Reuzen legers staan tegenover elkander. Wordt de Balkan in het conflict betrokken Schermutselingen in België, en in den Elzas. Prins George van Servië gewond. Het Engelsche leger in België. Nog steeds geen Zeeslag. den aard der zaak, geen aanspraak geeft op neutraliteit. De leden worden er op opmerkzaam ge maakt, dat het verleenen van bedoelde hulp in 's vijands nabijheid of in eventueel door den vijand bezet gebied, hen aan de ge wone gevaren van den oorlog blootstellen zou, en alsdan moet worden nagelaten. De leden van den A. N. W. B., die aan de oproeping van het dagelijksch bestuur om doortrekken den en gelegerden troepen van dienst te zijn, gehoor willen geven, kun nen het voorgeschreven kenteeken tegen inzending van 0.30 als postwissel of a-an postzegels, verkrijgen bij de administratie van den A. N. W. B., Laan Copes van Cat- tenburch 64, te 's-Gravenhage. Bloembollencultuur. Naar de ,,0. H. Ct." meldt, kan, behalve naar de Yereenigde Staten van Amerika, ook naar Scandinavië nog verzending plaats vinden, zoodat de bloembollenhandelaren met man en macht bezig zijn, de dagen, die hun nog gegund zijn, zich ten nutte te ma ken, om voor Zweden en Noorwegen te pakken. Een verslaggever van de „Tel." bracht gisteren een bezoek aan de bureaux van het bankiersconsortium te Amsterdam. In wat hij daaromtrent 6chrijft, treft "ons vooral ■4©ze zinsnede „Juist op het moment, dat wij er ook wa ren, meldde zich het Comité voor de Bloem bollencultuur aan, dat reeds ©enige malen 3net den voorzitter had geconfereerd. Zijn wij goed ingelicht, dan bestaat er groote kans, dat de plannen, beraamd om deze cul tuur voor ondergang te behoeden, zullen slagen." De MIddenstands-Crediethank. De eerste serie aandeelen van het kapi taal voor de Ned. Alg. Middenstandscrediet- bank k f 100,000 is volteekend. De Stormloop op dc Spaarbanken geëindigd. Een bewijs voor de toenemende kalmte is wiel het feit, dat aan de particuliere spaar banken in ons land thans vrijwel de rust is teruggekeerd. Zoo worden "bijv. aan de Spaar bank voor de Stad Amsterdam niet alleen weder flinke bedragen ingelegd, maar van de opgevraagde sommen worden zeer aanzienlijke bedragen 11 Aug. jl. bijv. bijna 21/e ion niet opgenomen. Gelukkig, dat de mènschen het dwaze in zien van het weghalen der gelden van de spaarbanken, waardoor zij niet alleen rente missen, maar ook alle kans loopen hun geld te verliezen. Men begint to begrijpen, dat de ingelegde gelden veiliger zijn op de spaar banken dan bij de menschen thuis. Bet Verkeerswezen. De firma. ÏÏudig en Pieters zal het ver- yoctr van Rotterdam op Harwich hervatten ïnefc een stoomschip van de „Great Eastern." Voorloopig worden er alleen levensmiddelen yeirvoerd. De firma Müller Co. heeft haar stoom vaartverbinding tusschen Rotterdam en Lon den, voorloopig alleen voor goederenvervoer, gedeeltelijk hervat- Hedenavond verblekt het stoomschip Caledonia" en morgenavond het Stoomschip „Hollander". Omtrent andere afvaarten is nog niets beslist. De Nederlandsche Tramwegmaatschappij heeft voor haar lijnen voor paardentrams den dienst nogmaals ingekrompen. Telegraafverkeer met Duitschland. De laatste telegrafische gemeenschap tus schen het station Winterswijk en het naaste Puitscho Spoorwegstation hebben de Duü- «cher8 doorgesneden. Postverkeer met Duitschland. De „N. Arnh. Üt." schrijft: Sedert eenige dagen meert aan de Rijn kade te Arnhem een motorboot der douane, die de Nederlandsche vlag met de woorden „Nederlandsche Posterijen", voert. Het is de boot, welke de Duitsche post brengt waarvan men een week lang verstoken bleef. Woensdagmorgen zijn wij eens een kijkje gaan nemen bij de aankomst der booten- Er kwam een zeer omvangrijke post aan, die tusschen de 300 400 zakken telde; niet één