Geachte Stadgenooten 08 Leidsche Oggrafanis-öndernemiag. Coöperatieve Keuken. Openbare Weeping, EO pere. Botiwlerrsin Borst- eu Croydenwp DE HAAS KAMPER UIEN. MOUW STÖKIUÏffi. ingezonden. TB HUUR: Zaterdagen 29 Aug. en 5 Sept. Opgericht 1 Juli 1373 daar wijlen J. GOHDELJEE Sr. Bank v -Leeninshrieljes De Notaris J. C. SPRUIJT en 1 perceel WEILAND, ALPIEN, sr PLATTEGROND en BOEK JES mot perceelbeschry ving zy,n van af 1 Augustus a s. to bekomen ten kantore van Notaris SPRUIJT voor noemd. Sigarenmagazijn Fa. P. J. A. OE MS, Hoogewoerd 8, LEIDEN, Telefoonn. 335. de lekkerste 2yz-Cents-Sigaar. Ondergeteekenden, handel in Koffie, Thee en Koloniale Waren, zien zich met het oog op den tegenweer* dig-en toestand genoodzaakt, alléén af te leveren op conditie, betaling te Leiden by aflevering der Goederen. Nieuwe Rijn-47 48. „De Koffsebaal", FEUILLETON. 1> I A rs A. BINHENLAEIB. De Burgemeester van Domburg. In de gemeenteraadsvergadering van Domburg, de bekende liefelijke badplaats op ;t eiland Walcheren, heeft het erg ge- gespannen tusechen den burgemeester (die antirevolutionnair is) en den raa-d. Voor gesteld werden enkele af- en overschrijvin gen in de gemeentebegrooting 1914, waar onder een post voor extra-politie tijdens de kermis. Door een der leden werd den burgemeester verweten, dat hij, ondanks de raad geweigerd heeft de kermisdagen te verzetten, van Vrijdag en Zaterdag op Dinsdag en Woensdag, toch heeft doorge dreven, om de kermis Zaterdagsavonds te 12 uren te sluiten, hetgeen vroeger altijd 2 uur was, en dat hij, om aan die bepaling kracht bij t© zetten, zooveel politie noodig had. De burgemeester zeide, dat hij reeds van het begin, dat hij te Domburg woont, dus 12^ jaar, zich geërgerd heeft aan het open zijn der kermis na 12 uur, dus op Zondag) hij kon het niet langer met zijn geweten overeen brengen, dit toe te laten. Na zeer heftige discussie werd de volgen de motie met 5 stemmen vóór en 2 onthou dingen aangenomen„De raad der ge meente Domburg, van oordeel zijnde, dat het optreden van den burgemeester in hoo- ge mate in strijd is met de belangen der gemeente, epreekt zijn strenge afkeuring uit en gaat over tot de orde van den dag." Ook werd in den breede besproken het verbod van den burgemeester om des Zon dags te baden na des middags half 1. De burgemeester beriep zich op het voorbeeld in deze door Scheveningen gégeven, waar op geantwoord werd, dat dit een heel an der geval is, te Scheveningen geschiedde dit door het zeebad zelf in verband met de overstelpende drukte, maar hier is het ge daan door den burgemeester. Deze ver biedt wel het baden, maar niet het uitzet ten van stoelen enz. dat nog veel meer en zwaarder werk geeft De burgemeester beriep zich op zijn ge weten en principe, maar door raadsleden werd hem gezegd, dat het dwarsdrijverij is, terwijl hem zelfs verweten werd, dat hij het doet om bij zijn parfcijgenooten in een beter blaadje te komen en dat hij zelf t-och ook anderen hinderde door gra- mofoonmuziek in zijn woning op Zondag en door lid to zijn van een golfclub en dona teur van een voetbalclub. De burgemees ter zeide, voor dit laatste te zullen bedan ken en vindt een spelletje golf of een kaart spelletje thuis niet zoo erg Gedurende de uitgebreide discussie werd o.a. nog gezegd, dat men bij de komst van de burgemeester riep: „Hosanna" en nu „Kruisigt hem". Men ziet, een heel aangename verstand houding is het in het liefelijke Domburg niet