N°. 16866 Zaterdag 27 Juni. Derde Blad. A0. 1914. Oemsente-ïerrein. Gemengd Nieuws. Kunst, letteren, enz. DOOB M. P. DE CLERCQ. (Ingozondon). Nu do Gemeenteraad ia de vergadering van 18 dezer beslotcD heeft tot den aan koop van 231 H. A. wei- en bollenland ten bosten aan den Rijnsburgorweg, voor een bedrag van f116,000, zijnde bijna f0.50 per vierk. meter, is het de goede tijd om te Leiden do bijzondere aandacht te vestigen op coöperatief-wonen. Immers, die gronden, zullen zoodra mogelijk in exploitatie ge bracht worden voor straten, enz. ten einde daar een nieuw stadsgedeelte te stichten, want zulk een belangrijke uitgaaf dient ten spoedigste rentegevend te worden ge maakt. Komen er dus nu weldra cerieuze aan vragen iif voor een flink deel van dit terrein bij den Gemeenteraad, dan bestaat er inder daad veel kans van goed en niet al te duur slagen voor die reflectanten. Des te meer, indien die reflecteerenden coop.-bouwver- eenigingen zijn, want met dusdanigen ver koop is de gemeente werkelijk het meeste gebaat. Er komt alsdan een complex solied gebouwde woonhuizen, alle dadelijk door degelijke gezinnen bewoond, en ieder exploi tant van bouwterrein voelt wel, hoezeer daardoor een zeer gewenscht begin ontstaat, of zooals men dit bijv. te Haarlem door erva ring reeds noemt, hoe er dan een goed ca chet aan de bouwplannen gegeven wordt. Ergo, bij den Gemeenteraad van Leiden valt nu op een gunstig onthaal te rekenen. Daarom niet gedraald met het op touw zet ten van coöperatieve woonplannen! Ik zje in gedachte menig lezer en lezeres al het hoofd schudden, omdat het een be kend feit is hoezeer werk door een gemeente zoo moeilijk met bekwamen spoed ten uit voer gebracht kan worden. Eerst worden er commission benoemd ter voorbereiding van een behoorlijk plan van uitvoering; dat gaat voorts naar li. en W. en met de te genwoordige toeneming der gemeente-be drijven heeft dit Edelachtbaar Collego de handen al zoo vol;, dat alles op zijn beurt dient te wachten en tot gezegd, aan do beurt komen, noodzakelijk nogal wat tijd moet verloopen. Er volgen doorgaans, bij dergelijke omvangrijke aangelegenheden, eenige op- en aanmerkingen in -genoemd College, wat van zelf eerst in hek reine gebracht dient te worden, al vorens-het be hoorlijk afgezond© voorstel van B. en W. in een Raadszitting kon worden gebracht. En dan is het tien tegen één, dat de beslis sing van den Gemeenteraad ook menigmaal voorafgegaan moet worden door de behan deling in een aantal vergaderingen, ieder met minstens een week tusschenruimte. Geachte lezer of lezeres, U hebt volkomen gelijk. Maar tusschen het voornemen tot coöperatief-wonen en het betrekken der woningen moet er eveneens heel wat water door den Rijn stroomen. Begin daarom ge rust thans reeds met den opzet van Uw plannen, opdat go behoorlijk beslagen op het ijs komt, indien het terrein ten oosten van den Rijnsburgerwcg, zooals de Duit- schers zulks noemen, „baureif" geworden is. "Want ik kan u op grond van ervaring verze- zokeren, hoe veel moeite het dikwijls kost om to verkrijgen geschikt bouwterrein tot billijken prijs en u zelfs voorbeelden noe men van het afspringen der coöp. bouw plannen, alleen als gevolg van het niet hier mede kunuen slagen. Bovendien zal de G-pr rneenteraad er nu ook wel achterheen zitten, zooveel mogelijk met bekwamen spoed te doen handqfcen, aangezien onnoodig rente verlies van zulk een groot kapitaal in trouwe toch zooveel doenlijk voorkomen dient te worden. Er op te wijzen hoezeer sociale- en eigen