Vó. 16675 Zaterdag II .TiiTf. Dérde Blad. A°. 1914. Ingezonden^ Gemengd Nieuws. IN ZIEKE DAGEN IDSCH Brieven van een Leidenaar. CCCCLXXXVIII. '•Tweeërlei klacht keert eiken zomer, zoo tegen den stillen tijd, hier terug, zee. ver schillend in aard en beteekems, maar toch daarin overeenkomend, dat men er geen baat voor weet. a is het warm wordt en de atmosfeer drukkend, dan worden de stadsgrachten inktkleurig er borrelen allerlei gassen uit de diepte naar de oppervlakte, onaange name geuren stijgen er uit op, prikkelen de reukzenuwen en het humeur, het laat ste het meest van de bewoners der grachten zeiven Dan komt mon met adressen bij den Raad, die er ook geen raad op weet en het volgend jaar keert de oude klacht terug. Het is een oude geschiedenis, die immer nieuw blijft. Zoo in 'fc laatst van Juni, begin Juli, vin den de Leidsche burgers in hun brievenbus of wordt door ambtenaren van de gemeente aan de deur afgegeven een mooie, gladde enveloppe met inhoud, bestaande uit een aanslagbiljet voor de plaatselijke directe belasting, gelijk het in de officieele taal luidt, of van den hoofdelijken omslag, zoo als het bij het publiek zelf heet. De meest onwelriekende geur uit een stadsgracht kan geen onaangenamer ge moedsstemming wekken dan de cijfers op dit biljet dikwijls doen. Klachten geen gebrek, tenslotte zich bij velen uitsprekend in een bezwaarschrift aan den Gemeenteraad. Ook dit is een oude, maar nog niet verouderde geschiedenis. O, wist ik maar het middel om de onaan gename lucht der Leidsche grachten te doen verdwijnen of te verminderen, bezat ik toch het geheim, waarmede ik de uitgaven van de gemeente kon doen verminderen of, voor het minst de stijging er van verminderen. Helaas, zoo knap ben ik niet, evenmin als de opvolgende stadsbestuurders, van welke richting of kleur ook. Met een steeds frisschen stroom van buitenaf door onze grachten zou de toestand van het stadswater verbeteren, met een aanhoudenden toevloed van kapitaalkrach tige burgers zou de belastingdruk vermin deren, maar wij kunnen beiden wenscben, krijgen doen we ze niet. Er zit niet anders op dan ona in hot on vermijdelijke te schikken en de ons opgeleg de lasten, voor zoover ze billijk zijn, zoo veel mogelijk met blijmoedigheid te dra gen. Een ding is ten minste gelukkigOndanks onze onwelriekende stadsgrachten, behoort Leiden tot een der meest gezonde Holland- sche gemeenten, voor zoover dit althans met statistieken aantoonbaar, is de burgerij hier ook niet minder welvarend dan elders en leven we even gelukkig. Laten we op den man af als goede Lei- denaars ons zelf eens afvragen of we lie ver ik zeg nu niet in Den Haag, wat velen van mijn stadgenooten zoowat als een Eldorado schijnen te beschouwen in Alk maar, Edam of Hoorn of welke andere plaats van dien omvang zouden willen wonen. Het antwoord zal, dunkt mij, niet twij felachtig zijn. En daarom moeten wij in goede harmonie in de lusten en lasten, die onze stad te genieten en te dragen geeft, deelendaarbij pogend, zooveel als in ons vermogen is, verbeteringen aan te brengen, zuipig wezen waar het mogelijk is, doch ook uitgaven durven te doen, waar deze in het belang der gemeente wenschelijk en noo- dig worden geacht. Daar werd dezer dagen gewag gemaakt van het voornemen van B. en W., om met een nieuwe salaris-regeling te komen voor de leeraren bij het Middelbaar en het Gymnasiaal Onderwijs. In de oproeping voor sollicitanten voor een leeraar aan de H. B. S. voor Jongens stond vermeld, dat het salaris thans nog bedroeg, enz. Sommige belanghebbenden lazen daarin te recht, dat dit salaris eerlang zou worden verhoogd, doch daar niemand hun zeggen kon wanneer deze verhooging zou komen en hoe groot ze zou zijn, trokken zij zich terug en zoo kwam het, dat de Raad bij de benoeming voor een leeraar in de Wis- un e geon keuze had, en slechts één man op de voordracht