Telegrammen. Franschen uit Miihlhausen verdreven. Agenda van de week: gen\ Ingezonden, Japan zal in het Oosten optreden. waar men den oorlog onvermijdelijk achtte, iook vrouwen trachtten te worden toegela- jn. In het kanton Aargau kwamen twee jonge ▼rouwen zich aanmelden in uniform en de haren afgeknipt. Hoe zij aan de uniform en do wapens, die zij bij zich hadden waren ge komen, is niet bekend. Zij hadden er ech ter niet opgerekend, dat zij om bij het legér te kunnen worden ingelijfd, een geneeskun dig onderzoek moesten ondergaan. Hieraan wilden zij zich niet onderwerpen, zoodat er niete kwam van haar inlijving. Op straat en in de treinen kon men dik wijls uit den mond van Zwiteersche vrou wen hooren„Het zou me niets kunnen schelen om mee te vechten. Mijn man is op geroepen, wat doe ik alleen thuis." De besliste houding van Zwitserland heeft eveneens een streep gehaald door de re kening der Duitschers. Duitschland had de Zwitsersche regeering gewaarschuwd, dat zijn troepen bij Bazel over Zwitsersch grondgebied zouden rukken, maar dat is niet gebeurd. Duitschland had noch den krachtigen tegenstand in België, noch de mobilisatie in Zwitserland, noch de tusschenkomst van Engeland voorzien. Toen het ontwaarde, welke houding Zwit serland aannam, hebben de Duitsche troe pen hun weg niet over Bazel genomen, ook al omdat zij verrast waren door de beslis sende gevechten in België en de overwin ning der Franschen bij Altkirch. Zij zullen thans ongetwijfeld den grooten •lag op de oostgrenzen van Frankrijk wa gen. Het wachten is op de Oostenrijksche hulptroepen, die op weg zouden zijn. In Zwitserland is de staat van beleg afge kondigd. De keurtroepen en de landweer fijn gemobiliseerd. De Duitschers doodden een Zwitsersch schildwacht. De publieke meening begint zioh te verontrusten. Professor Gnstave Cohen soldnat. Prof. Gu-stave Cohen, hoogleeraar in de Franscho taal- en letterkunde aan de hoo- geschool te Amsterdam, is ingedeeld bij een tofanterie-regiment te Evreux, 28ste com pagnie. Hij zal a.s. Dinsdag bij zijn regi ment aankomen. Alle Franschen te Amsterdam, die ten gevolge der mobilisatie onder de wapenen moeten komen, zijn opgekomen. De Hertog van Yendóme als vrijwilliger. De „Times" verneemt, dat de hertog van Yendóme, prins Emmanuel van Orleans, een dringend schrijven aan den Franschen minister van Oorlog heeft gericht, waarin hij toestemming vraagt om onder het vaan del te mogen dienen, desnoods als gemoen joldaat, en naar een eerste linieregiment aan de oostelijke grens te worden gezonden. Zooals bekend is, nam de regeering der republiek in 1880 een wet aan, die nog steeds van kracht is, waarbij het aan allo prinsen van de vroegere koninklijke families ont zegd wordt, bij het leger te dienen. De hertog van Vendöme is een achter kleinzoon van den hertog van Nemours en een zoon van den hertog van Alengon. Hij huwde met een zuster van den koning van België. De thans 46-jarige prins bezit en bewoont een huis bij Londen, en is Donder dag naar Frankrijk vertrokken. Eon belangrijke vondst. Yolgens de „Etoilo Beige" hebben de Fransche troepen, die te Yic en te Moyen Lotharingen zijn binnengetrokken, militai re bekendmakingen gevonden, waaruit on loochenbaar zou blijken, dat de Duitschers reeds tot den oorlog besloten waren, toen de Drievoudige Entente nog alles deed om den vrede te handhaven. De stukken zou den tevens waardevolle aanwijzingen geven omtrent de Duitsche mobilisatie. De Spandauer-Oorlogssehat. Met machtiging van den keizer zijn de rijksoorlogsschat, die in den Julius-toren te Öpandau bewaard werd, ten bedrage van 120 milUoen mark en de volgens de wet van 1913 daar verzamelde buitengewone goud voorraad