N°. 16685 Maandag JSO Juïï. A". ÏSTC feze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Uit de Omstreken. FEUILLETON. ELSS ¥EES. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17£. Qrootere letters naar plaatsruimte, Kleine advertentiën ran. 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoaBseeren wordt f 0.05 borekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.30; per week. a f 0.09. Buiten Leidon od waar agenten gevestigd zijn por week. 0.10. Franco per post 1.65. van getroosten, te doen LEIDEN, 20 JULI. Contra- cn A.vondfcc8lvicring der Muziek- en Tooncel-Vereetiigiug „Nut cn Vermaak". De leden, donateurs en kunstlievende leden van „Nut en Vermaak" waren één en al lof over de feestelijkheden, hun aan geboden op Zondag 28 Juni en Woenslag 1 Juli En rvien het was gegund geweest een kijkje achter de schermen te nemen, kon eerst weten wat een zorg het bestuur de feestcommissie en de commissie bijstand zich hadden moeten om alles zoo ,,in de puntjes plaats hebben. Dat moest beloond worden, dachten en kelen, die zich tot een comité vormden, bestaande uit de dames Van Polanen, Snel en Susan, die bij de andere dames genoegzamen steun en medewerking on dervonden, om een contra-feest aan te bieden, dat wederom klonk als een klok. De groote zaal van ,,Zomerzorg", waar de zomeravondlucht ruimschoots toe gang had en er de temperatuur goed draaglijk maakte, zag er met groen en bloemen recht feestelijk uit. De voorzitter en do secretaris, die zich bij de vorige feestelijkheden haast geen tijd gunden om even rustig te zitten, hadden zich nu met de overige bestuurs leden en hun dames aan een groote tafel vol bloemen tegenover het oude en het nieuwe vaandel onbezorgd neergezet, met ertrouwen afwachtend de dingen, 'ie komen zouden. Ende goede dingen waraen. Nadat de mooie jubileum-marseh alweer door de zaal had geklonken, ging het gor dijn op en de drie daraes-comité-leden stonden op het tooneel. Mejuffrouw Van Polanen hield 'n krach tige speech, waarin zij den dof zong op het bestuur 'én zoovele anderen, die zich tij dens de feestelijkheden hadden onder scheiden, om daarr- te yertellen hoe-v.; dames reeds dadelijk 't plan vormden om het bestuur een contra-feestviering aan to bieden. Het denkbeeld vond allerwegen Bympathie en zelfs de gérant van „Zome.- zorg" deed zijn best mee, om den avond op uitnemende wijze te organiseeren. En daar hebt ge hem nu, geniet er van, waardig bestuur, en verder, gij allen, die hier zijt, aldus besloot de spreekster, waarop een luid applaus volgde, een be wijs, dat allen het met haar eens waren. En toen volgde er een programma door de dilettanten uitgevoerdwel is waar, maar zoo keurig, dat een artistengezel- schap het moeilijk had kunnen verbete ren. Daartoe werkte ook het Mandoline-ge- izelachap „L'Estudiantina" in het bijzon der mede. De prestaties van dat gezelschap zijn waarlijk verrassend en vooral op zulk een warmen zomeravond in een in Oostersche pracht gehulde zaal maakte deze muziek diepen indruk. Het jgezelschap kreeg dan ook een krans. In den loop van den avond werd den [voorzitter en den secretaris door het da mes-comité nog een aardig souvenir aan geboden. Aan de banier werd een medaille [gehecht. Het glanspunt was echter hot schitterend tableau vivant, waarin een [symbolische hulde werd gebracht aan de door de Süede- jubileerende Vereeniging maagd. Een bal, onder leiding van den heer S. P. Wielenga, besjoot den schitterend ge slaagden, nu onherroepelijk laatsten feest avond. Zomer-Avondfeest op „Den Burcht". De Tuiniers- en Bloemisten-Vereeniging ,,Door Eendracht Verbonden" vierde in Maart haar 25-jarig bestaan. Toen is