Geheel Europa fe Wapen 1 N°. 16698 Diiisdas 4 A uaustusi. Tweede Blad. A0. 1914. Engeland heeft algemeene Mobilisatie gelast.-Het wil de Neutraliteit van België en Nederland handhaven. Wat kapitein Fahius zag.—Italië blijft neutraal. Na gisteren is op dit oogenblik de toe stand weinig veranderd. De Duitechers zijn cog niet in België gedrongen. Het voor naamste nieuws is, dat Engeland mobiliseert en dat Italië zich onzijdig zal houden. Ver der zijn er weer eenigo staten, die ten op zichte van het finazitiewezen regelend zijn ppgetreden. Een Beroep op ouze Koningin. Het Internationale Verbond voor Vrou wenkiesrecht" te Londen heeft de volge de boodschap aan hl. M. de Koningin gezon den „Het Internationale Verbond voor Vrou wenkiesrecht, vertegenwoordigende de vrou wen uit zes-en-twmtig landen, doet een be roep op Uwe Majesteit, als de vorstin in wier land het middelpunt der vredesbeweging ligt. om stappen te nemen teneinde de mo gendheden, die zich aan den rand van een yreeselijken oorlog bevinden, in staat te Stellen hun geschillen op vreedzame wijze bij te leggen. Als hoedster van het geslacht ;frelks gezinnen moeten lijden, welks kinde ren ons ontrukt zullen worden, doen wij een beroep op Uwe Majesteit om ons uw hulp te schenken ter afwonding van dezen vreese- lijken oorlog. Zal het Uwe Majesteit beha gen een afvaardiging uit het Internationale Verbond voor Vrouwenkiesrecht te ontvan gen om u onze zaak voor te leggen 1" De lluuding van Eugcland. Engeland heeft de laatste maatregelen genomen: de algemeene mobilisatie voor de vloot is gelast. Dat is weer een feit van beteekenis in deze dagen en dit zal ieder vooral duidelijk zijn na het lezen van de hoogst belangrijke rede van minis ter Grey. Bij Malta zijn reeds alle oorlogsschepen voor den strijd gereed. De torpedojagers zijn zelfs vertrokken. De andere 6chepen hebben bevel gekregen in allerijl te ver trekken, waarschijnlijk om zich bij de {Franscho vloot te voegen. Het admiraalschip van het eskader is de Inflexible". Ook in Engeland is sterk het besef, dat er bij dezen oorlog voor heb land veel op het spel staat. Sir Carson heeft de regee ring meegedeeld, dat een groot deel der [Ulster vrijwilligers zich te harer beschik king stellen. Velen zijn bereid buitens lands dienst te doen. De Engelsche luchtvaartclub roept vlie gers op en als vrijwilligers dienst te doen. Er worden ook vrijwilligers opgeroepen Onder de oudgedienden. Heb Parlements lid Norton Griffiths heeft al honderden aanbiedingen gekregen. Men rekent er op. jer ettelijke duizenden te zullen krijgen, i Volgens Engelsche marine-deskundigen zal het de taak van de Engelsche vloot zijn, ora de Duitsche in de Noordzee slag te leverenen in de tweede plaats om de toegangen tot het Kanaal en den Atlan- tischen Oceaan te sluiten, om den Engel- Bchen handel te beschermen, het Engel- iche leger dat naar het vasteland gaat, tc dekken en de Noordkust van Frank rijk, dat geen groote schepen in het Ka naal heeft, te verdedigen. In Engeland verwacht men dat een coa litie-ministerie zal tot stand komen. Men bre ngt dit in verband met een bezoek van lord Lansdowne en Bonar Law aan As- fluith. Belangrijke Redevoering van Grey. Het Lagerhuis bood gister een ongWoon fechouvspel aau. De zaal was tot in elk heekje gevuld en luide werden de ministers bij hun binnenkomst toegejuicht. iVlinister Lloyd George diende een wotsont- "Werp in tot opschorting d^.r betaling van ^vissels en tot machtiging dor regiering om ëon moratorium af te kondigen. Het ontwerp jverd onmiddellijk onder luid gejuich in zijn ge U-I aangenomen. Sir Edward Grey deelde nvode, dat hij Frankrijk de verzolceriug had gegeven, dat ide Britsche vloot hot alle mogelijke besolvor-- tning zou verleeuen, welke maar in Enge ls in! s macht was, in liet geval