BUITENLAND. Vragen en Antwoorden. Albanië. Twee NedorlandscUc brieven. Het „Hbld." is in de gelegenheid iets veer te geven uit twee brieven, welke door een Nederlander, die verblijf houdt aan de Epirotische grens in Albanië, ge schreven zijn. Deze correspondenties zijn gedateerd 9 en 14 Mei, dus nog voor de troebelen naar aanleiding waarvan Essad pasja gevangen genomen is. Sommige der in die brieven gedane me- dedeelingen belichten op eigenaardige wij ze wat sedert eenige dagen in het rijk van den mbret is voorgevallen. In de eerste plaats staat in die mededee- lingen de bevestiging van de ingekomen be richten omtrent den steun, dien de opstand in Zuid-Albanié van Grieksche zijde onder vindt. De z.g.n. „bataillons sacrées", wel ke aldaar moeten worden bezocht zoo laat de schrijver zich uit bestaan uit Grieksche troepen en staan onder Grieksche officieren. Zij hebben den jongsten oorlog tegen de Turken medegemaakt en zijn voor zien van berggeschut. Worden ze verslagen, dan gaan ze over de Grieksche grens, waar inen ze niet kan vervolgen. Ze worden dan weder goed uitgerust en komen na veertien dagen weder terug. En zoo gaat het door". De Albaneezen, tegenover welke zij ko men to staan, zijn niet geëncadreerd. Men geeft ze een geweer en patronen en dan moeten ze maar het vuur in. Dat er her haaldelijk een paniek ontstaat, ligt voor de hand. Met voldoening vermeldt de schrijver, dat, in weerwil van het feit, dat het gehal te der Albaneesche strijdmacht veel te wen- schen overlaat, toch twee aanvallen op Ko- ritza met succes werden afgeslagen, waarbij de Grieken twee officieren en 27 man aam dooden verloren en een onderofficier met zei en soldaten als gevangenen moesten achterlaten. Het geknoei der Grieken. ,,Wij hebben'zoo vervolgt bij dit. heele factuurtje plus een photo van de lijken opgestuurd naar Durazzo, opdat het gekuip en geknoei van het Grieksche leger in helder licht kan komen. Dat leger is een leger van roovers en brand stichters. Meer dan 15 Albaneesche dorpen heb ik, aan de overzijde van de grens, zien branden", aldus besluit schrijver zijn eer sten brief. Toen hij den tweeden uit Koritsa schreef, was de voorbereiding tot den oorlog met de Epiroten La vollen gang. Op dien dag waren de redifs opgeroepen en de Neder- landsche gendarmerie-officieren waren be stemd om, zooals hij het uitdrukt, deze ongeregelde Albaneesche rooverbenden aan te voeren in een krijg, die eigenlijk tegen Griekenland is gericht, waar officieren en kader met tientallen hun ontslag (blijven) Demen om tegen Albanië te vechten". „Voor dat doel" zoo gaat- hij voort ..zijn de Nederlandsche officieren even- v el niet ovprgekomen. Essad-pasja wil ons gebruiken als rooverhoofdman en dit gaat niet. Het draait, den ik, op een groote ruzie met onzen geachten minister Essad- pasja uit". Nu, deze ruzie is niet uitgebleven. De schrijver maakt nog melding van een van 14 Mei geleverd gevecht, waarbij de rieken meer dan 50 dooden en 100 gewon den hadden en o.a. één voornaam bevel hebber Vardar, alias Toutos, majoor der Artillerie van het Grieksche leger, bene vens 15 Grieksche soldaten in uniform het leven verloren. Schrijver besluit met den wensch dat geen Nederlandsche officieren meer zullen wor den uitgezonden, zoolang de Grieksche Qiiaestie niet is opgelost. J>c opstandelingen, Durazzo en Essad pasja. Een correspondent van de ,,Neue Freie