[1°. 16639 Dinsdag 26 Mei. A0. 1914. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. Offieieele Kennisgeving. Uit de Omstreken. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /TOS. Iedere regel meer fO.llh. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine «.dvertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het incasseeron wordt f0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. a 0.10. Franco per post1.65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 dor Drankwet; Brengen ter algemeeno konnis, dat door P. GADKI. wonende te Leiden, eon verzoekschrift is ingediend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaat-se van verkoop, alleen aan logeergasten, van het percoei Steenstraat no. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAK. Burgemeester. VAN STRLJEN, Seoretaris. Lelden, 26 Mei 1914. LEIDEN, 26 MEI. Het nieuwe Acad. Ziekenhuis. Met het grondwerk voor den, bouw van het nieuwe Academisch Ziekenhuis aan den Rijnsburgerweg ten westen van het station der H. IJ. S.-M. is een begin gemaakt. De hoofdopzichter bij de Rijksgebouwen alhier, de heer Van Oerle, heeft de eerste spa in den grond gestoken. Aan den aanne mer H. J. den Heijder, alhier, is de uit voering van een deel van het grondwerk opgedragen. Het begin is er dus. Er zal ech ter nog heel wat water door den Rijn zijn geloopen voor het reusachtig gebouwencom plex geheel klaar is. Het nieuwe zeiljacht van den heer Docdcs. Zooals wij Vrijdag eigenlijk met veel te kleine lettertjes onder Sport reeds hebben medegedeeld, omdat het feit, zooals uit het onderstaande zal blijken, een zeer bijzonder feil is, heeft het nieuwe jacht van. den heer Doedes bij den Zondag 1.1. gehouden wedstrijd op de Zuiderzee gewonnen van het zeiljacht „Neerlandia VI," welk laat ste jacht onder commando van den heer Lucassen uit Amsterdam, gewoonlijk naar het buitenland ging, om daar te trachten bij de wedstrijden als Hollandsoh 6 Meter jacht den prijs weg te halen. Het is echter „Neerlandia VI" niet al- lijd gelukt en gezien nu het feit, dat het jacht van den heer Doedes, „De Kaag" genaamd, de „Neerlandia VI" wel met elf minuten heeft geslagen, is de vraag gerezen bij de heeren te Amsterdam of het niet raadzaam zou zijn, dat „De Kaag," gebouwd op de nieuwe, werf van den heer De Voogd, te Haarlem, naar de buitenland, sche wedstrijden zou gaan, n.l. naar Wight en Christiania, om daar in de wedstrijden mee te dingen. Alvorens echter daartoe definitief te be sluiten, zullen eerst hier nog eenige wed strijden worden gehouden en wel a.s. Zon dag en Maandag op de Kaag. De deelne ming van „De Kaag" en van „Neerlandia VI" is verzekerd, maar het lijdt geen twij fel, of er zullen meerdere jachten uit Am sterdam komen om mede te zeilen, daar het uitzenden van „De Kaag" naar de wed strijden in het buitenland, een feit is, waar in allen 'bij de zeilsport betrokken, het hoogste belang stellen. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam, stelde twee medailles ter beschikking, evenals de vereeniging „De Kaag." Voor de vereeniging ï,Dc Kaag", te War mond, waarvan de heer Doedes lid is en waarvan de voorzitter en secretaris hoogst waarschijnlijk het jacht naar het buitenland zullen begeleiden, is dit eveneens een zeer verblijdend feit, daar nu deze nog zoo jonge Vereeniging kan bogen op het feit, dat haar vlag op de groo'.e wedstrijden in het buitenland zal zijn vertegenwoordigd. Gisteravond te ongeveer 7 uren ont stond er brand in perceel 70, Hooigracht, een heerenhuis, dat voor eenige weken in publieke veiling werd gekocht