FEUILLETON. Een Geheimzinnige Verdwijning. Een dr ij vend huis. Sedert Bes weken ligt in het Damsterdiep, aldus de ,,Prov. Groninger Ct.", een huis van gv.apend beton, gebouwd of liever in de vaart gebracht door de cement-ijzerwerken ,,Hct Noorden", met het doel om metter daad te toonen, dat men in een dergelijk gemakkelijk verplaatsbare woning volkomen veilig is. Men weet, dat eenigen tijd geleden een soortgelijk vaartuig door de gemeente is aangekocht om als ambtswoning te dienen van den opzichter der stadsbezittingen en dat dit huis bij het vervoer werd aangeva ren, waarbij in een der wanden een groot gat werd geslagen. De fabrikant nu is van meening, dat dit ongeluk is te wijten ge weest aan de zeer onhandige en onvoor zichtige manier, waarop dat eerste product werd overgebracht, zoodat het vaartuig kon worden getroffen eenige meters boven de waterlijn, daar, waar de wand uitteraard zoo dun mogelijk is, en dat men het had kunnen voorkomen door de zijwanden te beschermen met eenige aan de buitenzijde bevestigde stootpalen, zooals thans aan het nieuwe huis ook zijn aangebracht. De bewoner van het huis, de heer J. F. Huisman,civiel-ingenieur, was zoo vriende lijk ons uit te noodigen eens een kijkje te komen nemen in zijn eigenaardig en mo dern verblijf, om te kunnen vertellen, hoe het daar binnen uitziet in zijn drijvende woning. We moeten erkennen, dat het ons buitengewoon is meegevallen en dat'wij ten zeerste hebben bewonderd de degelijk uit ziende afwerking, de gerieflijke inrichting en de practische wijze, waarop met de be schikbare ruimte is gewoekerd. De afmetingen van het huis zijn buiten werks 17.40 M. bij 4.30 M. een oppervlakte dus gevend van ongeveer 75 M2. Daarop zijn verschillende vertrekken opgebouwd. Ge behoeft niet als bij een schip de roef door een gat binnen te kruipen, de aan de achterzijde aangebrachte ingang is als bij uw eigen huisde deur. Maak maar geen aanstalten om u te bukken. De ingang is hoog genoeg om rechtop binnen te treden, als de dienstbode, na uw druk op de elec- trische bel de deur voor u heeft geopend. Voor u ligt de gang, die leidt naar de eigenlijke woonvertrekken en suite, te za- men 7 M. bij 4 M. Twee rustig gemeubi leerde vertrekken, die overvloedig licht ontvangen van de vier aan weerszijden ge maakte vensters, die naar buiten kunnen worden opengeslagen. Daarachter de slaapkamer, die zoo ge wilt, gemakkelijk tot twee gemaakt kan ■wordenhet vertrek staat n.l. met twee deuren in verbinding met de zitkamer. Ook hier ziet alles er frisch uit, licht en lucht kunt ge van meer dan eene zijde later binnentreden. Door deze kamers komt ge op den achter steven, die, overdekt met een tent vac zeildoek, een heerlijk frisch zitje biedt. Naast de gang, die gij bij uw intreden zijt gepasseerd, bevindt zich de keuken, met slaapgelegenheid voor de dienstbode Het huis heeft bovendien vele gerieflijk heden en de bewoner heeft bergruimte ge noeg ter beschikking voor al wat in een wèl-ingerichte woning behoort, kleer- en porseleinkasten, bergplaats voor brandstof, voor rijwielen, de onmisbare W. O., up to date ingericht en een regenbak, die een paar duizend liter water kan bevatten. Om de volkomen betrouwbaarheid van hei vaartuig te bewijzen, zullen de bewoners binnenkort een achtdaagsche reis maken door ons land. Getrokken door een sleep bootje, zal de route gaan door het Hoen- diep over Stroobos, het Bergumermeer, Grauw, Sneekermeer, Tjeukemeer, Meppel, Zwolle over de IJsel naar Arnhem, de Rijn, de Lek, Rotterdam, Delfshaven, Schiedam, Delft naar 's-Gravenhage, het einddoel van den tocht. Gelet op de ervaring met schepen van gewapend beton op ,,E. N. T. O. S." was er zelfs een motorboot van deze bouwstof twijfelt de heer Huisman er niet aan, dat zijn drijvend huis de proef goed door staat en hij is van oordeel, dat zijn reisje anderen zal opwekken zich een soortgelijk verplaatstbaar zomerverblijf aan te schaf fen. We helpen het hem wenschen. De man, die in de olie fabriek ,,De Sohie" in brand geraakte, is in het Stadsziekenhuis te Sohiedam overleden. 