A°. 1914. (§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. üit da Omstraken. N». IfrffEb Dingdag 21 .T3 «11. PRIJS 1)KR A.DVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden peT 3 maanden 1.30per week. f 0-09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0 0.10. Franco per postL85. LEIDEN, 21 JliLI. Dc Stedelijke Gas- en Eleotriciteitsfabriekcn over 1913. I. Verschenen is weder het verslag over 1913 van de Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit over het jaar 1913, waar aan wij het volgende ontleenen. G asfabriek. Het fabrieksterrein is thans groot 3 HA. en 5898 cA. en wel ten zuiden van clen Maresingel 2 HA. en 4868 cA. en ten noorden van dien Singel 1 HA. en 1030 cA. Verder bezitten de fabrieken aan de Hooigracht een gebouw, dat een opper- ylakte van 390 cA. inneemt. De inrichting voor Vuilverbranding be slaat bovendien een oppervlak van 1457 cA. Met ingang van 1 Januari 1913 is (vol gens Raadsbesluit van 3 September 1912) de financieele verhouding tusschen de ge meente en de lichtfabrieken als volgt ge kegeld lo. Van de kapitalen, die door de beide fabrieken op 31 December van elk jaar verschuldigd zijn, wordt een vaste rente naar den maatstaf van 4.5 ten honderd betaald (voor de in den loop van een jaar verstrekte bijdragen zal rente worden be rekend, in te gaan op den datum, waarop het geld wordt verstrekt. 2o. De fabrieken betalen een retributie, 'te berekenen naar het aantal meters hoofdgasleidingen en hoofdkabels (hoog- en laagspanningskabels), die in de wegen, straten, pleinen, enz. der^ gemeente Lei den zijn gelegd en wel: voor de hoofdgas buizen 1, voor de hoofdkabels der elec- triciteitsfabriek 0.25 en voor die ten be hoeve van den klokkendienst 0.05, alles per strekkenden meter; voor de lengten der hoofdgasleidingen en hoofdkabels zal het gemiddelde der op 1 Januari en 31 De cember van eenig jaar gelegde renten worden aangenomen. 3o. Jaarlijks komt op de begrooting een raming van de uitgaven ten behoeve der openbare verlichting. Het gas en de elec triciteit zullen tegen den kostenden prijs worden berekend. Uitbreiding der straat verlichting zal ten laste van de Vernieu- wings- en Uitbreidingsfondsen der fabrio ken-worden gebracht. Sub. 1 van dit besluit werd op 6 No vember aangevuld met de bepaling, dat 'door de gemeente-bedrijven dezelfde ren te zal worden betaald als door de gemeen te verschuldigd is, zoolang zij nog geen vaste leening heeft aangegaan. Contracten voor Levering. Commissarissen gingen met de Steenko- len-Handelsvereeniging te Utrecht een contract aan voor de evering van West- faalsche gaskolen en wel voor den termijn van 3 jaren, te beginnen met 1 April 1913 en eindigende 31 Maart 1916. De levering omvat rond 26.000 ton kolen per jaar, tegen den prijs van 9.25 per 1000 K. G. Bovendien werd met de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij te Rotterdam een contract gesloten \oor de levering van 4000 ton Engelsche gaskolen voor het tijd vak van 1 April 1913 tot 31 Maart 1914. In October werd voor het jaar 1914 ten behoeve van de watergasfabricage van de Petrolenm-Handel-Maatschappij te Am sterdam 800 ton gasolie gekocht tegen 4.97 per 100 K.G. Voor de electriciteitsfabriek werd een contract aangegaan met de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij voor den tijd van 1 Mei 1913 tot 30 April 1914 voor de levering van 4500 ton fijnkolen en nootjes kolen. Door Commissarissen werd voor den ter mijn 1 April 1913 tot 31 Maar 1915 de koop van het koolteer gegund aan Burt, Boulton and Haywood Ltd. te Parijs ad 2.59, die