N°. 16691 Tweede ESad. fro, Gffieieele Kennisgeving. Gemeentezaken. TANDPASTA Mevrouw Gaillaux voor den Rechter. BUITENLAND. Maanflag 27 Jiill. INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wolhouders van LoidoiL bren gen in herinnering dat den 31en uil o.k., do late tcruuin vervalt van de PlaatS€llJko Inkom stenbelasting, dienst 1914, on dat alzoo op den laten Augustus minstens een zesde gedeolto van den aanslag moet zrjn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgiugskosten, tot de be maling van het verschuldigd© ton kantore van den (Jemeeutc-Üntvanger over te gaan. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL. Woth. Looo-Burgemeester. VAN STRIJEN, Sooretaris. fceiden. den 25en Juli 1914. .Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op DONDERDAG 30 Juli 1914, des namiddags te twee uur# Tc behandelen onderwerpen Benoeming van eon onderwijzer aan de sohool fier 3de klasso No. Z. (172). Benoeming van een ondorwljzer aan do aohool der 3de klasso No. 4. (172) Benoeming van een ondorwijzor aan do school jfler 3de klasse No. 6. (172) Bonoeming van eou onderwijzeres in de hand werken aan do school dor 3de klasse No. 6 (173) Verzoek van Mej. E. G. de Haan om eervol ont- elap els hoofdonderwijzeres aan do openbaro be waarschool aan do Oude Vest. (171) Voorstel om hot aan den onderwijzer B. Kranen Verleend eervol ontslag eerst te doen iugaaD op September a.s. (167) Rekening, dienst 1913. van het Leidsoho Muzlok- Storps. Ui>9) Voorstel tot vorhooging der begrooting, dienst £914, ten behoeve van de kosten van den Armen raad. (1G6) Voorstel tot overname in oigendom en onder houd bij de gemeente van een strook grond aan don llorschweg. deel uitmakonde van het per ceel Bcctie L. No. 943. (162) Voorstel om nan de afd. Leiden van den Volks bond tegen Drankmisbruik eonige lokalen van het kt. Èiisabethshof in plaats van In het Oao- Cilia-Gafcthuis ten gebruike af te staan. (164) Verordening houdende wijziging dor verorde- hing van 14 April 1904 (Gcm. Blad No. 11). rege lende do benoeming on den werkkring van de Oonunisöio voor het Stedelijk Museum ,,de Laken hal(163) Verordening, houdende wijziging der verorde ning van 14 April 1904 (Gom Blad No. 12), rege lende de benoeming en do werkzaamheden van den Conservator van bet Stedelijk Musoum „do La kenhal". (163) Verordening, houdende wijziging van de veror dening van 14 April 1904 (Gem. Blad No. 13), rege lende de benoeming en de werkzaamheden van den concierge van liet Stedelijk Museum „de La kenhal". (163) Verordening, houdende wijziging der rerordo- Öing van 14 April 1904 (Oem. Blad No. 14), rege lende de voorwaarden voor het bezoek van het Stedelijk Museum. (163) Verordening, houdende wijziging dor verorde- hing vau 14 April 1904 (Gcm. Blad No. 15), rege lende de heffing vau golden voor het beziohtigen van hot Stedelijk Museum „de Lakenhal" te Lei den. (163) Voorstel tot wijziging van het Algemeen Loer- t>lon voor de Openbare Herhalingsscholen. (160) Voorstel tot opnieuw vaststelling van de veror dening. regelende de heffing van belastingon voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Lel den (170) Verzoek vare. de afd. Leiden van den Ned. Bond Voor Lichamelijke Opvoeding om het speolterrein aan den Zooterwoudsoheu Singol niet meer af te staan ten behoevo van paardenspellen, concours hippiriues, enz. en dat terrein In ordo to doon brengen. (168) Verzoek van de afd. Leiden van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang om toekenning ,van een jaarlijkseho subsidie. (165) Voorstel tot intrekking van de verordening van ïfc /Augustus 1864. houdende Reglement voor liet Armbestuur en het Wees- cn Oudelicdenhuis der Pöoïïm-h-Katholieken binnen Leideu. (169) Voorstel: ft. tot bestemming van het gebouw der school 3de klasse No. 4 aan de Langobrug voor eon nieuwe 6cliool der 2de klasse voor jongens en meisjes, zoodra de sub b bedoelde