43i 't Was heerlijk stil en rustig in het bosch, en Sylvia verwonderde er zich over, dat de Wachners hier nooit thee dronken. Maar vreemdelingen zijn altijd bang zich aan wetsovertreding schuldig te maken, althans dit meende zij, en deze grond was waar schijnlijk het eigendom van een ander. Aan het eind van een pad zag zij ten minste de achterzij van een bord, waar misschien de woorden ,,te koop" op te lezen stonden. Zeker was het, dat dit mooie, schaduw rijke plekje reeds lang tot een villapark zou zijn gemaakt, als het wat dichter bij de bewoonde wereld stond. Nu had het op sommige plaatsen bijna nog het aanzien van een oerwoud. Hier en daar, tussclien de toefjes gras, lagen nog hoopen kastanjes, in den vorigen herfst van de boomen ge vallen. Sylvia liep langzaam bet kleine, kron kelende pad, dat het bosch op die hoogte doorsneed, af en daar zij trek had een poos op den grond te gaan zitten, begaf zij zich naar een plekje, waar de struiken en het hakhout uit den weg waren geruimd. Zelfs hier, waar de zonnestralen nooit doordrongen, waren de grashalmen ver schroeid door de hitte. Zij onderzocht den grond. Neen, zij hoefde niet bang to zijn, dat het harde, droge zand haar raooi, ka toenen kleedje zou bederven. En terwijl zij daar zoo zat, merkte zij op, dat, niet ver van haar af, daar, waar het kreupelhout weer begon, de aarde kort ge- Een voorloopig comité in Den Haag heeft aan de besturen van ruim 70 vereenigingen een circulaire Aerzonden, waarin de ideëele waarde en het materieel belang worden uiteengezet van 'n centraal- gebouw voor socialen arbeid. Ontaarde ouders. Deburen vi een bewoner der Hovestraat te Heer hoorden hulpgeschrei. Yele menschen snel den toe, en binnen eenige oogcnblikken had zich een menigte voor de woning verzameld. Op het kleine plaatsje voor het huis mis handelden man en vrouw hun 20-jarigo dochter. Deze had een eind touwT om den hals, hetwelk aan do eene zijde door de moeder, aan den anderen kant door den vader werd vastgehouden. Voor de deur viel het meisje bewusteloos neer. De menschen voor het huis waren stellig van mcening, dat de ouders het meisje poogden to worgen, doch durfden in het begin niet te hulp ko men. Een vrouw wierp wel met 'n steen naar den vader om 't meisje te bevrijden. Een man verloste eindelijk het meisje, dat reeds blauw in het gezicht was. Nog denzelfden dag werden de ouders ge arresteerd Het onderzoek is in vollen gang. De ouders ontkennen den opzet. Een zestal getuigen werden gehoord. Het meisje ver toeft op het oogenblik bij een tante. Zij is pas in Februari bi.i haar ouders terugge.keer in Februari bij haar ouders teruggekeerd uit het gesticht „Misérïcorde", waar zij eenigen tijd verpleegd was. („L. K.") De veercommissaris A. de Y i s- ser, van het 's-Gravendeelsche \eer bij Dordrecht werd door een vrouw gewaar schuwd, dat er een kind tc water lag bij den aanlegsteiger der eerstoomboot. Zonder dralen begaf De Y. zich gekleed to water en had het geluk dadelijk den drenkeling tc grijpen en boven water te brengen. Men kan zich zijn blijdschap voorstellen, toen hij zag, dat hij zijn achtjarig zoontje van den dood gered had. Uitgezonderd een tweetal schrammetjes bij het oog, heeft de kleine geen letsel be komen. (,,Dordt. Ct.") Roofvi68cherij. De Haag echo Briefschrijver van de ,,Middelb. Crt." schrijft: ,,En nu worden we 's morgens héél vroeg or. halfzeven al, op melodieuze wijze ge wekt door de zangerige stemmen der Sche- venimgscbe viscfiventers, die hun zee-ban ket, nu eens met zware basstem, dan weer met fijn sopraan-geluid omroepen„Nieuwe haring" in allerlei toonen aankondigend. Deze vroege wekkers brengen menig