:cu-3ftrcs rookwolken uit Fouron le Comte ten he mel. Schrikkelijk was de aanblik, en steeds maar in schier eindelooze rijen marcheer den op den grindweg bij Navagne de le gioenen van den Germaanschen imperator, trachtend over de brug de andere zijde van de Maas te bereiken. Zoo nu en dan," heel van verre, weerklonk nog een dof gerom mel, van het vestinggeschut blijkbaar, als een verwijderd opzettend onweer. Het duurde voort tot na zeven uur 's avonds. Een enkel vliegtuig van het Taube-systeem der Duitschers, duidelijk kenbaar aan de afgeronde drijfvlakken, bewoog zich op groote hoogte, uit de Belgische Kempen ko mend in Oostelijke richting, vermoedelijk naar Aken, waar het centraal vereenigings- punt van het Noorder-leger gevestigd schijnt. „Mij nogmaals naar de Maas begevend, zag ik hoe de genie werkzaam was de brug te herstellen en te verzwaren. Zij scheen dus getroffen geweest te zijn. „Op den terugmarsch sprak ik met mili tairen van het 75ste regiment infanterie uit Bremen, die, tot Aken met den trein ver voerd, zooeven hier waren aangekomen. Zij waren vol moed en beweerden, dat de for ten rondom Luik gevallen waren. Ik ontnam hun die illusie en deelde hun het weinige mede, dat ik van het andere oorlogsterrein weet. „Wann sind Sie in Paris?" vroeg ik. „Dass weisz ich nicht genau, aber bald", was het antwoord. „Beeds ben ik in zekeren zin dankbaar mijn oorspronkelijk plan Luik te voet te bereiken, te hebben moeten opgeven." Ecu aanslag op den Duitschen Kroonprins. De „N. R. Ct." bevat uit Maastricht een bel ©gram van een particulieren verslagge ver, die daar meedeelt, dat toen hij gister in het kamp bij Visé was, Duitsche officieren hem verzekerden, dat het regiment van den kroonprins (het doodshoofden-regiment) reeds langs de Maas is gepasseerd echter zon der kroonprins, tegen wien men een aanslag gepleegd heeft te Aken. Zou daarmee in verband staan, de me>de- deeling, die we gisteren opnamen, doch die ons twijfelachtig voorkwam, dat keizer Wil helm naar Aken was gegaan? Het sneuvelen van Wilhelm van Lippe. Omtrent het sneuvelen van den vorst van Lippe en zijn zoon, meldt men nog uit Se- raing aan de „Peuple". In de rue du De sert hebben een 100-tal Duitschers zich met buitengewone woede op een Belgisch pelo ton geworpen. De Duitschers moesten zich echter terugtrekken, zoodra zij zagen, dat hun aanvoerder Wilhelm, regeerend vorst van Lippe, en zajn zoon vielen. Hun lijken zijn door de Duitsche autoriteiten opge- ëischt. Zij zijn begraven in een voorloopig graf op het kerkhof van Seraing. De juwee- len, die de prins aan zijn vinger droeg en rijn gouden degen, zijn aan den commissar ris van politie van Seraing ter hand gestold. Hoe Duitschland zicli lang van tc voren gereedmaakte. Men heeft zich weieens verbaasd, dat Von Jagow, de president van politie, zelfs de kleur van de huurauto's te Berlijn aan zijn censuur onderwierp, en daar grappen over gemaakt. Hij schreef sobere kleuren voor, „uit aesthetische overwegingen". Nu de „beste van die auto's zijn opgevor derd ton gebruike van het leger, moet men erkennen, dat Yon Jagow wel wist wat hij deed toen hij, blijkbaar op last van nog hooger hand, de kleuren van de auto's bij verordening regelde. Zoo wordt in Duitschland ook in tijd van den diep- sten vrede eiken dag de oorlog voorbe reid. Koning Albert en President Poinearé. Do Belgische koning en de president der Fransc-be republiek hebben de volgende telegrammen gewisseld: Koning Albert aan president Poinearé: „Ik stel er prijs op tegenover Uw Excel lentie, voor mij zelf en uit naam van mijn volk, uitdrukking te geven aan mijn gevoel van diepe dankbaarheid voor de haast, waarmede Frankrijk, de beschermer van onze onafhankelijkheid en van onze nou- taaliteit, gehoor gevend aan onzen roep, ons te hulp is gesneld, om de legers, die ten spijt der tractaten, een inval hebben