N®. 16651 Woensdag ÏO Juni. A*. 1914. geze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Dit de Omstreken. LEIISCH DA&BLAD PRIJS Dm jLDTERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere reggt meer /"0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiojtaraii 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Vjoor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.301 per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd t^ja per week. 9 0.10. Franco per post1.65. LEIDEN, 1» JIINI. De heer N. R. Nauta, van hier, is te Utrecht geslaagd voor het apothekersassis tent-examen. Do opbrengst van het concert, gege ven door de Leidsche Onderwijzers-Zang- vereeniging ten bate van het Hoefijzerver- bond, bedraagt f 70. Prof. Lake, tot dusverre hoogleeraar in de oud-Ohr. letterkunde en de uitleg ging van het Nieuwe Testament alhier, be noemd tot hoogleeraar aan de Harvard- universiteit to Cambridge (Mass.) heeft zijn afscheidscollege gegeven. Mej. S. D. M. Vroom, alhier, is te Haarlem geslaagd als onderwijzeres. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voor zitter van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting voor Vrouwen al hier prof. rar. A. J. Blok, lid van het col lege tot lid jhr. A. J. B. Six, gep. luit.- kol. der veld-art. te Oegstgeest. De majoor P. C. A. Krugers, comman dant van het 28ste Landweerdiatrict alhier, wordt van 10 tot en met 26 September a.s. bij het 15de regiment infanterie te Delft gedetacheerd tot het bijwonen van oefenin gen van dat korps. Aan de vastte keuringscommissie in .Artds", te Amsterdam, werd door den heer W. van Veen, alhier gezonden een bouquet bloemen van een prachtige vaste plant, n.l. „Houchera aanquinea Lady Grewall". De ongeveer een meter hooge bloemstengel ia voor een derde bezet met een groot aanbal levendig karmijnroode bloempjes, die, sterk gebouwd, lang haar frischheid behouden Een paar weken geleden ontving zij te Londen een certificaat lst'e klasse nu ook te Amsterdam. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Oudesohild, op Texel, de heer P. Glas, cand. alhier. Naar wij vernemen heeft onze vroegere stadgenoot de heer W. J. Beumer, hoofd der O -L. school te Zevenhoven, thans be noemd als zoodanig te Oosthuizen, voor die benoeming bedankt. Hedenmorgen is door dc politie een man, die bij haar nachtverblijf had gehad, naar Den Haag getransporteerd, daar het bleek, dat de man nog een twaalftal dagen hechtenis te goed had. Door eenigo baldadige personen is in den naoht een sleeperswagen in het Leven- daal gereden. Bij de politie is hiervan aan gifte gedaan. De daders zijn echter tot nu toe onbekend. AALSMEER. Tot lid der oommisaio, onder Boskoop veitneld, is benoemd de heer P. de Vries, alhier. De spoorlijn Uithoorn, Aalsmeer, Hoofd- dorp wordt op 1 Juli geopend. AARLANDERVEEN. Te Utrecht- is geslaagd voor het apothe- kersassistent.exaimen moj. E. W> Meerburg, van hier. BOSKOOP. Tot lid der oommasaie tot het exami- neetren voor de akte M. O. landbouw, tuin bouw of bosohbouw of L. O. .land- of tuin bouwkunde to Wageningen is benoemd de hear C. H. Claassen, alhier. HAARLEMMERMEER. Gisteren werd onder zeer groote be langstelling hot stoffelijk overschot van den heer H. de Groot, voorheen deurwaarder bj/ hot kantongerecht te Hoofddorp, ter aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken door den oud-lcantonrechtor mr. Van Son, alsmede door da. Bax, mede namens het Kerkelijk bestuur der Ned.