Agenda van de week: SPORT. Gemengd Nieuws. WINNEN en BEHOUDEN. LEIDSCH DAGBLAD Kamer zal hij zeer goed op zijn plaats rijn. Doch hierover gaat het niet. Zulk een vacature, als nu in Katwijk kwam, zou niet de minste bedenking heb ben opgeleverd, zoo het een district had gegolden, waarvan aanwijsbaar was, dat de Christ.-Hist. kiezers er een besliste meer derheid hadden. De bedenking, die nu rijst, spruit alleen daaruit voort, dat dit juist niet het ge val is. Toch zullen we, als redactie, ook onzer zijds doen wat in ons vermogen is, om de Eaak tot een goed einde te brengen, en we twijfelen geen oogenblik, of ook van Anti-revolutionnaire zijde zal èn het Cen traal èn het Provinciaal èn het Districts- Comitc doen wat doenlijk is, om ongerief te voorkomen. Maar instaan voor den gewenschten uit slag kunnen we natuurlijk niet. Het is een gemaakte, geen vanzelf ontstane vacature. En juist daarin schuilt het gevaar. De Christ.-Hist. Kiesvereeniging te Kat wijk houdt morgenavond in het lokaal „Vuurbaak" een vergadering om een be sluit te nemen aangaande candidaatstel- ling. Uit Katwijk meldt men ons: Do verdeeldheid in het kamp der coali tie is toch werkelijk niet zoo groot als men dat wel doet voorkomen. Bij informatie bij vooraanstaande man nen der A.-R. kringen bleek ons, dat er over een candidatuur-Briët in geen ge val wordt gedacht. Mocht de A.-R. partij toch met een can- didaat uitkomen, dan zou men liever Talma of Heemskerk daarvoor aanzoeken. Doch men voelt niet veel voor strijd. „Het Centrum" zegt: Bij een vacature als te Katwijk aan staande schijnt. een beslissing is dien aangaande nog niet genomen, dient op verschillende omstandigheden gelet. Wie al te eenzijdig en al te eng zijn gezichtskrings nam, zou daardoor licht tot ioin juiste resultaten en gevolgtrek kingen kunnen komen. Hoofdzaak is ook thans, dat èn het dis trict op waardige wijze vertegenwoordigd worden èn de goede verstandhouding tus- schen do Rechtsche bondgenooten be waard blijve. Maar daartoe vermijde men dat lo. voor barigheid, 2o. een te uitsluitend denken aan de eigen partij. Van de Katholieken is men vooral dit laatste niet gewoon, al valt het te begrij pen, dat stemmen opgaan, om, wijl onze partij in Katwijk de sterkste groep der Coalitie vormt, met een eigen candidaat uit te komen. OOf dit echter onder de gegeven omstan digheden wenschelijk zou zijn, is een vraag, die wel ernstig mag overwogen wor den. Wij wezen daarop reeds. Voor heden rog dit: De partijen, met wie wij over het ge heel e land samenwerken, hebben verle den jaar bij de algemeene verkiezingen, zwaar het gelag moeten betalen. Do christelijk-historischen verloren vier zetels zij wonnen er bij na-verkiezin gen één terug de anti-revolutionnarren negen. De Katholieken hadden slechts één verliespost to betreuren, al trof dat ver lies ook gevoelig. Bovendien waren het juist de leiders der met ons bevriende partijen, die uit de Tweede Kamer verdwenen, wat niet 6lechts voor die partijen c-en nadeel is, waar voor de geheele Kamer. Zou ook met deze omstandigheid geen rekening moeten worden gehouden 1 Het is slechts een vraag. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is: la. met ingang van 16 Mei aan den luit.-kolonel W, H. van Wie- rmghen Borski,* commandant van het 14de rog. inf. op zijn aanvrage, ter zake van lichaamsgebreken, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld op f2171 's jaars; zijn benoemd met ingang van 16 Mei bij het wapen der infanterie bij het 14 reg. tot luitenant-kolonel commandant van het korps, do majoor A. H. van Alphen de Yeer, van het 22ste reg.; bij het 22ste reg.; tot majoor de kapitein H. Koster, van het 4de rog. De mijter van Z. D. H. Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roermond is thans nagenoeg gereed. Gelijk men weet wordt hij vervaar digd door de zusters van het insfüfcuut ,,Mi- eéricorde", te Maastricht, en is hij ontwor pen door den zeereerw. heer M. R.utten, rector van het II.-K. Weeshuis, aldaar. Van gothiek model vertoont de mijter, op een wit-rasmiren fond, de geborduurde figuren van de Heilige Maagd en den H. Laurentiua beideu omgeven door groene bladeren aan violetkleurige takken. Een breede gouden band is tusschen deze beide beelden aange bracht. Op de achterzijde van den mijter hebben een L, cn een S., de initialen van Mgr. Schrijnen, een plaats gevonden. Evenals aan den voorkant, is ook hier een gouden band in de lengte van den mijter geplaatst. Met gouden listons zijn ook de voor- en achte-benedenrand van den mijter bekleed. De listons eindigen in een groen bladfiguur. („Tijd.") Bij ds. G. Elzenga, predikant bij de Geref. Gem. te Kampen, is ingekomen van een onbekenden gever f 6000, waarvan f 3000 voor de armen, f 1000 voor de kerk en f 2000 voor de zending op Soemba. Mr. P. W. A. Cort van der Linden, Min. van Binnenl. Zaken, maakt deel uit van het eerc-presidium voor het internationaal congres voor volksopvoeding te Leipzig van 2529 Sept. a.a. Gistermorgen reed Prinses Juliana op haar paardje door het Haagsche Bosch. H. M. de Konigin vergezelde de Prinses te voet. H. M. de Koningin-Moeder, de Yor- stin van Waldeck-Fyrmont en Prinses He lena, dochter der Yorstin, met gevolg brach ten gisternamiddag omstreeks 5 uren met 2 auto's een kort bezoek aan Delft. Na ^de Markt te hebben rondgereden, vertrok het gezelschap wederom naar de Residentie. H. M. de Koningin en H. M. de Konin gin-Moeder hebben voor de bouwplannen van de Christina-stichting in Den Haag aan de penningmeestere-sse ieder een gift van f ICO doen toekomen. H. M. de Koningin-Moeder zal in En geland, waarheen zij 14 Mei vertrekt, verge zeld worden door jonkvrouwe Van de Poll, hofdame, en graaf Van Limburg Stirum, ka merheer. De sociaal-democratische leden van den Raad van Schoten, de heeren Bies, Boe ree en Schuurman, hebben thans besloten niet in hooger beroep te gaan bij de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten om hun benoeming nietig te verklaren. Het Bestuurdersgenootschap van Rot- terdamsche Middenst.vereenigingen heeft zijn instemming betuigd met het ontwerp van mr. Aalberse, strekkende tot een aan vulling van het Wetboek van Strafrecht tot bestrijding van de oneerlijke mededinging, welke vooral in het winkelbedrijf straffeloos plaats vindt. Het studentenkorps „V. A. P.", te Groningen, zal de a. s. lustrumfeesten al daar als volgt vieren: Maandag 29 Juni, 's middags, intocht van reünisten en bevriende senatenopenings rede van den rector, den heer M. J. Bos, in de Remonstrantse!)e kerk; 'e avonds sere nade. Dinsdag, 's middags, matinee; 's avonds cabaret. Woensdag: maskerade. Donderdag, 's middags, Cour Plemère; 's avonds Stndenten-Tooneel. Vrijdag, 's middags, courses; 's avonds galabal. Zaterdag, 's middags, ontvangst van den G. S. O. en zijn gasten door den heer J. E. Scholten, op den „Paalkoepel", te PaterB- wolde's avonds fét-o de nuit. In 1915 zal wederom, op voordracht van do Kon. Academie van Wetenschappen, aan een Ned. plantkundige gelegenheid worden gegeven, om, op kosten van het Buitenzorgfonds, vermeerderd met het daar voor toegestane Rijkssubsidie, volgens de bestaande bepalingen, gedurende vier maan den aan Js Lands Plantentuin te vertoeven voor het doen van botanische onderzoekin gen. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen to komen, kunnen zich vóór a. a. 15 Mei schriftelijk aanmelden bij een der hoogleer- aren in de botanie aan de Rijksuniversitei ten dr. J. M. Janse, te Leiden dr. J. W. Moll, te Groningen; dr. A. Pulle en dr. F. A. F. C. Went, beiden te Utrecht. Door de afd. Hilversum van de Ned. Vereenigmg van Huisvrouwen en het Dep. Hilversum van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is aldaar een tentoonstelling georganiseerd van vervatschte levensmid delen, handelswaren en kwakzalvers-artike len. Medewerking is verkregen van do Vereenigmg tot bestrijding der Kwakzalve rij te Amsterdam, het Rijksbureau tot onder zoek van Handelswaren te Leiden en den gemeentel, gezondheidsdienst te Amster dam. Deze tentoonstelling zal gehouden worden van 11 tot en met 14 Mei in „De Harmonie". Tijdens den duur dezer expo sitie zullen drie lezingen gehouden worden. 8—9 Mei. Leidsche Volkshuis. Tentoonstelling Prentenbij- bels, 2de nfdeeling. 7—10 uur, 8—15 Mei van 2—5 uren. Lokalen Yereeniging Pieterskerkgracht 9. Ten toonstelling Schilderijen, Aquarellen en Teeke- ningen. Zaterdag: Graanbeurs. Uitvoering Gymnastiek- en Sohenn- vereeniging .Excelsior". Negen uur, Zomerzorg. Uitvoering „L. V. V.".- Zondag: 't Poethof. Dno Franken. 8 uur.- Woensdag, Zaterdag, Zondag i Bioscope Théatre „Imperial", Stationsweg, fi n n r. (Woensdags en Zaterdags ook 2 uur). Dagelijks: Bioscope Amerioain. Oranjegraoht 40. Voor etellingen Bioscope. 8 n u r. (Woensdag en Za terdag 2 en 6 uur). MENU. Gebakken spek Bruine boonen, sla, Vrucbtengruel. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Banka", uitreis, vertrok 6 Mei van Cat-a-nift: „Koningin der Nederlanden", uitreis, vertrok 7 Mei van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Kawi", thuisreis, vertrok 7 Mei van Perlm; ,.2'abanan", arriveerde 7 Mei van Rotter, dam to Padang; „Tambora" arriv. 7 Mei van Ba tavia te Rotterdam. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Maartensdijk" van Rotterdam naar Cuba, Mexi co en Ncw-Orlcans, vertrok 6 Mei van Vera Oruz. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Oranje Nassau" arriv. 7 Mei van Paramaribo te Amstordam. KON. HOLL. LLOYD. „Rijnland", uitreis, vertrok 6 Mei van Leixoos; „Hollandia, uitreis, vertrok 7 Mei van Boulogno. KUNST, LETTEREN, ENZ., Bografenls Pilger. Pilger is te Heidelberg begraven. De N. V. „Tooneelvereeniging" was hier ver tegenwoordigd door den directeur van het „Stadt-theater" te Heidelberg. De heer Héijermans was verhinderd zelf te gaan. Eon aanzienlijk tekort. Volgens geruchten hebben de Hof schouw burgen te München in één jaar tijds een tekort van precies één millioen mark opge leverd Voetbal. Voor Zondag staat op de agendat NEDEÏtLANDSCHE YOETBALBOXD. Competitie om hot Kampioonsoliap van Neder land—Den Haag: II. V. V— Willem II. Promotie cn Degradatie der Westelijke Eerste Klasse. Amstordam: Ajax—Hercules. LEIDSCHE VOETBALBOND. Extra Competitie. Leiden: Ajax II—Do Sport man. Eerste Klasse. Leiden i Loidon—AJax III (10i4 uur Ajax-terroirO. Promotie en Degradatie dor Eerste Klasse. Lei den: O. N. I.—De Sport-man II (1 uur Sportman- terrein). Tweede Klasse. Lolden i De Sportman UT— Noordwijkerhout. Cricket. De bestuursvorgadorlng van den „N. O. B.*\ Het bestuur van den „N. C. B." deelde gisteren de competities in. De eerste klas se hield natuurlijk haar gewone samenstel ling„A. C. C.", „'s-Gr. C. O.", „Haar lem", „Hermes", „Hilversum", „Rood en Wit" en „Volharding". Er werd een zuidelijke tweede klasse ingesteld met de volgende elftallen: „Ajax", ,,'s-Gr. O. C. II", „Hermes II" en „V. O. C.". In de Noordelijke tweede klasse spelen„A. C. C. II", „Albion", „Haarlem II", „Rood en Wit II" en „V. V. V." Voor „Ajax" zijn de volgende wedstrij den al vastgesteld24 Mei Rotterdam „V. O. C.''