J. MEEUWS. I Leverpastei 20 Eitgebreide Sorteering Seliooltaiien, ERADES' Schilletje is en blijft de beste Drank.; Onderwijzer (es). N°. 16665 Vrijdag Q0 «Juni* Tweede Ulad. A°. 1914. BUITENLAND. De Mexicaansche Kwestie. Tweede Kamer. M 90 Filialen I 800 Personenonmuixtar voor wiel- rajdep», voetbal- ©n tennisspelers, ratters en beoefenaar» van rooi- en zeilsport, zijn onze alom bekeaade Sportchocolade- Tabletten, 10 9 ets. per ou». 10 KOKERS, GUMMI s nFN>MEMB£ sponsendoozen, S-B Haarl.straat 169. etc., etc. LEIDSCH DAGBLAD De bijzondere correspondent van liet „Hbld." in Spanje uit Barcelona schrijft: Nu de wegen des heeren Wilson dusda nige blijven, dat het waarschijnlijk is, dat wij binnen afzienbaren tijd een excellentie Pancho Villa zullen hebben, hetzij dan als president of als minister van oorlog, moge hier een interview volgen met Don Rafael Bezares, tenor van het Spaansche opera gezelschap, dezer dagen uit Mexico terug gekeerd en die zijn loven te danken heeft aan de muzikaliteit van een van Villa's stafofficieren. In October van het jaar, dat de revolutie uitbrak, bevond Bezares zich te Vera-Cruz. Met enkele honderden Spanjaarden vlucht te hij in de magazijnen van de douane, waar men hun verzekerd had, dat ze vei lig zouden zijn, daar dit neutraal terrein was, hetgeen niet wegnam, dat er dagelijks enkele Spanjolen noerge^choten. werden/., De zanger vluchtte van Vera-Cruz naar Chihuahua, waar hij acht maanden opge sloten was, daar Zapat-a den weg naar Texas afsloot en do bandieten-generaal Villa de stad belegerd hield. Op zekeren dag Kwam echter het bericht, dat de weg naar Texas open was en de te nor nam den eersten trein, die daarheen zou gaan. Nauwelijks was" die tein vertrok ken, of hij werd aangehouden en alle pas sagiers gevangen verklaard van Pancho Villa, die met zijn „staf" plaats kwam ne men tegeeover den trein. Toen werden alle passagiers met twee gelijk uit de wagens geranseld, voor den generaal" gebracht dan doodgeschoten; vrouwen, kinderen, grijsaards, Mexicanen of Spanjaarden, dat deed er niet toe. Toen er een twintigtal gefusilleerd waren, was do beurt aan Bezares en een vriend eu toen Villa hoorde, dat hij met Spanjaarden te doen had, gaf hij een teeken om maar gauw te schieten, doch gelukkig kwam er nog tijdig een der officieren van Villa's staf, een oud bewondoraar van den zanger uit Mexico, tusschon beiden en redde zijn leven do overige passagiers werden allen neergeschoten. De tenor had de groote eer dien avond met Villa te mogen soupecren en hij had de gelegenheid te over om voor zijn heele leven genoeg van dezen bandiet te krijgen. Toen hij 's anderendaags naar Chihuahua teruggezonden weid, deelde Villa hem mee, dat hij die plaats binnen twee maanden ingenomen zou hehbon; Bezares moest in middels al maar eens uitkijken naar de mooiste vrotfwTan die stad, die kon hij dan binnen twee maanden van Villa krijgen Dat was half Augustus en 18 November had Villa Chihuahua werkelijk genomen. ^Bezares was ^Inmiddels "toch naar Texas ontkomen met een convooi federalen, die hij nog juist voor de Vereenigde Staten bereikt .waren, 300 gevangenen zag neerschieten. Een van de dingen, die Bezares nog van de a excellcntie-bij-den-wiL-van-presi- dent-Wilson vernam, was, dat hij voor de in neming van Öhihuahua aan zijn troepen 'aanbood: 800 pesos elk, twee dagen vrij plunderen en die vrouw van de stad in wie ze den meesten zin mochten hebben. Uit dezen brief kan men zich een goed