er dapper feestgevierd, zooals het op eèn zilveren jubileum betaamt. De kas was echter nog niet uitgeput en bestuur en leden waren niet uitgefeest. En het bestuur zeide toen reeds den leden nog een zomer-avondfeest toe, waarnaar in -deze mooie Julidagen met verlangen werd uitgezien. Zaterdagavond had deze bijeenkomst plaats en wel tus- schen de hooge muren van onzen alouden Burcht". De pachter had, zooals altijd, weer voor een mooie aankleeding gezorgd. De ruimte was electrisch verlicht, maar om elke gloeilicht was een lampion aan gebracht, hetgeen tusschen het groene loover der hoogopgaande boomen een fantastisch effect opleverde. Het bestuur had de Muziekvereeniging onder uitnemende leiding van den heer Veerman bereid bevonden tot een "concert en deze omstandigheid, gepaard aan het allerheerlijkste weer, werkte samen tot een overgroote opkomst van leden en do nateurs met hun huisgenootem De groote ruimte vulde zich weldra geheel. Onder de aanwezigen kon de voorzitter o.a. ook verwelkomen den heer en mevrouw Bal lego. De eere-voorzitter, de heer Kriest, was verhinderdhij had echter wel ge zorgd, dat er aan hem werd gedacht. Een groote mand met even kleurige als geurige ruikers had hij gezonden en ieder lid kreeg met zijn dame bij den ingang daar van een op de borst, waardoor het feeste lijk karakter nog werd verhoogd. Kunst naar Gaye" deed haar werk uitnemend en het publiek waardeerde de ze kunst door bij elk nummer een welge meend applaus te doen hooren. Na het laatste nummer had onder Ben- gaalsche verlichting een ommegang met muziek plaats, terwijl daarna in de zaal zelf een tombola werd gehouden en veleu nog een dansje maakten. Door de afd. Leiden der S.-D. A.-P. wordt op Zondag 26 Juli a.s. een optocht georganiseerd. Hieraan zullen deelnemen de L. B. B. en al de bij dezen aangesloten organisaties met hun banieren. De optocht vertrekt 's morgens te halfnegon van „Voor uit" en gaat langs Haarlemmerstraat, Steenstraat en Stationsweg tot het Station, om met den trein van halftien te vertrek ken naar Haarlem, waar do meeting voor Staatspensioen gehouden wordt. Ook wordt er nog een fietstocht georganiseerd. Deze gaat mee in den optocht, om dan door te rijden naar Haarlem. - Woensdag 22 Juli a.s. zal het vijf-en- twintig jaar geleden zijn, dab F. Devilé, sigaronsorfceerder bij de firma A. H. J. Wij ten burg, in dienst trad. De gisteren gehouden bloemenverkoop teil bate van het fonds „Herwonnen Le venskracht." voor Katholieke tuberculose lijders, heeft opgebracht de som van f 802.03, in Leiden en Oegstgeest. Hot NIEUWE GEBOUW der LEIDSCHE LEVENSVERZEKER.-MU. ingewijd. Hedennamiddag te drie uren had de of- ficieele opening plaats van het nieuwe ge bouw der Leidsche Levensverzekering-Maat schappij. Onze stadgenooten hebben reeds eenige dagen do schutting van het in aanbouw zijn de pand verdwenen gezien en het royale, solidegebouw bewónderd. Donker 'graniet uit xle SohotscHe groeven steunt het mooi getinte zandsteèii, waaruit overigens de gevel is opgetrokken, op waar dige wijze. De architect, de hoer W. C. Mulder, heeft het drukke punt hoek Rapenburg-Noordein de met een goed bouwwerk in schoonheid doen toenemen. Zoo waren dan hedenmiddag aanw.ezig de Commissarissen der Maatschappij, de Di recteur en mevr. Vermeulen, de agenten, het personeel en een aantal genoodigden. De president-commissaris, dr. P. Vermeu len, hield een rede, waarin hij het ontstaan der Maat-schappij schetste en sprekende over het tot-stand-komen van het nieuwe gebouw, hulde bracht aan den architect/ De directeur, de lieer D. Vermeulen, die daarop het woord nam", zeide o. a., dat de welgeslaagde taak van. het