voorkwam, een oud-ka- rï SI ïan fc leger> naar ik vernam, die ,°°k voc"-lo0pig slechts voor één jaar werd benoemd. Er komen wel sollicitanten, naar ik hoor aar het zijn of jonge mannen die nog nim- h £ractlsche blijken van hun bekwaam- oid hebben gegeven, of personen die slechts Krap aan de veieisehte bevoegdheden vol- aoeni hn voor een gioote niet gemakkelijke b. b., zooals wi] ei een hebben, kan men e met met zulke menschen wagen, doch moet men leeraren hebben, met althans den LerVnlns en ^doende bcvoegdlie- Delf! 1" ai" clnore plaatsen als Dordrecht, zoldiéiruTrJ,a,rden. Zwd'Ie zijn ons in de be plant e. ,s vooru't en wij komen bij plaatsen als Haarlem ri achteraan. hem 2elfa vr,J ver tehest'standigheden dwingen het gemeen- tebc tuur daar,,, verandering to brengen. De belastingbetalers mogen het naar vin- eebb ",'ets aan te doen- Hetzelfde geldt voor de leeraren van het Gymnasium v*n v i8 X 1<?t' 'aatste adres van den Bond 1 u Onderwijzers reeds deed uitkomen >'j onderwijzers dor lagere scholen. Aan het tegen elkaar opbieden door de verschilllende gemeenten en de daardoor tot schade van den goeden gang van het onder wijs ontstane herhaalde mutaties is, zooals onze burgemeester het voor eenigen tijd op merkte, slechts één middel, dat n.l. de ge meenten ook de handen in dit opzicht in een slaan, zooals zij dit doen bij verschil lende andere zaken en bepaalde normen van jaarwedden vast te stellen in verband met den omvang van de gemeente en waarin de ambtenaren moeten werken en leven. Ook hier ligt dus een taak voor de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten Doch zoo ver is het nog niet en willen wij met ons onderwijs op den duur niet ten ach teren komen bij andere gemeenten, dan zal het gemeentebestuur in do naaste toekomst de salarisregelingen weder moeten herzien. Weet iemand tegelijk een middel aan te wijzen op een billijke wijze te voorzien in de versterking der geldmiddelen, zonder dat de belastingdruk worde verzwaard, en een deel der burgerij onevenredig wordt getrof fen, laat hij zeggen ik weet er geen middel op, evenmin als ik een middel weet om ons te verlossen van onze onaangenaam geuren de grachten. Laaghartig of Mijnheer de Redacteur t Beleefd Verzoek ik U oenige plaatsruimte voor het onderstaande in Uw veelgelezen blad. Bij vootrbaat mijn dank. Vrijdagavond j.l. op den Nieuwen Rijn vertoevend, werd ik opgesohrikt door het vallen van een schot. Wie dat schot ge lost had, kon ik tot mijn spijt niet gewaar worden. Wel zag ik uit den boom vóór het huis van den hoer Zurloh een houtduif dood el ijk gewond, op straat neerploffen. Te gelijkertijd zag ik den knecht van den hieer Zurloh met <ötjn emmer in de hand op het dier toeschieten. De knecht groep het dier, deed hot (in den ommier en spoedde zich heb huis van den heer Z. binnen. Ik weo(r nieb, of de man, die het schot loste, er recht too hééft zulks te doen cm dan nog wel in hoornen aan den openbaron weg, di» htöt éigen dom zijn van do geraeonbo Leiden Wel weet ik, dat heb zeer laag is oen weerloos dier, dat rustig in een boom zit, zoo ver raderlijk van heb leven te borooven. Mocht ik iets dergelijks weer eens zien gebeuren, dan zal ik niob na kunnen laten, er de po litie mede in kennis to stollen. „Een V oge 1 vriend." Leiden, 10 Juli 191-4. Vleesehvergtftlglngf Geachte Redactie. I Mag ik nog eenmaal Uw gastvrijheid in roepen tot- het plaa.tsen van onderstaande regelen Ik durf het woord vleeschvergiftiging nu niet moor doen plaatsen zonder vraagboe ken, nu de hoer Riethoven zoo ridderlijk zijn naam heeft bekend gemaakt Ik wensch ér hem dan ook van harte geluk mede, dat al.het voorradige en in be slag genomen, vleesch is goedgekeurd en er hijgevolg, niets bij hem is gevonden, wat hem kon oomprom'itteéren. Evenwel is hot bepaald jammer, dat hét goedgekeurde vleesch, dat Zaterdag to voren is verkocht geworden (zoo