door J. van Dam en W. van Strien. Het perceel, dat in slechten staat verkeerde, was onbewoond, doch de laatste was er met een werkman tot ongeveer 6 uren in werkzaam geweest- tiet huis was nu verhuurd, zooals deze ons mededeelde, en nu was hij bezig geweest het een weinig op te knappen. Hoo de brand, die in een der achterver trekken is begonnen, is aangekomen weet men niet. De oorzaak is dus onbekend Een brandspuit en twee brandkranen op de wa terleiding hebben den brand gebluscht. Het huis is echter zoo goed als geheel uit gebrand. Het perceel was verzekerd. De politie vond aanleiding om don- heer Van Strien op het politicburoau over een Cn ander te hooren. Deze kon echter spoedig weder heengaan. Gisteravond is in een vergadering van kappers- en barbierspatroons met over- fivoote meerderheid een tariefsverhooging aangenomen welke 1 Juni a.s. in werking lreedt. JOODSCIl NATIONAAL FONDS. Bloemen feest. Op Woensdag 27 Mei e. k. houdt de plaat selijke afdeeling van den Nederlandschen Zionistenbond zijn Nationaal Fonds Bloo- menfeest, bij welke gelegenheid levende bloemen, saamgebonden met linten in Zio nistisch© kleuren, wit en blauw, langs de huizen der Joodsche bewoners dezer plaats te koop worden aangeboden, terwijl zij eveneens op aanvrage gaarne bij belang stellende niet-joden zullen worden bezorgd. De viering van het Bloemenfeest geschiedt ter herinnering aan het dezer dagen plaats hebbende Joodsche Wekenfèest, het féést der Eerstelingen, het oude Palestijnsche korenoogstfeest, dat zich door de vele eeuwen van Joodsche ballingschap over ge heel de wereld heeft gehandhaafd, en dat than3 wederom als blijde werkelijkheid in de zich steeds krachtiger ontwikkelende Joodsche koloniën in Palestina gevierd wordt. De bloemen zijn op Woensdag van 1 tot 6 uren voor ieder verkrijgbaar, in het zit tingslokaal van het comité, adres Van Blan- kenstein, Hugo-de-Grootstraat no. 5. Chr. Zangschool. In de overvolle en toch zeer ruime groo- te zaal van het gebouw „Prediker" in de Janvossensteeg alhier werd gisteravond do tweede uitvoering gegeven van de Chr. Zangschool, onderafd. van de Zondags school der Ghr. jongelingsvereeniging Pred. 12la. Konden wij indertijd van de eerste uit- vooring veel goeds zeggen, dit kan ook ge schieden van deze. Ja zelfs kunnen wij het uitspreken, dat de Zangschool is vooruitge gaan èn in leerlingen-aantal én wat liet beoefende vak, den zang, betreft. Het gaa-t niet aan, het zeer uitgebreide programma, waarvan trouwens om des tijds wille een paar nummers geschrapt moesten wor den, op den' voet te Volgen. Daarom vol staan wij met de mededeeling, dat het kinderkoor, de enkele stemmen en de zeer jonge solisten vooral zeer ten genoegen der aanwezigen hebben gezongen en dat zij door hun zang getoond hebben, dat zij zich flink oefenden en in den heer J. C. B. Hüner.een uitnemenden directeur bezit ten. Inderdaad, deze Zangschool mag er zijn 1 Ter afwisseling deed de vioolclub „A. N. U." zich hooren met samen- en solo- spel, welke welwillende medewerking zeer werd gewaardeerd, hoewel het jammer was, dat het velen blijkbaar te laat werd om te luisteren naar hetgeen de Club als slot der uitvoering gaf. Bouquetten werden namens de leerlin gen aangeboden aan den directeur, den pianist en den penningmeester, en mede aan een soliste, die zich bereid had ver klaard een paar zangnummers voor te dragen hetgeen zij zeer goed deed. De avond, die onder leiding stond van den heer A. van Rosmalen, voorzitter van de Zondagsschool, was aangevangen met hot gemeenschappelijk zingen van Psalm 33 vers 1 en met