Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. Inbrekers gevat. Op de Oostzeedijk, te voormalig Kralingen, "wer den drie inbrekers betrapt, "waarvan reedB twee binnengedrongen waren in het huis van den koopman J. W. de Vletter. Een politieagent, die het huis binnenging werd door de inbrekers mishandeld en bloedend verwond, waarna.ze vluchten. Op straat werd één hunner door een jongmensch gegrepen, tegen do straat geslagen en vast gehouden tot andere agenten te hulp kwa men.. De aangehoudene, D. van Eek ge naamd, bleek een goede bekende der politie en was in het bezat van iribrekersgereed- schap. Er was nog niets gestolen. Uit de diamantindustrie. Het werkloozencijfer bedroeg in de vorige week 3565, tegen 3382 in de daaraan vooraf gaande week. Strooibiljetten-regen. Dinsdagavond dwarrelden duizenden strooi biljetten van af den Utrechtschen Dom toren als reclame voor den Vrijzinnigen Landdag, welke Donderdagmiddag in „Ti- voli" te Utrecht wordt gehouden. Hoe die strooibiljetten op den Dom-toren zijn gekomen, vertelt het ,,Utr. Dbl." al dus Onder de studenten is bet gevoel voor de vrijzinnig-politieke beginselen blijkbaar sterk ontwikkeld want Dinsdagmiddag zijn zes Utrechtsche studenten op het idee ge komen, om voor den landdag in „Tivoli" op flinke schaal reclame te maken. En zij gingen daartoe naar den Domto ren, aankloppende bij den torenwachter in de Servetstraat, bij wien ieder Dom-bezoe- ker tegenwoordig zijn moet, als hij de trap pen van 110 meter wil opgaan. En de toren wachter ontsloot den toegang, en ging den zes heeren op weg naar boven vóór. Nu staat er in den toren op bordjes overal te lezen, dat men niets naar beneden mag werpen door de smalle openingen, waardoor het daglicht binnenvalt. Maar dit verbod hebben de heeren niet gezien, want terwijl zij met hun zessen naar boven sjouwden, de torenwachter voorop, aan de spits, lieten de achtersten uit hun zakken, die met biljetten vólgepropt zaten, honder den strooi-papieren door de licht-openin- gen naar beneden zeilen. De torenwachter liep als een haan vooraan en had natuur lijk in niemendal erg. Zoo kwamen de zes, met den aanvoerder, op den eersten torentrans. En waren paf Want de heeren stonden in een ,,wolk van getuigen". De wind rondom den toren had de lichte reclame-papiertjes niet naar beneden gedreven, doch naar boven, zoo dat bij aankomst op den eersten omgang, het aan alle kanten dwarrelde van strooi biljetten ,,Op naar „Tivoli", naar den Vrijzinnigen Landdag''. De zes studenten begrepen er niets van en de torenwachter begreep er h e e 1 e- m a a 1 niemendal van. Vond het leuk 1 Had zóó iets nog nooit gezien. Reclame in de lucht 50 meter boven den began en grond. Misschien een mop van een vliegmachine, die over de stad was gekomen, maar in het gansche luchtruim was geen eendékker te ontdekken, óók geen tweedekker. De tocht werd voortgezet naar den twee den trans. En middelerwijl ging er opnieuw een vracht biljetten den toren uit. Toen men op den tweeden omgang aan landde, waren er nog ettelijke honderden biljetten over. Die moesten óók „er uit". Maar hoe Want nu stond de torenwachter midden in de groep en legde uit: ,,Dat D de toren van Bunschoten en dddr heb je Amersfoort en die spitse, ginds, dat is de Culemborgsche, en als de heeren nu langs m'n vinger willen kijken, dan zien ze de Zuiër-zee. Hilversum kan je óók makkelijk zien. Een van de zes begreep de moeilijke situ atie en zon op list. Liet den wachter alle dorpen opsommen, die je zien kon. IJsel- stein en Meerkerk en Leusden en Baarn en Nieuwersluis en Woerden. En waar lag nu Vinkeveen t Vinkeveen, mijnheer? Ja, Vinkeveen. De torenwachter zocht naar Vinkeveen. Dat moest zijn in de buurt van Kockengen, rechts van Harmeien en links van Loenen. Dddr héb