de Duiteohe [vlooi naar het Kanaal of de Noordzee zou koers petten, om de Fransclw scheepvaart óf de Fransche kust aan be vallen. (Luide totjuii. hingen). Gf-i-n enkel land aldus vervolgde Grey 1he- l i minder bcgva?rd ia het Ooatenrijksch- Servbch conflict gewikkeld te worden dan Fiaukrij!:. Th ans is het er toch bij betrokken, jómrlat zijn eer het er too vcrpliolit.be. (Tctè- juif hingen"). En-'-dand is met Frankrijk door oen lang- PUTi.c vriendschap verbonden en in hoeverre deze vriendschap ons plichten oplegt, laat hierover elk zijn geweten raadplegen en dan zijn beslissing nemen. (Toejuichingen). Grey woes er op, dat de Fransohe vloot zich in de MiddellancLsolie Zee lxwindt cn do andore Fransohe kusten onbeschermd zijn. In heb geval, dat op deze kusten eea aAnval zou worden gedaan door een vijandige vloot, dan zou Groot.Britannic dit niet lijdelijk kunnen aanzien. (Luido toejuichingen). Frankrijk had het recht onmiddellijk te weten of het in dat geval op Britsche steun zou kunnen rekenen. De verzekering, door hem aan Frankrijk ge geven, was afhankelijk van de goedkeuring door bet parlement. Hierin moest rneu niet een oorlogsverklaring lezen en Grey meende to weten, dat de Duitsche regoering niet de Fiansche kusten zou aanvallen, mits Groot- Bril a nnië wilde garandeeren neutraal te blijven, doch dit was een veel te bindende verplichting voor Engeland. Grey vervolgde, dat het handhaven van de neutraliteit van België op liet oogenblik van evenveel gewicht voor de Britsche belan gen was als in 1870 en dat Groot.Bri tan nië zijn verplichtingen dienaangaande thans niet lichter zou kunnen opvatten dan in 1870. Toen de mobilisatie begon, vroeg hij de Duitsche en Fransohe regeering telegrafisch of zij beiden de neutraliteit van België zouden eerbiedigen. Frankrijk antwoordde, dat het hiertoe ten volle bereid was, mits een andere mogendheid er geen inbreuk op maken zou. De Duitsche staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken ze ide, dat hij hierop niet kon antwoorden vóór den rijkskanselier te hebben geraadpleegd, doch hij betwyfel- de of het- geven van een antwoord mogelijk was, daar het de Duiüscho plannen zou blootleggen. Verleden week werd de Britsche regeering gepolst of zij genoegen zou nemen met een herstel van België's onafhankelijkheid na. den oorlog, waarop hij antwoordde, dat in do eerste plaats de Britsche belangen en ver. pliclitingen in het oog zouden moeten ge- houden worden. Grey las hierop een telegram van den Belgisehen koning aan koning George voor, waarin diplomatische tusschenkomst werd verzocht, ben einde België's onafhankelijkheid te beschermen. Indien in den oorlog, waar Europa nu voor staat, de onzijdigheid van België of Nederland wordt geschonden, zei Grey, wan. neer de troepen van een der oorlogvoerende partijen die onzijdigheid schenden, en er niets tegen wordt gedaan, dan, wat de inte griteit bij het einde van dan oorlog moge wezen, zal de onafhankelijkheid verdwenen zijn. (Toejuiching). En gaat België's onaf hankelijkheid verloren, dan volgt die van Nederland; ik moet Itet Parlement verzoe ken wèl le overwegen, welke Britsche belan gen op het spel staan, als Frankrijk geslagen en voor een groot ore mogendheid dan het zelf is, moet bukken. Ik verwacht zulke gevolgen niet (toejui chingen), want Frankrijk is een mogend heid, die krachtig genoeg is, om zichzelf te verdedigen, met ad zijn energie, bekwaam, heid en vaderlandsliefde. Heb hoeft zich zoo dikwijls geloond. Engeland cn Duitscliland. Kuhlmann, de kanselier van liet Duitsche gezantschap, heeft de volgende mededeeling aan do pers gezonden: 'Duitschland zou bereid zijn zich te ver binden, Frankrijk niet ter zee aan te vallen, noch voor oorlogsdoeleinden gebruik te ma ken van de Belgische en do Nederlandsche kust, indien