tot nog toe ge voerde bedrijf te Leiden, thans in meer uit- gebreiden zin, de Levensverzekering in al haar vormen, naar buiten zal worden voort gezet en uitgebreid: De groote arbeidersbevolking van Leiden, zij komt haast in haar geheel in de boeken der-Maatschappij voor en als ten kantore van den Burgerlijken Stand is elk gezin en de leden er van bij de-Maatschappij bekend en geregistreerd. Spr. bracht dank aan den Raad van Com missarissen, die hem steeds met raad en daad heeft bijgestaan, en wekte zijn mede werkers, de heeren agenten, op met ijver hun taak voort te zetten. Toen de eerewijn was rondgediend, gin gen de'gasten, waaronder ook verscheidene dames, de verschillende localiteiten bezich tigen. Onder de aanwezigen merkten wij op do heer W. C. Mulder, architect, de heer J De Koster, lid van de firma De Koster Co., alhier, commissaris der Mij., jhr. De Villencuve, burgemeester van Hillcgers- berg, en de heer G. H. Coxhoorn, gvmeen- te-ontvanger alhier. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd op de Haarlemmerstraat alhier ze kere L. J. van K. getroffen door een ze nuwtoeval. Hij werd door eenige agent-en van politie naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar hij tot bewustzijn kwam. Toen werd hij naar het politie-bureel over gebracht waar hij gistermorgen werd vrij gelaten, na er nachtverblijf te hebben ge noten. Gisteravond evenwel kreeg dezelfde man aan het einde van de Haarlemmertrek vaart wederom een toevalhij had zich ook al op do spoorlijn begeven, van waar hij door den sein wachter werd verwijderd. Hij had schijnbaar ook een bad genomen, want hij was doornat. Per politiebrancard werd hij maar weer van de Haarlemmertrek vaart gehaald, om wat op te knappen op het politie-bureel, vanwaar hij hedenmor gen andermaal vertrok. De heer H. Sutterland, leeraar M. O. teekencn aan de Ambachtsschool alhier, slaagde 1.1. Zaterdag te Rotterdam voor de Middelbare teekenakte Me. Verdronken. Bijna iederen dag in den zomer, vooral in dezen warmen zomer, worden do Leid sche wandelaars langs het Jaagpad oc den Zoeterwoudschen weg in de nabijheid der houtzagerij voorheen Van Mannekus, onder Zoeterwoude, onthaald op het ge zicht van zwemmende, badende, zich uit- of aankleedende knapen en jongelingen van verschillenden leeftijd. Dat geeft dan een kabaal en geschreeuw van belang. Ontkleede jongens op den weg te midden van een schilderachtige uitstalling van hun vuile wasch Kortom, het is een allesbehalve aesthe- tisch genot voor dames en heeren, die een heerlijke zomeravondwandeling denken te mak-en. Maar bovendien is het heel gevaarlijk voor die jongens zeiven. De meesten van hen zijn totaal ongeoefend. Goede zwem mers vindt men er zelden bij. En toch wa gen zij zich maar in dat diepe vaarwater. Eindelijk is er dan, helaas, een slacht offer gevallen. Gistermiddag, omstreeks één uur, is de 23-jarige V. Onderwater, wonende op de Rijn- en Sckiekade, alhier, de kostwinner zijner moeder, die- weduwe is, met het baden in de nabijheid der Keet verdronken. Deze jonge man, hoewel een goed zwem mer, werd vermoedelijk door kramp getrof fen. Onder het uiten van hulpgeschrei zonk hij plotseling weg. Zijn broeder, die op den kant hem gadesloeg, begaf zich onmiddellijk te water, dook herhaaldelijk, kreeg hem ook werkelijk beet, maar zonk dan met hem weg; eindelijk bracht hij hem boven, doch hij was dood De overledene was een brave, oppassen de jongeling, die hard werkte in de zaak zijner moeder. Ieder was dan ook met het ongeluk begaan. Het is te hopen, dat er niet moer slacht offers komen, maar dat men hier uit lee- ren zal, dat men op zulke plekken niet veilig kan baden of zwemmen. Vanwege het bestuur der Coöpera tieve Broodbakkenj en Yerbmiksvereeni- ging Ons Doel," alhier, wérd door den heer N. de Zwart, bouwkundige alhier, heden aanbesteed: het vergroot en der bak kerij en het maken van een schaftlokaal, badkamer, kleedkamer, kantoor, magazijn en verdere werken, gelegen aan de Van der-Wcrfstraat No. 25c. En het maken van een onderpui aan den gevel, gelegen aan de Haarlemmerstraat No. 184, alsmede trap naar de bovenwoning en ver dere werkzaamheden. KATWIJK-AAN-ZEE. Tot notabel bij de Ned.