idee vormen over den beruchten rebel. Reeds eerder trouwens hebben we een en ander omtrent hem meegedeeld. Doch wel droevig is het, dat zoo iemand de bijzondere gunsteling is van de machtige Vereenigde Staten. Do regeering der Staten halen nu weer iets moois uit. Tenminste in Washington loopen geruchten, die iemand zouden ver bazen, wanneer niet alles denkbaar zou zijn in het Mexicaansch-Amerikaansch conflict. Men weet dat Carranza niet deel wil ne men aan de conferentie, we bedoelen hier de niet-officieele tusschen rebellen en re- geeringsmannen. Wat doet nu do regeering te Washington? Die gaat Villa verzoeken afgevaardigden te zenden. Welk een erken ning voor dezen rebellen-generaal. De oud-minister van Huerta, Aurcliano Urrutia, is thans te Niagara Falls aange komen om den particulieren secretaris van Carranza eens te polsen over een verkie zing van Ravasa tot voorloopig president. Plet heet, dat met dezen president alle par tijen tevreden zouden kunnen zijn. Tege moetkomend is de Mexicaansche regeering wel geworden. Er worden ook reeds voor- loopige ministers genoemd. En daaronder is Villa of Angelis als minister van Oorlog. We veronderstellen, dat er nog geruimen tijd mee heen zal gaan voor in die rommel zoo orde is gebracht. 'fc Is al eenigen tijd BELASTING EN geleden, dat de AUTOMATISCHE Fransche fiscus het AANSTEKERS. noodig oordeelde om de automatische aan stekers te belasten. De lucifersverkoop is er staatsmonopolie, de schatkist ontving ette lijke francs aan lucifersbelasting en daar kwamen de automatische aanstekers. Het bedrag der belasting hing er maar van af, of het toestelletje van nikkel, zilver of goud, al of niet ingelegd met juweeltjes, was. Wie 't duurste toestelletje had betaalde het meest. De eigenaars van aanstekers mogen zich eensklaps zeer in de aandacht der autoritei ten verheugen. Duizenden en nog eens dui zenden instrumentjes vertoonen namelijk niet het metalen plaatje, dat de belasting voldaan is. Te Parijs werden honderden roókers op straat aangehouden door allerlei zeer on schuldig uitziende detectives, die na een een kort onderhoud den aangesprokene vriendelijk verzochten zich men hen even naar het naastbij gelegen politiebureau te begeven. En daar bleken dan de liefheb bers van sigaar of sigaret bijna zonder uit zondering in het bezit to zijn van een aan steker zonder belastingplaatje, met het ge volg, dat zij gedagvaard wei-den wegens ont duiking van belasting. Men zal zich nog herinne- INDISCH ren dat indertijd het be- COMPLOT. staan van een groot com plot in Engelsch-Indië, het doel was een aantal politieke personen uit den weg te ruimen, ontdekt word. Te Bom bay wordt thaii3 het proces tegen deze sa menzweerders, het zijn er elf, gevoerd. De voornaamste getuige m dit proces is de twee en twintig-jarige student Dinanath, die bij. de samenzwering was betrokken en zijn medeplichtigheid heeft bekend. Heel duidelijk is uit de verklaringen van dezen kroongetuige nog wel niet wat er eigenlijk in Britsch-Indië is omgegaan, maar uit zijn verhoor blijkt, naar de „Times" meedeelt, dat aan het bestaan van een wijdvertakt complot niet kan worden getwijfeld. De moorden, aldus verklaarde een der lei ders aan den jeugdigen student, waren noo dig, om de massa wakker te maken, lntus- schen moest worden getracht een aantal mannen bijeen te brengen, die bereid zou den zijn, hun leven in een revolutie wagen, en met dat doel was het noodig, een orga nisatie onder de