van watergasteer voor den termijn van 1 September 1913 tot 31 Maart 1914 aan den lieer A. M. Meijler, te Rotterdam, ad 2.92; prijzen per H.L. Gedurendo het jaar 1913 zijn langs den verbindingsspoorweg der H. IJ. S. M. naar het terrein der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit vervoerd 28,376,400 K.G. goederen, waarvoor het minimum-overbrengloon ad 20 cents per ton van 1000 K.G. is betaald en 45,000 KG. goederen, waarvoor 90 cents per 1000 KG. Verschuldigd was. Financieele Resultaten. De rekening der gasfabriek over 1913 muit, met een winst van 71,405,361/.} na betaling van rente ad 55,888.57, van af lossing ad 59,230.66 en van retributie ad 63,503. Bovendien werd nog een bedrag van 34,564.88, zijnde 2 pCt. van 1,728,243.79, in het Vernieuwings- en Uitbreidingsfonds der gasfabriek gestort. Op 31 December 1913 bedroeg het kapi taal der gasfabriek 1,210,237.71, waarvan 310,000 als bedrijfskapitaal. Het Vernieuwings- en Uitbreidingsfonds sloot op 31 December met een na deel ig saldo van 8,566.06. De rekening der electriciteitsfabriek over 1913 sluit met een nadeclig saldo van 1542,25, na oetaling van rente ad 74,741.03V^, van aflossing ad 59,359.11 en van retributie ad 16,21.9.25. Boven dien werd nog een bedrag van 27,340, zijnde 2 pCt. van 1,367,000 in het Ver nieuwings- en Uitbreidingsfonds der elec triciteitsfabriek gestort. Op 31 December 1913 bedroeg het kapi taal der electriciteitsfabriek 1,712,G30 18. waaronder 50,000 bedrijfskapitaal, tér- wijl het kapitaal voor den electrischcn klokkendienst ad 23,000 eveneens onder dit bedrag is begrepen Het Vernieuwings- en Uitbreidingsfonds sloot op 31 December met een nadeelfg saldo van 159,632.18. De jaarrekeningen der Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit werden voor 1913 nagezien door den heer Th. Lim- perg Jr., accountant te Amsterdam. Geslaagd zijn voor het examen boek houden, handelsrekenen, handelsrecht en administratieve, kennis, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius", de heeren N. A. Kriek F.H.zn. en A, F. Kriek F.Hzn., beiden leer lingen van den heer H. Th. Vonk, alhier. Voor liet Mercurius-diploma Engelsche handelscorrespondentie slaagden de heeren B. J. L. H. Vervicrs en li. H. Kok; voor Duitsche.de heer J. Kriek, leerlingenvan den hec-r B. P. du Croix, alhier. Ook zijn geslaagd voor het examen boek houden, handelsrekenen en handelsrecht, (Mercurius-diploma) de heer J. A. Jansen, alhier, leerling van mej. Octavia Parmen- tier, de heer H. Binnekamp, leerling van mej. C. v. d. Kloot, alhier, en de heer D. Noll, van hier. Voor het toelatingsexamen voor de Middelbare Kol. Landbouwschool te De venter is geslaagd J. W. Francken,, alhier. Morgen hoopt onze stadgenoot C. v. d. Puil, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den heer Mathol, aan de Hoogewoerd. Wandelaars maken wij er attent op, dat thans de boulevard tegenover „Crone- stein", de nieuwe verbindingsweg tusschen Zoeterwoudschenweg en Hoogen Rijndijk, Diet in zijn geheel kan bewandeld worden, aangezien de sluitboomen aan den spoor overweg worden gesloten gehouden, wegens onbegaarbaarheid van een gedeelte van dien weg. Een tienjarige knaap Jan de V., was gistornamiddag in het Plantsoen in een boom geklommen. Hij viel er uit en kwam met het onderlijf op een hek terecht. Aan vankelijk werd hij naar het politie-posthuis op den Hoogen Rijndijk gebracht en vervol gens naar huis vervoerd, waar de ontboden geneesheer dr. S. overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis gelastte, waar de jongen onder behandeling werd