je Mijdrecht, en dé Ar zie je Wil ms, en verderop Waverveen. Neen, V i n k e veen. En men zocht met s'n beiden naar Vin keveen. En terwijl de torenwachter Vinkeveen probeerde op te diepen, met dien mijnheer, die daar zooveel belanstelling voor had, gingen de vijf anderen stiekum 'den trans om, .om aan den anderen kant de resteeren- de strooibiljetten los te laten. Juist toen bet laatste naar beneden ging, begreep de torenwachter, dat de zaak niet zuiver was, en ging hem een licht op. Hij liet Vinkeveen zwammen en trad handelend op. De heeren hadden het verbod van niets uitwerpen" overtreden. En daarom telefoneerde hij linea recta naar den hoofd opzichter. En die ambtenaar kwam. Maar kwam natuurlijk te laat. Er was niets meer aan te doen. De reclame voor den landdag was de lucht in en de stad dodr. 't Plan was gelukt. Sluitzegeh-manie. Eenon- derwijzer schrijft in ,,Het Volk" De geillustreerde weekbladen hebben een kiekje gegeven van het gedrang voor een winkel te Amsterdam tegen het uur, dat deze een gratis-uitdeeling van sluitzegels had aangekondigd. Het beheerscht de jon gens en het laat ze geen oogenblik los. Een aardig bewijs Ik heb vóór het speelkwartiertje dictée gehad met mijn klas. Te deksel wat had me die Bart zitten knoeien vanochtend, en Lies en Wout enWat bezielde ze toch? Was het de storm Ik ben den tel van de fouten, die ze allemaal gemaakt hebben, kwijtgeraakt en wil me nog even verge wissen, of Wout werkelijk de 13 fouten ge maakt heeft, die ik hem in .mijn herinne ring toeschrijf. „Wout, hoeveel hadt jij er ook weer?" vraag ik bij het naar buiten gaan. „Veertig, meester!" „Wat zeg je, veertig fouten V' „Nee, sluitzegels, meester 1" Nou beD ik er achter. Ongecorrigeerd1 Het ge viel, dat in een groote stad in Nederland in een vrij groot magazijn „totale uitver koop" was, tegelijkertijd, dat een nog grooter winkelhuis, vijftien meter ongeveer verwijderd van het magazijn, dat uitver kocht, verbouwd werd. Dies werd om het te verbouwen winkel huis een schutting geplaatst, opgetrokken van mooie, nieuwe, planken. Dit gaf den ondernemeriden eigenaar van het magazijn, dat uitverkocht, de gedachte in, opde moaie, blinkende schutting een Teel am o te doen schilderen voor zijn uit verkoop. Een decorateur toog aan den arbeid en hadhet spoedig klaar. Ee-n flinke. kloek- geschilderde hand wees de richting aan, waar het magazijn, dat uitverkocht stond, waarnevens te lezen was in flinke letters „Profiteer d van de groote ui tve rkoop." In een hoekje stond, met mooie,-zwarte letters, duidelijk leesbaar de naam van don schilder. Drie dagen heeft bovenstaand gebod van vijf woorden iederen weldenkende en iederen iets-ontwikkelden Hollander ge- ergerd. De reputatie van den schilder stond op het punt totaal te niet te gaan Men begrijpt waarom. Waarom ook schilderen schilders, die geen Hollandsch kennen, op de schuttingen opschriften van Hollandsche huiseigenaren, welke schuttingen opschriften bevatten, die reclame maken voor Hollandsche ma gazijnen, dde uitverkoopen Drie dagen heeft de „d" van profiteerd, die er stond inplaats van de ,,t", de Hol landsche voorbijgangers geërgerd, evenals de ,,n"-looze woorden den goeden gramma ticus een Tilling door de leden jaagden Toen heeft de schilder blijkbaar zijn fout begrepen en, hij meende z'n reputatie te redden door onder de reclame-spreuk een net geschilderd boidje te plaatsen, waarop met groote letters te lezen stond..onge corrigeerd" (,,N. Haarl. Crt." VolgensprofossorRicco, den directeur van het observatorium van den Etna, is de jongste ramp te wijten aan een inwendige aardstorting, die zich heeft voorgedaan in het oostelijk deel van den Etna. De stad Catania zou bijna geheel vernield zijn, wanneer het natuurverschijn sel zich in liet zuiden