N°. T663? Tweede Blad. A0. 1914. Donderdag; 10 Juli. De Staking van het Haagsche Trampersoneel. De Raadsvergadering. Van het gesprokene in do zitting van den gemeenteraad hebben wo gisteren reeds een kort overzicht gegeven. Daarover behoeven we dus thans niets meer mee te deelen. Vóór het Raadsgebouw in de Java-straat ging het buiten verwachting hoogst Icalm en ordelijk toe. Veel belangstellenden voor de publieke tribune maakten queueallen werden te kwart voor twee in hot gebouw toegelaten. De voorbijgangers legden wol bijzondere nieuwsgierigheid aan den dag, doch do heer Rietdijk, hoofdinspecteur, geassisteerd door eenige inspecteurs en een tiental agenten, handhaafde de orde voorbeeldig. Een ieder werd bevolen dóór te loopen, zoo dat geen groepjes kijklustigen ontstonden. Talrijke raadsleden arriveerden per rij wiel of per auto, o. a. burgemeester Van Karnebeek. De politieleiders rukten weldra in en do menschen, die onder het geboomte op eeni- gen afstand bleven toeven, schenen er schuil voor den regen, die overdadig neer stroomde, te zoeken dan dat zij voornemens waren daar te wachten op een of ander spektakel. Tegen halfdrie, toen de zitting reeds lang een aanvang had genomen, kwamen twee leiders van het sbakings-comité. Zo traden het gebouw binnen. Politic-optreden. Waar bij de relletjes der laatste avonden overtuigend gebleken was, dat de opstootjes in (het allereerste begin door niemand anders werden uitgelokt dan door 12 k 13-jarige knaapjes, die door het bedrijven van balda digheden, joelend en tergende uitdrukkingen de tusschen komst van de politie pro voeder den, heeft de politie gisteravond, ten einde dit tegen te gaan, bijzonder doel treffende maatregelen genomen, door j^eds in 't be gin van den avond een groot aantal inspec teurs» der recherche on rocheroheurs op 't Plein te laten rondloopen met de opdracht om, wanneer zrij dergelijk kwajongenswerk "bespemrderi, de jongens bij de kraag te pak kan en in te rekenen. Dientengevolge werden gisteravond om streeks 9 uur oen 25-tal jongons tegelijk opgepakt en naar lvet bureau aau de Nieuwe Haven' gebracht, waar zij na opgave van naam, enz., gefouilleerd worden on zij, dio als belhamels bekeud waren, wierden opge sloten in de oellen, terwijl de anderen bij gaoepen onder bewaking werden gesteld in verschillende lokalen. De ouders werden gewaarschuwd. Tot zoo lang bleven de meeste jongens op hot bureau. De jongens waren hevig ontdaan, terwijl de meeste „helden'' tranen met- tuiten huil- den, vooral toen zij door de dienstdoende inspecteurs en den chef der afdeeling, don heer Desseling, op niet malsche wijze wer den toegesproken. Om 9 uur was het op liet Plein tamelijk lustig. Omstreeks 10 uren waren een 50-tal van die belhamels in handen der politie. Bij het opbrengen van sommige groepjes jongens drong het volk van het Pi-ein mode de Korte Houtstraat in, maar dan koerden de agenten die achter de arrestanten liepen .zich onverwacht om en veegden met sabel- '9]agen en raak aankomende klappen met-dan gummistok don straat schoon en was er goen leans meer voor hen. die \vtdlicht in don zin hadden, de jeugdige arrestanten te ont zetten. -Alle jongens die niet in do cellen werden opgesloten, werden na-ast elkaar ia de donke re arrestantenvertrekkon geplaatst, met hot gezicht naar den muur en mochten geen woord kikken, voor do uxet het toezicht over hen belaste agenten. In die houding bleven ze staan, tot zo afgehaald werden. De