Niet Vlaggen te Zaandam. In den Zaandamschen raad werd gaster door het anti.revolutionnair raadslid Fris geïnterpelleerd o-ver het feit, dat ter gele- genhedd van de verjaardagen van prins Hen. diik en prinses Juliana niet van de offi- cieele gebouwen werd gevlagd. Dit feit had, volgens interpellant, ont stemming gewekt in breeden kring. Reeds in de April.vergadering had spreker deze vraag willen stellen. Door een samenloop van omstandigheden moest de interpellatie echter telkens worden uitgesteld. Ons volk is gewoon op dergelijke dagen door het uitsteken der vlaggen, zijn vreug de kenbaar te maken. Dc demonstraties op den verjaardag van prinses Juliana hebben bewezen, dat men ook in Zaandam nog Oranjelievend is. Wethouder v. d. Laan (soc.-dcm): „Kom, dat kunt u zelf niet zeggen zonder lachen." De heer Fris, zijn rede vervolgende, uitte zijn spijt er over, dal het dagelijksch bestuur der gemeente Zaandam zóó ver is gegaan. Al is het waar, dat de sociaalde mocraten in den raad de meerderheid heb ben, toch blijft ook de„ gemeente Zaandam deel uitmaken van Nederland, aan welks hoofd H. M. onze geërbiedigde Koningin staat. De voorzitter, burgemeester ter Laan, verklaarde het gemoedelijk woord van den heer Fris met een even gemoedelijk woord te willen beantwoorden. Er is nu in Zaandam gekomen een so ciaal-democratische meerderheid. Men kan dat ongelukkig vinden of roei mij zeer ge lukkig, zei de beer Ter Laan niemand kan zich er echter over verbazen, dat deze meerderheid, waar zij zich de uiting van de meerderheid der kiezers weet, volgens haar eigen beginselen handelt. De heer Fris had dus niet moeten vragen, want hij vraagt naar den bekenden weg, hij had eenvoudig moeten protesteeren. Met den verj^nrdag van dc Koningin is het iets anders. Niet omdat wij op den 31 en Augustus koningsgezinder zijn dan thans geen sprake van. Een sociaal-democraat blijft republikeinsch gezind. Men heeft mij hier neergezet als sociaal-democraat,- een loyaal standpunt dat ik ten zeerste toe juich. Wanneer wij nu op 31 Augustus de vlag uitsteken, manifesteeren wij alleen, dat wij Nederlanders zijn, en daarom, volgens de wet, op den verjaardag van Haar, die toevallig hoofd van den Staat is, de vlag uitsteken. Niemand kan het dagelijksch bestuur der gemeente tot het uitsteken van de vlag dwingen, vervolgde de heer ter Laan. Doen wij dat op den verjaardag der Koningin toch, dan zou dat moeten worden gewaar deerd, omdat het bewijst, dat we de zaak niet op de spits willen drijven evengoed als men 't moet waardeeren, dat wij op onzen feostdag, niet de Nedcrlandsche vlag, desnoods met een rooden wimpel, hebben geplant op het stadhuis. We lieten het na, omdat we niets onnoodig wilden prikkelen, omdat we van oordeel zijn, dat het hem niet zit in uiterlijk vertoon, om dat onze sociaal-democratische waarde en waardigheid zich uiten kan in rustig wer ken omdat wij het beter achten goed werk te doen in het stadhuis, dan een enkelen keer een vlag uit te steken op het stad huis. Wat het houden van optochten op Zon dag betreft (waartegen de heer Fris óók bezwaar had gemaakt), wilde de heer Ter Laan alleen zeggen, dat, zoolang Neder land de vrije propaganda toelaat, van B. en W. van Zaandam geenszins verwacht kan worden, dat zij die vrijheid aan banden zullen leggen. De straat is vrijde burge meester heeft alleen te zorgen voor hand having van de orde. De heer Fris wilde uit beginsel óp Zon dag geen optochten houden. In de praktijk beteekent dit, voerde de heer Ter Laan hier tegen aan, dat het houden van optochten eenvoudig onmogelijk wordt gemaakt, aan gezien de arbeiders, behoudens bij zaken van buitengewonen aard, zich op een dag in de week niet voor een optocht vrij kun nen maken. De interpellaties waren daarmee ton einde. Uit Oost-Indic Wcsterafdceling van Borneo. