De Toestand in Nederland. ell N°. 1670 a "Woei^clag; 13 A nsustiis. Tweede !01ad. A0. 1914-. IN ONZE STAD. .Vrijwilligerscorps Lcidsclie Studenten. Gisteravond hield het Leidsch Studenten corps in de sociëteit „Minerva" weder een vergadering in verband niet liet opgerichte vrijwilligerskorps van Leidsche studenten. Door 123 personen werd een contract, 'waarbij zij zich tot aansluiting verbonden, geteekend. Hierbij waren slechts een tien tal niet-Corpsledcn, mede een gevolg wel licht, dat deze niet allen georganiseerd zijn. Het aantal Corpsleden kon moeilijk grooter zijn, in aanmerking genomen het groot aan tal, dat op andere wijze aan de militaire verplichtingen voldoet. Het L. S. C. besloot tot het verleenen van een krediet voor zoover dit noodig zal blij ken. Hcdcnnamiddag te lialftwee vangen de militaire oefeningen aan. H. M. de Koningin op Inspectie. H. M. de Koningin bracht gisteren ge heel onverwacht een bezoek aan de kazerne te Delft. Per automobiel was H. M. uit de Residentie gekomen. Do Koningin was gekomen om het depot van de infanteriebrigade te bezichtigen en werd ontvangen en rondgeleid door den wn. garnizoenscommandant, kapitein P. H. J. L. Lienders. H. M. was vol belangstelling en bezocht de keuken en verschillende ka mers. Zij sprak vele soldaten en pas aange komen vrijwilligers toe. Bij het heengaan van de Koningin werd 'door allen een enthusiast ,,'Lang leve de Koningin" aangeheven, waarop H. M. tel kens omkeerde en riep,,Leve 't vader land". Ten slotte inspecteerde H. M. de wacht en sprak bij haar wandeling lang3 het front vele recruten toe. Z. K. H. de Prins, vergezeld van generaal Tonnet en kolonel Colenbrander, bracht on derwijl een bezoek aan de gebouwen van het Roode Kruis te Delft. Bezocht werd o. m. :de ziekenkamer St.-Agatha, het ziekenhuis Bethal en het St.-Hypolitusgcsticht. Per auto vertrok de Prins naar Botter dam. Een adres aan dc Koningin. B. en W. van Den Haag hebben het vol gende adres gezonden aan de Koningin Mevrouw De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in zijn rede van Maandag openbaarheid gegeven aan do omstandig heid, dat het te danken is geweest aan het inzicht en eigen initiatief van Uwe Majes teit, dat een organisatie werd in het leven geroepen, die zich tot taak heeft gesteld, door een oordeelkundige samentrekking van alle beschikbare krachten en middelen het Nederlandsche volk bestand tc doen zijn tegen de ernstige en moeilijke tijden, die het bedreigen. Onder den indruk van deze Koninklijke daad, die getuigt van hooge menschelijk- heid en innige bezorgdheid voor het welzijn van ons volk, gevoelt het dagelijksch be stuur van de gemeente van Uwer Majesteit» inwoning behoefte daarvoor Uwe Majesteit eerbiedig dankbare hulde te brengen. Het college houdt zich overtuigd daarbij de tolk te zijn van den Raad en van de gansche burgerij van 's-Grayenhage. Moge het licht, dat Uwe Majesteit deed doorbreken in deze donkere dagen, heb co- mité bij zijn werkzaamheid den weg wijzen tot resultaten, die Haar verlangen om het 'land voor sociale en economische rampen te bewaren, in vervulling doen gaan. Dc Wilde Zwijnen van Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins laat op Het Loo ge leidelijk de wilde zwijnen en het grof wild afschieten en onder de behoeftigen verdee- len, waardoor tevens de uitgaven voor wild- voeder worden bespaard. Een Proclamatie in Limburg. In verband met een door hem ontvangen schrijven van den opperbevelhebber d.d. 9 dezer, heeft de