geheele piaatregel die door do recher che was uitgedacht, werkte zoo voortref- lelijk, dat circa 10l/g uur heb Plein, dat de laatste avonden het brandpunt was, wol voller stond dan gewoonlijk, maar optreden van de gereedstaande poli lie macht beslist onnoodig bleef. De politie had zioli dan ook voorgenomen, indien 't- eenigszins mogelijk was, zich van machtsvertoon op het Ploiu te onthouden. liet liet zich aanzien dat do avond vorder rustig zou voorbijgaan. Hot Bureau der Stakers. In het gebouw van den Roomsch-Kafcho- lieken Volksbond werd weder aj*}>61 gehou den. Deze appèl-vergadering was zoer druk bezocht. Het doel dezer bijeenkomsten is, door de ervaring geleerd, de organisatie, die steeds sterker wordt, to verbeteren. Het bureau van het stakingscomitó is titans zoowel voor den dag als voor den nacht gevestigd in het gebouw van den Roomsch-Katholieken Volksbond. Elke post brengt er stapels brieven. Het werk wordt meer en meer over diverse coraitó's ver deeld. Aan mannetjes en rijwielen heeft men geen gebrek. Omtrent liet systeem van uitkeering van den financieelen. steun is nog geen besluit genomen. Vrijdag worden de salarislijateu fcr ingeleverd. Personeel vergadering. Het stakende personeel van de H. T. M. heeft gisteravond een druk bezochte ver gadering gehouden in het gebouw van den R.-K. Volksbond onder voorzitterschap van den lieer Belger. Na een kort openingswoord van den voor zitter, waarin op stipte discipline bij het posten werd aangedrongen, kwam aan het woord een bestuurslid van de Prob. Ckr. Ver. van Trampersoneel. Spr. brengt hulde aan het personeel van de werkplaats en aan het rijdend personeel, zooals deze zijn strijd voert. Wij willen, zegt spr., den strijd winnen of sterven. In alle lagen van de burgerij wordt met het stakende trampersoneel meegeleefddat blijkt uit de vele briefjes, meldende finan cieelen steun, ook uit de deftige wijken. (Applaus). De voorzitterdeelde mede, dat heden Donderdagavond in deze zaal de raadsle den, de heeren Hoejenbos en Wesseling, het woord zullen voeren over het verhan delde in de raadsvergadering. De heer Nathans deed voorlezing van een aantal sympathie- en steunbetuigingen. De heer Terra (St. Raphael) kwam daar na aan het woord. Spr. constateerde, dat de geestdrift nog grooter is dan Zaterdag avond, toen het besluit tot staken werd genomen. Bij de directie van de H. T. M. blijkt echter reeds een veranderde houdin want thans wordt wel met B. en W. over leg gepleegd. Do onderkruipers-manoeu vre" is een zeepbel gebleken, die reeds is gebarsten. De raadszitting van 's middags had spr. bijgewoond. Ze was hem wel eenigszins een teleurstelling. De organisaties werden we der van elke onderhandeling uitgesloten. Een groote roekeloosheid zou het zijn van het trampersoneel op het voorstel van de H. T. M., zooals dat nu is gedaan, in te gaan en de staking op te heffen. Welke waarborgen toch geeft de H. T. M., dat de regeling der loonen etc. aan billijke eischen zullen voldoen Hetzelfde geldt voor de andere eischen. Spr. vreest, dat het publiek door het voorstel zand in de oogen zal worden ge strooid. De steun van bladen en het Haag sche publiek, dat reeds 3000 zond, over treft aller verwachting. TweeThonderd-dui- zend georganiseerde arbeiders steunen de staking (applaus). De heer Braambeek (van de Ned. Ver. van Spoorweg en Trampersoneel) zegt, dat het hem spijt, dat hij slechts raadslid is in het stadje Zutphen en niet in Den