tot hetzelfde bedrag voor de mo bilisatie-uitgaven ter beschikking van de Rijksbank gesteld, behoudens nadere goed keuring van Rijksdog en Bondsraad. Tegen de Sociaal-Democraten ln Duitschland. De correspondent van de „Daily News" te Parijs heeft van Engeïsche toeristen, die uit Keulen waren aangekomen, gehoord, dat in geheel Duitschland de socialistische clubs gesloten en socialistische vergaderin gen verboden zijn, terwijl ook socialistische bladen niet meer mogen verschijnen. Al het nieuws uit buitenland staat onder strenge censuur. De Ulstcr-Yrijwilligers. In een vergadering te Belfast is besloten de vrijwilligo dienstneming in Ulster krach tig aan te moedigen en een fonds te vormen ter ondersteuning van de gezinnen der vrij willigers. Sir Edward Carson heeft in een schrijven verklaard, dat do Ulstersche vrijwilligers bereid zijn met hun medeburgers op to trek ken voor de zaak van Groot-Britannië, en kapitein Craig, een der leiders in Ulster, heoft medegedeeld, dat met het departe ment van oorlog besprekingen zijn geopend om do geheele vrijwilligersmacht van Ulster ter beschikking te stellen. Men hoopte een macht van 100,000 man, met volledige uit rusting, te kunnen aanbieden. Enthusiasm© te St.-Pctcrsburg. Volgens een telegram van de Matin" uit St. Petersburg blijkt, dat het enthusiasmo daar zoo groot is, dat het gouvernement zich verplicht heeft gezien alle manifestaties te verbieden. De „Novoye Vremja" heeft een inschrijving geopend voor hen, die ver trokken naar het oorlogsterrein. In vijf da gen bracht deze inschrijving 40,000 francs op, zonder to rekenen de juweelen, dio men voor het goede doel geofferd heeft. Ieder een heeft het grootste vertrouwen in do overwinning in dezen strijd, dio op leven en dood ondernomen wordt. De Tsjechen, die aanschrijving hadden gekregen zich te mobiHseeren en in Rusland wonen en die gisterea tegen Oostenrijk manifesteerden, laten hedep weten, dat rij weigeren te ver trekken Men telt er 70,000 in heb keizer rijk. Turklje's sympathie voor Oostenrijk en Duitschland. De Turksche pers geeft openlijk blijk vatt haar sympathie voor Oostenrijk-Hongarije en Duitschland, en "gaat voort met haar aanvallen op Engeland ter zake van het in beslag nemen van de Turksche dread noughts. De „Tordzjoeman Hakikat" wijst er op, hoe de Turken rich vergist hebben, toen rioh Engelsch-Turksche, Fransoh-Turksche en Russisch-Turksche comitë's vormden met het doel daardoor hartelijke betrekkingen tot de Drievoudige Entente te soheppen. De „Tasvir i Efkiar" schrijftWanneer het de Duitsche vloot gelukt aan de Engöl- sche vloot een geweldigen slag toe te bren gen, zullen alle Muzelmannen daarover zeer voldaan zijn. Onder groote deelneming van de Oosten- rijksch-Hongaarsche en de Duitsche kolonie is hedenochtend in de Duitsche kerk te Pera een plechtige mis gehouden, waarbij een gebed werd uitgesproken voor de zege der Oostenrijksch-Duitsche wapenen. Korte Mededeel ingen. Koning Albert is gedecoreerd met de Pr au, echo militaire medaille, de hoogste onder scheiding, welke in Frankrijk een generaal kan te beurt vallen. Do toeloop van vrijwilligers in Duitsch land gaat, .volgens een bericht uit Berlijn, alle verwachtingen to boven. Er hebben rich' reeds een millioen driehonderdduizend vrij willigers aangemeld. Er heeft in België zich zulk een groot aantal vrijwilligers aangeboden, dat het de partement van oorlog zioh verplicht riet aan de nieuw aangewofvenen te verzoeken, rioh van de noodige boven, en onderkleeding en van schoeisel te voorzien gedurende den tijd van africhting. Alle uitgaven zullen hun worden vergoed. In samenwerking met de militaire inrichtingen, beijvert de particu liere nijverheid zich