BUITENLAND. Gemengd Nieuws. N°. 1664T Donclerdajs 23 3fef, Tweede dacl. A0. 1914-. De bewering van den corres- ALBANIE. pondent der Daily Tele graph", dat do telegraaf in Albanië in banden der Nederla-ndsche offi cieren iwordt van wélingelichte zijde vol komen onwaar genoemd De Nedcrlandsche officieren moeten zelf voor de telegrafische verbinding gebruik Diaken van den radiografisohen dienst der vreemde oorlogsschepen. Langs dien weg l,obben hun laatste telegrammen ons land bereikt. Weer een leugen dus! Ten opzichte der Nederlandsohe officie ren begint men nu anders te oordeelen. Uit Weenen wordt toch gemeld aan de /Temps" De diplomatieke vertegenwoor diger van Albanië hoeft aan de ,,Neue Freie Pressed meegedeeld, dat de openbare nacht, waarover die officieren bevel voe ren, te weinig talrijk en onvoldoende is. Hen moet ten minste over 5000 of 6000 man kunnen beschikken. De internationale commissie van toezicht moet onder gezag van den vorst de leiding van zaken in handen nemen. De opstand der Mohammedanen is tegen de vreemde lingen, niet tegen de christenen gericht. [Het zou gevaarlijk zijn Essad pasja terug te roepen, ten einde den Vorst te redden. De vorst moet zich sterk toonen en Durazzo ui et. verlat-en. liet schijnt nu te Durazzo en omgeving rustig, maar toch is men er zoo wijs het paleis van den Vorst, die zoo 6terk becriti- «eerd wordt, te doen bewaken door 60 Oos- tenrijksch-Hongaarsche en een even groot aantal 1 tali aan sche matrozen. De Vorst heeft de hoofden dor Malisso- ren bij zich ontbonden, hen bedankt voor de bereidwilligheid, waarmede zij de be- eolicrming van zijn loven op zich hebben ge nomen en hun verzocht naar hun land terug ie keeren, daar hem geen gevaar dreigt. Do Malissoren zijn dan ook naar Skoetari Afgemarcheerd. Naar het heet is Von Trotlia, de hof- na arschalk van den Vorst, voor een andero zending naar Berlijn ontboden. De opstandelingen hebben nu aan de commissie van toezicht een brief gezonden, waarin zij als dool van do volksbeweging [■de volgende wonschen kenbaar maken 1. De Albaneescho vorst bevordero het gods dienstonderwijs, dat grondslag is van ons geloof. 2. Zij, aan wie de Vorst het regee- nngsgezag hebben toovertrouwcl, zijn lie den, die sedert lang het volk bobben ver volgd en nog vervolgen. Toen wij ons doel wilden uiteenzetten, heeft de Iicgeering legen ons kanonnen gebruikt en daardoor onze veiligheid en ons vertrouwen geschokt. In verband daarmede wensohen wij, zooals 1» voren, tot het Ottomaansohe rijk te be lmoren. 3. Indien dit doel onmogelijk te be iken is, stellen wij onze zaak in handen der mogendheden, ten einde van de tegen woordige regoering ontslagen te' worden. Wij verzoeken de commissie van toezicht, in dezen geest te willen handelen cn indien «nze eischen niet worden ingewilligd, ons althans tegen de huidigo Regeering en haar helpers te beschermen. De verliezen der opstandelingen in do laatste gevechten met de regoeringstroepon moeten aanzienlijk zijn en meer dan 100 aan dooden en gewonden bedragen. Do regee- mgstroepen en de vrijwillige I's hebben 20 dooden en gewonden. De ,,Lokal-An- DE VERLOVING VAN zeiger" meldt om- PRINS OSKAR. trent de verlo ving van den Prins roet gravin Ina Marie von Bassewitz, «lat men wel wist, dat de Prins haar reeds zeer hoogschatte, toen zij eeredame van do Keizerin was, maar dat niemand vermoed- dat hij een diepere genegenheid voor liaar had opgevat. Naar men zegt, is de I Keizerin bij haar gemaal haar zoon tot voorspraak geweest, zoodat de Keizer zich U-gen de verloving niet meer verzette. Voor bet huwelijk en de positie, die de