N°. 16649 Maandag 8 Juni. Tweede Blad. A°. 1914. Offieieele Kennisgeving. BUITENLAND. Alba: DA&BLA De Uurcemeester en Wethouders van Leiden doen to weten, dat door den Baad dier gemeento. in zijn vergadering van den 30en April 1514. ut Tfti.tgeöteld do volgende verordening: VERORDENING, houdende wijziging van do verordening op hot Bou wen en Sloopen van 12 Octobor 1905 (Gemeenteblad No. 25), laatstelijk gewijzigd bij verordening van 18 Docomber 1913 (Cemeenteblad Ho. 44). Artikel 1. Achter art. 6 van bovengenoemdo verordening wordt ingevoegd een nieuw artikel 6 bis, luidondo diet is verboden zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester on Wethouders op of aan, dalton yan gebouwen reelame-bordon, -letters of andere dergelijke voorwerpen te maken, te plaatsen of te bobben". Artikel 2. Artikel 21 wordt gelezen als volgt: „Bij elk tot woning bestemd gebouw moeten een of "meer aan den eigenaar van hot gebouw toebe- boorende. daaraan grenzende plaatsen, tuinen, er- Ton of andere open ruimten zijn, waarvan do ge zamenlijke oppervlakte ten minste een derde ge deelte van die van het gebouw bedraagt. In elk geval moet do achterzijde van elk in liet eorsto lid van dit artikel bedoeld gebouw, over de volle lengte van die zijde, grenzen aan een open ruimte van ten minste drie Meter diepte, gemeten van uit het aan die zijde meeat uitstekende ge. deel te van hot gebouw. Van do bepalingen van dit artikel kan door Buigemeoster cu Wethouders geheel of_ gedeelte] ij k- ontheffing worden verleend, indien het perceel grenst aan eon of meer wogen, straten of openbare waters van zoodanige breedte, dat met inbegrip daarvan, duurzaam open ruimten als in dit artikel bedoeld, worden verkregen. Bovendien kunnen Burgemeester en Wethouders ln zeer bijzondere gevallen, bij het geheel of voor een gedeelte vernieuwen van tot woning bestemde gebouwen binnen den singelrand. ontheffing van do bepalingen van dit artikel verleenen. mits do open ruimten ten minste 1/10 gedeelte van de op pervlakte van het gebouw beslaan. Artikel 3. Achter artikel 21 wordt ingevoegd eon nieuw artikel 21 bis luidende: ,.Burgemeester en Wothoudors zijn bevoegd om. indien eenig gebouw, onverschillig of dit al dan niet tot woning bestemd is. zoodanig te ont werpen, dat een behoorlijke doorstrooming van lucht binnen een bouwblok zou kunnen worden belemniord. bijzondere eisohen to stellen ten op zichte van do hoogte, tot welke dit gebouw geheel of gedeeltelijk mag worden opgetrokken. Artikel 4. Do aanhef van hot 4e lid van artikel 60 wordt gelezen als volgt: „Do voorschriften van artikel 21 en van de artikelen 23—48 zijn mede van toepassing enz.". Artikel 5. In nrt 92 wordt achter „6" ingevoegd „6 bis" en achter ,.21" ingevoegd „21 bis". Vastgesteld door don Gemeenteraad van Leiden, pelot op liet advies der Gezondheids-Commissie d.d. 30 April 1914. No. 9-27 in zijn openbaro vergadering van den 30en April 1914. De Burgomeostor, N. G. DE GIJSELAAR. Do Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan do gede puteerde Statoii van Zuid-ITolland, vol gens hun bericht van den 18-22 Mei 1914, B no. 668 (2o nfd.), G. S. no. 12.1, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8en Juni 1914. Zijnde deze verordening door do Gede- putoerde Staten van Zuid-Holland, bij besluit van den 18en Mei 1914, B no. 668 (2e afd.), G. S. no. 12-2, goedgekeurd. En is hiervan afkondigine geschied, waar hot behoort, den 8en Juni 1914. Burgemeester en Wothoudors voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Soerotaris. Het Congres van (lc S. D.