Engolaud oen verklaring van onzijdigheid zou willen afleggen. Aangezien heb schijnt, dat er geen plan nen bestaan om Engelsche troopen naar het vasteland te zenden, zou Engeland, als het zich in den oorlog mengt, Frankrijk geen andere dienst-en kunnen verleenen, dan die, welke Frankrijk door een dergelijke verbin tenis zou verkrijgen, als Engeland onzijdig blijft. Bovendien zou Engeland, als het een onzijdige houding aanneemt, veel gewichti- g*er diplomatieke hulp kunnen verleenen. De Toestand in België. De Brusselscho „Soir" meldt, dat de Duitsche regeering na het antwoord op het ultimatum een nieuwe nota aan België heeft gezonden. Er» zouden onderhandelingen zijn aangeknoopt. Uit Brussel wortlt verzekerd, dat de Duitsohers België nog niet hebben betreden. Belgische vliegers hebben ddt langs de grens opgemerkt. In den omtrek van Visé zijn nergens Duitsche troepen te ontdekken. Het heet, dat een van de faciliteiten, die Duitschland van België bedong, was, het bezetten der vesting Namen. Ingeval er vijandelijkheden tegen België worden gepleegd, heeft Frankrijk zioh be reid verklaard de verplichtingen na te ko men, die het heeft als een van de mogend heden die Belgie's onzijdigheid hebben ge waarborgd. De ministerraad heeft besloten, nog geen beroep tc doen op den waarborg der mo- Igendheden cn te handelen naar bevind van zaken. De Belgische Kamers waren tegen heden morgen bijeengeroepen. De staat van beleg is ook te Antwerpen afgekondigd. Soldaten werden in do rich ting van de noordergrens verzonden, goe derentreinen vol spoorwegrails passeerden. Vrijwilligers, vooral uit. de gegoede stan den, komen zich voortdurend ten stadhuizo aanmelden. Alle telefonische verbinding is geschorst. Hedeman; van de Matin" is, uit Berlijn terugkeerenden door België gekomen. Men •zal nooit 'genoeg de manier kunnen bewon deren, zegt hij, waarop in België de mobili satie tob stand is gekomen. De Belgische regeering en het legerbestuur hebben er alle eer van. Sommige bladen melden, dat honderd millioen in goud naar Antwerpen verzonden zijn. In zoo goed als alle ministeries verza melt men de dokumenten die te Antwerpen moeten geborgen worden. Uitvoer van le vensmiddelen is verboden de meeste, trei nen naar Duitschland en alle uaar Parijs zijn afgeschaft. De opwinding te Brussel is buitengewoon, duizenden bet-oogers eischen, dat koffiehuizen en winkels de nationale vlag uithangen. Het geeft aan de stad iets feestelijks de algemeene geest is trouwens eerder opgewekt dan angstig. De laatste soldaten die vertrekken, wordeD op ovaties onthaald. Te Brussel werd een Fransch officier in groot tenue uitbundig toegejuicht. Men om ringde hem, drukte hera cl© hand, omhelsde hem. Overal weerklonk de kreet: „Vive la France". In triomf werd hij langs de bou levards gedragen. Een Duitsch-vijandige stemming maakt zich moester van liet pu bliek en bij heb oerste schot zullen waar schijnlijk alle Duitechers uit Brussel ver wijderd worden. De Koning, vergezeld Van den minister van Oorlog De Broqueville, den opperbe velhebber Selliers do Moranville en gene raal Jungbluth hebben Vrijdagnacht deriVnt- werpsche versterking geïnspecteerd. Allerzijds worden automobielen, paarden en trekhonden opgeëüjcht. Op bevel van den burgemeester' mogen do bioscopen geen opwindende voorstellin gen van 'oorlogstooneelen geven en mogen tot na-der orde in de koffiehuizen waar mu ziek wordt gespeeld, geen nationale liede ren ten gehoore worden gebraoht. De Geestdrift iu Frankrijk. In Frankrijk is de geestdrift zeer groot. Dit is vooral doordien het land wordt aan gevallen. Van do buitenlanders, in Frank rijk woonachtig, nomen ook velen dienst. De artikelen in de ,,Temps" en de „Dé- bats" zijn vol flinkheid en vol hoop in de overwinniug der Franschen, de overwin ning