HET BESTUUR der LEIDSCHE SPAARBANK bericht, dat tot nadere aan kondiging de SPAARBANK eiken werkdag zal geopend zijn van des voormiddags HALFELF tot des namiddags EEN uur; de Zittingen van 1-2 uur en de avond zittingen zullen voorloopig NIET GEHOUDEN WORDEN. N°. 16696 Zaterdag 1 Augustus. I>er<le Blacl. A0. 1914. MAANDELIJKSCH OVERZICHT DER LEIDSCHE SPAARBANK Offieieele Kennisgeving. BUITENLAND. Jaurès vermoord. Eerste Kamer. Tweede Kamer. LEIDSCH DAGBLAD RECLAMES, 40 Cents per regel. t T Tl f,i m n Juli 10l4fc. DEBET 1914. Onroorend» goederen f 19.610.87 Onderhoud onroerende goederen 372.03 Meubilair828.65£ Spaerbusjes319.69 gasBa228 526.724 Effecten 1.750.083.624 Prolongation486.000.— Hypotheken 860 750. Diverse Onkosten8.041.49^ f 8.842 913.05 CREDIT 1914. Inleggers (sonder rente) Reserve weduwen en weezon Interest Huur ven hulzen Nederlandsche Bank 876 205 RESERVE 1914 f 233 790.81£ HOOFDKAPITAAL Inleggersrekening 1914. ra ma i>o m Saldo aanvang der maandf 3.087.569.49 5*00- 177.893.45 50 731 46 Bijgeschreven rente op afgeloste boekjes 712.54 359.60 3.266.176.48 880.000.— Terugbetaald I889.763.38 Saldo van hst tegoed einde der maand f 2.926.422.10 Aantal Inleggers 1914. Aanvang der maand13829 Nieuwe Inleggers94 8.842.913.05 18923 Inleggers waarmede Is afgerekend 118 Einde der maand13807 Inlage alt Spaarbns)es 1914. In deze maandf 984.59 Aantnl Inlagen 1914. In deze maand 1661 Aantal terugbetalingen 1914. In deze maandjgoa Totaal Ingelegd 1914. Sedert 1 Januarif 1.074.970.38 Totaal terugbetaald 1914. Sedert 1 Januarif 185.546.89 Totaal nit Spaarbagjes 1914. Sedert 1 Januarif 8669.77 VERKIEZING KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester on Wothoudera van Leiden 8eaien de besluiten van den Minister van Landbouw, Nijverheid on Handel van den 29en Juli 1914, No. 2025, Afdeeling Arbeid; Brengen ter algemoeno konnis: lo. dat de stemmingen tor verkiezing van 6 loden-patroons en 5 loden-werklieden der kamer van Arbeid voor do Voedlngs- on Cenotmlddslen, dl® behooren te worden benoemd ter vorvuliing van de op 15 December 1914 open zijnde plaataon. gullen plaats hebben op Woensdag 2 September 1914 en de horstommlngen, zoo noodig, op Woens dag 9 September d.a.v.i 2o. dat (le stommingen ter verkiezing van 5 leden-patroons en 5 leden-werlcliedon der Kamer van Arbeid voor do Textielnijverheid, die behoo ren to worden benoemd tor vervulling van do op 16 December 1914 open zijnde plaatsen, zullen plaats hebben op Vrijdag 4 September 1914 en de herstemmingen, zoo noodig, op Vrijdag 11 Sep tember d.a.v. 3o. dat de stembureau* zitting zullon houden In een der lokalen van het Raadhuis, voor zoo veel betreft de verkiezing voor do Karaor van Arbeid voor de Voodings- en Genotmiddelen, van Ó6n uur des namiddags tot drie uur dos namid dags en van acht uur deB avonds tot tlon uur des avonds en voor zooveel betreft de verkiezing voor do Kamer van Arbeid voor do Textielnijverheid van elf uur des voormiddags tot twee uur des namiddags en van zes uur des avonds tot acht liur dos avonds. Voorts vestigen zij do aandacht van belangheb benden op den inhoud van do artikelen 17 on 18 der wet op de Kamers van Arbeid, luidende als volgt: Artikel 17. „Hot hoofd of do bestuurder van een bedrijf of een onderneming, waarin personen die op een klozerslijst voor een Kamer van Arbeid zijn ge plaatst, arbeid verichten in fabrieken en werk plaatsen, is verplicht te zorgen, dat ioder van dezen gedurende ton minste tweo achtereenvol gende uren van den voor de stemming bepaalden tijd gelegenheid vinde om mede te