-P., in de „Gmanbeurs" gehouden. Zaterdagavond en Zondag werd in de ,,Graanbeurs" alhier het vijfde jaarcongres gehouden van do S. D.P., waar behalve Maastricht alle afdeelingen vertegenwoor digd waren, terwijl ook verschillende leden en belangstellenden het Congres bijwoon den. Zaterdagavond te zeven uur werd het Congres geopend met een rede van den voorzitter, den heer D. J. Wijnkoop, waar in zoowel de concentratie, als de S.-D. A.-P. het nogal zwaar te verantwoorden kreeg en, waarin vooral naar voren werd ge bracht, dat alleen de S. D.-P. de ware eo- ciaaldemocratie vertegenwoordigt en steeds voor de arbeidersklasse opkomt, zooals dit in het belang van het proletaria-at behoort. Met een opwekking de partij met nieuwe leden en het abonnementental van „De Tribune" te vergrooten besloot de voorzit ter zijn luid toegejuichte rede. Hierna kwam het jaarverslag, dat reeds in het partijorgaan gepubliceerd was, aan de orde. Het werd, nadat verschillende af gevaardigden daarover oenige op- en aan merkingen hadden gemaakt, goedgekeurd. Over 't algemeen was men zeer tevreden over de leiding van het P. B. Do heer De Visser, van Den Haag, P. B.f leverde daarna critiek op de leden, die vol gens hem harder konden werken om de partij vooruit te brengen. Ook het financieel verslag werd goedge keurd waarna het Congres werd verdaagd .tot Zondagvoormiddag. Te ruim D uur werd het weder heropend. Het bleek toen, dat ook tegenwoordig was dr. Herman Gorter en do heer Van Zelm, secretaris van het Oomité van Actie tegen het Ontwerp Ouderdomsrente van minister Treub. Vervolgens werd de redactie van »»Dd Tribune" besproken. Bijna alle afge vaardigden voerden daarover het woord, doch zij waren nogal humaan in hun critiek. De opmerkingen betroffen slechts betrek kelijke kleinigheden. Over 't algemeen bleek men ingenomen mot de leiding van het blad. De heeren Wijnkoop, Van Raven- 0toin en Oeton, die de opmerkingen beant woordden, werden ten slotte bij acolamatie ™t leden der redactie herbenoemd. Zij de den een beroep op de leden om meer dan t dusverre aan het blad mede te werken er voor te propageoren opdat het wei- driemaal per week kan verschijnen. Een collecte voor „De Tribune" door den heer Metscher gehouden bracht ongeveer f 20 op. Tob propagandist der partij werd weder bij acclamatie de heer Wijnkoop benoemd en tot afgevaardigden naar heb' Interna tionaal Congres te Weenen de heeren dr. Herman Gorter en Wijnkoop. Ook de af tredende leden van het P. B. werden her kozen. Hierna hield do heer B. Col-tof uit Den Haag een referaat over het ontwerp ouder- dorasverzekering van minister Treub, dat hij aan een zeer schérpe critiek onderwierp cu een grooto verslechtering noemde van de wet Talma. Na het eindigen der rede, die warm beapplaudisseerd werd, werd bij acclamatie een resolutie aangenomen, waarin de uitspraak van het Congres van 23 Mei 1909, neergelegd en par. 4, van het strijdprogram der partij betreffende Staats pensioen wordt bevestigd, een stelsel van pensioneering van oude arbeiders, waarvan de kosten worden gedragen door de kapi talistische klasse, gèèisclit en tob de Neder- landsche arbeidersklasse den oproep ge richt wordt om den strijd tot het uiterste aan te binden tegen het reactionaire wets ontwerp van minister Treub en tegen do "vrijzinnig kapitalistische partijen, die on der de meest bedriegelijke voorwendsels een aanslag op de reeds tot standgcbracht-e sociale wetgeving trachten te volvoeren. Hierna kwamen verschillende voorstellen aan de orde waarover uitvoerig werd gedis cussieerd. Verworpen werd een voorstel-Enschcdc, om voortaan bij dc herstemmingen de can- didaten der S.-D. A.-P. niet meer te steu nen. Moest bij de bespreking daarva*ff*cfë S.-D. A.-P. eenerzijds nogal menige veer laten aan den anderen kant werd zij toch béschouwd als oen socialistische partij. De heer De Visser, Den Haag, ging zoo ver to zeggen, dat als de S.