school ge reed is b. tot het bouwen van oen nieuwe sohool dor 3de klaseo op hot aan de gemeente toebehoo- rende terrein aan do Dulvenbodestraat; tot beschikbaarstelling van gelden henoodigd A'oor den bouw der sub b en do verbetering der sub a bedoelde school. (152) 'Adviezen van de Comm. van Financiën. Deze Commissie heeft nagezien de reke ning, dienst 1913, van het Leidsch Muziek korps, waarbij haar is gebleken, clat alle beseheiden aanwezig waren en overeen kwamen met de rekening, uitgezonderd de ingewisselde coupons. Blijkbaar wordt iu uitgaaf gebracht het totaal aan coupons verschuldigd en zeker aal er dus een afzonderlijke staat zijn, .waarop deze post als ontvangst wordt ge boekt en waartegenover dc werkelijke, ont vangen coupons als uitgaven worden geno teerd. In het vervolg wenscht de commissie, dat ook bedoelde staat bij de rekening en verantwoording worde overgelegd. Niette min adviseert zij thans de rekening goed te keuren. Geen bedenking heeft de Commissie te gen dc voordracht betreffende de verbou wing van de school 3de kl. no. 4 en de bouw eener nieuwe school aan de Duiven- bodestraat. Yaeantiën op de 0. L.-Scholcii. In gevolge het bepaalde bij art. 21 der Wet op het L. O. werd door B. en W. en ■den districts-schoolopzioner goedgekeurd «en door de hoofden der openbare scholen voorgestelde wijziging in de regeling der .vacantiën voor die soholen. Met het oog op de in bovengenoemde re geling gebrachte wijzigingen, geven de hoofden der openbare herhalingsscholen in deze gemeente thans in overweging om het door den Raad vastgestelde algemeene leerplan voor die scholen, voor zooveel de vacanties betreft, te herzien waartegen B. en W. geen bezwaar hebben. De vakantiedagen zijn dan lo. de avond van den dag van de viering van den dies natalis der Leidschc Hooge- school 2o. Donderdag, Vrijdag, en Zaterdag vóór Paschen en de Paaschweek met den daarop volgenden Maandag 3o. de avond van den dag, waarop de verjaardag van Prinses Juliana wordtt ge vierd 4o. de Hemelvaartsdag 5o. van af het begin der laatste volle week van Juli tot en met den 31en Augus tus. Voor het huishoud-, wasch- en kookon- derwijs strekt deze vacantie zich uit over de volle maanden Juli en Augustus. 6o. de avond van den 3den October of van den dag, waarop Leiden's ontzet wordt gevierd. 7o. de Sint-Nioolaasavcnd 8o. de week, waarin de le Kerstdag valt, de volgende week en de daarop volgende Maandag. Andere vacantiën kunnen slechts gege ven worden met toestemming van den Burgemeester. Standenscholeii of niet? Bij hot» onderzoek van de ooncept-bö- grooting voor het looponde dienstjaar werd volgons het algemeen Verslag van bet verhandelde in de soctiés in één afdecljng de afschaffing der standenscholen" be pleit. Over dit denkbeeld, dat door den heer Vergouwen bleek tier sprake gebracht te zijn en door hem nader schriftelijk werd toegelicht, is door B. en W., ingevolge de toezegging in de Memorie van antwoord, het gevoelen ingewonnen van de Plaatse lijke Schoolcommissie. Teneinde dien Raad in staat te stellen van haar uitvoerig advies, waaraan B. en W. zich refereeren, kennis te nemen, is het advies in de Leeskamer, alwaar ook die nota van den heer Vergouwen is gede poneerd, ter inzage neder gelegd. Openhouden van het Stedelyk Museum. In den laats ten tijd werd meermalen aan de Comm'iseae voor dit Museum verzocht om gedurende do zamena'aanden het Museum lan ger geopend te houden, in het bijzonder in verband mot den dienst van de booten naar het Kagoimoer. Daarentegen is het bezoek gedurende de wintermaanden na 3 uur zeef beperkt in verband met do onvoldoende ver lichting der lokalen, zoodat er geen bpzwaar tegon zoude bestaan om het sluitingsuur gedurende de wintermaanden op 3 uuir te bepalen. Do oommissie geeft nu in overweging om den wijziging in dien geest aan te brengen. Het openingsuur van het Museum op Zon en Chr. feestdagen om 12 uur geeft aanlei