N9. T6GS9 A°. 1914. Tiüjdag 19 J mil. (Beze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onder onze Vroede Vaderen. Oil da Omstreken. I'MJS OER ADVEKTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleiüe eTvertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het incassoeren wordt 0,05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1,65. Dc Nederlandsche Staat schijnt voor do gemeente-ambtenaren, die nu in het Rijkspensioenfonds zijn overgegaan, een slecht betaler te zijn. Een Leidsch brug wachter, wien in 't vorig jaar reecfs eervol ontslag met aanspraak op pen sioen werd verleend, heeft nog geen cent ontvangen. Manen geeft niet, een brief van B. en W. haalde ook niets uit. Voor den brugwach'cr een penibel geval, om dat hij met zijn gezin van het pensioen tje moet leven. Zoo kwam hij weer tot zijn oude werkgeefster, de gemeente, mei het beleefd verzoek hem op het hem toe komend pensioen ccri voorschot te geven. En B. en \Y., door een verloedering des harten aangegrepen, stelden den Raad voor, adressant en den zeven anderen, die ook met ongeduld op de pensioen akte wachten, zoo ze 't noodig hebben, voor driekwart voorschot te geven. De. Raad, die, evenals het College van B. en W., wel begrijpt, dat het geld toch binnenkomt, omdat de Staat er goed voor is. werd eveneens verteederd en stemde subiet toe. Alleen de heer Vergouwen had een formeel bezwaar en wist maar niet, onder welken post deze uitgaven zouden worden geplaatst. En al praten de kwam Wij blijkbaar op het idee, dat belanghebbenden naar de Bank-van-Lee- ning kunnen gaan. Daar krijgen zij niets, zeicfo de Voorzitter, tenzij ze* een pen- sioenakte kunnen toonen. De Voorzit- •ter wist echter wel raad. Wij hebben nog altijd een behoorlijk voorzien pen sioenfonds-spaarpotje; .daaruit kan liet voorschot best genomen worden, meende hij. En het voorstel ging er grif door. De Nationale Vereen, voor Vrouwen arbeid was over B. en W. niet best te spreken. Heeft dit College in de rege ling der rechtspositie niet opgenomen, dat Iron wen direct ontslag voor een vrouwelijk ambtenaar ten gevolge zal hebben, juist in een tijd, dat andere ge meenten deze voor vrouwen gruwelijk onbillijke bepaling weer intrekken? Ook de Leidsche afd. van den Alg. Ned. Ambt.-Bond kwam met een verbeterde editie der verordening aanzetten. De hoe ren hebben nog den tijd om do verorde ning en de verlangde of nog te verlangen wijzigingen te bestudocren, want eerst in September zullen ze haar in de sec ties in behandeling krijgen. Eindelijk kwam de afd. Leiden van den R.-K. Volksbond een vernieuwden aanval op de gemeentekas doen. Zij ojit- ving .tot dusver ten behoeve van een door haar geleide ambachtstoeken- school een jaarlijksch subsidie van f 750 en wil nu gaarne f250 meer hebben. Het verzoek zal bij de behandeling der begrooting, met een pracadvies van B. en W. voorzien, waarschijnlijk eerst aan do orde komen. De Raaasleden hebben dus daarvoor ook nog tijd voor onder zoek en beraad. Zoo 1 icn wij tot de agenda, die, hoewel i nog al van belang was. Men heen schatten gevoteerd en over de uitgave dier groote sommen nauwelijks den mond opengedaan, en over de voor gestelde begrooting van den Armenraad, die trouwens ook nog al een bedrag, van f3800, zal vorderen, heeft men een klein uur gepraat. Mot de Commissie van Financiën wa ren blijkbaar verscheiden leden van mee ning, dat deze zaak door liet bestuur te grootscheeps wordt ingericht. De hoeren Sijfsma en mr. Fokker motiveerden dit nader met er op te wijzen, Hat voor "den secretaris een geheel huis wordt gehuurd met kantoorinrichting, hetwelk zal wor den gemeubileerd, dat hem ter zijde zal worden gesteld een boekhouder-bode en een klerk en wat er nqg meer bijkomt. Een vergelijking met andere gemeenten, zooals Utrecht en Den Haag, versterkte de opposanten nog in hun gevoelen, dat de opzet hier te grootsch was. Mr. Briët, voorzitter van den Armen raad, vertelde, dat men bij deze nieuwe zaak eerst zijn licht had' opgestoken bij twee mannen, Hie zich nog wef in de genoemde gemeenfen voor uen Armen raad interesseeren, de heeren Snoeck Henk-emans, in Den Haag, en dr. 