commissaris der Koningin aan zijn burgemeesters een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij o.m. er op wijst, dat de ligging van Limburg zoodanig is, dat de verplaatsing van den strijd op dit gebied een denkbaar gevolg daarvan kan zijn, en de burgers vermaant zich in elk opzicht te onthouden van deelneming aan do krijgs verrichtingen. Hij wijst er voorts op, dat de wetten, rechten en verplichtingen van den oorlog alleen van toepassing zijn op hen, die behooren tot do georganiseerde strijd krachten. Het is dus zeer gewenscht zoo vervolgt hij dat, mocht Nederland on- verhoopt in botsing komen met een nabu- rigen staat, de bevolking zich buiten den strijd houdt en zich zal onthouden van iede- re bctooging, van welken vorm ook. Eitvocr-Ycrbod Koffie en Cacao. Naar wordt meegedeeld, is het uitvoer- I verbod van koffie en cacao opgeheven. BlocmbollenbandcL j handelaren in bloembollen hebben de banden ineengeslagen en zullen met elkaar «en boot huren om hun product naar Ame rika >e vervoeren. Scheidsgerecht voor den Bloembollcnhandel. Het scheidsgerecht voor den bloembol lcnhandel, mr. P. Tjeenk Willink en mr. M. Slingenbérg, maakt in het ,,WkbId voor Bloembollencultuur" liet volgende bekend betreffende overeenkomsten van koop en verkoop. Naar aanleiding van het feit, dat onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden zeer vele exporteurs, kweekers en binnen- landsche handelaren bezwaar maken de door hen gekochte bloembollen, enz., te ontvangen, en als hun meening te kennen geven, dat zij, door overmacht het ge kochte niet verder kunnende verhandelen, ook niet tot acceptatie en betaling op den overeengekomen tijd verplicht zijn, acht het Scheidsgerecht voor den Bloembollen- handel het wenscheiijk, het volgeade in herinnering te brengen, zonder daarbij na tuurlijk te willen vooruitloopen op beslis- s:i gen, die het in bijzondere t§ zijner tijd aan zijn oordeel te onderwerpen gevallen zal meenen te moeten geven. Alle vroeger gesloten contracten van koop en verkoop blijven als algemeene regel on voorwaardelijk in stand, ook al mocht voor den kooper door bovenbedoelde omstandig heden het gekochte na den koop geheel waardeloos zijn geworden of voorloopig onbruikbaar zijn. Alle thans of te bekwa mer tijd voor aflevering gereed zijnde bol len behooren dus, indien de aflevering al leen op verzoek van den kooper vooralsnog achterwege blijft, inmiddels voor rekening en risico van den kooper te liggen, en het zal wenscheiijk zijn, dat partijen hier omtrent op den duur als het ophouden der levering eenigen tijd aanhoudt wel willend overleg plegen en zich duidelijk met elkaar verstaan. Partijen zijn natuurlijk bevoegd in on derling overleg de bestaande koopover eenkomsten op verschillende wijzen te wij zigen of aan te vullen, of wel te ontbin den. Het is hooclig, dat deze wijzigingen, aan vullingen of ontbindingen schriftelijk,- en in een vorm, die voor twijfel geen ruimte overlaat, worden vastgesteld. Het hier bedoeld overleg is zelfs in de tegenwoordige omstandigheden een moree- le verplichting, daar vooral personen uit hetzelfde vak door wederzijdsche tege moetkoming elkander dienen te steunen. Het Scheidsgerecht herinnert bij deze aan zijn bevoegdheid, om in de aan zijn oordeel onderworpen geschillen ook naar billijkheid een beslissing te geven. Vrede door Recht. Het Hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- deilandsohen Bond Vrede door Rêclit" Iieeft zich. met een ernstig woord tot zijn vele leden