De vingers in het volksbijgeloof. Een auto raot stocht* tweo «rtalea. In de straten van Londen wekt veel opzien een auto, welke, in plaats van vier wielen, •r aleobta twee heeft, welke achter elkaar zijn aangebracht. Voor het evenwicht van den wagen wordt door een gyroecoop gezorgd. Een Balisch gebruik. Men schrijft aan ,,De Loc." van een ge bruik van den Baliër Zoo nu en dan probeert hij den boozo» geesten, in plaats van zo met lekkere boeitjes gunstig voor zich te stemmen, door een listig opgezette mystificatie een loer te draaien en zichzelf en zijn land te vrijwaren tegen de akeligheden, die bedoelde kwaad- gezinde machten om zich heen plegon te zaaien in den vorm van allerlei ziekten on der de menschen en dieren. Zoo was het nog pas kort geleden „Men- jepi" wat zooveel zeggen wil als „verla tenheid" en dien naam dan ook met alle recht verdient. 't Duurde van Vrijdagnacht 12 uur (27 Maart) tot Zondagmorgen 5 uur d. a. v. en gedurende die periode werd er op alle mogelijke manieren door de Balineezen op toegelegd om goden eoi geesten, die over het eiland rondwaren, in den waan te bren gen, dat Bali geen levende nel meer her bergde en het dus verspilling van krachten sou wezen, om over zoo'n onbewoond oord ook nog maar het geringste van hun voor raad narigheden uit te storten, 't Was daar toe, zoolang „Menjepi" duurde, aan alle Baliërs, mannen en vrouwen, groot en klein, eenvoudig streng verboden zich op straat te vertoonen of zelfs ook maar bui tenshuis te komen. Den heelen Zaterdag had gansch Bali huisarrest, en wie het mocht wagen, toch zijn woning maar even te verlaten, werd met een boete van 5 mille gestraft, nu wel geen „mille" in den zin, dien wij ge woonlijk aan dat woord hechten, nd, van f 1000, maar in dien van 1000 képongs, Chi nees c he bronzen muntstukjes met vierkant- gat in het midden, die bij heele rissen aan elkaar geregen worden en waarvan er vijf in waarde gelijk staan met een cent, zoo dat dus de bewuste met 10 pop gelijk stond. Het spreekt wel vanzelf, dat daar voor contröle noodig was, en die werd dan ook uitgeoefend door een aantal, elk uit 2 of 3 Baliërs bestaande patrouilles, die Boeleleng en Singaradje zwijgend door kruisten, om zich er van te overtuigen, dat het huiaarrest-gebod niet overtreden werd. Nu zal men allicht vragen, of dan die rondzwervende controleurs zelf niet mee telden voor heeren-gecsten 1 Weineen, want die lui hadden een zwart jasje aan geschoten, droegen geen hoofddoek en slo pen zorgvuldig langs de kanten van de we gen, zoodat ze geacht konden worden, voor de boven aar dsche machten onzichtbaar te zijn. Of die ongeluzaaiers dus ook aardig in de luren gelegd werden Ook mocht er gedurende den heele „Men- jepi"-tijd nergens rook uit de huizen op- Stijgen, alweer natuurlijk om de verlaten heidsfictie nog te versterkenterwijl er om dezelfde reden in geen enkele inlandsche woning vuur of licht ontstoken mocht wor den. Van etenkoken kon dus geen spra ken zijndaar had men de vorige dagen maar alvast voor moeten zorgen. Aldus geschiedde het, dat Bali door al deze welberaamde listigheden nu weer voor een poosje tegen veeziekten, hondsdolheid, pest en soortgelijke van booze geesten af komstige narigheden gevrijwaard is. Jam mer alleen maar, dat die „Menjepi"-toe stand bezwaarlijk permanent gehandhaafd kan blijven De verdamping op zee- In de huishouding der natuur wordt streng boek gehouden. Inkomsten en uit- 'gaven moeten elkaar dekken, of anders moet nauwkeurig aan te geven zijn, waar lhet ontbrekende blijft of het surplus van- 'daan komt. Het water, dat jaarlijks ver dampt, slaat neer als. damp en regen met betrekkelijk kleine verschillen, veroor zaakt door het tijdelijk vastleggen van •hoeveelheden water in den bodem of elders is het totaal van den neerslag gelijk aaD dat van de verdamping. Doch hoe groot zijn beide? De wetenschap is een nieuwsgierig ac countant, die graag alle cijfers precies wil kennen daar haar eliënt, de mensch, zeer bij de onderneming geïnteresseerd is. Het bepalen van den neerslag op zee is voor alsnog moeilijk uit te voeren. Men wil dat cijfer berekenen, door dat van den neer- slag te land, af te trekken van de bedra gen voor de verdamping op Land en zee te zamen. Het komt er dos op aan te weten, hoe groot het bedrag der verdam ping ia. Bruckner berekende deze verdamping op zee door waarnemingen te doen op meren, liggende op verschillende breedtegraden. Want de zon werkt in de tropen natuur lijk heel wat 6terker dan in de pooizee. Het cijfer, dat hij kreeg, was ruim 3S4.000 kub. K.M., met een waarschijnlijke fout