maar twee booten vervoerden thans de post. Onmiddellijk na aankomst werden de postzakken gelost en op wagens geladen. In zeer korten tijd was de eerste vrachtwagen gevuldpostbestellers namen de zakken aan en tasten ze hoog cp. Zoo reed de wagen weg en de voorbijgangers zouden wel den in druk gekregen hebben, dat daar een aardap pelenzending ging... indien de wagen niet onder hoede der postmannen had gestaan. De tocht ging naar het station: de eerste wagen waa voor Holland bestemd. Nederlanders In Zwitserland. Bij de Nederlandsche regeering is bericht ontvangen van Hr. kis. gezant te Bern, dat de Nederlanders, die door den oorlogstoe stand verhinderd zijn uit Zwitserland naar Nederland terug te keeren, zich allen in volkomen veiligheid bevinden. Nederland en de Duitschers. Dé Berlijnsche berichtgever van het „Hbld." seint: De uit België verdreven bekend© Duitsche dichter' 8ternheim 6chxijft in het „Berk Tagebl.": Van harte moet ik hier verklaren in wolken humanen geest, broederlijk en ver standig jielpend te gelijk/; de Nederlanders bij den doortocht door hun land zich het lot der door het ongeluk vervolgden aan trokken. Geen Duitscher, die Neerlands bo dem in deze dagen moest betreden, zal an dere dan met diepe erkentelijkheid aan dit land blijven denken. Boterprijzen. In Groningen dalen dé prijzen van de boter zeer snel. Zoo noteert de Ooöp. Stoomzuivelfabriek te Winsum (Gr.) 0.80 per K.G.„De Bafloër Stoomzuivelfa briek" te Baflo 1 per K.G.do Stoomzui velfabriek te Loppersum ƒ1.06 per K.G., fl per K.G.de Stoomzuivelfabriek te Micldelstum ƒ1 per 5 K.G. en deze alle onder botercontróle Worden enkele zaken duurder, men ziet dat vele ook goedkooper worden 1 Gevolgen van den Oorlog. Het bericht, dat haar ter vervulling van zijn dienstplicht opgeroepen man naar de grenzen was vertrokken, deed een vrouw te Volleudam zoodanig schrikken, dat zij aan de gevolgen daarvan is overleden. Gistermiddag is een bekendmaking van B. en W. van 's-Gravenhage aangeplakt, waarin een ernstig beroep op de ingezete nen wordt gedaan, om het verbruik van duinwater (in het bijzonder voor schoon maak van straten en besproeiing), van gas en van eleetrischen stroom tot het strikt noodige te beperken, zulks ten einde den aan de bedrijven aanwezigen voorraad steenkolen, zoolang mogelijk te doen strek ken. De burgmeester van Leeuwarden heeft een hoeveelheid zeep in beslag genomen, die boven den maximum-prijs werd ver kocht. Bet Roode Kruis. Het Roode Kruis te Breda heeft reeds ruim 60O bedden, gereed. Het groot seminarie Rijsenburg te Drie bergen, van het aartsbisdom Utrecht, is, met inbegrip van den inventaris, ter beschik king gesteld van het Roode Kruis. Een nu te Doorn opgericht sub-comité van het Roode Kruis heeft de beschikking gekre gen over een drietal bij uitnemendheid ge schikte gebouwen. Zoo is onmiddellijk en geheel beschikbaar gesteld het kolossale „Po Zonheuvel-' van inr. J. M. W. van der Poorten Schwartz, den bekenden schrijver Maarten Maartens, waarvan het bijgebouw „Klein Zonheuvel" reeds geheel is ingericht. Hier is ruimte voor de opneming van een 25-fcal patiënten. Auto's braneards, enz. enz. alles is in orde, ook voor het vervoer. Voor „Groot Zonheuvel" zijn maatregelen ge troffen, dat het geheele gebouw, ruimte biedend voor ongeveer 2ÜO patiënten, dade lijk in gebruik genomen kan worden. Het zomerbuis der A. J. M. V. Landsze- gen is eveneens voor onmiddellijk gebruik gereed, en indien noodig ook „Ons Huis". De heer L. J. Hemmes te Hill egereb erg heeft aan het hoofdcomité voor het Roode Kruis een waterdichte veldtent, geschikt voor 300 personen, ten geschenke gegeven. Op uitnoodiging van het Roode Kruis te Gouda hebben de regentessen van het wees huis te Moordrecht een comité gevormd, dat