Indiërs tot stand te bren gen Slechts een klein deel van de aangeslo tenen echter zou de geheimen mogen ken nen. Zij zouden de revolutionnaire bewe ging moeten leiden. Overigens diende men allo propaganda te maken voor de afwer ping van het vreemde juk en door aanslagen en moorden beroering te wekken. Uit alles blijkt dat men niet algemeen goed te spreken is over het Engelsch gezag en graag baas in eigen huis wil worden. KORTE BERICHTEN. Uit Albanië is geen gewichtig nieuws te vermelden. Men blijft wat vechten en Oostenrijk en Italië gaan voort elkaar on aangenaam te zijn. Nog altijd heet de toe stand hachelijk. Er is bericht ontvangen dat de Nederlandsche lutemant Sanne in Noord-Epirus goed gezond is. De groothertog van Hessen heeft een nieuwe ridderorde ingesteld, die do Ster van Brabant heet, naar zijn voorvader Hen drik van Brabant, die de eerste landgraaf van Hessen en stichter van het vorstelijk huis was. De orde van de Ster van Brabant zal gelijk staan met de orde van verdienste van Philips den Grootmoedigen. De „Vorwarts" publiceert nogmaals een oproep aan alle militairen, die mis handelingen van do zijde hunner superieu ren hebben doorstaan, hun adressen aan do redactie van de „Vorwarts" op te geven. Tevens wordt, medegedeeld, dat reeds velen aan den eersten oproep hebben gehoor ge geven, doch, dat do verzameling zoo com pleet mogelijk moet zijn, wil men voor het gerechtshof den strijd tegen heb militaris me met succes voeren. Het verbond Groot-Berlijn heeft giste ren het voorstel om voor 37 millioen Mk. den boschgordel om de stad van den fiscus te koopen, aangenomen. Daarmee is de zaak, die zoovele jaren hangende is geweest, nu voorgoed beklonken. De rapporteur voor de Fransche ma rine-begrooting heeft voorgesteld do Mid- dellandsche Zeevloot uit to breiden door aanbouw van vijf pantserschepen. Dan heeft Frankrijk de overmacht op do Oostenrijk- scho en Italiaanscho vloten. In de Fransche Kramer is van een-rech- terzijde-lid een motio ingekomen, waarbij voorgesteld wordt een belasting te heffen van werknemers, die buitenlandsch© ar beidskrachten gebruiken. Dit ter bescher ming van den nationalen arbeid. Met 303 tegen 265 stemmen heeft het Lagerhuis bij tweede lezing van de wet op de middelen hot amendement voorgesteld door do oppositie, eigenlijk is 't een motie van afkeuring, verworpen. De geringe meerderheid voor de regeering komt van het feit, dat de arbeiderspartij zich van stemming heeft onthouden, daar zij onte vreden is over het besluit der regeering om de verhoogde subsidies aan plaatselijke besturen tot een volgend jaar uit te stellen en over de verlaging van de voorgestelde inkomstenbelasting met een stuiver per pond sterling. De liberalen in het district Brighton hebben besloten geen candidaat voor den vacanten zetel in het Lagerhuis te stellen. De candidaat der unionisten, schepen Tho mas-Stanford, zal dus zonder stemming worden gekozen. Aan het langdurig conflict in de bouw vakken to Londen zal nu waarschijnlijk ein delijk een eind komen. Men hoopt tot een vergelijk te komen. De 84-jarige lord Forbes, Schotsch lid van het Hoogerhuis is in een hotel te Dun dee, waar hij ongeveer een maand had ver toefd, dood gevonden met afgesneden keel. Of men met moord of zelfmoord te doen heeft moet nog uitgemaakt worden. Zijn 73-jarige broer erft den pairstitel. In den herfst van dit jaar zal Nanscn, de beroemde Noordpoolvaarder een werk doen verschijnen onder den titel Siberië, het