had voorgedaan. Die inwendige aardstortingen veroorzaken altijd een vernieuwde werkzaamheid van den vulkaan, en men kaD ook een werke lijke uitbarsting van den Etna tegemoet zien. Alle instrumenten van het observa torium zijn vernieldzelf is de professor ongedeerd gebleven, dank zij zijn sterk, tegen aardbevingen bestand gestel. Het aantal verwoeste huizen bedraagt 5000. De meeste zijn kleine gebouwen. Zij zullen van hout worden opgebouwd, met het oog op ko mende aardbevingen. In de Engelsche oorlogsha- ven Chattam viel dezer dagen een eigen aardige historie voor. Terwijl de équipage van den kruiser „Sapphire", die daar met een vaste bemanning ligt, met verlof was, sprong de scheepskat, die het waarschijn lijk aan boord wat eenzaam en vervelend vond, in 't water en zwom over naar den honderd meter verder liggenden kruiser „Lowestoft". Daar aan boord, waar men haar had zien aankomen, werd zij met groot gejuich ontvangen. Weldra echter na de ontvangst verdween zij en kwam op de „Lowestoft" terug laugs denzelfden weg waarlangs eerst zij gekomen was. Maar de zen keer droeg zij een jong katje tusschen de tanden, dat zij in het voor haar gereed gemaakte nest legde. Nog tweemaal maakte de kat de reis heen en weer en bracht tel kens een katje mee. Weldra had zich de kattenmoeder met haar drie jongen op de „Lowestoft" ingeburgerd en nu zal zij aan boord van haar nieuw verblijf de reis naar de Kaap De Goede Hoop aanvaarden. Het buitengewoon toenemen der ratten in de havens van Liverpool en Manchester is oorzaak geweest van het ontstaan van stedelijke kattenkorpsen. De naam klinkt vreemd, maar de zaak zelf is niet nieuw. Zoo heeft bij gelegenheid, dat, eenige jaren geleden, de builenpest te Hongkong woedde, de regeering uit Japan en Amerika eenige duizenden kat ten doen aanvoeren tot bestrijding -der rat ten. In Frankrijk onderhoudt de staat kat ten om do voorraden levensmiddelen voor 't leger tegen de aanvallen der knaagdieren te beveiligen. De katten, daarvoor aange steld, worden eerst aan boord van koop vaardijschepen aan een onderzoek onder worpen, en eerst als dat gunstig uitvalt, tot den rang van staatskatten verheven. Zoo ook houdt de regeering van Malta er kat ten op na voor de onderaardsche koren magazijnen en de Engelsche regeering be dient zich ook van een kattenkorps aan de posterijen om de correspondentie te be sehermen. De katten bij do posterijen heb ben zelfs aanspraak op pensioen. Als deze katten hun ambt eenigen tijd hebben be kleed, mogen zij rusten en worden op staatskosten tot haar dood toe verzorgd. Het restaurant Dreseel te Ber lijn is voorloopig gesloten wegens een on aangenamen reuk, die in het lokaal ont staan is en waarvan men de oorzaak niet op 't spoor kan komen. Dat herinnert aan een voorval voor ongeveer 15 jaar, ook in een Berlijnsche restauratie, dat met een rechtzaak eindigde. In een zeer beklante zaak bespeurde do bezoekers op zekeren avond een zeer onaangenamen reuk, die iederen volgenden dag erger werd, zoodat de bezoekers allengs wegbleven en de eige naar vreesde, dat hij ten gronde zou gaan. Vergeefseh was alle zoeken, het be hangsel werd afgescheurd, do vloer open gebroken, maar alles vruchteloos. Einde lijk bleek, dat een doode kikvorsch onder aan het biljart met een spijker bevestigd was, en dat dit dier, hetwelk reeds in vei- regaanden staat van ontbinding verkeerde, den onaangenamen geur verspreidde. Mefl bleek te doen te hebben met do wraakoefe ning van oen ontslagen bediende, die tot een gevoelige straf veroordeeld werd j.n de nabijheid van Reims werd van een vliegmachine, met twee on derofficieren bemand, plotseling de motor onklaar on de machine viel op een juist over den weg rijdenden wagen mét hooi. De voer man van den hooiwagen koD zich nog