gedaan op den Belgischen grond, terug te drijven." AJbert. President Poinearé antwoordde: „Ik dank Uwe Majesteit voor haar telegram. Ik had reeds vroeger de gelegenheid haag, in nauwkeurige bewoordingen de verzeke ring te geven van de gevoelens van Frank rijk voor België. De vriendschap van mijn land voor het Belgische volk wordt thans op do slagvel den bekrachtigd. De Fransche troepen voe len zich trots, dat zij het dappere Bel gische leger bij de verdediging van den overweldigde^ grr x] en den roemrijken strijd voor de onafhankelijkheid kunnen Hteunen. Keizer Wilhelm tot zijn Volk. De Duitsche keizer heeft opnieuw een oproeping tot zijn volk gericht, waaruit wij enkele zinnen in een artikel in een Duitsch blad vermeld vinden. Die zinnen zijn de volgende: „Het gaat om het al of niet zijn van bet rijkWij zullen ons verdedigen tot den laatsten ademtocht van man en ros' y,Wij zullen dezen strijd bestaan tegen een wereld van vijanden". „Nog nooit is Duitschland overwonnen, als het eensgezind was". „Voorwaarts met God, die met ons zal zip> gelijk Hij met onze vaderen is ge weest". Krupp's fabriek beschermd. Do president van politie te Essen maakt bekend, diat de kanonnen tot afwering van aanvallen van luchtvaartuigen op den toren van het hoofdadrni nisüratie-gebouw van Krupp militaire bediening hebben gekregen en klaar zijn om zoo noodig lucht schepen en vliegtuigen van den vijand te boschieten. Voor de beschieting begint,' worden met stioomsirenen van de fabriek kort achter elkaar tien waarschuwende seinen gegeven. Iedereen moet dan zoo gauw mogelijk in huizen, hallen, werk plaatsen, enz. het lijf bergen tegen neer vallende bomscherven en projectielen en zoo lang binnen blijven tot door het beken- dfe lang aanhoudende sein wordt bekend gemaakt-, dat het vuur gestaakt is. Een Raad van Bernard Shaw. Bernard Shaw spreekt, in een artikel in de „Daily News", over het gevaar van Potsdam, en besluit: Onze taak moet nu zijn, Potsdam te overtuigen, dat Duitsch land niet kan trappen op Frankrijk, En geland, Belgié en Nederland, en dat het redelijke schadeloosstelling moet betalen voor de poging om het te dóenen dan Rusland te overtuigen, dat het niet moet pogen van het behaalde voordeel gebruik te maken om Duitschland te onderdruk ken. Dc Opperbevelhebber van het Russiseho leger. Grootvorst Nikolai Nikolajewitsj, die tot opperbevelhebber van het heele Russische leger is benoemd, is een vertrouwd vriend en raadsman van den Tsaar en sinds het jaar 190" de leider van de Russische oorlogs partij. Hij is geboren in 1856 te St.-Petersbrug, hij nam deel aan den Russisch-Turkschen oorlog van 18771878 en verkreeg Voor zijn marsch over den Balkan een gouden eere dogen met het opschrift „voor moed". Achtereenvolgens was hij commandant van het regiment huzaren der lijfgarde en van de 2de brigade van de 2do divisie cavalerie; daarop werd hij benoemd tot oommandant van de tweede divisie der cavalerie. In 1894 werd hij adjudant-generaal en in specteur-generaal der cavalerie. In de politiek trad grootvorst Nikolai Ni kolajewitsj eerst op den voorgrond in 1905, en wel onmiddellijk na het luwen van de re- volutionnaire beweging in Rusland. Hij werd toen een vertrouwd raadsman van den tsaar en bepleitte bij dezen de noodzakelijk heid van de onderdrukking van de revolutie met geweld van wapenen. Den 26sten Octo ber 1905 benoemde de tsaar den grootvorst tot- commandant van de garde en van het militair district Et. Petersburg en (bevor derde hem tegelijkertijd tot generaal der cavalerie. In hetzelfde jaar werd hij be noemd tot voorzitter van dén toen gevorm- den raad van landsverdediging. Duitsche bladen hebben gezegd, dat gedu rende de Balkan-crisis van 19121913 groot vorst Nikolajewitsj een voorstander was van oorlog met- Oostenrijk en men zeide, dat hij bestemd was om in zoo'n oorlog opperbevel