Limonades. RIEDEL'S Vragen en Antwoorden. Dit kan èn door het vermogen bij de in komstenbelasting zwaarder to treffen èn ook door verhooging van de successierech ten, waarbij de progressie naar gelang van het bedrag, dat door vererving wordt verkregen, ook kan medewerken om de lasten goed te vcrdeelen. Het zal moeten worden afgewacht, ho« de houding van de vrijzinnigen bij deze verdere belastinghervorming zal zijn. Mo gelijk is het, dat de opbrengst der herzie ne inkomstenbelasting sterk zal meevallen, maar zeker is het, dat dan t-och nog een zeer groot tekort moet worden gedekt. Slechts wie daarbij de groote vermogens en inkomsten durft aanpakken, de er varing heeft het genoegzaam in Engeland geleerd kan de belangrijke sociale her vormingen tot stand brengen, welke de verkiezingen van 1013 dichterbij hebben gebracht. „De Vaderlander", het orgaan van de „Liberale Unie", houdt ook .en nabe schouwing over net progressie-amendement. Het orgaan schrijft o.a. Do vrijzinnig-democraten hadden, zoo- als bekend is, voorgesteld meer uit de In komstenbelasting te halen, zoowel door hoogere heffing, als door het brengen van progressie in de Vermogensbelasting, die nu nog slechts als aanvullingsbelasting zal zijn, of, zooals de Duitschers zeggen, En ganzungssteuer. Bij monde van den heer Marohant, die de verdediging van het amendement op zich genomen had, vernam men, dat de hoofdredenen, die tot de indiening van het amendement hadden geleid, waren lo. Dat van verhooging van indirecte belastingen geen sprake mag zijn, zoo lang zonder bezwaar, in redelijkheid, ver hooging van directe belastingen moge lijk is 2o. dat, wie Staatspensionneering wil, sterk de verantwoordelijkheid moet ge voelen, om te zorgen, dat do daarvoor noodige middelen allereerst zouden wor den gezocht waar de lasten het gemakke lijkst zouden zijn te dragen. M. a. w., wij moeten nu reeds zooveel halen uit de Inkomstenbelasting, dat wij zeker zijn, dat de bierbelasting en de ta baksbelasting daardoor van de baan raken, en wij moeten de Ouderdomsrente geheel uit de directe belastingen betalen. Op zichzelf een denkbeeld, waar wij niet zeer veel voor voelen. Ook wij vin den, dat onder de leu6De directe belas tingen voorop, zeer zeker verstaan moet worden, dat de ouderdomsvoorziening daaruit moet worden betaald. Maar hier uit kon geen kracht geput worden voor het amendement van de vrijzinnig-demo craten. En wel om deze reden, dat de bier en tabaksbelasting door de aanneming daarvan allerminst om hals zouden zijn gebracht. Niemand toch weet op dit oogenblik ook maar eenigszins, hoeveel geld er noodig is. Dat zullen wij eerst kunnen overzien, als de Inkomstenbelas ting in werking is, waarvan de opbrengst mee of tegen zal kunnen vallen, wat we derom afhankelijk is van de vraag, of de economische groei, dien wij thans op elk gebied ontwaren, zal aanhouden. Waarbij ook niet mag worden vergeten, dat, al is de 6alaris-verbetering voor de onderwij zers nog niet in het financieele program van deze Regeering opgenomen, wij er on verbiddelijk aan vast houden, en dat het dus ook daarom niet aangaat, nu reeds te epreken van het overbodig maken van in directe belastingen ons dunkt het even praematuur op dit oogenblik te beweren, dat we ze niet, als dat we ze w e 1 noo dig hebben. De bier- ©n tabaksbelasting kunnen dan ook o.i. de eerlijke begrafenis, die wij haar van harte gunnen, alleen verkrijgen door een Yoorloopig Yerslag, dat aan duidelijk heid niets te wenschen overlaat. IfECJLAitlJCS, 6404 6 h 40 Cents per regel. naM.aMWMi— naar het Casino te gaan. Zij waren beiden in dat gelukkige stadium