Offieieele Kennisgeving. Gemeentezaken. BUITENLAND. N». 16638 3Iaan«liiy; 3»_> HMTeï. Tweede T51ad. A°. 1914. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden. DONDERDAG 28 Mei 1914, OP des namiddags te twee uur» Te behandelen onderwerpen 1 Benoeming van inwoners der gemeente, tevens ïtir-zers in het kiesdistrict, voor den tijd van uroalf maanden, tot leden of plaatsvervangende) leden in de stembureaus voor de verkiezing van leden van dc Tweede Kamer der Staton-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. (121) n Benoeming van ecu Voorzitter van hot Bestuur vsn het Gemeentelijk Werkloozenfonds (aftredend: jir. P. B. Briot). 3. Benoeming van vier leden van het Bestuur Vón het Gemeentelijk Werkloozenfonds. (104) 4 Benoeming van oen lid der Commissie voor het gtedelijk Museum „da Lakonhal". (105) 5 Benoeming van een onderwijzer i_et verplichto hoofdakte aan de sohool der 3e klasso No. L. (112) 6. Benoeming van een hoofdonderwijzeres aan do ©penbare bewaarschool iu het Elisabethshof. (113) 7. Verzoek van Moj. "W. van der Waals—BoUoos om bestendiging in de betrekking van Stads- vroedvrouw. (111) 8. Staat tot wijziging der begrooting. dienst 1913, van do Gemeentelijke Bank van Leening. (122) 9. Voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1913. ten behoeve van do meerdere kosten van het drulskon van den nieuwen Catalogus van hot Ste delijk Museum en van do koaten van den Armen raad. (110) 10. Voorstel lot voldooning van een 2 tal onbetaald gebleven rokoningon over 1912. uit den post „On voorziene Uitgaven" voor 1913. (120) 11. Voorstel tot verbooging van eonige posten der begroeting, dienst 1913, waarvan do raming to laag is gebleken. (120) 12. Voorstel tot ingebruikgeving van de boven vertrekken on do binnenplaats van do Comman dant .woning in het voormalig Invalidenhuis aan de Vereeniging„Buitenbedrijf". (114) 13. Verzoek van N. P. Smits om wijziging van de bij liet uitbreidingsplan aangegevon rooilijn op don Zijlsingel. (115) 3:. Voorstel tot doclnarao in de door dc Yereeni- t;u)g vau Noderlandsche Gemeenten op to richten naamlooze vennootschap, genaamd „Gemeentelijke Credietbank". (107) 15. Voorstel tot het aangaan van een overeen komst betreffende do levering van oloctrioiteit iu de gemeente Voorhout door do Leidscho Electrici- toitbficbriek. (119) 16. Voorstel tot het nagaan van oen overeenkomst taut bet Rijk inzake de beschikbaarstelling van de Idioten afdeeling „Voorgoesl", ten behoeve van het onderwijs in de psychiatrie en de neurologie aan do Itijks-Universiteit lo Leiden. (118) 17. Verzoek van do Leidscho Studenten-Itoeiveree- niging ..Njord" tor bekoming in eigendom van een gedeelte van het perceel, gemeente Oegstgeest, Kad. bekend onder Sectio E No. 537. (116) 18. Voorstel tot beschikbaarstolling van gelden voor de meerdere kosten van vernieuwing der Driegatcnbrug. (106) 19. Verzoek van den Alg. Ned. Wielrijdorsbond, Toeristenbond voor Nederland, om alsnog te be sluiten tot vernieuwing van do verharding van den Lagen Bijudijk tnssohen do Zijlpoortsbrug en de Spanjaardsbrug over de vollo breedte. (108) £0. Verzoek van do Yereeniging tot Bevordering der Bouwkunst iu zake de goedkeuring der gevels van op te richten gebouwen en do instelling van een z.g. Schoonheidscommissie. (109) 21. Vaststelling van hot Kohier der rlaataelijke Uirecto belasting, dienst 1914. (117) Vaststelling kohier Plaatselijke Directe Belasting. Boor B. en W. is aangeboden het kohier der pi. dir. bel. dienst 1914. Reeds vroeger spraken zij de veronderstelling uit, -dat, nu in het vervolg