-Herv. gem., waarvan de overledene kerkvoogd was. Ten élobte werdlen nog eenige woorden gesproken door een zijner vele vrienden, flon heer Wierts, waarmode deze plechtig heid waa afgeloopen. Een tweetal prachtige kransen dekte de lijkbaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Door den heer N. Bos, alhier, is aan bet hoofdbestuur der Algemeene Vereeni- ftfng voor Bloembollencultuur bericht ge bonden, dat hij zijn benoeming tob corres pondent van het Soheidsgerecht aanvaardt. LEIDERDORP. -.7" Tot onderwijzer aan de sohool met den Bijbel alhier is benoemd de heer J. de Jou, to Koudekerk. NOORD W IJ KERHOUT. Dc staking. De staking van de opperlieden en metse laars aan het lt.-K. Opvoedingsgesticht ia geëindigd in zooverre, dat de 110 man weder aan 't werk zijn gegaan onder voorwaarde, dat de kwestie zal worden onderzocht door een Commissie. Die Commissie is benoemd en zal nu de steenen, die verwerkt zijn, tellen;, niet van de factuur, maar van den muur. De arbeiders beweerden 72,000 stee nen meer verwerkt to hebben. Gistermorgen is een conferentie gehouden tusschen den baas en den heer Scherpenhuizen namens den Oentralen Bond van Bouwvakarbeiders met den gemelde® uitslag. De baas zal het tekort aan loon uitbetalen. Maar naar wij vernemen zullen de werklieden dan vragen om uitbetaling van loon van den tijd, dien zij niet hebben gewerkt. RIJNSBURG. Lezing mr. Dc Jong. Gisteravond trad mr. H. W. O. J. de Jong, candidaafc der vrijzinnigen, in dit district op voor de stampvolle zaal van den heer Verbree. Na een inleidend woord, gesproken door den heer Kraal, voorzitter der Vrijzinnige Kiesvereeniging te Katwijk, bekwam de lieer De J. het woord om te spreken over de „Beginselen van het Concentratie-program". De drie groepen der concentratie: de vrij liberalen, uni e-liberalen en vrij zinnig-demo- era ten, hadden wel kleine verschillen, ruzies, Imaar 'Jiet bleef bij kleinigheden. In 1912 werd de groote lijn gevonden, waarlangs zij' zich konden bewegen: het concentratie-pro gram. lo. Algemeen mannenkiesrecht; de grens van belastingbctalenden had iets gedrongens, is niet zuiver. De kieswet van dr. Kuyper: gezinshoofden, of huismanskiesrecht, zou aanleiding geven tot scheevo toestanden. Spre ker liohtto dit met voorbeelden toe. Omtrent het vrouwenkiesrecht bestaat bij de rechter zijde geen overeenstemming. Waarom kan de vrouw, die voor zoovele function geschikt heid betoont, geen kiesrecht uitoefenen? Is heb hoofd van den Staat geen vrouw? 2o. Besprak mr. Do J. den vrijhandel tegen- over het beschermend stelsel (Tariefwet). Een der groote bezwaren tegen de Tarief wet was het niet weten wat de gevolgen daarvan zouden zijn. Maatregelen van weerwraak van Amerika en Engeland bijv. Vervolgens ver wierp spreker de beschuldiging, dat er met buitcnlandsoli geld propaganda was gemaakt tegen de Tariefwet. Spreker roomde de werk. kracht van onzen tegen woordigen minister van Financiën en zette de voordeelen uiteen van de pas aangenomen inkomstenbelasting. Hij vergeleek de werkkracht met die van het Ministerie 1901'05. Dat had ook een soort tariefwet in het program; maar in 1905 was er nog nicta van uitgewerkt. In 1895 be stond reeds een Staatsoommissie om het ver band tussohen ouderdom en armoede te on derzoeken. De resultaten waren bedroevend. Toch werd in het tijdvak 1901'05 niets daarvoor gedaan. Eindelijk pas minister Tal- ma met zijn wet op ouderdomspensioen. Deze minister was het beginsel van dwangverze kering toegedaan, de arbeider moest iets van zijn loon afstaan. Het oniendement-Duys mgakte* dat deze wet terstond in werking trad. Daardoor zit dit Ministerie voor groo te uitgaven en moet zorgen dat er geld komt. Ook schetste spr. do negatieve wer king soms van deze ouderdomspensioen wet, en staafde dit met voorbeelden. De oonoentratie wil verandering brengen: pensioen aan allen, die het noodig hebben. Spr. is het niot eens met de uitsluiting van de bedeeldenzijn partij, de vrij-libc- ralen, ook