ook het gekookte vleesch, dat overigens 's Zaterdags nooit voor de ramen ligt) niet meer voorradig was, dan was in 'fc geheel zijn goede oor en naam niet aangerand geworden. Maar daar is niots aan te doen. Wat ver kocht en gebruikt is, is niet meer voorradig. Als nu de faecalién maar goedgekeurd ziju; dan is alles weer in orde. En toch wil het er bij mij maar niet in, dat men van goed gekeurd vleesch onwel of liever gezegd bijna een geheele week bepaald ziek wordt. Want ik behoor tot dat gedeelte der on wel geworden burgerij, die tot zijn oliëntcn behoort of liever heeft behoord, want ik hoop mij aan oen herhaling van het onwel worden van goedgekeurd vlctesch niet meer bloot to stellen. Dit meteen om den lieer Riethoven dui delijk te maken, dat ik geen concurrent ben, maar een cliënt was, die siuds jaren in zijn winkel kwam. Die onderstelling' toch is te gek, want een concurrent zal bij hem geen vleesch' komen koopen, maar voor eigen gebruik wel het beste uit zijn eigen winkel nemen, of zeer waarschijnlijk de voorkeur geVen aan rund- of varkensvleesoh, waar voor een werk man met gToob gezin natuurlijk niet aan is te denken. En nu, .Geachte Redactie, wensch ik er geen woord meer over te reppen en dank u nogmaals voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Een Abonné. Leiden, 11 Juli 1914. Driesprong Spckkelaau—Aditerweg te Llsse. Mijnheer de Redacfceuj^ Vergun mij andermaal een plaatsje in Uw Blad over de gem. Lisso. Ditmaal niet over de arbeiderswoningen der Raadsleden van Lisso, die der gemeente thans reeds een aardig duitje beginnen te kosten en waarop ik later nog eens terug denk te ko men ditmaal wensch ik diengenen in onze Gemeentehuishouding, dio met het opzicht der wegen zijn belast, een vingerwijzing te doen. Het betreft n.l. het groote gevaar voor de passage va-n het hoog opgaand houtgewas aan den driesprong Spekkelaan —Achterweg, waardoor het uitzicht belem merd wordt. Hedenmiddag was daardoor reeds bijna een menschenleven te betreuren" geweest. Men drale niet dit af to laten kappen 1 De misplaatste ijver van onzen Raad in het oprichten van arbeiderswoningen of heb begin daarvan, zou hier op zijn plaats zijn. Met dank, M. de R. voor de opname. OORBEAÜ. Lisse, 10 Juli 1914. De Ka(wljk8che Berghavcn. Mijnheer de Redacteur. In het nummer van Zaterdag van Uw blad van 4 Juli, komt een ingezonden stuk voor over de Katwijksche berghaven. Het wil mij voorkomen, dat de schrijver ten opzichte van Katwijk als visschers- plaats een ver van onpartijdig standpunt inneemt. Hij meent, en heeft daarbij ongetwij feld het belang van Katwijk op heb oog dat het 't meest logisch zou zijn geweest het reederijbedrijf te verplaatsen naar IJmui- den. De reeders metal hun geld heb ben daarin echter geen zin gehad en de zeelieden moeten nu naar IJmuiden rei zen. Hij stelt zich dus oen exodus, een uit tocht, een soort van volksverhuizing, voor en gaat de reeders beschuldigen, dat zij die volksverhuizing hebben tegengewerkt, terwijl hij de zeelieden beklaagt, die daar door nu genoodzaakt zijn voor hun bedrijf naar IJmuiden te reizen., Hij onderzoekt niet of het ook de z e e- lieden zijn, die liever te Katwijk blij ven wonen, welke medé dien uittocht te genhielden, cn hoeveel reeders er zou den zijn, dermate met middelen gezegend, dat zij hun gronden en pakhuizen welke vanzelf na zoo'n uittocht hun waarde ver loren hebben, kunnen prijsgeven. Hij be schuldigt en daarmee uifc. De schrijver hoeft het mis. Ik wil geen namen noemen, maar er zijn nog heel wat reeders, die ik zeker weet, dat in de laatste jaren (laat er 1913 dan buiten, zoo ge wilt) zuchtend hun weg gingen. Dat is dan nog heel wat anders dan de „kapitalisten" die de schrijver zich voor stelt. itOpmerker" heeft stellig geen aan deden in reederijen, anders zou hij dat ook wel weten. Maar bovendien, als de bevolking, die te Katwijk-aan-Zee