-Herv. Gem. alhier is gekozen de heer A. Parlevliet,- die deze verkiezing heeft aangenomen. Onze gemeente telt weer een fabriek meer. Naast het chemisch laboratorium van dr. G. C. A. van Dorp, langs het 'P.-H.-Kanaal, is n.l. gebouwd een schei, kundige fabriek voor rekening der Naamb Venn. Chemische Industrie alhier. NÖORDWIJK. De heer A. J. L. van der Poel, alhier, is te Breda geèlaagd voor dc hoofdakte. OUDE WETERING. Gistermorgen werd het herstelde kerJc- gebouwtje der Rem. Gcr. Gem. op plech tige wijze ingewijd. Allereerst heette de predikant de talrijke aanwezigen, leden en vrienden der Gemeente, hartelijk welkom. Vervolgens verhaalde hij in korte trek ken van do wording der Gemeente, die, in 1632 gesticht, de eerste jaren door rond reizende predikanten bediend werd, totdat Reinier Adriaansz. Walenburg, te Sassen heim afgezet, zich als eerste predikant der .gemeente kwam vestigen. In dienzelfdcr tijd verrees ook het kerkgebouw Na den tusschen zang sprak de leeraar na-ar aanleiding van Jozua V vers 15 „Ont schoei uwe voeten, want de plaats, waarop gij staat, b heilig", waarvan de laatste zinsnede boven den preekstoel was aange bracht. Hierbij bood de gelegenheid zich aan te wijzen op dc symbolische beduiding der kerkramen, een toeken van heb zich op waarts richten naar God. Het interieur van het vriendelijke kerkje maakte een heel préttigen indruk. De boog ramen, de nieuwe vloer, do aangebrachto electrischo verlichting en de vele kleine veranderingen gaven aan het gebouwtje stemming. Het. was, zooals de predikant te recht zeide „Bestuur, Gemeente en leeraar en ook allen, die tot de herstolling hebben medegewerkt, kunnen met dankbaarheid daarop terugzien VALKENBURG. - Tot heb tweede studiejaar aan de Ko loniale Middelbare Landbouwschool te De venter Werd o. rn. bevorderd onze dorpsge noot, de heer J. Koek Jr. De Raad vergadert hedenavond om haifacht. VOORSCHOTEN. Gisternamiddag te halfvicr had d>e Inschrijvers waren de heeren J. van Riet opening plaats van de Zendingstent van voor f6298; P. L. Ncuteboom f7485; A. Harteveld en A. de Vrind f7200; J. van Benten f7420; P. J. Gijsman f8320; Th. G. van Barthcn f7449; J. clc Clèr f8888; A. Ivorswagen f 8565, allen te Leiden, als mede Joh. Mohringen voor f 12,750, te Haarlem. De leerling P. J. Couvée 7an de M. U. L. O.-school aan het Noordeinde alhier, is geslaagd voor het toelatingsexamen tot de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer. Aan den heer J. de Best, stukadoor alhier, is door het College van het St - Wiliebrordus-College te Katwijk opgedra gen de stukadoorswerkzaamheden aan de t-weo in aanbouw zijnde gebouwen, welke door brand waren vernield. Jcrüel In de fnssche. heldere, ruime tent was een groot aan ral personen bijeen. Ds. C. van Wijngaarden opende deze eer ste bijeenkomst met gebed en leidde daar na het wérk der Tentzending in. De heer A. W. Kwak, die ook vele jaren in het Evangelisatiewerk is geweest - tooude met voorbeelden, ontleend aanzijn ervaring, aan, dat het Evangelie niet alleen is voor brave, fatsoenlijke raensohen, maar vooral voor zondaren. De macht van liet Evangelie