niet; zij wenschen, dat dit uit de wet Treub wordt genomen. De nu voorgestelde wet werkt eenvou diger; do gemeentebesturen zullen het werk doen't benoodigdo geld komt echter van den Staat. De beslissing kan dan spoediger volgen als wanneer de rijksverzekeringsbank deze zaken moet bedisselen. Ook gaf spr. zijn eigen meening oveT de verzekerings kwestie. Hij is voor vrijwillige verzekering. Verder sprak mr. Do J. over de koloniale politiek. Propaganda Chr. godsdienst onder de Mohammedanen beweging der tegen standers een oogenblik zelfs het dreigend spook van opstand. Nu i3 echter liet gevaar geweken. Hij haalde nog aan de kwestie van minis ter van Koloniën, Gouverneur-Generaal, enz. De ooalitiio noemde spr. een verstandshu welijk; do liefde ontbrak; daardoor zoo wei nige overoenstemming en dat is ook de oor zaak dat het vorig Ministerie het niet gelukt is wetten te maken met chr. beginselen. Van do vrijzinnigen zijn alle groote wetten af komstig; van de coalitie bitter weinig. De deelen van de coalitie spreken zich niet recht uit; de gehuwden leven mokkend naast clken- der; de deelen van de concentratie spieken hun hart eens goed pit en dan is alles weer goed. Spreker haalt den grooten Thorbecke aan en geeft een gunstige vergelijking vun dezen staatsman met onzen tegen woordigen Premier. Deze durfde aan pakken om den. schoolstrijd ,uit de wereld te helpenoen sitrijd, dio geen staatsbelang, slechts partij belang is. Pe reohtsobe partijen hebbeq d<$ ouden van dagen opgeofferd aan den sohool. strijd. Spreker wil den schoolstrijd ook zien ver. dwijnen, piaar dan ook voorgoed onder waar borgen van goed onderwijs. Mr. De Jong eindigde, met de aanwezi gen aan te moedigen de vrijzinnige ideeën to helpen bevorderen. De heer Kraal bedajikte spreker voor zijn uitstekende en duidelijke rede. Ook hij wekte op om a. a. Vrijdag links te stemmen. Van de gelegenheid tot debat werd eigen, lijk geen gebruik gemaakt Alleen de heer C. Sohoneveld wekte de aanwezigen op om op den Jieer De Visser te stemmen. Na een korte repliJx van mr. De Jong werd hieropde bijeenkomst gesloten. STOMPWIJK. Do heer D. Audier, te Voorburg, heeft tegen 1 Juli ontslag gevraagd als gemeente opzichter van Stompwijk en Veur en als rentmeester der gasfabriek dier gemeenbo. WARMOND. Do 51 eenden, die de vorige week waren vonnist, zijn weer terecht, en bij den eigenaar thuis. Waarschijnlijk hebben de oude met hun kuikens een uitstapje in de omlig gende polders gemaakt Werd alhier al vroeger gesproken over het oprichten van oon zwem- of badbassin; thans heeft dit méér vasten vorm aangeno men, en is de oprichting daarvan nog maar een kwestie van korten tijd. BltittENLASiO. H. M.de Koningin-Moeder is voorne mens in de tweede helft dezer maand eenige dagen bij de Koninklijke familie ten Paleize Het Loó door te brengen. Men meldt uit Oldenzaal: H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen morgen te 1 uur 65 nam. te Oldenzaal aankomen ter bezichtiging der textiel fabrieken van de firma H. P. Gelder- man en Zonen, aldaar. Het hooge gezelschap zal per auto over Denekamp, Ootmarsum en Almelo terugkeeren. H. M. ,de Koningin zal dan ook oen be- zoek brengen aan mr. A. F. L. graaf van Reohberen Limpurg Almelo, commissaris der Koningin in Overijsel, tijdelijk vertoevende op zijn zomerverblijf „Huize Almelo". H. M. de Koningin is beschermvrouw geworden van den Bond „Heemschut" tot behoud van de schoonheid van Nederland. In de vergadering van de Haagsche Journalistenvereeniging ia de volgende mo tie, voorgesteld door den heer D. Hans, zonder hoofdelijke stemming aangenomen: „De vergadering, betreurend de wijze, waarop 2-1 Mei j. I bij het be zoek van het Deensche koninklijk echt paar