hebber van het Russische operatieleger te worden. Thans heeft hij dio positie verwor ven. Hij is gehuwd met prinses Militsa, doch ter van den Koning van Montenegro. De Stemming te Parys. Niemand zoo schrijft de Parijsche cor respondent van de „Manch. Guardian" j- niemand hier heeft den oorlog gewensent. Ware Frankrijk gedwongen geworden tot een oorlog ter wille van Rusland, dan zou den de mannen met veel tegenzin naar het front zijn getrokken. De verontwaardiging over Duitschland's politiek is echter alge meen geworden, als een golf ovor het land gegaan. Allen, socialisten syndicalisten, anarchisten zonder uitzondering, zien den oorlog aan als iets onvermijdelijks en recht vaardigs, als een noodzakelijke verdediging van het land der Revolutie tegen den aan val der Hohenzollcrns. Voor inwendige ge schillen bestaat nu geen vreeshet Fran sche volk voelt dat het vechten moet voor de zaak van beschaving en democratie, naar het meent, tegen barbaarschheid en mili tarisme. Daarom trekken ook de vurigst© pacifisten met vreugde op in den strijd. Welk een tegenstelling, te Parijs, met den toestand in 1870Toen een gillende me nigte in de straten met de kreet „A Berlin" en reservisten brallende als dronken man nen, pochend op een verovering van Pruis- sen binnen 'n paar weken. En nu houdt het volk zich merkwaardig kalm en waardig. Sedert het begin van de crisis heeft geen enkele demonstratie plaats gehad tegen een of andere natie. De troepen die vertrekken, toonen zich neergeslagen nbch blufferig vast besloten zijn ze om koen en koel hun plicht te doen. Het „moreel" van het leger is uitstekend. Do menschen, die zoo vaak spreken over het verval en bederf van Frankrijk, hoe graag had ik die in deze week hier gehad ze zouden tot andere ge dachten zijn gekomen. Na 1870 zei men dat de oorlog gewonnen was door de Duitsche schoolmeesters wint Frankrijk ditmaal dan zal het den zege voor een groot deel te dan ken hebben aan do onderwijzers der volks school. Merkwaardig noemt de correspondent van het Engelsche blad ook het verschil, dat te Parijs wordt gemaakt tusschen de Duitsche regeering en het Duitsche volk. In de werk liedenklassen wordt de schuld niet aan het Duitsche volk geweten „ce sont des braves gens", hoort men zeggen. En bij de begra fenis van Jaurès vond de meeste instemming de bewering van een syndicalistisch spre ker, die uitriepde Duitsche regeering, niet het Duitsche volk, is voor den oorlog verantwoordelijk. Een vrij algemeen verspreide meening in de genoemde kringenwordt aldus weerge geven In komende tijden zal Duitschland tegen Rusland moeten beschermd worden, want Rusland wordt een even groot gevaar voor Europa als Duitschland nu iswordt Duitschland verslagen, dan is de hoop ge vestigd op een verdrijving der Hohenzol- lerns, en dan zal het mogelijk zijn, dat Frankrijk en Engeland zich met Duitsch land verstaanonmogelijk zal dit rijn zoo lang het Duitsche volk blijft voortleven on der de zware hand dio het drukt, en die de vrijheid van elk ander land bedreigt. Aan (lc Servische grens. 't Is met dc berichten over Servië als met die uit alle. andere streken van het oor logsgebied. 't Hangt er slechts van af, wie de leverancier is. Van Oostenrijksohe zijde meldt meii^ dat twee detachementen van het 61ste regiment infanterie in sloepen den Ben eden-Don au over staken en zich. op de daar staande vijande lijke wachtposten wierpen. Er ontstond een bloedig handgemeen, waarbij de Serviërs 30 dooden en vele gewonden verloren, terwijl aan Oostenrijksche zijd© slechts een man gedood en drie gewond werden. Nadat de detachementen, die uitsluitend uit vrijwilligers bestonden, versohillende ter leloonleidingeii doorgesneden en bruggen op geblazen hadden, kecriW zij naar hun leger plaats terug. Onder vrijwilligers waren velen, wier moedertaai Servisch is. Uit Servische bron wordt gemeld, dat