bij tijds uit do voeten maken, maar de paarden werden zwaar gewond. De beide vliegers kwamen er met onbelangrijke kwetsuren af. De wagen met hood had hun het leven ge red. Eon Berlijnsch koopman van de August-strasse, had voor ongeveer t-wep jaar een klerkje aangenomen van 16 jaar oud, Moritz Reich genaamd, die zich weldra zoo ijverig en vlijtig tondoe, dat de baas hem zijn vertrouwen schonk. Groot was zijn verrassing, fc>en onlangs op een nacht, terwijl de baas bij toeval een ronde deed door zijn magazijn, hij dien jongen klerk voor zijn kas vond zitten, ijverig bezig met het open maken der schuif. Vóór hem lag zijn por- temonnaie. De patroon vond er vijf briefjes van 1000 mark in en een honderdtal mark in goud en zilver. De jonge Reich bekende ten slotte, dat sedert zijn komst in het huis hij eiken avond uit de kas 10 tot' 15 mark had gestolen. Toen hij een zekere som bijeen had, wisselde hij die in 'n bank tegen brief jes. Daar zijn leertijd op zijn einde liep, zou hij nu spoedig zijn baas verlaten met zijn „spaargeld!" om een andere betrekking te zoeken. De baas legde evenwel beslag op den inhoud van de portemonnaie, maar hij diende geen aanklacht in. Do geschiedenis werd evenwel ruchtbaar, de politie be moeide er zich mee. maar de jonge Moritz Reich had de vlucht genomen. I n d e N e w-Y orksche diergaar de heeft een eigenaardige plechtigheid plaats gehad. De kleine foxterrier Spot, van den hoofdoppasser Snijder, heeft een eere-medaillo voor het redden van het le ven zijns meesters gekregen. Snijder en de oppasser Hurton waren op zekeren keer bezig Iewél, den grooten olifant uit de diergaarde te masseeren, toen door een onhandigheid Hurton het dier pijn deed. Het woedend geworden dier sloeg met zijn slurf Hurton tegen den grond en keerde zich vervolgens tegen Snijder, dien het wil de verpletteren Op dit oogenblik kwam de kleine fox-terrier zijn meester te hulp. Hij viel den dikhuid zoo plotseling en hef tig aan, dat de olifant op de vlucht sloeg. Tengevolge van een wedde n- schap dronk een jong electricien te Arno- ville, Frankrijk, een liter brandewijn uit. Nauwelijks had hij den drank verzwolgen, of hij viel als een levenlooze massa, neer en men moest hem naar zijn ouderlijk huis dragen, waar hij, in weerwil van alle po gingen der geneeskundigen, bezweek. Eenige maanden geleden maakten wij melding van den moord te Parijs, door dten zoon van een rijk Tuncsisch bankier, op de straat voor het Grand Hotel op zijn vader gepleegd. De moordenaar, Mohamed ben Ram dan,, staat thans daarvoor terecht. De wader wilde niets meer met zijn zoon te doen hebben en deze was hem naar Parijs gevolgd. Mohamed had in 1911 de kleindochter van den vroegoren Turkschen grootvizier Kiamil pasja gehuwd; hij be weert, dat de familie van Kiamil hem een bruidschat van 500,000 gulden had beloofd, die echter nooit betaald werd. Daardoor was hij in geldverlegenheid geraakt. Do behandeling van het proces zal vermoedelijk twee dagen ckiren. Een groot aantal Engelsche bankiers hebben besloten hun beleende pa rels te liquideeren, zoodat weldra het aan bod de vraag zal overtreffen, tot verrukking ■van sommige dames: tot schrik der kooplie den. Een Parijsch juwelier slaat in het „Journal" een treurigen blik in de toe^ komst. Zeker, zegt hij, men zal altijd van parels houden, en altijd was haar waarde aan schommelingen onderworpen, die regel matig terugkeerden. Maar de tegenwoordi ge daling heeft een verontrustend karakter aangenomen. De oorzaken zijn van verschil lenden aard. Parelen zijn voorwerpen van weelde en worden met overtollig geld be taald. In September 1912, vóór 't begin van den Balkanoorlog, bereikten de parels haar hoogsten prijszij waren ongeveer twee maal zoo duur als in 1908. En vooral de pa rels van