Haag. Daarom moet hij nu zeggen, hetgeen hij anders 's middags had kunnen te berde brengen. Met alle kracht waarschuwt spr. tegen de groepsvertegenwoordiging, die het perso neel niets geeft, doch hun het kostbaarste ontneemt dat het bezit: zijn eensgezind heid. Men beschikt reeds over een erva ring van jaren wat betreft- de groepsverte genwoordiging. Nu er in de positie eenige kentering komt, -raadt spr. niets te doen zonder overleg met het stakingscomitó. Het Haagsche publiek is spr. dankbaar voor zijn milden steun, doch spr. hoopt, dat publiek en pers de ijle beloften zullen weten te peilen. Wij gevoelen, zegt spr. onze verantwoordelijkheid en hopen,dat spoedig de trams weer zullen bellen en suizen. Doch men moge begrijpen, dat op zulke vage beloften niet kan worden in gegaan, wat spr. nader motiveert. Het personeel ziet in, dat een arbeids reglement niet in korten tijd is te ontwer pen. De partijen dienen zich dus vast. te leggen op de hoofdpunten. a. Partijen zijn bereid in een collectieve arbeidsovereenkomst gedurende drie jaar de dienstvoorwaarden vast te leggen, in die arbeidsvoorwaarden zouden de verbe teringen moeten voorkomen, gevraagd in den brief van 9 Juli. Tot nader overleg op enkele punten is het personeel gaarne be reid. Op de instelling van een groepsverte genwoordiging stelt het geen prijs. Arbitra ge zou beslissen over verschillen van op vatting van het contract. Door de Mij. worden geen rancunemaatregelen geno men, terwijl het stakende personeel ver draagzaam zal zijn tegen de werkwilligen. Alle ontslagenen, ook Van Putten, worden weer op de oude plaatsen gesteld. Het loon wordt doorbetaald over de stakingsdagen. Op deze wijze wordt de burgerij zeker heid gegeven dafc niet aanstonds weder het zelfde harde middel van staking zal wor den toegepast.. Doch tegenover liet perso neel wordt vastgehouden aan de eischen, terwijl het maken van slachtoffers wordt voorkomen. De heer Kruithoff van liet Chr. Nat. Vakverbond voerde ten slotte het woord. Spr. verheugt zich over de eensgezind heid en wijst er op, dat do H. T. M. reeds terug is gekomen op hetgeen ze een laat ste concessie heeft genoemd. Twee Openbare Verga de ringen. De groote openbare vergadering, uitge schreven -door den Raagschen Bestuurders- bond, die gisteravond in de groote zaal van „Concordia" is gehouden, was zeer druk bozocht. De muziekvereeniging „Kunst en Strijd" verleende haar medewerking. De voorzitter van den II. B. B, de hoer Van Doorn, sprak eon kort inleidingswoord en bracht hulde aan do mannen, die zpo moedig den kamp hebben aangedurfd tegen een machtige 'maatschappij. De heer Moltmaker, hoofdbestuurder van de Ned. Veroen. van Spoor- en Tramweg personeel, heeft een uitvoerige en scherpe critiek geoefend op de houding van de H. T. M. tegenover haar personeel; waarbij hij herhaaldelijk en geestdriftig werd toe gejuicht. Onder gefluit en gesis critiseerde hij ook de houding van den burgemeester, die eerst de besturen op het matje liet staan en te kennen gaf, dat hij met do be langen van hot trampersoneel eigenlijk niets te maken had. Maar- toen -het ornst werd, verzocht de burgemeester de besturen op het stadhuis te beraadslagen, een uitnoodi- ging, die door de tramdirecHo y/erd gewei gerd, waarop het persüflet|te 'ruim 800 tegen 4 stemmen besloot, tejfweigeren de remise in te gaan. Spr. dankbo voor de ontvangen 'sympa thie. Hij steldo prijs op de uiting in den vorm van klinkende munt, maar