N®. 16627 Maandag; XX Mei, A°. 1914. <Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van r2jon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Uit de Omstreken. PRIJS 1>.JK ADYERTENTIEN: Vaa 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fO.VIk. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine ad verten tiën van 30 woorden 40 Gents contantelk 1 woorden meer 10 Gents. Voor liet incasseeren wordt/" 0.05 berekend. Usnta PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. i 0.10. Franco per post1,65. It. J. VV. Rudolph, t Ka een zoer langdurig en ernstig lijden te Amersfoort, waar hij de laatste weken lerd verpleegd, overleden ds, R. J. W. ludolph, oud-predikant bij de Gereformeer- Kerk alhier. Roelof Jan Willem Rudolph werd 20 lept. 1862 te Eist geboren en bereikte dus «a leeftijd van bijna 52 jaar. i het gewoon lager, en voorbereidend oog er onderwijs te hebben genoten, werd ij ingeschreven als student in de theologie an de Vrije Universiteit te Amsterdam, raar hij weldra een van dr. Kuyper's beste meest geliefde leerlingen was. Behalve j}ë theologie trok de rechtsgeleerdheid hem ton, zoodat hij zich ook met juridische tudièn onledig hield. In 1837, op 25-ja-i jgen leeftijd dus, werd hij toegelaten tot jen Heiligen dienst en aanvaardde 13 Sep- einbcr van dat jaar het predikambt in de remeente Heinenoord, welke gemeente hij lechts twee jaar diende. Er ging van dien ongen, vurigen evangelieprediker, man des words bij uitnemendheid, een groote roep pt en hij werd naar Leiden beroepen, waar ij v an 1890 onafgebroken werkzaam bleef, ötdat hij werd benoemd tot directeur van iet nieuw opgericht Gereformeerd Eliza- je sgesticht ter verpleging van arme, ver vaal loosde kinderen te Amersfoort,- welke fetrekking hij echter niet heeft mogen bc- deeden, doordat 'n ernstig keellijden Rem aan het ziekbed, dat bij niet weder heeft togen, verlaten, kluisterde. Voor hem werd heil gezocht in Heidel- >erg, maar de vneeselijke kanker had hem •eeds zoo aangetast, dat zelfs herhaal- le operaties niet meer genezing konden irengen en de wreede kwaal zjjn overigens prachtig gestel ten slotte geheel ondermijo- lc. Na een vreeselijk, doch geduldig lijden, faf de dood uitkomst. Het meest werkzame leven van ds. R. rak dus-in den tijd dat hij in onze gemeente irbeidde. Ieder, ook wie niet tot de Gereformeerde lemcente behoort, kent fis. Rudolph. Hij cv.oog zich op velerlei gebied Des Zon- lags had hij volle kerken, want hij was een eer geliefd prediker; in de week gaf hij benig urn- catechetisch onderwijs en hij jas bc-mind bij zijn talrijke leerlingen. Maar [ben zag hem ook veel door Leiden's stra- jen wandelen, de forsche, recht opgaande jflgmir, die voor ieder een vriendelijk woord j)ver had. Dan was hij op huisbezoek bij pjn gemeentenaren om er te brengen troost ten bemoediging en ook vermaning als het faoodig was. Maar men zag hem ook in politieke Vergaderingen de anti-re vol utionnaire be- [inselen verdedigend tegen ieder, die deze «streed, vooral tegen de sociaal-dcmocra- [er: Hij had veel studie van het socialisme gemaakt en dat leidde hem er toe die leer, hij verderfelijk achtte, te bestrijden en paar tegenover te stellen het Evangelie. Zoo hebben wij hem gezien in de over volle Stadsgehoorzaal in openbaar debat Jbet den sociaal-democraat Frank van der Poes en later met de Christen-socialiste |Enka (mej. v. d. Vlies). Ook in politieke vergaderingen, ter ver- BcdiÉ nng- der anti-revolutionnairre beginse-, jen, trad hij veelvuldig op en was hij ge-' |puchi door den tegenstander. Hij wond er geen doekjes om en als hjj in vuur geraakte, liet hij zich wei eens ccsi Nrd woord, een prikkelende uitspraak ont- pllep, die later tegen hem werd uitge-i BPeeld. i Me t dan eens werd hij candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, waar hij voor zijn partij uitnemend 'OP zijn plaats zou zijn geweest. Zijn eerlijk PP openhartig optreden, waardoor hij zich Nn de tegenstanders bloot gaf, is misschien NI een der voornaamste oorzaken, dat hij Jmimer als zoodanig is verkozen gewor pen. De vurige prediker, de strenge leermees ter, de vinnige propagandist en partijman Ns bovendien een voorbeeldig echtgenoot N naast zijn zachtmoedige vrouw, die lief feb leed met hem heeft gedeeld, tot aan het Pode toe, was hij ook de weldoener, de hoost er der armen en kleinen. En dit is -de tedrn geweest, dat op hem de keuze viel Voor f|c benoeming van directeur van een jKesLicht. waarin hij zich uitsluitend aan de gee-lelijke zorg van arme kinderen had Kunnen wijden en waar hij ook weder uit- fakend op zijn post zou zijn geweest, zoo- Pb hij dit overal was, waar hij tot arbeiden ;^Crd geroepen, omdat hij een man was i teel een hart, met een karakter en met javen. I fcroot 'cl- 1 wcem.ot(l zal hij." nu hij in 'de kracht vh ve.ns is weggenomen, door talloofs Vif-Hi'1' hem' in zijn veelzijdige werken (- hen gekend,- worden nagestaard. Maar 'o.len niet treuren als dezulken,- !die 11 hoop hebb'en. 'plv ^u^°iph 55 al te Leiden op do begraaf- aa'i de Qroenesteeg ter aarde wor- aen besteld. Vacanlic-lccrgangeii voor Vlamingen en Zuid-Afrikaners. Met grooto welwillendheid hebben ver- echillende hoogleearen enz. zich reeds bereid verklaard de leergangen te steunen en col leges te geven. Zoo b. v. prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar in het Volken recht, mr. A. S. Oppenheim, lector in het Handelsrecht en Burgerlijk procesrecht, prof. dr. W. Martin, buitengewoon hoog leeraar in de Kunstgeschiedenis, prof. dr. J. Verdam, hoogleeraar in het Nederlandsch, prof. dr. E. F. van de Sande Bakhuyzen, buitengewoon hoogleeraar in de spherische en praktische astronomie, dr. H. A. Lorentz, buitengewoon hoogleeraar in do Wis- en Natuurkunde, dr. J. A. Vollgraff, privaat docent in de Geschiedenis der Natuur- en Wiskunde. Gymn.- cn Scliermvcrcen. „Excelsior". Zaterdagavond werd in de „Graan- beurs" de 14de uitvoering van de Leidsche Gymnastiek- en Schermvereeniging „Ex celsior" gegeven. De opkomst was in den aanvang niet groot, maar langzamerhand werd tijdens de uitvoering de zaal goed bezet. Na eenige vroolijke muzieknummers ver schenen de werkende leden van „Excel sior" op het podium. Kranige, kloeke ke rels, aan wie 't te zien was, dat gym nastiek de spier en ten goede komt Do voorzitter, de heer M. Galjaard, trad in hun midden en riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Bovenal de eere voorzitter. Nu do gemeente voor het ge bruik van het lokaal als vereischto had gesteld, dat een gediplomeerd gymnast de lessen zou geven, had de vereeniging in den heer Nievaart een goeden leidor ge vonden. De heer Galjaard wees er nog op, dat de vereeniging best nog een aantal dona teurs kon gebruiken. Een opwekking, die ten gevolge had, dat in de pauze de lijst der donateurs langer werd. Dank werd gebracht aan de dames en heeren, die bereid waren met voordrachten den avond op te luisteren, cn bovenal aan den heer Backer. Aan den hospus der „Graanbeurs" had „Excelsior" veel te danken en men had gemeend, die dank baarheid te uiten door hem het lidmaat schap van verdienste aan te bieden. Den heer Backer, die op 't podium was genoodigd, werden toen de versierselen aan zijn nieuwe waardigheid verbonden, op de jas gespeld. Deze dankte toen met eenige woorden, gewaagde van de sym pathie, die lnj met het ernstig willende „Excelsior" gevoelt en hoopte, dat de vereeniging steeds in bloei en groei mag toenemen. De voorzitter maakte daarna nog even melding van het laatste succes, op den geboortedag van prinses