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië bij het ministerie van Koloniën ontvangen te legram, heerscht ook in de onderafdeeling Smgkawang, van de residentie Westeraf- deeling van Borneo, verzet en is het in Bengkajang (onderafdeeling Lara en Loe- war) onrustig. In Zuid-Montrado (onder afdeeling Singkawang) is licht gewond de lste-luitenant der infanterie G. P. van der Waart van Gulik, en zwaar een Amboi- neesch sergeant en een inlandsch fuselier deze laatste is sedert overleden. Gesneu veld is een inlandsch fuselier. Tot leeraar in de scheikunde aan het gymnasium te Tiel is benoemd dr. J. H. Slothouwer, directeur der H. B.-S aldaar. De echtgenoot© van minister Lely is plotseling overleden. De examens voor het surnumerair der dir. belastingen, invoerrechten cn accijns zen, voor surnumerair cSer grondbelast-in voor adspirant-veiiiicatour der inv. en. accijnzen, alsmede het vakexamon voor laatstgemeld ambt, zijn voorloopig uitge steld. Do aJgemeene vergadering van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, welke op 4, 5 en 6 Aug. te Zwolle zou worden ge houden, is uitgesteld. Hebzuchtige Winkeliers. Geachte Redacteur. Verzoeke een plaatsje in Uw veel gele zen Blad. Bij voorbaat mijn dank. Is het niet ongelukkig genoeg, dat do meeste huisvaders hun gezin moeten ver laten, en hun vrouw en kinderen aan hun lot moeten overlaten t lk ben gegageerd j als korp. der artillerie en heb Lombok en Atjeh mee gemaakt, en begrijp wat het is die toestanden ik ben nu gehuwd cn bob twee kinderen, en als het Vaderland ol de gemeente mij noodig had, dan was ik pro sent. Maar ik zou niet tevreden wezen, als mijn vrouw en kinderen omkwamen van den honger. De Regeering geeft vergoe ding, om den nood zooveel mogelijk tegen te gaan. Maar sommige winkeliers en aard appelenhandelaars, zonder gevoel en ge weten, hebben munt geslagen uit de el lende van die menschen. Als ik iets te ver tellenhad, liet ik ze allen tuchtigen, die geldduivels. Wanneer zij hadden moeten inslaan, dan ware het een ander geval ge weest het is te hopen, dat zij er niet van zullen profiteeren, en dat de autoriteiten vlug ingrijpen en het publiek hun den han del niet vergunst. Hoogachtend, J. L/EEFLANG, Bronkhorststraat No. 8. Maresingel. Leiden, 3 Augustus 1914. Ondergeteekende maakt hiermede bekend, dat Zy de Schoenmaker^ en Stikkery, door wyien haar man ge dreven, op denzelfden voet zal voort zotten, hopende hierdoor in het onder houd van haar zwaarbeproefd gezin te voorzien. Vertrouwende op U aller gunst, beleefd aanbevelend, Uw Ed. Dienaresse Wed J. P. v. d. HOEK v. Wijk, 310 14 Zydgracht 2. HARÜÏIOOREXD. De bakende electr. Hoorappa- raten van TBE MEARS EAR PHONE COMP., worden uitsl. door ons geleverd. Brochure gr. op aanvr. MEARS EAR PHONE COMP. Plantage Middenlaan 62, Amsterd. 5790 8 6725 13 een aparte bovenwoning;. Hooi gracht 24, b8vatt.Kamer, Suite, 4 Kamers, Keuken, Zolder. Te bêvr. R(jnsburgerweg C 19, Oegstgoest. 5066a 6 Not VAN BI A TH KL bericht, dat de veikoo- pingen van 1 tot 8 Aug., voorloopig worden nit-jeste!