deed hij helder uitkomen. In het bijzonder wees hij cr op, dat de Tent- zending zich niet plaatst tegenover eeui- ge Kerk, ook geen sekten kweekt, maar klaar en eenvoudig het Evangelie brengt. Niets meer! De leider der Tentzending, de heer Van 14) Intusschen had Lize, die ten slotte be greep, dat om haar een ernstig conflict was [uitgebroken, met groote, verschrikte oogen |het zwijgende groepje officieren gadegesla gen. Ze begreep eerst niet goed, dat het op- jtreden van Arthur voor hem zulke ernstige evolgen had meegebracht. En toon haar éindelijk de situatie duidelijk werd, bleef ze hevig ontdaan als vastgenageld op haar plaats staan. Eerst toen Arthur op haar [toetrad en haar met eenige vriendelijke Voorden verzocht haar werk te hervatten plsof er niets gebeurd was, ging ze, zonder feen woord te spreken. Eenige oogenblikken later verlieten Al fred en Arthur het café. Arthur trachtte zich vroolijk te maken |>ver het incident, maar Alfred kon een ge- ^yoel van angst niet onderdrukken. Hij ^ïst wat Arthur voor zijn familie beteeken- 6 en bedacht, dat do uitslag van het duel Voor één van beide partijen zeer noodlottig kon zijn. !jj£ Kom, kerel, lachte Arthur, geen zor- 6on alsjeblieft vóór het zoo ver is. En dan, vervolgde hij meer ernstig, zal jij de noodi- maatregelen wel willon nemen, als on- t™erlJ?opt Alfred knikte; hij begreep, dat Arthur n ongewone belangstelling voor hot meis- E» had opgevat, maar was toch verrast ■oor de onverwachte wending, die de zaak ffvnomen bad. Ik moet je zeggen, vervolgde Arthur, dat het voor mij een ware opluchting is, juist omdat Van Ravestein er bij betrokken is. Ik heb er al lang genoeg op gewacht om met dien kerel te kunnen afrekenen. Maar merkte Alfred op, was dat meis je wel zoo'n gevaarlijk incident waard? Ik weet wel Beste kerel, wat doet 't er toe, wie of wat de aanleidende oorzaak is. Ik ver zeker je, dat ik naar een gelegenheid zocht om dien snoeshaan uit te kunnen dagen. En bovendien, Fred, dat meisje interes seert mij meer 'dan misschien goed is. Ja, maar Geen maren, Fred, ik ben uitstekend tevreden. Alfred had reeds zijn slaapkamer opge zocht, toen Arthur nog voor zijn schrijfbu reau was gezeten, om een brief naar huis gereed te maken. Maar het vlotte niet best, hij kon zijn gedachten niet voldoende concentreeren. Telkens dwaalden ze af, zonder zich eigenlijk bezig te houden met een bepaald onderwerp. Hij ierp ten slot te de pen weg en besloot zijn brief den vol genden dag te voltooien. Arthur gevoelde zich eenigszins opgewonden; hij trachtte zich tevergeefs rekenschap te ge-, en van de zonderlinge emotie, die hem had be- heerscht, toen hij zich zoo plotseling voor Lize in de bres had gestold. Hij begreep, dat de antipathie voor Van Ravestein niet alleen de oorzaak was van zijn gedr.v dat voor zijn collega's toch wel een weinig bevreemdend moest zijn geweest. De plot seling zoo sterk geworden belangstelling voor het meisje verbaasde hem ten slotte ook gelf, Het was intusschen reeds tamelijk laat geworden. Maar de jonge officier ge voelde niet de minste behoefte a_aji.slat|£). In de hoop. dat een korte wancltffing irkjde buitenlucht hem goed zou do en ,*Wié r pn ij zijn mantel om en erliet het huis. Het was een heerlijke winternacht. De straten waren eenige dagen vuil geweest, doordat de invallende dooi de tamelijk dik ke laag sneeuw had doen smelten tot wa ter, dat zich met het vuil had vermengd. Maar langzamerhand verdween het sneeuwwater en nu waren de straten weer kurkdroog geworden. Het vroor zelfs een weinig. Aan den helderen sterrenhemel stond do maan in haar volle gedaante en wierp een helder licht op de daken der