gericht. Daarin wórdt o. a. gezegd: Gesterkt door de instemming en den steun van do -edelste en grootste geesten' der mensch- heid, gesterkt mede door de plechtige ver klaringen dor Regeeringcn van alle Stalen der Wereld op do Vredesconferenties en bij tal van andero gelegenheden afgelegd, heb ben de georganiseerde voorstanders van den vrede een te groot vertrouwen gehad in den vooruitgang der beschaving, in de macht der openbare meening, in het verstandelijk iuzichfc der regeerders, in de eerlijke hand having van gösloteu overeenkomsten. Ons allor arbeid voor do geleidelijke ontwikke ling der internationale rechtsorganisatie op papier heeft al to veel onze krachten ont trokken aan den veel dringender en nood zakelijker -arbeid, om zoo spoedig mogelijk t-ot stand te brengen oen hechte internationale organisatie van allo levende menschen van goeden wil, die, goed geleid, wellicht den grooten oorlog nog had kunnen voorkomen. Dat wij, pacifisten van allo landen, die 4e menschheid den gruwel van dezen oorlog hadden willen besparen, niet voorzien heb ben', lioo dringeud het gevaar was, geeft, ook ons een gevoel van schuld, welke slechts verzacht wordt door do ondenkbaarheid, dat de menschen elkander waarlijk zouden aan doen datgene, wab thans geschiedt. De voorstanders van den vrede, in zooveel velschillende landen in tal van verschillende' varoenigingen gesplitst, hebben zich niet tijdig genoeg kunnen verzamelen in één krach tigo actio op de openbare mceniug, toen plotseling met verbijsterende snelheid hot oor logsgevaar ontstond en al grooter cn uitge breider werd. Onze Nederlandsche pogingen tot gemeenschappelijk optreden moesten al dus falen: toon op de internationale bijen komst te Brussel een plau van actie voor een laatste poging gereed lag, kwaiu de tij ding, die alle hoop vernietigde. Na den leden individueel den plicht op het hart gedrukt tc hebben het vaderland thans te helpen, besluit do circulaire al dus De rampzalige nederlaag van de strijders vcor internationale rechtvaardigheid en voor het welzijn der menschheid moet. ons een aanleiding zijn onzo strijdwijze te herzien; ons ideaal blijft onaangetast. Boven het tijde lijke verheven, zal het ook in de somberste oogcnblikkon blijven het lichtpunt, waarheen ons strevxm te richten. Wanneer wijzelf niet het geluk mogen hebben te oogsten, wat wij en zoovelen vóór ons gezaaid hebben, wij zullen onvermoeid met zaaien voortgaan, ten bate van lion, die na ons komen en die hun beschaving niet meer door een volk-eren krijg als dezen zullen willen bezoedelen. Wij zijn ffiH'Qfidy om» aoodxfr de onisiundikheden het toelaten, met méér vuur en méér toewijding dan .ooit, zij het wellicht op eenigszins an dere wijze, het vredeswerk te hervatten. Het N. Y. Y. en (le Oorlog. Hot bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvetreenigingcn heeft oen manifest rondgezonden, waarin de tegenwoordige crisis wordt besproken. Daarin wordt uiteengezet, dat door de aangesloten bonden vcrseJiiüyndo maatrogolen moeten worden genomen, om aan den abnormalen toestand het hoofd te bieden on de toekomst niet al te ongewis te maken. In do .eerste plaats worden aangegeven de maatregelen, die moeten worden toegepast, om de organisaties zooveel mogelijk onver zwakt in stand te houden. De organisaties moeten echter ook, nu de eigenlijke vakactie vrijwel rust, krachtig medewerken om lien, die door den oorlog in den nood zijn gedreven, te helpen. Yerscihllende maatregelen daartoe worden a anbevolen. Wij