van recht en vrijheid tegenover het geen de Temps" noemt een onderneming van kapers en roovers. Beide bladen zijn overtuigd, dat Engeland trouw zal staan naast Frankrijk en Rusland. De Débat-s" eindigt aldusIu den rcusachtigen strijd, waartoe onze tegenstanders zonder gewe tensbezwaar oris dwingen, kan Frankrijk vol vertrouwen zijn, daar zij heefteen goed leger, goedo vriendeu en het recht voor zich. Juist toen in verscheidene straten leger- troepen en legertrossen, do mannen met bloemen in de geweren, op de helmen en aan de hoofdstellen der paarden, toege juicht door het bijeengestroomde volk, naar do stations optrokken, kwam te Parijs het beslissende bericht: k ran tonloop ers riepen het rond: De Duitschers waren Frankrijk binnengetrokken Bij de stations was een ontzaglijk gedrang van gemobiliseerden en vreemdelingen. Er waren ook veel vrouwen en kinderen. Dat dringen daargelaten, is er flinkheid en waardigheid. De opgeroepenen zijn ernstig doch vol opgewektheid. Toen het beslissende bericht kwam, heeft het een diepen indruk gemaakt, doch geen verontrusting. Alle gezichten trokken tot ernst, vooral die der vrouwen, dooh paniek is er niet ontstaan. De flinkheid is gebleven. Mannen en vrouwen spraken elkander luide moed in". Sjerif pasja heeft zicli bij het ministerie van oorlog aangemeld om in heb Fransohe leger dienst te nemen. Prin9 Roland Bonaparte heeft aan pre sident Poincaré geschreven, dat hij zich ter beschikking van Frankrijk stelt. Verscheiden Kamerleden hebben zich als vrijwilliger opgegeven. Barrès, afgevaar digde en schrijver, heeft in heb regiment dienst genomon waarbij zijn zoon behoort Lasies in het regiment waarbij ziin twee zonen behooren Maginot, afgevaardigde en gewezen onder-staatssecretaris, in een re giment aan do grens: zoo ook de socialisti sche afgevaardigde Barthe. De groote bladen keuren eenstemmig af, dat eenige Duitsohe winkels en koffiehuizen zijn geplunderd. De „Figaro" noemt de bedrijvers apachen. De prefeob van politie heeft besloten op te treden tegen do kooplieden, die van de omstandigheden misbruik willen maken om hun prijzen buiteneporig te veriioogenOok heeft hij de ingezetenen aangespoord zich niet door verdachte lieden te laten verlei den tot daden die Parijs onwaardig zijn. Het Fransche ministerie is in verband met den oorlogstoestand aanmerkelijk gewij- zigd. Viviani blijft minister-president, doch heeft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan Delcassé overgedragen Clemenceau wordt minister van Binnen- landsche Zaken, Ribot van Financiën en generaal Gastelnau van Oorlog. Generaal Pan is naast generaal Joffre met het opperbevel van het leger belast. De vorming van dit „groote ministerie" heeft in Parijs veel geestdrift gewekt. Kapitein Falriiis over de Duitsche Mobilisatie. Kapitein Fabius, die gisteren uit Alba nië hier te lande is teruggekeerd, heeft een reis vol oponthoud door het in staat van triobilisatie verkeerende Duitschlan l gemaakt en met zijn scherp oog daar heel wat opgemerkt. Het viel hem op dat de stemming in Zuid-Duitschland over het geheel zeer ge drukt was. Slechts zeldzame sporen ont moette hij daar van het oorlogs-enthu- siasme, dat in Pruisen en met name to Berlijn den boventoon voert. Vooral te Munchen was het publiek neerslachtig, bijna tot een paniek geneigd. Men kan vrijwel zeggen, dat alle troe pen benevens de reserves naar de grens gezonden zijn. Te Miinchen was geen mi litair meer te zien. De infanterie is gekleed in de grijsgroe ne uniform, de helmen met cie kappen bedekt. In Tirol liep het gerucht dat Oostenrijk de Tirolsche troepen naar Metz zou diri- geeren, veilig als het zich voelt aan de Italiaansche grens. De Rijnstreek was ook vol militairen; alle bruggen tot ver beneden Keulen be waakt. De bagage werd bij Kranenburg