N°. 16701 Trijdag "7 Augustus. A0. 1914. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Offieieele Kennisgeving. De Ernst van üen Toestand. Maastricht het Middel punt van de Operaties van het Roode Kruis. De Rijks- en Gemeentelijke Zilverbons. Geen Moratorium. Hoe het Binnenhalen van den Oogst moet geschieden. Levensmiddelen in Leiden. Wat de Plannen zijn in Bloembolienhandel. Rustig Nederland. LEIDSCH AGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 0ent3. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. BniteD Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. B 0.10. Franco per post 1*65. JACHT. De Commissaris der Koningin m de Provinoie Zuid-Holland, Gezien het betduit van Gedeputeerde Staten dd. 23 Juli 1914, no. 84; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, Ipgovolge bovengenoemd besluit. 10. do opening der Jacht op klein wild, vermeld in arf. 17 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87). voor dit jaar in do provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Dinsdag 1 September aanstaande met zonsopgang; mot uitzondering van de jacht op fazanten eu hazen, .waarvan de opening is vastgesteld op Donderdag 1 October aanstaande, mede met zonsopgang; So. van die opening voorts is uitgezonderd de uitoefening van het jaohtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e. dor aangehaalde wet; So. de korte jacht dagelijks en de lange ja< slechts drlo malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags cn Zaterdags, mag wor den uigeoefend. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. alsincdo in het „Provinciaal Blad" en in de „Nederlandsehe Staatscourant" worden goplaatst. D© Commissaris der Koningin voornoemd, SWKERTS. 'a-Gravenhage, 3 Augustus 1914. DIRECTE LELASTIHCEN. Dó Burgemeester van Loiden brengt ter alge- meeno kennis, dat aan den Ontvanger dor Dirccto belastingen aldaar is tor hand gesteld het kohier der Belasting op bodrijfs- en andere uikomston No. 5 "van den dienst 1914/15, executoir verklaard den 5den Augustus j.l. en herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om don aan slag op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. Do Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR. Leiden, den 7en Augustus 1914. DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt tor alge- meent- kennis, dat aan den Ontvanger der Directe belastingen aldaar is tor hand gestold het kohier dof Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 4 van den dienst 1914/15, executoir verklaard den 4en Augustus j.l. en herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den e an alog op den bij do Wet bepaalden voet to voldoen. Do Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAP.. Lelden. den»7en Augustus 1914. LEIDEN, 7 AUGUSTUS. Velen zijn heden op het politieburèci bewijs van goed gedrag komen vragen, af te ge\ en door den burgemeester, om zich aam te melden bij liet burger-vrijwilliigeis- korps. Bij Kon. besluit is aan don heer Alphons Muns, alhier, toegekend de zilve ren eerepenning, bedoeld bij de Kon. be- sluitan van 24 Mei 1897 en 22 Juni 1898, als blijk van waardeering zijner belangstelling, in 's Rijks wetenschappelijke en kunstver zamelingen betoond. Door Z". D. H. den Bisschop van Haar lem is voor aalmoezeniersdiensten alhier aangewezen do zeereerw. pater L. A. J. Klüken. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 's morgens van 9—12 uur cn des middags van 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 3 kleikon, 2 kantoorbedienden (1 vrouwoiyke) 1 vuur werker. 