verklaarde zich tegen de klinkende steenen. Onder daverend en langaangohouden ge juich verklaarde spr., dat db besturen niet zullen loopen in de val, door burgemeester en tramdirectie voor hen opengesteld. Denkt men dat genoegen zal worden geno men met het prulmiddel vau.de groepsver tegenwoordiging om dan straks met het personeel te doen wat zij willen'? Alleen er kenning van de vakorganisatie kan over morgen, morgen reeds hel conflict doen op lossen. Maar blijft de burgemeester zich volop aan de zijde cler H. T. M. scharen, dan zal de strijd voortduren. In de bovenzaal van „Concordia" werd tegelijkertijd een tweede vergadering go- houden, waar eerst het raadslid Hoejenbos sprak en daarna de spreker, die in de groo te zaal het woord voerde. Ook de bovenzaal kon niet allen borgen, die toelating vroe gen, zoodat zich nog velen op trappen en portalen en vóór het gebouw op straat be vonden. De heer Hoejenbos wees er op wat de soc.-dem. raadsfractie en de heeren Van der Kemp en Treub vruchteloos gedaan hebben en den gemeenteraad om de gomeen- te te doen ingrijpen inzake de slechte ar beidsvoorwaarden voor bet; trampersoneel. De meerderheid van den raad clraagte'dhn ook de verantwoordelijkheid voor deze sta king. Hulde bracht spr. o. a. aan den heer Van der Voort van Zijp, die zoo krachtig de saumhoorighekl der treinbeambten heeft be vorderd. Spr. zet voorts uiteen, dat de brief van het trambestuur zóó is ingekleed, dat do gemeente een deel van de hoogere kosten van de in te voeren verbeteringen voor haar rekening zou krijgen. De heer Hoejenbos zette voorts uiteen, dat voor de soc.-clem. gistermiddag voor zichtigheid geboden was. Maar waar spr. hier staat als soc.-dem. en niet als raadslid, wil hij wel zeggen, dat de genoemde wijzigingen, die met 1 October zouden klaar zijn, er geen zijn, waarop het werk kan „worden hervat. Spr. vertrouwde, dat de burgemeester zal toepassen, dafc, als twee partijen tot el kaar moeten worden gebracht, beide par tijen evenveel zeggenschap moeten hebben. Zou hij dat niet doen, dan zou hij niet han delen als een goed burgemeester, dan zou hij ook tooncn niet te deugen voor bemid delaar. Spr. eindigde, luide toegejuicht, met den wensch, dat die steun moge leiden tót een volledige overwinning. Korte 31e<le<lecüngen. De Haagsche Tramwegmaat-schappij zou voornemens zijn heden (Donderdag) den dienst op lijn 8 (Plein-Schcveningen) te her vatten met een 6 k 7-tal wagens met aan hangwagens. De dienst op cle stoomtram Den Haag- Delft zou reeds om 9 11 Uïv^^vangen Aan den hoofdcommissaris Ta 50 toege zonden voor do politïö-agéfftèri- als blijk-van waardeering van 't optreden der politie op het Plein. Op het Spui werd oen schippersknecht door een sabelhouw aan den linkervoorarm verwond; een 27-jarige scheepskapitein kreeg een sabelhouw over do linkerhand; in de Wagenstraat kreeg een kleermaker een scbedelwond door een sabelslageen kantoorbediende kwam te vallen en ont wrichtte den reohter-scliouderde luite nant-adjudant van het 15de regiment in fanterie kreeg in de Wagenstraat een sa belhouw tegen hot voorhoofd. Do verwonden werden allen in den cen- tralen post van den eerste-hulpdienst ver bonden. De Pers over de Raadsvergadering. Sommigo bladen wijden reeds besehouwin- gen aan de raadsvergadering van gisteren eu haar afloop. „Nleiiwo Courant". De „Nieuwe Courant", clie zich tegen het houden van deze bijeenkomst had gekant, schrijft o. ra. „Het conflict is, naar