van zullen wij zeggen vriendschap 1 wanneer een man en een vtouw elkaar nooit genoeg kunnen zienwanneer de tijd stil schijnt te staan wanneer zij geen van beiden in het oog van den ander iets kwaads kunnen zeggen of doenwanneer de liefde reeds aanwezig, maar nog onzichtbaar is en nog niets heeft van den veeleischenden tiran, die zij wel dra worden zal. Paul de Yirieu stelde zijn vertrek naar Parijs uit tot na het middagmaal en eerst toen zij naar haar kamer was gegaan om zich te verkleeden, ging Sylvia aan haar schrijftafel zitten om haar antwoord aan de hertogin d'Eglemont te zenden. Langen tijd bleef zij nadenkend met de pen in de hand zitten. Hoe moest zij Paul de Virieu's zuster noemen 1 Moest zij zeg gen: „Geachte mevrouw?" Of „Geachte mevrouw de hertogin?" Het was feitelijk een kwestie van weinig aanbelang, maar voor Sylvia was ze belangrijk. Zij wilde niet graag zondigen tegen de etikette. Nog zat zij stil en besluiteloos met de pen in de hand, toen er aan de deur werd geklopt. Het kamermeisje bracht haar een briefje; het was. van Paul de Virieu, de eerste regelen, die hij haar ooit geschreven had. „Mevrouw" zoo schreef h{j ,,'t ▼alt me in, dat u mijn zuster misschien graag in het Fransch wilt antwoorden, en daarom veroorloof ik mij de vrijheid u een briefje toe te zenden in den geest, waarin u haar waarschijnlijk zult willen schrij ven. Elk land heeft zijn eigenaardige ge woonten in dit opzicht laat dit een ex- Schoolwct-w ijzlging. Aan de Staatscommissie inzake het On derwijs zal een rapport worden aangebo den van de Yereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeesche Bezittingen in zake haar voorstellen inzake wijziging der wet op het Lager Onderwijs. De voorstellen, die zoowel de overheids school als de vrije scholen raken, zullen op de jaarlijksche vergadering behandeld worden. Voorgesteld wordt in de wet op te ne men Schoolbonden. Daaromtrent wordt o. m. voorgesteldvoor het verstrekken van toelagen van Rijkswege voor opleiding, wachtgelden, kleine scholen en schooltoe zicht handelt het Rijk met schoolbonden, die ten minste 240 onderwijzersplaatsen omvatten. De aansluiting bij een schoolbond is vrij. Het is niet volstrekt noodzakelijk voor eenige of alle deze belangen bij den zelfden schoolbond aan te sluiten. Wat de subsidieering aangaat, voor de subsidieering der opleidingsin richtingen rekent het Rijk met school bon den. F.en schoolbond is voor elk 240-tal onderwijzers-plaatsen, die hij omvat, ge rechtigd tot het hebben van één opleidings inrichting. Yan R ij kskweekscholen en nor maallessen wordt voorgesteld, dat de gemeentelijke kweekscholen door het Rijk overgenomen worden. Den gemeenten wordt niet langer toegestaan, gelden uit te geven voor de opleiding. De Rijksnormaallessen worden opgeheven en vervormd tot dagnor maallessen. Ook wordt voorgesteld inzake wacht gelden, dat aan gesubsidieerde vrije scholen een regeling vastgesteld wordt be treffende wachtgelden aan onderwijzers. Voor kleine scholen wordt, voor gesteld dat aan scholen van 2554 leerlin gen, behalve het hoofd, één onderwijzer verbonden is. Aan scholen van 2554 leer lingen zijn, behalve het hoofd, twee onder wijzers verbonden. Er zijn tevens voorstellen, rakende finan- oieele gelijkstelling inzake schoolbouw, schoolexploitatie en schoolgeldheffing. Wat den schoolbouw aangaat, de gemeentebesturen voorzien in de behoefte aan schoolgebouwen, nifet alleen voor de openbare, maar ook voor de vrije scholen. Wat do vrije scholen a-angaat, het. gemeen tebestuur kan ook volstaan met het ver schaffen van het stichtingskapitaal of het toestaan van een