lozen in het manifest: Als hulp voor do gezinnen van hen, die onder de wapenen zijn geroepen, komt in de eerste plaats in aanmerking de vergoeding, welke door het rijk aan de gezinnen van kostwinners wordt uitgekeerd. Het is de taak: der Bestuurdcrsbonden en der Bureaux voor Arbeidsrecht-, de afdeelin- gen h'j het aanvragen der vergoedingen be hulpzaam te zijn. Er moet niet alleen ge zorgd worden, dat allen, die op de vergoe ding aanspraak kunnen maken, haar krijgen, maar ook, dat zij spoedig, regelmatig en ge makkelijk wordo uitgekeerd. De vakvereenigingen moeten zich wenden lot do werkgeversvereenigingen en, waar ncodig on mogelijk, tot de individueele werk gevers met het dringend verzoek: a. zooveel mogelijk arbeiders ia dienst, te houden b. aan de ontslagen arbeiders gedurende de crisis het loon geheel of gedeeltelijk door to betalen, naarmate de draagkracht der on derneming dat veroorlooft; c. aan do arbeiders, die ónder de wapenen zijn, oveneens een doel van het loon uit te betalen, respectievelijk hun gezinnen zooveel mogelijk tegemoet te komen. Van het resultaat dezer ^maatregelen moet door de afdeolingen aan [de resp. hoofdbe sturen telkens bericht worden gezonden, op dat zoo spoedig mogelijk: den algemeen over zicht van de hulp, welke van de zijde der werkgevers wordt verleend", verkregen wordt. Zeer vele arbeiders en zeer vele leden onzér bonden zullen in dezen crisis-tijd hulp van gemeentelijke en particuliere zijde niet kun nen ontberen. In tal van plaatsen zijn gewoonlijk onder sanctie van het gemeente bestuur algemeene plaatselijke steuncomi tés opgericht, welke hun middelen zullen putten uit bijdragon van de gemeente en van particulieren. Den Bestuurders bonden wordt aangeraden de oprichting van zulke co-mité's zoo krachtig- mogelijk to bevorderen en ver binding mot deze comités te zoeken en to onderhouden. Het is wenscheiijk, dat arbeiders, die werk loos zijn géworden, plaatsen, welke door dienstplichtigen zijn verlaten, zoo spoedig mogelijk kunnen bezetten. Het oprichten van talrijke comités, met het dool in eventueels behoefte aan arbeidskracht te voorzien, dreigde een oogonblik de werkloosheid nog to zullen vergrooten. Reeds is door minister Treub de wensohelijkheid uitgesproken, dat onbezette plaatsen zooveel mogelijk door werklooze arbeiders zullen worden ingeno men en de arbeidsbeurzen hier regelend zul len optreden. Het is zaait, dat- de Bestuur- dersbonden elk voor hun plaats, zoo noodig maatregelen nemen, om te voorkomen dat door averechts verleende hulp, hoe goed be doeld deze ook moge zijn, de arbeidsgelegen- gen hcid in dezen tijd nog verder worde be perkt. Arbeidsbemiddeling. Door het bestuur der Vérceniging tot Ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier i9, in samenwerking met den Rijkslandbouwleeraar, te Scliagen, een bureau gevestigd, waar iedere werkzoekende inlich tingen kan bekomen omtrent arbeidsgelegcn- hedc-n in do landbouwbedrijven in .Noord- Holland, boven het Noordzee.kanaal, terwijl ook ieder, die voor landbeuwarbeid werk krachten noodig hoeft, zich tot dit bureau kan wenden om adressen van werkzoekenden. Te Bergen-op-Zoom is een arbeidsbeurs op gericht- Te Bussum heeft het ondersteuningscomitc een arbeidsbeurs ingesteld, waar werkgevers en werkzoekeuden zich kunnen panmeldcn. Aanvragen om steun voor hen, die tengevolge van de noodlottige tijdsomstandigheden in moeilijkheden geraakt zijn, kunnen eiken dag ten raadhuizo worden ingediend. Het comité •stiekt