ding, dat Ui et den bewakers moeilijk valt om' de godsdienstoefeningen bij te wonen en daar na tijd te vinden voor het opnemen van oen tweede ontbijt. De commissie stelt daarom voor het openingsuur op die dagen te be palen op 12.30 nam. B. en W. kunnen zioh mét de voorgestelde wijzigingen Wel vcreenigen en stellen den Raad voOr deZc in de verordeningen aan te brengen. Geen Gemeentelijke Subsidie voor den Volkszang. Tot hun leedwezen kunnen B. en W. geen vrijheid vinden den Raad voot te stellen gunstig te beschikken op oen verzoek van het dagolijlcsoh bestuur der afdeeling Leiden van de Nationale Vereeniging voor den Volks zang, om een jaarlijksche subsidie van f150. Het komt B. en W. voor, dat de gemeente, waar voor voldoend zangonderwijs op do openbare lagere scholen van gemeentewege reeds wordt zorg gedragen en zelfs een jaar lijkseho toelage van f300 aan chet depar tement Leiden der Maatschappij tot Nut van het Algemeen ten behoeve van de Volkszang- school wordt uitgekeerd,- de kri^g liarer be moeiingen niet meer moet uitbreiden. Wel Paardenspellen enz. op het Sportterrein. Door de afd. Leiden van dan Ned. Bond voor Lich, Opvoeding is oen adres ge richt aan den gemeenteraad om het Sport terrein aan den Zoeterwoudschen Singel, dat aan de afdeeling tegen een huur van f25 'sjaars is afgestaan, niet weder te Verhuren voor paardenspellen, concours, hippiques, tentoonstellingen, enz. De plaatsing van den circus Sidoli, 'dat aldaar in 1913 gedurende oen week voor stellingen gaf, heeft volgens adressante veroorzaakt, dat het terrein thans, in zoo danig slechten toestand verkeert, dat het in geen enkel opzicht meer kan voldoen aan de eischen,- die-aan een speelterrein mogen worden gesteld. Daarom verzoekt het bestuur 'der afdeeling teven6, dat het speelterrein in het voorjaar van 1914 opP kosten der gemeente in orde worde ge maakt. Volgens een onderzoek, door den Direc teur van gemeentewerken ingesteld; n\oet de slechte toestand niet worden gewe ten aan genoemd paardenspel, maar aan het te spoedig in gebruik nemen en aan het te druk gebruik van het terrein. Ook de Commissie van Fabricage is van hetzelfde gevoelen. Juist omdat het voor dergelijke doeleinden zou kunnen worden verhuurd, werd de vergoeding door dc af deeling te betalen op slechts f 25 gesteld. WaTen B. en W. dan ook met de Com missie van Fabricage van oordeel, dat op dit gedeelte van het verzoek door de ge meente niet moest worden ingegaan, wel vonden zij termen aanwezig, om voor te stellen voorloopig bij wijze van proef, de afdeeling, nu zij hiertoe zelf niet in staat scheen te zijn, eenigermate tegemoet te komen in het onderhoud van het terrein; aangezien zij gaarne liet gevoelen der ge noemde commissie onderschreven, dat het loffelijk en belangeloos streven van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding zoo veel mogelijk diende bevorderd te wordien. Op grond van een en ander berichtten zij bij schrijven van 20 Februari jl. aan het bestuür .der afdeeling', dat zij geen vrij heid konden vinden den Raad voor te stel len het terrein niet meer te gebruiken voor paardenspellen, tentoonstellingen, concours- hippiques en dergb, doch dat zij wel be reid waren den R-aad te adviseeren het terrein voorloopig gedurende het jaar 1914 bij wijze van proef bij de gemeente in on derhoud te nemen, welk onderhoud eoli- ter slechts afdoende mogelijk zou zijn, in dien het terrein van 1 Mei tot 15 Sep tember niet weid. gebezigd voor spelen,- zooals het voetbalspel, waarbij de gTasbe- zoding gevaar loopt te worden vernield. In antwoord hierop deelde het béstuur méde, dat het hem minder gewenscht voorkwam, indien liet terrein in den zomer, van dit jaar werd in orde gemaakt en wel met het oog op de in 1915 te houden Lustrumfeesten. Het bestuur had daarom besloten het terrein voor eigen rekening eenigszins te doen herstellen, in de hoop, 'dat de gemeente het terrein dan