-D. A.-P.'ers het willen rle S. D.-P.'ers weder naast hen zullen zit ten. Besloten werd ook in het vervolg deel te nemen aan de verkiezingen dor Provinciale Staten. Ten slotte werd als plaats voor het vol gend Congres Utrecht aangewezen en te ruim zes uur werd het Congres gesloten. Des avonds werd een druk bezochte en welgeslaagde fcestvergadering in de „Graanbeurs" gehouden, aangeboden door de Leidscho afdeeling, waar do heeren dr. Herman Gorter en Louis de Visser het woord voerden, terwijl mej. Betsy Vos en het Leiclsch en het Bussumsohe Zangkoor hun medewerking verleenden. Men bleef tot laat in den avond gezellig bijeen. Mr. DE JONG TE KATWIJK. Zaterdagavond trad in do gemeentezaal op voor de Liberale Kiesvereeniging mr. H. W. C. J. !dc Jong, oandidaat in het district Kat wijk. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer J. J. Kraal, verkreeg mi. De Jong het woord om te spreken over Ouderdomsrente". Spr. is met dit onderwerp gekomen, omdat in Katwijk een groote arbeidersbevolking wordt gevonden, die waarschijnlijk belang zal stellen in dit ondeTwerp. Reeds in 1904 debatteerde mr. De Jong met mr. Vegtel in oen plaats op de Zuid- Hollandsche eilanden On werd daar reeds gesproken over de verzorging der ouden. In 1895 bracht een Staatscommissie voor ouder dom en armen een rapport uit', waarvan werd gezegd, dat. indien de wetgever zijn plicht niet wilde verzaken, hij maatregelen moest nemen voor ouderdoms verzekering. Mr. Treub is than9 begonnen. Spreker geeft aan drio manieren om deze zaak aan te pakken. lo. Dwangverzekering; 2o. vrijwillige ver zekering en 3o. Staatspensioen. Het eerste bestaat tegenwoordig in Duitschland. en is daar op zijn plaats. Dwang is 't eerste woord en dat hoort daar ook thuis. Zoodra men de grenzen overkomt maakt men reeds kennis met de bureaucratie. Men kan daar niet leven zonder reglementen en spr. geeft daarvan voorbeelden, die bespottelijk zijn. Daarnaast staat de tweede verzekering; deze vindt weinig aanhang en heeft tot prin cipe, dat do arbeider van Staatswege moet gesteund worden, wanneer hijzelf begint. Eigen initiatief is dus hoofdzaak. Het derde stelsel is Staatspensioen. Dat is kostelooze ouderdomsrente. Men heeft nergens voor te zorgen, maar op 70-jarigen leeftijd heoft men daar recht op. Dit laatste systeem werkt al in Denemarken en Engeland. Ge deeltelijk hebben wij 't zelfde. Toen minister Talma deze zaak verzorgde, heeft hij de Duitscihe dwangverzekering, met eon wei nige vrijwillige verzekering, gekozen. Ons, vrijzinnigen, is de wet-Talma niet sympa thiek; wij zijn van moening, dat in Ne derland, een land van vrijheid, de R-eges- ïing de arbeiders niet mag dwingen hun geld op een bepaalde wijze te bestoden. Van daar de anti.pat-liio tegen de wet-Talma. Deze is in strijd met een onzer beginselen: per soonlijke Vrijheid. -.t Ontwerp Talma is te Pruisisch en dit komt soms duidelijk op den voorgrond. Het lijkt dan of het publiek er i9 voor de ambtenaren en niet omgekeerd. Een massa verplichtingen zijn zoowel den arbeiders ala den werkgevers opgelegd en de administratieve' rompslomp is ontzettend groot. In dé oudel'domswetgevi ng.Talma is in geweven de invaliditeitswet en spr. toont aan, dat er ontzettend veel onmogelijkheden wor den aangetroffen, la, die invaliditeitswet. Daarna behandelt mr. De Jong de vraag: „Wie krijgt volgens de wei-.Talma die. ouder domsrente?" Minister Talma heeft willen vei zorgen de arbeiders", die een bepaald aan taal jaren loontrekkend zijn geweest. En nu zijn er heel wat mensohen, die de rente trekken, die deze niet noodig hebben. Dat is nog zoo erg niet, zegt spr., maar door de enge omschrijving zijn er vele personen, die 't bit-ter noodig hébben en de rente