Land der Toekomst". Nansen behandelt daarin de vraag, of een geregelde scheep vaart rond Noord-Europa mogelijk is. Te Weenen is men van meening, dat de instelling van het regentschap in Servië spoedig door de aftreding van den koning zal worden gevolgd. In Oostenrijksche po litieke kringen zou men er niet ingenomen mee rijn. In Italië worden pogingen aangewend om in het geboorteplaatsje van den mili tairen oppasser Polimanti, die door gravin Tiepolo, de echtgenoot© van zijn chef, dood geschoten werd, een standbeeld op te rich ten. Daarvoor moet men in Italië zijn, want de gravin ging tot haar daad over toen Po limanti haar wilde aanranden. Slechts zucht tot het stichten van gedenkteekenen. De tsaar is zoo tevreden over de Doe- ma, 't is misschien do eerste keer, dat hij haar zijn voldoening te kennen heeft gege ven over haar arbeid. De oorzaak is het goedkeuren in geheime ritting van veertien credieten voor leger en vloot. Naar de .Times" uit San Francisco verneemt, zullen do Engelsche vereenigin- gen in de Ver. Staten de handen ineenslaan om een eigen gebouw op de wereldtentoon stelling te San Francisco op te richten en zoodoende ,,do domheid der Engelsche re geering, die officieel© deelneming heeft ge weigerd", zooveel mogelijk goed te maken. Volgens de New-York Herald" heb ben Frankrijk en Duitschland de régeering der Ver. Staten voorgesteld, gezamenlijk de controle op de invoerrechten van Haïti aan zich te trekken. De regeering heeft dat geweigerd en tevens den kruiser Washing ton", die op 't oogenblik voor Vera Cruz ligt, last gegeven naar Haïti te stoomen om er een oog in 't zeil te houden. President Wilson heeft beslist, dat de Culebra-kloof van het Panama-kanaal voort aan ,,Gaillardkloof" zal heeten. Dit ter eere van luit.-kolonel Gaillard, dio was overleden in den tijd, dat hij de leiding had van de graaf-werkzaamheden in de C-ule- brakloof. flaagschc Rechtbank. Uitspraken. Deze rechtbank veroordeelde gisterna middag D. H., C. G. H. en H. H., baggerlieden te Leiden, wegens mishandeling te Lei derdorp van den baggerman Piet de Wolf, tegen elk van wie de eisch van het O. M. was vijf gulden boete of vijf dagen hechtenis, tot vijftig cents boete of een dag hechtenis elk. M. O., I. L. en A. v. d. H., wegens huis vredebreuk te Leiden, tegen wie de eisch van het O. M. resp. luidde veertien dagen en acht dagen gevangenisstraf en tien gul den boete, resp. tot vijftien gulden boete of vijftien dagen hechtenis, tien gulden of tien dagen en vijf gulden of vijf dagen. C. van R., wegens mishandeling te L e 1- d o n, tegen wicn het O. M. had geëischt zea weken gevangenisstraf, tot een week gevan genisstraf. H. S., te Sassenheim, beklaagd van diefstal van narcisscnbloembollcn ten na- deelo vau den heer Koning, to Sassenheim, onder V o o r h o u t, tegen wien het O. M. veertien dagen gevangenisstraf had geëischt werd vrijgesproken. Vrijspraak had het O. M. gevraagd voor C. S., beklaagd van verduistering van touw te Leiden. De rechtbank sprak hem ook vrij. Voor P. J., koopman te Leiden, was door het O. M. vrijspraak gevraagd van hem ten laste gelegden -diefstal tc Noord- wijk. De rechtbank sprak hem ook vrij. De rechtbank veroordeelde F. S., prak- tizijn in Den Haag, wegens beleedigi.ng tot f 150 boete of 30 dagen hechtenis, met toe wijzing der vordering van de beleedigde partij, tot betaling van een schadevergoe ding van 1 en aanplakking van het vonnis in 10 exemplaren ter plaatse, door de recht bank te bepalen, alles op kosten van bekl., de onkosten de som van 100 niet te boven gaande. Zitting van gisteren. De VOOPvZITTER stelde aan de orde de volgende conclusies van verslagen van com missies 1. Omtrent de verslagen der Algemeen© Rekenkamer, bedoeld in art. 36 der Suri- naamsche en art. 36 der Cura^aosche Comp tabiliteitswet. 