1 bovonworkor, 2 stókors. 2 mach.-houtzagers, l kleorrnakor, 2 scluppors. 1 letterzetter, 8 loopknech ten, 1 Incasseerder, 1 chauffeur, 150 werklieden voor alles genegen, 2 werksters, 2 waschvrouwen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De heer W. G. van der Ham, alhier, is in Den Haag geslaagd voor hiet examen handteekenen L. O. ROELOFARENDSVEEN. Do heer M. G. Hölscher, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het examen hand teekenen L. O. Katwijk-aan-Zee. To IJmuiden kwamen binnen de loggers: J£.W. 107, Neerland ia", mot 13 kantjes; K-W. 10, „Betoon el la Fier man", niet 6 last.; K.W. 145, „Katwijk aan don Rijn II", met 13 lasl, on K.W. 9S, „Neoltje Elisabeth", mob 7 last haring. BINNENLAND. Voor het ^Staatsexamen tot toelating aan de Uni\«rsiteit zijn le Utrecht geèxamineeiNi 7 candidaten voor de faculteit der godge leerdheid, enz. en 4 candidaten voor de fa culteit dei' geneeskunde, enz. Geslaagd voor diploma A: A. A. Hingst, G. Trouw on mfej. Id. C. ken Bruggencato; en voor di ploma B: mej. G. Mauritz en E. A. Jonker. Het examen wordt voortgezet met twee oandidaten. Na voortgezet examen is van de vorige groep nog geslaagd voor AJ. Dozy. Dc Haagsckc Tram. De besturen der organisatie van het Haagse lie tramperson^l hebben opnieuw oen manifest tot de burgerij gericht, waarin Roze met hun grieven tegen de H. T.-M.- dpectie wordt beziggehouden en om haar oordeel gevraagd Ze beschuldigen den president-commissa ris van woordbreuk en zeggen, dat het tram- oostuur naar een nieuw conflict drijft. Men verzoekt ons mede te dcelen, dat in ons land een aanzienlijke hoeveelheid meel aanwezig is en dat de voorraad rijst zelfs zeer overvloedig inag heet en. Bij een in onze gemeente ingesteld onder zoek bleek de hoeveelheid levensmiddelen voor zeer geruinicn tijd toereikend tc zijn. Natuurlijk is de voorraad van het eeno artikel grooter dan van het andere, maar van dc meest noodige levensbehoeften, zooals meel, rijst, erwten, enz., zijn de aanwezige hoeveelheden ruim voldoende. Ongerustheid omtrent de aanwezige le vensmiddelen behoeft dus allerminst te beslaan. U. M. de Koningin in (len omtrek. Uit Katwijk-aan-Zee meldt men ons Hedenmorgen om halftwaalf inspecteerde H. M. de Koningin in den „Koestal" de troepen, behoorende tot het 15de regiment uit Delft en Gouda en staande onder be vel van overste Olrée. Nadat H. M. vooraf naar den „Koestal" was gereden, keerde zij kort daarna terug. Terwijl do troepen het geweer presenteer den, wandelde H. M. langs de file. Aan het eind werden eenigo inlichtingen gevraagd aan overste Olrée, waarna H. M. via Kat wijk aan den Rijn en Wassenaar naar de Residentie vertrok. Aohter de koninklijke auto reed een automobiel, waarin twee Haagsche rechercheurs. Het enthusiasm© was bij het publiek groot. Overal, waar de Koningin passeer de, werden hoera's aangegeven. H. M. groette vriendelijk. Toen omstreeks twaalf uren de Koningin bij heb Haagsche Schouw arriveerde, defi leerden de troepen voor Haar. V rou wen-Comité. In aansluiting aan hot bericht van gis teren verzoekt het Vrouwen .Comité, dat zich alhier heeft gevormd, do vrouwen on meisjes, die in de tegenwoordige omstandigheden op Verschillend gebied in heb algemeen belang werkzaam willen zijn, zioh aan te melden aan het Bureau van bovengenoemd Comité, dat zitting houdt in een lokaal van het ge bouw van de Kath. Soo. Actie, Oude Sin- tal 58. Heb Bureau is geopend eiken werk- ag van haifelf tot twaalf uren. Het Comité boskant uit de dames Mevr. De GijselaarViruly, Eiere.voorzit