niet krijgen. Voorbeelden ter jl lus tree ring daar voor, heeft spr. bij de vleet. In plaats van te viagen wie hoeft 't noodig, is al dadelijk bij de wet bepaald wie wel, wie niet rente- trekkend zal zijn. Een visscher op een logger krijgt wel rente, maar oen ga-rnalonvissohcr en -peller, die een sohamél stukje brood ver dient als eigen ondernemer, die ontvangt niets. Hij is geweest eigen ondernemer en niet in loondienst. Dan rijst de vraag: ,,Hoo krijgt men die rente?" En nu maakt mr. De Jong dui delijk- welk een omweg wordt bewandeld oiii .te komen tot een beslissing. Enfin, met do instellingen van beroep kan spr. vrede hebben, maar de wot-Trcub is veel boter. Om te 'beginnen ruim 3ÖÖ artikelen minder, veel eenvoudiger in opzet on uitvoering. Dit ontwerp kan, al is do naam niet gebezigd, worden genoemd Staatspensioen, d. i. koste looze' oudérdomsverzekëri-ng> De, verkeerdhe den in de wet-Talma zijn weggenomen. Wie behoeftig is, krijgt die rente.Minister Treub profiteert niét "van de ervaring opgedaan met de wetgcving.Talma, maar bij de behande ling der wet-Talma werd er reeds op gewezen. De bedeelden worden er buiten gesloten. Hoe weet men -nu of mensohen behoeftig zijn? Geen rentecommissies of andere ooileges zijn er meer, maar t?r secretarie der gemeente onderzoekt men dat. omdat men daar beter op de hoogte is met do locale toestanden. De gemeentebesturen beslissen. Zij weten het heler* dan de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam. Gaat men niet aocoord met de be slissing van den Gemeenteraad, dan kan men bij Ged. Staten reclameeren en ten slotte bij den Central en Raad van Beroep te Utrecht. Spreker heeft wel respeot voor de arbeids kracht van minister Tal'ma, do dwang van Talma Is eohter zeer On.Nederlandsch en niet sympathiek voor de vrijzinnigen, omdat zij juist zeer op vrijheid zijn gesteld. Vandaar verdient het ontwerp.Treub de vooikeur boven, do wet-Talma, cn dan „wat heeft 't betere ontwerp Treub boven Talma ten gevolge?" Uitvoerig beantwoordt spr; dan deze waag. Naar aanleiding van do aanwezigheid van één vrouw in do vergadering van ruim 150 personen, behandelt spr. ook nog in het koit het punt „kiesrecht". De kiesieohtwetgeving voldoet niet mocer aan onzen tijd. Het concentratie-program geeft aan kiesrecht voor alle mannelijke Ne derlanders (algemeen mannen kiesrecht). De stap van vrouwenkiesrecht heeft de concen tratie met aangedurfd. Toch is spr. er per soonlijk voor. Prof. Oppenheim hoeft een voorbeeld aangegeven, dat een directrice cener H. B..S. geen kiesrecht had en oen kachelaanmaker dier H. B..S. wel- Dat er verschil van mccning bestaat is gebleken in de Kamer bij de behandeling der Inkomstenbelasting, tusschen de heeren Knobel cn Beumer, afgev. voor Zwolle en Kampen. En waar do Regeering aan vrouwen ver- trouwingsbetrekkingen geeft als benoeming in de sohattingscommissies en vrouwelijke doctoren accepteert om ter pestbestrijding te worden uitgezonden, daar kan ook de regeering niet aan de vrouwen hot kiesrecht blijven weigeren. Ten slot Ie wijst spr. er op, dat een liberaal ministerie meer en beter legeert, dan een zgn. ooalitie.nmiisterie. In debat met den geachten spr. traden de hoeren Kobus uit Katwijk, De Miranda uit Amsterdam en mr. v. d. Boom uit Rotterdam. De heeT J. W. Kobus (A..R.) wees er op, dat, terwijl do liberalen prat gaan op vrij heid, aan lien tooh de> leerplichtsdwang on devaooinedwang is te danken. Do heer S. R. do Miranda (S.JD. A.-P.) roert aan de vakorganisatie te Katwijk-aan- Zee en wijst er dus op, dat er geen wij- beid bestond en was weggelegd voor den arbeider. Dan had mr. De Jong gezegd, dat do Vrij-Liberalcn voor Staatspensioen cn Alg. Kiesrecht waren, maar diezelfde Vrij- Liberalen, waarvan mr. De Jong er één is, moesten zeggen, dat zij er vóór waren, anders hadden zo de stemmen der S..D. A.