Juliana behaald en daarop kon het turnen een aanvang ne men. Tot ons genoegen bemerkten we, dat de korte pofbroek en de lange sjerpen afge schaft- zijn. Die hinderlijke dingen kunnen nu de „Excelsior"-mannen niet meer kwellen. Er werd bijzonder goed geturnd. Reeds direct bij de brug kreeg men de gunstig ste indrukken. De moeilijke oefeningen werden met groote kalmte en zekerheid uitgevoerd. Zoo was 't bij ringen on even eens bij rek. In den heer Nievaart heeft de vereeniging een uitnemende leider ge vonden, dio naast goed werken van stipt heid en correctheid houdt. Bij de vrije oefeningen was het vijftal gymnasten niet steeds homogeen, daar wa ren er wel, die eens een foutje maakten. Wel jammer, want de gekozen oefeningen waren heel mooi. Yoor schermen heeft de heer Ivettenis do leiding. Hoe goed deze voor zijn taak berekend is, bleek uit het extra-nummer, een colonne voor langen stok. Do voordrachten amuseerden de aanwe zigen niet weinig. De voorzitter bracht den dank van „Excelsior" tot uiting door de dames een bouquet aan te bieden. Vroeg geworden is het stellig niet, want na het afwerken van het programma volg de bal en te oordeelen naar het groot aan tal jongelui, zal hiervoor zeer veel belang stelling hebben bestaan. De Bouw vereeniging „De Goede Wo ning" is toegelaten als ver. uitsluitend ter verbetering der volkshuisvesting werk zaam. Bij Kon. Besl. is den hoogleeraar bij de Rijksuniversiteit alhier, dr. G. Kalff, opgedragen, do Regeering te vertegen woordigen op het in 1914 te Haarlem te houden XXXIIIste Nederlandscho taai en letterkundig congres. In de oommisie tot het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger- onderwijswet (toelating universiteit) zijn o. m. benoemd de heer A. L. van Beeck en dr. J. 8. G. Gleuns, beiden leoraar aan het gymnasium alhier. „Litleris Sacrum", De Leidsche toon eel vereen jging „Litte- ris Sacrum" heeft een. gevoelig verlies gele den. Bij haar uitvoering van j.l. Zaterdag avond in den Schouwburg is dat in do prac- tijk nog wel niet gebleken, maar wei is toen de zwaarte van het verlies beseft. De heer Laterveer, sedert jaren een der steunpilaren der Vereeniging, heeft dien avond yoor het laatst als werkend lid krach tig bijgedragen tot het wederom behaalde succes. Hij werd nu gehuldigd, direct na de pau ze, namens bestuur en werkende leden, bij monde van den heer Binnendijk. Gehuldigd naar verdienste, met de aanbieding van het eere-lidmaatschap van „L. S." en van het diploma daarvan met een krans" èn met nog een geschenkeen boekenkast. En in de toespraak, waarmede de aanbieding van een en ander gepaard ging, werd o. i. zeer terecht gewezen op alles, wat Laterveer voor „L. S." was geweest en had gedaan; werd er bij stilgestaan hoe hij had geleid, hoe hij was voorgegaan, waarvoor velen, zij het dan ook niet allen, hem dankbaar wa ren geweest werd niet vergeten hoe hij krachtig had meegeholpen tot het behalen van lauweren door de Vereeniging. Voor dat vele werd hij nu gehuldigd, voor dat alles werd hem nu dank gezegd. Maar er werd hem ook iets gevraagd ditof hij in de toekomst nog wel eens zou willen medewerken, nog eens weer een rol zou willen vervullen, als „L. S." daartoe bij hem zou aankloppen. De heer Laterveer antwoordde. Het scheiden viel hem zwaar. Hij was verrast, getroffen door deze hulde. En ook hij sprak woorden van dank, voor de hulde en voor de medewerking van die leden, met wie hij samenwerkte tot eer van „L. S", die het hem mogelijk hadden gemaakt te zijn voor de Vereeniging wat bij er voor ge weest is. Van groote béteekenis'-ïxi.or „L. S." oordcelen wij zijn belofte, dakzijn wo nen in Den Haag, de reden van zijn bedan ken als werkend lid, hem niet weerhouden zal nog wel eens hier voor het voetlicht t-e komen, als „L. S." hem