economische belangen door coöperatief- wonen bevorderd kunnen worden, is te genwoordig gelukkig niet meer noodig. Alleen kan ik er aan toevoegen, dat voor inwoners te Leiden het erg gemakkelijk is, zulks persoonlijk te onderzoeken, voor zoover iemand dit wenschelijk mocht ach ten, aangezien een uitstapje naar Haarlem zoo gemakkelijk is en juist in de hoofd stad van Noord-Holland die goed geor dende samenwerking zoozeer bloeit en groeit. Gedurende de laatste dertig jaren zijn daar ruim 1500 woningen coöperatief- gebouwd en bewoond, wel meerendeels zoogenaamde werkmanswoningen, doch het hier bedoelde stelsel heeft evenzeer le vensvatbaarheid voor burgerwoningen, heerenhuizen, villa's, ja zelfs voor mooie landhuizen. Mo dunkt, ik mag toch wel ieder, die nu nog in tuur woont en hoofdzakelijk met zijn gezin bestaat van de vruchten van zijn arbeid, onvoorwaardelijk aanraden iets, wat zoozeer jarenlang burgerrecht verkregen heeft, eens nader te onderzoe ken. Degelijk onderzoek kan toch nimmer schaden. Welnu, dit geschiedt het beste doorjeen echt plan te ontwerpen .tot coöp.- woncn. Zulk een voornemen bindt immers nog tot niets en mocht het gaandeweg blijken uitvoerbaar te wezen, dan zijn be langhebbenden daardoor een heel stuk verder op den weg, die tot een goed einde leidt. Deze aanbeveling mag vooral door mij geschieden, omdat er zoo weinig uit gaven mede gemoeid zijn. Enkel een klei ne contributie voor kosten van vergade ren, porti, drukwerk, enz., die voor week- woningen op 10 cents por week kan ge steld worden en voor maandwoningen op 1 tot 2.50 per maand. Dus door zulk een bagatel behoeft niemand afgeschrikt te worden tot zulk een daadwerkelijke proefneming. De hoofdzaak, waar het hier om gaat, is het nuttig besteden van een deel van den vrijen tijd, en daarover heeft zich nog nooit iemand beklaagd. Iedereen begrijpt dan ook wel, hoe er toch iets voor gevorderd wordt, om door de kracht en macht, die van goed geordende samen werking uit kan gaan, iets belangrijks te verkrijgen, zonder dat er geldelijke offers voor gevraagd worden. Want belangrijk is het toch ontegenzeglijk, door het betalen van gelijke huur als in dergelijke huur huizen, bovendien nog geleidelijk eigenaar te worden van het perceel, waarin men met de zijnen coöperatief woont. Hoe dit geschieden kan, zal ik nu in het midden laten, omdat ik niet te uitvoerig wil wor den, te meer, daar zulks thans door de dertigjarige toepassing in ons land van het hier bedoelde stelsel, geen theoretische toelichting meer behoeft. Ik beperk me daarom tot het beknopt aangeven van den weg, dien men voor een begin in moet slaan. Vereenig u met eén 5 a 10-tal zeer solide huurwoners, die hoofden van bepaald knappe gezinnen zijn en dezelfde huur be talen als gezelf. Dit aantal moet weldra zich uitbreiden en dit kan zelfs ook dade lijk reeds het geval wezen. Somtijds is het verkieslijk de voorbereidende werkzaamhe den in beperkten kring ter hand te nemen; maar ook verdient het wel de voorkeur, dadelijk met een flink aantal aanstaande woning-coöperators van stapel te loopen. Dit hangt van verschillende omstandighe den af, vooruit niet alle te overzien; Vergaderen en nog eens vergaderen is dan het parool. Een bestuur verkiezen komt het eerst aan de orde dit begrijpt iedereen. Hoe groot dat bestuur zal zijn doet niets ter zake, mits er drie geschikte functionnarissen bij zijn, en wel een goede voorzitter, secretaris en penningmeester. Laat ik dit betoog voor heden eindigen met alle aanstaande woning-coöperators