-P. niet gekregen. Spreker (De Jong) had niet vrijwillig zic-h voor Staatspensioen verklaard, maar gedwongen, en waar is dan de zoo hoog geroemde vrijheid? Zelf heeft mr. De Jong verklaard voor vrijwillige verzekering te zijn. En hoe do V..L. -er over gedacht hebben, blijkt uit een rapport., uitgebracht iDeo. 1898 onder Pierson.Borgesaus en o: 'ee kend door mr. Smeenge en waarin gezegd wordt, dat er in geen geval golden mochten beschikbaar worden gesteld voor de ouder domsvoorziening. Zonder de actie dor 3.D. A.-P. voor Alg. Kiesrecht on Staatspensioen zouden de Vrij- Liberalen niet daarvoor zijn. De visscherij en het bedrijf van allo zeevarenden is niet opgenomen in de Ongevallen verzekering, ter wijl het bedrijf juist zeer risquant is. Zeer scherp valt spreker (De Miranda) aan de vrijheid der Liberalen, waarop zij zoo groot gaan. Bij Treub's wet maat keert ook nog veel Dat bedoelden worden uitgesloten is onbillijk en deze bepaling zal moeten ver dwijnen of vóór 1 Jan. 1915 is mr. Treub verdwenen. Zijn er ouden van dagen, wier kinderen voor hon kunnen zorgen, dan krij gen zij geen uitkeeving. Dat is niet recht. Zij hebben voor de gemeenschap gewerkt en hebben nu reolit-, dat, als zij niet meer kunnen, de gemeenschap lien verzorgt. Uit een rapport van dr. Rutgers over Staatspen sioen in Denemarken en Engeland, is ge bleken, dat het aantal bedeelden verminder de. Maar ook wil de heer De Miranda er op wijzen, dat, aangezijn do gemeentobestu ien financieel balang hebben bij de wet- Treub, zij minder geschikt zijn om te be slissen. wie rente moet hebben, wie niet. Bij schrale gemeentekas zullen velen worden geweigerd cn de ouden van dagen kggeu hot loodje. Ook de kiesrecht-kwestie roert spr. nog aan. Mi. v. d. Boom (A..R.) uit Rotterdam, treedt zeer scherp op, zoowol tegen mr. Do Jong als tegen den heer De Miranda cn wijst op de wetten cn ontwerpen van rechts, waar beweerd wordt, dat Rechts niets regeert. Vanwaar dan de ziekteverzekering, de inva liditeitswet, schoneDwet, (verbetering) Stocn- houwerswet, poging Ba.k kers wet-, enz. Tal ma heeft blijken te over gegeven van zijn legislatieve kennis. En als 1913 wat ge bracht heeft, dan zijn 't de doodsteek enen voor .dc concentratie. Tot aan 't ui ride van het bestaan van het liberalisme, zal de ont zettende dwang van de liberale partij in zake onderwijs,, als een spook u achtervolgen. Mr. v. d. Boom verdedigt op heftige wijze Talma's werk en weerlegt hetgeen* gezegd is over 't ontwerp Treub, en eindigt met te zgggen bet antwoord op de vraag: „Wat Katwijk te doen staat Mr. de Jong dient de debaters van ant woord in korte woorden, maar alleszeggend, omdat het Te.eds half twaalf geworden is. Te ongeveer kwart vóór twaalven eindigt spr. met een opwekking om dit ministerie te steu nen en dus den linksehen oandidaaat te stem men. nie. In Albanië wordt do toestand critieker. Over den toestand in Durazzo meldt de „Daily Tel.", dat drio batterijen, elk be staande uit twaalf stukken ge schut, voor het gevecht .gereed zijn gemaakt en op de heuvels is ingericht; waar de opstandelingen gelegerd zijn. Een ingenieur van de Skoda-werkeii is aanwe zig om een aantal lieden i" het bedienen van het geschut te onderrichten. Men twij felt er evenwel aa-n, of het mogelijk zal zijn een voldoend aantal artilleristen- te vor men. De correspondent meent verder, dat één. tot twee duizend man noodig zullen zijn om cle opstandelingen te weerstaan en geheel Albanië, in 14 dagen tot onderwer ping te brengen en in het land de orde te herstellen. Deze mecning wordt door mi litaire deskundigen gedeeld, hoewel de Malissoren