werken tot. de keuzo, waartoe hij bevoegd is". Artikel 18. „Het hoofd of de bestuurder in hot voorgaande artikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zijn fabriek of werkplaats, op een plaats, waar ar beid wordt verrioht, fcedurondo tweo werkdagen vóór en tijdens de tot stemming bepaalde uron, op een zichtbare wijze is opgehangen een door hem onderteekendo lijst, de uron in hot "voor gaande artikel bedoeld, vermeldende voor elk af- gondorlUk of groepsgewijze of voor allen geza- tnonlijk". ,,Op de woorden „arbeid" en „fabrieken" en „werkplaatsen" In dit en in het vorige artikel is 5 1 dor Arbeidswet, met uitzondering van het laatste lid van art. 2, toepasselijk". Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. 0. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJBN. Seoretarls. Lelden. 31 Juli 1914. Daar komt uit Parijs do vroeeelijke tij ding dat Jaurès, de leider der Fransohe so ciaal-democraten, vermoord is. Jauès had met eenige vrienden in het café Croissant geiten hij zat bij een raam, dat op straat uitzagmen had opgemorkt, <Jat er een groep jonge lieden bij het raam stond. Opeens werd het gordijn voor het raam, Waaraan Jaurès zat, opgelicht en een re volver er door gestoken. Vóór Jaurès een beweging had kunnen maken, kreeg hij twee schoten in het hoofd. De moordenaar is aan- gohouden. Toen hij naar het politie-bureau geleid werd, zeide hij, dat hij nog een revolver in zijn zak had. Het wapen werd hem terstond «tgenomen. Bij zijn ondervraging weigerde bij zijn identiteit bekend te maken. Het eenige papier, dat hij bij zioh had was een kaart waarop stond, dat hij de Louvre- Bchool bezocht. Jaurès ie slechte 55 jaar oud geworden. De „Figaro" geeft EEN BRIEF VAN den inhoud weer MEVR. GUEYDAN. van een brief, dien mevrouw Gueydan, de eerste vrouw van Cailkuix, geschreven heeft aan mr. Labori, den verdediger van mevrouw Oaillaux. Meester Labori, zoo schrijft mevrouw Gueydan, ik heb niet de middelen te be- oordeelen, tlot wolke gij uw toevlucht ge nomen hebt om het requisitoir op te stel len, dat gij voor het hof van assisen tegen de slachtoffers uwer beide oliëntlen gehou den hebt. Maar het is mijn recht feiten recht te zetten, die fa mijn nadeel verdraaid zijn. Mevrouw Gueydan spreekt dan over heli teruggeven van de foto's der brieven, die „intieme brieven" genoemd zijn en over door Caillaux geuite en door Labori over genomen verdachtmakingen die bij haar schoiding mn CaAllaux to pas gebracht zijn „en de gescheiden vrouw blootstellen aan ik weet niet welke vermoedens, die door niets gerechtvaardigd zijn, zooals u heel goed weet, mijnheer 1' Mevrouw Gueydan schrijft verder Een enkel woord nog. Gij hebt er spijt van, monsieur le b&tonnier, dat gij toege geven hebt aan een minuut van oprechte ontroering, toen gij zaagt, hoe ik er in een plotselinge opdrift toe kwam de brieven, waarover zoovéél gesproken was, in uw handen te stellen. Nu schaamt gij u over die goede opwelling als over iets, dat niet paste in het melodramatische repertoire van uw wolsprekende advokaten-gevoeligheid. Tal leyrand zeide: „Pas op voor de eerste op welling, zij is de goede". Doe ons niet gelooven, dat gij db uwe betreurt en d)a<t gij neiging zoudt gevoelen u daarover op mij te wreken. Ik zou u beklagen zoo u er toekwaamt uw eigen oprechtheid te ont kennen, maar ik zou niet toelaten, dat u d»> mijne aanvalt. En nu genoeg, mijnheer, ik spreek voor hot laatste over deze ellendige dingen, waarin men mij zonder aarzelen betrokken heeft. Gaat gij voort met spreken, meester Labori, dat is uw rol. Ik