'Adriani, te Utrecht, Bovendien had hij een ver slag van den Armenraad te Arnhem, waar deze instelling reeds een jaar hoeft gewerkt. Ook daar zijn de kosten niet meegevallen. Vooral het eerste jaar, wan neer een register, moet worden aange legd, en veel moet worden onderzocht, zullen de kosten hoog loopen. Later kan fcr misschien wel hulp worden gemist* Ook zou het nog zeer *de vraag zijn. meende de heer Briët, of de Raad wel hot recht hééft, om. zuJLk een begrooting te* besnoeien* - - - -• - De Voorzitter stond daaromtrent ook in dubio en vond het dus maar verstan dig, dat het voorstel daartoe werd ge kleed in den vorm van een uitnoodiging tot den Armenraad. Mr. Aalberse. die de Armenwet in de Kamer mee tot stand heeft helpen bron- ge», erkende, dat art. 62 dier wet daar omtrent in hot duister-liet, doch citeerde een maatregel van bestuur, bij deze wet behoorende, waaruit bleek, dat deze be grooting, evenals die der gasfabriek, enz., post voor post inde gemeentebegroofing behoort te worden opgenomen en zoo noodig behandeld. Koren op den molen van de bestrij ders. Toen echter bleek, dat dus de begroo- ting voor 1915 over eenige maanden weer bij de begrooting der gemeente ter sprake zal komen, "dachten vermoedelijk verscheidene leden met den lieer Korff, dat zii nu de oppositie wel konden sta ken. Een der leden van de Commissie van Financiën, de heer Bosch, was reeds eer door het betoog van mr. Briët ge wonnen en verklaarde, niet meer te zul len aandringen op vermindering dezer, begrooling. Opmerkelijk echter, dat do heer Rcimeriuger, hoewel anders aller minst opposant tegen deze begrootingen, voor de voorgestelde vermindering met taaiheid bleef strijden, ook nog toen blijk baar een tweede lid der Commissie van Financiën, dc lieer Van der 'Pot, hem ried maar krimp te geven. De tegen standers bleven bij de stemmingen eenter ver in de minderneid en do begrooling ging er ongeschonden door. Dus al weer een niet onbelangrijke post op het ge meentelijk budget, ais uitvloeisel van een Rijkswet. Het zal nog moeten blijken of de voordeden dezer nieuwe instelling opwegen tegen de hooge kosten. De heer Briët heeft wel een vermindering in de toekomst voorgespiegeld, maar we weten wel hoe dat gaat. vermindering, daar komt in den regel niet veel van. Het voorstel van B. en W. om den directeur van de gestichten „Endegeest", enz., weder, evenals vroeger te stellen in het genot van vrij vuur cn licht, gaf den heer Pera aanleiding om van zijn „vaderlijke zorg" voor dezen directeur blijk te geven. B. en W. hadden daarbij doen uitkomen, dat hij hij de oprich- tiing van een nieuw paviljoen het nog weer drukker zal krijgen, en nu meen de de heer Pera, dat men zuinig moet zijn met zulk een kracht, die zich zelf met sparen zal. De Voorzitter vond hierin gelegenheid even tc getuigen van zijn tegen-mgeno- menheid met den geest van onzen tijd, die naar vermindering van arbeidsduur streeft. Voor sommige nienschen is in strijd met dien geest, werken en veel werken een genot, zeide hij. Vrij vuur en licht is den directeur ge gund cn de verzekering is hem gegeven, dat het niet van hem gevergd zal wor den, dat hij er harder voor zal werken. Zoo gaat het niet altijd. De aankoop van eenige perceelen aan de Zijl, onder Leiderdorp, met het doel deze gedeeltelijk in te richten voor bag- gerstalen, gaf den heer Hoogenboom aan leiding tot een reeks vragen en opmer kingen, waaruit duidelijk bleek, dat do loop, dien de baggerverpachting