toch vooral de keuze van een geschikten president op het hart te drukken. Er is nogal wat te doen en de voorzit ter heeft te zorgen voor de leiding van al die werkzaamheden, zonder daarbij een man te zijn, wiens haan steeds koning moet kraaien. Toch iemand, die weet wat hij wil en wien het waarachtige ernst is om de voornemens en plannen tot het voorgestelde doel te doen leiden. Iedereen voelt dus wel hoezeer het noo dig is, dat vooral de voorzitter de rechte man op do rechte plaats zij. Daarbij moet zulk een leidsman nooit vergeten, hoe de vergaderingen aantrekkelijk dienen te zijn en te blijven, opdat de leden met pleizier naar hun samenkomsten gaan. Allen heb ben toch hun dagelijksch werk, waarihj tegenwoordig in de verschillende kringen hoe langer I103 meer inspanning gevorderd wordt om het hoofd boven water te hou den. Welnu, de voorzitter hce£t er voor te zorgen, dat het een aangename en toch vruchtdragende ontspanning blijve. Met eenigen tact gaat dit best Heerlijkheid ,.Si ngr ave' bij De nekamp. Mou schrijft aan de ,,De N. Ct." uit Oldenzaal De heerlijkheid ..S'ingTave", bij De nek amp, eigendom van douairière Roessingh Udink, geboren barones Taets van Amerongen, zal weldra onder den hamer komen. Bij deze heerlijkheid bohooren een 35-tal boerderijen, mocie bossclion en heidevelden, den beken- don watermolen aaai den Din kei, enz. De echtgenoot van de eigenares, do lieer J. A. Roessing Udink, overleed voor en kele maanden op middelbaren loef tijd plot seling in het hotel ,,Dc Twee Steden" to V- G raven h age De huize „Singrave" ligt aam den straat weg van Denekamp naar Ootniarsum te mid den eener prachtige omgeving. Oudtijds heette dit landgoed naar cla adellijke bewoners „Awijk". Na hef midden der 14de eeuw gaat bet door beleening van Utrechts bisschop over aan Roelof Rondenborg. Later kwam het als leen aan Prederik van Twickel, ech ter slechts voor enkele jaren. Want in 1506 trok bisschop Prederik van Baden het landgoed aan zich en schonk het onder zekere voorwaarden aan do nonnen van het St-Agiiesklooster, te Oldenzaal. Dezen, de heerlijkheid meer ais een lastpost beschou wende, verkochten ze reeds weder in 1515 aan graal' Everwijn van Bentheim. In het midden der 17de eeuw ging Sm grave" door aankoop over aan Gerhard Sloet tot den Oldenhof. Tot 1788 bleef het landgoed in 't bezit dezer familie. In dat jaar kocht de gener aal - maj oor Mare Antoine lc Va-ssc nr do Cagny, markies de Tliouars, de havezathe. Hij overleed in 1829. De erfgenamen ver kochten zo toen aan inr. J. T. Roessingh' (Jdink, geboren te Enschedé, mens klein zoon. de bovengenoemde J. A. Roessingh Udink, do laatste bewoner was. De heerlijkheid is niet alleen oen der mooiste plekken van Twente, maar ook van ons vaderland. M e n meldt uit Arnhem, dat ter bevordering van do veefokkerij in Gelder land aan do provinciale commissie voor het jaar 1914 ©en rijkssubsidie is toegekend van 4500. I*. i uj_j iAl lL In de laatste dagen wis da aan voer ter veiling te Loosduinen buitengewoon groot. In vijf dagen tijd werden alleen op de groote veiling' verkocht: 1,151,000 kom kommers, 429,500 bloemkool-en en 53,234 pond tomaten. Do prijs der komkommers is sterk gedaald, die der tomaten daarentegen gerezen. Gisteren heeft zich aan het po litiebureau te Breda gemeld iemand, zich noemende Antoine Brunet de Rochebrune, ge boren te Haarlem, 18 Februari 1890, dio blijkbaar niet wel bij het hoofd i9. Hij ver telde uit Zutphcn te zijn gekomen, waar hij in een gesticht verpleegd zou worden. Bij informatie te Zutphen bleek het, dat in het krankzinnigengesticht aldaar niemand ent vlucht en iemand van den opgegeven naam niet bekend was. Do ongelukkige is in het R.