slechte soldaten zijn zoo lie ten zij op 23 Mei een veldkanon en twee snelvuurkanonnen eenvoudig voor den vijand in den steek. Tusschen het paleis en de voorposten zijn telegrafische verbin dingsdraden gespannen, zoodat zeer vlug aan de voorposten het bevel gegeven kan worden om het vuur te openen. Allerwege hoort men heb geklop der hamerslagen. Zoodra de versterkingen gereed zijn, kan men aannemen, dat cle burgeroorlog be gint, waarvan het zal afhangen of vorst Wilhelm al dan niet als heerscher zal aan blijven. De correspondent, van de „Tel." seint, dat generaal De Veer voor een verloftijd van zes weken uit Durazzo vertrokken i3. De toestand is, zoo oordeelt hij, thans volkomen duidelijk. Een treffen raet de op standelingen is onvermijdelijk, maar Thom son vreest het niet. Hij vertrok aan boord van een torpedo-boot naar Walona om oojc de troepen, die zich daar nog bevinden, te concentreeren. Hij gaat van de veronderstelling uit, dat, nu de regeering definitief de voorwaarden, waarop do eontróle-commissio met Zogra- fos, den leider der Philhellenen onderhan deld heeft, aanvaardt, do rust in de Griok- sche provincies verzekerd is. Het ligt in zijn bedoeling, de rondom Schiak en Tirana geconcentreerde rebellen van drie zijden tegelijk aan te vallen. Terwijl uit het noor den de Meriditen en Malissoren tegen hen zullen oprukken, moeten tegelijkertijd de troepen uit Walona cn Durazzo deze actie steunen. Te Durazzo heerscht zoowel onder de be volking als onder het militaire element een koortsachtig verlangen om eindelijk met do Mohammedaansche boeren, die nu reeds bijna twee weken de stad bedreigen, slaags to raken. Kolonel Thomson wil echter in ieder geval voorkomen, dat iets ondernomen wordt, alvorens men behoorlijk voorbereid is. Niet alleen moet do bewapening niets to wenschen overlaten, maar tevens doet hij zijn uiterste best, om ook voor den sanitai- ren dienst zoo goed mogelijk te zorgen. Groote bestellingen voor de ambulance zijn uit. Italië onderweg. Dr. Reddingius werkt dag en nacht, op- dab zijn hospitalen de slachtoffers die do komende strijd ongetwijfeld maken zal, on der zullen kunnen brengen. Algemeen is do stemming te Durazzo hoopvol. In verband met de arrestatie waarvan we Zaterdag melding maakten begaf Turkhan pasja zich naar heb Italiaanscho gezant schap om zijn oprecht leedwezen over de arrestatie van Muricchio en Ohinigo uit te drukken en de bijlegging van het incident te böspreken. 's Avonds zond Turkhan pas ja ingevolge een besluit van den minister raad aan het Italiaansche gezantschap een brief, waarin de Albnneesche regeering haar oprecht leedwezen uitspreekt over de on- wettigo handelingën en verklaart, dat de finitief van elke vervolging der gearresteer den is afgezien. Bovendien verklaarde de Albaneesche regeering zich bereid de Ita liaansche regeering elke gcwenschtc ge noegdoening te verschaffen. Op den uifc- clrukkelijken we-nsch van Alliotti werden de in beslag genomen papieren van Mu ricchio aan een onderzoek onderworpen. In dc stad is alles rustig. Do staat van beleg is nog altijd, van kracht. Naar aanleiding der arrestatie van de beide Italianen zegt de „Lok. Anz." dat deze arrestatie niemand verwonderen zal, als men in het oog houdt, welke zonder linge houding vele vreemdelingen in Alba nië aannemen. Hierbij komt, dat Thomson, de tegenwoordige commandant der stad, in tegenstelling met de andere Neder landsclïo officieren, eigenlijk, veel meer diplomaat dan militair is en zeker wel goed uit zijn oogen gekeken zal hebben alvorens hij in greep. Êr vertoeven reeds sedert maanden in de Albaneesche residentie Italianen, van wie men met den besten wil niet/zeggen kan wat zij er komen doen. Zij geven zich uit voor