ster; mevr. Van Boakom Mn asS oh omerus, feöno-lid; mlevr. HerpesVan Troostenburg de Biaiyn, voorzitstermevr. BriëtWcssioling, onder-voorzitstermevr. KluyverHonigh, Isbo secretaresse; mevr. De Ranitz.Van ftet- son, 2de secretaresse; méj. D. Ooebergli, pen- ningméasteresmevr. AalberseSchmier jonkvr. Van Panthaleon baronnesse Van Eek; mevr. SohokkingMetelerkampmevr Eg bert do VriesBaartz; mej. E. Knappert ion mevr. FabiusPloeg; mevr. Wijors Smeets. Gemeentelijk Wcrkloozenfonds. Gisteravond heeft het bestuur van het Gemeentelijk Wierkloozenfonds vergaderd met de besturen der tot liet Fonds toegelaten vereonigingentor bespreking van den buiten- gewonen boestand en de eventueel in verband daarmede te nemen buitengewone maatrege len. Alle vereenigingen waren vertegenwoor digd. Verschillende vraglen werden gesteld, o. a. naar den tocöband dor kassen; naar den omvang van do in de verschillende Vereeni gingen te verwachten werkloosheidnaar de te nemen maatregelen daartegen; ook bij deeltalijke werkloosheidnaar do roddelen die do Verenigingen ove^-^ n~og. bezaten ten die eventueel [Lénden kunnen (Renen ter versterk]^ der weaMoozenkas. .ire voorzitter, mi". P. E. Briët, doolde nog méde, dat hot Fondsbestuur waakzaam zal zijn in hét belang dei' werkloosheids ver zekering- en hét op prijs zal stellen, indien hét steeds van dén toestond op de hoogte wordt gehouden. Mededeelingen en raadge vingen tor verlichting van zijn taak zal het bestuur gaarne ontvangen. B.ij het Gemeentelijk Werkloozenfonds zijn 17 voroonigingon, mét ruim 1300 leden aan gesloten. Secretaris is mr. J. Draayer. Bidstond in Twee Kerken. Zelden of nooit was de Geref. kerk aan de Hooigracht zoo vol als gisteravond. Met het oog op de beboetten van land en volk was de gemeente samengeroepen tot een ure des gebeds, om Gods bewarende hand in te roepen. Reeds een half uur vóór den aan vang was in het kerkgebouw niet alleen geen plaatsje onbezet, maar stonden de menschen opgepakt in de gangpaden, aan den ingang dor deur en tot op de trap van den preekstoel Als voorgangers zouden optreden ds. Kou- wenhoven en ds. Roorda. De enorme groote opkomst deed echter besluiten om ook het kerkgebouw aan de Oude Vest open te stelleD. Binnen enkele minuten was ook dit bijna geheel gevuld. Hier trad ds. Kouwenhoven op. Als uit gangspunt werd gekozen Psalm 123 1 en 2. Gezongen werden Psalm 121 1, Psalm 123 1 en Psalm.33 9. Ds. Roorda sprak in de kerk op de Hooi gracht naar aanleiding va-n Richteren 3 59 en liet zingen Psalm 25 8, Psalm 86 3 en 4, en Psalm 42 5 cn 7. Met stille aandacht werd geluisterd. Ern stig wekten de voorgangers de gemeente op, niet alleen in het bedehuis, maar ook in het gezin en in de binnenkamer zich gedurig voor God te verootmoedigen, in liet besef van diepe afhankelijkheid on in verootmoe diging voor onze persoonlijke en nationale zonden, en alle-s te verwachten van Hem, die troont in de Hemelen. Daarna werden in een innig gebed de -be langen van land en volk den Hecre opge dragen en om uitredding gesmeekt uit den bonarden toestaaid. Bij het verlaten van het bedehuis aan de Hooigracht zette het orgel in het „"Wilhel mus" cn indrukwekkend klonk het gezang der gemeente mede. Er werd in deze diensten gecollecteerd voor de armen der Gemeente. Op de Veemarkt. Ter Vrijdagschc- markt was de handel slap en de aanvoer veel geringer dan a-nders. Er waren weinig kooplieden. Geschenk voor Militairen. Door de N. V. Sigarenfabriek voorheen Van Schaik en Langelaar werden gisteren aangeboden ten gerieyo van de militairen, gehuisvest