door do reederij leeft, eens naar IJmuiden uittoog, dan bleven er van de 9000 zielen geen 1000 zie len meer over. Want niet alleen do visschers en reeders, maar ook de winke liers, de kleermakers, de schoenmakers, de smeden, de wagenmakers, de kuipers, de bakkers, de bokkingrookers, de haringpak kers, do zeilmakers, de boetsters, do kan toorbedienden, de -dokters, do motorschip- pors, de schoolmeesters, mitsgaders al hun have en al hun vee zouden te IJmuiden hun heenkomen moeten zoeken. VraagWat zou er worden van de waar de van den grond en de gebouwen Zou „Opmerker" er pleizier in hebben een dergelijke eenzame en verlaten plaats voor den kostenden prijs over te nemen en de menschen, die hier hun eigendommen hebben, schadeloos te stellen Ik geloof niet, dat het „Opmerker" ge raden zou zijn, zich aan het hoofd van den optocht te stellen Hij kreeg beslist blauwo oogen, ala hij die ten minste nog niet heeft De zeelieden, de reeders en alle andere levende zielen verlangen heelemaal niet naar IJmuiden. Daarom willen zij zich hier tabernakelen bouwen en Katwijk voorzien van de comforts van een visschenjplaats. Zou Noordwijk, waar het zoevisscherijbe- drijf nagenoeg heeft afgedaan, zooveel be geerlijker zijn dan Katwijk? De Noordwijksche visschers moeten nu in andero plaatsen, als Scheveningen, Vla&r- dingen, Maassluis, Katwijk hun „stee" op de schepen zoeken. In hun eigen dorp is geen plaats voor het hol van hun voet! Ik denk, dat de Noordwijkers den toe stand van Katwijk tegen dien van Noord- wijk gaarne zouden uitruilen Wat nu de badplaats Katwijk be treftik zou „Opmerker" willen aanran den do ledenlijst van „Vreemdelingenver keer" te raadplegen en dan te zeggen of de reeders zich onbetuigd lieten. Ik meen te mogen gelooven, dat hefc hem mee zal vallen. Vandaar dat ik van de reederij vertrouw, dab zij eveneens zal meewerken óók tot be hartiging van do belangen van Katwijk als „Kurort". Dat het Vreemdelingenverkeer nog niet veel weg heeft van. een Düsseldorfsche „Verschönerimgsverein" ligt niet aan haar, maar aan lokale omstandigheden. Wab tot verfraaiing van de gemeente geschiedt, had tot nog toe bijna uitsluitend plaats op initiatief van het gemeentebestuur. Ik denk bijv. aan de verbeteringen van „Duin oord". 't Is overigens waar, dat het kanaal soms stinkt. Vooral in 1911 bleek dat, en toen is men, ben ik goed ingelicht, aan hefc plan nen gegaan om aan dib euvel een eind te maken. Welk van de twee avant-projets zal worden aangenomen, weten we nog niet, maar de wenk van „Opmerker" zal zeker wel tor harte worden genomen. Maar een feit is het, dab de stank van het kanaal parfum is, vergeleken bij den stank der Leidsche grachten! Brrrwat stinken dieTrekt Leiden'3 Vreemdelingen vereer zich daarvan niets aan 1 Stank is zoo riecht voor iemands bo venkamer. Al die vieze deeltjes komen in je bol en bezoedelen je brein. En stel dan voor, dat jo professor bent en je hersens zooveel geld waard zijn Met betreking tot de haven heeft „Op merker" gewis achter de coulissen geke ken en daarom zal hij mij eu met mij menig Katwijker aan zich verplichten door ons eens te vertellen Jo. Of de „kans" tot het verkrijgen van een berghaven zóó gering is, dat de moge lijkheid niet i3 buitengesloten, dat de haven er niet komt. 2o. Indien dat zoo is, welko befceekenis dan moet worden gehecht aan de goedkeu ring van de plannen, het toestaan van de subsidies door de Regeering en do Pro vincie, de benoeming van do ingenieurs en op welke klippen dan de berghaven zou kunnen stranden. 