OPüUifygBiSG Agenda van de weekt Ingezonden. Gemengd Nieuws geheel gevuld met stakers vrouwenEr 'was muziek van de uit liet Haag-sche tram wegpersoneel gevormde muziekvereeniging -„Crescendo". Van Delft, Van Braambeeken Idoltmaker van de Nederlandsche Vereemi- ging voerden bet woord. De laatste deelde mede dat Terra en hij zoo juist een verga dering hadden gehad met het „oude" per soneel, ongeveer 60 man. Aan het comité kwam n.l. een brief in handen onderteekend door zes stakende trammannen, die hun ka meraden aanspoorden weer aan het werk te gaan. Die brief was echter niet van deze stakers, doch oen getypt stuk der directie, bedoelende verdeeldheids^ brengen. De 60 „ouden" hebben echter hij vernieuwing besloten trots alles te blijven staan! BIHNEftLAHO. H. M. de Koningin bezoekt heden de teek en school der machinefabriek van Gebrs. Stork Oo,. te Hengelo (O.) en het tuin dorp „Het Lansink", aldaar. De jaarlijksche Zendingsdag van de Geref. Kerken in de classis 's-Gravenhage werd gisteren in den Dierentuin aldaar fjehouden. j). a. sprak er ds. J. Gispen, van Alphen, «fver „een heilig mogen". Benoemd is tot gewoon hoogleer aar te Delft, om onderwijs to geven in de toege paste mechanica, de heer C. B. Biezeno, werktuigkundig ingenieur, aldaar. In den Raad van Hilversum, alwaar, In een vorige vergadering, de stemmen heb ben gestaakt omtrent het voorstel van B. en W., is thans besloten voor f 13,CH)0 in het maatschappelijk kapitaal der Gemeente lijke Credietbank deel to nemen. Na korte ongesteld lied d is in Den Haag in den ouderdom van 65 jaar overleden ds. H. Zeydner, predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente. Ds. Zeydner was officier in de Huisorde van Oranje, welke onderscheiding H. M. de Koningin hem verleende ter gelegenheid van den doop van Prinses Juliana, toen hij voorzitter van den kexkeraad was. De ter-aarde.bestelling zal geschieden &.s. Zaterdag te 1 uur van het sterfhuis naar „Oud-Eük.en-Duinen". De Raad van Almelo heeft den 19den Juni j.l. besloten, om, alvorens een beslis sing te nemen omtrent het al of niet weder invoeren van de kermis aldaar, dit vraag punt aan een treferendum te onderwerpen on daaraan onder controle van de gemeente te doen deelnemen hen, die op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen. Ten einde het in-werking.treden van dit besluit, hangende het onderzoek naar de wettigheid er van, te voorkomen, is bij Kon. besluit genoemd Raadsbesluit gesehorst tot 1 Januari 1915. Voor het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit werden te Utrecht ge ëxamineerd 16 cand. voor de faculteit der godgeleerdheid, enz., 8 cand. voor de facul teit der geneeskunst, enz. Geslaagd voor diploma AH. J. Keulen, Th. Corbach, mej. C.W. Kuiper, P. Herfst, R. van Hoorn, mej. G. W. van Rijn, mevr. O. A. Stoop Prins; voor diploma BP. P. Veugelers. Het examen wordt voortgezet met 7 candidaten. Na voortgezet examen slaagde in de vo rige groep alsnog voor BU. de Vletter. Opzichter Vermoord. De correspondent te Batavia van de „N. R. Ct." seint: Uit het door den Gouverneur ingestelde onderzoek naar den moord in Lliong (Atjeh) op den opzichter van den water staat Hpins is gebleken, dat zeven Atjehers, ontevreden over de strenge inning van de belasting, den moord gepleegd hebben. Ver moedelijk is er ook roofzucht hij in het spel geweest- Bij de komst van den Gouverneur bleek, dat de lieden uit Lhong waren uitgeweken, uit vrees voor weerwraak onzerzijds. De patrouilles vervolgen hen. Consolidccring van Vlottende Schold. De heer Patijn heeft de volgende schrifte lijke vraag tot de Regeering gericht betref fende het totstand-brengen van wettelijke maatregelen tot consolideering der vlotten de schuld: Blijkens de