*! tot Directeur: Kantoor: J. DIK.KSE Jzn. HOOIGRACHT 33. TELEFOON 5',[2 18 Het Bestuur van de Coöoer. Keuken alhier, acht zich verplicht aan de Leden door deze bekend te maken, dat ten gevolge van de stagnatie in het maatschappelijk verkeer, alle aangegane verbintenissen tegenover de leden slechts onder voorbehoud worden aanvaard, en dat het Bes: uur zich in geen enkel opzicht aansprakelijk stelt, wanneer door nood gedwongen ten opzichte van het verstrekken van maaltijden, eventueel niet meer aan allo verplichtingen kan worden voldaan. 39J 40 Tevens wordt den leden hekend gemaakt, dat van af heden, de bonboekjes slechts verkrijgbaar worden gesteld, onder overlegging van uitsluitend afgepast ge3d. HET BESTUUR. koopt tegen de hoogste waarde II. J. r. AHKUONGEN. 90 5 Haarlemmerstraat 238* (wegens sterfgeval.) te ALPHES" a/cl. llsju, zal al iaar in het Hótel „St. Joris" bfj veiling op Donderd. 20 Aug. '14 by toewijzing op 27 '14 telkens 's morgens elf aar, pnbliek vetkoopen: ter grootte van ongev Hectaren, gelegen aan en naby de Emmalaan en naiiy den voormaligen tol, Noord- zyde van het dorp Aanvaarding in genot 15 November 1914. 215 35 Betaling der kooppenningen op Donderdag 1 October 1914. •1 f 1.05 gr. fl. f 0.65 kl.il. 5137 6 389 20 393 50 Zij was daarin haar zusters voor geweest, die reeds den geheelen avond denzelfden drang in zich voelden om aan haar gevoelens uiting te geven. Nu klonk een klagend gezang: „Home, sweet Home!" Voor de ramen jankte een hond in weemoedige, langgerekte klanken. De oude krijgsman stond woedend op. Hij had pas de helft van zijn couranten gelezen en verliet met een vluchtigen groet het vertrek. Ook het echtpaar uit Berlijn maakte aanstalten om te ver trekken. „Ik geloof, dat het tijd voor mij wordt om mijn kamer op te zoeken", verklaarde Hanna Degen nu ook, „anders kan ik morgen bij zonsopgang niet uit de veeren keepen". „Zullen wij morgen onzen gemeenschap- pelijken patiënt bezoeken, ons samenzijn is immers zonder twist en strijd afgeloo- pen? Wij kunnen hier de praktijk wel sa men uitoefenen!" beweerde Steiner. „Goed, laten wij samen gaanTot weerziens en aangename nachtrust I' ll. „Ei, ei", zei de dokter, „wat is dat nu vandaag?" Hij richtte zich verbaasd in zijn bed op. tiet was plotseling geducht koud gewor- en. Er viel een droefgeestig grijs mor genlicht in de kamer. De ramen rinkelden in den wind eri men hoorde den regen tegen de ruiten kletteren. Nu kwam er natuurlijk niets van het beraamde uitstap je naar den Rabensteinl Of Hanna reeds op zou .zijn Er waren veertien dagen verstreken, in een oogwenk omgevlogen. Zij waren zeer goede vrienden geworden. Een lief, aardig meisje, maar een geëmancipeerde. Steiner lachte vroolijk. Wat pasten zij uitstekend bij elkaar, hij, de verstokte vrijgezel, zei, de trotsche, onafhankelijke, die het huwelijk verachtte, „onze eenige dame", zooals Albert, de kellner, haa. zoo juist betitelde. Wat was zij den dag na hun eerste ken nismaking tegen hem uitgevaren, op den terugweg van Elberstein, na het bezoek aan deD zieken houthakker, toen hij haar scherstend zijn twijfel omtrent haar be sluit, om nooit, nooit te trouwen, had te kennen gegeven. Hoe hadden toen die heldere, groote oogen gefonkeldZij, Hanna, zich onder hét huwelijksjuk buk ken? Eer ging de wereld ten onder! Wat was het toch heerlijk vrij en onafhankelijk te leven, ongebonden, zich niet naar Je luimen van een brommerigen man te moe