Pr esse" heeft een onderhoud gehad met prof. Goracuchi, die, naar men vermoedt, minister van onderwijs zal worden. Daar bij is over vele zaken gesproken en ook over het optreden der opstandelingen en de rol, die Essad pasja heeft gespeeld. De correspondent vroeg Goracuchi o.m. oE de opstandelingen Durazzo zouden zijn binnengerukt, wanneer de strijd had voort geduurd. Dit achtte de professor onmogelijk we gens de ligging van de stad, die omgeven is door de zee aan den een en, en een moe ras aan den anderen kant, en de brug, die van de landzijde tot de stad voert, had door 100 man kunnen worden verdedigd Op den dag van den strijd dachten de op standelingen er niet aan, om Durazzo bin nen te dringen, en van de blameerende en ongegronde paniek, die in Durazzo was uit gebroken, hadden zij geen vermoeden. Mis schien was die paniek wel opzettelijk uit gelokt om den mbret te bewegen, zich in te sch pen. De zoogenaamde vrijwilligers, die eerst hard schreeuwden en de menschen opwon den, maar later in Durazzo bleven of de vlucht namen, hebben zich ellen-dig gedra gen. Houdt gij Essad pasja voor schuldig 1 vroeg de correspondent. Ja zeker, antwoordde Goracuchi, wij heb ben daar bewijzen voor. De opstand was allang voorbereid in Tirano en Essad die daar nog onlangs meermalen is geweest, moet dat hebben geweten. Maar hij had er niets van verteld. Reeds 20 dagen was er opstand, zonder dat hij ernstige maat regelen nam. Toen voorts de Malissoren uit Kroja wa ren gekomen om naar Koritsa te trekken, stuurde hij ze daar niet heen. Ook heeft men voor Essad compromitteerende brieven ge vonden. „Bedoelt u het telegram, dat de Neder landsche majoor Kroon bij een Malissor heeft gevonden en toen naar Durazzo is gebracht f" vroeg de correspondent. Goracuchi toonde zich verbaasd, dat de correspondent die bijzonderheid wist, en zeide: „Het waren twee telegrammen, die Essad in het Turksch met Albaneesche let ters had geschreven". De ernst van 't oogenblik. De toestand blijft onveranderd, ernstig. De op standeHngen beschikking nog steeds over 'n groote troepenmacht. De commissie van controle meent, dat de Jong-Turken achter de beweging zitten. Wel eigenaardig dat èn Grieken èn Turken de bewoners van Albanië tegende regeering opzetten. Waar de beweging der Albaniërs van gods- dienstigen aard is, maakt dit het geval nog ernstiger. De vorst heeft nu de mogendheden om kleine troepen-afcleelingen verzocht, om die aan de grens en de kust op te stellen. Te Elbassan is een der voornaamste lei ders der opstandelingen, die met zijn vol gelingen sedert vijf dagen was omsingeld, gevangen genomen en door gendarmes naar de gevangenis te Walona gebracht. Ra- poedzje, de commissaris van politie, is ge vangen gezet, omdat hij het gerucht had verspreid, dat Essad pasja binnenkort zou terugkomen. De vorstin gaat in de laatste gevechten gewonden dagelijks bezoeken. De Weensche „Reichspost" laat zich uit Durazzo seinen, dat de onderhandelingen met de opstandelingen weinig kans van sla gen hebben, daar buitenlandsche invloeden een vergelijk tegenhouden. In een toelich ting, die duidelijk maakt dat Italië bedoeld is, zegt het blad dan dat voor de verwijde ring van Essad pasja een koffer uit diens huis in de Italiaansche legatie is gebracht en dat de Italiaansche kolonels Muriccio en Moltedo argwaan hebben gewekt uithoofde hunner betrekkingen met de opstandelin