bekendmaking in de „Staats courant" van 16 Juni 1914 is op dit oogen- blik reeds een bedrag van f3G,120,000 aan schatkistpa.pier loopende, terwijl het voor schot aan den Staat bij de Nederl ajidschje Bank op 13 Juni 1914 f 14,659,637.10 be droeg. De kasbekoeften, zoo van Nederland als van Indiè, zullen verdere uitgifte van schatkistpapier in den loop van 1914 onver mijdelijk maken, zoodat de vlottende schuld binnen enkele maanden een geheel ongewoon hoog cijfer zal hebben bereikt. Met het oog hierop heeft de onder ge toekende de eer, dé Regeering te vragen, of het in haar bedoeling ligt, ten spoedigste do wettelijke maatrege len tot stand te brengen, noodig om op een gunstig oogenblik tot consolideering der vlottende schuld te kunnen overgaan. Hierop is van de hoeren Bertling en Pleyte, Ministers van Financiën en van Ko loniën, het volgende schriftelijke antwoord bij de Tweede Kamer ingekomen: Naar aanleiding van de vraag van den heer mr. R. J. H. Patijn hebben de ondergete kenden de eer het volgende mede te deelen. De vlottende schuld bestaat thans uit: a. schatkistbiljetten en promessen ten be drage van f48,920,000; b. renteloos voorschot van de Nederl an dsehte Bank pl.m. f14,400,000. Daartegenover zijn voorschotten gegeven Nederl..Indie ft.d ongeveer f50,000,000; Su riname ad ongevës? f 3,000,000, terwijl bui ten het bovengenoemde bedrag van f48.920.000 nog f5.000.000 aan schatkistbil jetten aan Nederlandsch.Indië rijin overge daan. welke door die kolonie bij de Java- eche Bank in onderpand zijn gegeven, ten einde daarop gelden te kunnen opnemen bo ven de f 5,000,000, welke die Bank krachtens haai* octrooi verplicht is aan den lande voor te schieten tegen een rente van 21/a pCt. Hieruit blijkt, dat de vlottende sohuld mtet uitzondering van een gedeelte van het rente loos voorschot van de Nederlandsche Bank ge heel is aangegaan ten behoeve van. Nedër- lanclsck-Indië en Suriname. Maatregelen tot het consolidëeren vaii die schuld van Nederlandsch_Indië worden door den tweeden onderge toeken de voorbereid. Donderdag: Gra&nbeurs. Openb. Vergadering Leideohe Meu- bolmakersstaMng. Sprekers: O. v. "Woudenberg en A. B. Kleerekooper. Halfnogen. 't Posthof. Optrodon DUernonville Dame Imita- teur en Mad. Antoinette, Soubrette. 8 u u r, Zondag 't Posthof. Wes van Eunen. 8 uur. Woensdag, Zaterdag, Zondag» Bloscope Tkéatro ..Imperial", Stationsweg. 8 uur. (Woensdag en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Dagelijks (behalve Zaterdags): Bij Posthof. Tentzeuding. 'eMiddags 3 uur en 'e avonds 8 uur. Dagelijks: Voorschoten. Zendingstent „Jeruël". Bijeenk. 's avonds 8 uur. MENU. Gebakken Bot - Sla met Eieren Rijstebrij. ÏSKCltAaiKS, 61 10 s 4 0 Cents per regei Frofreeit na nog van de koopjes in de van „In den Vergulden Hoed". Ziot de prjjzen in de étalages en overtuigt U van de lago prezen. Haarlemmerstraat, hoek Janvossenstesg. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Lombok" (uitreis) vertrok 22 Juli van Ham burg; „Batjan" vertrok 22 Juli van Amsterdam naar Java en arriv. nam. te Antwerpen. ROTTERDAMSCHC LLOYD. „Goentoor" (thuisreis) vertrok 21 Juli van Port- Said; „Insulinde" (uitreis) arriv. 22 Juli to Mar seille; „Palembang" (thuisreis) vertrok 21 Juli van Marseille; „Bengalen" (uitreis) arriv. 22 Juli te Genua; „Ternate" arriv. 22 Juli van Rotterdam te Batavia. HOLLA ND-AMERIKA LIJN. „Noordam" arriv. 22 Juli van Rotterdam te New-York; „Nieuw-Amsterdam", van Now-York n. Rotterdam, vertrok 22 Juli van Plymouth; „Noor- derdijk" vertrok 22' Juli van Baltimore naar Rotterdam; „Samland" arriv. 22 Juli van Mon treal te Rotterdam; „Oosterdijk" arriv. 