de pers iD 't publiek van de zijde der autoriteiten is bejegend; gehoord het debat over het beleid van het bestuur; van oor deel, dat bij belangrijke gebeurtenissen de Vereeniging meer dan tot dusver regelend en bemiddelend behoort op te tredeD noo- digt het oestuur uit: lo. maatregelen te treffen, opdat door zijn bemiddeling de pers voortaan zooveel mogolijk vaD te voren omtrent de gebeurte nissen en de aan de journalisten verleende voorrechten volledig wordt ingelicht; 2o. zich daartoe te wenden tot het Hof e® de stedelijke autoriteiten, ten einde tot een vaste regeling te komen 3o. te zorgen, dat bij dergelijke gebeurte nissen door of namens het bestuur voortdu rend contact gehouden wordt met do be trokken autoriteiten; en gaat over tot de orde van den dag." Naar aanleiding van de aanneming dezer motie heeft do voorzitter, de heer C. K. Elout, die zijn mandaat reeds ter beschik king der vergadering had gesteld, zijn funo- tie nedergelegd. In een volgende vergade ring zal in deze vacature worden voorzien. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer jhr. J. "VV. vaü Nispen tot Sevenaer, werd herkozen, terwijl in de plaats vaü mr. A. Mesritz, secretaris der Vereeniging, die eveneens periodiek aftrad, doch zich wegens drukke bezigheden niet herkiesbaar stelde, werd gekozen tot lid van het bestuur de heer W. C. van Meurs. Het pantserschip „Heemskerck" ver trekt 13 dezer naar Tampico, ter aflossing van Hr. Ms. „Kortenaer", ter roede aldaar aanwezig, e® met het doel later te Curasao gestationneerd te worden. Aan boord van de „Heemskerck" zal een detachement zeemiliciens meegaan voor den dienst in do tropen. De reis naar Indië van de hoogleeraren Pekelharing (Utrecht) cn Treub (Amster dam), waarvan do „Java-Bode" melding maakte, houdt geenerlei verband met eenig wetenschappelijk doel, zooals het bericht zou doen veronderstellen. Het is een reis, die om zuiver particuliere redenen, (fami liebezoek) ondernomen wordt. Bij de Tweede Kamer is bericht inge komen, dat het Kamerlid voor Den Hel der, mr. Th H. de Meester, voor eenige weken naar het buitenland is vertrokken. Open brief van den heer Duymaer van Twist. De heer Duymaer van Twist heeft den volgenden Open Brief tot de heeren mr. H. H. Viëtor en Alfred Polak, te Steen- wijk, gerioht Mijne Heeren, Op 11 Juni 1913, nu bijna 12 volle maan den geleden, verklaarde ik mij bereid om voor een Commissie de onwaarheid te be wijzen van het mij inzake de burgemeesters benoeming te Koudekerk© teD laste ge legde. Ik heb daarop gewacht en gewacht, om te zien of er ook een teeken van leven kwam. Doch 't bleef alles stil als de dood. Toen heb ik eindelijk gezegdNu is het uitl Nu zal ik het oordeel aan de kiezers overlaten. Iets, waarmee natuurlijk mijn eerste aanbod, dat gij geheel verwaarloosd badt, verviel. Dit was op 18 Mei 1914. En nu komt Ge waarlijk op 30 Mei 1914 zeggen, dat de heer A. F. Stroink wel zou willen. Best mogelijk, maar nu verbiedt mijn manneneer mij om weer terug te krabbe len. Ik heb een Commissie gewild. Gij hebt daarop een jaar lang u van den domme gehouden. En nu ik zeg Nu zullon de kie zers recht doen, nu kruipt Gij In uw schulp en wilt weer een Commissie. Neen, Mijne Heeren, dit zal u thans niet gelukken. Voor mij kon do zaak hiermede uit zijn. Mocht evenwel de heer mr. G. W. baron van der Feltz, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Assen, die door u als uw zegsman is aangeduid nog den wensch te kennen geven met mij tot samenstelling van een Commissie van onderzoek te wil len overgaan, dan zal deze mij hiertoe vol gaarne bereid vinden. Mits dan vóór 25 Juni e.k. Anders wordt het weer oen op uw treuzelmanier loopen. En daar leen ik mij niet toe. w.g. Duymaer van Twist. 