heeft ge nomen, hem niet bevredigde. Ook en kele anderen gaven door hun vragen daarvan blijk. Men zit echter aan de zaak vast en moet een uitweg zoeken. Wij hebben er de discussie, eevoerd bij de behandeling der verpaentingsvoor- waarden in 191:2 nog eens op nagelezen, en den indruk verkregen, aat het toen stellig andera haa geloopen, wanneer men toen reeds nad geweten, dat de tegenwoordige pachter het op het inrichten van baggerstalen door de ge meente zou laten aankomen. Hoe het zij, de zaak heeft nu haar beslag gekre gen en het bedrijf zal daar ongestoord zijn gang kunnen gaan, Leiderdorp zal er ons mot vrede laten en niemand zal er last van hebben. De aankoop van 231/® H.A. ten Oosten van den 'Rijnsburgerweg met uitgangen bij "dc villa's „Toerie" en „Bosch- en Veldzicht", ontmoette in het geheel geen bezwaar. Gelukkig, zouden we zeggen, dat voor eenigen tijd de Raad niet is ingegaan op het voorstel van B. en \V. tot aankoop van het land aan de Zuid zijde van de gemeente, dat veel duurder was en lang niet zoo goed gelegen. Het eenige bezwaar is nog, dat het terrein nog tot de gemeente Oegstgeest behoort. Zoodra de voorgestelde annexa tie heeft plaats gehad, zal de gemeente er terreinen van kunnen gebruiken. Te vier uren waren de hccren klaar, een geheime zitting was ditmaal niet noodig, cn nadat de heer Vergouwen bij de rondvraag een paar verbeteringen bij de gemeentelijke zwemplaats in over weging had gegeven, werd de op één na voltallige vergadering (de heer. Timp is nog altyd ongesteld] gesloten. Met <le Vcreeniging tot Bevordering der Bouwkunst naar Antwerpen. Begunstigd door bijzonder fraai weer, maakte een flink aantal leden van genoem de Vereeniging een excursie naar Antwer pen. Des morgens te circa zeven uren ver trokken, arriveerde men te kwart over tie nen aan de Scheldestad, waar de heeren ontvangen werden door den gemeente-ar chitect van Antwerpen, den heer Jan van Asperen. Het bestuur had de stoute schoe nen maar aangetrokken en aan den burge meester van Antwerpen om een deskundig geleide verzocht. Dit was welwillend toege staan, dus waren wij verzekerd het fraaiste to zien en te hooren verklaren. Ons her- kenningsteeken, de Nederlandsche vlag (miniatuur) aan den stok van den secreta ris, was vlug in het vizier van onzen gelei der,-en zoo ringen wij dan onzen tocht aan en bewonderden allereerst het inderdaad groot-sche stationsgebouw -met zijn prachtige en sierlijke gevels. Het eerste gebouw, dat wij bij onzen marsch door Antwerpens, fraaie straten be zochten, was de groote opera. Op zichzelf reeds een monumentaal bouwwerk, werd ons hier in 't bijzonder getoond hoe of de tooneeldócors langs electrischen weg ge- ruisehloos worden verwisseld, zich verticaal bewegend in een ruimte van 42 Meter hoog. Zulks geschiedt in een minimum van tijd bij open doek. Het ijzeren scherm, dat de too- neclruimte van den schouwburg zelf afsluit, weegt 13,000 K.G., en wordt langs hydro- lischen weg bewogen. Naar wij vernemen is dit de eenige schouwburg in Europa, die op zulk een vernuftige wijzei den dienst op het tooneel doet verrichten. Het gebouw is stadseigendom en wordt bestuurd door een directeur, die een douceurtje van 75,000 fr. krijgt, om dc zaak gaande te houden. liet vo'lgènde bezoek gedd de Beurs, ook al niet minder mooi, en dan verrees voor ons Antwerpens schoone hoofdkerk, ge naamd „Onze Lieve Vrouw" met haar ont zaglijk hoogen slanken toren; een juweel van bouwkunst. Juist de vorige week had zich een jongmensch van den tweeden trans, dat is een hoogte van eVentjcs 82 Meter, naar beneden gestorteen afgrijselijk ge zicht, naar een .ooggetuige ons mededeelde. Wij bezochten ook van ciit bouwwerk het interieur en begaven ons verder naar de Groote Markt, waar het Raadhuis werd be zocht. Een handig explicateur