22 Juli van Baltimore to Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. „Tnbantia" (thuisreis) vertrok £1 Juli van Santos. KUNST, LETTEREN, ENZ.. Kinderen naar de Bioscoop. Aan de gemeentebesturen is het volgend adres gezonden door het dagelijksch beatuur van den ,^Bond ter Behartiging van de Belangen van hot Kind": ,,dat aan het bezoeken der openbare bioscoop-voorstellingen door kinderen, naar het oordeel van personen van verschillende richtiDg, uit het oogpunt van zedelijkheid en gezondheid, ernstige gevaren zijn verbon den; dat mitsdien tot beperking der tot nu too aan de bioscopen gelaten vrijheid dient te worden overgegaan; dat tot nu toe noch op grond van het Wetboek van Strafrecht, noch uit kracht van artikel 188 der Gemeentewet, voldoend© beperking schijnt verkregen te kunnen wor den; dat daarom gemeentelijke verordeningen in het leven dienen geroepen te worden tot bescherming van de jeugd tegen het bios coop-gevaar redenen, waarom adressant dringend ver zoekt, een verordening aanhangig te ma ken, betreffende het toelaten van kinderen tot openbare bioscoopvoorstellingen. Bioscoopgevaar te Dordrecht. Het reeds in April behandelde en toen aan gehouden voorstel van de commissie voor strafverordeningen te Dordrecht, om de po litieverordening aan te vullen met een arti kel. die het bezoeken van bioscopen ver bieden zou voor kindereu beneden 16 jaar, tenzij de films goedgekeurd waren door den burgemeester, kwam onlangs weer in behan deling. B. en W. hadden zich verklaard tegen verhooging van de leeftijdsgrens tot 21 jaar en eveneens tegen speciale kinder voorstellingen. Thans werd een voorstel-De Visser aangenomen, waarin vervat was, dat alle films door een commissie zullen wor den gekeurd, alvorens ter vertooning te worden toegelaten. De burgemeester verklaarde, te zullen overwegen, of hij dit besluit niet ter ver nietiging zou voordragen, als in strijd met de wet. De films te keuren is de taak van den burgemeester. Het Peperhuis te Enkhuizon. Het Peperhuis, oudtijds magazijn der Ocstilndische Compagnie en gesticht in 1625, zal worden gerestaureerd. De heeren Sluis en Groot, eigenaars van dit merkwaardige gebouw hadden last gegeven tot vernieuwing van den fraaien westelijken gevel. De eigenaars hebben, op verzoek en advies van den heer Taanson-, teekenleeraar te Enk huizen, besloten het gebouw weer geheel in den oorspronkclijken toestand te brengen. Aan de Oostzijde heeft genoemd bouwwerk twee trapgevels en vertoont liet twee gevel- steenen, waarvan de eens oen schip voorstelt, de andere oen haringbuis bij de uitoefening van het bedrijf met het opschrift: kost gaet voor de baet uit". De bewindhebberen der Kamer Bakhuizen van de Vereenigde Oost. Indisoh© Compagnie hielden oudtijds hun vergaderingen in den Drommedaris. FIETSEN kunnen niet in onze Vestibule worden toegelaten, maar men vindt buiten ons gebouw fietsrekken met ketting en slot. Bij het binnenkomen waarschuwt men den portier en bij het weggaan vraagt men het slot te willen openen. De Coöperatieve Kenben. Zeer geachte Redactie. Beleefd verzoek ik opneming van het hieronder volgende en breng U bij voorbaat mijn beleefden dank. Onze gemeenschappelijke keuken, die zeer goed is, maakt van tijd tot tijd van die glippertjes op culinair gebied, die mijn huisgezin minder goed bekomen. Nu is geen keuken in den lande onfeilbaar, maar onzo kouken moet to oh wel op een tikje na vol maakt zijn, opdat de vele Leidsche monden steeds met evenveel graagte en vertrouwen vooral zullen blijven toehappen. Dit ver trouwen nu is bij mij aldus geschokt, dat ik voortaan niet meer dan zeer sporadisch (vooral in den zomer) bij de Leidsche Coöpe ratieve Keuken bonnetjes zal inleveren. Wat is het geval? Hedenmorgen zijn mijn vrouw en ik en wat het ergsto is, ook mijn meisje van IV2 jaar zeer onlekker