gebed en werd gesloten door den eere-voorzitter der Jongelings- vereeniging den heer P. Mazurel met dankzegging en hqt gemeenschappelijk zingen van Psalm 136 vers 26 Vooraf had de heer Mazurel allen, die daarvoor in aanmerking kwamen, bedankt, inzonder heid den directeur der Zangschool, den pianist den heer Van Weizen en do Viool club De minister van Marine zal morgen in den namiddag de Kweekschool voor Zee vaart alhier bezoeken. Zijne Excellentie zal hierbij vergezeld zijn van den kapitein ter zee H. A. M. Bron, chef van het personeel, en van 's ministers adjudant den luitenant ter-zee 1ste klasse mr J. C. Jager Het doel van dit bezoek is bezichtiging der terreinen en gebouwen der Kweek school en besprekingen met de commissie van oppertoezicht en beheer in verband met het ingediende wetsontwerp tot wijzi ging in de aanneming van vrijwillig matro- zenpersoneel bij de Kon. Marine. Bij aanneming van dit wetsontwerp zal de Kweekschool bestemd worden voor do oplei ding van leerlingen-onderofficieren bij do marine en als gevolg hiervan belangrijke verbouwingen ondergaan. Na 31 Mei a.s. zullen geen jongens meer voor opleiding tot matroos bij do Kweek school worden aangenomen, terwijl bij aan neming der voorgestelde regeling deze 1 Juli a.s. zal worden opengesteld voor de aanneming van leerlingen-onderofficier. Ook zal de minister het bureau voor veri ficatie van 's Rijks zee-instrumenten bezoe ken. Aan de Chr. M. U. L. O.-School te Katwijk is benoemd in do vacature-Gaik- horst, de heer Broekstra, werkzaam aan de Chr. school op de Pieterskerkgracht, hoofd de heer Doornveld, alhier. -- Beroepen is bij de Nod.-Hcrv. Gom. te Nicuw-Dordreoht do heer J. Roose, cand. alhier. De reserve eerste luitenant H. I. Wit- mans, van het 4de rog. inf., is voor den tijd van drie weken onder de wapenen gekomen tot deelneming aan dó oefeningen bij het regiment. Uit de Kon. Ned. Weerbaarheidsver- eeniging is, onder den naam van „Militair Oploidingskorps", een nieuwe weerbaar- heidsvereeniging opgericht, waarvan de af- deelingenr in verschillende plaatsen geves tigd zijn. Dat korps heeft ten doel om in meer mi litairen geest op te treden, dan eerstge noemde vereeniging, en personen boven den leeftijd van 10 jaren o"p te leiden in militaire aangelegenheden. Voor de kas van „Schoolkindervoe ding" is ingekomen een gift van 5 van de gemeente-werkliedenvereeniging Recht en Plicht. Gisteravond om kwartier over zevenen werd do 28-jarige M. H. aangereden op de Prinsessekade door een .motorfietsrijder, waardóór zij eenige kwetsuren opliep. La ter echter kon zij haar weg weer vervolgen. Proces-verbaal is tegeti den motor-rijder opgemaakt. De groot© circus Hermann ALfchoff zal hier, standplaats .nemende op het land naast „Zomerzorg", van 17' tot oh met 22 Juni a s. voorstellingen geven. AALSMEER. Op,, do kiezerslijst 1914'15 komen voor1080 kiezera voor de Tweede Ka mer, 1075 voor de Prov. Staten en 1019 voor den Gemeente raid. BENTHUIZEN. De heer T. Uit dc Bos, alhier, is bestemd voor den Indisch en dienst als onder wijzer der derde kl. bij het openb. Euro- peesch lager onderwijs. HAARLEMMERMEER. De Raad is bijeengeroepen tegen Don derdag 28 Mei, des namiddags te één uur precies. Het percentage van den Hoofdei. Om slag zal dit jaar 2.3 bedragen, tegen 1.84 het vorige jaar KATWIJK. KAMERVERKIEZING. Men deelt ons mede Door heb CentJroal-bestuur van de Cen traio R.-K. Kiosveroeniging in het district Katwijk is in beginsad besloten tot het stel len van eon R.