voerde ons door de verschillende antieke vertrekken, alle even indrukwekkend, van tal van schil derijen voorzien. Aangenaam doen ook die gevels aan van de oude gildehuizen geluk kig meest alle gemeenteeigendom, dus be waard voor de hand des sloopers. Nadat wij een der oudste gebouwen van Antwerpen, d. i. de vleeschhal, waarin zich thans een oudheidkundig museum bevindt, hadden bekeken, kwamen we dan ten slotte aan de haven bij de Van-Dijck-kade en be wonderden het oudste bouwwerk van Ant werpen de Burcht („Steen"). De alge- meene indruk was, dat het gezicht op de Maas te Rotterdam indrukwekkender is dan hier op de Schelde. Toch blijft het een fraaien aanblik voor een vreemdeling. Voor al st-aandc aan den punt van den Royers- sluis, geeft Antwerpen, zoo langs de Schel de gebouwd, een fraai panorama to aan schouwen. Na de koffietafel werden de heeren aan boord verwacht van een daarvoor gereed liggende boot der gemeente, cn maakten wij een heerlijken watertocht langs de ont zaglijke havenwerken van Antwerpen. Wij voeren tusschen honderden groote zeestoo- mers door, tot aan het allerlaatste eind van de nieu.we dokken. Reusachtig zijn de ter reinen, daar in bewerking voor den nieuw- sten havenuitleg, en al mogo Rotterdam nu aan de spits staan, Antwerpen zit ook niet stil in den wedstrijd om de primeur in hefc transito-verkeer te bemachtigen. Toch ver keert Rotterdam in gunstiger conditie, om dat alle havenworken dokken zonder eenig sluiswerk direct uit zee zijn te berei ken het verval der rivier voor Antwerpen van 4 k 5 Meter is daarvoor to groot. En dan dient rekening' gehouden to worden met het feit, dat Rotterdam zelf betaalt en in Antwerpen de staat do uitvoerder is. De dag ging zoo ongemerkt voort en het werd zoetjes aan etenstijd. Wij vertoefden dan ook nog een uurtje in den prachtige:» Dierentuin, ingericht en aangelegd la Ha genbeek, en vonden daar «jelukkig een vier tal heeren van ons gezelschap, die wij door den geregolden, doch snellen stap van on zen gids in den loop van den middag waren kwijtgeraakt. En toen aan het slot van dezen heerlijken dag de leden van „Bouw kunst" zich vercenigden ann den maaltijd, was het de voorzitter, de heer J. A. Ver hoog, die met krachtige woorden getuigde van onze dankbaarheid aan het gemeente bestuur van Antwerpen, in 't bijzonder aan den architect Jan van Asperen, onzen vrien delijken geleider bij deze uitmuntend ge slaagde excursie.. En allen zeer voldaan, stoomden wij weer op Holland aan. FRED. WEMPE. Spclleiderseursus. Men schrijft ons: De commissie'voor den spclleiderseursus van den N. B. L. O. hoeft zich tot haar leedwezen genoodzaakt gezien den cursus plotseling met ingang van morgen to sta ken. De reden daarvan is de volgende: 28 Mei werd een schrijven ontvangen van het hoofdbestuur vau den N. B. L. O. waar in werd medegedeeld, dat, naar den wensch van den Minister van Binnen! Zaken, het resteerende deel der subsidie diende be steed te worden voor z.g. kindercursussen, waarom do Leidsche cursus met 1 Juli dion- do te eindigen. Vreemd, daar datzelfde 'hoofdbestuur 1 April do begrooting van den Leidschen cur sus goedgekeurd had berekend over 6 mnd. In een nader schrijven van datzelfde hoofdbestuur werd medegedeeld, dat, omdat do andor© cursussen in 't land hun begroo tingen sterk hadden overschreden, do Leid sche ou-rsus .voor Juni slecht over f75 kon beschikken. Wij vestigen er de aandacht op, dat het bestuur van den Leidschen cursus geregeld elko week nog even onder de goedgekeurde "begrooting was gebleven. Daar de cursus in Juni reeds een uitgave vorderde van f79, zag het bestuur zich tot zijn groote spijt genoodzaakt, onmiddellijk den cursus te sta ken, tot groote teleurstelling der 62 cursis ten, die met animo de lessen volgden. Waar de commissie pa-s na herhaalde aan