na de genoemde feesten verder in orde zou willen niaken. Zijn verzoek in zake de wering van circussen, conc.ours-hippiquies, tentoon stellingen en dergel. meende het bestuur evenwel te moeten handhaven. Onder 'deze omstandigheden en onder verwijzing naar al het bovenstaande ge ven B. en W. derhalve thans in overwe ging afwijzend te beschikken op het ver zoek van het bestuur van de afdeeling Leiden van den Ncderlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding voor zooveel be treft liet niet meer toelaten van paarden spellen, conoours-hippiques, bentoonsbellin-> gen en dergl. op het aan de afd. verhuurde' terrein. Het onderiiouden van het terrein, kan dan het volgend jaar onder de oogen worden gezien en daaromtrent een beslis sing worden genomen. Voordrachten ter benoeming van onderwij zend personeel. Voor onderwijzer aan de sohool 3e kl. No. 2: 1. A. I. J. Brandenburg, Den Haag; 2. D de Jong, Wicringenvaard en 3. J. Lukkes, Jabbega. Voor onderwijzer aan de school 3e kl. No. 4: 1. H. P. Hoestra, Utrecht: 2. J. ter Veld, Doetinehem. en 3. G. Horst man, Katwijk-aan-Zee. Voor onderwijzer aan de school 3e kl. No. 5: 1. H. J. Bolstier; 2. A. Moene en 3. J. C. Huner, allen te Leiden. Voor onderwijzeres iu de handwerken, aan de school 3e kl. No. 6: 1. Mej. A'. Kronenberg; 2. Mej. G. Olivier en 3. Mej. C. Korpershoek, allen te Leiden. Ontslag hoofd eener Bewaarschool. Door B. en W. wordt voorgesteld aan; mej. E'. G. de Haan, op haar verzoek, we gens een benoeming bij het Openbaar voorbereidend onderwijs te Utrecht, eervol ontslag te vcrleencn uit haar betrekking als hoofdonderwijzeres aan de openbare bewaarschool aan de Oude Vest met in gang van 15 October. RECLAMES, h 40 Cent per regel. 517 10 Indented. Werklur. xtju opgenomen: datum. d ao en. f olw. mm. Kln- <UrtB. 3 O 19 Juli. Zendag 23 8 31 20 Maaudag 36 8 44 21 Ditudag 41 8 49 22 Woensdag. 43 8 51 23 Donderdag 42 8 50 24 Vryda? 46 8 53 25 4-5 8 53 voorkomt het aanzetten van tandsteen en houdt de tanden rein en gezond. Jf Gr. tuba F1. —.75 KI. tuba Fl. —.45 De Administratie verzoekt Copieëu voor Adverteutiëu vóór 12 our te doen bezorgen. NA DIEN TIJD is men niet zeket dat opname in het nummer van dien dag kan geschieden. De zesde dag. Een duel. De gefo tografeerde brieven. Dc verhooren der geneeshceren. Dinsdag of Woensdag het einde. Zaterdag, de zesde dag reeds, begon met een verrassing voor de vele belang stellenden, die nog een gevolg en een ver volg ook was van den vorigen dag. Een duel. Men werd verrast met dc ïnededeeling, dat de president van het Hof, de oude grijze raadsheer Albanei, op den degen duelloeren wil met een anderen raadsheer uit het Hof, den heer d'Agoury! Hij zou zijn getuigen, een generaal en een ander persoon, reeds hebben uitgekozen. De oorzaak was de volgende. Vrijdag, op het oogenblik, dat men over de intieme brieven beraadslaagde en dc beraadslagin gen zeer verward, werden en de president niet goed raad soheen le weten, zèide hij op een gegeven oogenbliki.Het oogen blik van de sohorsing is aangebroken." Een algemeen gelach brak toen uit, over deze manier om- een lastig punt op te lossen. De heer d'Agoury, die een zetel heeft naast dien van den heer Albanei, zeide zacht tot den heer Albanei: „Gij on teert pns." De zitting werd toen geschorst, maai' er ontstond in de raadkamer tusschen de heeren Albanei en d'Agoury oen nogal warme woordenwisseling. Het eindigde hiermede, dat de heer d'Agoury verklaar de, dat zijn woorden Verder gegaan waren 'dan zijn gedachten. Het voorval scheen hiermede uit. Maar Zaterdagmorgen ver meldde de „Figaro" de woorden, die de heer d'Agoury tot den heer Albanei ge zegd had. Een met de „Figaro" bevrien de persoon onder degenen, die achter de ra a cl she eren zaten, had ze waarschijnlijk gehoord. De heer 'Albanei schreef toen een brief aan den eersten voorzitter van het hot" van appèl om zioh to beklagen over dé