-K candidaat in de bestaande Tweede Kamer-vacature. In de vergadering, te Leiden gehouden, door de besturen der Centrale Vereenigin- gen van de drie coalitiepartijen in het dis trict Katwijk, is besloten een beroep te do-en op de commissie volgens art. 9 van het electoraal accoord en wel inzake de openge- komen zetel in de Tweede Kamer, die bezet was door den Chr.-Hist, afgevaardigde Baron Yan Wasse>naer van Catwyck. Van andere zijde meldt men ons nog Ook vergaderden te Leiden do modera. men van drie reehtsche centrale kiesver- eeniigingan. Zooal3 Bekend hadden de Chr.- Hist. dr. De Visser candidaat gesteld en aan de antii.rov. en R-K verzocht dezen can didaat over te nemen. Men kwam evenwel niet tot overeenstemming. De R.-K. wilden een eigen candidaat stellen. Zoo ook de ant.-rev., die oud-minister Talma wilden candideoren. Met -algemeen goedvinden zal nu de zaak in handen worden gesteld van de commissie van advies- „De Tijd" verneemt, dat morgen 27 Mei, de lessen der eerste klassen van Gymnasium en H. B S. van het St.-Willi- brordus-College hervat zullen worden. Deze leerlingen, 43 in getal, worden heden terugverwacht. De leerlingen van Kleinenburg komen waarschijnlijk do eerste dagen van Juni. De da.tum zal nog nader worden bepaald. KATWIJK-AAN-ZEE Verschenen is het zesde jaarverslag van hot Zeehospitium alhier. Wij nemen- er het volgende uit over; Het aantal verpleegden bedroeg dit jaar per dag gemiddeld 103. Het nieuwe paviljoen, dat straks in gebruik wordt genomen, kan circa vijftig patiënten bevatten* Met dankbaarheid meldt het verslag het bezoek van H. M. do Koningin-Moeder op 4Sept-ember 1913, die voor allen een onver getelijke dag was. Er worden pogingen in 't werk gesteld tot stichting van een fonds om iets te kunnen doen in het belaug van ontslagen verpleeg den, opdat na hun terugkeer in de ouder lijke woning het succes der verpleging niet door min gunstige omstandigheden verloren ga. De resultaten dor verpleging waren zeer gunstig. Vele patiëntjes genazen geheel, nog meer vonden groote verbetering van hun lijden. De toegepaste geneesmiddelen wa ren: zeelucht, zeebaden, goede voeding eo vooral algemeene en plaatselijke toepassing van het zonlicht Den 21sten Juni a.s. zal het 25 jaar geleden, zijn, dat dr. D, L. van Elk tot arts werd bevorderd. Van de haringvisscherij is de eerste Katwijksch© logger, de „K.W. 95", van de ïeederij N. Parlevliet, binnengekomen met 130 kantjes eigen vangst en 70 kantjes var» de „K.W. 94", van dezelfde rooderij, over genomen. Nadat het 15de leg. inf. van Gouda cn Delft, na een 14-daagsch verblijf in liet kamp in den „Koestal" is vertrokken, is het thans weder voor den tijd van 6 dagen bezat door het 28ste en 29ste Landwoerbataljba van de Landweerdistricten Gouda, en Dei dien. Deze bataljons staan onder leiding van d.e majoors Krnger en Stam en liet geheel staat onder controle van den luit. kol. Qvorduyn, van het 4de reg. inf. uit Leiden. De oefeningen bestaan voornamelijk uit tirailleur-oefeningen, schieten op de banen en andere infantario-oefeningen. LEIDERDORP. Ingelanden van den Zijllaan- en Meijepolder stelden de rekening over 1913 vast in ontvangst op f441.19, in uit gaaf op f 355.13 en alzoo met een batig saldo van £86.06. De begrooting voor 1914 werd vastgesteld in ontvang- en uitgaaf op f609.96, met een omslag van f3.50 per hectare. LISSE. Do Raad. vergadert Donderdag 38 Mei a. s., des voormitldags te haiftien. Do belastingplichtigen van het kan toor der directe .belastingen alhier, waar onder ressorteeren Hillegom, Lisse en Sas- senheini, hebben iu liet afgrioopon jaar niet minder dan f1300 betaald aan vervol gin gs. kosten, waarvan de gemeente Hi Lie gom alleen 90 pCt. voor haar rekening heeft. NOORD WIJK. De tram, die gisteravond om zeven uren naar Leiden vertrok, veroorzaakte in de Zeestraat bijna een ongeval. De tram te gemoet kwam zekere P. per rijwiel aan gereden. Toen hij den weg versperd zag, wildo hij langs do smederij van den heer V. de tram passeeren, dooh deze pakte hem en slingerde hem met kraoht weg. 