3o. Of „Opmerker" weet-, dat de moge lijkheid tot het doen doorstroomen van hefc water in de haven is overwogen, maar dat dit der gemeente op f 70,000 zou komen en wat, gesteld dat zijn plan werd aangeno men, daarvan de meerdero kosten zouden zijn. Als „Opmerker" dan weer aan het be spiegelen gaat, volg ik hem echter niet. Met de heftige beroeringen van de gemoe deren zal het wel schikken, evenals met z'n eigen gemoed. Over den vooruitgang van Katwijk-aan-Zee heeft Katwijk aan den Rijn zich niet te beklagen. Dab doet het dan ook niet, zelfs al zou „Opmerker" dat wenschen. De belastingbetalers dragen, of zij van de visscherij leven of niet, allen het hunne bij en ik weet niet of Katwijk aan den Rijn bij een administratieve splitsing zijde zou gesponnen hebben. Over het economische belang van de ha ven is men het hier vrijwel eens men heeft immers een praohtig exempel in hefc Prins- Hendrik-Kanaal Wat werd daartegen niet gesputterd en wafc zijn die mopperaars be schaamd uitgekomen U dankend voor de plaatsing, verblijf ik Uw Spectator. Katwijk, 10 Juli 1914. De Residentie telt welhaast weer een honderdjarige, Cornelia Josina van Esveld, weduwe Vincentius Andreoli, geboren 19 Juli 1314, wonende aan de Prins- Hen drik-straat. Deze oude dame geniet een uitmuntende gezondheid. Zij is nog allo dar gen ijverig werkzaam voor de huishouding. Uit eon bezending boter van Os naar Haarlem waron bij aankomst 12 pakjes van 5 H. G. verdwenen. Te Vlaardingen had een droe- vig ongeval plaats. Terwijl een met netten geladen wagen op den Binnensingel wilde uitwijken voor een van de tegenovergestel de richting komende automobiel haakten de op den wagen liggende netten, in een op hefc trottoir staanden kinderwagen, waarin een kind van acht maanden lag, met het gevolg, dat het kind onder den nettenwagen geslin gerd en gedood werd. De netten wagen had liet hoofd van het kind verbrijzeld. Men meldt ons uit Tholen: De auto van den heer Kleyn, te Bergen-op. Zoom, waarin zaten do heeren dr. Van der Lek, tuinbouwleeraar te Wageuingen, Van den Broek Goe3 Debak, uit Wemeldinge, en J. Stoutjesdijk uit Tholen, geraakte te water. Eerstgenoemde werd door den stroom meegevoerd hij was reeds zinkendo, toen de schilder Schob hem redde. Ook de andere personen, die op do kap van de auto waren gekropen, werden gered. Na bijgebracht te zijn en schoone kleeren te hebben aangetrokken, konden allen de reis vervolgen. Men meldt uifc Zaandam: Uit den zak van een jas, door een lid van hefc personeel der firma Verkade, in de fa briek opgehangen, is een bedrag van f-120 ontvreemd. De politie doet een onderzoek. Nahèrhaaldelijk te hebben vergaderd, besloten de stakers en staaksters te Almelo, behooronde tot onderscheiden vakvereenigingen hefc werk weer te heryat- ten. Op een verzoek aan de patroons om lijsten te geven van de personen, die net eerst we der geplaatst zouden wordeu, is geantwoord, dat zij, die hefc werk wilden hervatten, zich konden aanmelden. De conferentie met de patroons had al leen dit resultaat, dat de vrije Zaterdag middag, die tijdens do staking werd inge voerd, zal gehandhaafd blijven. To Belfast ia hot grootste schip van de Nederlandsche koopvaardij vloot de „Statendam" van de N. A. S. M., op de reusachtige werf van Harland and Wolff prachtig van stapel geloop en. De ceremonie gebeurde door mevrouw Rypperda Wierdsma-Grelle, in het bijzijn van haar echtgenoot en den mededirecteur van de Holland-Amerikalijn den heer A. Gips, den hoofdinspecteur Van Helden en den heer Edixhoven, belast met hefc toeziehfc op den bouw van het schip en de machines. De bouwmeesters waren vertegenwoordigd door vier directeuren. De eigenaar van dal Harlandwerf, lord Pirrie, was onverwacht verhinderd. Eenige dames luisterden heli officieele gezelschap op de tribune op. Heb schip meet ruim 3-1,000 ton; do lengte! is 232, do breedte 26, de holte 14.5 meter* Het gewicht is nu nu reeds 18 millioen kilo. De „Statendam" is hefc hoogste schip, dab op deze werf is gebouwd. De hoogte van dö kiel tot de commandobrug is 32 meter. Heb schip heeft elf stalen dekken en kan ver voeren 814 eerste, 824 tweede en 2100 derde klasse-passagiers. De bemanning zal 750 koppen tellen. De „Statendam" is