zoeken van het hoofdbestuur van den N. B. L. O. or toe overging om op 4 April j.l. den cursus te openen en dit niet deed na in diening en goedkeuring een-er- begrooting, waar verder die begrooting nooit is over schreden in geen enkel punt, betreurt zij liet zeer, dat do boven omschreven gang vau zakon aanleiding geweest tot het plbtsc- linge gedwongen sluiten van den cursus. Waarschijnlijk wordt ten gerieve der cursisten in J ~>uari 1915 de cursus voort gezet tob September. In 1914 worden in geen geval lessen meer gegeven. Heden werd door den heer L. van der Laan, architect alhier, aanbesteed de ver bouwing van perceel Haarlemmerstraat 52, voor rekening van de N. Y. Familicbioscoop. Er waren twaalf inschrijvers, n.l. de hee ren A. A. Vollenberg, te Zoeterwoude, voor 16,325 W. Oudshoorn, f 15,920 A. G. Boekwijt 15,900A. Hartevelt en A. dc Vrind 14,050 P. J. Christiaansc, tc Oegst geest, f 13,999 Jac. van 't lvict 13,830 Joh. Th. Bik 13,850 H. I. Sloots f 13,820 Gebrs Van Beukering en Rosdorf ƒ13,747 M. de Graaf, Voorburg, ƒ13,740 Joh. Dictz ƒ13,600 en II. Korswagcn ƒ13,250. Waar do woonplaats niet is vermeld, is deze Leiden. Bij het gisteren te Haarlem gehouden examen voor dén Bond van Ziekenverple ging is o. a. als verpleegster geslaagd mej. 1. M. Schuller, geb. te Leiden, verbonden aan het Diakonessenhuis te Haarlem. Gisteravond werd de 72-jarige B. do J. in heb Noorcèeinde onwel. Hij werd binnen gedragen in „Plaats Royaal", alwaar dr. Gorter overbrenging naar het St.-Elizabeth Ziekenhuis beval, hetgeen geschiedde per brancard. De adjund>i:ispecteur van politic de heer J. A. H. J. Waltor is met ingang van 15 Juli benoemd tot inspecteur van politio te Rozendaal. Do firma W. Th. A. Bergers, wier spekslagerij en winkel van fijne vlecschwa- ren aan de Haarlemmerstraat een bijzon der goeden naam heeft, opent vanavond een nieuwe zaak aan den Hoogen Rijndijk, hoek Rijndijkstraat. Het is voor dc bewoners in deze zich uit breidende stadswijk heel wat waard, dat zij in hun omgeving zelf deze artikelen, waar van de behoefte dikwijls op een moment gevoeld wordt, kunnen krijgen. Dikwijls gebeurt het, dat.de zaken in nieuwe wijken tweede- of derde-rangs-waar vêrkoopen. De ruime voorraad puik varkensvieesch, de groote uitstalling van fijne vleeschv. aren en vooral de naam van do firma, wier be kroonde leverworst zelfs beroemd is, waar borgt den.koopers goede kwaliteit. De winkel is geheel gerestaureerd, dank zij de goede zorg van den timmerman Groenewegen en den schilder Poeliejoe, terwijl hij electriscli wordt verlicht. Een nieuwe snijmachine van de firma Van Ber- kel, te Rotterdam, en een groote, naar de nieuwste eischen ingerichte ijskast van den lieer Tiemersma, te Utrecht, door de firma aangeschaft, doen zien hoe men zijn best heeft gedaan de klanten ter wille te zijn. Een zoon van den'heer Bergers zal de zaak drijven en is voornemens liet. den klan ten zoo aangenaam mogelijk to maken en ook hier den goeden naam der firma te handhaven. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Oudeschild, op Texel, door den heer P. Glas, cand. alhier. Mej. E. G. de Haan, alhier, is benoemd tot onderwijzeres a-an do openb. lag. school aan do Timorkado te Utrecht- PARKCONCERT. Dinsdag, 28 Juni. No. 1. Nanon Marsch, Cfein'-e. No. 2. Onv©rtur« Diamants do Ia Couronnc, Auber. No. 3a. ,,llie guot Brandenburg alle^-egc, Uenrion. b. ..La Zwanziriette". Fj eraeaux. No. «i. Fantasie ..Lca Saltimbanciue'-", Gauze. No. 5. ..Toreador", Wal», B-oijIe, No. 6. Potpourri, ll-enaud. No. 7. Marcia C&at&nole. Morks. Bij beschikking van den minister van Binncnlandschc Zaken is aan de universiteit, alhier met ingang van 1 Juli 1914, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. G. II. van Waasbergen als assistent bij do ver loskundige eu gynaecologische