zijn zorgen niet uit tot hen, die wegens dienstplicht van kostwinners voor ondersteu ning van Rijkswege in aanmerking komen. Iu do provincie Groningen hebben de burge meesters der gemeenten Winschoten, Boer ia, Firisterwolde, Midwolda, Schoeinda, Nieuwol- da, Bcllingwoide, Vlachtwodde, -Wedde en Oude.Pekela een dringende uitnoodiging ge richt aan de ingezetenen, om zoowel door liet in betaling nemen van bankbiljetten als door het weder iu omloop brengen van zilver geld mede te werken tot. herstel van een gere geld cn gemakkelijk handelsverkeer cn boven al om daardoor mogelijk te maken, dat de uit betalingen dor vergoedingen aan de gezinnen dor opgeroepen miliciens en landweerman nen, welke betalingen haast zonder uitzonde ring in zilver moeten geschieden, zonder stoornis jjlaatö hebben. Geldmiddelen. Door den gemeenteraad van Bcrgen-op- Zoorn is met algemeene stemmen besloten ƒ10,000 aan zilverbons van 1 per stuk uit te geven en met die uitgifte voort te gaan totdat in de behoefte aan pasmunt zal zijn voorzien. De uitgegeven bons zullen uiter lijk 31 December 1914 moeten worden inge wisseld. Te Amsterdam is er ten kantore van den gemeente-ontvanger nog voor een bedrag van 25,000 aan gemeente-bons uitgereikt. Met de vorige opgave maakt dit dus een totaal van 225,000. Heb getal der aanvra gen begint langzamerhand af te nemen in verband met de verspreiding van de zilver bons der regecring. Naar aanleiding van de van den burge meester van 's-Gravenhage uitgegane waar schuwing tegen het weigeren van zilverbons als betalingsmiddel, kan worden gemeld, dat de politie krachtig optreedt tegen hen, die deze waarschuwing in den wind slaan. In den tuin van een onder de Schevening- sche politieafdeeling ressortcerend groot hotel met café-restaurant was aan sommige boomen een stuk papier bevestigd, waarop met potlood geschreven stond „Papieren geld wordt niet in betaling aangenomen." Een bezoeker maakte daarop den hoofd commissaris van politie opmerkzaam, en deze gelastte onmiddellijk een politic-amb tenaar, deze papieren te gaan afscheuren en den exploitant aan to zeggen, dat wan neer gemerkt werd, dat papieren geld werd geweigerd, terstond do inrichting zou wor den' gesloten, met inbeslagneming van alle aanwezige eet- en drinkwaren. Ook bij anderen zijn biljetten, waarop stond, dat met gepast geld moest worden betaald of die op eenige andere wijze in strijd waren met do uitgevaardigde waar- schuwing, door politie verwijderd. De Intcrnecring (e Alkiuaar. De belangstelling aan het Centraal-Station was gistermiddag tegen twaalven zeer groot bij het vertrek der 24 Belgische lanciers en hun officier naar Alkmaar, voor de inler- ncering a-angewezen, wijl vandaar uit vluch ten zoo goed als onmogelijk is, omdat, wil de gelntcrneerde vluchten, hij met oen der ponten te Velsen, Hembrug of Amsterdam over het IJ moet worden gezet. In gezelschap van een bcwakings-dclache- menl van. ons. leger namen de B?lgcur voor zien van sigaretten cn sigaren, in een 3de klasse-wagen plaats. Het waren Walen. Zij zagen er opgewekt uit Een sigarenfa brikant in de hoofdstad gaf dc Belgen voor hun vertrek ieder een blikken kistje sigaren of sigaretten. Luitenant Albert- de Sellicrs dc Moranville, de zoon van den commandant van hot Bel gisch leger, onder wiens commando do lan ciers stonden, nam met den luitenant der infanterie Vaoi Aalst, onder wiens geleide do geïnterneerde officier de re.is naar Alk maar maakte, plaats in. een voor de beide heeren gereserveerde 1ste