keer tot Be stiltö terug. w. g. Borthe Eva Gueydan. KORTE BERICHTEN. De toestand van den hertog van Aosta eohijnt opnieuw zorg te baren. Althans in dien we de berichten kunnen gelooven, die uit Napels komen, waar do prins ziek ligt. Heb worden nu al twee maanden, dat de hertog van Aosta aan zware koortsen lijdt. Zijn gestel is zoodanig uitgeput en z'n krachten zijn zoo afgenomen, dat de docto ren deze nieuwe instorting niet zonder vrees aanzien en ernstig bezorgd moeten zijn. De bevolking van Napels interesseert zich zeer voor den zieke. Het prooes tegen Peruggia, den man, die de „Gioconda" uit het Louvre meenam, ie "Woensdag voor het Hof te Florence be handeld. De rechtbank erkende de juistheid van eenige argumenten door de verdediging aangevoerd en verminderde de gevangenis straf van Peruggia tot zeven maanden en acht dagen. De president gelastte de onmid dellijke invrijheidssteJling van beklaagde, die reeds dien tijd in voorarrest had door gebracht. Huerta vertrekt 9 Augustus van Jamai ca naar Santander. Kardinaal Lugari ia overleden. De vertegenwoordiger van Caibajal te Washington verklaart, dat Carbajal en Carranza een definitieve schikking omtrent de overneming der rogeering in Mexico door Carranza getroffen hebben. Laatstgenoemde heeft allen amnestie verleend, behalve hun die rechtstreeks bij den moqrd op Maderoa betrokken zijn. Deze laatste zijn trouwens allen gevlucht. Volgens do authentieke berichten is de ontmoeting tusschon den grootvizier en Ye- nizelos, die te Brussel zou plaats hebben, niet opgegeven. Venizelos verwacht te Mün- chen het bericht, wanneer de grootvizier vertrekt. De ingenieur Pierre, die na„langen tijd. in voorloopige liechtenis te hebben doorge bracht op verdenking zijn patroon,, den in dustrieel Cadiou te hebben vermoord, was vrijgelaten, zal toch nog terechtstaan. Hij is naar het gezworonenhof te Hennes vter- wozen. Te Orsun (bij Lourdes) is een bpurte trein door een sneltrein aangeredennegen passagiers zijn gewond, waarvan drie zwaar. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat den mié- 'dadige hand den wissel heeft vet zet. Invaliditeitswet. Blijkens het af dee lings verslag van de Eer ste Kamer omtrent het wetsontwerp tot voor ziening in de gevolgen van het gelijktijdig aanhangig maken van een groot aantal be roepen betreffende het reoht op de rente, bedoeld bij de artti 369 en 370 der InvalL diteitswet hadden vele leden ernstige bezwa ren tegen dit wetsontwerp. Zo verwijzen naar de bezwaren, in het voorloopig verslag en de vergadering der Tweede Kamér te berde gebracht en door de regeering li. l aller minst afdoende weerlegd. Ze blijven in het ontwerp zien een onderstboven kecren van do algemeen geldende regelen onzer rechts bedoeling en achten het een bedenkelijk ante cedent om af to wijken van het beginsel, dat een rechterlijke uitspraak eerst uitvoer baar wordt, wanneer zij in kraoht van ge wijsde is gegaan. Hier wil men aan iemand een reoht toekennen, ook waar later zou blijken geen reoht te hebben bestaan, en de Rijksverzekeringsbank dwingen reeds aan een uitspraak, die zij onjuist vindt, uitvoe ring te geven, vóór dat de rechter in hooger beroep hoeft beslist. Ook wordt de uitspraak van den 1 ageren rechter gesteld boven die van den hoogeren, liet eerste onderzoek bo ven het latere grondiger, allioht ook meer deugdelijker. Het motief, dat de aanvragers ten gevolge van de veelheid der zaken langen tijd op de eindbeslissing moeten wachten, kwam hun veel te zwak voor, om ter wille daarvan op de uitspraak in tweede instantie vooruit