in de Morschpoortkazerne, 6000 sigaren. Dat deze aanbieding dankbaar werd aan vaard, is te begrijpen. En dat de militairen van oordeel waren, dat zoo'n voorbeeld na volging moge vinden, behoeft zeker geen betoog. In ons land blijft gelukkig alles rustig. We zijn tot nu toe buiten het Europeesoh conflict gebleven. Aan onze grenzen nemen de Duitschers de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht om die niet te overschrij den. Ze zullen de Nederlanders een weldaad bewijzen om bij die houding te volharden. Het Nederlandsehe Roode Kruis heeft in Maastricht reeds haaiden vol werk. Dat zal ieder kunnen lozen in de verhalen en ver slagen over de gevechten bij Luik, elders in dit blad. Prins Hendrik is eens in Maas tricht gaan zien. Zou hij misschien ook eens hebben willen zien, hoe z'n vroegere land- genooten hun zegetocht aanvangen, wan neer zo de. Maas gepasseerd zijn? De militaire autoriteiten gaan steeds voort meerdere maatregelen te nemen. Thans is bijna ons geheele land voor zoo ver het tot het verdedigbare en te verde digen deel behoort in f?taat van oorlog. 5érsté Kamer van Gisteren. Vooirzitter: J. J. G, baton Van Voorst tot Vootröt. Ingékomén ié bericht van verhindering van véirsoWl'lende léden, wégons gebrekkige oobi- ïn'unioatio of wegens hun véredschte togen- woordlgihéid in de plaats hunner inwoning. Spoedontwerpen. Besloten wordt de ingekomen, wetsontwer pen, bertjrefitende de uitgifte van zilverbons en de vélteeraing van amhéfitlae, in de af dee- lingefn te onderzoeken De Vergadering woïdt hiérna geschorst. Na heropening der viergadériug deelde de VOORZITTER mode, dat er geen bezwaren zijn ingebracht tegen deze wetsontwerpen, waarop spr. ze direct ia openbare behande ling bracht. Beide wolsontwerjjen wcrdon z h. st. aan genomen. De vergadering ging hierop tot nadere bij eenroep iug uiteen. Geen Moratorium. In het gebouw van dc Noierlandscbe Bank te Amsterdam zijn gisteren twee conferenties gehoudenéén van het Kainorlid dr. D. Bos, als vertegenwoordiger van den minister van landbouw, niet het b&nkicrecoiisortiuni en cén van de directie van de Nederlandsehe Bank met ditzelfde consortium ter behandeling van de vraag of wettelijke maatregelen gewenscht zijn tot geboete of gedeeltelijke schorsing van betalingsverplichting. Deze vraag werd ontkculicnd beantwoord. Dc logeering heeft zich met dit standpunt vereemgd. Vanavond zal de minister een ver gadering houden met de vertegenwoordigers van handel en nijverheid. Ter bijwoning zijn uitgenoodigd do voorzitters van de Kamers van Koophandel hier to lande en een aantal groothandelaars en iudust.rieolen, benovens de voorzitters van de vereeniging voor den effectenhandel in Amsterdam, Rotterdam en. Den Haag. De presidon'en van do Nederlandsehe Bank en de Nederlandsehe Han dols.Maatschap pij zul Ion. wederom tegenwoordig zijn. De Zilverbous. Een gisteravond verschenen buitengewone „Staatscourant" bevat de wet betreffende uitgifte van zilverbons, benevens het Kon. besluit tot vaststelling van een uiterdijken vorm en van de hoeveelheid van eiken soort der uit te geven zilverbons. Uit dit besluit blijkt, dat de kleur van on dergrond, vignet en rand is lichtbruin voor de bons van 1 gulden; lichtblauw voor die van f 2.50, en lichtgroen voor die van fö. De cijfers zijn resp. in donkerbruin, donker blauw en donkergroen. De achterzijde der bons wordt niet bedrukt. Uitgegeven zullen worden ten hoogste tien millioen zilver'oons van een gulden, vier millioen van twee en een halve gulden, en een milioon van vijf guldon, dus