genomen. Levens gevaarlijk is de ernstigo verwonding niet, maar het zal lang duren voor dat de knaap beter zal zijn. Men deelt ons mede, dat iemand hier ter stede zoo bereidwillig is oude stuiver tjes zoogenaamde „Haagsclie kwartjes" te koopen voor twee cent per stuiver, onder voorgeven, dat die munten niets meer waard zijn. Wij wijzen e-r daarom op, dat men zoo'n stuiverstuk voor vijf cents kwijt kan aan de Rijksbelastingkantoren. Ziekere P. W., die bij de politie om' nachtverblijf gting, hoorde op hot bureel van politie, dat hij nog! 25 dagen hechtenis te goed huCd. Daarvoor stond hij gesignaleerd in het Algemeen Politieblad". Hedennacht, omstreeks twee uren, zagen eenige politiemannen, dat een jong- mensch, G. J. v. d. N., op de Maro al luier rondliep met brandende kleedoren, welke zij hem van liet lijf rukten. Dit jonge mensch had de wacht gehouden in een schuitje, waarbij hij een sigaret rook te. Men vermoedt, dat eenige vonken zich hebben meegedeeld aan zijn kleedesren. Hij werd per brancard naar h,et Acad. Ziekenhuis vervoerd, want hij had zich vrij ernstig aan het reoli- tjerdijbeen gobrand. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend 1 's morgens van 9—12 uur en des middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 2 Kantoorbedienden. 1 Loodgieter. 1 Stoker, 1 Grofbankwerker, 1 Vuurwerker. 1 Smidsjongen, 1 LetterEetter, 1 Bi oodbakkersleerling. 8 Loopknech- ton. 1 Portier, 2 Kruideniersbedienden, 1 Chauf feur. 4 losse Werklieden, 1 Werkster, 1 Wascü- vrouw. HAZERSWOUDK. Voor het toelatingsexamen tot de Mid delbare Kol. Landbouwschool te Deventer is geslaagd W. Wessclingh, allner. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de Katwijksche vloot kwamen tot nu toe niet veel vaartuigen binnen. Het ging slapjes met de vangst; dc prij zen der gevangen haring waren goed. In dit opzicht was het begin van het vorige jaar heel wat gunstiger. Maandag kwamen voor het eerst van het seizoen vier onzer vaartuigen tegelijk bin nen, ,w. o. één, de KW 148, voor de tweede, reis. Echter was er ook een bij, met averij aan liet stoomspil en geringe vangst. De Bouwvereeniging is niet duur uit met den van het domein aangekochtcn grond. Deze kost nl. slechts ongeveer f 1.50 per M-., wat voor bouwgrond hier oen prijs is om van te watertanden. Misschien zal nu binnen betrekkelijk korten tijd tot 'den bouw worden overgegaan. Ds. F. G. Hospers, te Hillegom, heeft voor het beroep naar de Ned..-Herv. Gem. alhier (derde predikantsplaats) .be dankt. I LEIDERDORP. Voor het examen in boekhouden, han- 'delsrekenen en statistiek, afgenomen door de Federatie van "Handels2- en kantoorbe dienden-Vereenigingen, slaagde te 's-Gra- venhage de heer P. van Voorbergen, al hier, leerling van den heer IT. D. M. Knol, te Leiden. NOORDWIJKERHOUT. Maandagavond had in ,-,De Gemeente woning""-een al ge me ene vergadering plaats. De voorzitster, mej. C. M. van yLfissel, opende -met. een hartelijk woord,lieettje allen .welkom, in het bijzonder den eerw. he e r d sB oek euit S oh o orldï c te r V-erga- dering aanwezig was. Zij herdacht de ver schillende ledenavonden, welke in het af- geloopen jaar plaats hadden, vooral dien, waarop dè heer A. A. Neeb, RijksJand- bouwleeraar zulk een leerzame voordracht hield. Eveneens- werd met een weemoedig woord herdacht het vertrek van ds. Boeke, wat voor do stichting ,,De Gemeentewo ning" nog stoeds een onherstelbaar ver bos geacht mag worden. Als bestuursleden werden herkozen dc heeren J. Wassenaar en R. van Dijk en gekozen de heer Ger. Bouwmeester. Hierna deed de penningmeester, de