op gestaan. Weldra moest de medicus er bij gehaald worden, omdat het kind er zeer naar aan toe was. De verschijnselen wezen op wat men zoo noemt „een bedorven maag". De oorzaak moet volgens ons ge zocht worden in het vlo es oh, dat wij op den 21sten 's middags van de keuken ge nuttigd hadden. Ander© mogelijkheden waren nu werkelijk uitgesloten, want het ia drie weken geleden ook gebeurd en toen had juist de kleine géén vleesoh©rillen eten. Het bederven der maag, xlopr overmatig drinken of het gebruiken vamoverkoelondo dranken is bij ons totaal0üitgesl0tenDe aardappelen en de groente zoiiden ook cte schuldigen kunnen geweest zijn, wat wij echter betwijfelen. Ook de tijd, waarop de verschijnselen zioh vertoonen, wijzen op het middageten. Nu kan ik bij de directrice gaan klagen, maar zij zal mijn klacht als kennisgeving aannemen en zeggen Maar, mijnheer, dat is onmogelijken dan sta ik met de be kende peren. Béter recht van spreken heb ik echter, wanneer meerdere eters van de keuken 's morgens 22 Juli diezelfde nare gewaarwordingen hebben gehad en een ze kere kamer zeer gefrequenteerd hebben. Zouden die door het vleesch getroffenen dan zoo vriendelijk vallen zijn om aan on- dergeteekende hun kaartje te willen toe sturen, dan kan er met möer recht, van spreken gehandeld worden. De leverancier van vleesch moet dan eens een flinke schrobbeering hebben of afgedankt worden. Hij kan vleesoh geleverd hebben, dat te oud is of dat te versch is. Jn het laatste geval is het vleesch ook scha delijk voor do ingewanden, óf hij kan vleesch geleverd hebben, dat behandeld is geweest met z.g. meat preserve, dat ook minder aangenaam is voor de spijsverte ring. Do eventueel© kaartjes-zenders worden bij voorbaat bedankt voor de moeito, welke zij edhter ookj in hun eigen belang aanwenden. Hoogachtend, R. YAN EECKE. Leiden. 02 Juli 1Ö14. Witto jSingel 51. {Baden cn Zwemmen. Mag' ik de Geachte Redactie vriendelijk verzoeken het volgende op te willen ne men In deze buitengewoon warme dagen, nu zoovelen der welgestelde stadgenooten naar een zeebad of in het koele gobergte trekken, zie ik, en met mij, vele bewoners bij de Wouteronbrug, hoe de politie-a-genten, dik wijls zelfs eeD paar keeren per dag, heele troepjes van bezweete, vuile, bleeke, door den langen arbeidsdag in benauwde werk plaatsen, oververmoeide f abrieksjongens die daar een bad in den "Vliet voor de ijzeren spoorbrug verkwikking gaan zoeken, mee- doogenloos van dat ecnige ondiepe en daarom betrekkelijk ongevaarlijke bad plaatsje verdrijven; de agenten, die onop houdelijk van vroeg tot laat rondrijden, maken zelfs proces-verbaal op en zoo las ik in de rubriek strafzaken, dab zulke opge pakte jongens tot 50 cents boete of meer veroordeeld werden, omdat zij tegen een gemeente-verordening gehandeld hadden, door binnen de gemeente te baden. De verontschuldiging van de jongens, dat zij toch badpakjes aan gehad hadden, cn dat het water in Leiden nergens zoo frisch was als daar, waar het de stad instroomt, maak te geen indruk op de heeren van het ge recht. Blijkbaar wisten dezen niet, dat je het aanzien van een gemeente-verordéniiig door niets zoo kunt benadpelep'„en het ver trouwen in een verstandig-gemeentebestuur door niets zóó kunt schokken, dan door na- volging der gemeentebepalingcn tot het uiterste te drijven. Zelfs in de reuzenstad Berlijn mag nu de armste straatjeugd naar hartelust in de bassins der talrijke monu mentale fonteinen rondplassen. Hier, in Leiden, vraagt zich menig stadgenoot af, waar het gezond verstand blijft, als hij tel kens ziet, dat dezelfde straatjeugd een to taal gevaarloos en gezond genoegen verbo den wordt, terwijl zij ongestraft ruiten mag ingooien, op het onvaste en zeer gevaarlijke ijs