meer dan 4 karaat, waren duur. Dat bracht de kooplieden aan 't speculeeren, zij deden groote aankoopen en hun voorraad is groot. Daarbij kwamen de gevolgen van den oorlog en de depressie van de geld markt. Daardoor zijn de prijzen wel 25 pCt. gedaald. Toen in 1908 een parelcrisis dreig de; kon men de ramp door groot inkoopen afwerenmaar thans bereikt de jaarlijkscho aanvoer uit Perzië een kleine 50 millioen gulden. Vraag: Heb ik recht op uitbetaling door mijn patroon van een verzuimdag voor begrafenis eener kennis of vriend. Antwoord: Uw patroon is wettelijk niet verplicht U den verzuimden dag uit te betalen als gij ter begrafenis gingt van een vriend of verre verwant. Vraag: Als ik een crème blouse laat uitstoomen en zij komt gevlekt thuis, moet ik daar genoegen meenemen zij is geheel bedorven A nt w o o r d Ge kunt wel probeerea en niet betalen, maar het hangt er maar van af, of de zaak waar gij liet uitstoomen het zoover laat komen dat de kantonrech ter uitspraak zal dienen te doen. Weigeren om te betalen kunt ge bezwaarlijk, go hebt opdracht gegeven tot het uitstoomen en daaraan is voldaan. Iets anders is het of de firma voor de eer van haar zaak en voor haar goeden naam niet verplicht, ia u tegemoet te komen in de schade. Vraag: Daar ik al 88 jaar in een huii woon en geen cont schuld heb, zoo kwam ik met d« vraag tat u, of ik ook recht heb om een winkelopstand af te breken, die vast zir, en de huisbaas geen plan heeft om hem over te nemen, daar ik er uitga en niet meer winkelen wil, zoo neen en als lk het wel doe, wat z\]n de gevolgen er van? Het is mijn eigendom. Antwoord: Als de opstand uw eigen dom is, dan kunt ge die natuurlek mede- nemen, alleen z|jt go verplicht het pand af to leveren, zoo gU bet belrokkon hebt; dua als ge schade aanricht, door het afbreken, dient ge alles by te laten werken. Vraag: Kunt u ml) ook zeggen wat een merel is en of hjj ook fluit, wolke kleur h(J heelt? Antwoord: Papa merel is alt^d in het zwart en zingt dat het een lust it; mam* merel is meer in gris-perle, tegen bruin aan, gehuld. Zy ls veel minder luidruchtig. Vraag: Is DalmeUer'e Instituut, voor zelf ontwikkeling, te Amsterdam, een solide zaak? Zijn do resultaten van dit onderwya te pryzen of moet men de brochures, die men ontvangt als humbug beschouwen? Misschien ls een der lezers van uw blad ln staat daar een goed antwoord op te geven Antwoord: Laat u inlichten door lieden die van die methode Jbobbon gebruik gemaakt Vraag: Zou u ml) ook kunnen zeggen wanneer de Landweer, lichting 1913, 82st* bat. 1ste comp., onder de wapenen mo9ï komen en waar? Vroegor heb ik gediend by hot regiment Grenadiers en werd toen ingedeold by het 31ste bat. Landweer. Ik woonde toon in Den Haag. Nu heb ik my in Lelden gevestigd, Ben ik nu ingedeeld by het 82ste bataljon Landweer, district Leiden? Antwoord: Hot 82ste bat. Landweer- infanterie komt onder de wapenen op 5 Oot. voor 6 dagen te Ede Wy merken u intusschen op, dat by het Landweer district Leidon niet het 82ste, doch het 28ste b3t. Landwoer-infanterie behoort. Vraag: Als een meisje toestemming krygt van haar ouders en haar vryor meerderjarig is en geen toestemming krygt van zyn ouders om te trouwen, hoelang moeten zy dan in ondertrouw biyven? Het is niet anders dan plagory, want er valt niots op ons to zeggen. Antwoord: Tot uw dertigste jaar be hoeft gy on uw aanstaande, beiden, de toe stemming uwer ouders om te kunnen huwen. Ge kunt de hulp van den kantonrechter in roepen en met een acte van eerbied trouwen. Maar eerst onderzoekt de kantonrechter welke redenen de ouders hebben om geen toestem ming te vorleenen. Vraag: MJn dochtortje wordt ln 't laatst van Mei 13 jaar en zit voor het tweede jaar in de vierde klas, daar zij met April is biyven zitten. Laat