ter berekening van het zuiver inkomen der belastingschuldigen geen aftrek van het bedrag van den aanslag in de Vermogens-, Bedrijfs- en Personeel© Belasting meer zou zijn toegelaten, voor 1914 het gemiddeld heffingspercentage zou bedragen pl.m. 4.86 pCt. en het vermenig- .vuldigingscijfer 5.48. Nu het Kohier is opgemaakt, blijkt, dat deze veronderstelling de werkelijkheid zeer nabij komt. Bij do gemeentebegrooting voor 1914 i3 de opbrengst der plaatselijke directe belas- ting geraamd op f 470.434. Na aftrek van de vermoedelijke opbrengst der Suppletoir© Kohieren en van het Forcnsenkohier en na verhooging van het daarna verkregen be drag met een som, wegens verlies voor kwade posten, zal het te heffen bedrag be dragen f477.155.70. Bij een vermenigvuldigingscijfer: één zou dc opbrengst der belasting bedragen f86.S93.64. Teneinde derhalve een opbrengst van pl.m. 477.155.70 te verkrijgen, moet men bet vermenigvuldigingscijfer vaststellen op 5.5. Het gemiddelde heffingspercentage van bet belastbaar inkomen bedraagt dan 4.879. On grond van het vorenstaande geven B. an "W. den Raad in overweging: lo. over te gaan tot va-ststelling van het Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1914, tot een totaal bedrag van f 9-'79 690. -o. het vermenigvuldigingscijfer, bedoeld 10 art. 9 der verordening, regelende do hef fing eener plaatselijke directe belasting te Leiden, vast te stellen op 5.5 In 1912 en 1913 dit cijfer 5. Toorgccst en hot Universitair Onderwijs. L*c gemeente kan met het Rijk een over eenkomst afsluiten, waarbij do Idiotcnaf- ueeling ,,Voorgeest", bij het. krankzinnigen gesticht „Endegeest", dienstbaar wordt ge haakt. voor het onderwijs in de psychiatrie en de neurologie aan de Rijks Universiteit her. De Minister van Binnenlandsche Za- "ea is bereid bevonden ten behoeve van de- ^sohikbaarstelling, een jaarlijkscho ver- B°cihtig aan do gemeente Leiden uit to koo- Bp,Van voor e^on patiënt, dio op 31 ecomber van liet jaar waarover de ver zading verleend wordt, in de Idiotenafdee- "8 vorpleegd wordt, tot een maximum be- a? van ƒ1800, per jaar. Een en ander ïs omschreven in de te dier zake met Curatoren der Rijks-Universiteit aan te gane overeenkomst. B. en W. geven op grond van het boven staande den Raad in overweging, hun Col lego te machtigen de bedoelde overeen komst met het Rijk aan te gaan. De Driegatcnbrug cn Rijnland, ïn 1910 werd door B. en W. aan den aan nemer, belast met den aanleg van werken voor de Holl. Electr. Sp. Mij. C. de Vildor toegestaan de Driegatcnbrug in den Zijl- dijk gedeeltelijk weg te nemen en daar naast een tijdelijke brug met grootcre door vaart en hoogte en meerdere wijdte te bou wen onder do voorwaarde later de oor spronkelijke brug weder in haar vorigen toestand te herstellen. Dit laatste bleek- eoh- ter bij nader inzien niet wenschelijk. Do aannemer werd van deze verplichting ont slagen tegen betaling van een som van 450. Er zou dan een vernieuwde brug voor in de plaats komen en daarvoor werd 4800 uitgetrokken. Nu kwam echter Rijnland een spaak in liet wiel steken. Volgens de Algemeen© Keur van Rijnland moest van het hoogheemraadschap vergunning ge vraagd worden. Deze werd alleen verleend als de nieuwe brug een doorstroomingspro- ficl van niet minder dan 40 vierk. M. ver kreeg. B. en W. leefden in de veronderstelling dat de meerdere kosten welke aan die wij ziging verbonden waren tot een bedrag van 3200 voor rekening van Rijnland zouden kunnen geschieden. Het antwoord van Rijnland stelde zeer te leur. Zij wilde niet meer dan de reeds vroeger