streng onderzocht. In de buurt van Kleef heerschte groote activiteit; vele mitrail leurs vertrokken vandaar, veldtelefonen "werden aangelegd. De Houding van Italië. De Italiaansche legatie tc Brussel heeft officioeL moegsxleeld, dat Italië hen aanzien der oorlogvoerende Europoesche mogendheden neutraal zal blijven. Eiorizelfde verklaring gaf de Italiaanse he gezant te Parijs aan Viviaui, die zeer onder den indruk was van deze verklaring. Do „Daily Ohron." vernam reeds uit Mi laan, dat do ministerraad t-c? Rome bekrach tigd heeft, dat Italië zijn neutraliteit hand haaft, waarbij gowezoa werd o-p do omstandig heid, dat Oostenrijk Italië volstrekt niet op de hoogte hoeft gehouden omtrent liet fftellen van hot ultimatum aau Servië. Bo vendien is Italië onder de voorwaarden van het Verbond mot Dui tschland - en Oostenrijk niet gebondou aau don oorlog doel tc nemen, daor beide landen aanvallend, zijn opgetreden. I)e Italiaajisebe regosring hééft don uit voer der .voornaamste levensmiddelen verbo den. Alle Oostenrijkscho en Duifsclio reservis ten te Milaan, alsmede de consul.generaal en verschillende leden van do Zwitsersohe Pau- selijke garde in Rome ziju teruggeroepen. J Yan de Oorlogsvelden. j Naar ©eu Luiksch blad meldt, ziju Zondag- oohteud 20,000 man DuLtsche troepen, bij Nancy, op Fransch grondgebied doorgedron- I gen, mot groote verliezen teruggeslagen, j De Duitsche grensbewakingstroepen uit J Lublinitz hebben na een kort gevecht Uzes- tochowa ingenomeu. Ook Bendzin en Ka- lisch ziju door Duitsche troepen bezet: Aan de „Temps" worden d.d 31 Juli nog enkele bijzonderheden gemeld over do j krijgsverrichtingen tusschen Oostenrijksche j en Servische troepen. Het telegram, uit Nisj verzonden, luidt: Vannacht, .hebben de Oostenrijkers voor de derde maal getracht, do Save en den Donau, dicht bij Belgrado, over te trekken. In de rivier ligge.i benedenstrooms van de spoorbrug* en heb dorp Ichnifcsa eilandjes, aio den overtocht, vergemakkelijken. De Servische batterijen, opgesteld op de heu vels van Banitsa, Wichnitsa en Pantsoa, hebben do Oostenrijkers evenwel tot den terugtocht genoodzaakt. De verliezen der Oostenrijkers waren zeer groot, de oevers van Save en Donau zijn bezaaid met lijken. Woedend over deze mislukking, hebben de Oostenrijkers hun kanonnen, verborgen achter de heuvels bij Semlin, weer op Bel grado laten spelen, welke stad door de Ser vische troepen ontruimd en onder de be scherming van heb Roode Kruis gesteld is. Dit derde bombardement is ('s avonds?) om elf uur begonnen en heeft veel schade aan gericht. Na heb bovenbedoelde gevecht is de Servische genie er in geslaagd de geheele spoorbrug te vernielen. Oostenrijksche de serteurs, waaronder veel officieren van Servische en Roemeensche nationaliteit, vertellen van onlusten in verschillende garnizoenen. De Magyaren zijn er ontevre den over, dat men hen steeds voorsan plaatst en aan do grootste verliezen bloot stelt. Uit Oejitse wordt gemeld, dat sterke korpsen Servische vrijwilligers op drie pun ten in Bosnië zijn gevallen. De Geldmiddelen. In Rusland is thans bij keizerlijke oekase een moratorium afgekoudigd. Ook Turkije hooft eon moratorium af ge kondigd voor den tijd vaa céa maan^ Dczo regeling geldt ook voor deposito's bij bank!