bur gerhumeur in de war, want velen vinden ze ven uur geen tijd om wakker te worden, dooh om zich nog eens om to draaien en naar welgevallen uit te slapen. De gezich ten klaren echter op, als ze op de ontbijt tafel het keurig met groene blaadjes ver sierde schoteltje zien staan, dat de als zilver glanzende haring-mootjes bevat, welke hun als boter door de keel glijden Maar ook al niet iedereen kan onverdeeld genot hebben van deze lekkernij. De leden der Nederlandsche Zeevisscherij-vereeni- ging althans bekijken zoo'n beestje heel an ders dan bovengenoemde lekkerbekken doen, al bekijken ook zij het diertje aan huD ontbijttafel met alle aandacht. Zij nemen daarbij een duimstok ter hand en meten of het wel de vollo maat heeft. Zéér te recht wenschen zij geen haringen te zien van do kleine afmeting, want anders zou den onze kindskinderen geen haring meer kunnen genieten aan het ontbijt en zou te vens het geheelo visschersbedrijf ernstig in gevaar komen. Dit heeft de heer Dirk zwager nog onlangs met klem van redenen in de Af-deeling Scheveniaigen dier Vereeni ging uiteengezet, opwekkend tot samenwer king tegen de roofvisscherij. Deze kan worden bestreden door het verbieden van het visschen op haring met den trawl van kLine maat, en van het aan land brengen va.i haring beneden een bepaalde afmeting. Aan de regeering zal verzocht worden hier ernstig in te grijpen. Er mag dus verwacht worden, dat voortaan aan ons Ministerie van Landbouw do veredschte doorenee- breedte, de middellijn en de lengte der ha ring onderwerpen van diepgaande studie zullen zijn.' leden moest zijn omgewoeld. Over een op pervlakte van een vierkanten meter of meer, scheen men de aardzoden te hebben opgegraven en toen weer neergelegd. Zij vermoedde, dat kinderen hier ge speeld en een kuil gegraven hadden, en dat zij toen de sporen van hun spel hadden willen wegruimen of zooveel mogelijk on zichtbaar maken, want zij hadden er een vrij zwaren boomtak dwars overheen ge legd. Juist die afgebroken tak, welks bla deren overschrompeld waren, had het eer6t haar aandacht getrokken en tot de slot som doen komen, dat menschen hier bezig waren geweest, en nog wel kort geleden. Weer dwaalden haar gedachten af naar Chester. Hij was nu op weg naar haar toe, over eenige uren zou hij in Parijs zijn en misschien morgen nog bijtijds te Lacville aankomen om er te dineeren. Sylvia bad geen kamer voor hem kunnen krijgen in de Villa du Lac", maar zij had er een voor hem gehuurd in het Pension Malfait namelijk die, welke Anna Wols- ky in gebruik had gehad en waar de door haar achtergelaten artikelen en bagage juist vandaan waren gehaald. Zij kon niet ontkennen, dat het haar speet, dat Chester Lacville voor het eerst zou zien op een Zondag. Zij vreesde, dat, voor zijD Engelsche oogen, de plaats, juist op dien dag een bijzonderonbehoor lijk aanzien zou hebben. Sylvia stelde prijs op de goede reputatie van Lacville. In de open lucht had zij weer een gezond inzicht in alles gekregen en zij zei bij zichzelf, dat zij hier heel ge lukkig was geweest ja zeldzaam, buiten gewoon gelukkig. Het was natuurlijk heel jammer, dat er VIMM UI "l.UW II i.-> Het leuke gezicht Al bij het biimeiitreden merkt dc z.g. „heer iles huizes" aan het spottende gelaat der z g. ..gedien stige", dat er iets gaande was. Ilij vergat ccht-er zijn observatie door undera dingen tot, ra het bedaren van het rumoer des daags, aan de theetafel het giechel n dor meisjes en het hall' verlegen, hali' slontnioe- dige gezicht harer moeder, hem de overtui ging geven, dat er werkelijk een gelream was. Mama wilde liet niet zeggen, o, ze durfde best, maar waarom.... D'e meisjes uitten half aespeldo woorden, waarvan het voor naamste scheen te beginnen met een k en eindigde met oen d neen, een t, zoo ver- beterde de oudste. „Houdt op!" riep de middelste; „je ver raadt het." Yader