gen. Ook zijn in de kritieke dagen uit een huis van een Italiaan te Durazzo telkens" seinen gegeven aan de opstandelingen. x Het Duitsche R-ijksdaglid HANDEL Liebknecht heeft in de „Yor- EN TITELS, warts" voor eenige dageai onthullingen gedaan over handel in titels, die een aantal vooraanstaande mannen in Duitsch- land drijven. En steeds komen er meerdere gevallen aan het licht van werkzaamheden van personen, die zich belasten met 't bezor gen van titels en orden. De „Generalanzei- ger" vaor'-Mulhc-ini (Ruhr) publiceert ecu brief, die ecu inwoner van Miilhcmi reeds ëenigca tijd geleden ontving van het hoofd van een Beilijnsch beiniadclmgskantoor. De ze luidt alclus: „Streng vertrouwelijk 1 Wd Edele heer Hiermede hebban wij de eer u te verzoeken, aan het onderstaande (wellicht in uw eigen belang) uw geëerde aandacht te schenken. Wij hebben de opdracht gekregen van een heer uit den hoogen adel, die zeer nauvvo relaties heeftin de invloedrijkste regeciings- kringen van verscheidene Duitsche Bonds staten, officieren, grondbezitters, groot-in- dustrieelen, kooplieden, geleerden, kunste naars, ingenieurs, architecten enz., kortom allo mannen van befceekenis aan to schrij ven, die er prijs op stellen een titel als „hofleverancier", „Kommerzienrat", „hof- ba urat" en dergelijke te bekomen. Ook met lion die zich interesseeren voor een orde of in den adelstand wenschen verheven to worden, stellen wij ons in verbinding. Wel zijn wij niet met alle bijzonderheden en voorwaarden op de hoogte van genoem de relaties, maar wij meenen, dat de uit stekende reputatie van ons bureau vol doende zekerheid geeft voor de betrouw baarheid van den betreffenden tusschenper- soon, die nu reeds meer dan tien jaren met ons zaken doet in zijn kwaliteit van ex-Op- per-Hofmaarschalk, welk ambt hij gedu rende vele jaren heeft vervuld. In geval u van bovenstaande aanbieding gebruik wensoht te maken zullen wij u, wanneer een toestemmend schrijven van uw hand in ons bezit is, onmiddellijk met den naam van onzen tusschenpersoon in kennis stel len." Voorts wórdt, dan nog medegedeeld, dat hier geen sprake is van gewonen titel- of lintjeshande-1, maar alleen is hierdoor aan geschikte personen van aanzien, de gele genheid geopend, langs dezen weg sneller dan anders dergelijke titels en orden te verkrijgen. Het blad verzekert, dat de brief ter be schikking is der regeering, die daarmede ook den „onbaatzuohtigen" bemiddcllaar wel zal weten op te sporen. Men vei'diept zich reeds in de MEXICO. vraag, wie Huëxta als presi dent zal moeten opvolgen. De volgelingen van Caxxanza oordeelen dat deze do aangewezen man is. Wordt hij 't niet, zeggen deze luidjes, dan loopt 't verkeerd af. Benoemen de mogendheden iemand, dan zal 't die vergaan als indertijd keizer Maxi- miliaan. Carranza is oen vriend der Vereenigde Staten. Alleen wil hij niet, dat ze zich met de binnenlandsche aangelegenheden bemoeien. Het optreden der Amerikanen te Vera Cruz keurt hij dan ook af. Als deze opinie nu maar strookt mot do opvattingen bij do noordelijke buren. Aan de „Herald" wordt uit Vera Cruz gesëind, dat de daar wonende Amerikanen veiontwaardigd. zijn over de houding van het departement van Buitenlandsche ZakeD te Washington, dat vergunning heeft gegeven tot de ontscheping uit de stoombooten „Ypi- ranga" on „Bavaria" van millioenen geweer- patronen en duizenden rollen prikkeldraad