toegezegde 1500 tot de vernieu wing bijdragen B. en W. vonden deze hou ding niet getuigend van welwillendheid. Indien Rijnland, nadat de Raad op 27 Juli 1911 besloten was om in het jaar 1913 tot een gedeeltelijke vernieuwing der Driegatenbrug over te gaan, de gemeente zoo spoedig mogelijk daarna op de hoogte had gebracht van -het stellen der nieuwe eisclien in zake het doorstroomingsprofiel. dan waren B. en W. in de gelegenheid ge weest, maatregelen te treffen, om de ge meente althans 'zooveel mogelijk voor na deel te vrijwaren. Doch hoe dit ook zij, nu Dijkgraaf en Hoogheemraden meenen aan de voor de ge meente zoo bezwarende voorwaarden, ge steld in het algemeen belang, voorzoover dat aan Rijnland ter behartiging is toever trouwd, dat is dus, waar het hier een pu bliekrechtelijk lichaam geldt, in 't kort ge zegd in het belang van Rijnland, te moe ten vasthouden, zal de gemeente Leiden óf de beslissing van hooger gezag moeten in roepen, zooal3 Dijkgraaf en Hoogheemra den aan het slot van hun missive d.d. 21 Ja nuari 1914 opmerken, óf ook de kosten, die ten behoeve van Rijnland moeten wor den gemaakt, na aftrek der aangeboden som van 1500, voor haar rekening ne men. Na nauwgezette overweging hebben B. en W. besloten den Raad niet te advisee- ren in hooger beroep te gaan en stellen zij voor do uitvoering op kosten der gemeente te doen plaats hebben. De kosten zullen voor de gemeente 2500 bedragen. Gemeentelijke Credietbank. De vereen, van Ned. Gemeenten, waarbij ook Leiden aangesloten is heeft het voorne men opgevat een gemeentelijke credietbank op to richten en zich tot het gemeentebe stuur gericht om haar te willen meedeelen of Leiden bereid is tot de oprichting mede te werken, en zoo ja, voor hoeveel aandee- len zij dan zou willen deelnemen. De Commissie van Financiën, juicht het plan tot oprichting der bank toe, omdat h. i. door deze in het leven té roepen instelling op weinig kostbare wijze in de behoefte aan kasgelden, wit-gift© van leeningen enz. zal kunnen worden voorzien, terwijl ook het uitzetten van golden h, deposito er door zeer wordt vergemakkelijkt en aan do gemeenten een deel der gemaakte winst zal ten goede komen. Met gerustheid geeft de commissie daarom in overweging in de op te richten credietbank deel te nemen, daarbij het ver trouwen uitsprekende, dat voor een strenge controle voldoende zal gezorgd worden. Ook B. en W. komt het voor, dat de op richting der bank zeer in het belang van do gemeenten zal zijn en dat het mitsdien alle aanbeveling verdient, dat Leiden haar me dewerking verleent bij do totstandkoming der bank. Groot risico is hieraan voor de gemeente niet verbonden, aangezien ingevolge art. 36 der statuten reeds indien het bij de oprich ting gestort maatschappelijk kapitaal een verlies van SO pCt. of meer heeft ondergaan, de Raad van Commissarissen en de Directie verplicht zijn en ieder hunner leden bevoegd is een algemeene vergadering van aandeel houders op te roepen om te overleggen en besluiten over de al of niet voortzetting der vennootschap met het verminderde kapitaaL Neemt derhalve, zooals B. en W. voor stellen, do gemeente in do bank deel voor 30 aandeelen of f 30.000, dan behoeft slechts 10 pCt. of f 3000 gestort te worden cn wordt dus feitelijk het verlies voor de gemeente beperkt tot 80 pCt. van laatstgenoemd be drag, op f2400. Waar tegenover dit beporkte risico staan de voordeelen door de Commissie van Fi nanciën in haar advies opgesomd en het toezicht, dat volgens de statuten moet wor den uitgeoefend, alleszins voldoende is te noemen, daar geloovenB. en