heer A. Endoma, rekening en verantwoording, welke sloot met een voordeelig saldo van f 183.5972. De verkoop van het bloempje voor „Herwonnen Levenskracht," bracht alhier op f 83.20. RIJNZATERWOUDE. Bij die zwemwedstrijden van ..De Dol fijn", te Aansterdarn, behaalden onze dlorpsgenooten P. Kraan en B. Kraan, bij het 80 Meter rugzwemmen voor juniores, den lsten en 2den prijs in 1 min. 16 sec. en 1 min. 19 sec. Beiden zijn leden van „Hot IJ". WARMOND. Bij den veehouder C. van Rijn, alhier, stond op het erf een hooischelf, die in d laatste dagen sterk begon over te hellen, gistermiddag viel deze schelf om, juist toen j het 14-jarig zoontje van Van Rijn er bezig- heden bij verrichtte, zoodat hij er geheel onder bedolven werd. Gelukkig werd het gezien, met kracht werd het hooi weggehaald en het mocht gelukken den zoon er ongedeerd onder uit te halen, al gutste er bloed uit neus en mond. ZOETERWOUDE. Hen heer uit Leiden, die alhier op den Hoogen Rijndijk gistermiddag wandelde, is, vermoedelijk door de hitte, onwel ge worden. In café „Ik leer nog" gekomen, zakte hij in elkaar. Door de bewoners van genoemd café werd hij wat opgefrigcht en is daarna per auto naar zijn woning aan het Rapenburg te Leiden vervoerd. RIJNSBURG. Geoieeutcraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter, de bur gemeester, de heer R. van Ham. Ingekomen stukken 0. a. Een schrijven van eenige heeren, om te geraken tot op richting eener Vereeniging van Gemeenten om gezamenlijk materialen aan te koopen een brief van den Toeristenbond in Neder land inzake het aanbrengen van plaats naambordjes. Geen bezwaar daartegen. Daarna werd de Gemeenterekening 1913 aangeboden, die op do secretarie ter visie zal worden gelegd. Tot commissie voor het nazien dezer rekening werden aangewezen de heeren H. den Haan, J. van Klaveren en K. van Delft. B. en W. stellen voor een lantaarn te plaatsen op de Spinozalaaa. De heer Jonker vraagt of het de bedoe ling is deze lantaarn overeenkomstig het verzoek van eenige bewoners dier laan, des nachts te laten branden. Dit voornemen bestaat, echter niet en nu vinden de leden het plaatsen van de lan taarn goed. Van het College van Zetters moeten twee leden aftreden, de heer J. Iterson en H. den Haan. Op de dubbeltallen wordt bij stemming als 1ste candidaat geplaatst de heer J. van Iterson, als 2de de heer H. den Haan, als 3de de heer J. van Klaven en als 4de can didaat de heer K. v. Delft. RondvraagWetk. J. van Iterson con stateert, dat het lossen van visc-h voor be mesting, voor de bewoners nabij de gasfa briek een ondraaglijken toestand in het le ven roept, door de lucht. Ook de heer K. v. Delft acht dien toestand onhoudbaar, terwijl de heer A. de Mooy als zijn gevoelen te kennen geeft-, dat hiervan de gemeente de schuld isop de eene losplaats bouwt zij een gasfabriek, op de andere een zieken barak. Anderen merken op, dab er toch gelost moet worden en dan hebben weer anderen last. Bii deze besprekingen kwamen verschil lende ontduikingen te berde tegen de ver ordening op het vervoeren van mest, enz. De heer Van Iterson stelt nu voor het- lossen van visch ter plaatse van de gasfa briek te verbieden, de heer D. v. d. Eijkel verklaart zich in 't algemeen belaag sterk tegen zoodanig verbod Ten slotte besluit men cleze zaak in han den van B. en W. te geven voor advies» De lieer A. de Mooy vraagt aan het Da- gelijksch Bestuur of liet niet zoo kan ge maakt worden, dat geladen schuiten, zelfs kleine, door den Vliet kunnen varen, zon der telkens aan den grond te geraken. De mensehen betalen hun havengeld en kun nen niet varen. Hij vindt het beter dat de persoon, die voor 't baggeren is aangewezen, dit we-rk'dóet, en niet met andere werkjes wordt belast. De lieer Van der Gugten vraagt of B. en W. de N.