-Iv. gasthuis ter .verpleging opgenomen. Ter voorzieniugin de arbeid s- krachten zijn te Heemskerk en Wijk-aan- Duin een 40-tal Belgische arbeiders aan gekomen, hoofdzakelijk voor den aardbeien- pluk. .Sommigen wonen met het geheele gé- zin in schuren. Deze arbeiders hebben het voorjaar in den Houtrijk- en Wijkermeer- polder doorgebracht en hebben wegens slappe werkzaamheden de duinstreek opge zocht. Zoodra de aardbeien en boonen-cam- pagno afgeloopen is, zoeken ze den polder weer op voor den oogst der vroege aardap pelen. De meesten hunner weten in de aardbeienvelden een loon te verschaffen, dat zo in den polder wel nimmer maken zullen. Men meldt ons uit Ou d-B eier- land: Om zes uren gisteravond is bij Nieuw- Reierland de tram gederailleerd. De ma chinist, gehuwd, werd zwaar gewond, ter wijl do 18-jarige stoker gedood werd. De locomotief en do postwagen kwamen in een sloot terecht. Een passagiorswagen werd beschadigd. De passagiers bleven onge deerd. Nieuw h 0 t e 1 o p den Dam. Naar men meldt, is de--.stichting van een nieuw hotel op den Dam te Amsterdam thans ver zekerd. De combinatie, welke zich met het. bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal belastte, is -daarin thans geslaagd. Als di recteur zal optreden de heer H. A. Fuhr, directeur van versohillende hadhotels te Sclievcningen. Het is dé bedoeling te stich ten een hotel-café-rostaurant, ingericht vol gens de laatste eischen des tijds, doch met matige prijzen. De stichters hebben n.l. de overtuiging, dat aan een dergelijk hotel in do hoofdstad groote behoefte bestaat. De architect Kromhout is thans zoo ver gevorderd, dat binnen twee maanden de aanbesteding kan plaats hebben. Moordaanslag. De gehuwde vrouw v. d. B., te Arnhem, stond reeds ge- ruimen tijd in verstandhouding tot zekeren G. aldaar, eveneens gehuwd. De vorige week was het echter tot oneenigheden ge komen, zóó zelfs, dat de politie tusschen- beido moest komen. Gisternamiddag omstreeks 4 uren, ont stond er ruzie tusschen beiden hij pakte haar bij de keel, doch liet haar los, toen zij begon te schreeuwen. Twee uren later kwam hij terug, gewapend met een revolver. De vrouw barrikadcerde de deur, waarop G., na eerst een schot op het huis gelost te heb ben, door een raam naar binnen klom. Op het achterplaatsje, waar de vrouw heen vluchtte, ontstond toen een worsteling. Vrouw v. d. B. slaagde er in G. de revol ver uit de hand te slaan, toen hij wilde schieten, zoodat zij alleen een schampschot kreeg aan het hoofd. Buren snelden toe, waarop G. vluchtte. Later keerde hij naar do woning van vrouw v. d. B. terug, waar op de politie hem arresteerde. Gisteravond is hij naar het Huis van Bewaring te Arn hem overgebracht. Van iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft de diaconie der Ncd.-Herv. Kerk te Tiel f 1000 ontvangen. In den mijn Ronnenberg bij Han nover zijn twee mijnwerkers gedood door het niet op tijd ontploffen van een dyna- mietpatroon, terwijl twee anderen levens gevaarlijk werden gewond. Het schijnt, dat het ongeluk aan onvoorzichtigheid van de arbeiders zelf is te wijten. In twee Engolslche kolenmij- nen is brand uitgebroken, zonder dat dit echter slachtoffers geëischt heeft. Op de Bryncoohmijn in de nabijheid van Neath in Wales, verwoestte heb vuur den steiger in een der schachten. De ophaalmand vtel