de beschikking hoeft gekregen over een gedeelte van het gebouw. Daar staan nu 25 bedden gereed. Het Groene Kruis aldaar heeft van zijn materiaa-I afgestaan, wat het missen kon. Het Nederlandsche Redde Kruis mocht na gistermiddag de grenzen weder over gaan. Deze machtiging schijnt van korten duur t-e zijn geweest en vannacht weder in getrokken. Een Roode Kruis-auto, die he denochtend over onze Westelijke grens wil de, werd dit door onze gronswacht belet, daar bevel was gekomen, het tot nader orde nie toe te staan. Het Belgisch loodswezen te VlTssingen heeft 21 bedden met toebehooren ter beschik king gesteld van het Nederlandsche Roodo Kruis. In de noodriekeninrichtingen van het plaatselijk comité van het Ned. Roode Kruis t-e 's-Gravenhage zijn thans beschik baar 400 bedden, welke too noodig ook be stemd kunnen worden voor opneming van zieke militairen t-e 's-Gravenhage en omlig gende gemeenten. BINNENLAND. Met ingang van heden is het staatsexa men tot toelating tot de universiteit voor loopig geschorst, om later, na afloop van den oorlog, voortgezet te worden met die genen, die zich wegens mobilisatie niet aan bet examen hebben kunnen onder werpen. Naar wij vernemen zal aan de candida- ten voor het eindexamen der H. B.-S. met vijfjarigen cursus, die ten gevolge van de mobilisatie niet of slechts ten deele het mondeling examen hebben kunnen doen, ge legenheid gegeven worden later alsnog het examen over te doen. Het moet in het voor nemen liggen alsdan één examencommissie voor het geheele land te benoemen. („Hbld.") De -41ste algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik zal niet worden gehouden op 26 Augustus, maar wordt uitgesteld. Naar wij uit de beste brofi vernemen, aldus de „N. M.-bode," is de heef H. Co- lijn, oud-minister van oorlog, door de anti- trerv. Statenclub in Gelderland aangezocht voor een benoeming tot lid van de Éérste Kamer, in de vacature-Von Löben Seis. „Do Stand," kan hieraan toevoegen, dat de heer Colijn verklaard heeft, bij eventueel© verkiezing de benoeming te zullen aanvaar den. Aangenomen is het beroep naar do Chr. Geref. Kerk to Zaandam en bedankt voor do beroepen naar Zaamslag, Alfon, Oudshoorn, Almelo, Urk en Harderwijk, door ds. EL H oogendoorn, to Zwijndreoht. Naar „Het Centr." meldt. Loeft H. M. de Koningin f 1000 geschonken aan Let co mité tot het verleenen van steun aan het Nederlandsobe Roode Kruis ter uitzending van personeel en materiaal voor de bestrij ding van de peet op Java. Te Utrecht zijn bij het Staatsexaimen tot toelating aan de Universiteit geëxami neerd 22 candidaten voor de faculteit der godgeleerdheid en 12 oand. voor de faculteit der geneeskunde enz. Geslaagd z.ijn voor di- pTcuia A: Rk- de Vries, H. V. d. Bergh, H. Sahiidt Dogen ër, M. Ra ver, L. Tobi, A. E. J. Nysingk, M. G. Leven bach; en voor dipl. B: J. G. jj&OTQP. J. Vteecher, O. J. v. d. Klaauw, S. ï)av&*. «7. F. Jansen van Raay, W. A. van Donk en J- M. Burgers. FAILLISSEMENTEN. Bij beaohlkkiiiE van de reohtbank te 's-Gra-J venhago is aan Gerard Ploeger, boomkwooker, we nende te Boskoop, op het daartoe door hem In gediende verzooksohrift, voorloopig® auraëanoe van betaling verleend. Hoe de stand van raken js, is moeilijk aan te geven, wijl over de troepenbewegingen geen enkel bericht overkomt. De militaire medewerker van de Turns" is van oordeel, dat de hoofdmacht van de Duitsche legers, welke tegen Frankrijk zul len oprukken, zich ten Noorden van Lotha ringen bevindt. Volgens dezen deskundige zijn 17 Duitsche legerkorpsen thans gereed om in écn groote gecombineerde voorwaartsch© beweging in Frankrijk te worden geworpen door do Belgische Ardennen. De eerste aan- valslinie zou uit 8, de tweede uit 9 korpsen bestaan. Zes legerkorpsen worden door Duitschland