gravin tegenover het Hohenzollern6che huis zal in nemen, zullen de huiswet-ten den doorslag geven. Prins Oskar heeft zich Maandagavond per auto van Potsdam naar Bristow begeven en °P het kaeteel van zijn toekomstige schoon oudere gelogeerd. Het Hohenzollernsche Huis heeft van °uds aan een streng recht van gelijke ge boorte vastgehouden, welke traditie bo- ïust op een blief van koning Frcderik den Groot-en aan keizer Karei VII, waarin de koning dezen verzocht, den Rijkshofraad 0|* de Rijkahofkansclarij eens voor altijd duidelijk to maken, dab ,,alle vorstelijke huwelijken ten eenenmale nl3 ongelijk te bosohouwen zijn, die met personen bene den den ouden Rijksgrafelijken stand, wel ko zetel en stem op de Rijksdagen (van het heilig© Duitscho rijk) hebben, gesloten wor den, en dat de uit zoodanige huwelijken geboren kinderen nimmer op de vorstelij ke waardigheden, titels en wapens van min vader nooh op do opvolging in diens L'jksland aanspraak zullen kunnen maken flock daartoe toegelaten zullen worden." leen lid van het Pruisische Koninklijko huia kan een geldig huwelijk, ook geen Morganatisch, sluiten zonder goedvinden v&n den Keizer als hoofd van het huis. De Verloving in het Keizerlijk Duitsclie Huis. Cravln Ina Marl® von Bassowltz, do braid van prins Oskar. Prins Oskar,. de vijfde zoon van het Keizerlijk paar. Hit 'I öen morganatisoh huwelijk of huwe- mefc de linkerhand, als prins Oskar moeten aangaan, verliest de bruid voorbaat alle rechten op en alle aan deel in den 6tand en titels van haar toekoemstigen gemaal. Gravin von Ba-sse- witz zal dus niet prinses Oskar van Prui sen worden, maar vermoedelijk den een of anderen, voor de gelegenheid bedach ten naam krijgen. KORTE BERICHTEN. De koning van Saksen vertrekt 19 Juni naar St.-Petersburg, ten einde een be zoek aan den Tsaar te brengen. De Koning zal twee dagen in de Russische hoofdstad vertoeven. Hafstein, de Deensche minister voor IJsland, is afgetreden. Whitaker, gewezen kolonel van hot Yorkshire infanterie-regimont, een van de zeventien militairen on burgers, betrokken j bij de knoeierijen met leveringen aan mili taire cantines, is, volgens bericht uit Lon den, tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Zeven leveranciers aan militaire cantines zijn tot boeten van 50 tot 500 pd. veroordeeld, do achtste heeft een borgtocht van 50 pd. moeten storten, die hij verbeurt als hij, opgeroepen om zich later te verant woorden, niet verschijnt, en acht militaire beklaagden is dezelfde borgtocht opgelegd. Freda Graham, de kiesrechtvrouw die in de National Gallery vijf schilderijen heeft beschadigd, en Mary Spencer, die in de Royal Academy te Londen een schilde rij heeft geschonden, zijn veroordeeld ieder tot zes maanden gevangenisstraf. Dezelfde rechtbank veroordeelde een aantal kies rechtvrouwen wegens het inslaan van win kelruiten tot vier maanden. Zes bestuursleden van de Sociale en Politieke Vrouweunie", verleden week gevangen genomen en beschuldigd van sa menspanning 'met misdadige oogmerken, werden in het politiehof van Marylebone te Londen gebracht. De zaak kon echter niet behandeld v/orden en moest tot Vrij dag worden uitgesteld, doordat twee hun ner Grace Roe en Nellie Hall aanhou dend krijschende en gillende en woest met de agenten worstelende het getuigenverhoor onmogelijk maakten. Hall zoi, dat zij se dert Zondag tweemaal kunstmatig was ge voed. Een schande voor een niet veroor deelde beschuldigderiep Roe. Deze had se dert Zaterdag gevast-, maar was niet kunst matig gevoed. Beide vrouwen leken uitge put, toen zij binnen waren gedragen. Zij lagen met gesloten