-Z. H. T. Mij. eens niet willen verzoeken het terrein bij de halte eens op te knappen, zoodat men niet meer telkens bij regenachtig weer in de plassen behoeft te trappen. Bij de splitsing is het terrein netjes met grind opgeknapt. Zou dit hier ook niet kun nen gebeuren Zoo is de uitstap bij de halte Brouwer- steeg soms ook niet inet droge voeten te verrichten. Dit schijnt zijn oorzaak te vin den in het telkens oveidoopen van een kolk bij de huizen van den heer Schone veld. De lieer Van Iterson merkt nog op, dat hét terrein bij de wisselhalte noodig dient te worden gerioleerd. Hierna ging men over in geheime verga dering ter behandeling van reclames tegen den H. O. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester A. J. Schöl- vinck. Aanwezig alle leden. Onder de ingekomen stukken komen voor eenige goedgekeurde Raadsbesluiten, en de mededeeling, dat aan den burgemeester dezer gemeente een verlof is verleend voor den tijd van een maand, ingaande op 27 Juli a.s., en dat zijn functie door den oud sten wethouder zal waargenomen worden. Van de commissie tot voorziening van drinkwater is een schrijven ingekomen, meldende, in welk stadium de werkzaam heden dier commissie zijn gekomen, en waarvoor tot verdere plannen maken een vragenlijst is ingezonden, waarvan de be antwoording heeft plaats gehad. Het deed den Voorzitter genoegen, het gunstige verloop hierbij te mogen consta- teeren. Mededeeling geschiedde nog, dat de reclame van den heer Stikkelorum, te 's-Gravenhage, ook door Ged. Staten on gegrond werd geoordeeld, en zijn aanslag als forens voor deze gemeente gehandhaafd blijft. Hierop werd de gemeenterekening 1913 aangeboden, die naar de verificatie com missie zal verzonden worden. Goedgekeurd werden een af- en over schrijving ten bedrage v an 40; de vast stelling van het kohier schoolgeld 2de kwartaal tot een bedrag van 15.20en dat voor dc. benoodigde gelden voor be- schrijvingswerken der los? en laadplaats een geldleening zal worden gesloten. Andermaal komt nu in behandeling dc pensioenregeling Van ambtenaren, na 1 Oct., 1913 in gemeentedienst getreden. De Voorzitter meient, dat nu wel direct kan ge&témd worden of een gedeelte zal verhaald worden, clan wel of alles voor ge- méenljerekening zal komen. De Iieör Van Stijn wil nog wel even in 't midden brengen, dat z.i. zeker een ge deelte zal verhaald moeten worden leder, een heeft toch voor eigen toekomst te zor gen, en de uitgaven daarvoor als huishou delijke te beschouwen. De gemeenteambtenaren zouden anders spoedig gehcjel zonder zorgen, leven. Hef gaf, werd opgemerkt, toch meer adminL nistratie; doch daar behoeft me.n. het niet- om te laten, of tegen op te zien, meende! de heer Van Stijn. De heer De Vroomen is er tegen, cn vindt het precies hetzelfde of dc gemeente pensioenpremie betaalt of hoogcr wedde geeft. Bij stemming werd „verhalen" aangeno men met 5 tegen 2 stemmen. De heeren Papót en De Vroomen stemden tegen. Op voorstel van den heer Van Stijnj werd het aandeel voor de gemeente op 4* dat des ambtenaars op 3 pCt. bepaald. Voor de voordracht van Zetters werden daarop gekozen dc heeren Dc Vetten en Jhr. Heyiwaarna 'de overhaal van en naar het Lageland weer ter sprake kwam. De Voorzitter zegt, 'dat van den heer Machen geen antwoord is ingekomen, van den hoer Schakenbos, de mededeeling dat hij zich liever niet verbindt voor een va£t veer of