jaarlijksch subsidie ter voorziening in de kosten van schoollokali- teit. Voor de exploitatie der vrije- en der overheidsschool keert het Rijk voor beide soort scholen gelijke subsidie uit. Van de schoolgeldheffing wordt gezegd, dat op lagere vrije- en overheids- scholen schoolgeld geheven wordt, behalve, wat de lagere scholen betreft, van onver- mogenden. Er is ten opzichte van het b ij zonder onderwijs eigen schooltoezicht. De bijzon dere schoolopzieners zijn ambtenaren van den Schoolbond. Zij worden door dezen be noemd en ontslagen. Beide, benoeming en ontslag, behoeven de goedkeuring van den Minister. Voorstellen worden gedaan inzake de organisatie der overheids school. Bij financieele gelijkstelling van de vrije- met de overheidsschool, zijn de scholen, waarin van overheidswege onder wijs gegeven wordt: a. gemengde scholen, b. gelijkgezinde scholen. Voor degemengdesoholen wordt voorgesteld, dat tot de vakken, welke het onderwijs op deze scholen omvat, ook de Bijbelsche geschiedenis kan behooren. Indien onderwijs in dit leervak gegeven wordt, worden de kinderen, wier ouders of verzorgers hiertoe schriftelijk aan het hoofd der school den wensch te kennen geven, van de bijwoning van dit onderwijs vrijgesteld. Onderwijzers, die verklaren tegen het geven van onderwijs in bovengenoemd leer vak bezwaar te hebben, worden van de ver plichting tot het geven van onderwijs in dit leervak ontheven. In dit geval wordt zorg gedragen, dat op andere wijze in het geven van onderwijs in dit leervak wordt voorzien. cuue zijn voor mijn oogenschijnlijke vrij postigheid". En toen volgde er een keurig gesteld, net briefje, dat Sylvia kopieerde, terwijl zij misschien meer dankbaarheid jegens hem voelde, dan wanneer hij haar een veel groo teren dienst had bewezen. XII. Eenige uren later namen Sylvia en Paul voor de deur van het Casino afscheid van elkaar. Terwijl hij haar goedendag zei, hield hij haar hand langer vast dan ge woonlijk. Toen liet hij ze weer los, nam zijn hoed af en liep haastig weg in de rich ting van het station. Sylvia stond in de schaduw en keek hem na tot een bocht van den weg hem aan haar oog onttrok. Zij was getroffen, zij was werkelijk tot in 't diepst van haar ziel ontroerd. Zij wist evengoed alsof hij het haar ronduit had ge zegd, waarom Paul de Virieu dien avond niet, zooal8 gewoonlijk, zijn geluk aan de speeltafel ging beproeven. Hij had Lacville verlaten en alles zoo geregeld, dat hij haar den volgenden morgen in Parijs zou ont moeten. Dat had hij gedaan, opdat hun na men niet samen zouden worden genoemd iets, wat zeker gebeurd zou zijn als zij den volgenden morgen met elkaar naar Pa rijs waren vertrokken door Polperro en door de goedhartige, maar niet zoor fijn voelende Wachners. Toen Sylvia zioh omkeerde en langzaam en als in een droom naar het Oasino terug wandelde, werd zij plotseling vrij onzacht op den schouder geklopt. Zij keek snél omtoen lachte zij. Het was mevrouw Waohnor.. Wat de gelijksgezinden-scholen aangaat, zou de bepaling geldenIndien ten behoe ve van minstens 41 leerplichtige kinderen door de betrokken ouders of voogden daar toe gezamenlijk een aanvrage is ingediend, is de gemeente (resp. de gemeenten) ver plicht een gelijkgezinden-school te stich ten. Voor iedere gelijkgezinden-school wordt een schoolcommissie gekozen, aan welke het bestuur der school opgedragen wordt. Kiesgerechtigden voor deze schoolcommis sie zijn de hoofden van gezinnen, waartoe de op de betrokken school ingeschreven leerlingen behooren, die tot het kiezen van leden van den Raad der gemeente, door welke de school gesticht en beheerd wordt, bevoegd zijn en die instemmen met den grondslag der betrokken school. KUNST, LETTEREN, ENZ. Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel". De Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", zendt eenige mededeeligen om trent haar repertoire voor het seizoen- 1914-1915. Louis Bouwmeester zal in 'fc komende seizoen optreden in Shakespeare's „De Koopman van Venetië" en „Richarcl 1 welke stukkon met nieuwe aankleeding en miae-en-scène ten tooneele worden gebracht Met z'n zuster, mevrouw Theo Mann-Bouw- meester zal hij aa. optreden in „Voerman Henschel" van Hauptmann, „Madame Sans-Gêne" van Sardou, „Narcis" van Brachvogel, terwijl beiden ook zullen op treden in het „Snijder Wibbel", van Hans Müller-Schlösser. In Jeanne Doré", het nieuwe stuk van Tristan Bernard, waarin Sarah Bernhardt dit voorjaar in Parijs zulk een succes be haalde, zal verder mevrouw Mann-Bouw- meester gelegenheid gegeven worden een tragische moeder-rol t-e creëeren. Nog staan op het repertoire de volgende werken..Pygmalion" van Bernard Shaw, ..Geveinsde Confidenties", van Marivaux, Scnirin en Gertraude" van Ernst Hardt, en als nieuw oorspronkelijk Hollandsch blijspel „Wijzen en Dwazen" van Bon Ima, terwijl verder hr>t in het vorig seizoen beloofde tooneelsppl ..Irene's Huwelijk" van Antho ny P. Wharton zal worden opgevoerd. Het tooneel gezelschap van de Vereeni ging zal in het komend speelseizoen als volgt zün samen geste VT- RegisseursJan C. de Vos en Hermann Schwab. Spelende: de dames ^heo Mann-Bouw- meester, E Holtrop-v. Gelder. Rika Hop- per, Chrictien Poolman. G. de Vos-Roolrnan, Emma Morel, G. Lohn-BraoheTisieJc. L. van X nrlaa.r-v. Dam W. Schwab-Weiman, Mientia FHnc. Sonhio Carelsen, P. v. Nieuwland-ÏJe Koning, A. Fuchs J Fer- nantsen-Coerd^ <Je heemn Louis P>miw- mee^tter, Jan O. de Vos, H. Schwab Eo v. Dijk, Louis Oimhoro- Jn-cques Reule C. van KercVhr>vnn Jr.. Ev T<~-ho. G O. v. Schoon hoven. Maurice Mannier. H Harms, J. de Jong R van der FRst, J O. Ferns^f^en, Ch. Laurehtins. Julius Bronger9, Aïhert van Dailsnjn, Foltert Kramer, Jan C. de Vos Jr. DécoratEeverzorpingCato Neeb. „HolIantHa-DrukkerlJ". Geen week gaat er voorbij, of de „Hollan- dia-Drukkerij" te Baarn verschijnt met nieuwe uitgaven. Behalve dat nu in de se rie „Levensvragen" van de hand van dr. W. J. Aalders verschenen is „De waarde der mystiek voor ons geloofsleven," zijn er thans ook twee groote werken van do pers gekomen Het een is getiteld „Mannenleed, Oorzaken en Genezing" Hierin schrijft dr. G. Riedlin, practiseerend arte te Frei burg, over het behoud der mannelijke kracht. De beste aanbeveling voor dit boek is ongetwijfeld, wat de arts Oskar Mummel schrijft„Men zou wenschen, dat ieder jong echtpaar zich dit boek mocht aanschaf fen als eerste stuk in hun huishouding". Met deze woorden is meteen duidelijk en klaar de strekking aangegeven. Dezelfde dokter Riedlin schrijft over „Grondoorzaken der ziekten en de ware ge neesmiddelen". Dit zeer omvangrijk werk, dat, zooals de schrijver zelf reeds aangeeft, geschreven ia voor artsen en ontwikkelde leeken, is gebaseerd op de nieuwe atoom leer. Waarom ben je niet eer gekomen? vroeg zij. Mevrouw Wolsky brengt zoo'n opschudding teweegKom meegauw gauw. En zij duwde de gedweeë Sylvia bijna voort naar de Club. Ik ben op zettelijk hier gekomen om je te zoeken, vervolgde mevrouw Waehner buiten adem. Wat was er gaande? Mevrouw Wachners opwinding werkte aanstekelijk op Sylvia. Toen zij de speelzaal binnentrad, zag zij, dat een groote menigte zich om de bacca- rat-tafel had verzameld. Er is een troepje jongelui uit Parijs aangekomen, dat