klasse coupé. Ka pitein-adjudant Mossel deed den beiden of ficieren uitgeleide. Toen de trein vertrok juichte het publiek do Belgen toe met ecu krachtig: „Vive la Belgique 1" Do Belgen dankten hartelijk voor die atten tie. De officier stond in zijn coupé recht en maakte het militair saluut. Aan hot „Hbld." meldt men uit Alkmaar De Belgische lanciers met hun comman dant, luitenant Selliers de Moranville, zijn gistermiddag om lialftwee te Alkmaar aan gekomen. Aan do verschillende tussohensta- tions vond de trein een meer dan gewone belangstelling. Door honderden omstuwd gin gen de manschappen te Alkmawr naar het Rijksopvoedingsgesiichk waar zij geïnter neerd worden. Do Belgisólie luitenant kroeg van den commandant van het intcruccrings- dcpöt, kolonel De Lussanct- de la Sablo- nière, vergunning om zich vrijelijk door Alkmaar to bewegen en er te logoeron waar hij wil, mils hij op eerewoord beloofde, do stad niet. te verlaten. Zoo zat luitenant De Solliers heel kameraadschappelijk met den hem vergezellenden eersten luitenant van het Nederlandsche leger in uniform in een der Alkmaarscho restaurants te lunchen en wan delde hij later, onder veel bekijks door Alk maar. Do commandant van het inlernecrings- depót was zoo vriendelijk, het ,,Hbld." het een en ander omtrent die in tern.wring medo te doelen. Het ia een misvatting aldus de kolonel dat de geïnterneerden zich als gevangva nen hebben to beschouwen? Alleen mogon zij Alkmaar niet verlaten. Zij zijn onderworpen aan do Nederlandsche militaire wetten en hebben, wat de manschappen betreft, alle Nederlandsche officieren en gograduwrden als hun meerderen te beschouwen. Ze zullen liaktement of soldij ontvangen, hetgeen later met de regeeringcn der betrokken landen wcrtlt verrekend. Als een bewijs, lioo nieuw deze zaak .voor ons land is, kan dienen, dat onder dagteekoniug van 8 Augustus door den Minister van Oorlog regelen zijn vastgesteld voor do internoeringin die regelen wordt voorgeschreven, dat omtrent do verstrekking van traktement of soldij bepalingen zullen worden gegeven. Om botsingen tusschen Duitsoher3 en. Bel gen in het vreedzame Alkmaar bi voorko men. zijn de Belgen elders geïnterneerd dan do Duitsohers, dio er gistereu aankwamen en zich bevinden in het gymnastieklokaal van de H. B- S, Met hetzelfde doel ia voorts bo- paald,- dat de Belgen aan do eene- zijde van do spoorlijn zullen blijven,wanneer ze uit wandelen gaan, cn de Duitschcrs aan do andore. Voorloopig echter wordt liet niet gewenscht geacht, hen zonder geleide te doen wandelen door Alkmaar. Aan allo geïnterneerden is door den com mandant, aan wion een drietal officieren zijn toegevoegd, een briefkaart gegeven (welke briefkaarten vrijdom van port hebben) om hun varwanten van hun aanwezigheid in Alkmaar in kennis te stellen. Door het geregeld houden van appèl over tuigt do commandant zioh, dat de geïnter neerden nog in Alkmaar zijn. S.-D. A.-P.-Mceliug. Het Partijbestuur der S.-D. A.-P. besloot de meeting van 13 September af tc gelasten. Een Duif.sell Schip te Ylissingen. Op cle reede van Ylissingen ligt nu reeds ongeveer 10 dagen het Duitsche stoomschip Maine" met 800 passagiers aan boord, het welk door den oorlog niet vertrekken kan. De toestellen voor draadloozo telegrafie zijn op last van de regeering onbruikbaar gemaakt. Verschillende schepen zijn te Vlis- singen binncngeloopen. Amerikanen in ous Land. De „Great Eastern" heeft het stoomschip „Colchester" van Harwich naar Hoek van Holland gezonden, voor