kliniek en polikliniek, eu ann D. G. IVesselink als as sistent in het ziekenhuis (afdccling verlos kunde)zijn, voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1914, benoemd tot assistent bij de gynaecologische kliniek en polikliniek, P C. R. Mingelen, en tot as sistent in het ziekenhuis (afdeeling verlos kunde), IT. A. J. Muller en is gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Decem ber 1914 belast met het geven van een cur sus in kraamvrouwenverpleging aan ver pleegsters, B. Nierstrasz, assistent in heb ziekenhuis (afdeeling verloskunde). Aan J. Yeltman, agent van politie eer ste lel. alhier is bij Kon. besluit toegekend een pensioen van 332. BOSKOOP. Bij Kon. besluit is met gegrondvcrkla- ring van het daartegen door den racdisclien inspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland ingebracht heb bezwaar, vernietigd het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot goedkeuring van het besluit van den Raad dezer ge meente, waarbij de jaarwedde van de vroed vrouw, belast met de armenpraktijk, werd verminderd van 300 tot ƒ200. Voor dia verlaging bestond, volgens het Kon. be sluit, geen grond. HAARLEMMERMEER. Do rijksveldwachter-brigadier IT. dej Wilde, alhier. wordt met 1 Juli ver-, plaatst naar IJmuiden. Door de benoeming van mr. D. J. Kuipers, griffier van het kantongerecht alhier, tot- eenzelfde functie to Gelder- malsen. is in deze gemeente vaceerende' het ambt van kantonrechter en griffiec beide. Tot dusver woonden heide functionna-i rissen steeds huiten de IIaarlemmei> meer: de kantonrechter te Lisse en dq griffier den laatsten tij 1 te Hilversum. Dat dit een groot bezwaar is voor do justitiabelen, behoeft geen betoog. Ieder-, een heeft wel eens te maken met den kantonrechter of den griffier, en wan-, neer dezen dan zoo ver huiten de ge« meente en het centrum van het kanton wonen, en s'.cchis ééns of twee keer per week een paar uren in Hoofddorp kcK men, levert dit dikwijls moeilijkheden op« Algemeen hoopt men dan ook, dat aan het Dep. van Justitie met dezen toe stand rekening zal worden gehouden,- en de te benoemen kantonrechter cn' griffier voortaan tc Hoofddorp zullen komen wonen. HILLEGOM Het heerenhuis aan dc Recresteinstraat no. 107, alhier, in bod staande op ƒ3900 cn verhoogd tot 4200, is ten overstaan van notaris Langeveld voor 4290 verkocht aan den heer R. Schilpzand. Gisteren is ten overstaan van notaris Lan geveld het heerenhuis inet bollenschuur, enz., toebehoorende aan dep. heer Jac. Tel- kamp, in veiling gebracht. Hoogste bicder was do heer D. Brecsneè voor ƒ19,300, welk bod direct met ƒ200 werd verhoogd. LE1DSCHENDAM. In de gemeente Stompwijk is aange> stekt tot rijksveldwachter, standplaats ai-, hier, IJ. Tol, agent Yan politic te Delft, LISSE.' Gisternacht word ten nadeelo van den bloemist J. Niouwènhuis een zo'o goed als nieuw rijwiel ontvreemd, *uit een bollen schuur, waarin men zich toegang heeft ver schaft -door het uitsnijden van een ruit. Twee jaren ge-leden werd uit dezelfdo schuur en op dezelfdo wij zo een rijwiel ontvreemd. Yan den dader (s> nog goen spoor. Gisteren is de onlangs to Lisscrbroek gestationneerdo brandspuit voor het eerst in actieven dienst geweest, en met succes, want door een minder flink optreden ware hot beslist een brand van grooten omvang geworden. Door het spelen met lucifers van kindereii waa er namelijk brand ontstaan in een dec schuren van den heer A. do Wilde, te Lis- serbroek. Door het zeer actief optreden echter vaii de brandweer daar ter plaats©, bleef de brand beperkt tot de schuur, waarin de brand was ontstaan, terwijl het huis, de hooiberg en nog twee schuren, alle tegen of zoo goed als tegen elkaar gebpuwd, ge spaard bleven. Verzekering dekt do nu niet groote schade.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1