om de noodige unifor men to vervaardigen. Er zijn thans 40,000 vrijwilligere. Do oorrespondent van de „Daily Tel." te Parijs meldt, dat Schneider 26 batterijen van 105 mM. kanonnen, tea* waarde van 15 mil lioen francs, aan de Fkansohe regeering voor het leger te velde heeft aangeboden. Over het tegoed van Rusland op de groote Rerlijnsche banken, dat, naar men weet, in beslag is genomen, meldt men uit Berlijn nog, dat het in den laatsten tijd sterk ver minderd was. Volgons de „Tag" zou echter het $p den dag van de in-beslag-neming nog te Berlijn aanwezige tegoed van Rusland niet veel minder dan 100 millioen mark hebben beloopon. Voor de ziekenverpleging in Duitschland ia reeds voor oen bedrag van 4 millioen mark vrijwillig bijgedragen. Do Parjjsche gemeenteraad heeft de Rue de Berlin herdoopt in Rue de Liège. De Engelsohe Automobielclub heeft aan den minister van oorlog het gebruik van 10,000 auto's aangeboden. De hortog van Connaught heeft uit naam van de Canadeesohe regeering aan de Engel- echo rogeering, als een gift van de Cajia, doezen aan het Engeïsche volk, 45,000 ton bloem aangeboden. Het aanbod is dankbaar aanvaard. Uit Bern wordt aan de „Times" bericht, dat 40,000 man Oostenrijkscho troepen aan de Zwitsersche grens staan. De Belgische bladen melden, dat er Don derdag bij Aarlen een gevecht is geleyttrd tusschen de Fransche en Duitsche voorhoede. Een Duitsch generaal en zijn adjudant, die in pon auto achter zijn ruiterij aanreed, sneu velden. De auto vloog in brand en de twefc officieren moeten verkoold zijn. Een bericht uit Bazel meldt dat Colmar in Fransche handen is gevallen. Generaal Joffre, de Fransche opperbevel hebber heeft, volgens een bericht in de Belgische bladen, de Luiksche forten met rijn staf bezocht. De Franschen verklaarden generaal Leman, dat die forten onneembaar zijn. Do fortengordel om Luik is geheel onder mijnd. Komt het dus zoover, dat zij door do Bc-lgen ontruimd zouden worden, dan is het voldoende op een knop te drukken, om de kocpclforten, het een na het andere, in de lucht te laten vliegen. Engeland, Frankrijk en België hebben ge zamenlijk reeds meer dan 100 Duitsch© stoom- en zeilschepen aangehouden. Dinsdag: Christel. Goref. Gomnente Boomjraardsteog Breostraat naasl No. 161. Bidstond. H a 11 a c h t. Keikgobouw Gerot. Gemeente Nieuwo Ry'n. Biddag. Spreker Ds. Fraanje (Rotterdam). Hallacht, Woensdag: Pieterskerk. Bidstond. 8 u \i r. Zaterdag, Zondag. Bioscope Variété Theater Stationsweg. 8 uur. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Knngoan" arrivcordo 10 Augustus van Hamburg te Amsterdam. „Batjan" (uitreis) vortrok 8 Aug. van Suez „Floros" (uitreis) vortrok 7 Augustus van Genua. „Von del" (ultrois) yertrok 9 Aug. van Tauger. „Mathoen' (tliuisrols) arrivoordo 8 Aug te Marseille „Ophlr" (thuis reis) vertrok 8 Augustus van Marsoillo. „Rindjani" ver trok 9 Aug. van Rotterdam Daar Java. „Wilis" (uitreis- ariiveordo 3L Juli to Batavia. „Bogor" (uitreis) arrivoordo 1 Augustus te Soorabaya. „Dell" (uitreis) arriveerde 30 Juli te Batavia. „Insulmde" (ultrois) vertrok 7 Aug. van Colombo. HOLLA NO-AMERIKA LIJN. ,Nieuw-Amsterdam" van Rotterdam naar New-Yoïk vertrok 9 Aug. van Plymouth. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Prins Maurits" vertrok 8 Aug. van New-York near w. IndlG. „Oranjo Nassau" vertrok vormoedeHJk op 8 Ang. van Paramaribo naar Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. -Hollandla" (uitreis) airlveerdo 8 Aug. te Buonoe-Ayrea. „Konnomerland" (thuisreis) vertrok 8 Aug. van Buenos* Ayre3. Haagseho Rechtbank. Mishandeling van een Politie-Agent. De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde D. N. S., 3ö jaar, timmerman, gedetineerd, wegens zware mishandeling van een agent van politie, tot 3 jaren ge vang enisstraft overeenkomstig den eisch. BINNENLAND. •- Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft in d)e Kapol van het Groot-Seminarie (te Warmond de H. Wijding van het Diar oonaat toegediend aan de volgende eerw. heeretn: F. J. BemehnanH. J. Bonfrer Duin; W. J. J. de Jongh; L. H. M. Nieuwenhuizen; P. J. de Roos en W. J. Warmenhoven; en de H. Wijding van het Priesterschap aan de volgende wél eerw. heerenW. M. P. J. BoinJ. F. A. Bots P. J. BrugemannG. L. J. v. d. BurgP. Th. van Dieet; Th. G. vam HaastierF. J. W. HknaenOh. O. F. M. HenningJ. G. M. Jansen E. MathotP. L. Ch. v. d. Meer; J. O. de MoeiH. J. M. Nieuwen huizen W. J. H PolderL. J. J. Scham per J. B. M. TimpJ. I. J. M. Velthuyse; A VerhagenJ. A. Voorham en J. O. W. v. d. Wiel. Gistermiddag werd op „Eik-eu-Dui- nen" bij Den Haag ter aarde beebïid het eboffelijk overschot van den te Amsterdam overleden gep. luitenant-generaal F. G A. van Ermel Scherer, oud-gouverneur der Re sidentie. Tal van gep. opper- en hoofdoffi cieren en eenige actief dienende officieren sloten rich achter de lijkbaar aan, die met een groot aantal bloemstukken was bedekt. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door generaal Moorroee, en gene- raabmajoor Scheltus, inspecteur der ves- ting-artillere. Daarna strooiden de aanwezigen bloemen op de kist. De zoon, kapitein der veld-artdllerie Van Ermel Scherer, dankte voor de eer, rijn va der bewezen. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag 14 Augustus a. 8. niet plaats hebben, en die van den Minister van Koloniën Donderdag 18 dezer niet. Te Sbedum (Gron.) werd de nieuwe burgemeester, de heer J. D. Jensema, ge- installeerd. Nadat het benoemingsbesluit was voor gelezen, doch vóór de heer Jensema in de vergadering verscheen, wees de heer D. Triezenburg (A.-R.) er op, dat in de plaats van den a.-r. burgemeester K. van Sevenhoven is benoemd de heer J. D. Jensema, vrijzinnig, wolke, benoeming evenals het ontslag van den vorigon burge meester inging 24 Juli j.l. Spr. noemt dat een brutaal politiek stukje en had betere dingen van de vrijzinnigen verwacht. Zaandam moest een socialist als burgemees ter hebbed, doch met den volkswil te Stedum wordt zonderling omgesprongen. Hier moet blijkbaar de minderheid over de meerderheid heerschen. Spr. wil in deze ernstige tijden geeai wigge werpen tus- echen de politieke partijen, omdat we ons meer dan ooit één moeten gevoelen. Heele- maal te zwijgen, zou echter rijn een ver loochening van beginselen. Do rechbsche meerderheid heeft geen gelegenheid gehad haar wenschen kenbaar te maken. Met antipathie werd het bericht der benoeming door de meerderheid der gemeenten aren ontvangen. Ook vrijzinnigen keuren de wijze van - benoeming af. Verontwaardi ging, bittere verontwaardiging is gewekt. Aan het feit valt echter niet te verande ren en we kunnen alleen p rotes te eren te gen de onreohtvaavdige daad. Het gaat hier niet over den persoon van den be noemde. Spr.'s critiek zou niet zachter zijn geweest tegenover welken vrijzinnige ook. De manier, waarop de benoeming geschiedde, is hoofdzaak. De wethouder Veendorp, vrijz tijdelijke voorzitter, zegt-, dat ook voor hem de be noeming een verrassing was, waarvoor de autoriteiten de verantwoordelijkheid dra- Hierna werd de nieuwe burgemeester geïnstalleerd. West-Borneo. Blijkens een uit Nederlandscli-Indië ont vangen telegram omtrent de ongeregeldhe den in de residentie "Westerafdeeling van Borneo is in Montrado een Europeesch ser geant onbeduidend gewond, terwijl een Ara- boineeseh fuselier zwaar gewond en een inlandsch fuselier gesneuveld is. Luitenant