daartoe den wensch te kennen zal geven. Men zal het ons niet euvel duiden, dat wij van dit- inderdaad grooto gebeuren da delijk melding hebben gemaakt, en eerst nu komen tot de uitvoering zelve. Gehc-cl zooals bij alle andere dilettanten- vereenigingen begon ook ,,L. S." niet pre cies op tijd, maar wel een groot kwartier later. Een voordeel daarvan is, dat te-laat komers geen stoornis tewoegbrengen, en gelukkig werd het wachten thans veraan genaamd door goede muziek. Opgevoerd werd „Candida" van Shaw, mysterie in drie bedrijven een hoogst ern stig stuk, spelend ten huize van een be gaafd Londensch predikant, die opgaat in zijn beroep, zich geheel wijdt aan zijn ambts- en ook nog aan andere plichten een man, wiens tijd druk bezet is, al heeft liij te zijner beschikking een hulpprediker en een typist e-stenogr af e. Een predikant met een schoonvader, die hem niet ver staat en die door den predikant allesbehal ve wordt geacht of vertrouwd. Een predi kant, die zich heeft erbarmd over een jon geling van goeden huize met zeer vreemde begrippen en van dichterlijken aanleg, welk 'jongmenscli weldra een teedere liefde op vat voor dominees vrouw, zich daardoor plaatst tussohen de beide helften van het paar, maar ten slotte het huis verlaat, af gewezen door haar in tegenwoordigheid van den predikant. Een predicant met een ga de, die blijkt te zijn een zeer verstandige vrouw, die hom op een hoogst moeilijk oogenblik, het pijnlijkste zeker van zijn hu welijksleven, uitredt in den waren cn hoog ste n zin van het woord die toont hem lief te hebben en te kennen, geheel en al, zooals zij ook kent, door en door, zijn bescherme ling, kent beider levensbehoeften, hun kracht, hun zwakheid. Dit om eenigszins te typeeren de zes per sonen in dit mysterie van Shaw. Want aan den verderen inhoud kunnen wij hier niet raken. En thans do vraag hoe die zeer verschei den personen door dezo dilettanten zijn uitgebeeld. Allereerst dan die predikant, James Ma yor Mor ell. Zou er een dilettant in Leiden zijn, die zijn rol beter zou kunnen vertol ken dan degeen. wien nu die taak was op gedragen Wij golooven het niet. Vooral in de der- do acte was zijn spel, als hij ten prooi is aan woede, vertwijfeling, wanhoop, voor treffelijk. Dan Candida, zijn vrouw. Hoe rustig, hoe waardig trad die op En hoe in- nig-teer heeft zij, ook in die derde aete, de mooiste, de acte, dio bevrediging schenkt op de vraag tot den schrijver Waar voort ge ons heen? hoe innig-teer heeft zij gesproken tot den weeken dichter minnaar hoe fier en met hoeveel zeggings kracht heeft zij gekozen tussehen dien Eugene Marchbanks en den dominee, den altijd verwenden, den immer gevierden Ja mes Mover Morell, en hun bekend ge maakt de argumenten voor die keuze. Eugene Marohbanks, heeft hij getoond goed te begrijpen zijn rol, zijn verbazend moeilijke rol? Voor het meerendeel wel, zoo oordeelen wij. Alleen dcod hij, al was hij dichter, al leefde hij veelal in een ande re sfeer dan zijn omgeving niet wat al te theatraal bij wijlen 1 Toen hij daar echter geknield lag aan Candida's voeten, was hij uitmuntend. Schoonvader Burgess had een veel lich tere en daarbij zeer dankbare rol, dio hij goed vervulde. Proserpine Garnett, de typiste, was het voorrecht beschoren de vinnigste, 6nedig- 8te en leukste gezegden te kunnen debi- teeren. 't Ging haar best at. Schoonvader ea zij waren aan elkaar gewaagd. Dominee Alexander Mill had het gemakkelijk. Wat hij deed, voornamelijk met zijn parapluie, deed hij goed. Wat hij zei, kwam er be hoorlijk uit. Mooi spel dus. Dat zal ieder met ons eens zijn. Het talrijk publick was en toonde zichverrukt. Vèrecnigtle R. K. Tooneelisten. De Vereenigde R. K. Tooneelisten heb ben gisteravond een uitvoering gegeven in de „Graanbeurs". Oorspronkelijk zou dit in het gebouw van den Ned. R. K. Volks bond plaats hebben, doch nog op het laatst was hierin verandering gekomen. Deze wij ziging was wel in grooten kring bekend ge worden, want de zaal was vrijwel geheel bezet. Dc heer Langezaal zeide in ziju openingsrede dan ook, dat de Vereenigde R.