2. Omtrent de verslagen der Algemeene Rekenkamers in Nederland en Ned.-Indië, bedoeld in art. 79 der Indische Comptabili teitswet over 1911. 3. Omtrent inlichtingen op het adres van J Th. }iafkcnscheid, oud O.-I. ambtenaar, om onts; g van aansprakelijkheid als borg en terugbetaling van gestorte gelden ter zake van borgtocht. 4. Omtrent de inlichtingen op het adrea van J. H. van der Linden, betreffende re geling van de positie van burgerlijke amb tenaren-landweer-officier cn uitbetaling van ingehouden traktement. 5. Omtrent de inlichtingen op het adrea van L. Vermeulen, milicien-verlofganger to Rotterdam, betreffende toekenning van ver goeding, als bedoeld in art. 84 der Militie- wet. 6. Omtrent de inlichtingen op het adres van J. Ruchstie en 3 andere marechaussees te Leeuwarden, betreffende contributie- jilichtigheid ten aanzien van de weduwenwet voor cle landmacht 1909. Omtrent de inlichtingen op adressen van. dr. De Greef, te 's-Gravenhage, en J. L. Wittekamp, te Kesteren e. a., houdende verzoek om vergoeding van geleden schade door het sterven van hun toebehoorende varkens, na inënting met de van Rijks wege verstrekte entstof. 7. Omtrent de inlichtingen op een adrea van C. Kok Jr., onderwijzer aan de Rijks lagere school te Frederiksoord, omtrent de toepassing van de web van 23 Sept. 1911 op de onderwijzers aan de Rijks lagere scholen. 8. Omtrent het verslag der Algemeene Rekenkamer over 1912. 9. Omtrent de inlichtingen op een adres van J. Versluys, houdende verzoek te be vorderen, dat hem een toelage op zijn pen eioen wordt verleend. 10. Omtrent de inlichtingen op de adres sen van E. Rutgers-Faber, betreffende het bedrag van het aan haar overleden echt- genoc toegekende pensioen, en van J. H. A. van Ravenhorst, betreffende herstel van het hem bij do regeling van zijn pensioen gedaan onrecht. Wetsontwerp tot toekenning van een ren teloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten be hoeve van den aanleg en het in-exploitatie- brengen van ccn spoorweg van Sittard over Heerlen naar de Pruisische grens. Wetsontwerp tot aanvulling en verhoo ging van het Xde hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1914. Deelneming van den Staat- (Staatsmijnen) in het kapitaal van electrischen spoorweg in Zuid-Limburg. Daarna gaat de Kamer op reces. CURSUS tot opleiding voor boven genoemd Examen. 8693 20 Inlichtingen en aangifte b|) Onder- geteeken<|pn. P. A. HIBMA, Zoeterw. Singol 46 0. W. T. D LAAN, Hooge RUndyk 26. A. UITTENBR0EK, Langebrug 87 A, M. v. WAMELEN, Heorenstroat 62. F. W. ZEELENBERO, Eaiserstraat 40. «.«•NS A ANKERMAN Leiden. RÓUW BINNEN 24 UUR. 8844 4 8S41 125 ets. Geelt Iw kinderen on eet zelf op d© bo terham in plaats van vet, vlocacli of kaa», onze overheerlijk© Muisjes, want deze zijn voed zaam, geven gezond heid, kracht, en kos ten slecht» Zoo l' het nog niet gedaan hebt, pro beert dan een» onze prieua Ijswafels, vertrisschend, zuiver en lekker ets. p. OOI». EEE fü Haarlemmerstraat 85 - Hoogewoerd 18 - LEIDEN. Kou poud3bus C. JAMIN's zuivoro CACAO kost slechts 60 ets. MAGAZIJN

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5