oogen in een stoel ach terover. Maar de opwinding gaf haar ge weldige kracht, en de agenten konden ze nauwelijks in bedwang houden. Gillende werden zij ten slotte weggesleurd. Mary Richardson, die de Venus van Velasquez heeft geschonden, is tijdelijk uit de gevangenis ontslagen. Zij was al eerder, voor zes weken, vrijgelaten, ten einde een operatie wegens appendicitis te ondergaan, en verleden week Woensdag, toen die tijd verstreken was, werd zij weer gevangen gezet. Van dat oogenblik af aan weigerde zij alle voedsel en drank. To Londen heeft plaats gehad een bij eenkomst van vertegenwoordigers van En geland, Duitschland, België, Spanje, Frankrijk, Italië en Portugal, om te ge raken tot een overeenkomst ter bescher ming van olifanten en neushoorns in Afri ka. De Staten zullen in hun gewesten stre ken houden, waarin niet op die beesten mag geschoten worden. Voor het schieten i op olifanten en neushoorns buiten dat ver- boden gebied zal een afzonderlijke akte noodig zijn. Een aantal jaren zal het doo den van neushoorns geheel- verboden wor den. Er mag geen olifantstand beneden de 10 K. G. uitgevoerd worden. De makelaar in fondsen Charles Edwin Fenner is wegens verduistering van 66.000 pd. tot vier jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Naar men weet heeft hij ook gelden van de liberale partij, voor wie hij kas- sierde, verdonkeremaand, gelijk bij de Mar- coni-affaire uitkwam. De partij kwam er 39.000 pd. bij te kort, die lord Murray heeft bijgepast. In politieke kringen te Parijs is men thans vrij algemeen van oordeel, dat het kabinet-Doumergue zal aanblijven. Naar verluidt, zal het voor de nieuwe Kamer geen regeeringsverklaring p.fleggen, doch zal Doumergue, in antwoord op de gebrui kelijke interpellaties over de algmeene po litiek, het program van het kabinet ont vouwen Naar de geestvermogens van Perugia, den dief der Gioconda, is een psychiatrisch onderzoek ingesteld. De deskundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat Porugia lijdt aan gebrekkige ontwikkeling zijner geest vermogens, waardoor hem logisch red'enee- ren bijna onmogelijk is. Het geding tegen hem begint 4 Juni te Florence. Het Hongaarscke blad ,,Pesti Hirlap" meldt, dat een Franscbman, Henri Baffere genaamd, op verdenking van spionage reeds tien weken in de gevangenis te Kolosvar is opgesloten. Men heeft ten zijnent coin- promitteerende stukken gevonden, die op gezonden zijn aan hot ministerie van bin- nenlandsche zaken te Boedapest. Graaf Tisza heeft aan mevr. Kossuth geschreven, dat hij uit eerbied voor den overledene de begrafenis niet zal bijwonen, omdat hij niet wil, dat zijn tegenwoordig heid aanleiding zou geven tot incidenten, die afbreuk zouden doen aan den eerbied, verschuldigd aan zijn nagedachtenis. In de Italiaansche Kamer heeft Sal- landra, de minister-president, meegedeeld, dat de prefect van Napels ter beschikking is gesteld, omdat hij den consul van vjoa- tenrijk-Hongarije niet voldoende beschermd heeft tegen de betoogingeD op den 5den dezer. Uit San-Francisco wordt gemeld, dat daar de overtuiging veld wint, dat niet vóór 1 Jan. 1915, den aanvankelijk vast-gestelden datum, het Panamakanaal voor de vracht vaart zal kunnen worden opengesteld. Een der gevolgen, die men, in de kringen van den graanhandel, van deze openstelling verwacht, is dat zeilschepen hun beteekenis voor het korenvervoer van hot Westen der Ver. Staten naar Europa zullen verliezen. Het Opperste Gerechtshof in Washing ton heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Amerikaansche eisckers, die schadever goeding hadden gevraagd in