totaal voor voor een bedrag van vijf-en-twintig millioen gulden, welk bedrag wordt uitgegeven naar gelang daarin behoefte blijkt te bestaan. Hot namaken of vervaischen van zilver- bons ineb het oogmerk om die als echt en onvervalscht uit te geven of te doen uitge ven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft bovendien nog besloten tot de uitgifte van gemeentelijke zilverbons van f 1 en f2.50 om te voorzien in de extra- behoeften, die een groote stad heeft. Hetzelfde doet de gemeente Rotterdam. De gemeente Krim pen aan de TJsel geeft nog 'bons uit van f 1 Deze bons kunnon later bij de gemeente-ont vangers worden ini De Bloembollen-Cultuur in Gevaar. Naar hot „Hbl." uit kringen, met de bloem bol lenouHuur in verbinding staande, vér- neemt-, dreigt (leze cultuur de ondergang- Hot is namelijk door don oorrlog onmo gelijk, do verkochte bloembollen af te sche pen, terwijl zelfs hot gevaar dreigt, clat, in dien de on verkochte bloembollen nu nog naar Engeland en Amerika worden ver scheept de prijzen daardoor ginds zoodanig zullen worden gedrukt, dal men tot- hoogore prijzen afgesloten contracten, op grond van force mhjeuro, in hét buitenland zal'trach ten te annuleeren. De afsohoeptijd is, zooals lxykond, in Sep tember, en hét is te voorzien, dat de thans' bestaande moeilijkheden vóór dien tijd niet. zullen zijn opgelost. Indien mén woel, dat er jaarlijks voor méér dan vijftien millioen gulden aau bloemibollen wordt geëxporteerd en in die cultuur jaarlijks voor ongeveer zeven a acht millioen gulden werlclooiuan worden uitgekeerd, waarvan meer dan 5000 huisgezinnen leven, dan kan men nagaan, welk een vreselijke spanning in de streek in Noord, on Zuid-Holland, waar do bloem bollencultuur wordt gedreven, heersoht. Da bonden van do kweekers en van de hajidolalren hebben zioh thans tot het Bank- consorlorium te Amsterdam gewond en ge tracht do-ar steun te krijgen, doch waar het onderpand en de waarde uilsluitend bestaat uit bloémbollen, is het voor clit cousorto- riuin zeer moeilijk een weg tot hulp to vinden. Tocih schijnt de president, do lieer Van Aalst, zioh allo moeite tc willen geven, om voor do bedreigde cultuur een uitweg to zoeken. En daarom was or Woensdagmiddag te Haarlem in heb Gouvernementsgebouw een conferentie tussriiéa de besturen van genoomdo bondon en dc commissarissen der Koningin van Noord, en Zuid-Holland, wélke conferentie bijgewoond werd door dén hoor Vau Aalst. Alhoewel het „Hbl." verneemt, dat niets definitiefs kon worden tot stand gebracht, zoo mag men gezien dé pogingen,, die het Bankoans-ortoriuni in alle richting in het werk stelt om )ujt économisch leven in Ne derland gaande te houden, de verwachting koesteren, dat or ean oplossing zal worden gevonden. Indien de groote voorraad niet wordt ge ëxporteerd, woJk export als gezegd ia strijd zou zijn met do belangen van de oultuur, dan zou het oeuige middel zjjn, dc bollen te planten, doch hot gevolg daarvan zou zijn, dat het volgend jaar een zoodanigo ovei prod notie zou ontstaan, dat- de cultuur daardoor zrer zou warden geschaad. Daar om schijnt hot voornemen tc bestaan om desnoods den geheelen oogst ter waarde van plus minus tien millioen gulden te vernie tigen en door het vormen van een bond tus- echeii kweekers en handelaren te trachten, de prijzen zoodanig in de hand te houden eu dus te verhoogen, dat binnen enktle jaren door die vorhooging van prijzen de thans berokkende sohado zou zijn ingehaald. De Oogst. De directeur-generaal van den landbouw, heeft in verschillende oorden van ons land