naar beneden, de mijnwerkers, die er zich in bevonden, kwamen er echter allen heel huids af. Op het oogenlblik, dat de brand uitbrak, waren 250 arbeiders in de mijn aan heb werk. In de Douglas-mijn te Bellshill bij Glasgow, richtto het vuur groote rnate- rieele schade aan. Door een noodschacht konden de 200 mijnwerkers in de mijn zich ai veiligheid stellen. Een geneesheer te Toulon werd gehaald om op een boerderij hu'p te verleenen aan den boer, die toekenen van krankzinnigheid vertoonde. Toen <1$ dokter er aankwam viel de krankzinnige hem van achter aan en bracht hem een steek met een ponjaard toe. De geneeskundige waa terstond dood en de krankzinnige man, wiens opwinding steeds toenam is ten slotte door gendarmes meb revolverschoten afge maakt moeten worden. Uit Butte City, een mijnwer- kersplaats in Montana, komt een bericht, dab wederom toont welke merkwaardige toestanden er in do Amerikaansche arbei- derswereld heerschen. Geweldpleging tij dens arbeidsconflicten komt in Amerika her haaldelijk voor, en het gebruik van dyna miet is bij zulke gelegenheden verre van ongewoon, maar wat er thans in Butt© Ci ty plaats had, toont dat men ook ter op lossing van onderlinge geschillen van der gelijke gewelddadige middelen gebruik maakt. Er bestonden n.l. onder de mijnwer kers aangesloten bij den Copper Miners' Union aldaar ernstige geschillen. Een deel der leden verzette zich tegen de leiding van de vakvereeniging, en toen nu Dinsdag avond in de Union Hall een vergadering werd gehouden, ten einde te trachten tob een oplossing der geschillen te komen, werd door de oproerige leden een aanval gedaan op het gebouw. In het daarop volgend ge vecht werden twee menschen gedood. Ten slotte echter moesten de vakvereenigings- raannen in het gebouw, met den president van den Westelijken mijnwerkersbond aan het hoofd, de vlucht nemen om hun leven te redden. De oproerlingen hadden uit de mijnen dynamiet meegenomen en deden dit tegen den gevel van het gebouw ontplof fen, die daardoor geheel werd verwoest. Toen de politie van de vuurwapens gebruik maakte namen de oproerige leden de vlucht. Volgens een bericht uit We- sel, heeft de politie op het station aldaar een echtpaar uit Lehe gearresteerd, dat een Oostenrijksch meisje naar Antwerpen wilde wegvoeren. De beide goarresteerden hebben reeds bekend. K o r k, heeft dezer dagen z ij n oudsten inwoner, waarschijnlijk de oudste mensch der wereld, Paul Paszkovski, door den dood verloren. Paszkovski, die 124 jaar oud is geworden was indertijd ordonnance van den bekenden Poolschen generaal vorst Joseph Ponitovski, die door Napoleon I tot maarschalk van Frankrijk werd benoemd. VROUWEN-RUBRIEK. Do Mode en het streven voor verbeterde Vrouwcnklecding. In het orgaan van de sympathieke Ver- eemgiug tot Verbetering van Vrouwenklee- ding, dezelfde vereoniging, die onder den naam van ,,de Vévévé" jaren geleden heel wat heeft moeten verduren vonden we dezer dagen een zeer lezenswaardig artikel, waaruit ons bleek, hoe het principe der ver eenvoudiging en verbetering der vrouwon- kleecling toch wel eenigen invloed heeft op de mode. De schrijfster van het artikel was door een groote Amsterdamsche modefirma uitgonoodigd, om een wandeling te doen door haar magazijnen en wat meer zegt, naar heb principe der V. V. V. een keuring te houden. De resultaten waart-oe de voor vechtster der Veroetering" kwam, waren ongeveer, dat haar aanhangsters in dezen bij de huidige mode zeer goed in dit mode magazijn terecht konden. Zij zouden bij eenig