verzekerde, dat 1»ij hcelemaal niet nieuwsgierig was, het. geheim zou er van zelf wol uitkomen vóór dc klok weer sloog. Inderdaad brandde het verhaal op aller lippen. Daar begon er al eener waren twee mannen aan de> deur geweest.,.0, zeg het. niet, zeg het met", schaterlachte een ander. ,,Nou, ilc zal het je maar vertellen, mon", roept do moeder. ,,Ik heb een kar pet gekocht!" Twee matrozen waren er geweest mot zoo leuke gezichten en die hadden twee karpet ten te koop aangeboden. Ze kwamen uit Amerika, waar ze voeren ,,op de groot© lijn naar Australië". Do karpetten hadden ze binnengesmokkeld in een „harington". Alles handweefsel. In Amerika „maakten de vrouwen deze kleed en al loopende, zoo- als ze bij ons breien." Acht en twintig gul den kostte- zoo een kleed maar; 't was «in koopje. Maar zo moesten geld hebben. Cm vijf uur moesten ze te Rotterdam weer aan boord zijn en' vooraf dienden nieuwe truien te worden gekocht voor de reis. Het moest sterk goed zijn, eerste kwaliteit, want op het schip keek m>en daar zoo streng op. „Afijn, misschien verzuipen we wel", had die met het leukste gezicht lachend gezegd. O, ze hadden heeleniaal niet het- uiterlijk van matrozen, het waren lieer en. Maar z© li ad den petten op en truien aan", zoo ver ontschuldigde zich leeds mama. „Vaar jelui altijd op dezelfde booten?" had men geïnformeerd. Neen, was het antwoord geweest, we hebben diengene lief, die ons de meeste centen geeft I Dat streelde. In 't kort-, een der karpetten was voor cl© opgetogen blikken van mama en de meisjes ontrold. Z© hadden acht gulden geboden; dat hadden d© mannen niet. willen doen, maar na een uur waren die teruggekomen en toen hadden z© er voor twaalf gulden een gegeven, 't Was een mooi kietelhier was het; d© matrozen hadden laten zien hoo sterk het was. „Was ©r niet een van die matrozen op het karpet gaan staan en had toen niet d© ander er aan getrokken, zoodat de eerst te bijna omviel Algemeen© verbazing. Ja, dat was precies zoo gebeurd, maar hoe weet u dat? „Wel, ik gelö8f, dat de matrozen lieele- maal geen matrozen waren", zei vader, terwijl hij de juist binneng-ekomen „Mid denstandsbond" van Vrijdag S Mei open vouwde en het stukje „Oneerlijke mededin ging" begon voor te lezen. Zelden was een artikeltje zoo actueeL Het succes bij het voorlezen evenaarde het succes der matrozen i.met de leuke gezich ten", die vermoedelijk morgen en overmor gen wel weer een nieuwe g v.l ach te n wisse- ling zullen ondoTgaan, om hun „in een harington gesmokkeld" tapijtwerk t© plaat sen. („Middenstandsbond.") Dc Directeur van Landbouw in indië. Omtrent heb waarschijnlijk aftraden van den heer Lovink in December a.s. zeide hot „Bat. Nbl." nog, dat, volgens geruchten, den heer L. van Regeeringswoge in Neder land een bijzonder mooie positie zou worden aangeboden, waarover geheimhouding gelast is, doch die als een soort appreciatie be schouwd kon worden van de belangrijke dionsden, door hem aan Inclië bewezen. Heb blad noemt als opvolgers dr. J. C. Konings berger en dr. C. J. J. van Hall. Hetzelfde blad vernam, dat de heer Riteema van Eek voornemens was persoon lijk bij den landvoogd protest aan te teeke nen tegen het schorsingsbesluit, als gevolg van zijn aanval in de ,,Java-Bode" op den heer Lovink. hier gespeeld werd en de menschen hier zelfs soms meer verloren dan zij konden betalenmaar zelfs in Engeland werd er immers gewed en riskeerden arme men schen soms al hun spaarduitjes op races, terwijl de rijken naar Monte-Carlo gingen of thuis bleven en bridge speelden. Wat was eigenlijk het onderscheid? Maar Chester met zijn vervelende, ouder- wetsche ideeën, zou natuurlijk vinden, dat er een groot onderscheid was. De manier, waarop zij in den laatsten tijd haar geld 'uitgaf, zou natuurlijk zijn goedkeuring niet wegdragen. Toen dwaalden haar gedachten ver, heel ver af, naar een