't Mag haast een wonder genoemd worden, dat P. er met een liohte schram afgeko men is. Ook de fiets bekwam maar geringe schade. NIEUW-VENNEP. Het gaat met het bieten gewas Hot nog toe niet. voorspoedig. Overal hoort men er klaagliederen over. Geen wonder, als men weet, dat dezer dagen nog over gezaaid wordt, terwijl het haast Juni is en sommigen hun derde zaaisel hebben uitgestrooid. Soms bedraagt het overgezaaide de helft van al het gezaaide. Nu schijnt er zelfs ge brek aan zaad te komen, wat de zaak nog eiger maakt. OUDEWETERING. Gisteravond had hier de gewone jaar- lijksche besproeving der brandspuit plaats. In orde was deze gelukkig nog. Maar.... èr is weer een „maar" bij. Wat zal zij bij een brand kunnen uitwerken? Bijzonder weinig. Dat staat vast. Meer moderne brandblusohmiddelon lijken ons ook in ^lkemade niet overbodig. Afwach ten maar 1 VALKENBURG. Gedachtig aan het werk van de „vele kleintjes", werd de collecte van ruim f 14, onlangs hier in de Ned.-Herv. Kerk tot steun do restauratie van die te Voorhout ge- hounen, met veel dank aanvaard. Op den Tweeden Pinksterdag zal onze Harmonie deelnemen aan heb Groot Natio naal Concours van Muziek- en Zangwedstrij- den te Barendrecht. VOORHOUT. Gisteravond is de knecht van den smid Lakcman, alhier, op een stoomfiets naar Leiden tuffend, bij de stad te-gen een paal gereden. De fiets was geheel onbruikbaar cn de persoon, die haar bereed, bekwaam een g-cbroken arm en een gevaarlijke hoofd wonde, waardoor hij onder geneeskundige behandeling gesteld moest worden. WARMOND. In het lokaal „De Zon" werd gister avond door de onlangs opgerichte afdee ling van den Ned. R.-K. Vvlksbond verga- gadert. De Voorzitter, rie heer v. d. Maat, open de do vergadering, waarna do notulen werden voorgelezen, cn do centraal-presi- dent, de heer Smit, uit Amsterdam, nam het woord om in gloedvolle woorden een installatierede te houden. Spr. memoreer de het succes bij de oprichting, toen dade lijk 82 leden toetraden, hetgeen nu reeds lot 120 was aangegroeid. Vorder wees 6pr. de leden op hun plichten en maande hen aan door hun voorbeeld, leden en niot- loden in handel en wandel te stichten. Nog sprak hij over de bobeekenis van het uitvaardigen van de encycliok „Rerum Novarum", hetgeen in deze maand door alle afdeelingen wordt herdacht en voor liier zal samenvallen met het opriohtings- feest. Hierna werd eeriigen leden, do geheele afdeeling vertegenwoordigend, het insigne op clo borst gehecht en do heelo afdeeling geinsballeerd verklaard. Met oen hartelijke felicitatie van den cen-tr.-president, werd daarna ook de geestelijke adviseur geinstal- leerd, waarna onder piano-begeleiding van den geestelijk-adviseur, door alle aanwezi gen het Bondslied werd gezongen. I>oor den geestelijk-adviseur werd nu den centraal-president een hartelijk dank woord toegesproken en werden de leden aangemaand goede leden t-e zijn, waardoor de afdeeling groei en bloei zal beleven kunnen. De behandeling van 't huishoudelijk re glement gaf aanleiding tot enkele opmer kingen en kleine wijzingen of aanvullingen, waarna het in zijn geheel werd goedge keurd Hierna volgde de bestuursverkiezing, waarvan do uitslag was, dat