de Oostenrijkers Belgrado Woensdag opnieuw hebben gebombardeerd, met liet gevolg, d^t 300 huizen beschadigd werden. Belgrado ziet er thans uit als een doode stad, daar feite lijk do geheele bevolking, de vreemdelingen inbegrepen, vertrokken is. In de straten zijn nog enkele troepen honden te zien, die van honger sterven en huilen om voedsel. Na een hevig gevecht», zijn de Serviërs d© Bosnische grens overgetrokken in de rich ting van Vishegrad. De Oostenrijkers retireerden mót achterla ting van een groot© hoeveelheid munitie. Op hun terugtocht hebben zij alle openbare ge bouwen vernield. De bevolking van Bosnië heeft de Serviërs op hartelijke wijze ontvangen. Voortdurend komen er berichten binnen over een grooten slag. Do Londensohe „Star" verneemt uit Athe ne, dat de Servische troepen Bosnië zijn binnengerukt en thans voor Serajewo staan. Aan oen ander punt van de grens hebben de Montenegrijnen succes gehad. In Dalmatië hebben zij met bajonetaanvallen Boedoxon en Speisv© genomen. Deze berichten zijn afkomstig van de Ser vische legatie in Londen. Japan. In Japan schijnt men, volgens do „Times"- tenminste ook bang te zijn voor de gevolgen van een overwinning van Duitschland. De oorrespondent van de „Times" t© Tokio seint, dat in Japan groote opwinding heerscht. De pers dringt krachtig op een actie aan. Het blad „Asahi" stelt het voor, alsof Duitschland in Nederland is gevallen. Het gaat zelfs zoo ver, dat het de rijke Ne- derlanctsohe koloniën .in de toekomst reeds onder Duitsche vlag zie*- Ook wordt aan dit blad uit Tokio geseind, dat do langdurige beraadslaging van den mi nisterraad en do oudste staatslieden, het Japansche publiek ten zeerste heeft opgei- wonden. Het gerucht wordt weersproken, dat deze besprekingen het resultaat waren van zekere voorvallen, waarbij ook Amerika betrokken zou zijn, maar de pers pleit krachtig voor het beginnen ecner actie, uit vrees, dat Ja- pan anders den indruk zou wekken, in het wereldconflict een ondergeschikte rol te spelen. Hoe de „Amphion'' zonk. De „Daily Mail" heeft van een der over levenden van do „Amphion" de volgende bijzonderheden over het vergaan van ge noemd schip vernomen Nauwelijks had de „Amphion" aldus de „Daily Mail" Harwich verlaten, of bevel werd gegeven, om alles voor den strijd in gereedheid to brengen. Men had den Duitschen mijnleg- ger „Königin Luise" in het gezicht gekre gen, en toen dit vaartuig aan het bevel, om te stoppen, niet wilde gehoorzamen, begon de jacht. De mijnenlegger, die begon te vuren, was weldra omringd door een aantal torpedovernielers en spoedig na een ge meenschappelijk bombardement tot zinken gebracht. De kapitein was buiten zichzelf van woede. Hij had een revolver in zijn hand en dreigde rijn mannen, toen zij zich gereed maakten, om zich aan den vijand over te geven. Met de meeste beslistheid weigerde hij, om van verderen tegenstand af té zien en slechts met geweld kon men hem overmeesteren en toen hij als gevan gene naar de „Amphion" werd overge bracht, had hij alle zelfboheersching verlo ren. Zijn mannen daarentegen schenen zich met het denkbeeld, dat zij krijgsgevangenen waren, spoedig verzoend te hebben. Zij ge droegen zich zeer kalm en praatten en lach ten zelfs onder elkander. Kort na het einde van den strijd, ver scheen aan den horizon een groot schip. De „Amphion" stoomde er onmiddellijk op af en lostte een schot, als teeken, dat het schip moest stoppen. Aan deze vermaning werd gevolg gegeven en nu bleek het, dat men met de Harwich-boot, „St. Petersburg" te doen had, aan boord waarvan zich prins Lichnowski, de Duitsche gezant bevond Op den terugtocht naar de haven, had de tragedie van de „Amphion" plaats. Toen het vaartuig tegen de mijn aanvoer, gevoel de men tweemaal een 6chok, waarna een geweldige ontploffing volgde. De zware ka nonnen werden in de lucht geslingerd, groote