet dienstplichtig. Kan hij daar blijven, of is het beter, dat hij naafc hier komt? Antwoord: Al3 hij niet- dienstplichtig is, dan kan hij gdrusb te Londen blijven. Vraag: Hoe oud. hioet men zijn om aW vrijwilliger to Kampen in dienst te gaan Antwoord: Tnseehen 10 en 19 jaar.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3