telegrafisch gevraagd, hoe het stond met de verzorging van den oogst. Het ant woord, uit de overgroote meerderheid van die plaatsen ontvangen luidde, dat heb met de verzorging van den oogst wel zal gaan; dab men zooveel mogelijk ernaar streeft el kander te helpen, en dat uit de industrie zooveel werkvolk beschikbaar komt-, dat men niet bevreesd behoeft te zijn voor ge brek aan de noodige werkkrachten om den oogst te verzorgen. Naar wij vernemen, heeft do directie van den landbouw haar ambtenaren, de land- 'bouwleeraren eu tuinbouwleeraren aange schreven, zooveel mogelijk de werkzaamhe den te verlichten van de plaatselijke comi- t-é's, tot onderling hulpbetoon bij de verzor ging van den oogst, tot vorming waarvan de vereenigingen op landbouwgebied door de directie van den landbouw bij circulaire zijn opgewekt. Mecle namens het hoofdbestuur der ver eeniging „Het Westland" deelt cte rijksluin- bouwleoraar te Naaldwijk, in tegenstelling metJ de loop en cte geruchten en gedane bewe ringen, mee dat 't Westland op 't oogenblik geen gebrek aan werkkrachten heeft, dat 'b zijn producten niet) aanboomen of struiken baat verrotten, en dlat het in heb alyeinecn tod dusver eer een goed dan een slecht jaar heeft gemaakt. De burgemeester van Roermond heeft, naar de „N. "Vonl. Crt." meldt, van den Rijkstuinbouwleeraar de mectedeeling ont vangen, dat eir goede hoop bestaat, dat zoodra Duitschland met zijn mobilisatie gereed is, binnenkort de Duitsc-he grenzen weer voor cl'en invoer van groenten zullen worden geopend. Arbeidsregeling. De commissaris der Koningin in Gelder land heeft de burgemeesters in die provin cie uitgenoodigd, hun bemiddeling te ver- leenen, dat in de behoefte aan werkkrach ten op het platteland voor het binnenhalen van deu oogst en andere werkzaamheden zooveel mogelijk worde voorzien. Te Middelburg is van gemeentewege een arbeidsbeurs opgericht om hen, die door den economischen toestand zonder werk komen, zoo mogelijk aan werk te helpen. Een commissie uit den gemeenteraad van Breda heeft een tijdelijke arbeidsbeurs op gericht, waaraan tevens verbonden wordt een afdeeling voor heb plaatsen van perso nen, die bij den veldarbeid willen helpen. Ook te Alkmaar is een tijdelijke arbeids beurs opgericht. Gelukkig Kentering. Naar de „Zw. Crt." verneemt, hebben verschillende ingezetenen van Zwolle, zoo wel handelslieden als particulieren, nu do kalmte teruggekeerd is en zij de overtuiging gekregen hebben, dat heb bankpapier een zelfde waarde heeft als zilvergeld, grootero en kleinere 'bedragen in zilver bij het agent schap van dc Nederlandsehe Bank gewisseld tegen papier, zoodat velen weer aan kleine bedragen r' konden worden geholpen. Bij de P./*; paarbank te Groningen is, naar aan de „Brov. Gr. Ct." wordt meego deeld, Maandag oen belangrijk bedrag meer ingelegd, dan uitbetaald. De Maximum-Prijzen Overschreden. De „Nieuwe Rotfc. Ct." verneemt dat do overheid ingegrepen heeft bij een meelhan delaar daar ter stede, die te hooge prijzen voor zijn meel hacl gevraagd. Hij is daar door genoodzaakt geweest, de prijzen van zijn meel te verlagen. Do Sport cn do Crisis. Wegens den benarden t-oestand zullen geen cricket wedstrijden voor de competi tie meer worden gehouden. De Nederlandsehe Voetbalbond zal in ver band met den politieker toestand geen-ver dere régelingen treffen. De offieieele mede- deelingen zullen voorloopig niet verschijnen Benzine. Naar wij vernémeli is do voorraad benzine, die hier te lande is opgeslagen, on ge vee?

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1