W., dat er voor de gemeente alle aanleiding bestaat om bij de oprichting der credietbank haar mede werking te verleenen en geven zij in over weging te besluiten voor. 30 aandeelen ieder groot f 1000. Verbetering van den Lagen Rijndijk. In Februari 1913 werd in handen van B. en W. gesteld een verzo.ek van het Dage- lijkscli Bestuur van den Algemeen en Ne- derlandsohen Wiclrijder&borid, Toeristen bond voor Nederland, om over te gaan tot vernieuwing van do bestrating van den La gen Rijndijk tus3chen de grens der gemeen te cn de Spanjaardshrog. Mede als gevolg van dit verzoek werd op de begrooting voor 1914 een bedrag van 2600 uitgetrokken voor de herstrating van den Lagen Rijndijk tussehen do Driftsloot en do Spanjaardsbrug en den aanleg van een rijwielpad van do Sjmnja-ardsbrug tot nabij do Zijlpoortsburg. Van het uittrekken van dezen post werd aan den Bond bericht gezonden, waarop een tweede adres volgde. In dit adres geeft'het Dagelijksch Be stuur van den Bond te kennen, dat de voorgenomen verbetering van de bestra ting niet voldoende kan worden genoemd. Adressant geeft daarom in overweging alsnog tb willen besluiten tot vernieuwing van de verharding van den- Lagen Rijndijk tussohen de Zijlpoortsbrug en de Span jaardsbrug over do volle breedte. Ter tegemoetkoming in de hooge kosten die met do vernieuwing van den weg, die gedeeltelijk buiten de grens der gemeente gelegen is, gepaard gaan, wil do Bond te zamen met do Koninklijke Nederlandscho Automobiel-Club een bijdrage van ƒ300 ge ven, terwijl hij tevens mededeelt aan de gemeenten Alkemade, Leiderdorp, Wou- brugge en Koudekerk verzocht te hebben eveneens een bijdrage in de meerdere kos ten aan Leiden aan te bieden, aangezien het ook voor haar ingezetenen van belang is, dat de Lage Rijndijk een betere verhar ding verkrijgt. Naar aanleiding van dit nader adres is de verbetering van de bestrating van den La gen Rijndijk opnieuw onder do oogen ge zien. Met de Commissie van Febricage zijn B. en W. daarbij tot de overtuiging gekomen, dat door den aanleg van het rijwielpad wel een belangrijke verbetering zal verkregen worden voor het verkeer per rijwiel, doch dat daardoor het verkeer voor gewone voer tuigen en automobielen in het geheel niet wordt gebaat. Togen algeheelo vernieu wing van den weg blijven echter financieele bezwaren bestaan, terwijl de door den Bond voorgestelde steenslagweg niet alleen kost baar in aanleg en onderhoud zou worden, doch bovendien hier niet zou voldoen. Do in uitzicht gestelde financieele steun heeft B. en W. ook niet kunnen bewegen voor te stellen tot een algeheel© verbete ring over te gaan. R-eeds is gebleken, dat do buitengemeenten hiervoor niets gevoelen en de in uitzicht gestelde som van ƒ300 is te klein, om de sohaal ten gunste van volledige vernieuwing to doen overslaan. Intusschen komt het hen voor, dat groo- tendeels aan de wensohen van den Bond zou kunnen worden tegemoet gekomen, wanneer besloten werd do veldkeien, die beoosten do grens der gemeente worden aangetroffen te vervangen door de ourthe- keien, die zich in den rijweg op den Lagen Rijndijk binnen de grens der gemeente be vinden, en in plaats van die ourthekeien nieuwe klinkers op den rijweg te leggen. Het rijwielpad zou dan kunnen verval len. Door deze verandering wordt natuurlijk in de eerste plaats het groot en snel ver keer gediend, doch ook het verkeer per rij wiel zal er van kunnen profiteeren. De kosten zullen door doze wijziging vol gens opgave van den Directeur van Ge meentewerken niet stijgen boven de op de begrooting uitgetrokken som van ƒ2600 en zij geven den Raad daarom in overweging goed te keuren, dat de op de begrooting on der volgnrs. 