Mallinekrodt terug uit Albanië. De „Geld." schrijft: Luitenant Mallinekrodt is te Arnhem aangekomen. Na een kort oponthoud beg if hij zich naar Den Haag om zich tc meiden bii der minister van Oorlog. De luitenant had een schampschot aan zijn been bekomen, maar bevindt zich ove rigens zeer wel. Het is t-erwille van deze wonde dat men hem twee dagen te voren heeft laten vertrekken. De andere officie ren volgen. Luitenant Mallinekrodt' is hier arm en berooid aangekomen, daar vijf van zijn koffers in Albanië zijn gestolen en de ove rige in Duitschland werden teruggehou den. Hij maakte de reis over Weenen. Dorst 111 O, die dorst, die erge dorst 1 En wat een hitte Wij gevorderde paarden, konden vroeger bij ons thuis den goheelen dag drinken. Maar nu 1 Alles precies op uur en tijd. Wij ook willen gaarne ons best doen en ons uiterste geven, maar voor ons, ongetrainde paarden, is dit thans veel zwaarder, dan voor onze militaire kameraadjes. Wjj kennen al alles en galoppeeren met onze makkertjes mee, maar het is werkeD, hoor II En wij zftllen dus zorgen nooit te laat te rijn als 't noodig ia 11 Daarom een woord van hartgrondigen dank aan allo bewoners van het Wilhelmina- park in Oegstgeest, die vanaf het begin der mobilisatie ons dagelijkB zoo royaal en har telijk eenige emmers drinkwater geven. Wij waardeeren dit zeer, hoor. Tot morgen weer 1 Dag JI De 100 paarden der IsteMityailieursafdeeling fcft. wék* v. 04*4*. i D© Fransehen uit Miihlhausen verdreven. PARIJS, 11 Aug. (R. O.). Een communi qué van den Minister van Oorlog, gepu bliceerd 10 Aug., 12 u., zegt: In den afgeloopen 'nacht vielen Dnitsche strijdkrachten van groote sterkte, komen de uit Mühlheim en Neu-Breisach, de Fransche voorposten te Sernie en Miihl hausen aan. De Franschen weken voor de zen aanval terug, verlieten Miihlhausen en verzamelden hun strijdkrachten op een meer achterwaarts gelegen terrein, waar de aanvallende beweging van den over- machtigen vijand ophield. De Fransche troepen toonden onder alle omstandighe den een groote superioriteit boven den tegenstander. Vooral achter Metz en Thionville brengen de Duitschers vele troepen bijeen. Fransche .vliegmachines vlogen over deze streken heen, onder een regen van kogels. Zondag hebben Uhlanen, onder voor wendsel, dat burgers deelnamen aan een gevecht tegen een Duitsche patrouille, het dorp Appleville in de asch gelegd. De bevolking vluchtte, van geld en klee deren beroofd. Zij werden, na van het noodige voorzien te zijn, naar Verdun ge bracht. De Neutraliteitskwcstie. PARIJS, 11 Aug. (Part.) Evenals Enge land hebben ook Frankrijk en Rusland offi cieel verklaard Noorwegen en Nederland met de wapenen te zullen steunen, ingeval van schending der neutraliteit. Hierbij wordt verklaard, dat na den oorlog blijvend bezit van grondgebied wordt gewaarborgd. Oostenrijk en Frankrijk. PARIJS, 11 Aug. (R. O.). Daar de Oos- tenrijksche regeering onvoldoende verkla ringen gegeven had omtrent de zending van troepen naar Duitschland, deelde de Fran sche regeering den Oostenrijkschen gezant te Parijs mede, dat zij genoodzaakt was haar gezant te Weenen terug te roepen. De Oos- tenrijksche gezant vroeg daarop zijn pas poorten en vertrok naar Italië. De gezanten der Vereenigde Staten zijn belast met de bescherming der Oostenrijk- sche en 'Fransche belangen. Fransche geestdrift voor Italië. PARIJS, 11 Aug. (R. O.) Te Nanoy en vele andere plaatsen hebben geestdriftige betoogingen plaats gehad voor Italië. PARIJS, 11 Aug. (Part.). De verbroede ring tusschen Italianen en Franschen is merkbaar. Geen wanordelijkheden te Parijs. PARIJS, 11 Aug. (Part.). De geruohten omtrent wanordelijkheden alhier worden beslist tegengesproken. Geen