achtergehouden om de Russi sche grens te verdedigen. De Duitsché troe pen, di© thans in slagorde komen, zijn ten naastenbij 1 millioen man sterk. Hier kun nen Frankrijk en haar bondgenooten méér [mannen, méér sabels, méér en betere ka nonnen tegenover stellen. De botsing van deze geweldige legers zal het grootste gewapende conflict in de moderne geschiedenis zijn. Zooals de zaak geloopen is, schijnt het slecht te kloppen met de opdracht van. de hoog© Duitsche legerautoriteiten. Dit blijkt uit wat uit België wordt meegedeeld. VanderveJ.de bezocht 900 gearresteerde Duitschers. Een. commissie zal een rapport over hen uitbrengen. Uit de zakboekjes, die op de Duitsche krijgsgevangenen gevonden wer den, bleek, dat de cavalerie 7 en 8 Aug. een raid op Brussel had moeten ondernemen langs Pcrwez en Wavre. Zij had. daar een oorlogs-contributi© moeten heffen of zich meester maken van de schatkist. Als de Bel gen aan de Duitsckecs geen tegenstand had den geboden, zouden de laatsten vandaag te Manbeug© aangekomen zijn, gaande via Na men en Bouillon. Men verwacht nog een uitbreiding van den strijd tot den Balkan. De Duitsche kruisers in de MiddeHandsche zee zijn in de richting der Dardanellen gestoomd. Die zijn voor vreemde oorlogsschepen gesloten en daarom heeft dit bevreemding gewekt. Rusland zou met z'n Zwarte Zeevloot door d-e Dorda nollen willen gaan, maar dit is reeds gewei gerd. Men meent te weten, dat Duitschland Turkije en Bulgarije in het conflict wil betrekken. Wordt dat het geval, dan zal ook Griekenland moeten optreden aan de zijde van Servië. Zoolang Bulgarije en Turkije kalm blijven, zoo verzekerd© Venizelos, zaJ Griekenland neutraal blijven. Op grond van het verdrag van Boekarest zal Griekenland Servië bijstaan. Wat moet dan Roemenië doen? Op grond van datzelfde verdrag moet het Servië steunen tegen Bulgarije. Maar de Duitschera en Oostenrijkers verzekeren, dat- Roemenië tegen Rusland wil optreden. En dan dus ook tegen Servië en Griekenland. Voor de regeering te Boekarest is dit nog een onaangename toestand. In België. Do naïeviteit der bestuurders van onze banken, zoo wordt uit België gemeld, die waarschijnlijk in het geheel niet gerekend hadden op een bezoek van plunderende uhlaneu in de niet-verdedigde plaatsen, overschrijdt thans de geoorloofde grenzen. Zij wisten, dat uhlanen de hand gelegd had den op de gemeentekas to Tongeren. En toch heeft de bankdirectie, ofschoon zij met red© een inval kon verwachten van leerlin gen van den vermaarden kapitein van Kö- penick, het niet als haar plicht beschouwd, de kasgelden in veiligheid te brengen. 3000 uhlanen verschenen te Hasselt, met het doel, daar hun slag te slaan. Nar op het posb- kantoor 17,000 franc verbeurd te hebben verklaard, trokken zij naar de Nationale Bank, een particuliere instelling en namen daar, in strijd met alle bepalingen van men- schelijk recht, al de aanwezige contanten, zijnde een bedrag van 2,017,000 franc in be zit. Nadat de nationale bank geplunderd was, dachten zij hun rooftocht verder in het land te kunnen voortzetten. Een brigade Belgi sche cavalerie, die, evenals de Duitsche ca valerie, van mitrailleurs is voorzien, stuitte echter hun opmarsch en opende het vuur. De uhlanen werden op de vlucht gedreven en lieten vele dooden achter. Tevens wer den er vele van hen krijgsgevangen ge maakt. Het overblijvende gedeelte van de Pruisisch© afdeeling vluchtte tot voorbij Hasselt. Een esoadron Duitsche dragonders, ko mend uit de richting van Luik, trachtte de Belgen bij Aineffe te verrassen. Na een ge vecht van drie uren werden de Duitschers teruggeworpen, met achterlating van 163 dooden en 102 gevangenen. De Belgen verloren 6 dooden en 16 ge wonden. Volgens mededeelingen van officieele Bol- gische