schilderij, dat zij als meisje vaak had gezien, want het hing in het salon van een van haars vaders vrien den. Hot heette ,,De Vrouw van den Spe ler". Zij had het altijd een heel raooi, aan doenlijk schilderij gevonden, maar nu oor deelde zij anders. Nu vond zij het een be lachelijke, onjuiste voorstelling van het leven. Spelers waren precies als andere men schen, niet beter of slechter en dikwijls veel aardiger dan sommige anderen Eindelijk stond Sylvia op en wandelde langzaam het bosch weer uit. Zij ging niet meer terug naar het huis van de Wach ners, maar in plaats daarvan sloeg zij naar links af en een veldpad in, dat haar einde lijk weer op den straatweg terugbracht. Toen zij het Pension Malfait voorbijging, verscheen de eigenares juist in den ingang. Mevrouw! riep zij luid- Ik heb eindelijk bericht van mevrouw Wolsky We hebben vanmiddag een telegram van haar gekregen, waarin ze ons vraagt haar Hot 14.000 tons dok tc Soerabaja. Omtrent de wijze van exploitatie van het in het laatst van November van het vorige jaar te Soerabaja aangekomen 14,01)0 tons drijvend dok, is nog steeds niets beslist- Of de onderhandelingen met. de Soera- baja-Droogdokmaatschappij, waarvan de ge wezen hoofdinspecteur van scheepvaart, A. C'. Zeeman, directeur is, voorgoed zijn af gebroken, konden wij niet to weten ko men, schrijft de „Java-Bode." Wel vernamen wij, dat men reeds een jaar geleden in Nederland met. d© Maat schappij tot overeenstemming is gekomen omtrent de voorwaarden der exploitatie, dooh dat die voorwaarden door do Indische autoriteiten onaannemelijk worden geacht. De 7.aak is thans weer in behandeling in Nederlandin welk stadium zij verkeert, is hier niet bekend. Intusscheu is, naar wij uit goed© bron vernemen, aan het oordeel der Regeering het plan onderworpen, het kostbare dok voorloopig t-e doen exploiteeren door het Marineetablissement te Soerabaja. De eerste algemeen© vergadering van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervorm den in Nederland is te Amsterdam gehou den, onder leiding van dr. C. J. Niemeijer. VaD het geschrift van dr. Niemeijer, „Ons reolit en onze plicht", uitgegeven door het Centraal-Comité, heeft het hoofdbestuur een tweeden druk bezorgd in 10,000 exem plaren. In 't geheel zijn nu 14,000 ver spreid. Toegetreden tot de Vereeniging zijn de negen bestaande provinciale organisaties en de plaatselijke vereeniging te Utrecht- Het aantal abonné's van het Weekblad voor de Vrijz. Herv. in Nederland neemt toe. Het bedrag van abonnementsgelden eteeg tot ƒ3113.05, tegen ƒ2040.54 in het vorige jaar. Er zijn ongeveer 1570 abonné's. De secretaris-penningmeester van de Studibas, da. J. N. Pattist brengt verslag uit over het beheer der commissie voor deze kas. Hij begint met de vermelding van aanmerkelijke stijging van inkomsten. Op 1 Juni 1913 was dit bedrag 3675.34; op 1 Juni 1914 ƒ8302.01. Aan vaste jaarlijksche contributies ia toegezegd 3677.90. Hierbij komen een paar bijzondere inkomsten. Door bestuurders van het fonds Racer-Tak is jaarlijks over ƒ1000 de beschikking gege ven onder zekere voorwaarden; zoo k ook voor twee beurzen, ieder groot 200, het recht van uitkeering aan de commissie over gedragen. Met deze inkomsten wordt het bedrag jaarlijks ƒ5077.90. Voorts is aan gif ten ontvangen 1692.87, aan collecten 538.35i. Uitgegeven is aan toelagen voor studie 2475, in totaal 8056.34. Het batig saldo bedraagt ƒ3419,8(>i, heb totaal bezit 8665.47. Er zijn 18 jongelieden gesteund; nog 10 nieuwe aanvragen zijn in behandeling. In het Paviljoen Vondelpark te Am sterdam is onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser de jaarvergadering der Ver eeniging voor Christelijk Volksonderwijs gehouden. In het jaarverslag van den seoretarie, da. J. J. van Noort, wordt geconstateerd, dat de Vereeniging rustig vooruitgaat en gesta dig in bloei toeneemt. Het