-K Tooneelisten zoo'n talrijk bezoek nog niet deelachtig waren geworden. In dat woord-vooraf gewaagde de heer Langezaal nog van de moeitevolle dagen, die achter den rug waren. Hij riep de aan wezigen een hartelijk welkom toe, ook nog even de welwillendheid inroepend voor hen onder de optredenden, die voor het eerst op de planken waren. Voor de voorstelling werd er druk gecol lecteerd met diverse dikkere en dunnere brochures en meisjes trachtten ee-n zoo groot mogelijk getal programma'.f te slijten. Opgevoerd -Werd' Afgedwaald", een. too- 4 neelspel in twee bedrijven door A. H van den Berg. Dc rollen zaten er goed in. Aan 1 routine ontbreekt het dezen tooneelisten j nog, hoewel er onder hen waren, die zeer j goede dilettanten kunnen .worden, zooals j Brouwer, Wessels en Van Manen. Vooral 1 de eerste had goede - oogenblikken. Men had zich wel wat te weinig in de rollen in geleefd. Wanneer daar gezegd wordt: „zie de vergadering is afgeioopen", dan gaat 't niet aan, dat wie dat zegt met den rug naar het raam staat gekeerd, 't Is bovendien ook een vereischte, dat iemand die gekal meerd moet worden, min of meer van dc wijs, is. Zoo was Brouwcr's vrouw dood kalm, ijskoude haast, en dan klinkt 't toch vreemd, als haar den raad wordt gegeven zich bedaard te houden. Daar moeten de spelors goed aan denken. Vrouw Brouwer zeido haar rol te veel op en speelde die te weinig. Voor den regisseur ook een wenk. Wan neer in het stuk gesproken wordt van een gezellig thuis, dan moet hij zorg dragen, dat de tooneelaankleeding daar naar is. Niet zoo koel cn kil als in het eerste be drijf. Verder loopt geen arbeider in 't ge wone leven met een roode tulp op z'n blau we kiel. Altijd zorgen de werkelijkheid ge trouw te blijven. „Afgedwaald" viel bij de aanwezigen in den smaak. Dat bewees het herhaalde ap plaus. Na dc pauze giug een vaudeville, „De mu zikale Huisknecht". Met de rollenkennis was 't hier minder gesteld dan in het eer ste nummer. Deze klucht had vlotter moe ten worden gespeeld. Het best waren de heeren, die Sparteling cn Do Pruim speel den. Hierop volgde weer pauze, die benut werd oiu te collecteeren voor de vereeni ging tot bestrijding der tuberculose, „Her wonnen Levenskracht" welke collecte 3.56 opbracht en waarin de voorzitter der bootvereeniging, de heer Klein, mede- deeliug deed over een te maken boottocht. Tot slot ging „De artistenrevue", dc roem van den ouden Solser, waarom uit bundig is gelachen. De „Vereenigde R.-K. Tooneelisten" heb ben succes gehad. Gisteravond om halfnegen werd een vrouw van 78 jaar, J. H., aan de Haven aangereden door een fietser. Aan het rech terdijbeen werd zij bezeerd. Dr. M. onder zocht het been. Per politie-brancard werd zij naar huis gebracht. De wielrijder had geen schuld. Gisteravond werd een vrouwelijke Heilssoldaat, M. G., door een toeval ge troffen, bij het verlaten van het gebouw van hot Heilsleger aan de Lammermarkt.. Zij werd teruggebracht naar het gebouw en er verbonden. Gisteravond werd alhier een dronken man op den Ouden Singel gearresteerd. Hij had een bloedende hoofdwonde. Vormoe- delijk was hij gevallen op heb tsött-oir. Hij word naar het Acad. Ziekenhuis gebracht en daar verbonden. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn o.m. bestemd A. J. W. Bergmann, alhier, om tijdelijk als bacterioloog werkzaam to worden gesteld bij de pestbestrijding en mej. E. van Noord, eveneens alhier, voor verpleegster 1ste klasse bij de militaire hos pitalen. Aan den fourior P. J. Veld van het 4de regiment-infanterie zal op 18 Mei a. 3. de bronzon medaille verleend worden wegens 12 jareD militairen dienst. De reserve-kapitein J. P. van der Meu- len van het 28ste bataljon landweerinfante- rie komt van 20 Juli tot 1 Augustus a. s. bij het 4do regiment-infanterie alhier onder de wapenen tot het verrichten van werkelij- kon dienst. Den 15den Mei a.s zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de meubelmaker K. v. Grie ken in dienst trad bij den heer J. van Bie- men, aan de Hooglandsche Kerkgrackt. HILLEGOM. Hillegoms Zangkoor heeft Zaterdag avond in do zaal van den heer Feun al hier een welgeslaagde soiree musicale go- geven. Zoowel dameskoor, als gemengd koor brachten mooie liederen ten gehoore, waarvan speciaal het eerste nummer en de cantate van Verhey succes hadden. Welwillende, medewerking verleenden de lieer Ofcto, van Haarlem, pen dame (piano) en heer (viool) beiden ook van Haarlem, wier namen op verzoek niet bekend ge maakt- werden. Allen oogstten veel succes, en wel verdiend. De dames Kok, Van Os, Jansen Heyfc- maycr en Van Honstedo (leden van het koor) zongen goede duetten. De solo's van mej. Van Os waren prach tig. Tot slot zong het gemengd koor een lied op de heibloemen, getoonzet door den heer P. do .Nobel, van Haarlem, direc- toiir der vereeniging. Do heer J. H. Tel kamp, cancl. alhier, is beroepen bij de Gerei-. Kerlc te Langerak. KATWIJK. In een der motorbooten dor firma C. de Wit was een nieuwe motor geplaatst. Deze schijnt niet 'zuiver gemonteerd te zijn geweest, want twee knechts, die zich bij de mach. bevonden werden bedwelmd door vergiftige gassen. Gelukkig kwam een der de man een kwartier later beneden. Onmiddellijk werd de hulp van dr. A. J. van Walsem ingeroepen, wien het na veel moeite gelukte de levensgeesten we der op to wekken. LISSE. De uitslag van de door het bestuur van do Wpningvereeniging „Volksbelang" ge houden aanbesteding is als volgt: Ingeschreven werd voor Bestek I, heb maken van riolen cn putten, door J. Wit- zonburg te Lisse voor 2800, J. Potman to Haarlemmermeer voor 21G0. Voor Bestek II, het ophoogen van terreinen, door J. Potman te Haarlemmermeer voor ƒ3150. NOORD WIJK. Op de Zaterdag ten overstaan van notaris Binnendijk en onder directie van H. Homan en Zonen gehouden tulpenvei ling was niet veel publiek maar wel veel kooplust. Het gewas mocht goed genoemd. De volgende prijzen werden besteed E. t. Pink Beauty 50 cent per regel. D. t. Mu- rillo ƒ5; D. t. Vurbaak: ƒ11 D. t. Cou- ronne d'Orƒ18 D. t Salvator Rose: 11; D. t. Rubra Maxima: ƒ6, alles per Rijnlandsche roe. Darwintulp „Baron de la Tonnayeƒ20; Darw.t. „Gretchen" ƒ8; Darw.t. „Prido of Haarlem: ƒ21 Darw.t. „La Candeur" ƒ28; Darw.t. „Mora Uare" ƒ32 tot ƒ46; Darw.t. „Mad. Krelage" ƒ25; Darw.t. „Europa": 22, alles per Rijnl. roe. Darw.t. „Rev. Erobank" bracht ƒ1 per regel op. SASSENHEIM. Do Raad vergadert Dinsdag 12 Mei, 's namiddags zeven uur. TER-AAR. Uit overweging o. a., dat sedert heb tijdstip der ongeschikt-verklaring van mo torrijtuigen op meer dan twee wielen van den Langeraarschen weg en den Korteraar- scheweg onder deze gemeente de algemeeno verkeferstoestand veel veranderd is en dab de trekdieren in den tcgenwoordïgen tijd vrijwel gewend zijn aan dat verkeer, zoodat een van de grootste gevaren voor liet gewo ne verkeer, ontstaande door motorverkeer, veel is verminderd, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland de gesloten verklaring van genoemde wegen voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen 'opgeheven. Rahvijk-aan-Zcc. Te IJmuiden zijn binnengekomen de loggers K. W. 46, „Mcrcuilus'met 157 K. W. 154, „Min. Heemskerk", met 157 K. W. 138, „Wilhelmina II", met ƒ138.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1