zijde was de situatie gisteren als volgt: „Gedurende den nacht is het over het geheele front kalm geweest. D© Duitsche cavalerie is overal teruggetrokken, behalve op een punt, waar zij in contact met onze troepen was. De Duitschers schijnen een nieuwe phase van den oorlog te beginnen. Hun plotselinge aanval op centraal België is mislukt en zij versterken nu hun front Maastricht-Luik. Zij schijnen voor het oogenblik ten minste van een offensief op treden tegen het centrum van ons land te hebben afgezien en gebruiken een groot deel der landelijke bevolking en een aantal werklieden tot herstel van de wegen in het Zuiden van de provincies Luik en Luxem burg1,- waar de Franschen, zooals rij weten, in grootma getale aankomen. Deze ma at re- gelen schijnen er op te wijzen, dat hun of fensieve beweging zich een weg zal banen in zuidelijke richting langs de Ourtbe naar de Boven-Maas en Frankrijk. In dit gc-val zou het centrum van België thans geen in vasie te duchten hebben. De juistheid van deze zienswijze wordt nog bevestigd door het feit, dat de Duitschers zich in d© stra ten van Luik versterken tegen een offensief van het Belgische leger over Ans. Zij heb ben het bombardement op de forten hervat, blijkbaar met de bedoeling, om zich er stel ling te verzekeren, ten einde zich te dekken tegen een offensieve actie der Belgen, aan de rechterflank. De forten blijven echter beter dan ooit weerstand bieden. De in druk is, dat een offensieve beweging tegen centraal-België uitgesteld is, het schijnt zelfs, dat de Duitschers er geheel van afge zien hebben. De schermutselingen der Duit sche cavalerie schijnen ten doél te hebben, onze troepen bezig te houden en hen tot een defensieve houding te nopen. Men zal ech ter nadere, inlichtingen moeten afwachten, alvorens met zekerheid te kunnen zeggen, dat de Duitsche troepen niet beproeven zich tegen ons te concentreeren." De „Peuple" doet nog mededeeling van een gevecht op den linkervleugel van het Belgische leger, waaraan van weerszijden door 6000 man werd deelgenomen en waar bij de Duitschers met achterlating van een groot aantal .manschappen moesten vluch ten. De Duitschers zouden zich in Luik vesti gen op een wijze, die er op duidt, dat ze bang zijn er te worden ingesloten. De staf is gevestigd in het klooster van het Heilige Hart te Cointe. Voor do forten te Luik zou. thans het zware Duitsche geschut zijp dien eten doen. Dit zijn kanonnen, waarvan elk een bespanning vraagt van 32 paarden. Bij Namen wisten de Belgen twee Duit sche vliegers aan te houden. Van officieele Belgische zijde meldt men dat vast staat, dat de Duitschers gesneu velde Belgische soldaten van hun uniform beroofd hebben, om hun eigen soldaten er mede te kleeden. Deze verkïeede Duitscherb marcheerden aan het hoofd der Duitscho troepen* bij den aanval. Hierdoor zouden de Duitschers interna tionale tractaten schenden. Van dezelfde rijde wordt ook beweerd, dat de Duitschers misbruik maken van de witte vlag en zij eerbiedigen zelfs dé leden van het Roode Kruis en parlementairs niet. Geduronde het beleg van Luik door de Duitschers waa de Brusselsehe journalist, die hier aan 't woord is, op het fort Boncelles. Men had medegedeeld, dat Woensdag van 5 tot 7 uur een levendige artillerie-aanval had plaats gehad, die na een oogenblik van rust hervat was en tot Donderdagmorgen 7 uur geduurd had. Tegen 10 uur naderde een aantal Duitschers ipet de witte vlag voorop het fort. De vijand maakte het dui delijk, dat hij wilde onderhandelen. Com mandant Lefert begaf rich naar den ves tingwal, doch nauwelijks zagen de Duit schers hem, of een aantal schoten knalden. De commandant stortte neer, de beide dij- beenen door kogels doorboord. Luitenant Van Loo nam hierop het commando op zich. Uhlanen