mag rondloopen, voorbijgangers met steenen gooien, enz. In zulke gevallen zijn do agenten óf heelemaal niet óf na lang smeeken er toe te krijgen om tegen deze tuchteloosheid op te treden, moostal zonder succes, omdat hun lust en overtuiging dik wijls ontbreekt. Het is echter te onzinnig, als je zooals dezer dagen gebeurde, 3 agenten ziet aan- loopen achter zoo'n kleinen kleuter met lappen aan broek en mouwen en zwart en betraand gezicht, omdat hij midden in zijn genoegen om „pootje te boden" zoo wreed gestoord werd; het drijven der politie brengt ook menig jongmenech in levensge vaar. De jongens, die nu van hun ondiep pl&ate- je aan het voetfoalterrein verdreven wor den, gaan nu achter de ijzeren spoorbrug aan den Vliet op het gebied van Zoeter- woudo, waar het water direct diep is en alleen zeer goede zwemmers kunnen ba den j ook de kleine jongens laten zich nu van het baden niet afhouden j rij probeeren bet nas* en 4V wagen tan 1mm, terwijl dj bij het voetbalterrein «oo diep in het water konden loopen als ze wilden. Gebeurt er toevallig ieta met een ba dende, zoo kan er op een ondiepe badplaats ook beter hulp gebracht worden. Wie weet of het droevig ongeval van dezen laatsten Zondag niet vermeden had kunnen worden, indien men de jongelui niet van de veiliger badplaats verdreven had. Nog een ander groot nadeel is er aan het baden aan den Ylietweg verbonden. Ter wijl de talrijke wandelaars nu last hebben van de badenden (zie het ingezonden stuk van Maandag), ondervinden zij dien nooit bij het baden aan het tegenoverliggende terrein, waar nooit wandelaars naar toe gaan. Het publiek zag integendeel met ge noegen de jongene daar rondplassen. Yan harte hoop ik, dat aan dien wantoestand zoo spoedig mogelijk een einde gemaakt worde. Beleefd dankend voer de plaatsing, Een bewoonster van de Jan van Goyenkade. Aan Wicn de Schuld Naar aanleiding van Uw bericht van gis teravond, betreffende het verdrinken van een jongmensch bij het zwemmen nabij de Rijn- en Schiekade, verzoek ik U belpcfd onderstaand stukje even te plaatsen, waar voor ik U bij voorbaat dank. Velen zullen de opmerking maken, dat hoewel de politie-overhéid van deze gere geld plaats hebbende zwempartijen moet afweten, het toezicht, hetzij door Leidsche politie, Rijkspolitie of dorpsveldwachters, betreurenswaardig te noemen is. Bij enke le malen streng optreden zou het baden op genoemde plaats spoedig uit zijn, zoo als dit ook in de z.g. Melksloot (tegen over laantje Posthof, Marcdijk) het geval geweest is. Na liet verdrinken van enkelen. Echter is het merkwaardig, dat het aan tal baders op „verboden plaatsen" zéér groot is (Zondag zag ik ook op de druk- bewandelde Haarlemmervaart jongehee- ren, half gekleed en ongekleed mareheeren en anderen, badende in 't frissche, aanlok kende nat). Doch wanneer men liefhebber van zwemmen is, zal spoedig de oorzaak gevonden zijn. Immers, Leidsche Sport man, hebben wij flinke gelegenheden om van de schoone zwemsport te genieten O ja, wij hebben een stukje Singel (liever gracht, gelegen in het Oosten der stad fabrieksgedee|te gehceten)daar komen de bekende, wèlriekendegassen uitwasemende, Leidsche grachten in uit, daar heerscht een atmosfeer, die niet ver- frisschend te noemen is en daar moeten alle Leidenaars, die lust tot zwemmen gevoelen, heengaan. Ieder begrijpt, dat vooral in warme dagen zoo'n zwembad niet veel meer van een „heerlijk" zwem bad weg heeft en de lust tot zwemmen daar wel eens verbleekt. Van de inrichting der garderobe, de scnoone gelegenheid der heeren lan'gvingers, van het beperkte aan tal personeel, zullen we niet spreken. Nu ziet men spoedig in', dat zij, die aan de hygiëne van hun lichaam denken, geen plaats in het zwembed vonden of algemeen