ons voorkomt, he den een belangrijke stap tot zijn oplossing genaderd. „De H T. M. hoeft zich bereid verklaard voor 1 October met. B. en W. te pogen te geraken tot invoering van een reglement betreffende de rechtspositie van het perso neel. groepsvertegenwoordiging, minimum- salaris, urbeidsvoorwa-arden enz., kortom alle punten waarover de etekingseischen loopen. „Als motief van dit aanbod, dat voor al len die het den burgemeester in den Raad hoorden voorlezen, een blijde verrassing was, werd opgegeven dat de maatschappij bogreep, als onderneemster van een open baar vervoermiddel (voor onze stad het vervoermiddel bij uitnemendheid) zioh niet strikt op het standpunt te mogen stellen, hetwelk zij als particulier werkgeefster wel licht zou meenen te moeten blijven hand haven. De sedert Zondag gebleken feito- lijke onmogelijkheid om in den gestoorden tramdienst ook maar eenigermate te voor zien, zal tot dit besluit het hare hebben bij gedragen." Na er op. te hebben gewezen, dat B. en W. oyer hefr schrijven der H. T. M. nog nigt konden beraadslagen en nadat het blad oölc ais zijn meening to kennen geeft, -dat het sluiten cler discussies feitelijk een goed keuring is van het beleid van B. eu W. Het artikel eindigt als volgt „Nu het zoo geloopen is, erkennen wij gaarne cle opportuniteit van de>ze raadsver gadering op dit oogenblik. Toevallige om standigheden hebben er toe meegewerkt, dat zij, indien niet allo tec-keuen bedriegen, gunstige gevolgen zal hebben in plaats van do nadeeïige clie wij vreesdeu en clie zelfs hedenmiddag een oogenblik zeer wezenlijk hebben gedreigd. „Het zal thans moeten blijken of het tramj)ersoneel, hetwelk door zijn stakings- besluit cle sympathie niet verbeurde die het onder do burgerij tevoren zoo terecht ge noot, daarop ook voor het vervolg aan spraak zal kunnen doen geldon. Wij hebben er, gelijk gezegd, goede verwachtingen van het personeel zal c'tcn moed en het inzicht tooneu om zich aan de verschillende in vloeden die behalve op zijn economische be langen ook nog op iets anders het- oog heb ben, te onttrekken. „Het heeft reeds op dit oogenblik wat de verbetering zijner positie betreft, meer be reikt dan liet bij den aanvang der staking kon verwachten en oordeelde thans zonder verwijl zelfs wat zijn belang gebiedt." „Mieuwe Rott. Courant". De Nieuwe Rotfc. Ct." oordeelt o.m. Eén opheffing van -de staking met zijn eliondigen nasleep van relletjes zal vau de jongsfco raadsvergadering uiefc het. onmid dellijk gevolg zijn: wie had het.trouwens in ernst verwacht1? Maar wel is het zedelijk gezag, het prestige van den burgemeester en wethouder Droogleevcr Forfcuyn, die als vertegenwoordigers van het college van cla- gelijksch bestuur hun goede diensten aan beide partijen hebben aangeboden, en die thans met die partij, 7/elke aanvankelijk van bemiddeling zeer afkeerig was (clen raad van beheer der Haagsche Tramwegmaat schappij) in ernstige geclaoh te u wisseling zijn getreden, in de jongste vergadering nog versterkt. Hun is uit menige uitlating ge bleken, hoezeer personen van cle meest uit- esnloopendo richtingen huu welgemeende pogingen op prijs stellen. Aanvankelijk (vóór het uitbreken van de staking) hebben hun pogingen schipbreuk geleden, alleen de vertegenwoordigers der organisaties bleken bereid, voor liefc; plegen van overleg ten stadhuize te komen. Doch het dagelijksch bestuur bleef diligent, richtte clen dag na do stopzetting van het tramverkeer