126 en 200 uitgetrokken gelden tot een gezamenlijk bedrag van ƒ2600 wor den besteed op de zooeven aangegeven wij ze en hen te maehtigen van een en ander mededeoling te doen aan het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Nederland- sohen Wiolrijdersbond. Geen Schoonheidscommissie. In de raadsvergadering van 24 April 1913 word in handen van B. en W. gesteld een adres van do Yereeniging tot bevordering der Bouwkunst alhier, waarin de wensohe- lijkheid vVordt betoogd om „aan de goed keuring van alle toekomstigo stratenplan nen, gronduitgiften, grondruilingen, ont eigening, kortom aan alle gemeentelijke vergunningen die op bouwterreinen of per- ceelen betrekking hebben, voorzoover do gemeente daartoe ter plaatse het recht heeft de voorwaarde te verbinden, dat de gevels der op te richten gebouwen moeten zijn ter goedkeuring van Burgemeester on Wethouders." In verband hiermede wordt de instelling van een zgn. Schoonheidscom missie in overweging gegeven, die het Col lege te dezer zake van advies zal dienen. Ook B. en W. met adressanten zijn van moening, dat er eenigo grond is voor do klacht, dat de uiterlijke schoonheid van gebouwen een door do bouwondernemers nog te zoor verwaarloosde- factor isook zij koesteren den wensch, aan het ölot van het adres uitgesproken, dat alle in de toe komst binnen de grenzen van Leiden te stichten gebouwen, zullen 6trekken tot verfraaiing der stad. Redeneerende van uit een algemeen aesthetisch standpunt, zal een ieder wel veel voor de in heb adres geuite wenschen gevoelen. Men komt eohter eenigszins anders tegen over dit vraagstuk te staan, wanneer rnen zich afvraagt: welke moet de houding van do gemeente in dezen zijn en hoe zijn sa menstelling en bevoegdheid van een Schoonheids-commissie eventueel te rege len 'i B. en W. kunnen hierbij dadelijk oen scheiding maken tussehen bouwen op ge meentegrond en bouwen op particulieren grond- Het spreekt, wel van zelf, dat de gemeente, indien op haar toebehoorenden grond of grond, waarover zij bij verkoop of uitgifte in erfpacht zeggenschap kan be houden, gebouwd wordt-, zich beijveren zal in do desbetreffende vergunningen en con tracten ook voorwaarden te stellen, waar door de uiterlijke schoonheid der gebou wen wordt bevorderd. In de voorwaarden betreffende den verkoop van perceelen op het Raamland is zulks dan ook geschied en met name de goedkeuring van Burge meester en Wethouders gevorderd "voor de ontwerpen van de gevels der aldaar te bouwen huizen. Yoor deze gevallen echter heeft do instelling eencr Schoonheids-com missie in een gemeente met zoo weinig grondbezit als do onze, vooralsnog geen zin. Tegenover het bouwen op particulieren grond staat de gemeente evenwel eenigs- zins anders. Hierbij moet men zich afvra gen Is ingrijpen om schoonheidswil moge lijk en, in de tweede plaats- is het gc- wenscht En dan komen B. en W. tot. de conclu sie dat dit niet gaat. Zich aansluitendo bij de Commissie van Fabricage geven B. en W. in overweging hen to machtigen aan adressante te antwoorden dat een gesanc tioneerd toezicht van gemeentewege op de uiterlijke schoonheid van gebouwen den Raad vooralsnog niet gewenscht voorkomt, doch dat men bijwijze van proef besloten heeft belanghebbenden in de gelegenheid te 6tellen inlichtingen omtrent gevelont werpen uit aesthetisch oogpunt in te win nen bij een commissie bestaande uit den Ingenieur van gemeentewerken en den In specteur van het Bouw- en