stukken werden van het schip afge slagen en kwamen op andere booten der flottielje terecht met het gevolg, dat ver scheidene manschappen op die vaartuigen gewond werden. De „Amphion" zelf ver dween spoedig in de diepte. Van do leden der bemanning liggen er thans 20 in 't hos pitaal, van wie 13 zwaar gewond rijn. Ook zijn daar eenige gewonde Duitsche zeelleden opgenomen. Dc „U 15". Naar aanleiding van het Reuter-bericht, dat bij een aanval op een Engelsch vloofc- eskader een der Duitsche onderzeeërs, de ,,U 15", gezonken is, geven wij hier nog eenige bijzonderheden over dat vaartuig. De ,,U 15", een boot van 300 ton, liep in 1911 van stapellen geleek veel op type O van de Britsche vloot. Onder water kon ze een snelheid van 8 knoopen, aan de op pervlakte een van 13 knoopen ontwikke len. Zij voerde drie lanceerbuizen mede en had ongeveer 15 man aan boprd. De voorstanders vr.n groote srh ,n heb ben altijd betoogd, dr.t men bij her s-.bjjn- taar voordeel, dat de onderzeeërs tijdens manoeuvres bieden, niet moet vergeten, dat in een werkelijk gevecht, -:te onder- zeeers buitengewoon blootgeste'd zijn aan het vijandelijke vuur. Hun eenige kans op behoud is dan het duiken, dat bij de Duit sche booten in een halve minuut kan ge schieden. Verder zijn dc gebreken, die zo hebben, het groote ongemak bij lang-* rei zen, bekrompen ruimte, slechte lucht en weinig meegevoerde munitie. Dit zal ech te i langzamerhand wel verbetoren. Hoe het ook zij, de eerste ernstige ont moeting tusschen een groot schip en een mederne onderzeeër is niet in het voordeel van de laatste uitgevallen. Dr „Vaterland" cn de Neutraliteit der Ver. Stalen. Uit New-York wordt gemeld, dat het Ame- rikaansche oorlogsschip „Florida" last heeft ontvangen het in de haven van New-York vertoevende stoomschip „Vaterland", het grootste schip van de Hamburg-Ame-rika- linie en ook van de geheele wereld, te bp- waken, om toe te zien, dat de neutraliteit van de Vereenigde Staten niet geschonden wordt. De Britsche zaakgelastigde te Was hington had n.l. het ministerie van Buiten- landsche Zaken er van in kennis gesteld, dat de „Vaterland" van plan was met een aantal Duitsche en Oostenrijksche reservis ten, meer steenkool dan voor de reis noodig was en militaire bcnoodigdheden naar Duitschland te vertrekken Het schip is grijs geschilderd en heeft naar beweerd wordt kaDonnen aan boord. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de Britsche gezant verzekerd, dat de neutraliteit streng zal gehandhaafd worden. Ook den Duitschen stoomschepen „Geor ge Washington", „Barbarossa", „Pennsyl vania", „President Grant" en „Grosser Kurfürst", die steenkool innemen te Hobo ken, zal niet eerder verlof worden gegeven om te vertrekken vóór een onderzoek aan boord is ingesteld. Dc Luchtvaart en de Oorlog. Chafried SckAffecr, nu te Londen woon achtig, maar kort geledon te Baden Baden accountant vajn de Zeppelin luchtsahip -maat- schappij, heeft gezegd, dat Duitschland voor eon belangrijk deel afhankelijk is van zijn vijftien Zeppelin-luchtschepen, wat het sue des in den oorlog tegen Frankrijk en Rus land betreft. Ma-ar hij gelooft, dat de bruik baarheid dier luchtschepen vernietigd zal worden door, wat hij noemt, fanatieke vlie gers, die hun leven zullen wagen om hen buitén gevecht te stellen. Sohliff-ür herinnert er aan, dat iedere Fran sche vliegdr, die als militair dienst neemt, een eed zweert zijn leven aan zijn land te geven, wanneer dit Vereiecht wordt. „Zij zijn een prikkelbaar, warmbloedig soort menschen." Opoffering van het leven is voor hen niets, hij rrtrclcr, "vca.Ti'noor dit do varatelinfT meebrengt van een van de groote Duitsche luchtkrnisers. Dit is de eenige manier, waarop die Zep pelin-schepen vernield kunnen worden. De tromp van deze ludhtschopen bestaat uit 18 kleine ballonnen. Acht daarvan kunnen door hommen vernield worden