de gelegenheid te onsmakelijk achtten, een andere plaats zoeken om hun zwemlust te bekoelen. Ik begeef mij daartoe meerma len per roei- of zeilboot naar Warm. Leede of Kagermeer. Doch de knapen, die ik aan de Haarlemmervaart zag, zullen zich waar schijnlijk dit genoegen niet kunnen ver schaffen en grijpen (Jp gelegenheid aan, waar die kómt. Dezen jongens is het niet kwalijk te nemen. Een Hollander kan zwemmen. Een Hollander, die niet zwem men kan, is dien naam niet waard. Dus wanneer deze jongelui, ten koste van hun aangeboren lust tot watersport, het leven verliezen, is dit d i r e c t de schuld van de partij, welke te laks was, om op flinke wijze een definitieve of voorloopige zwemplaats te vestigen, opdat ten minste niet het g e- heele Leidsche publiek op één zwemge- legenheid aangewezen is. Eerst bij deze vestiging heeft men „zedelijk" het recht de overtreders flink af te straffen. Wellicht komt, als nog eenige gevallen als j.l. Zondag zijn voorgekomen, een flin ke zwemgelegenheid. Nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, X. Leiden, 21 Juli 1914. Mcrourius. Geachte Redactie I In Uw Blad van Dinsdag 21 Juli komt een bericht voor van een exanVen, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoor, bedienden „Mercurius". Dit is echter onjuist. De Federatie bestaat uit meerdere vakver- eeni gingenonder andere is ook de R.-K. Bond van H. on Kantoorbedienden St.-Fran- ciscus van Assisië bij do Federatie aange sleten. Met beleefden dank voor de plaatsing1, Hoogachtend, l i i UEd. Dw. H. KüHNEl Alktiftótf, 22 Jub 1914 SPORT. Cricket. Da Wedstrijd „AJax"—,,'s-Cr. 0. O II". Deze wedstrijd, die voor Zondag a.s. was vastgesteld, is op verzoek der Hagenaars uitgesteld en zal nu waarschijnlijk op Zon dag 23 Augustus plaats vinden. Yoetbal. Do Nlouwo Club to Voorsohoton. Daartoe in staat gesteld door vele milde bijdragen, waarvoor de vereen, zeer dankbaar is, heeft de onlangs te Voorscho ten opgerichte voetbal-vereen. „V. V. O." een ruim aan alle eischen voldoend terrein kunnen huren voor haar oefeningen. Dit zal Zondag a.s. offioieel worden in gebruik f en omen met een match tusschen „L. V. Hl" en „V. V. CJ.". Zeilen. Do Europa-Week. De Nederlandsöhe jachten „De Kaag"' en „Neerlandia VI" hebben nog niet veel succes op de internationale wedstrijden to Ohristiania. Vrijdag kwam „Neerlandia VI" als vijfde., aan van de elf deelnemers. Zaterdag le verde al evenmin eenig succes en Zondag brak de mast van „De Kaag". De Dinsdag beloofde een succesdag te worden, toen „De Kaag" tot op driekwart, van de baan eerste was, maar weer brak de mast, terwijl „Neerlandia VI" wel wist op te halen na te vroeg gestart te zijn, maar zonder succes te boeken. Paardensport. Onderscheidingen. Op het gisteren te Amstelveen gehouden concourshippique behaalde H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, een tweeden prijs met „Sylvia" in het concours van gedekte mer» riën, benevens een tweeden prijs in 't con cours tweespannen, met N.N. en N.N. Voorts werd nog door E. Oly mede te Haar lemmermeer een derden prijs behaald met „Cicero" in het concours van het best in tuig gaand paard. Automobilisme. Snelheidsrecord over i K.M. In volle vaart. Op de meeting to Boulogne sur Mor, ge organiseerd door de Noord-Fransche Auto mobielclub werd het record van Jonatzy, dat sinds 1910 op zijn naam stond, verbe terd dbor Boillot, die het bracht op 14 3/5 sec. (per uur 246 K. M. 575 M.v De agent van politie A. P., uit Rotterdam, die zijn vrijen dag in Den Haag cn Scheveningen doorbracht, is in de stoom tram van de Staatsspoor plotseling dood gebleven. Zijn lijk is naar de begraafplaats te Söheveningen overgebracht. Om b ij zonder© redenen z ij n de harddraverijen, die