zoeken stellig naar keuze slagen. Doch er was nog veel, zeer veel, dat niet door den boeg kon. Met de huidige blouses kan men zich vereenigen, beter althans dan met de gladde overhemden van eenige jaren gele den, die volgens Verbetering "-in zicht- het toppunt van leehjkheid vertegenwoordigden. Behoudens de geringe bewegelijkheid, die de japonnen over het algemeen bieden, zijn de meeste modellen zelfs ideaal. Eon nïouwtjo in de Heerenmode. Het dic-pe décolleté der zomermode werkt aanstekelijk: de'heeren der schepping wil len nu porsé ook een blooten hals. En het nieuwste nieuwtje op het gebied der heeren mode is thans 't overhemd met breeden ron den kraag, die den kraag van 't colbert be dekt en op de borst eindigt in artistiek flad derende das, ook boven 't keurig toege- knoopt jasje prijkend. Voorloopig geldt deze mode slechts voor het sporttoilet en perst de correcte jongeling, die in de middaguren ter receptie moet tijgen, zijn hals gelaten in het knellend boordje, ook al dwoiig zijn nonchalant modieus sportkostuum de temiis- meiskes van 's morgens eenige bewonderde blikken af. In Amsterdam is de mode der décolleté voor heeren al vrij algemeen. Trouwens de spes patriae van Neerlands hoofdstad legt dezen zomer een groote „losbolligheid" aan den dag. Het corps van hen, die eindelijk de overtuiging hebben gekregen, dat een hoofddeksel een absoluut overbodig klee- dingsstuk is, en die dus blootshoofds langs straat cn plein wandelen en fietsen, breidt zich met den dag uit. Onder de jongedames vindt de hoedeloosheid minder ingang. De Cape. Er is weer eèn kleedingst.uk in zwang ge komen, dat we jaren lang hebben gemist. Ik bedoel de cape. In modejournalen en uitstalkasten ziet men de cape weer ver schijnen, zij het dan ook in nieuwe modellen. Gedragen worden zij nog maar heel weinig. De capes zijn bedoeld voor het wandeltoilet doch men draagt ze uitsluitend als sortie. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de dames ook overdag haar cape zullen gaan dragen. Daarvoor zijn de modellen veel t© onhandig ©n te weinig elegant. De kruis banden over de borst zien er werkelijk be nauwend uit. De schilder G. Henkes is Donderdag 70 jaar geworden. Zijn eerste lessen heeft hij van den Rotterdamsehen portretschilder Spoel gehad daarna t-oefde hij langen tijd te Antwerpen, Parijs, Neurenburg en Mun- chen, om zich later te 's-Gravenhage te ves tigen. Later verhuisde hij naar Voorburg, alwaar hij thans ruim 30 jaar woont. Ter gelegenheid van dit jubileum zal ge durende drie weken in Pulchri- Studio, t-e 's-Gravenhage een tentoonstelling van rija belangrijkste werken gehouden worden. „Lydia's "Huwelijk". Elisabeth Couperus heeft een vertaling ge leverd van den roman' van de Enge-lsch© schrijfster Humphry Ward, ,,Lydia's Huwe lijk". Daar behoort mood loc. 't Is een dikké roman, twee deelen en al wordt er ook heel veel in verteld, toch wil dat niet zeggen,- dat de vertaalster een dankbare taak heeft volbracht. Deze ccht.Engclsche roman met zijn groot aantal toevalligheden, met het geheimzinnig godoe, had wel onvertaald kun nen blijven. Aan sensatie geen gebrek; maaJ aan dergelijke werken bestaat toch in den: boekhandel geen gebrek.. Met den smaak van ons, Hollanders, komt „Lydia's Huwelijk' niet overeen. Eigenlijk gaat 't niet over Lydia's huwe lijk, maar over wat daaraan voorafgaat. En daaraan zijn zooveel geschiedenissen vast-, geknoopt, dat men do draad van 't verhaal wel eens kwijt geraakt. Haast zou men kunneu zeggen, dat niet Lydia maar de