aantal «onolen is thans gestegen tot 203 met 7 k 800 onder wijzers en onderwijzeressen en een »chooi- bevolking van meer dan 86,000. Na eenige discussie werd het jaarverslag goedge keurd, evenals de financieel© verantwoor ding. Het voordeelig saldo bedraagt 60.56. In de middagvergadering werd mededee- ling gedaan van den uitslag der inmiddels gehouden bestuursverkiezing. Herkozen werden de hoeren dr. J. Th. de Visser, te 's-Gravenhage, en K. Brante, te Goes. In de plaats van het ontslag genomen hebbend bestuurslid den heer Van Bentveld en in de vacature, ontstaan door het overlijden van baron Van Boetzelaer, werd voorden door do verkieaing van mr. baron Oreutz en den heer L. M. Rutgers van Rozenburg. De heer Blum huldigde de verdiensten van het als voorzitter herkozen bestuurslid dr. De Visser en sprak do hoop uit, dat hij spoedig weer in het Parlement zitting heb bend, in de Kamer wederom op de bres zal staan voor de belangen van het Christe lijk onderwijs. Besloten werd tot het zonden van een te legram aan H. M. de Koningin. bagage op te zenden naar het Gare du Nord. Sylvia was heel blij. En toch voelde *ij zich opeens, misschien ton onrechte, weer meer gegriefd dan ooit. Dus haar vriendin was al dien tijd in Parijs geweest 1 Hoe vreemd en hoe onvriendelijk van Anna haar niet te hebben geschreven en gerust gesteld, daar zij toch had moeten begrijpen, dat haar Engelsche vriendin over haar plotselinge verdwijning in angst verkeerde. Ik heb do kamer van mevrouw "Wols- ky netjes in orde laten maken voor den Engelschen hoer, vervolgde mevrouw Mal fait minzaam. Zij was blij, dat mevrouw Bailey haar een nieuwen gaat had bezorgd, en tevens had zij innerlijk pleizier in de preutschheid der Engelsche vrouwen. 't Was tooh te gek, dat mevrouw Bailey een vriend, die heelemaal uit Engeland kwam om haar te zien, een kamer bezorgd© in een pension, dat zoo ver mogelijk af was van het hotel, waar zij zelf logeerde. XIX. William Chester, advooaat en zeer ge acht burger van het Engelsche stadje Mar ket Dalling, wist niet heol goed hoe hij het had, toen hij den grooten menschenstroom, die bij Lacville den trein verlaten had, naar buiten volgde. Twee uren van te voren was hij in Parijs aangekomen, en na inderhaast aan het Gare du Nord te hebben gegeten, had hij geinformeerd naar de beste manier om in Lacville te komen. En toen had hij tot zijn verbazing gehoord, dat van het station, waarin hij zich op het oogenblik bevond, om de twintig minuten een trein hem naar Legcrzakcn. Toelagen voor kleeding en uitrusting. Bij Kon. besluit is het volgende vastge steld betreffende do toelage voor eerste aanschaffing van kleeding en uitrusting en schadeloosstelling wegens uniformverande ring De geldelijke toelage tot tegemoetkoming in de kosten van eersto aanschaffing va& kleeding en uitrusting wordt toegekend aan do na vernield© militairen tot de daarbij ge noemde bedragen lo. Bij aanstelling tot beroeps- of iot mi lities-onderofficier voor zoover deze laat sten minstens twee jaar onder de wapenen zullen blijven a. bij de rijdende artillerie 100 b. bij de overige wapens en dienstvakkon 50. 2o. Bij aanstelling van den rang beneden dien van adjudant-onderofficier tot laatst- bedoelden daarmede gelijkgestelden of hoo- geren onderofficiersrang bij het beroeps- of vcrlofspersoneel a. bij de rijdende artillcrrie ƒ300; b. bij do overig© wapens en dienstvakken ƒ150. 