een nieuw schrijven tót beide partijen, waarin B en W. ook in dit stadium hun heilza-am voorstel bleven gestand doen. Eu het ant woord? Poging tót- bemiddeling aldus de Maatschappij kon „geen uitweg bie den". Maar tegelijk verklaarde zij zichzelf bereid om een poging te doen, ten einde „een uitweg te vinden". Lijkt dit niet. zeer veel op een wezenlijke toenadering na een formeele afwijzing? Of moet dit antwoord in dien zin opgevat worden, dat de Raad van Beheer wel uieb B. en W. over toe komstige .arbeidsvoorwaarden overleg wil plegen, ni/jac hun bemiddcla-arsdiensten ver- ertefifeb cloor huu toedoen met de org(fV3featie^3-ót overeenstemming wcnscht te komen 4T>an echter hapert er iets in cle motiveering: do Raad van Beheer immers zegt, zoover mogelijk te willen gaan, om dat verdere aanneming van een afwachten de houding do burgerij wellicht voor lan gen tijd van tramverbinding zou borooven. Tot herstel van dio tramverbinding echter is het blijkt moer en moer ook de me dewerking van -^et oude personeel, van de stekende beambten, noodigin laatste in stantie zullen dus ook zij stem ia het ka pittel hebben. Geldt- het- hier wellicht veel eer formalistische bedenkingen tegen onder handelingen met de organisaties clan weer zin, om tot oen beide partijen bevredigend vergelijk te komen V' Sprekende over cle mcdedeeling van den Raad van Beboer aau de directie zegt de 0verzichtsehrijver „Geeft clezo mcdedeeling eenïgen hou vast? Niet zoo heel veel. Immers, hoe schoone zaak een arbeidsreglement ook moge zijn, de betrokkenen hechten daaraan alleen groote waarde, als de concrete rege ling van onderwerpen als b.v. het mini mumloon hen bevredigt. En of alle stakers onmiddellijk met de groepsvertegenwoor diging vrede zullen hebben staat nog te bezien de heer Helsdingen althans be klaagde zich er over, dat deze tot grond slag van de onderhandelingen werd ge maakt, terwijl cle strijd onder meer juist liep over de erkenning van de organisa ties". De ,,N. R Ct." adviseert tot beëindi ging der staking, „onder deze mits ech ter, dafc een schikking getroffen worde, die ook voor de toekomst van heilzamen in vloed is, die het geregeld tramverkeer voor afzienbaren tijd verzekert. Daarvoor is noodig rustig overleg en eenige goede wil van beide zijden. Bemiddelaars ontbre ken niet, men schenk© hun de voldoening, hun pogingen met gunstigen uitslag be kroond te zien. En de maatschappij drijve haar organisatievrees niet to ver; deze heeft haar de sympathie van een deel van het publiek ontnomen, dat oyer de verwezenlijking der concrete eischen van do stakers onmogelijk een welgemotiveerd oordeel kan uitspreken, maar aan een zekeren onwil van de betrokken maat schappij is gaan gelooyen". Verder lezen we nog: „Van de overbo digheid en gevaarlijkheid van alle verde re uitweidingen in openbare raadsverga dering waren de achttien voorstemmers blijkbaar ten volle overtuigd. Tegen stem den de sociaal-democraten,' cle vrijzinnig- democraten met uitzondering van den beer Van Saudick, de unie-liberalen, Van Raal- te, Vas Dias, Warneke en Bourdrez, en de Katholieken Wesseling en Verburg (in het geheel zestien raadsleden). Van deze tegenstemmers was trouwens do heer Hoe jenbos allerminst op een lange, opwinden de discussie gesteld geweest, terwijl cle heer Van Raalfce blijkens zijn rede (afge zien clan wellicht van enkele appreciaties) zeer dicht bij den burgemeester stond. „Van een onvoldaan naar huis zenden van