in de Mexicaansche havens. De to Vera Cruz verschijnende Amerikaan- sche „Mexican Herald" schrijft naar aanlei ding daarvan: „Indien nu, zonder dat er iots aan den toestand veranderd is, generaal Huert-a ongehinderd wapens en munitie kan ontvangen, wat een verschrikkelijke verant. woordelijkheid rust er dan op de regeering te Washington, wegens de roekeioozc en kost- hare militaire actio, die den dood van een aantal Amerikaansche matrozen en mariniera en do ruïne van heel wat in Mexico levendot Amerikaansch3 burgers heeft veroorzaakt." Te New-York heers oh t een soortgelijke meening over de ontscheping van munitie en wapens door de „Ypiranga" en de „Bavaria". Uit Niagara Falls wordt aan do „Herald" geseind, dat het kritieke oogenblik in do onderhandelingen nu genaderd is. Aan ge- nei aal Huert-a moet gelegenheid worden ver schaft af te treden op voor hem aannemelijke gronden. Ofschoon zijn gevolmachtigden geen foimeole instructies hieromtrent hebben ont vangen, is men overtuigd, dat Huerla zeker niet zal heengaan, indien zijn ontslag den scliijn heeft van door president Wilson te zijn afgedwongen. Wèl indien de zaken zoo geschikt kunnen worden, dat het den schij'n heeft, alsof hij „den raad der als bemidde laars optie-lende Zuid.Amerikaarisché regee ringen aanvaardt." Do Mexicaansclic opstandelingen hebben vijf kolenmijnen in de nabijheid van Sabine in beslag genomen, die het eigendom zijn van Amerikanen en Franscheu en die voor de grootste van Mexico gehouden worden. Do opstandelingen verklaren op onmiddel lijk bevel van Carranza te handelen. KORTE BERICHTEN. Volgens de „Anvers-Bourse" zouden in Russische financieele kringen plannen over wogen worden om een directe spoorwegver binding tot stand te brengen tusschen Rot terdam en Shanghai via Peking en Moskou. Er zou een directe lijn aangelegd worden van 3450 K.M. lengte tusschen Moskou en Semipalatinsk (Siberië) en van daar door Mongolië naar Peking. De geheele afstand tusschen Peking en Moskou zou dan 7000 K.M. bedragen. De koning van Saksen zal een bezoek brengen aan den tsaar in verhand met ver lovingsplannen tusschen den kroonprins van Saksen en een der dochters van den tsaar. Prins Frederik August George Fer dinand Albert Karei Antoine Marie Paul Marcel is 15 Januari 1893 geboren. Welke dochter van den tsaar in aanmerking komt, wordt nog niet gemeld. In het Zwarte Woud en in de Vogezen is het bijzonder koud. De thermometer staat om het vriespunt en er is een ferm pak sneeuw gevallen. Het proces tegen mevrouw Oaillaux komt in de eerste helft van Juli in be handeling. Raadsheer Louis Albanel, die niet tot de politieke vrienden van Caillaux behoort, zal president der rechtbank zijn. In Engeland zullen op de vlakte van Salisbury luchtvaartmanoeuvres worden ge houden. Meer dan honderd luchtschepen en vliegtuigen zullen er aan deelnemen. De Vereenigde Staten zullen, naar ge meld wordt, twee oude slagschepen, de „Idaho" en do „Missiedppi" aan Grieken land verkoopen. De verkoopprijs zal een kleine dertig millioen gulden, zijn. Amerika zal daar dan iets bij doen en een nieuwe dreadnought bouwen. Onlangs is door de Oarnegie-commissie een rapport gepubliceerd over degruwelen, in den jongsten Balkanoorlog gepleegd. Naar aanleiding van het feit, dat genoemd rapport buitengewoon ongunstig is voor de Serviërs en de Grieken, heeft het Grieksche gezantschap te Berlijn