e»n het luchtschip zal nog kunnen vliegen. Vliegtuigen kunnen ze natuurlijk doorbo ren en het stolon- on aluminium-werk ver nielen. Wells over den Oorlog. H. G. Wells, een bekende Engelsche grootheid, die veel over legerzakcn zijn oordeel heeft gegeven, heeft in een En gelsch blad zijn meening over den oorlog gezegd. Hij is overtuigd, dat Duitschland en Oostenrijk het zullen verliezen. Ze hebben een overstelpende vereeniging van vijan den uitgelokt. Zij hebben Frankrijk on derschat. Zij worden belemmerd door een verkeerde sociale en militaire traditie. De Duitscher, vindt Wells, is van natu re geen goed soldaat; hij is ordelijk en gehoorzaam, maar hij is niet schrander en vlug. Na 1870, zijn eenig krijgskundig suc ces van bcteekenis, is de moderne oorlog voering geheel veranderdhet snelle ini tiatief van den enkelen soldaat komt er nu meer opaan dan het gezamenlijk vech ten van niet nadenkende mannen. Boven dien heeft de Franschman sinds dien de lessen der nederigheid geleerd; hij is nu somber voorbereid op een somberen strijd zjjns is 'de ernst, die verbazingwekken 'e overwinningen vooraf gaat. Zijn meerder heid boven den Duitscher in de lucht, in het open veld, met kanonnen en vliegtui gen, wordt niet voldoende ingezien. De plotselinge aanval van de Duitschers mo ge hem, zoo al, een week of wat overbluf fen, maar in het eind zal hij zijn man staan, ook zonder Engelands hulp. En met Engelands hulp durf ik voorspel len, zegt Wells, dat over drie maanden de Fransche driekleur aan don Rijn zal waaien. Zelfs al b.iken de Duitschers door de eerste linie der Franschen heen, ik zie niet in hoe zij Parijs zouden kunnen be reiken of er ook maar in de buurt van komen. Ik zie niet in, hoe tegenover do moderne verdediging en de trefkracht van een terugtrekkenden schrandercn vijand, als waarvan wij in Zuid-Afrika een proefje hebben gehad, Sedan herhaald kan wor den. Een terugtrekkend Duitsch leger, waarvan het vernuft in zijn aristocratische officieren is saamgetrokken, dat mismoe dig wordt zoodra zijn gelederen zijn ver broken, is niet gevaarlijk. Het Duitsche leger is twintig jaar ten achteren. Ook in Rusland zal Duitschland, denkt Wells, niet ver doordringen. Hij acht de kans grooter, dat de Russen Berlijn, dan de Duitschers St.-Petersburg zullen be dreigen. En Duitschlands vloot wordt ver nietigd. Engeland zal ook Duitschlands handelsvloot van allo—zeeën vegen en zijn vlag voorgoed neerhalen in Afrika, Azië en den Grooten .Oceaan. V. rtenkt (zijn arlikel is van 3 Ajigui« ti:*:), dat Ttalië onzijdig zal blijven en Ja* pan en Denemarken zich bij de tegen* standers" van Duitschland en Oostenrijk zullen voegen, zoodra de eerste aanval van Duitschland mislukt. In twee of dri$ maanden zal bet voornaamste beslist zijn. Dan zal het Duitsche imperialisme ver*' pletterd zijn, gelooft hij, en misschien zal het tijdperk der wapeningen in Europa zijn afgeioopen Frankrijk, Italië, Enge- .land en alle kleine staten van Europa zijn tegenwoordig vredelievend. Rusland zal na de groote inspanning te uitgeput zijn voor nieuwe avontureneen verslagen Duitschland zal een revolutionair Duitsch land zijn, even wee van uniformen en het imperialisme als Frankrijk in 1871 en even ontgoocheld in zijn droom van heerschap pij als nu Bulgarije. Voor al die Westelij ke staten zal dan de weg openstaan om zich op den vrede in te richten. Elk zwaard dat nu tegen Duitschland wordt' getrokken is een zwaard getrokken voor, den vrede. Aldus Wells, wiens meeningen wij hier, zonder opmerkingen weergeven. Korte Mcdedeelingen. De Russische gezant bij de Beiersche x<0h geering, die natuurlijk te gelijk met zijn! collega te Berlijn is vertrokken, had nog 40,000 mk. op de Vereinsbank té Münoherf staan. Deze som is, gelijk alle deposito's' Tan den Russiscben fiscus, in beslag genómetoii Op den grooten weg van Leipzig oven