hielden hij Waremme een pas- sagierstrein aan. Zij deden de reizigers uit stappen en dwongen den machinist eenige kilometers verder te rijden. Er was een kar over de rails geplaatst, zoodat de trein moest stoppen. Men vermoedt, dat de uhla nen order hadden ©en zeker aantal leege treinen bijeen te brengen, voor het geval, dat de Duitschers hun troepen moesten ver voeren. Verscheidene uhlanenpaarden in Limburg rijn doodgevallen. Men heeft do cadavers te Beverloo geopend en bevonden, dat de magen absoluut leeg waren. De paarden moeten van honger gestorven zijn. In Elzas-Lotharïngeiu Uit Duitsche bron wordt meegedeeld, dat de Duitschers bij Mühlhausen tien Fransche officieren en 513 man krijgsgevangen heb ben gemaakt en vier kanonnen, tien voer tuigen en een groot aantal geweren buit gemaakt. Bij Lagarde zouden meer dan duizend on- gewonde krijgsgevangenen in handen der Duitsche troepen gevallen, dat is meer dan een zesde van de beide Fransche regimen ten, die aan den strijd deelgenomen hebben. De berichten uit Fransche of Belgische bron ademen een geheel anderen geest. Blijkens officieele inlichtingen te Parijs was de militaire toestand gisteren, op den elfden dag na het begin der mobilisatie, als volgt samen te vatten: De Duitsche troe pen hebben over de geheele linie voeling gekregen met de Franschen. Overal hebben rij moeten terugtrekken. De Franschen hebben enkele mooie suc cessen te boeken, zoo in de streek van Cha teau Salins (in Lotharingen ten N.O. van Nancy), bij Moncel waar een Duitsch batal jon met een batterij geschut is gedecimeerd. De bezetting van het dorp Lagarde door do Franschen, dat met de bajonet is bestormd, bewijst dat d© Duitschers nie£ J?63tand rijn tegen een aanval met de blanke wajj?uen. Ten Noordoosten van Verdun hadden de Duitschers enkele voordeelen behaald op de Fransche voorposten, maar zij rijn later met groote verliezen teruggeslagen. Een Duitsche batterij is daar door het Fransche geschut vernield. Bovendien hebben de Franschen drie kanonnen, drie machinege weren en twee caissons buit gemaakt. Longwy, ofschoon slechte omringd door een bolwerk, dateerend uit de 17e eeuw. heeft geweigerd zich aan de Duitschers over te geven en blijft een schildwacht aan de grenzen van Luxemburg en Lotharingen. De geleverde gevechten bewijzen, dat de Fransche en de Duitscho dekkingstroepen over een front van 300 K.M. voeling met el kaar hebben en eikaars zwakkere punten zoeken. Dc Fransche en de Duitsche hoofdmacht kunnen niet overal in evenwicht blijven. Uit strategische en taktische redenen kun nen hier en daar troepen van "de twee te genstanders het gebied van den ander bin nendringen. Dat heeft echter slechts betrek kelijke-waarde en is van geen belang voor het eindresultaat van den grooten strijd. Men geeft zich hier rekenschap van het feit dat ondanks het gelukkige begin van den veldtocht de taak van het leger zwaar blijft. Zelfs wanneer de groote slagen begonnen zijn, moet men niet te spoedig gelooven aan een afdoend resultaat, noch ten goede, noch ten kwade. Sedert den oorlog tusschen Rusland en Japan weet men dat groote slagen over een zeer breed front dagen lang en met ai- wisselend succes plegen te duren. Enkele honderden Duitsche krijgsgevan genen, voor 't meerendeel uhlanen, zijn door Champigny naar Poitiers overge bracht. De officieren zagen er somber uit, de soldaten waren goedsmoeds en schater den van het lachen over een spotprent op keizer Wilhelm. Ook klaagt men van die zijde over streng optreden der Duitsche militairen- Zaterdagochtend bij het krieken van den dag drongen twee uhlanen, die op verken ning waren langs de Fransche grens, het dorpje Affléville binnen en werden vandaar verjaagd door een patrouille bestaande uit drie jagers te