's-Gravenhage, 9 Juni 1914 De 29ste algemeene vergadering en te vens het 2de congres der Ned. Bankefcbak- kers-vereeniging is te Nijmegen gehouden. Door 17 afdeelingen, vertegenwoordigende ruim 800 leden, werd aan do beraadslagin gen deelgenomen. Vóór den aanvang van het slotcollege in het Ned. Staatsrecht werd prof. Struy- cken, te Amsterdam, gisteren met zijn stu denten gekiekt. Na het einde van het collego nam de hoogleeraar nog even het woord. Hij meende zich verpiicht nog even te spreken tot zijn studenten. Hij zeide zijn heengaan te gevoelen als een trouwbreuk; terwijl hij steeds zoo'n belangstelling gevonden heeft bij do studenten, gaat hij nu heen. Hij kon niet op zijn eenmaal genomen besluit terugkomen, al zag hij het voor zich als een leegte in zijn leven, dat hij zijn colleges niet meer geven kan. Redenaar voelde hij zich niet, maar wel heeft hij zich van nature van jongs af aan docent gevoeld, en het was hem een behoefte aan andereD mede te doe len, wat in hem leefde. Vooral was het hem een vreugde geweest to doceeren voor belangstellenden, wier be langstelling nog niet vertroebeld is door het belang. Het vertrouwen, dat hij bij zijn stu denten zag, had hem verheugdhet is de ware verhouding, zooals die aan een univer siteit zijn moet, waardeering en vertrou wen wederzijds tussohen professor en stu dent. Voor de belangstelling dor studenten gedurende de 8 jaren van zijn professoraat dankte hij hartelijk. En deze belangstelling is weer opnieuw tot uiting gekomen in het adres, dat door de studenten aan de cura toren is verzonden. Voorts zal hij ten hoogste waardeeren, wanneer zijn studenten zich ook nog in het vervolg bij moeilijkheden tot hem zullen wenden want liet zal hem, ook al is hij oud professor, steeds een groot genoegen zijn oud-studenten te kunnen helpen. Het vra gen van dien steun door zijn oud-studenten zal voor hem het aangename bewijs zijn, dat de oude meester niet vergeten wordt. De student-en betuigden hun hartelijke in stemming met deze woordeD door een da verend handgeklap. („Tijd.") Aan de Algemeene Vereeniging, voor Bloembollencultuur is op de Internationale Tuinbouwtentoonstelling te St.-Petersburg, voor haar inzending op die tentoonstelling, de eeroprijs toegekend. Deze ëereprijs, een kunstvoorwerp, was beschikbaar gesteld door den luitenant-generaal Spevanskie, Voorzitter van de Keizerlijk-Russische Tuin bouw vereeniging. Door do Vereeniging zal dit jaar te Haar lem in „Sb.-Bavo" een tentoonstelling wor den gehouden van bloeiende bolgewassen van 2326 December. Ds. II. Piorson, die heden 80 jaar wordt, on dr. J. W Gunning, le Dc Bilt, zullen door do Groningsohe universiteit wor den benoemd tot dootores honoris causa in de, theologie. Hoefijzer-Verbond. Tot heden kwam bij het hoofdbestuur van hst Hoefijzerverbond (penningmeesterees© jkvr. J. van da Santhouyel, Corn. Speelman- straat 21, Den Haag) bijna 60 duizend gub den In voor heb Nederlantlsch Kinderherstel lingsoord. Voor het hoofdgebouw is onge veer 80 duizend gulden noodig, terwijl heb ziekenhuisje, de lighutten, de meubilcöring cn inrichting ten minste 20 mille zullen vereisohen. Nog een aantal sub.comitc's in kleinere plaatsen zijn bezig met inzamelen. De week van 1S Augustus is tot een nationalo hoefijzerweek gekozen. Het verbond wil trachten in zooveel mo gelijk allo gemeenten oen. straatverkoop te organiseeren van do bekende keurige lO.cents- hoei ijzerspeldjes. Het is de bedoeling om, als heb geld bijeen is, onmiddellijk mot den bouw te beginnen. Men meldt uit wetenschappelijke kringen aan ,;De Tijd": Wij vernemen, dat dr. Pierre Debije, hoog leeraar te Utreoht, nog geen definitieve be slissing genomen heeft omtrent zijn vertrek naar Göttangen. Het staat echter vrij vast, dat de Ubreohtsche universiteit spoedig haar bekwamen landgenoot zal moeten missen. Een benoeming to Frankfort a/M. hoeft dr.