agenten, ingenieurs, advocaten etc. Zij moeten echter onmiddellijk hebben in gezien, dat zij in deze beroepen voorloopig niets te doen zouden hebben. Merkwaar digerwijze zijn zij allen uitstekende kenners van het land én eenigen hunner beheer- sehen zelfs de landstaal. Het huis van den postdirecteur, waarin kolonel Muricchio, een Italiaansche artillerie-officier van Al baneesche afkomst, die reeds sinds maan den zich te Durazzo bevindt, gearresteerd wercl, is, evenals het in dezelfde buurt staande huis van den Italiaanschen leeraar Ohinigo gelegen op een heuvel, welke slechts weinige schreden van het huis van Essad pasja verwijderd is. Ismail Ivemal bei, gewezen hoofd der voorloopige Albaneesche regeering en Izzeb pasja, gewezen opperbevelhebber van het Turksehe leger, zijn, op weg naar Albanië, te Weenen aangekomen. Zij hebben elk af zonderlijk met de Oostenrijksche regeering cn met de gezanten der mogendheden over leg gepleegd en daarna ook met elkaar cn met den Albaneeschen gezant te Weenen. Yan gezaghebbende zijde zegt men dat beiden een poging willen doen om aan de verwarring in Albanië een einde te maken. Izzet pasja zou tot dat doel als minister-, president met onbeperkte volmacht willen optreden. Zijn eerste daad zou dan zijn een leger uit het Albaneesche volk te vor men. Op do vraag, welke positie hij den No derlandschen officieren in dat leger dachl in te ruimen, heeft Izzet pasja geantwoord dat hij 'daaromtrent zich nog geen oordeet heeft gevormd. Izzet's plan acht men hier der overwo ging waard en te Boekarest zou men het U belanghebbender plaatse welgezind zijn. Men seint uit- Brindisi aan het „Giornals d'Italia", dat do Mohammedaansche en christelijke Albaneezen zijn overeengeko^ men een prins uit het huis Bonaparte tot vorst uit te roepen, ter vervanging van der prins Yon Wied. Volgens een telegram uit Brindisi aan do „Tribuna" heeft de prins uit het huis Bo naparte, gepolst door Albaneesche hoofden, te verstaan gegeven, dat hij de kroon vaq Albanië zou willen aanvaarden. Er i3 opnieuw groote MEXICO kans op een botsing tus- EN DE schen de regeering der VER. STATEN. Vereenigde Staten en president Huerta. Deze heeft n. 1. volgens een telegram uit Vera Cruz gelast, dat de kanonneerbooten „Bra vo" en „Zaragossa", die thans te iluerto Mexico liggen, benevens het oefeningsschip „Alvardo", dat zich thans te Alvarado be vindt, naar Tampico zullen stoomen, ter einde to voorkomen, dat wapens voor de r*. bellen, die van Amerika onderweg zijn, u Tampico worden binnengesmokkeld. Admiraal Badger, de Amerikaansch* commandant, verzet zich echter tegen d' blokkade, daar hij niet wil, dat het scheep vaartverkeer wordt belemmerd cn hij heeft de gezagvoerders der handelsschepen te Tampico geraden do blokkade, zoo noodig^ met geweld te verbreken. Huerta heeft de blokkade van Tampico geproclameerd en zond er twee kanonneer booten heen. Waarschijnlijk is zijn doel t<j beletten, dat er voor de constitutionalist-en wapens aa.n land worden gebracht. De ka nonneerbooten zullen Tampico morgen be reiken. Twee Amerikaansche slagschepen volgen deze kannon eerboot en. Het Engelsche blad „Daily Express" be vat n.l. do met vette letters gedrukte me>- dedeeling, dat minister Sir Edward Grev de regeering der Yereenigde Staten in vrien delijke, maar zeer besliste bewoordingen heeft gewezen op de moeilijkheden, die zich zouden kunnen voordoen wanneer de Yer eenigde Staten Villa erkennen als president van Mexico. Sir Edward, zoo vervolgt de „Daily Ex pres", heeft te kennen gegeven, dat bij aldicoi Villa president van Mexico mocht worden, de Britsche regeering o. a. vol doening zou eischen voor den moord op den Engelschman Benton.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5