* iusi-ellingen. De Engelsche regeering heeft het voor-, beeld van de afkondiging van ëen morato rium gevolgd. Korte Mededeel in gen. De Russische minister van onderwijs is op zijn doorreis in Duitschland gevangen genomen. Alle verdachte Russen zijn to Berlijn gevangen genomen en de Russi sche consuls zijn uit net land gezet. In Duitschland gaat men voort met ten- dentieuse berichten te verspreiden over het optreden der Franschen. Zoo worlt ook beweerd, dat. Frasnche vliegers over Nederland in Duitschland zijn gaan spioneeren. Berichten over het in de lucht willen laten liegen van bruggen, blijven niet achterwege. Ter algemeene kennis werd gebracht, dat tegen alle personen, die bij een aan slag op spoorwegen of bouv/werken op heeterdaad worden betrapt, op de plaat3 zelf de scherpste maatregelen van straf kunnen aangewend worden, en dat alle personen, die zich op eenigerlei wijze ver dacht maken, aanstonds gepakt, en aan de bevoegde militaire rechtbank overgeleverd worden om geoordeeld en zoo noodig, on middellijk terechtgesteld te worden. Met de petroleum zal men wat zuinig moeten worden, want de standaard Oil Coinp. heeft den uitvoer naar Europa ge staakt. Het Internationaal Socialistisch Bureau te Brussel deelt aan ,,Het Yolk" mede, dat tengevolge van de laatste gebeurtenis sen het Parijsche Internationaal Socialis tisch Kongres voor onbepaalden tijd is uitgesteld Tegengesproken wordt, dat Montenegro eenige vijandige daad tegen Oostenrijk Hongarije ondernomen heeft. Duitschland, Engeland en Frankrijk hebben naar Reuter uit Washington seint aan de Vereenigde Staten ge vraagd, om hun ambassades, zoo noodig, onder hun hoede te nemen. De Amerikaan- sche ambassadeurs en gezanten in 'net bui tenland hebben last gekregen, om aan dat verzoek te voldoen. BlftNENLAHB. De Koningin-Moeder, vergezeld van jhr. De Ranitz eri jonkvrouw Yan de Poll, kwam gistermiddag te één uur per automo biel van Den Haag te Socstdijk aan. Voor het Staatsexamen tot toelating aan dg universiteit, zijn te Utrecht geëxa mineerd 14 oajidtidaten'voor d-> faculteit der godgeleerdheid, enz. en 8 candidateu voor de faculteit der geneeskunde, enz. Geslaagd voor diploma AA. D. Herstel, M. L. Swaab en J. Erasmus, voor diploma B: W. F. L. Buschkens, mej. T. J. S. Reifc- sma, H. Ruemke, mej. C. F. W. Coenen, J. Fotlaar en Chr. de Graaf. Gedurende het examen trok zich een candidaat terug. Het examen wordt voort gezet met 2 canchdaten. Na voortgezet examen slaagden van de vorige groep alsnog voor diploma AC. B. Reinhold en H. W. H. Spitz en voor diploma B A. F. Visser. De commissie voor het examen voor het postradicaal in November bestaat uit de heeren F. H. de Meester, hoofdinspec teur der posterijen B. H. C. Schanikes, S. Beumee, H. J. M. A. Jansen F. van Twisk, T. Jager, H. Smit. D. v d. Hoek, directeuren, resp. to Lisse, Veenendaal, Drachten, Overveen, Zeist, Weert eri Eind hoven, benevens den Leer W. Bruijn Pzn., commies post to 's-Gravenhage. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben do verkiezing (candidaatstelling) van een lid der Provinciale Staten van Noord- Holland in het kiesdistrict Amsterdam VII ter vervulling van de vacature, ontstaan door 't overlijden van mr. H. J. v. Ogtrop, bepaald op Vrijdag 28 dezer. Do stemming en herstemming, zoo noodig, zijn respectie velijk vastgesteld op Vrijdag 4 en 11 September e. k. De gewone audiëntie van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del zal Woensdag 5 Augustus e.k. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 6 Augustus, die van den Minister van Financiën zal op Vrijdag 7 Augustus cn die van den Minis ter van Marine Vrijdag 7 Aug. a.s. niet plaats hebben. Testgevallen op Java. Een regeeringstelegram betreffende pe3t- gevallen op Java van 15 t/m. 28 Juli luidt als volgt: Malang 310 nieuwe pestgevallcn, 254 doo- den Toeluengagoeng 15 Berbek i hoofd plaats Soerab.ija 3 doodelijk© gevallenen in het overig deel der afdeeling Soerabaja 11. Nieuwe gevallen 13 dooden Madioen, 40 nieuwe gevallen 35 dooden Kediri, 73 nieu we gevallen 64 dooden Paree, 83 nieuw© go- vallen; 80 dooden Magetan, 33 nieuwe ge vallen 24 dooden Lemongan 3 ziektegeval len Malang en Magetan in de vorige pe riode nog £6 doodelijke gévallen en 1 ziekte geval.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5