te loopen. Ei' waren ledon die betwijfelden, of de z.g. noodstand een zoodanig ingrijpen van den wetgever als hier wordt voorgesteld wet tigde. Tegen bovengenoemde beschouwingen werd door andere leden opgemerkt, dat de bevoegdheid van dan rechter is ontleend aan da wet en dat dus ook de wet zooals hier kan bepalen, dat een uitspraak van een raad van beroep ingaat vóór de beslissing In hooger beroep is gevallen. Zij erkenden, dat, bijaldien do Centrale Raad afwijzend be sliste, de betrokkene eon onverdiend buiten kansje heeft gehad, maar vondau, dat geen groot bezwaar, omdat hot doorgaans tooh beüwftdgeA ia! betreffen. Wettelijke regeling aanleg enz. van havens. Door de heeren Van der Molen en Gvrretson is, naar men weet, ingediend een Voorstel van wet tot regeling van den aanleg, de uitbrei ding en de exploitatie van havens, geschikt voor het laden en lossen van zeeschepen. Deze wetsvoordracht strekt tot het aanvul len van een leemte in onze wetgeving, waar van het bestaan in de laatste jaren bijzon der is gebleken. Tenzij bijzondere omstan digheden cenigé vergunning ingevolge wet of verordening vereischen, slaat het ieder geheel vrij om waar en zooals hij dit wenscht over te gaan tot den aanleg en do exploitatie van oen haven, die in rechtstree.ksaha gemeenschap staat met open bare wateren. Dat uit dezen toestand nog geen ernstige moeilijkheden zijn voortgesproten is een ge volg hiervan, dat de havenexploitatie tot dusver als regel nog berust in handen van de overheid, waarin zij van nature ook be hoort. Doch in den laatsten tijd dreigt hierin meer en nicer verandering te komiein. Aan den Nieuwen Waterweg zijn thans reeds door particuliere maatschappijen een tweetal ovorlaadhavens aangelegd, terwijl door andere maatschappijen getracht wordt, daar of elders nieuwe havens te maken of bestaande te veergrooten. De voorstellers meen en, dat op dezen weg niet mag worden voortgegaan, zonder dat de noodige waarborgen bestaan, dat dit streven van oeVereigen aars niet ten nadeelo komt van het algemeen belang, hetwelk bij den aanleg en de exploitatie van havens zoo nauw is betrokken. Ten bewijze van dit laatste wordt gewezen op de gevaren voor de openbare gezondheid, die inhaerent zijn aan de zeescheepvaart, en die een waakzame sanitaire zorg noodig ma ken op de ongelukben, die bij den haven arbeid zoo veelvuldig voorkomen on die in richtingen tot het verleenen van hulp cn de aanwezigheid van behoorlijke medische hulp vereischenop de talrijke diefstallen, die blijkens de ervaring in los. en laadhavens woTdon gepleegd, en die een behoorlijke af sluiting en vcrliohting en een scherp politie toezicht vorderen, wil die haven geen broei nest van misdrijven worden. Worden nu, zoo als veelal het geval is, particuliere havens aangelegd aan een rivieroever in Oen lande lijke gemeente en zijn aldaar de bovenge noemde maatregelen niet naar behooren ge troffen, dan zal ter plaatse een toestand ontstaan, die in meer daii een opzicht ge vaar kan opleveren voor do openbare orde, veiligheid en gezondheid. Bovendien zal in do hand gewerkt worden het ontstaan aan onzo rivieren van grootere en kleinere be volkingsagglomeraties, die zelve niet in staat te voorzien in hetgeen van publiek standpunt noodig is daarvoor bijna uit sluitend zullen zijn aangewezen op da kas der landelijke gemeente, waar zij toevallig zijn gevestigd, cn aldus zullen medewerken om het aantal noodlijdende gemeente tie Vör- grooten. Ook mag nieb uit het oog worden verloren, dat de aanleg eener voor zeeschepen bruikbare haven aan een onzer