- Dcbije niet aangenomen. Het eventueel ver- trek van dr. Debjjte moet niet alleen zijn oorzaak vinden in de ruimere bezoldiging in het buitenland, maar ook te wijten zijn aan het laboratorium der hoogeschool te Utrecht, dat niot van dion aard is als in Gütlingen. Het verzoek, tot dr. Debijo gericht., om aan do hoogeschool te Göttingen to doceeren, moet voor hem van meer dan gewone beteekenis zijn, als men weeb, dat zeer bekende hoog leeraren in heb buitenland niet daartoe zijn aangezocht. De colleges van dr. Debije te Utrecht trok ken do laatste jaren vole buiten la udsche stu- den ten. Naar men aan het „Dgbl. v. Z.-H." meldt, is ook aan het departement van Justitie Zaterdag j.l. op het laatste oogen blik de maatregel van den vrijen Zaterdag middag ingetrokken. De bezwaren van enkele departementen schijnen van zoodanigen ernstigen aard te zijn, dat de zaak opnieuw in den Minister raad zal worden overwogen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat als gevolg hiervan algeheele intrekking van het enkele weken geleden genomen be sluit zal volgen. In een der lokalen van Hotel „Witto Brug" vond te 's-Gravenhgae do slotver gadering plaata van het uitvoerend comitë van het ten vorigen jaro gehouden Xlde Internationaal Congres voor Pharmacie. De voorzitter, prof. Van It-allie, gaf een overzicht van de uitkomsten van dit con gres en kon met voldoening vaststellen, dat blijkens eenstemmig getuigenis der binnen- en buitenlandsche vakpers het verloop van het congres alleszins bevredigend is ge weest. Algemeen was men de meening toe gedaan, dat geen der vorige congressen een zoo goed uitgewerkt arbeidsprogramma had opgesteld en ook had ten einde gebracht. Daarnaast zijn vele bewijzen van waardee- ring ingekomen voor de groote mate van gastvrijheid, die de vele vreemdelingen hier te land© hadden ondervonden. De voorzitter herdacht in dit verband en met groote dankbaarheid de medewerking, die het congres heeft ondervonden van de zijde der Regeering en van de gemeentebesturen van Den Haag, Leiden en Rotterdam, d© Nederl. Maatschappij ter bev. der Phar macie, alsmede van verschillende instellin gen zooals de Maatschappij Zeebad Sche- veningen, het Koninkl. Zool. Bot. Genoot schap in Den Haag, de groote spoorweg maatschappijen o. a. instellingen, hier to lande en in Ned.-Indië. De secretaris, de hèer J. J. Hofman, bracht ter tafel het verslag van het con gres, zijnde een boekwerk in 2 deelen vaD ongeveer 1400 bladzijden druk. Men schrijft ons uit Amsterdam: Zooals men weet, breidt do scheepvaart op Amsterdam zich voortdurend uit; ieder jaar komen er meer schepen aan, en ze woe den veel grootor. De t-onneninhoud neemt ongeveer met 10 pCt. per jaar toe. Dit jaar blijkt de stijging echter nog veel duidelijker. Van 1 Januari tot ultimo Mei kwamen te Amsterdam aan 1073 schepen, tegen 983 in do eerste vijf maanden van hot vorige jaar. Do inhoud was in de eerste vijf maanden van 1913 4,795,758 kub. M.; dit jaar be droeg deze 5,627,-149 kub. M., dat is een. stijging van haast 20 pCt Deze sterke stijging is in hoofdzaak het gevolg van den bloei van de Amsterdamsche stoomvaartmaatschappijen, dio voortdurend nieuwe, groot© booten op stapel laten zet ten en dio prachtige dividenden uitkeeren. Wanneer de stijging in. dit tempo zou blij\en voortduren, zou Amsterdam over een tiental jaren in bet havenlijstj© van het vasteland wederom vooraan staan. Beroepen is bij de Geref. Kerk to Aagtekerke ds. G. van Reenen, te Opheus- den, vroeger te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1