kolossale sommen inzet fluisterde mevrouw Waehner tot Sylvia. Het had verschrikkelijk kunnen zijn. Maar het is juist een groot geluk voor mevrouw Wol sky. Sylvia begreep baar nog niet. Zij gingen naar de tafel en toen zag Syl via met verwondering en ook met een eigen aardig gevoel van schrik, dat Anna de bank hield. Het was voor het eerst, dat zij een dame op de plaats van den bankhouder zag. Een dik pak bankbiljetten, waarop ver scheiden stapels goudstukken symmetrisch verdeeld waren, lag voor Anna, die wat gewoonlijk het geval was als zij werkelijk opgewonden was zeer bleek zag en wier oogen koortsachtig schitterden. Er werd veel hooger gespeeld dan ge woonlijk. Dit moest worden toegeschreven aan het feit, dat er aan hot eene gedeelte van de tafel een groepje van jongelui stond, allen in rok. Zij praatten en lachten luid, terwijl zij hun geld op de groene ta fel wierpcD, en schenen er pleizier in te hebben, dat zij het middelpunt van alle blikken waren. Vraag: Wo hebben eenige besscboo- men waaraan veel vruchten. Sedert enke le dagen zijn daarin kleine groene rupsen gekomen, die ze met razende snelheid kaal vreten, voornamelijk aan kruisbessen blijft geen blaadje. Wat kunnen wij daartegen doen Antwoord: De kleine groene rupsen op de bladeren van uw bessestruiken zijn do larven van den aalbesspanner. Dit zijn bijzonder schadelijke insecten die men niet gemakkelijk onder de knie krijgt Daar het bij u slechts over een paar struiken gaat, kunt gij de bestrijding als volgt toepassen Verhit water tot een temperatuur van 50 gr. Celsius giet dit in een ondiepe schaal of sohotel en doopt daarin de bebladerde scheutjes uwer struiken. Gij zult t-elkens kokend water moeten bijvoegen en met een thermometer u 6teeds moeten overtuigen, dat het water niet warmer maar ook niet minder warm is, want warmer water schaadt de planten en om een lagere tem peratuur geven de larven niet veel. Ook kunt gij besproeien met warm wa ter van die temperatuur doch moet het daoi warmer nemen bijv. 55 gr. omdat het in den gieter en in de buitenlucht snel af koelt. Doopen der scheuten afzonderlijk is echter veel beter en werkt veel intensi- ver. Het spreekt vanzelf dat er verscheidene insecticiden bestaan, die gij zoudt kunnen, aanwenden, zooals X.L. All, een emulsio van zeep en spiritus, carbolineum en ver scheidene insectendoodendo middelen die in den handel zijn, doch geen is zoo goed koop en praktisch als warm water, terwijl ieder dit steeds bij de hand heeft. Daar de vlinder eitjes legt aan de onder zijde van de bladeren in den herfst moet gij het afgevalten blad opzamelen en ver branden. Vraag: Gaan de adsp.-vaandrigs van de depot comp. van het 4de reg. inf dezen zomer Daar Breda of blijven zy in Leiden in garnizoen Antwoord: Nog niet bekend, doch ver moedelijk blijven zy in Leiden. Vraag: \V(j z»jn met'ons 7 broers. Mijn oudste broer is als vry williger in disnst ge gaan by de marine. De daaropvolgende is 18 jaar. Moet by nu dienen, of ls hy vrij? Antwoord: De daarop volgende broer is vry. Vraag: Hoe kan men het weer uit een spiegel krygen zonder het glas te beachadigeu Antwoord: Om weer uit een spiegel te halen, strooit men op het plas zeer fijne lym en wryf deze met een wollen lap af. Vraag: Gaarne wil Ie ik van u weten, of er voor oen jongen van 14 jaar, gelegen heid bestast, om tot telefonist opgo'eid te worden? Moet men daar moderne talen voor kennen? Waar kan men dat lëoron en wat zyn de kosiou? Antwoord: Aan de Rykstolefoon wor den alleen vrouwelijke telefonis en aangeno men, voor stadsie efonon alleen voor den nachtdienst manneiyke en daarvoor worden