verband met de ramp van de Titanic". Het besliste, dat de eisckers enkel rechten kunnen doen gelden op wat er van schip en lading gebor gen was en op de betaalde passagegelden en gestorte vrachtgelden. Van do door Ame rikanen ingediende eischen tot een totaal bedrag van ca. 13.000.000 doll., komt dus zoo goed als niets terecht. To Vera-Cruz is bekend geworden, dat Huerta om gezondheidsredenen een verlof van ze9 weken heeft gevraagd en het Con gres hem dat heeft verleend. Hij zou op l Juni over Vera-Cruz naar Europa gaan. Volgens berichten, door de regeering van den Amerikaanschcn consul te Vera- Cruz ontvangen, heeft het Duitsche stoom schip ,,Ypiranga" een lading munitie te Puerto Mexico ontscheept. Andere officieele berichten houden in, dat ook de Bavaria" van de Hamburg-Amerika-lijn enkele dagen geleden munitie te Puerto Mexico heeft ontscheept. Puerto Mexico is een open ha ven en op het departement van buitenland- sche zaken te Washington zegt men, dat er geen plannen bestaan om tegen de ont scheping iets te ondernemen. Te Cleveland heeft een brand gewoed, die in een houtopslagplaats was ontstaan. Het vuur vernielde over een oppervlakte van 8 vierk. Eng. mijl de huizen en opge slagen goederen. De brand moet te wijten zijn aan de on voorzichtigheid van eenige landloopers, die lucifers onachtzaam wegwierpen. Het fraaie Centrale Viaduct, papierfabrieken, een circus, alsmede een aantal andere gebou wen, zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 6 millioen geschat, wel ke deels door verzekering is gedekt. Eén persoon is om het- leven gekomen, verschil lende anderen zijn gewond. Bij aankomst van het stoom- schip ,,Batavier V" te Rotterdam, werd aangehouden de minderjarige J. J. N., kan toorbediende, die de ouderlijke woning te Amsterdam ontvlucht was en een reisje naar Londen had gemaakt. Hij is naar Amsterdam overgebracht. Den commissaris v. n politie den heer Koster Henke, bleek reeds bij het eerste onderzoek op het terrein, dat de te Amsterdam in het oude Entrepot gewoed hebbende brand veroorzaakt is doordat een jeugdige knecht van de firma W. Willemsz en Godefroy op de tweede verdieping bij zijn bezigheden een brandende kaars heeft gebruikt, wat verboden is, en heengaande vergeten heeft deze uit te blazen. De kaars moet toen opgebrand zijn en de vlam zich meegedeeld hebben aan het hout, waarop zij was neergezet. De knecht bekende zelf, dat het zich aldus had toegedragen. Op de zolders van het pand Kortrijk, naast het verbrande pand Dordrecht gele gen, lag voor 1.000.000 tabak, die ge heel met water is doorweekt. Op het hoogste punt van don Lunterschen berg, te midden der dennen- bosschen, die zich aldaar ter grootte van eenige honderden H.A. uitstrekken, is een monument verrezen, ter herinnering aan wijlen den heer Van den Ham, den aanleg ger en schenker van deze onvergelijkelijk schoon gelegen boschaanplantingcn. Voor rekening der familie van genoemden wel doenor, die deze voor Lanteren zoo onschat bare bezittingen gelegateerd heeft aan de Vereeniging ,,Het Buurtbosch", is namelijk een steenen koepel gebouwd, ont worpen door den kunstschilder Nieuwen- kamp, welke koepel tevens als uitzichtto ren dienst zal doen. Dit bouwwerk is reeds bijna voltooid en zal nog dezen zomer worden geopend. Het scheren der schapen heeft in de streken van Barneveld weer een aanvang genomen. De prijzen van de wol zijn iet-s hooger dan verleden jaar. Men besteedt voor smeerwol 0.70 0.75 en voor gewaaschcn wol 1.40 k 1.50 per E.G. Do marechaussee uitSittard heeft zekeren J., uit Limbricht, aangehou den, verdacht van diefstal van 240C