ten schikken! Veel te reizen, landen en menschen te leeren kennen, vandaag hier, morgen daar en als men de wereld van alle kanten had bekeken, dan zich ergens te vestigen en zijn kennis ter beschikking van de lijdende menschheid te stellenOf hij meende, dat zij er naar haakte de sla vin van een man te worden, nadat zij zich uit eigen kracht een positie in de maat schappij verworven, nadat zij tallooze moeilijkheden overwonnen had Stellig niet I Het was niet zoo aanlokkelijk om aan een man geketend te zijn, een man te dienen en zijn eigen wil te onderdrukken. O, deze geëmancipeerde met haar vijf en twintig jarenHij schoot, nog eens in den lach. Doch opeens werd hij ernstig. Hoe lang zou dit heerlijk samenzijn nog wel duren Hij voelde een steek in 't hart bij de ge dachte, dat zij spoedig van elkaar zouden afgaanhij hierheen, zij daarheenals twee vreemden, die elkaar nooit hadden gezien. Een verrukkelijke kleine episode in het levensboek vol afwisselingen. Hij schudde onwillekeurig zijn hoofd. Hij dokter Steiner, was toch niet mogelijk ver liefd op dit meisje, dat hij pas sinds veer tien dagen kende Hij sprong haastig uit zijn bed en begon zich aan te kleeden. Zijn bewegingen wer den echter steeds langzamer. Hij begaf zich naar het raam en keek peinzend naar bui ten. Reeds de dichtstbijzijnde bergen waren als achter een muur van nevel en mist verborgen en de gelijkmatige, grauwe, zwa re lucht scheen op de bosschen neer te hangen. Een afschuwelijk weerWat kon men vandaag beginnen? Of zij op haar kamer zou blijven Altijd weer zij En telkens weer die ge dachte aan de scheiding; dat beklemmende gevoel van eenzaamheid Nog pas gisteren hadden zij over hun plannen gesproken, onverschillig als twee kameraden, die van hun vacantie reizen spreken en het als iets v inzelf-sprekenis beschouwen, dat zij elkaar spoedig niet meer zullen zien, niet meer kennen en - vreemden zijn zullen, evenals vóór dien tijd. Als de regen nu maar wilde ophouden, dit gekletter, zoodat men wat kon begin nen I Zij was gewoon haar ontbijt op haar kamer te gebruiken en ook hij liet het nu boven komen. Eindelijk nam hij een bock ter hand, doch het wilde met het lezen niet recht vlotten. Het was beneden levendig geworden. Er was den vorigen avond een nieuwe familie aangekomen, een rentenier uit Leipzig met een paar mooie dochters, en twee jonge, opgeschoten bengels. Lieve hemel, nu be gon de marteling reeds weerDe familie uit Leipzig en die uit Engeland betwist ten elkaar zeker de piano. Dat kan een mooie boel worden! Yobral als het acht veertien dagen aan éón stnk regende, zooals het al den schijn had. Het was nu trouwens reeds spoedig elf uur; hij had vandaag behoorlijk over zijn tijd geslapen. De piano dreunde en jam merde in de hoogste tonen, in de diepste weeklachten. Zouden er mogelijk drie zijn dacht Steiner en trachtte verder te ven. Het ging niet. Woedend slinger do hij het boek in een hoek en stampte mot zijn voeten. Dat was immers niet om uit te houden! Alles wèl beschouwd, was het toch beter om voor het middageten een kleine wan deling iü den regen te ondernemen. Het was altijd nog aangenamer nat te worden dan zich hier verder te laten martelen. Wellicht werd het weer beter; de lucht scheen wat op te klaren. Er klonken op de met een looper beleg de gang gedempte voetstappen- Het vol gende oogenblik werd er geklopt. De kell ner, nog in het schilderachtige grijze jasje van het land, trad