de wet toe dat zy methaarlSda jaar de school verlaat of moet zy schoolgaan tot het volgende Jaar April? Antwoord: Ge hadt ons moeten melden uit hoeveel klassen de school bestaat. Als uw dochtertje aan de Leerverplichting heeft vol daan, mag ze (als ze 13 jaar is) arbeid ver lichten. Het hoofd der school moot dan een bewys afgeven waaruit biykt, dat uw kind aan de Leerverplichting heeft voldaan. oogenblikken alvorens de op angstigen toon gedane vragen te beantwoorden. Eindelijk zei zij langzaam en in het Fransch: Ik kan u volstrekt niet zeggen wat mevrouw "Wolsky overkomen is Wat haar overkomen is riep Sylvia uit. Wat bedoelt u, mevrouw Nu, er is haar natuurlijk niets over komen, zei mevrouw Wachner nu sussend en in het Engelsch. Ik wil alleen maar zeggen, dat mevrouw Wolsky gisteravond niet bij ons is gekomen, zooals de afspraak was. Wij zijn er opzettelijk voor thuis ge bleven, maar wie er kwamgeen me vrouw Wolsky I Eu ze zou bij u komen theedrinken en dan blijven soupeeren Ja, we hebben dan ook een heelen tijd gewacht. En ik had nog wel gezorgd voor zoo'n lekker soupertjeMaar, helaas, ze kwam niet. Hoe vreemd van hs-ar I Misschien heeft ze telcgraphisch een of andere slechte tijding gekregen Ja, zei mevrouw Wachner snël,« dat denk ik ook. Want vanmorgen ben ik naar het Pension Malfait gegaan, om naar haar te vragen, en daar hoorde ik, dat ze vertrokken was. Daarom was ik nu op weg naar de „Villa du Lac", om te hooren of u er niets van wist. Vertrokken? herhaalde Sylvia ten hoogste verbaasd. Maar 't is onbegrij pelijk, dat Anna Lacville zou hebben ver laten, zonder er mijen ook zonder er ta iets van te zeggen Ze is wat men noemt met de noor derzon vertrokken, zei mevrouw Wachner droogjes. Het is niet heel beleefd van haar. Ze had ons gisteren tenminste een boodschap kunnen zenden. Dan hadden T/e den heelen avond niet zitten wachten met ons lekker soupertje. Ze kan niet weg zijn gegaan zonder het mij te vertellen, herhaalde Sylvia. Zij keek mevrouw Wachner, die er nog steeds vermoeid en opgezet uitzag, strak aan. 't Staat bij mij vast, dat ze dat nooit zou doen. Waarom zou ze ook? Mevrouw Wachner haalde de schouders op. Ze zal wel gauw terugkomen, troostte zij. Ze heeft haar bagage in het Pension Malfait gelaten. Dat doet me denken, dat ze niet voorgoed is vertrokken. Heeft ze haar bagage achtergelaten vroeg Sylvia op een toon van verlichting. O, maar dan komt ze natuurlijk terug. Hoe konden ze aan het Pension Malfait dan denken, dat ze weg is ik bedoel voor goed U weet toch ook, mevrouw, Sylvia zei het fluisterend, want zij wilde niet, dat de koetsier haar zou verstaan dat Anna een paar dagen geleden zooveel geld heeft gewonnen Sylvia wist, dat, zelfs in het idyllische Lacville, menschen, die bijzonder veel ge luk hadden gehad aan de speeltafel, wel eens worden aangerand en bestolen. Ik hOop2 dat haar niets overkomen is. Dat haft? niets overkomen is? Wat bedoelt u? Mevrouw Wachner vroeg het bijna boos. Wie dei>kt daar nu aan? En zij begon zich verwoed m?i het papieren waaiertje, dat zij in de linkerhand hield, koelte toe to wuiven. Wat die winst betreftja, ze Êseft ook veel gewonnen, maar vergent niet, dat j- ze gisteren genoeg tijd beeft gehad om allee J tjreer te verliezenj Maar ze was van plan niet weer te spelen vóór Maandag, zei Sylvia. Het staat bij mij vast, dat ze gisteren niet naar het Casino is gegaan. Jawelze is er wèl geweest. Mijn man heeft haar gezien. Om hoe laat? vroeg Sylvia nieuws gierig. Laat eens zien 't Was natuurlijk nog vroeg, want laat op den middag was u thuis, omdat u haar op de thee verwachtte. Ja, 't was natuurlijk nog tamelijk vroeg. En als ze eenmaal in het Casino isnu, je weet evengoed als ik, dat het geld haar handen dan in- en uitvliegt 1 Maar laten