ten nadeele van den herbergier Mentgens. Te Nieuwstad, ten huize van den aangehoude ne, is op aanwijzing van diens vrouw, het geld in beslag genomen. Naar do ,,G o u d s c h o O r t." v e r- neemt, heoft de firma P. van der Want- Gzoon, besloten do afdeeling Goud- scbo pijpen-fabneage van haar bodnjf op te heffen, op grond van de ongunstige uitkomsten, die de fabricage van het- oude Goudsche artikel oplevert. Do oorzaken daarvan zijn de onvoldoende werkkrachten, waardoor geen groote quantiteiten kunnen worden vervaardigd en geen geregelde afle vering van inkomende orders kan geschie den, en daarnaast de ernstige concurrentie, die het artikel in liet buitenland ondervindt-. Het aantal werklieden in het pijpmakersvak neemt gestadig af, nieuwe krachten komen daar niet in, zoadat dit vak, dat eertijds het bestaan vormde voor een groot deel dei- bevolking van Gouda, gedoemd zal zijn op den duur te verdwijnen. In verband met dit besluit heeft genoom- de firma zich genoodzaakt gezien eijn hij de Goudsche pijpen "-fabricage betrokken personeel ontslag aan te zeggen. De hoor IV. van der Post, d i e b ij do 6ohermutseling tusschen burgers en po litie te Arnhem op den 9de.a Mei gewond werd, heeft hersteld het ziekenhuis verlaten. Te Groesboek is gisteravond de woning met bakkerij en winkel van J. Hombergen afgebrand. Twee meisjes, het eene van 5 en het andere van 3 jaar, zijn in de vlammen omgekomen. Dc oorzaak y#a den brand is onbekend. Onder Prinsenhage is 't 9-j a- rig jongetje van den pol.-agent- P. B., uit Breda, dat op de stoomtram uit- Qud-ertoosch gesprongen was, uitgegleden en onder de wieion gekomen. Het kind was dadelijk dood. Aan boord van het Noorsche stoomschip Europa" is de Hollaudsche ma troos B., bij het verlaten van de groote sluis te IJmuiden, in een tros bekneld geraakt, waardoor hem de voet werd afgeknepen en het bovenbeen op twee plaatsen bralc. In zorgwekkenden toestand is de jonge mau naar Haarlem vervoerd. Te Maastricht hebben nu o n- geveer 250 ovenwerkers van de „Oéromique" den arbeid neergelegd. Zij eischen hooger loon en afschaffing van het premiestelsel. De besprekingen tuaschen de directie eu de werklieden hebben niet tot een resultaat gq- leid. Te Arnhem hoeft een gasont- ploffing plaats gehad in 't perceel van de-n bakker H 111 de Javasfcraat, doordat een gasfitter met licht naar een lek zocht. De gasfitter werd deerlijk in het gezicht ge wond. Na voorloopig verbondeo te zijn, is do maai naar het ziekenhuis gebracht. Dc schade is vrij belangrijk. De staking te Zaandam. Het bemiddelingsvoorstel van den heer-PI. Be» gema-n is door den Bond van Werkgevers in het houtbedrijf van de hand gewezen. Do Bond wil geen bemiddeling, van wien dan ook. Gisteren werd het personeel van den hout factor P. Wytekamp in de staking betrok ken, doordat het weigerde buitenlandsch gezaagd hout op te slaan, dat bestemd was voor in de staking betrokken firma's. Naar men zegt, zal de door hen eventueel te lijden loonderving door het stakingscomité ver goed worden. Nadat dit een tijdlang nagelaten was werden gisteravond weder enkele werkwil ligen door stakers gevolgd. In de Wcstaijde ongeveer to acht ureo word een tweetal werkwilligen van de firma VaD Doesburgh <fc Co. op deze wijze door oen groote menigte gevolgd en lastig getallen, zoodanig, dat het noodig geoordeeld werd teïephoni-sch de hulp van de politüe in te roepen, onder wier geleide de beide werk lieden daarna naar hui3 werden gebracht. T-e Amsterdam dreigt binnen, kort door de Algemeene Patroonsvcreeniging een uitsluiting in de bouwbedrijven te wor den toegepast. Plot gezin van den workman P. P., te Goes is, na het eten van ra^w ge hakt, zóó onwel geworden, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen De arbeider Sb. B., werkzaam aan don houthandel J. Tulp Zn., te Ede», kreeg bij het lossen van balken door onacht zaamheid een balk tegen het hoofd, waar door hij zwaar gewond neerviel en kort daarna overleed. De ongelukkige laat ceo weduwe en drie jonge kinderen na. E e ri 18-j a r ig meisje uit St.