Woningtoezicht. Elcctricitcitslc vering aan Yoorhout. Op 1 Maart 1911 werd met de gemeente Yoorhout een overeenkomst gesloten betref fende de levering van electriciteib in deze gemeente door Leiden, waarbij door Yoor hout tot 1924 aan Leiden concessie voor de levering van electriciteit werd verleend. Door den korten duur der conoassie moest op het in Yoorhout gelegde kabelnet hoog worden afgeschreven, waardoor de renta biliteit van do stroomlevering niet wordt bevorderd Do Directie der electriciteire- fabriek heeft daarom met heb Gemeentebe stuur van Yoorhout onderhandeld betreffen, de verlenging der concessie en eenige ver dere wijzigingen in de bestaande overeen komst, met het gevolg, dar- Yoorhout zich bereid beeft verklaard ecu nieuwe concessie te verleenen, thans loopende tot cn me& 31 December 1943. B. en W. hebben nu eeai overeenkomst den Raad ter goedkeuring aangeboden waarin deze en and'ero wijzigingen in wor den aangelegd. Verandering rooilijn aan den Zijlsingcl. Door den heer N. D. Smits is verzocht wij ziging te brengen in den loop der bij het uitbreidingsplan vastgestelde rooilijn «_p den Zijlsingol nabij de Rijnkade. Op het meest zuidelijk gelegen gedeelte van dien singel toch is, over een lengte van plm. 40 M. op een afstand van 15 M. uit den walkant een nieuwe rooilijn vastgesteld, die dwars door do aldaar gebouwde huizen loopt. Adressant wil nu op het nog open terrein tussehen die huizen een werkplaats bou wen, welke aan bepaalde afmetingen moet voldoen en niet. anders lean geplaatst wor den, dan met do lange zijde loodrecht óp den singel weg en welke dientengevolge plm. 2 M. buiten <le vastgestelde rooilijn zou uitsteken. Aangezien de beteekenis der ter plaatse vastgestelde rooilijn van zeer ondergeschik ten aard is en er niet het oog op de voldocu- cle breedt-o van den weg geen enkel bezwaar togen bestaat, zijn B. en W. met de Com missie van Fabricage van oordeel, dat er alle aanleiding is om hot verzoek.in te wil ligen. Een ander totaal voor „Buitenbedrijf". De verecniging „Buitenbedrijf", waaraan de groote bovenzaal van liet Caecilia-Gast huis gedurende een drietal avonden per week voor het geven van onderwijs in het bespe len van blaasinstrumenten en in het. trom melen ten gebruiko werd afgestaan 'tegen betaling van f 10 per jaar, moet, nu de school voor zwakzinnige kinderen in genoemd gebouw is gevestigd, daaruit verhuizen. Evenals aan do Pad vinders vereeniging zouden B. en W. ook aan „Buitenbedrijf" een deel van de Commaridantswoning in het voorma-lig Invalidenhuis willen afstaan. Zij geven den Raad in overweging daartoe op de bestaande voorwaardeu te besluiten De nieuwe Catalogus van het JStedclijif Jhiscum. Bij raadsbesluit van 26 Juni 1913 werd een bedrag van f 450 beschikbaar gesteld voor het doen drukken van een nieuwen Catalo gus van het St-ed. Museum. Aangezien er meer vellen voor noodig zijn gebleken d'an men had geraamd, er veel zorg aan do illustraties in besteed en er 1001) exemplaren zijn gedrukt, zijn de kosten f 293. S3£ hooger geloop en. B. en W. stellen daarom voor het vast gestelde bedrag van f 450 nog met f 293 te verhoogen. Grond verkoop aan de Slnd.-Roeiverecnig. „Njord". Door do Stud.