grooto water wegen of het bezit van eon zoodanige haven door een buitenlandscho maatschappij nadeer lig, ja gevaarlijk zou kunnen zijn voor de veiligheid van den staat. Gelijk in menig ander geval (Spoorwegwet, Telegraaf, en Te- lefoonwet, ontworp.Electriciteitswet) be hoort ook hiór de w,et het middel to geven om, heb algemeen belang, togen sc^ajde tej vrij waren. De regeoring verklaarde in de mém', van antw. op hoofdstuk IX der begrooting voor 1911 het volgende: De wenschelijkhedd van wettelijke bepalingen, welke aanleg ön exploitatie door anderen dan het rijk van een rijksconcessie afhankelijk stellen, Werd door den ambtsvoorganger ingezien. In ovefc. leg mot de hoofden van andere befcrokkéfc departementen werd een wetsontwerp tot n*. geling dezer aangelegenheid in gereedheid gebracht." Mocht aanvankelijk uit dit antwoord wor den afgeleid, dat de tegenwoordige Minister van Waterstaat het standpunt van zijn voor ganger deelde, nu de indiening van een wets ontwerp uitblijft en er intussclicn beslis singen zijn on zullen worden genomen, die het vraagstuk van de .particuliere haven- exploitatie uitermate urgent maken,- meenen de voorstellers zelf hot initiatief te moeten nemen en stellen voor aanleg en exploitatie van los. en laadhavens aan openbare wate ren slechts te vergunnen na een voor dat doel verkregen concessie van de kroon, die daarin uiteraard alle voorwaarden zal stellen, die in olk concreet geval ter bescherming van heb algemeen belang gewenschfc zijn. Önnoo- dig achten zij de concessie daar, waar dé havenaanlcg berust bij de overheid, van wie mag worden verwacht, dat zij gelijk tot dusverre als regel gebleken is behoorlijk voor do aan haar toevertrouwde belangen zal weten te waken, zoo mede ton aanzien van dio havens, waarvan in verband met hét doel, waarvoor zij bestemd zijn, de boven gesignaleerde bezwaren voor het algeméén belang niet zijn te vreozen. Mede is getracht de aan hot water gelegen industrieel© onder nemingen, die voor haar bedrijf een havent jé behoeven,, niet meer te belemmeren dan in het algemeen belang noodig is. (Aan de kroon wordt de beslissing gelaten, in hoeverre voor het opleggen der voorwaarden in ©enig concreet geval reden is) BIKfóEHLAiïD. H. M. de Koningin, ciio voornemens was heden, met het oog op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, naar •Soostdijk to vertrekken, zal voorloopig daar niet heengaan. Tijdens de afwezigheid met verlof van clen minister van Waterstaat, dr. Lely is de minister van Landbouw, mr. Treub met het beheer van het waterstaatsdeparte- ment belast. De heer Lely zal zijn verlof afbreken en wordt spoedig hier terug verwacht. Te Rotterdam is opgericht de Studenten- vereeniging Rotterdam, welke zich ten doel stelt een nauwere aaneensluiting te verkrij gen t-usschen, en de belangen te behartigen van spoorstudenten a. d. Nederl. universi teiten en hoogescholen, te Rotterdam woonachtig. Het bestuur is samengesteld als volgt: W. Wessel, voorzitter, T. P. Tours, secre taris; A. Nieulant Pelkman, penningmees ter; Ph. Lansberg, 2de voorzitter; W. O. van Goor, 2o secretaris. Bij kon. besluit is de Gereformeerde Bond tot verbreiding cn verdediging van da Waarheid in de Nederlandsch Hervormde (Gereformeerde) Kerk, gevestigd te Utrecht, aangewezen als bevoegd om bij de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit to Utrecht, oen leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoe men hoogleeraar onderwijs wordo gegeven in de Gereformeerde godgeleerdheid..

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5