binnen. „O, mijn waarde, brengt gij het heug lijk bericht, dat de barometer stijgt?" vroeg Steiner. De aangesprokene keek den gast eenigen tijd met zwijgende verbazing aan, voordat hij hem had begrepen. Toen zonk zijn onderlip zoo diep naar beneden als de ba rometer zelf. „Neen, mijnheer, hij is nog niet gestegen, eer gedaald." JrAha, moet gij mij mogelijk vragen, of het pianospel mij ock hindert!" De kellner glimlachte discreet. „Er is reeds een snaar gesprongen en het peda.il is nu ook lam. Het instrument houdt het -niet lang meer uit „Gode zij dank! Er is toch mogelijk geen pianostemmer in het stadje? Maar wat brengt gij mij eigenlijk voor nieuws?" „Ik moest u dit geven." Dokter Steiner nam den brief. Hij ont stelde. Een vreemd handschrift, groote, forsche letters. Geen postzegel, geen post stempel, dus in Berchtesgaden afgegeven I Hij maakte het couvert open. „Is juf frouw Hanna Degen reeds beneden?" vroeg hij vrij onverwacht. De kellner, die reeds bij de deur was, keerde zich snel geheel verbaasd, om. „De eenige dame? Weet u dan niet „Wat moet ik weten?" vroeg Steiner verschrikt. „De eenige dame is reeds weg, vanmor gen vroeg met den eersten trein naar Freilassung." „En komt zij niet terug?" „Ik denk van niet, zij heeft haar reke ning verlangd en die betaald. Andreas moeit haar bagage naar München zenden." „Zoo, zoo!" stotterde Steiner verstrooid. Hij voelde, dat hij bleek werd. „Ik dank u!" De kellner verdween. Hij wierp in het heengaan een misnoegden blik door het raam op de grijze, naargeestige lucht. „Nu is die hier ook niet lang meer!" dacht hij, „en als het zoo doorgaat, vertrekken' zij allen weer." Dokter Steiner las het briefje. Het werd hem opeens zoo beklemd en treurig om 't hart. Nu was de scheiding er immers, en veel sneller dan hij had gedacht. Een paar, korte, vriendelijke, nietszeggende afscheids woorden, zooals dat voor een kennisma* king van veertien dagen op reis betaamt. Of zouden de woorden toch een verbor gen zin hebben, een tóespeling bevatten? „Ik moet vertrekkenik heb hier bij reeds te lang vertoefd." Weer zag hij die zonderlinge uitdruk king in haar mooie oogen, toen zij nog gisteravond over hun plannen spraken. Zou Hanna Degen voor haar principes van vrijheid en onafhankelijkheid beducht zijn geweest, dat zij zoo haastig, zoo heimelijk was heer egaan? Hij durfde dat nauwe lijks denken. Maar één ding stond nu bij hem vast: Berchtesgaden had al zijn aan trekkelijkheid voor hem verloren. Wat hatf hij nog te zoeken in deze eenzame bergen, onder dezen droefgeestigen hemel, in dit vreeselijk hotel Nog 's middags van dienze 'den dag reis* de dokter Steiner over Freilassing en Mün chen naar huis terug. Zes weken later bewoog zich door da straten van Killingen oen nog jonge, maar gezette man. Alles aan hem was rondd© wangen, de hals, de schouders, de boenen* Uit het gezonde, frissche gelaat keken eeni paar vroolijke, bruine oogen. Een welbekende verschijning in de tam©- lijk groote hoofdplaats van het district; dc rijke apotheker Bertram. Een war© geluksvogelZelfs een gezonde, knapp© man, getrouwd met een allerliefst mooü vrouwtje en geld in overvloed. Die had aL le reden om goed geluimd te zijn. Gedachteloos voor zich heen fluitend, slonterde hij voort en zoclit zorgvuldig elk plekjo scha-duw op; het begon reeds zeen, warm te worden, men schreef immers aï midden Juni? ("Wordt vervolgd),.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6