opstand in Polen. PARIJS, 11 Aug. (Pari'.). Er ia geen cpstand in Polen uitgebroken. Geen Ultimatum aan Japan. LONDEN, 11 Aug. (R. O.). De Japan- sche ambassade machtigt Reuter tot de ver klaring, dat haar niets bekend is omtrent het stellen van een ultimatum van Duitsch land te Tokio en dat zij het gerucht valsoh acht. Japan's Neutraliteit. PEKING, 11 Aug. (R. O.). Japan heeft zijn neutraliteit niet verklaard. Veeleer oordeelt men sterke aanwijzingen aanwezig, dat het van plan is weldra Duitschland den oorlog te verklaren en zich meester te 'ma ken van de haven van Tsing Tao, van waar de Duitsche vloot is vertrokken. Op de Russisch-Turksehe grens. KONSTANTINOPEL, 11 Aug. (R. O.). Be „Ikdam" meldt officieel, dat de Russen sedert eenige dagen de aan de Russisch- Turksche grens gelegen gebieden hebben ontruimd en daarbij de levensmiddelen depóts hebben verbrand. Een divisie cavalerie is naar Karl terug getrokken. De bevolking vlucht naar Tur kije en eveneens vele Russische deserteurs. In Ba-hoe rijn onlusten uitgebroken. De re servisten hebben een politiedirecteur ge dood. Bulgarije. SOFIA, 11 Aug. (R. O.). De minister-pre sident Roda Slawos vroeg in de Sobrania of Bulgarije met het oog op den interna tionalen toestand in staat van beleg wordt verklaard. Indien, in weerwil der neutrali- teitsverklaring, de grenzen van het ko ninkrijk geschonden mochten worden, is de regeering gereed aan elke gebeurlijkheid het hoofd te bieden. KEULEN, 11 Aug. (Part.). Uit Boekarest wordt aan de „Köln. Ztg." geseind, dat, naar het regeeringsblad meldt, koning Ca rol de leiders van de verschillende politieke partijen en de hoogero offioieren er van overtuigd heeft, dat slechts aansluiting bij den Driebond Roemenië van Rusland kan redden. Hierop heeft de ministerraad met toestemming van den minister-president be sloten, dat Roemenië rich bij den Driebond JBI agjiM uitem Home rule. LONDEN, li Aug. (R. O.) Het Lager huis is tot 25 Aug. verdaagd. In den loop der zitting werd de hoop uitgesproken, dat de Iersche kwestie vóór dien tijd geregeld moge worden. De Mexicaansehc regeering. MEXICO CITY, 11 Aug. (R. O.). Een hoog Mexicaansch Staatsambtenaar deelt mede, dat schikkingen getroffen zijn voor de vreed zame overdracht der regeering aan den nieuwen president binnen zestig uren. Laatst» Derichten. De Ned. Zendingsvereeniging heeft ontvangen van de opbrengst van het Zen- dingsfeest op „Poelgeest" bij Leiden i f 432.06ï/>- Bedankt is voor het beroep naar de Ned. -Herv. Gem. te Barneveld door <ts.. C. J. Leenmans, te Utrecht. LISSE. Alhier is opgericht een steun-comité, hetwelk ten doel heeft, om gedurende den komenden winter hulp to kunnen verschaf fen aan eventueele werkloozen. In verband met de zoo goed als bij alle patroons in het bloembollenbedrijf toege paste loonsverlaging, zal door de besturen der bloemistwerkliedenvereenigingen en der Patroonsvereeniging een bespreking worden gehouden. RIJNSBURG. Gisteren zijn het tijdelijk militair te huis en de twee zalen achter het Wees- huis van de Ned.-Herv. Gem. voor de mi litairen opengesteld. Er is gezorgd voor lectuur, dagbladen enz. Ook damspelen en dominospelen zijn aanwezig. Katwijb-aan-Zce. Te IJmuiden kwamen binnen: K. W. 110 met 1 last; K. W. 66 met 11 last. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen ln den morgen van 11 Ang. Medegedeeld door het Kon. Nod. Meteor. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.0 to La Hogue, Laagste stand 766.2 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 12 Augustus: Meest zwakke, veranderlijke wind. Lichto tot halfbewolkte lucht. Waarschijnlijk droog, warm weer. Thcrnioinetcrsiunti. Gisteravond om 8 uren 20.5° C. =63.9° F. Hedenmorgen om 8uren 18 °C. 64.4°F. 