paard. Een der uhlanen werd gewond. De ander vluchtte. Den volgenden ochtend kwam een 32-man sterk peleton van hetzelfde regiment wraak nemen over 't geen den vorigen dag was ge schied. Ze staken een boerderij in brand en beschoten den boer, toen hij den brand trachtte te biusschen. Een veldwachter kwam moedig tusschenbeide om uit te leg gen, dat het kleine gevecht van den vori gen dag uitsluitend door militairen geleverd waa. De Duitschers bleven volhouden, dat burgers er ook aan hadden deelgenomen. In den namiddag kwamen ze ten tweeden male terug. Dit keer was het een geheel es- cadron. Ze kwamen tegen de vesper, toen al de bewoners van het dorp in de kerk ver zameld waren. De uhlanen verspreidden zich door het dorp, begoten de huizen met petroleum en staken 'n kwartier later alles in brand. De verschrikte bevolking vluchtte naar alle kanten zonder den tijd te heb ben eenig geld of kleeren mede te nemen. Het Engelselie Landingsleger Een Engelsch leger is op het vasteland. Hoe groot het is, waar het landde, waar het zich bevindt, niemand die het weet. De zaak blijft merkwaardig geheim. Alleen weet men dat langs Gent troepen zijn gestoomd. Een tweede zending wordt nu voorbereid. Lord Kitchener's tweede leger zal bestaan uit 6 divisies: een Schotsche, iersche, Noor delijke, Westelijke, Oostelijke en een lichte brigade. De Strijd ter Zee. De „Echo de Paris" verklaart hot uit blijven van berichten over zeegevechten uit het feit, datl Engeland en Frankrijk tot dusver alle aa,ndaclit heAiben gewijd an do bescherming van de troep ontransporte i in Middeliandsche en Noord-Zee. Zij had den du9 nog geen tijd de vijandelijke sche pen. op tie zoeken. Volgens do „Corrière d'It&Iia" moest dte Oostenrijksche vloot Cattaro verlaten, waar zij te veel was blootgesteld aan de Montenegrijnsche artillerie op den berg Lovcen. Deze berg zou dus nog in Monte- negrijnsch bezit zijn. Ook Spizza en Budu.a zijn ontruimd. Berichten uit St.-Petersburg melden dat in de Oostzee twintig Duitsche kooj vaardijschepen zijn buitgemaakt. De be manningen werden naar binnenlandse! Russisisebe provincies overgebracht. Prins George van Servië gewond. Het „Centr. News" verneemt uit Nisj, dat prins George van Servië door een granaat gewond werd, terwijl hij het bom bardement van. Belgrado gadesloeg. Dc Servische Opperbevelhebber doodelijk ongesteld. De Woiwode Poetnik, de chef van den Servischen generalen staf, ligt op ster ven. Dit lezen wij tenminste in een der Duitsche bladen. Men verwacht zijn spoe dig overlijden. Men zal zich herinneren, dat Poetnik, die voor zijn ziekte herstel was gaan zoeken in Gleichenberg (Stier marken) op zijn gedwongen terugreis naar Servië, toen de oorlog tusschen Oosten rijkHongarije en Servië was uitgebrul ken, in de buurt van Boedapest in hech« tenis werd genomen Op speciaal bevel van Keizer Frans Jozef werd echter spoe dig aan den Woiwode toegestaan de reis naar zijn land voort te zetten. De Duitsche Koloniën. De verovering van Togoland schijnt van meer beteekenis te zijn dan de Duitschera laten voorkomen. Het Engelscho succes zou juist van groote beteekenis zijn,, omdat in die Duitsche kolonie een der krachtigste en best-mgorichte installaties voor draadloozo telegrafie was aangelegd, die ergens ter wereld gevonden worden. De Duitschers hadden er jaren over gebouwd en konden van Togoland communicatie onderhouden met Nauen, bij Berlijn. Dufteehcrs in Engelsche Koloniën. Men heeft pogingen in het weric gesteld, om te zorgen, 80 Duitschers, die in Bombay gevangen gehouden wor den, met consideratie behandeld zoudetfï worden, maar een incident, dat plaats had, maakt dit moeilijk. Do autoriteiten kwamen tot de ontileklcing, dat hun to©t-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2