huizen, die krachtige schaduwen wierpen op de nu bijkans verlaten strateu. Do frissche temperatuur deed Arthur goed. Hij snoof de zuivere lucht met welbehagen op en gevoelde zich allengs volkomen rustig. Zonder aan zijn wandeling een bepaalde route te geven, liep Arthur enkelo stra ten door en bereikte zoo het marktplein, dat als 't ware lag te baden in het rustige, zachte maanlicht. Juist wilde hij temigkee- ren, toen zijn aandacht werd getrokken door een vrouwengestalte, die uit de scha duw aan den overkant van het plein was te voorschijn gekomen en zich nu haastig in zijn richting voortbewoog. Arthur bleef haar enkele oogenblikken gadeslaan en be merkte, dat de gestalte, die hem naderde, een jong meisje moest zijn, dat zich mis schien had verlaat en nu fluks huiswaarts keerde. Hij keerde zich om en aanvaardde langzaam weèr den terugtocht. Eenige oogenblikken Later passeerde het meisje hem^Artfesi-kssk POTiUêkaurkjML en herkende tot zijn verbazing Lize. Een oogenblik waslij van-plan haar heimelijk te volgen, om te zien, waarheen ze zich nog zoo laat in den nacht zou begeven. Maar hij bedacht zich en riep haar zacht- kens bij haar naam. Lize wendde zich blijkbaar verrast om, maar maakte onmiddellijk daarop oen be weging van iemand, die toevallig den per soon ontmoet, waarnaar hij zoekendo is. Ik was juist op weg naar uw woning, meneer, zei ze ietwat verlegen. Naar mijn woning? vroeg Arthur. Jaik heb een brief geschreven en nu wilde ik dien zelf maar even bezorgen, omdat er haast bij is. Een brief voor mij Voor u. Lize haalde een brief te voorschijn en gaf Arthur het schrijven in handen. Vertel me liexer wat er in staat, zei hij vriendelijk; maar laat ons daarbij niet blijven staan. Ik zal tot huis gezelschap houden. Is het goed Lize knikte Ik had u willen verzoeken, zei zo eenige oogenblikken later, om niet te gaan vechten. Ik vind het vreeselijk, dat u zich blootstelt aan gevaar, omdat ik o het is alles mijn schuld. Het meisje boog zachtkens snikkend hot hoofd. Ontroerd vatte Arthur haar beide han den en hield die een xviilo vast. Kom, Lize, £r-i "hij ernstig, wees kalm. Het is imjTiefs niet waar, dat alles jouw sohïilö is. Ik werd beleedigd door luite nant Van Ravesteingeloof me, incb dien meneer had ik ook nog een oude kwestie. Lize schudde evenwel bedroefd met het hoofd en antwoordde niet. Als ik maar wist- dat u niet ging vech ten, zei ze eindelijk, eer ben ik niet gerust. Zou je veel verdriet hébben, als ik werd gewond? vroeg hij zacht. Het meisje hief een oogenblik haar ang stig gelaat tot hem op. In de' met tranen gevulde oogen was het antwoord wel te Lezeu. Ja, fluisterde ze, ik zou 't ver schrikkelijk vinden. Eenigefmate ontroerd door de groote bezorgdheid en den angst van Lize boog Arthur zich eensklaps voorover, alsof hi; op haar lippen een leus wilde drukkvi. Maar hij bedwong zich en trachtte haai te kal ine eren. Langzaam schreden zij naast elkaar voort in den eenzamen winternacht. Zij, het eenvoudige zwerversineisje, en hij, de aristocratische officier, dis zich nu voor de twijede maal haar lot had aange trokken. Arthur maakte haar duidelijk, dat het duel zijn beloop moest hebben en verklein de, om Lize gerust te stellen, zooveel mo gelijk de gevaren, welke er aan een twee gevecht verbonden zijn. Zoo bereikten ze een eenvoudig huis in 'een smalle zijstraat. Lize had haar woning bereikt. Ik zal je laten weten, hoe het duel is afgeloopen, zei Arthur bij het afscheid. Of, beter, vervolgde hij, ik zal je 's avonds lang denzeifden weg, dien we nu gegaan zijn, tegemoet loopen, als j© 't goed vindt. (Wordt yervolgdK

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1