houding van den U'eer d'Agoury en hij koos tevens getuigen uit. Hij heeft de be doeling op den degen te duellceren met den heer d'Agoury. De heer. d'Agoury werd aan het ministerie van justitie geroepen. Een later bericht zegt evenwel, dat de getuigen nog niet gezonden zijn, doch dat Albanei de beslissing van 'den minister van justitie afwacht. De brieven. Voor de pauze ging de zitting heen met het afhandelen der brievenkwestie. Na de opening neemt Albanei onmiddellijk het woord en zegt: T.ILet incident van de intie me brieven is niet gesloten, maar ofschoon deze brieven een essentieel stuk van het debat zijn,- zijn ze onbekend bij de leden van het hof, bij den procureur.goneraal en hü de gezworenen. Maar ik neem niet op mij, ze in beslag te doen nemen bij do advocaten. Ik laat aan de advocaten over, naar hun geweten te oordeelen, wat ze er mede doen willen. Mr. Chenu staat dan op,- en, met een enveloppe in de hand, zegt hij„Hier zijn 'de brieven,- ze zijn er alle. Ik leg ze uit naam van de beide advocaten neder pp het bureau van liet hof." Albanei neemt dan de enveloppe en con stateert; dat alle brieven aan liet debat overgeleverd zijn. Mr. Laboii staat dan op en zegt dat hij thans twee der brieven wil gaan lezen. Deze beide brieven bevatten niets kwet- sends voor de pliysieke schaamte van een vrouw. Dan leest mr. Labori niet bewo gen stem. een langen brief voor van den heer Caiilaux aan mevrouw Rainouard, dat Is dus de huidige mevrouw Caiilaux. "Die brief is geschreven op het oogenblik, dat Caiilaux nog getrouwd was met mevrouw Gueydan, maar het plan tot echtscheiding had. Hij zegt in dien brief o.a., dat hij het vaste plan heeft te echtscheidcn, om met mevrouw Rainouard te kunnen trou wen, maar dat 'die echtscheiding uitgesteld moet worden tot na de verkiezingen, om dat hij verplichtingen heeft tegenover zijn partij. Het karakter van deze brieven is eigenlijk een soort mengsel van politiek, sensualiteit en teederheid. De toon is wel wat opgeblazen. Men vindt er hetzelfde poseeren in voor zichzelf en voor de vrouw aan wie hij schrijft, dat men ook in het kleine stuk van den brief „Ton Jo" vindt. Er is echter niets aanstootelijks iu. Mevrouw Caiilaux zit intusschen hevig te snikken, en mr. Labori tracht haar wat tot bedaren te brengen. Alvorens over te gaan tot de lectuur van 'den tweeden brief, zegt mi. Labori: ,,ls het niet waar, mijne heeren, dat deze brief als het ware een sluier van moraliteit en grootheid werpt over den man, wiens bloe dend hart ik hier voor u openleg?" Dan begint mr. Labori aan den tweeden brief. Deze blief handelt over meer hui selijke zaken. Hij spreekt over zijn drukke bezigheden, hij beklaagt zich, dat hij weinig gelukkig is met zijn vrouw, spreekt dan nog over ecnige meer kleine bijzonder heden, en eindigt aldus: „Mille millions dc baisers sur ton petit oorps adoré." Op deze woorden zakt me\ rouw Caiilaux ineen. Groote emotie iu de zaal. De heer Caiilaux snelt toe, de tranen in de oogen. Er ontstaat dan veel beweging onder de aanwezigen. De doktoren aan 't woord. Toen de pauze geëindigd was, werd be<. gonnen met het verhoor der geneeshceren. Dit gaf nu en dan aanleiding tot een nogal heftig tusscnenbeide komen vair mr. Labori, maar iets zeer bijzonders lever de het toch niet op. Zeer gunstig zijn deze getuigenissen tot nog toe niet voor de verdediging, want rnr. Chenu heeft reeds dadelijk bij het begin van een zeer ge zaghebbend professor in de medicijnen dei verklaring weten los te krijgen, dat een. geneesheer nooit een oordcel uit moet spre ken over de wijze, waarop een patiënt, die hij zelf niet gezien heeft, door een ando- ren geneesheer behandeld is. De tijd liet evenwel niet toe alle dokto ren ie hooren. Het einde van het proces wordt Dins dag of Woensdag verwacht. Hoe 't op het oogenblik met de belangstelling gesteld is, blijkt wel voldoende uit deze uitlating van den correspondent der „N. R. Ct." „Tegen het eind van den middag was er weder een groot publiek opgekomen, een groot aantal vrouwen overstroomt thans ook de gerechtszaal cn ze zijn ook ai de journalistenbanken binnengedrongen. De fotografen zijn zoo brutaal geworden, dat ze hun toestellen eenvoudig op de bank van den procureur-generaal zetten om de getuigen goed in het gezicht te kunnen fotografeeren. Het wordt werkelijk tijd dat er een eind aan dit prooes komt." De conferentie is DE MISLUKTE mislukt, maar zeggen CONFERENTIE, do medestanders der regeering, de unionis ten missen bij hun verderen strijd één ar gument, n.l. dat de regecring geen con ferentie aandurft. De regeering heeft wil len toouen, dab ze trots alles home rule voor Ierland wil doorvoeren. Een liberaal blad merkt nog op, dat de conferentie en wat er over is voorgevallen, ook de libe ralen vaster besloten heeft gemaakt om in geen algemeene verkiezing toe te stemmen voor alles is bereikt, wat de regèering met do Parlementswet wilde bereiken. Of zij misschien de afschaffing van het meervou dige stemrechb niet zal laten vallen, is nu twijfelachtig geworden. Het zou kunnen zoo denkt zij er nu over, dab het raadzaam wordt een verkiezing niob tot den zomer van 1915 uit te stellen. Het zou echter voor «de regeering een tegenslag zijn, want een unionistisch Parlementslid heeft nu juist in een toespraak gezegd, dat tenminste veertig unionistische zetels door die af schaffing in gevaar zouden komen. In do volgende week, Dinsdag waar schijnlijk, komt nu de amendeeringswet. weer in heb Lagerhuis aan de orde. En' leidt dat tot geen vergelijk met het Hoo-' gerhuis dan valt deze wet en de home-rule-* wet wordt den koning voorgelegd. Be krachtigt hij haar, wat heb waarschijnlijkst blijft, dan is er nog een jaar tijcis voor zij in working treedt. Zullen de Ulstcrianen zich zoo lang bedwingen? Carson heeft nu juist weer in een brief gezegd ,,De toe stand is in Ierland zoo hachelijk, dat el- ken dag de katastrofe kan komen." En hij bezweert nogmaals allen, die prijs stellen op de veiligheid en de eer van zijn land, om het uiterste te doen ten einde dit mon sterachtige verraad", op de trouwe Ulste- rianen gepleegd, te verijdelen. Dat de toestand ernstig is blijkt ook uit een toespraak van den burgemeester van Dublin op een vergadering gehouden. Do Home-Rule-wet moet er door, zei hij. En moet er in Ulster burgeroolog komen, laat hij dan in Gods naam komen. Ongeveer evcnzxio drukte generaal Richardson, de bevelhebber der Ulster- vrijwilligers, zich uit in een toespraak. In Ierland hebben reeds ONLUSTEN ongeregeldheden plaats IN IERLAND, gehad, die nog wel geen direct, doeh wel indirect verband hielde met de home rule-invoe- ring. Toen een aantal nationalistische vrijwil ligers, na met succes een aantal wapenen binnengesmokkeld te hebben, naar Dublin terugkeerden, kwamen zij in botsing met soldaten en politic uit Cloutarf. Een gevecht ontstond, waarbij dé troepen van hun vuurwapenen gebruik maakten en verscheidene personen gowond werden. Later werd gemeld, dat bij deze botsina twee personen werden gedood en veertig gewond. Twee der gewonden, die naar het zieken huis te Dublin waren overgebracht, zijn al daar overleden. Eén dezer slachtoffers is een vrouw. De troepen namen 100 gewe ren in beslag, doch naar verluidt, hebben de vrijwilligers 2500 geweren en 170,000 pa- Itronen weten binnen te smokkelen. De geweren en patronen waren door een jacht te Howth aan land gebracht en vau daar per automobiel verder vervoerd. Dc vrijwilligers hebben ook van de gele genheid gebruik gemaakt om de telegraaf draden door to snijden. Toen dc troepen te Dublin aankwamen werden zij door het gepeupel aangevallen en met stèenen gebombardeerd. Weder maakten de militairen van hun vuurwape nen gebruik en tot nu werden verscheidene personen gewond, onder wie drie vrou wen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5