vervoer van Ea- gelschen en Amerikanen, die nog hier ver toeven. De boot zal Donderdagvoormiddag van Hoek van Holland vertrekken. Dc Pelgrims naar Loufdes. De katholieke bladen hebben van den Hollandschen consul uit Bordeaux een te legram ontvangen, dat de pelgrims op weg zijn naar hun vaderland en dat allen in den besten welstand verkeeren. Tomaten. Te Monster is door samenwerking van de militaire autoriteiten met het bestuur van de afdeeiing Monster der Vereeniging West- land een uitstekend geslaagde proef geno men met de bereiding van tomatensoep voor de soldaten. Het afdcelingsbestuur had voor een proef op ruime schaal een grooto partij tomaten gratis beschikbaar gesteld, en of ficieren en manschappen prezen de spijs als zeer smakelijk. De minister van Landbouw, Handel en Nijverheid heeft Zondag een bezoek aan Naaldwijk gebracht, ten einde zich op de hoogte te stellen omtrent eenige zaken, in zonderheid den handel en de teelt van to maten betreffende. Hollanders uit Duilscklaud. De Winterswijksche correspondent van het „Hbld." schrijft d.d. 9 dezer: De uittocht van in Duitschland werkende landgenooten houdt aan. Ofschoon zo in alle gerustheid bij onzcD Duitschen nabuur kun nen blijven, geven ze do voorkeur aan te rugkeer naar het vaderlandwant wanneer ze ook al aan het werk worden gehouden, bestaat toch dc vrees, dat ze niet uitbetaald krijgen. Ziet men die lieden in ons dorp aanko men, dan wordt men met medelijden jegens hen vervuld. Gchcele families met haar tal- lijk kroost worden, veelal per as, aange voerd. Een internationale verbinding, zoo als over Oldenzaal, bestaat hier niet meer. Met dit feit- schijnen die personen onbekend. Daardoor nemen zij als naar gewoonte hun route naar hun geboorteplaats over Win terswijk, doch in Burlo luidt het onverbid delijke „Aussteigen'h Ze zijn dan nog 2l/j uur van hier verwijderd en daar zo vaak eerst tegen middernacht op het naaste grensstation aankomen, zijn- ze gedwongen den nacht in het kleine station door t-e brengen. Sedert van hoogerhand een vriendelijke behandeling der Hollanders is voorgeschre ven, worden die menschen met de meeste hulpvaardigheid door do Duitscho grensbe ambten cn grenswacht van den eenen naar den auderen post gebracht^ tot zo de grens bereikt hebben. In vele gevallen is een Kot- tenscue boer, een buurtbewoner van Win terswijk, zoo bereidwillig, die arme gezin nen belangloos naar het station alhier te rijden. Het huisraad hebben ze achtergela ten en aan de hoede d"ér politie overgelaten, nadat het van te voren verzegeld was. De meeste Hollanders echter keeren terlig al sjouwende met do grooto blauw- of rood geruite bedzakkeu. Vceal komen zo te laat aan om den laatsten trein naar Holland of het Noorden, die 3.09 van hier vertrekt, to kunnen pakken, zoodat ze hier moeten over nachten. Den mecsten last hebben ze met de inwisseling van geld. De kassierskanto ren, die do bevolking van zilveren specio moeten voorzien, zijn niet in staat of ge neigd Duitsch geld in ontvangst te nemen, want tot op heden missen ze het gewone afzetgebied. Door bemiddeling van den bur gemeester worden de stakkers dan dikwijls voortgeholpen of ook wel zijn ingezetenen bereid tegen een hooger dan gewoon agio eenig Duitsch geld om te wisselen. Voor zoo ver mogelijk helpen do kassiers. Hoe vermoeid do kinderen soms zijn, mag wel daaruit blijken, dat ze, zoodra zo in het gemeentehuis op een bank komen te zitten, in_slaap vallen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1