we nu eens aannemen, dat ze haar geld gisteren niet heeft verloren. In dat geval zou mevrouw Wolsky heel ver standig hebben gedaan Lacville te verla ten, en haar geld mee te nemen, om het hier of daar te bewaren te geven. Mevrouw Wachner leunde achterover in de automobiel, en op haar breed, opge ruimd gezicht lag een behaaglijk lachje. Zij genoot volop van het ritje, 't Was heel warm en zij hield niet van wandelen en haar man permitteerde haar hoogst zelden een rijtuig te nemen. Gewoonlijk dwong hij haar, heen en terug te loopen naar het Casino. Mevrouw Wachner berustte hier zeer philosophisch in en nam gretig en met uit gestoken handen de buitenkansjes, haar door heb toeval in den schoot geworpen, aan. En opeens kreeg Sylvia den indruk, dat de ander liever niet meer praatte over Anna Wolsky's overhaast vertrek.. Zii was blijkbaar gen beetje boos over de niet zeét beleefde behandeling en zeker had Anna haar ook een briefje kunnen schrijven om haar bijtijds te laten weten, dat zij niet kon komen soupeeren op den Chalet des Muguets. Dit was het minste, wat zij had kunnen doen. Ik ben er zeker van, dat het Anna's bedoeling niet geweest is, onbeleefd te zijn, verdedigde zij haar vriendin. Ik denk, dat zij u een brief of een boodschap heeft gezonden, die verkeerd bezorgd is. Ja, zoo iets is natuurlijk mogelijk, zei de ander onverschillig. En toen zij het Pension M-1 fait einde lijk in het oog kregen, le^ de mevrouw Wachner haar breede, grove, bloote hand plotseling op Sylvia's met fijn leer bekleed handje. Luister eens, kindlief, zei ze ver trouwelijk, breek je hoofd niet met die mevrouw Wolsky. Geloof me, ze is het niet waard Sylvia zag haar verwonderd aan en op eens begon mevrouw Wachner weer Fransch te praten. Zij dacht aan niets anders dan aan spelen, zei ze. Ja, dat is zoo I Altijd maar spelen, spelen, spelen. Den overigen tijd was zij half in slaap. Zij wachtte eenige oogenblikken en zei toen langzaam en in het EngelschIk voor mij geloof, dat ze naar Aix is. Er werd hier niet grof genoeg gespeeld naar haar zin. En vergeet niet, dat je ook nog ander goede vrienden hier in Lacville hebtik spreek niet alleen van mijn man en mij, maar ook van iemand anders. Zij lachte wel goedhartig, maar ook een beetje plagend. Sylvia ging hier niet op jip. Zij zei bij zichzelf, dat mevrouw Wachner misschien niet kwaad, maar toch wel een beetje on- kiesch, om niet te zeggen grof was. En dat zij zoo over Anna sprak, was werkelijk on aardig. Anna Wolsky was niet zoo'n harts tochtelijk speelster als Frits Wachner. Zij waren nu voor den ingang van het hotel. We moeten in ieder geval naar bin nen gaan en vragen, wanneer zij vertrokken is, en of ze ook heeft gezegd, waarheen ze is gegaan, vond Sylvia. Als je er niets op tegen hebt, blijf ik maar liever hier, in de auto, was het ant woord. Ik ben vanmorgen ook al in het Pension Malfait geweest. Ze zouden ge noeg van mij krijgen. Sylvia was teleurgesteld. Zij had het veel prettiger gevonden als zij de opge wekte persoonlijkheid van mevrouw Wach ner tot steun had gehad bij het doen van haar navragen en onderzoekingen. Want zij had altijd een gevoel, dat het echtpaar Malfait het- haar niet vergaf, dat zij niet bij hen haar intrek had ren omen, terwijl tcch haar vriendin hier logeerde. Mevrouw Malfait zat op haar gewone plaats, namelijk een klein glazen hokje, midden in de hal. Toen zij Sylvia zag aan komen, kreeg haar mager, sluw gezicht een trek van ongeduld, bijna van afkeer. Dag, mevrouw, zei zij bits. U kom® zeker ook vragen naar mevrouw Wolsky- Maar mij dunkt, u moet alles al gehoord hebben van de dame, die daar in de auto zit. Ik kan u niets meer vertellen dan l* haar al verteld heb. (Wordt vervolgd)'

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6