een morrende minderheid kan dan ook geen sprake zijn. Eigenlijk begreep zoo ongeveer ieder, dat op deze wijze de ge dachten wisseling het best voor een on- eervollen dood in den modderpoel van saaie, dadenlooze breedsprakigheid be waard bleef". „Telegraaf". Aan een overzicht in cle „Telegraaf" ontleenen we deze woorden „Na afloop weid cle uitslag der verga dering druk besproken. Een der raadsleden riep luid: „De Haagsche raad heeft zich weer eens belachelijk gemaakt „Maasbode". De „Maasbode" besluit haar overzicht als volgt: „Wat do stekenden betreft, zouden wij meenen, dafc zij over do gevallen beslissing ziöh niet mogen beklagen. Dab brengt do logica mee, waar zij immers nog steeds zoo veel vertrouwen in B. eu W. stellen, dat zij een bemiddeling aanvaarden. Een stapje verder gaan zij slechts door to vertrouwen, dat B. en VV. hen ter gepaster tijd zullen hooren. En zij blijven ten slotte vrij. „Door den heer Helsdingen werd de vrees geuit, dat door B. en W. oen voorstel zou kunnen worden geformuleerd, dat niet t©: aanvaarden was, doch dafc het. publiek op een dwaalspoor kon brengen, en do publie ke sympathie kon doen omslaan. Och, zou den we zoggen, clat was bij eigenlijke be middeling van B. en W. ook niet onmogo-, lijk. Men moet maar vertrouwen, dab het publiek voldoende zal worden ingelicht.. Zoo lang do weigering van heb personeel een rechtvaardige zaak blijft, zal de sym pathie ook wel stand houden. „Wat eigenlijk cle H. T. M. met haar laat- sten zet beoogt, is niet zoo makkelijk te gis sen. „Bemiddeling" wenseht ze niet. Maar de belofte, dio zij aflegt omtrent te sehep- pen arbeidsvoorwaarden, zendt zo niet aan de stekenden, maar deponeert zo in handen van het Dagelijksch Bestuur. Wil men dan wel een officieel© sanctie, een declaratie van voldoendheid op dio voorstellen? „Daarmee zou beoogd kunnen worden oen omzetting der publieke opinie. Doch B. en \A'zullen zoo voorzichtig zijn, hun vérstrek kende goedkeuring niet lichtvaardig te ver- leencn of al to vage beloften te valideeren. „Wat voor do goede znalc van het perso neel reeds als winst geboekt kan worden, dot is voor een niet verre toekomst groeps vertegenwoordiging, scheidsgerecht, mini mum-loon en verlofdagen naar vaste rego- leu. „Onzo wensch is, dat de verkregen resul taten zullen toenemen, de gedane toezeg gingen der H. T. M. zooveel va*stheid zul len krijgen en zulk een inhoud, dat het per soneel kan toeslaan. „We zijn overtuigd, dat het aan het Da- gelijkscho Bestuur mag worden toever trouwd, te pogen heb daar heen te leiden. „Onnoodig to zeggen, dat het ons ver heugt, dat do raad zich van onrijpe conclu sion, we noemden dezer dagen bijv. do gemeentelijke exploitatie heeft onthou den." KRIJGSRAAD TE 'S-GRA VEN HA G E. Insubordinatie. Do wnd. auditeur-militair bij den krijgs raad te 'a-Gravcnhage, mr. B. van Rossuni, requireorde tegen den.stukrijder H. J. van der L. van cle 5de batterij, 2de reg. veld artillerie, te L e i d e n, 2 maanden militaire detentie, ingaande 30 Juni j.l wegens insul*- ordinatie, gepleegd tegen een wachtmees ter van clat regiment, door hem te dreigen niet een eetketel 011 dtr het uiten van do woorden „Kom hier, dan sla ik je do her sens in". FAILLISSEMENTEN. P. J. Korporahoek. winkelier in koloniale waren, te Rotterdam. J I'. de Hosson. koopman in boekwerken^ wo nende to Rotterdam, en handelende onder de fit» ma Pcter'e Boekhandel.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5