gekozen wer den de heeren J. P. Roest, Th. v. d. Maat, J. Heymans, G. Elfrink, N. de Bruin, W. de Groot, P. Spierings, J. van Seggelen en G. Koppers. Do heer Smits deelde hierna nog mede, dat wegens het late uur de verkiezing van een voorzitter door de leden de eerstvol gende vergadering zal plaats hebben, waar op de vergadering met den Christelijken groet door den Voorzitter werd gesloten. Op 4 Juni a.s. zal kier voor het district met Warmond tot hoofdplaats een verkiezing plaats moeten hebben voor oen hoofdingeland cn een hoofdingeland-plaats vervanger voor het Hoogheemraadschap Rijn. land, wegens het niet-aannemen van hun benoeming als zoodanig door de heeren W. Warnaar en B. Speelman, te Sasscnkeini. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Aantal leden 11. Afwezig geen. Voorzitter de heer Van Gils, burgemeester. Na lezing van de notulen van vier vorige vergaderingen, die onveranderd werden vast- gest:ld, deed de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Missives van Ged. Staten, houdende goed keuring yan eenige Raadsbesluiten en dab op den staat der bevolking van de provin cie de gemeente Zoeterwoude op heb eind van 1913 bedroeg 4916, d. i. 21 minder dan in 19L2. Bericht van de Commissie tot wering van School verzuim, dat in haar vergadering van. 13 Mei tot voorzitter en secretaris resp. werden herbenoemd de heeren A. A. van Gils en C. Renes, voorts werd overgelegd het verslag dor commissie. Missive van Ged. Staten, houdende ver. gunning tol het maken van een schooling aan den Zoeterwoudschen weg en vaststel ling van den pensioensgrondslag der gemeen te-ambtenaren, waaruit blijkt, dat die grond slag voor do burgemeester bedraagt f 1275,- voor den secretaris f 1250, enz. Verzoek van den houder van het hulp- telograaf- en -telefoonkantoor, W. J. Koot, om verhooging zijner jaarwedde met f 50. Gesteld in handen van B. en W. om praeadvics. "•Advies van den gemeento-opzichber om het .witten, epz. der openbare school in Zoeter woude op te dragen aan den stukadoor, den heer Wempe, te Leiden, tegen f 63. Aldus besloten. Missive van Ge-J. Staten, houdende ver zoek om eeoige wijziging aan te brengen in de leningsvoorwaarden van de 41/» pCt. lee ning van f 80.000. Aan dit verzoek zal wor den voldaan. Een viertal aanbiedingen voor deze lee ning waren ingekomen: van „Gemeenteer© diet," tegen een koers van 98 met 2 pCt. provisie; vaD ,/le Vereen, van Burg. Amb tenaren," tegen een koars van 98 pCt. met 1 pCt.van de Maatschappij voor Levensver zekering in Den Haag, tegen een koora van 96 pCt.; van den heer Hendrik A. Bult man, kassier to Pleemstede, legen een koers van 99 pCt. met x/2 pCt. provisie. Behoudens goedkeuring van God. Staten weid aan den laatste de leening toeg-ewc-zcn. Daarna werd benoemd het stembureau voor 1914, in verband met de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Kat wijk, Tot leden der Commissie voor onder- zoek der gemeenterekening werden benoemd de heeren Van der Poel, Straathoff cn Ko nijnenburg. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot onó*rshandsche aanbeste ding voor gemeenschappelijke rekening, van Zoeterwoude en Leiderdorp, van a. bouw van den watertoren, mot reln- wa ter.kohier; b. liet loggen van buizen; c. levering van water door Boskoop. Het eerste werk werd gegund aan de N. V. P. A- Werninck's Be ton-Maatschap pij te Oegstgeost, voor f 18.437het loggen der buizen aan C. do Ruijter, te Ledden, voor f40.700 en do levering van het water door do gemeente Boskoop, voor 11 ct. por

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 7