3o. Bij benoeming tot beroeps- of verlofs officier ongeacht het wapen of dienstvak ij a. Wanneer de in punt 2o. hiervoren ver melde tegemoetkoming niet is genoton" 200; b. Wanneer deze tegemoetkoming wel k genoten 50. De reserve-officieren hebben recht op dn in punt 3o. bedoelde tegemoetkoming voor zoover zij gohouden zijn, ook in vredestijd, gekleed in uniform, voor actievcn dienst on der de wapenen te komen. Wat de aan officieren en c. q. onderofficie ren toe to kennen schadeloosstelling voor uniformverandering betreft, worden alle' militairen, ten aanzien van de uniformen in do volgende groepen onderscheiden lo. adjudanten van het Militaire Huis; 2o. or donnans-officieren van Het Militaire Huis; 30. koninklijke marechausseo4o. generale 6taf5o. rijdende artillerie; 6o. grenadiers; 7o. jagers8o. cavalerie en 9o. alle overige wapens en dienstvakken. De hiervorenbedoelde schadeloosstelling bedraagt a. Voor onderofficieren, beneden den rang van adjudant-onderofficier, waüneer de be trokkene verplicht wordt zijn uniform tei verwisselen tegen die van een der andere groepen dan waartoe hij behoort, ƒ50, met» dien verstande, dat bij verwisseling vani de uniform bij overgang naar groep 5 word! toegekend een bedrag van ƒ100. b. Voor adjudant-onderofficieren, daar mede gelijkgestelden en onderofficieren met een hoogeren rang, in de gevallen bedoeld in laatstgenoemd punt a. respectievelijk 100 en 200. o. Voor officieren, wanneer de betrokk»* n© verplicht wordt zijn uniform te verwis selen tegen die van een der andere grook pen dan waartoe hij behoort ƒ250, met diefl verstande, dat bij verwisseling van uniform tueschen de groepen 4 en 8 onderling wordt toegekend een bedrag van 100. De schadeloosstelling wegens uniformver* andering wordt niet genoten bij terugkeer binnen 5 jaar naar oen der groepen, waar* toe do belanghebbende, sedert het in wer* king treden van dit besluit reeds heeft b^-» hoord. Dit besluit treedt in werking op 1 Juli 1914, met dien verstande, dat het bepaal* de in punt lo. geacht wordt op 1 April 1913 in werking te zijn getreden, zoomede punt 2o.dit laatsto punt echter voor zoo veel betreft de daarin bedoelde beroepson- derofficieren. In de ter directie van den Landbo-uvjJ In Den Haag gohouden vergadering vaïg afgevaardigden van de besturen van st&m* bo6kvereenigingen is besloten tot de oprich'i ting van een stamboek voor het Nederlands eche trekpaard van het Belgische type. -— De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 16 Juni, te hailfnegen. Voornamelijk komt zij bijeen om de vol* gende dagen in de afdeelingen te vergade ren tot onderzoek van het ontwerp-inkom- atenbelasting. Een overzicht van do beraadslagingen' hierover in de Tweede Kame* is aan d6 leden der Eerste Kamer toegezonden. de plaats zijner bestemming kon voeren. Vanavond, besloot de man, wien h« om inlichtingen had gevraagd, is er een heel mooi feest in Lacville en zal er vuur werk zijn op het meer. Chester had gedacht, dat Sylvia in een heel rustig plaatsje of landelijk stadjo lo- geerde. Dien indruk had hij uit haar korte' brieven gekregen en heb verwonderde hem te hooren, dat er zooveel treinen naar Lac ville gingen. Sylvia had hem geschreven, dat zij kamer voor hem zou bespreken in 't bv waar zijzelf logeerde, en Chester, die er-! raoeid was na de lange en warme reis. v- r- langde naar een gc/.ollig praatje, gevolgd, door een goede nachtrust. Het was negeft uur, toen hij in den treil) naar Lacville stapte, en weer was hij licht verwonderd over het groot aantal reizigers,, die zich daarheen begaven. Er scheen dien avond iets zeer bijzonders te doen te zul len zijn en het „vuurwerk op het meer'11 was zeker op schitterende schaal. Toen hij in Lacville aankwam, volgde hij de lachende, pratende en blijkbaar in va* cantiestemming verkeerende menschenme- nigte en riep, toen hij het stationsgebouw^ had verlaten een open rijtuig aan. Naar de „Villa du Lac!" beval hij. Het groot aantal voetgangers maakte, dat het paard niet anders dan stapvoets kon" gaan cn toon het rijtuig eindelijk aan heti eind van de smalle straat was, bleef hed slaan, alsof do koetsier zijn Engelsohl „vrachtje" in de gelegenheid wilde stellen,- het mooie panorama, dat zich daar voof hen ontrolde, te bewonderen. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6