bobooriyk ontwikkelde mannen genomen. Een bepaalde opleiding is daar niet voor noodig. U zult voor de telegrafie moeten worden opgeleid. Spreek daar maar eens over met uw onderwyzer. Daarvoor komt nogal iets kyken. Vraag: Bestaat tegenwoordig dö vrij metselarij nog? Wat Leeft deze vereeni ging ten doel? Antwoord: Zeker bestaat bet ge nootschap van Vrijmetselaren nog. Het is over de gelieele aarde verspreid. Ook in Leiden bestaat een loge of afdcelin^. In het algemeen stelt het zich ten doel ae zedelijke ontwikkeling en beschaving van het mcnschdom. Naar aanleiding van oen critïek op het genootschap door den Leidschen hoogleeraar Bolland zijn in den laatsten tijd verschillende geschrift- jes over de vrijmetselarij verschenen. Vraag: Zou u mij ook inlichting kun nen geven, waar ik mij moet vervoegen om aan de Holland-Amerika-lijn te Ko men? Antwoord: Vervoeg u aan het Aan- monsterburcau voor schepelingen der Holland-Amerika-lijn, Wilhelminakado Rotterdam. Eén van hen had, toen ik naar be- j neden ging om je te zoeken, al vier duizend gulden verloren, fluisterde mevrouw Wach- i ner gejaagd. Kijk, ze verliezen nog al tijd. Mevrouw Wolsky heeft verbazend veel geluk vanavondIk heb Vriend Frits verboden te spelen. Niemand kan tegen haar op. Zij doet niets dan geld naar zich toe schuiven. Als Frits wil, kan hij wel naar de benedenzaal gaan en daar spelen. Maar vóór hij dit deed bleef Vriend Frits nog een poos in de speelzaal dralen en volgde Anna Wolsky's zeldzaam gelukkig spel mot een zoo begeorige cn jaloersche uitdrukking in de oogen, dat in heele ge zicht op dat oogenblik sterk aan een roof- dierenphysionomie herinnerde. Sylvia ging nu op een plaat-s Laan, waar zij Anna in het gelaat kon zien. Voor iemand, die haar niet kende, moest Anna Wolsky bijna onverschillig lijkenmaar op iedere wang had zij een donkexroode plek en de hand, waarmee zij het. geld naar zich toe schoof, beefde. Weer hoorde men de woorden: „Faites vos jeux", meissieurs, mosdames". En daar na: „Le jeu est fait! Rien ne va plus!" Opeens keerden de kansen voor Anna. Zij zag op en ontmoette Sylvia's blik, die op haar gericht was. En de beweging, die zij nu maakte, deed vermoeden, dat zij wenschte, dat haar vriendin heen zou gaan. Sylvia glipte weg en liep ongemerkt om de tafel heen. Toen ging zij achter Anna staan en weer diendo haar het geluk, en werden de stapels goudstukken en bank biljetten der bankhoud8ter hoe langer hoe hooger. Vraag: Zou u mij s.v.p. ook kuni^ zeggen of hier in Nederland ook school beslaat, waar men kosteloos op. geleid kan worden voor stuurmansloer| ling bij de zeevaart? Antwoord: Kostelooze inrichtingen zijn er niet, alleen worden aan de Kweek school voor Zeevaart te Amsterdam bij voorkomende gelegenheden een of meer adspiranten geplaatst, waartoe dan wor. den verkozen zij, die brj het vergelijkeer! examen het best hebben voldaan. De cursus voor stuurlieden aan de Zee vaartschool te Rotterdam, waartoe al leen worden toegelaten bevaren jonge] den en die een geregelden cursus aan een Zeevaartschool hebben doorloopen kost f4 per maand. Voor de scholen te Terschelling, Gro- ningen, Delfzijl en Den Helder is het schoolgeld nog lager. Vraag: Zijn watervlekken uit een ge. Ien cocoslooper te verwijderen? Antwoor dNeem een spijslepel keu. kenzout en een theelepel ainmoniakzout, los dit in een glas water op en bevochtig daarmede de vlekken. De bewerking her, halen, toldat de vlekken weg zijn" Vraag: Zou u mij ook kunnen zeg. gen, wanneer de lichting 1910 van het 4de regiment Infanterie op moot kom<m en hoelang? Antwoord: Van 4 tot 29 Seplerm ber a.s. Vraag: Ik ben smid en winkelier, mag ik werk, dat door mij gemaakt is, 's avonds na 9 uur afgeven in mijn win- kei, als de persoon het komt halen? Antwoord: Neen, U mag het werk echter wel thuisbezorgen en dat hoort im mers ook zoo. Daarmedo trekt u klanten.; Vraag: Naar aanleiding van een dis cussie, zou ik u willen vragen of negers blank of zwart geboren woorden; of er onder raszuivere negers ook voorkomen met een blanke huidskleur, dus pigment loos (albino's)? Antwoord: Neen, blanke negera worden .er niet eeboren, evenmin als zwarte blanken. Wel kan de kleur eenigs zins variëeren. Vraag: Als iemand na 9 uur een re- kening komt betalen, mag ik dien peis soon dan in den winkel laten wachten, tot ik haar voldaan heb, of moe>t ik hem wegsturen met de boodschapik mag nu het geld niet aannemen, al kan ik het zoo goed gebruiken? Antwoord: In den winkel mag u hem niet ontvangen, om het geld aan te nemen, en de rekening te quiteeren, maar dit sluit nog niot in, dat ge hem moet wegsturen. U zult toch wel meerdere ver trekken hebben. Daar kunt u den be taler ontvangen. Vooral als u het geld goed kunt gebruiken, zult u het er toch wel voor "over hebben uw kantoor, spreekkamer, ja zelfs uw salon er evea voor te gebruiken. Vraag: Op de Turfmarkt wordt, zeer toe ongerief der bewoners, voor vier maanden een poffertjeskraam geplaatst.; De winkeliers, b.v. bakker en slager,- die daar wonen, moeten des avonds tel 9 uur sluiten. Mag nu na 9 uur de pofi fertjeskraam nog geopend zijn? Antwoord: De inrichting staat ge lijk met een lunchroom en mag dus na negen uur geopend blijven, doch alleen slechts voor verkoop Jer plaatse. Aan den voorbiigaanden man mag niet won den verkocht. Vraag: Moet men toegaDg verleensn aan personen, belast mot de conti óle op mataa en gewichten, in een fabriek, niet voor publiek toögankeiyir, waar slechts voor den groot handel gewerkt wordt, en gewichten alléóï voor eigon eontröle aanwezig zyn? Antwoord: Ja. Men schryft ons: Naar aanleiding van een vraag in uw Blad, eenige dagen geleden, over kriebelhoest, kan ik u melden, dat ik het moest baat had bl! mijn kind met 's avonds een natie (lauwe) doek van batist en daarna nog een zakdo-A er om, met bandjes vastgemaakt, om den hals te doen (Prieenitz-verband). En 's morgens warme melk met ^at Emserzout te latc-a drinken op de nuchtere maag. Na eenigen tyd wai het kind don hoest kwyt. Dit is deze maand voor 't eorst, dafc een dame de bank houdt, hoorde Sylvia j iemand zeggen. I Ja, en 'fc is de interessantste bank en het hoogste spel, dat we in die maand heb ben gehadwas heb antwoord. Eindelijk schoof Anna haar stoel achter uit en stond op. Een der jongelui, die een groote som had verloren, trad op Anna toe en zei lachend Ik hoop, dat u nog niet weggaat, me vrouw. Ik wil de bank nu lauden. En u zult me toch zeker wel in de gelegenheid willen stellen revanche te nemen. Anna lachte. Zeker, antwoordde zij. Ik ga nog een poos door met spelen. Hij nam de,door haar verlaten plaats m en de menigte verdeelde zich nu over de andere tafeltjes. Vriend Frits sloop de trap af, maar zijn vrouw bleef in de Club en bij Sylvia. Spoedig echter stond er weer een even dichte drom van menschen om de tafel als te voren. Anna won weer. Als back- houdster had zij gewonnen, nu won zij ak gewoon speler, en allen, die om haar heen stonden, gingen met haar mee, en met de beste resultaten voor hen zelf. Het geheele tooneel deed Sylvia denken aan haar eersten avond in het Casino. was slechts drie weken geleden, en toch." wat was er in dien tijd veel gebeurd (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2