-A n- nc-n, dienstbode bij den landbouwer J. O id- man, bij het Karöingermaar (Gr.), is, ter wijl zij bezig was te melken, door do wild heid van een koe in een sloot geraakt en verdronken. Te K-ion heeft een vrouwe- lijke postbeambte een bedrag van 250,000 fra-nos verduisterd. Het grootste gedeelte der verduisterde gelden behoorde aan bur gerluitjes; die hun spaarpenningen naar de spaarbank gebracht hadden. De juffrouw is voortvluchtig. De vliegende magneet. Met ophef maken Londeiiseho bladen melding van een soort onderaardsche schietblaas- balg", in den trant van Hildebrand's ont werp uit- de Cam era Obscura." De uit vinder is de ingenieur Baclielet. Zijn toestel besbaat uit een met draden of solenoïdea orawondon magneetklos, waardoor een meta len wagentje, dat de mail vervoert, met eea snelheid van 300 K.M. tot 600 K.M. kan wor- d-:t opgevoerd, heen en weer vliegt. Afb. in goed0 bladen c-n beschrijvingen geven eea hongen dunk van dezen „vliegenden trein." De nadruk wordt vooral gelegd op dc bijzonderheid, dat men hier zoo goed als allo wrijving of weerstand overwonnen heeft het groote bezwaar, waarop tot heden alt' pogingen om met gewone treinen sneller dan 80 a 90 kilometers in het uur t-e rijden, zijn afgestuit- en waardoor ook opgegeven, moest worden de onderneming van een eïcc- trischen trein waarmede in 1902 tusschen Mariönfelde en Zossen proeven gononirn werden. Men ziet hier echter een andere bijzon derheid over het hoofd. Heb voornaamste bezwaar is geenszins de wrijving, die, we gens het gewicht van den trein, op de rails O'-erwormen moet worden, maar cis lucht druk, waarvan de toeneming vierkant even redig is met- do snelheid. Vermeerdert men de snolheid van een trein van 50 mijlen tob 300 mijlen, dan zal men den weerstand van do lucht ook 3G-maal grooter gemaakt heb ben. Niet de zwaarte van den trein e-n dc daar door veroorzaakte wrijving op de rails deed de proeven met den ëlectrischén sneltrein in 1002 opgeven, maar wel de enorme lucht druk. die alle vogels on insecten te plctr°r wierp tegen de ruit-en van hek voorbalkon, zoodot ten slotte door hot gordijn van die renlijken, waarmede hot glas overdekt was, do uitkijk voor don machinist belemmerd wórd. Mon ral dus do berichten over M. Bach© let's „flying train" niet zonder eenig voor behoud hebben re aanvaarden. TI i t R o ni c wordt gemeld, cl a P vijf gemaskerde kerels bij Syracuse in da villa Marzini 'binnengedrongen zijn en voor 'n bedrag van ongev. 150.000 aan juweelen en papieren geroofd hebben. In Boven-Hongarije, in d e p r o- viocies Sarot, Abani, Torna, Ung en Zala is een hevige aardbeving waargenomen. Er is echter maar weinig schade aangericht. EengrootgcdeeltevanF rank- rijk wore't door boos weer geteisterd. Zoo wordt uit Perpigna-n gemeld, dat er in het departement der oostelijke Pyreneeën een orkaan gewoed heelt, dio, vooral aan do boomgaarden/ groote schade heeft toege bracht. Marseille heeft een zwaren storm to ver duren gehad, d.ie ook te Toulon heeft huisge houden, en uit St.-Etienne A^ordb gemeld, dat het daar in de bergen zwaar gesneeuwd heeft*

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5