gebouwd op dezelfde vaste stalen helling, waarop de „Olympic" gebouwd is. Op de naaste helling is de „Ti tanic" gebouwd. Daar prins Gebhard von Blücher, een achterkleinzoon van den be roemden Pruisischen generaal en eigenaar van hefc kasteel Radun in Silczië, f 102.630, wegens achterstallige belasting schuldig is, zijn de goederen van den belas tingp in uiige in beslag genomen. Vijf kostbare schilder!i-:n en een rijtuig dat Napoleon I heeft toebe hoord, zijn in beslag genomen. Hefc rijtuig was door Pruisiche ruiterij van 't slagveld van Waterloo meegenomen en den koning van Pruisen aangeboden. Men vond er eeri hoed van den keizer iu, een degen met dia manten versierd, een keizersmantel met voor meer dan een millioen niet gemonteerde dia mant-en en belangrijke documenten. De ko- ning behield den inhoud en gaf hefc rijtuig aan Blücher, in wiens familie het gebleven is. Een tragische liefdesscène werd in een hotel te Leipzig afgespeeld. Een, reiziger, die met zijn meisje, een kantoor juffrouw, in een hotel was afgestapt, ver worgde zijn beminde met- een das cn richtte daarna een revolver op zichzelf. Maar de revolver weigerde en de reiziger, Lüderitz genaamd, bleef zes uur lang bij het lijk vaii 'fc meisje. Intusschen hadden do familiebe trekkingen, die intusschen afscheidsbrieven ontvangen hadden, telefonisch aan hefc hotel inlichtingen gevraagd. Toen de hotelbedie- den in de kamer drongen, richtte Lüde-itz het wapen weer tegen zichzelf en bracht rich een. zware wonde toe. Hij gaf bij hefc verhoor te kennen, hot meisje mc-lfc haar volle toe stemming gedood te hebben. Gevangenen uit h fc X e w-Y o r k» sche werkhuis op hefc Blackwel lei land heb ben, nadat een opstand onder lien onder drukt geworden was in de werkplaatsen de machines beschadigd. De oproerigen moes ten met geweld in hun cellen teruggedre ven worden. 50 hunner werden op water en' brood gezet. Te Innsbrück heeft in een fri- seurszaak een ontploffing plaats gehad, waarbij een hulpbediende zwaar gewond werd. KÜOfiiNES, 9651 15 40 Cents per regel. is om tot genezing te geraken behoorlijke afgang een hoofdvoorwaarden. K. K. Re- gier uugsrafc Prof. Breisky te Praag, een der voornaamste hedendaagsche vrouwen artsen, verklaart in een attest, dat heb natuurlijke „Franz Josef"-bitterwater reeds bij kleine hoeveelheden en ook bij een voortgezet gebruik, door de betrouwbaar heid zijner werking een allereerste plaats onder cfo Salinische afvoermiddelen in neemt.. Hefc Franz Josef-Bitterwater is bij apothekers, drogisten en mineraalwater handelaren verkrijgbaar. Een nieuw Besje, dat Zwaarlijvigheid geneest. Zwaarlijvigheid is een gevaar voor d\ gezondheid en maakt den persoon, die er ongelukkigerwijze mee opgescheept zit, het leven tot een last. Verwaarloosde zwaarlijvigheid veroorzaakt te eeniger tij de physische zwakte en verstoort de ge regelde werking van verschillende orga nen, vooral die van het hart, van de nie ren en zenuwen en die der ademhaling. Zwaarlijvige menschen, die deze gevaren willen vermijden en hun vet op een volko men veilige en onschadelijke manier wil-, len reduceeren, kunnen niet beter doen dan do behandeling met Boranium-bessen te gaan volgen. Dit aangename en onschade lijke middel moet overtollig vet op een. merkwaardige wijze van de heupen en hefc onderlichaam doen verdwijnenniet alleen wordt dit vet opgelost, doch ook de inwen dige organen worden bevrijd van hun vet omhulsel, wat den algemeenen gezondheids toestand verbetert. Boranium-bessen kun nen bij eiken apotheker en drogist in ons land worden verkregen en men zegt, dafc «lezen de besjes in groofce hoeveelheden verkoopen. 9552 29 Do Administratie verzoekt Copieën voor Advcrtenticn vóór 12 uur te doen bezorgen. NA DIEN TIJD is men niet zeker dat opname in hefc nummer van dien dag kan geschieden.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9