-Roeivercen. „Njord" ia aan de gemeente gevraagd een deel van het in do gemeente Oegstgeest gelegen perceel thans in liuur bij E. A. Th. Yermond eu ter grootte van 194 M. Onder nader omschreven voorwaarden willen B. cn W. tot. den verkoop besluiten cn den prijs vaststellen op f 5 per vierk. M., benevens die kosten van overdrachb waarmede het bestuur van „Njord" genoe gen neemt. Benoemingen. Door B. en W. word voorgesteld mcj. W. van der WaalsRolloos op diens verzoek wederom voor den tijd van drie jaar in haar betrekking van stads vroed vrouw te bestendigen. Ter benoeming van onderwijzer met ver plichto hoofdact© aan de school 3o klasso no. 1 werden voorgedragen lo. F. Reindersma, onderwijzer met ver- plichto hoofdakte aan een O. L. School te Enschedé 2o. H. F. du Pon, onderwijzer aan de O. L. School 3e klasse no, 6, te Leiden; 3o. R. de Jong, onderwijzer aan do O. L. School te Tjalleberd. Yoor do benoeming van ecu hoofdonder wijzeres aan de openbare bewaarschool in het Elisabethshof, ter vervulling van do vacature, welke don len Juli a.s. zal ont staan, ten go volg van het met ingang van dien datum aan Mej. J. O. Roskopf verleend eervol ontslag, bicden B. eii W. de vol gen do voordracht aan lo. Mej. E. C. Ets, hooul^der Nutsbewaar- school te Yiissingen 2o. Slej. J. C. Baars, hoofd der Nufsbewaarschool to Aal ten 3o. Mej. A. van Yreeningen, hoofd eener be waarschool to Dokkurn. In verband met de vacature in de Com missie voor liet Stedelijk Museum, ontstaan door het eorvol ontslag verleend aan den heer D. Hartevelt heeft do Commissie de vol gende aanbeveling ingezonden, lo. Prof. Dr. L. Knappert en 2o. Mr. J. Th. C. Viruly. Ter benoeming van 4 leden van het be stuur van het Gemeentelijk Werkloozen fonds, ter vervulling van de vacatures, wel ke zullen ontstaan door de periodieke af treding van de heeren A. J. van Achterberg C. H. Kouw. J. Bots en C. Latcrveer, dra gen B. on W. voor I lo. A. J. van Achter berg, P. Otto. IT. lo. C. H. Kouw, 2o. A. P. Houps. Ill lo. J. Bots. 2o. Mr. A. Tepe. IV lo. C. Laterveer, 2o. M. S. van Polancn. Yoorts moet een voorzitter van dit Fonds worden benoemd (aftr. mr. P. E. Briët.) De laatste reeks wanda- PROPAGANDA. den der Engelsoho kies rechtdames is nog niet afgesloten er zijn er weer een paar aan toe gevoegd. Een kiesrechtvrouw heeft in het Britsoh Museum een kast, waarin een mummie vvaa tentoongesteld, met een bijl kapot gesla gen. Er zijn twee vrouwen in hechtenis ge nomen. In dc Royal Scottish Academy heeft eea kiesrechtvrouw met een hakmes een houw gegeven door het portret van den koning geschilderd door Lavery. Een nachtwachter te Balfron ontdekte op een ronde, dat er een poging was ge daan om d'c Waterleidingbuis, waardoor Glasgow uit het Loch Katrine van drink water wordt voorzien, te doen springen. Bij de buis zijn twee bommen gevonden, verbonden met een half afgebrande lont. Indien dc bommen ontploft waren en do buis vernield, zou de helft van Glasgow van drinkwater verstoken zijn geweest. Bij do bommen zijn geschriften van kicsreoht- vrouwen gevonden. Dc Zweedsehe regee- VERDE DICING ring heeft bij den VAN ZWEDEN, nieuwen Rijksdag haar, ontwerp tot hervor ming der landsverdediging ingediend. Zij stelt voor den dienstplicht van 20 tot 43 jaar, (in plaats van 21 tot 40 jaar) vast ta sollen en de ocfeningstijd bij de infanterie op 340 dagen. Het oorlogsniaterieel zal ver sterkt worden, dc reserves uitgebreid. Da vloot zal uit acht pantserschepen van heb type-Svevigo on ]6 torpedc'oootvernie-lers be staan. Hernosand zal als centrale stelling van noordelijk Zweden worden ingericht. Do uitgaven begroot de regeering op 63 millioen voor de verdediging te land en op 30 millioen voor de verdediging ter zee. Dib jaar vraagt zij kredieten van onderscheiden lijk 55 en 30 millioen. De opbrengst der bui- I teng'ewone heffing van groote vermogens j wordt op 75 millioen geschat..

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5