van 10. Lotgens deed later waarnemingen direct op zee, die, vergeleken met de door an deren verkregen uitkomsten, het cijfer 500,000 kub. K.M. opleverden. Daar de vermoedelijke fout hier ook ongeveer 10 pCt. bedraagt, kan men door bemiddeling tusschen beide uitkomsten, het werkelijk bedrag op 450.000 kub. K.M. schatten. Voor de poolzee beschikt men nog niet over gegevens, zoodat men hier geheel op schatting is aangewezen. Daar de verdam ping daar uitteraard zeer gering is, kan de gemaakte fout niet groot zijn. De oorzaak van het verschil tusschen de cijfers van Bruckner en Lütger ligt waarschijnlijk hierin, dat de tweede ook rekening gehou den heeft met de verdamping door den wind, die zeer aanzienlijk is, vooral in de zóne der passaten. Wat men ran walrlscholie maakt. Het vleesch der walvisschen, waaruit in Noorwegen aan boord der walvischvaardera in persketels het grootste gedeelte der olie uitgeperst is, wordt in droogschuren ge bracht en op 300 a 400 gr. C. verhit en gedroogd. Daarop wordt het, naar Offer- dahl in het „Pharmaceutisch Zeitschrift" bericht, tot kleine stukken verbrokkeld en in een pers aan een stierken druk blootge steld, om de zich nog in het vleesch bevin dende olieresten te verwijderen. Van hier uit gaat het nogmaals in eon droogtoestel en eindelijk in den molen, waar het tot een fijn poeder vermalen wordt. Van daar komt het nog warm op het dek von het schip tot afkoeling, wordt daar gezeefd en in zakken gedaan. De beenderen worden met een stoomzaag in kleine stukken gesneden, in droogapparaten gedroogd, gemalen, doorgezeefd en in zakken gedaan Beende- renmeel en vleeschmeel worden dan in be paalde verhouding gemengd en blijken een uitmuntenden mest. op te leveren, die niet meer dan 2 b. 3 pCt. vet. ongeveer 12 pCt. stikstof en 14 a 15 pCt. fosforzuuur bevat. Guano van dit fabrikaat wordt gewoon lijk met 10 tot 12 Mark de 100 K.G. be taald. Uit een walvisch van gemiddelde grootte kan men 40 tot 60 zakken van 100 K.G. bereiden. Nog pas 10 a 16 jaren geleden werd de waivisoholie uitsluitend in looierijen en als toevoegsel aan smeerolie voor grove ma chines gebruikt. Slechts een klein deel van, den voorraad gebruikt man voor de zeep- fabricatde. Toen begon men de olie in glycerine en vetzuren tie splitsen, daar het verbruik van glycerine voor de fabricatie van dynamiet, dat men bij het graven van het Panamakanaal in belangrijke hoeveel heden noodig had, zeer in prijs gestegen was. Toen echter de glycerine-prijzen weer daalden, werden verscheidene fabrieken tot stilstand gebracht en daarmee daalde ook de walvi8cholie in prijs. Nu is men in den laatsteo tfijd weer be gonnen die olie met waterstof te harden. Een fabriek in Noorwegen hardt in 24 uren, 150 ton olie en levert: een walvischvet met een smeltpunt van 40 tot 50 gr. 0. El co- trol ytisch gewonnen waterstof wordt uaarvoor gebruikt, en het aldus verkregen1 vet is zuiver, reuk- en smakeloos en bevat alljUe natuurlijke beEtfinddeelen van. de walvischolie. Het vet wordt hoofdzakelijk' voor de zeepfabricatfie aangewend. Dat de duim van een gehangen dief geluk aanbrengend is, geloofde men eeuwen lang. Herbergiers meenden door het bezit van zulk een duim gasten te kunnen lokken en staken ze zelfs in wijn- of biervat, om daar uit veel winst te too veren. In menige oud heidkundige verzameling ziet men ver» schrompelde duimen, in goud en zilver ge zet. De eigenaren van zulk een dieven duim moesten echter het bezit van zulk een klei nood geheim houden, warrt de zaak gold als goddelooze tooverij. Een andere gewoonte, die de beteeken is van den duim als geluksvinger verraadt, bestond hierin, om bij het gelukweuschoD of het sluiten vaD een koop de duimen' tegen elkander te stooten of contracten te bezegelen choor het afdrukken van den duim. In den duim steekt de kracht van de hand. j de kracht beteekent macht, kracht-, heer schappij. Uit het sprookje van Klein Duimpje blijkt., hoe deze kleinste der broe ders alle ouderen in slimheid overbef. Vele oude spreekwoorden getuigen van deze macht van den duim. Onder den daim heb ben. Hij zet er den duim op, enz. De wijsvinger heette vroeger ook hoog spanner en pannelikker, de middelvinger heet in alle talen zoo. de ring/->e/>r wordt ook goud- of hartvinger geno-mc' Men meende, dat een zenuw va° daar rechtstreek* naar het hart voerde. P»ij de Grieken was hij de zonnegod toegewijd en heette ge neeskracht te bezitten, waarom hij ook de. arts-vintrer werd genoemd. In het Sanskrit heet hij de ongenoemde, omdat hij alle

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 21