's Middags om 12 uren 20.5° C. =68.9° F. 's Middags om 4 uren 20 °0. 68 °F. MARKTBERICHTEN Leiden, 11 Aug. Vette-Varkensmarkt). Aange voerd 102 vette varkens, f a f per kilo, licht soort a oer kilo. Wegens den ahnormalen handel geen prijenoieering. Katwijk, 10 Aug. Manden ronden aardappelen fl 20 a f 1 3 di o kiemen ^0 40 a f 0.45, Eigen heimers f2.8'1 a ^3 per HL. Peen '2.20 a ƒ2.50 per 100 bos Bloemkool I ƒ3.75 a '4, dito IÏ 2 a f 2 25, dito III 0.50 a 1. Uien 1.50 a f 1.60 p. baal. Rotterdam, 10 Aug. De Graanmai kt had heden een zeer onvolkomen aanzien. Verschillende beurt- 8chip jers zijn afwezig geb oven en ook vele van de g«wone beursbezoekers zijn niet overgekomen. Het aanbod van Tarwe was niet groot en werd alleen door benoodigden gekocht Met het oog oo bet ongunstige weer der laatste dagen voor de nieuwe oogst, bracht Tarwe betere priis op dan voorlaatste marktdag Essex bleek niet voorradig. Van YVilbelmina en Monarch werdea de beste partijtjes uitgezocht van f 15 50 tot 16.50, goede ƒ13.50 tol t 15, en mindere ƒ11 tot 12 50, alles per 100 kilo Van Nieuwe Tarwe werden enkele monsters getoond. Deze waren stijf, blauwpuntig eu met schotkorrels bezet. Rogge verkocht van ƒ10 tot f 10.50 per 100 kilo. Gerat. Winter ƒ8.90 a 9.25. Zomer f 8.75 a ƒ8 90. Chevalier/"10 a f 10 25 per 100 kilo Haver van 11 tot 12.90 per 00 kilo. Bruine boonen 17 tot 20 per HL Koolzaad flauw onveranderd. Per 100 kilo f 15 tot ƒ16. Rott rdam, 10 Aug. Buiten!. Graoen. De handel ■was heden gering Maïs en Gerst iet* beter ge stemd E-n iui9te noteenng i9 niet op te maken. Apeldoorn, 10 Aug Eieren. Aangevoerd 100.000 s'uk8. Prijs '2 50 a 3 50 per 100. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 'b morgens van 9—12 uur en des middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN V/ERKZOEKENDEN. 3 klerken, '2 kantoorbodiondcu (1 vrouwelijke), 1 reiziger 1 vuurwerker, 1 aank. mach-bankwerker, 2 stokers, 2 mach.-houtzagers. 2 kleermakers, 2 schippers. 6 letter zettors, 8 loopknechten, 1 Incasseerder, 1 chauffeur, 600 werklieden voor alles, genogen, 2 werksters, 2 wasch* vrouwen. GEMENGD NIEUWS. Men meldt uit Weesp, d.d. 9 Aug.: Hedennacht omstreeks halfeen ontstond brand in de oacaofabriek ,,De Valk", van de hoeren Bruyne e>n Raadsheer, alhier. In een oogenblik stond de fabriek in lichter laaie, zoodat men bevreesd was, dat de om- liggende woningen door het vuur aangetasrfc zouden worden. Dank zij de hulp van de aldaar gestatiexn- neerde soldaten, werd in een korten tijd het huisraad dier woningen in veiligheid gebracht en zijn de kinderen bij de soldaten onderge- gebracht. Hoewel de brandweer, bijgestaan door sol daten, uitmuntende diensten bewees, brandde de fabriek totaal uit. Alles wan verzekerd, terwijl de oorzaak onbekend is. In Mastenbroek brandde af dé kapitale boerderij van G. Nijboer en 200,000 pond hooi. De man is in dienst. De vrouw en zes kinderen waren thuis. Niets werd gered. Aangezien in verband met den eoilog geen geregeld verkeer meer plaats heeft op Engeland, ligt de g&rnaienvïs6che- rij, voor Stellendam de hoofdbron van be slaan, geheel en ail stil. Een 45-tal vaar tuigen ligt aan den wal gemeerd, terwijl dientengevolge ook de garnalenpellcrijen, waar aan zeer veel handen werk wordt ver schaft, zijn gesloten. De 9lager F., van Grijpskerk, ia gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Hij had een varken bij een boer weggehaald1 einder een valsch voorwendsel. Hij deed n.L- voorkomen alsof hij op last der militair^ autoriteiten beslag moest leggen op bcosteiüu F, Raid het varken, reeds te gelde gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 3