overhaal, 'doch het publick wel wilde overzetten. Van den heer Juffermans is mededee ling ingekomen, dat hij bereid is de over haal te zijnent te houden en naar behooren to bedienen. T/Het tarief zal hij stellen op 244 cent per keer, 3 cent retour, en zou dan een toelaag van do gemeente groot f25 wenschen. Dc Raad ging hierop direct met algo- meene stemmen in waarmede cleze kwestie van de baan is. Aan het cincie der vergadering vroeg do Voorzitter nog machtiging, do beide naast gelegen vaarwaters, aan de Losplaats over een lengte van 10 meter, één meter bree der te maken, welke machtiging de Raad gaarne gaf, en waarbij de heer Van Stijn clen wensch to kennen gaf nog verder te gaan, bijv. aan. beide zijden 25 M. lang. De Voorzitter meende, dat het beter was hiermede nog maar te wachten tot dc be hoefte werkelijk bestond daar, als het on- noodig en niet rendabel bleclc, men spijt kon krijgen over het maken van die kosten. De rondvraag leverde niets op, waarop do openbare vergadering omgezet werd in een geheime. Z. K. H. de Prins wordt 29 dezor bo IJmuidon verwacht, terugkomende van zijn zeereis naar Scandinavië. B. cn \Y. van Rotterdam hebben bij den Raad een plan ingediend tot uitbrei ding van de- eloctrioi texts fabriek aan do Schiehavcn. Th1, kosten daarvan worden ge raamd op f 2,390,000. In zake de bezwaren ook van Nederland Legen hot aanslaan van Neueriandscbo on derdanen, in Duitschland gevestigd, in Üo Duitsohe oorlogsbalasting, wordt nader be vestigd, dat do Regeoring daarin geheel zelf standig optreedt, zonder zich bij eonigea anderen Staat, dio dezelfde actie voert, te bebbon aangesloten. Naar ,.H. Dblci." meldt, is dc arbeid van de Raadscommissie voor de winkel sluiting te Haarlem thans zoo ver gevor derd dat alleen nog een eindvergadering moet gehouden worden tot het definitief vaststellen van het rapport. De conclusie van het concept-rapport strekt om to Haarlem cle verplichte winkelsluiting in te voor en. Wegens het feit, dat in do vroege mor genuren in eenige bedrijven arbeid wordt verricht, wil do commissie voorstellen, dat do winkels zullen moeten gesloten zijn tus schen 9 uren cles avonds en 4 uren deg morgens. Met ingang van 1 October is aan den heer P. J. Raavmakers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris generaal der Rijksverzekeringsbank en is als zoodanig benoemd de heer Van Noest, majoor van den generalen staf te Breda. Te Amsterdam vergadert in het Con certgebouw het Xederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. De vergadering werd geopend door den heer J. Oudegeest. Deze wees in zijn ope ningswoord op den breeden groei van het Vakverbond, dat thans 90,000 leden telt, waarmede gepaard gaat een steeds sterker wordend verzet van de zijde der patroons. De arbeidsorganisaties dienen zich daarom te versterken, om op den langen cluur daar aan weerstand te kunnen bieden. Spr wees er op, dat in 1912 een bedrag van f 100,000 voor stakingen werd uitge geven in 1913 f 166,000. David Tobias -Bamberg, do bekende Amsterdamsclie goocheloor, is in den ouder dom van 71 jaar overleden. Do Ned. Centrale Vereeniging tot be strijding cler tuberculose heeft een schen king van f 10,000 ontvangen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat zijn gewone audiënties voor taan zullen worden gehouden op Vrijdag te halftwee in plaats van Donderdag. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal Vrijdag 21 Juli a.s. nicfe plaats hebben. Ook de gewone audiëntie van den minis ter van Waterstaat zal 24 dezer niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5