op 13 Augustus a.s. te Zaandam zouden worden gehouden, tot la ter uitgesteld. Aan de Parkkade te Rotterdam ligt de Noorsche kanonneerboot 1ste klasse cadettensckoolsckip „Frithiof". Het. schip is 68 M. lang, 10 M. breed cn 4*,(j M. diep. Het heeft 1435 ton waterver plaatsing en de machines hebben 2780 Ind. P.K. Het heeft een snelheid van 15 mijlen. De kanonneerboot voert 2 kanonnen van 12 c.M., 4 van 7.6 c.M., 4 van 3.7 c.M. en heeft verder 2 lanceerinriohtingen boven en 1 on der water. De bemanning zal Zondag do plechtige officieel© opening van de Noorscho kerk bij wonen. Onlangs is te Amsterdam een examen afgenomen, uitgaande van een ver- oeniging, aan wier boekhouders-diploma veel waarde wordt gehecht. Eenige dagen vóór het examen plaats had, werd schrijft „Het N. v. d. D." do drukker van de examenopgaven inter communaal opgescheld en kreeg do volgen de lastgeving,,U spreekt met X (de naam van een der examinatoren). Ik ben hier to H. voor een vergadering; heb een exem plaar opgaven noodig. Zend het maar pos- te-restante. H." De drukker voldeed aan de opdracht, maar man van zaken zijnde, telegrafeerde hij tegelijkertijd aan den heer X: „Heb heden poste-restante H. ex. examenopga ven verzonden". De examinator begreep er niets van en stelde zich met den drukker in verbinding, waarvan de slotsom was, dat men begreep te zijn beetgenomen. Dat moest natuurlijk een dergenen gedaan hebben, die zich voor het examen hadden opgegeven. Men ging inforineercn aan het postkan toor te H. en vernam, dat juist een oogen blik te voren de brief was afgehaald. Hoa de afhaler zich dan gelegimiteerd had, daar immers de brief aan den heer X. geadres- seerd was? Wel, hij had gezegd de heer X zelf te zijn en ten bewijze daarvan zijn por- temonnaie getoond, waar binnenin een pa piertje geplakt was, met den naam van dezen er op. Hoe nu den schuldige te ontdekken Dat ging zoo Bij het binnenkomen van do zaal werden alle examinandi ongemerkt gadege slagen door de twee beambten, die aan het loket poste-restante hadden dienst gedaan, En zij wezen onmiddellijk den dader aan. Deze probeerde eerst nog te ontkennen, maar dat ging toch niet erg goed. Want toen hij zijn portemonnaie moest vertoonen, was het papiertje met den valschen naam er wel uit verwijderd, maar niet zonder dat een paar moezen waren achtergebleven, waarop nog duidelijk eenige letters van dea naam van den heer^X zichtbaar waren. Toen viel hij maar door de mand. Do examencommissie oordeelde, dat het blijven kon bij het ongemakkelijke ©tandje, dat zij het jongmensch toediende en bij heft fiasco, dat hij gemaakt had, want die com missie was natuurlijk ook niet van gisteren en had aan de examinandi een heel stel nieuwe vragen voorgelegd. Maar het muisje zal misschien toch nog een staartje hebben. Want, naar wij vernamen, moot de gefopte» drukker niet bereid zijn de geschiedenis zoo maar te laten afloopen en zou hij er eenl justitiezaakjo van willen maken. Men meldt uit Arnhem, dat da politie-inspecteur A. v. d. M. hooger beroep heeft aangeteekend tegen hot vonnis van de rechtbank, waarbij hij wegens het ge beurde in de Hommelstraat is veroordeeld tot zes maanden. Zonderpolitie. Men schrijfü uiti Rozenburg aan de „Standaard" Poor de staking te 's-Gravenhag© is oolr onze rijksveldwacht voor bewakig aldaar in het geweerOnze gemeente-veldwachter ie met 8 dagen verlof, terwijl onze eerst© wethouder, die steeds surveilleert, in het labyrinth is. Zoo ontbloot van de dienaren vaai den heiligen Hermandad, heeft iedere overtreding vrij spel, en eet niemand^ hoe laat het is als or gepaft of gegapt wordt. Ons terrein ligt open voor iedereif vrijbuier. Wie stelt hier paal perk?

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2