oude,' mallotige Melroso, de eigenaar, bewoner en verwaarloozcr van Threlfall Tower, de hoof'L persoon in dezen roman is. Wie van fantastic scho verhalen met verwaarloosde echtgvmooi ten en kinderen, vergane huizen, mishandelde enderhoorigeu en daarnaast van schilderin gen van edelmoedige zelfopoffering-, van meevoelen met z:n medenienschen en van ,,©ind goed, al goed" houdt, die heeft hiep. een boek, dat hem genoegen zal verschaffen.; Men maakt ook wel kennis met personen yaa| wie 't de moeite loont ze nader te l«s?' schouwen, na to g'aau hun dieper-ilc, zo worden verdrongen door de moer setnsï*- tioneele gebeurtenissen. Doch, zooals gezegd, wie van veel afwis seling houdt, wie in een verhaal graag veM ziet g-ebêiireu, die lioeft hier eon kolfje na^p zijn hand. Uitg.: L. J. Veen, Amsterdam. J S llhouot-Pren tbr ie f kaart :n. De uitgeversfirma S. L. van Looy, te Am sterdam, heeft een alleraardigste serie varf twaalf prentbriefkaarten het licht doen zien. Bij oude, bekende wijsjes heeft Nelly Bo^ denheim toepasselijke silhouetjes geteekoud. Die geestige zwarte prentjes ziet meo steeds meer. Hoe menig boek is er niet oj;* die wijze verdienstelijk geïllustreerd Pu ons Leidenaars is Ko Doncker's schimmen spel ook niet onbekend. Wat. Nelly Bodenheim thans geeft mag onder het zeer goede worden gerangschikt. De zwarto prentjes komen mooi uit tegen den gelen achtergrond en in fraaie leuter staat het oude rijmpje er onder gedrukt. A die poppetjes, die diertjes, boompjet en huisjes, ze doen zoo komisch aan. Wie er van genieten wil, zal goed doen zich de?o serie aan te schaffen en we zijn er van over tuigd, dat een ieder met evenveel pleizier als wij dez© serie silhouetten zal bekijken. Dat de firma Van Looy succes moge bebbei en 't bij deze eene serie niet moge laten l Hst Nieuwste Wondor op Klnematograflsch gcblod* De uitvinding dor kinematografie staat nog lang niet op hot toppunt harer vol making. Telkons komen berichten uit dl© technische wereld over de een of andere* verbetering, die vaak geen verbetering blijkt te zijn, doch die cle gedachte aan een leemte, dio aan te vullen is, opwekt. Reeds heeft die uitvinding der kinemacolor, het aanbrengen van een sneldraaiondo kleuren* filtler voor d© lens, die bepaalde kleurei* absorbeert en cle gewonschte doorlaat, de mogelijkheid geopend, kleuren op het doek te brengen. Edison vond con methode uit, waardoo?' film en gramofoon gelijktijdig afloopen 01* de bioscoopvoorstelling nog sterker het karakter van eon tooneelspel krijgt. Titans is de uitvinding van do „Fantomo'ï aan to kondigen. De „Fanbomo" geeff een plastische film, d. w. z. dat door dozel uitvinding het clock wordt weggenomen; en dat de stralen vallen op een heuscli tooneel, waarop een willekeurig décor wordt ge too ver d. Iu werkelijkheid bestaan er geen coulissen of ander tooneelrequisietmen ziet slechts het resultaat van bepaalde optische wer kingen. Op een spiegelachtige groote ruit worden reuzenproj'ecties geworpen. Hierop verschijnt de achtergrond, zooals de voor stelling dat eischt. Voor den toeschouwer bewegen de acteurs zich net als bij een werkelijk tooneelstuk, met dezelfde natuur lijkheid en vrijheid. Ooggotuigon van <3e proef voor stel ling zeggen, dat hier de vol maakte illusie van liet heuscho tooneel bereikt is. De uitvinder is een Duitseh ingenieur, die er opgeveer vijftien jaar, dus even lai>' als de kinematografie ernstige beoefen^.» heeft gevonden, aan gewerkt heeft.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9