een communiqué aan de bladen geaonden, waarin het in herinne ring brengt, dat de Servische en Grieksche regecringen indertijd aan de commissie den toegang tot haar gebied geweigerd hadden, omdat zij uitsluitend was samengesteld uit vrienden der Bulgaren en van een werke lijk onpartijdig verslag geen sprake kon zijn. Die weigering alleen reeds verraadt, dat de Servië ra en Grieken nierfe zuiver op de graat zijn. De tsaar van Rusland zal den 14den Juni a.s. een bezoek brengen aan den ko ning van Roemenië, te Konstantsa. Saso- nof zal zijn souverein vergezellen. In Roè- meensche diplomatieke kringen hecht men groote beteekenis aan het bezoek, waaruit zou blijken, dat er Rusland zeer veel aan gelegen is, Roemenië gunstig te stemmen. Zelfs zou men te Boekarest hopen, dat Rus land een deel van Besearabië, door Roeme- niërs bewoond, zal teruggeven. Naar ver luidt, zal ook de Duitsche keizer dezen zo mer Roemenië bezoeken. Joeansjikai heeft de geheele Ohinee- sohe bestuursorganisatie al weer op den ouden voet gebracht. Joean heeft absolute macht, 't Komt er dus vrijwel op neer, dat China een nieuwen keizer heeft gekregen die den naam van president zal dragen. Misschien verandert dat ook nog wel eena. Ter gelegenheid van de begrafenis van do keizerin-weduwe heeft de keizer van Ja- pan de straffen van 2452 gevangenen in Korea opgeheven of verzacht. Te Colon heeft men een hevige aard schok gevoeld. Het Panama-Kanaal heeft gelukkig geen nadeel hiervan ondervonden. In de Ver. Staten ia het enorm warm geweest. Geweldige on wed era hadden plaats. In en bij New-York werden drie per sonen door den bliksem gedood, nadat eerst reeds een aantal ten gevolge van de hitte was omgekomen. Vraag: Ik ben aangesloten by de Maat- ichappy tot Gerechtelijke invoraering v»o Schulden, Linnab en Co., Utrecht. Ik wouschte l als lid hiervan ontslagen te worden, myn :- polls ia weggeraakt. Hoe moet ik dat nu voldoende opzeggon? Antwoord: Per aangoteekenden hrlef zal wel voldoende zijn. U is dan tenminste ver- ,1 zokord, dat de brief m handen kotnt der 3 directie. Duurder, maar volkomen veilig, jg een opzegging by deurwaarder exploit. Vraag: Waar is In Rotterdam do Hg- plaats van de Vracht- en Nachtboot Hermin* l en hoe laat vertrekt deze van Rotterdam naar jj Terneusen? Antwoord: 'a Woensdags on'a Zondags varen de Talegraafbooten der firma H. Braak- j man Co. op Temouzen. De ligplaats ii aan het Antworpsche Hoofd te Feyenoord. Vraag: Welken leofiyd moet een dienst bode bereikt hebben om gepensioDneerd te worden Antwoord: De wet verpticht u nog niot een dienstbode te pensionneeren. Op welken leeftyd, vraagt ga. Waar zoudt ge uw stem aan geven, 60 of 70? En moeten ze dan al dien tyd by één mevrouw gediend hebben? Nu, dan zoudt ge er niet veel ge- j pensionnoerden zien rondloopen. Vraag: Gedurende zeven jaar ben ik dag-dien3tbode, nu moet Ik eenige weken j rust houden voor den dokter. Heeft mevrouw nu het recht myn loon in te houden, daar ik wekeiyks uitbetaald word? Antwoord: Wanneer mevrouw niet1 voor u in een fonds is, moet aft de rekening van dokter en apotheker gedurende zes weken betalen. Nu ge rust moet nemen gaat ook het loon door. Kunt ge uw mevrouw op de een of andere manier helpen, nu deze door uw ziokte in moeiten is gebracht, zyt ge dat ook verplicht. Zyt ge per week gehuurd en wordt ge per week betaald, dan kan mevrouw u per week