Altenburg naar Zeitz heeft men bommeni van Eransch maaksel gevonden. Men denkty dat zij afkomstig zijn van Fransche vliet gers, die kort geleden hoven Chemnitz gtk zien zijn. Het Duitsche bericht verzwijgt, of z$J schade hebben aangericht. Het buitmaken vah Duitsche schepen blijfjj voortgaan. Do Engelsohë regeering hóeft n cok de regecringon barer koloniën last gei geven om' Duitscho schepen, waar dat maar mogelijk is, aan te houden. In Engeland is het aan bi os ooop ondemë ïners verboden oorlogstafereelen te vertoonjeöi Het Engelsche nationale ondersteuning^ fonds heeft in twee dagen tijds een bedrag van 400,000 pond sterling bereikt. De kr*. ningin en prinses Christine bieden der regdC ring een volledig uitgerukt hospitaal tutfj dat. gebouwd zal worden te Queensferry. Te Chicago hebben eenige duizenden Tsjè* ohen, Serviërs, Kroaten en Slowaken ee^ vergadering gehouden, waar moties zijn aai' genomen togen Oostcnrijk-Hongarije en vc-oi Rusland en Servië. Een betooging, woarb§ een Oostenrijksche standaard werd vertrap^ volgde en ten slotte werd geld voor Servië ingezameld. Te Lemberg zijn bi' Russisch gezinde lei ders huiszoekingen gehouden en sommigen" hunner gevangen genomen, o. a. de vertegen woordiger van het St-Petersburgsche tel©* gra af agentschap. De hoofdloider der Rnssk scho beweging in Galicië, advocaat Dudyjs kiowski, heeft zich nog door de vlucht naej( Rusland kunnen redden. Hot blad. „TVylcna'pa.tckftia Rua" ia in beë slag genomen. Te Premysl zijn meer dan 50 verdacht»' agitatoren gevangen genomen. De social is tisclio afgevaardigde Weill, uit den Elzas, die te Parijs met Jaurès zat ti praten toen deze werd doodgeschoten, lijdt aan verstandsverbijstering. Hij wordt in een," gesticht voor zenuwlijders verpleegd. Te Parijs is een comité gevormd op initial tief van de „Ligue Jeanne d'Arc", met het' doel bij inschrijving een eeredegen aan hal bieden aan generaal. Lemau. Die degen zal overhandigd worden aait den roemrijken verdediger van Luik door een, afvaardiging van Kamerleden en. gemeente- raadsleden van Parijs. Een rijk© burger van Charl ottenburg, ge naamd Henneoko, heeft zijn geheelen aardap« peloogst, ongeveer 3 millioen K.G., ter dok schikking gesteld van noodlijdende gezinnen,' wier kostwinner ten oorlog getrokken is. Déj menschen moeten de aardappelen zelf komen; rooien, maar zullen, zoo lang zij aan hot wetrk zijn, vrij© kost en inwoning krijgen. De Pruisische minister van oorlog heeft allo vervolgingen tegen socialistisch© woord* voörders en kranten wegens beloediging van; het leger laten staken. De .„Varwarts" teokent hierbij aan: „Wij zien in dit staken van de gerechtelijke veiy volging ©en nieuwe bekrachtiging van het' woord van den Keizer, dat er in de tegen,-: woordige ernstige tijden geen binnenlandsclid veeten onder het Duitsche volk meer zijn." De „Chron." verneemt uit St.-Petersburg,' dat grootvorst Nicolaas een vreemdelingen legioen heeft gevormd van Fransche en Belv gescho reservisten, die zich in Rusland bc vinden en niet meer naar hun vaderland tetrug konden. Naar uit Kolding (Jutland) via Kopen hagen naar Londen gemeld wordt, bevindt zich in Sleeswijk tot aan de grens van De nemarken, een groot aantal militairen. BINNENLAND. De gewone inkomsten der gemeente 's-Gravenhago hebben in 1913 de gewone uitgaven overtroffen met een bedrag vaa* f 2,046,884.17. De heer Tjipto vertrekt Zaterdag 23 Augustus met het stoomschip „Go en toer'4 van Rotterdam naar NecL-Indië. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op 15 Augus tus e. k. niet plaats hebben; die van den Minister van Buitenlandsche Zaken op 14 Augustus a. s. niet en die van den Minister van Justitie op 15 Augustus a. s. niet. KUGJLAlttlüS, h 40 Cents ner regel. Men weiger e verhoogde prijzen te betalen Gen. Agentschap Sanatogen Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6