opzeggen en dit nu ook wegen* uw ziekte doen, al zou dit Diet erg heusoh z(jn. In dat gev&l is er dan ook alleen sprak* van uit keering van een week. loon. Vraag: Welk is het gemakkelyket en op kantoren het meest in gebruik zynde systees» voor stenographic? Antwoord: Een der meest bekende stelsels stenographic, dat internationaal kan worden genoemd, is dat van Pitman. Hier te lande gebruikt men in de Tweede Kamer onder de stenografen het stelsel O. A. Steger; andere stelsels, waarvan men zioh op handels kantoren bedient, zyn o. a. dat van Sio1l*i Wery en Pont. Vraag: Welken weg zou u het geschlkst vinden om een fietstochtje van 8 4 dagen te maken? Ik bedoel vanuit Leiden den gs- zelllgsten en moolsten weg te beryden. Hoeveel K. M. bedraagt de af te leggen weg Antwoord: Eerste dag. Loiden, Rfip- wetering, Aalsmeer, Amstelvaen, Ouderkerk, Abcoude, 46 Kilometer. Tweede dag. Ab- coudo, Baambrugge, Losnorsloot, Yrealand,' Kortenhoef, 's Graveland, Hilversum, Lage Vuursche, Soestdyk, Baarn, Soest, Amei stoort,! 48 Kilometer. Derde dag. Amersfoort, Nieuw Leusdon, Woudenborg. Maarebergen, Leersum, Doorn, Driebergen, Zeist, Utrecht, 45 Kilo meter. Vierde dag. Utrecht, Woerden, Lel den, 53 Kilometer. Vraag: Zou u zoo goed willen zyn mfi inlichtingen te willen geven voor eeq fietstocht van 8assonheim over Delft naaT Dordrecht? Antwoord: Sassenheim, Lelden, Voor» schoten, Yeur, Voorburg, Hoornbrug, Delft, Overachie, Rotterdam, Wevorshoek, Rfisoord, Zwyndrecht, Dordrecht. 62.5 Kilometer. Vraag: Wat ia de kortste weg mar Rotterdam en hoeveel K. M. Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Stomp» wyk, Zosternieer, Zegwaard, Berkel, Berg- schenhoek, Hillegersberg, Rotterdam. 31.5 K.U. Vraag: Een bediende, die zich met den lsten der maand verhuurt por maand, heeft zoo iemand het recht om in hot midden van een maand te zeggen, dat by over 30 dagen gaat vertrekken, of moet by ook met den laten der maand met 80 dagen opzeggen? Antwoord: Dat moet by op den laten der maand doen, als hfi zyn salaris ontvangt. Tusschentyde opzeggen ie niet geoorloofd. Men wachte zich voor namaak 1 Onder den naam O dol worden talrijke waardeloos®, ja dikwijls zelfs schadelijke namaaksels in doozen en flesschen verkocht. Daarvoor zij men op sijn hoede. Het e elite mondwater O dol wordt verkocht 7073 120 De ondergit ekende verbekt aan a 1 n, die iets van hem hebben t» vorderen, hun reketit£j<; m to dienen bfi den Heer J. i\ STA 19- HOUBËR, ESooge KëjmHjk 161, te Zoeftrtvonxle. 1192.1 7 Winkelbediende of -Juffrouw. gevraagd ter opleiding in Kantoor boek- en Papierhandel, P. G. Aan- vangsalaris f 8.— per maand Blieven met opgave van leeftyd aan bet Bureel van dit Blad onder No. 7552. 8 Gevraagd, hulp in de Huishouding te SasseBiheisu, voor rydeljjk of vast. Zeer klein gezin on waacb naar buiten tegen half Juni. B. HOOGSTRATEN, Bloemkwoekor. 1123a 7 ©cd KXEOUT, die goed met Paard en Wagen kan ryden en genegen andor werk te verrichten. By gebleken geschiktheid voor vast. AdiesW. ALT, Biorha ulel, 7697 8 JM oogewoerd 56. I Voor licht Kantoor- eii Loop- w* a&SHHflsalBaln j wordt in een Boekwinkel Eenige flink© WERKLIE- slabr gevraagd: een «f jongste bum VAN DIJK Junior, te Alphtn a/d. Brieven Bureau van dit Blad ondof R(Jn. Zich te vervoegen b() den Baas .-0 7862 7 aileesi Se? dezern FHaooai

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 10