„Ajax", en 31 Mei Leiden „Ajax"„'s-Gr. C. C. II". Tot aanvoerder van het Nederlandsch elftal werd aangewezen jhr. mr. C. Feith, terwijl tot leden der elftalcommissie wer den benoemdjhr. mr. C. Feith, O. J. Postuma, J. C. Schroder, F. J. W. Rincker en J. W. G. Coops. Korfbal. De Stedenbeker. Het Leidsche twaalftal, dat den Steden- beker in de aanstaande wedstrijden tegen Amsterdam, Arnhem en Den Haag zal ver dedigen is samengesteld uit de dames: S. Parmentier, F. 't Hooft, 01. Udo de Haes en C. Heinz van „Vitesse", en M. A. Hocks en J. Hocks van „Fluks"; en uit de heoren J. E. V. A. Slors, J. Mac Gil- lavry, N. C. de Wolff en J. A. de Nooy van „Vitesse" en F. A. van Zimmeren en L. Scliilthuizen van „Fluks". Het Leidsche twaalftal zal in het wit spe len. .Waarschijnlijk hebben de wedstrijden op Hemelvaartsdag te Leiden plaats. Luchtvaart. Pégoud te Milaan. Pégoud heeft to Milaan gevlogen met de door hem verkochte vliegmachine, waaraan hij z.g. eenige veranderingen zou hebban aangebracht! en die tot zulk een longdurigen strijd aanleiding heeft gegeven. Zonder eenig incident voerde Pégoud verschillende loo ping the loop's uit; hij werd door het tal rijke publiek geestdriftig toegejuicht!. Onzichtbare vliegmachines? Te Munster heeft, een ingenieur pogingen in het werk gestold vliegmachines te ver- Vaardigen, die door haar vorm en kleur zoo goed als onzichtbaar zullen blijven. In plaats van het gebruikelijke doek wordt een sf gebezigd, die veel weg heeft van celluloid, maar doorzichtig is. Het vliegapparaat, dat van dit materiaal vervaardigd' wordt-, is op 1000 M. hoogte volkomen onzichtbaar. Daar bovendien het toestel a an een geluidloos werkenden motor voorzien is, kunnen deze vliegmachines voor militaire doeleinden van groote beteekenis zijn. Ilaarlemscii© Rechtbank. Deze rechtbank veroordeelde: C. G., zonder beroep te Hillegom, we gens mishandeling tot f 5 boete of 1 maand tuchtschool. H, iF„ bloemist te L i s s e, wegens mis handeling en eenv. beleediging tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Boieediging to Llsso. Het zoontje van een bewoner van Lisse werd door het jongetje van een anderen in woner van Lisse mishandeld en tot bloe dens toe verwond. Laatstgenoemde, dit lioorende, liep naar een dokter en begaf zich met den geneesheer naar de woniDg van den gewonden knaap. Dit stond echter diens vader niet aan. In plaats dankbaar te zijn voor de hulp, maakte hij zijn dorpsgenoot uit voor al wat leelijk is. „Ik deed het in drift," zei de vader van den knaap. De officier eischte f5 boete, subs. 10 da gen hechtenis. Een zenuwachtige Juffrouw. Een doove juffrouw uit Haarlemmer meer had een ander Haarlemmermeerder voor „afzetter" uitgemaakt. Daarvoor had zij zioh te verantwoorden. Tijdens het getuigenverhoor zat bekl. te beven als een net. De officier eischte f 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Tielsehc Rechtbank. Automobiel-molestatie. D. v. D„ te Yarik, wien ten laste gelegd was op 12 Maart een viertal jongens aange spoord te hebben met een takkenbos tc wer pen voor de automobiel van mr. P. H. A. Tydeman, te Ti el, waardoor dit vervoermid del gevaar liep van den dijk te geraken, is door de Ticlsche rechtbank vrijgesproken. In de vorige ziting was G maanden tegen hem geëiseht. Eén der jongens werd veroordeeld tot 3 maanden tuchtschool en twee andere wer den vrijgesproken. AOADEMIEN1EUWS. Amsterd am: Bevorderd is tot doctor in de Ned. letteren op proefschrift: „De Jómsvilingasaga", mej. S. A. Krijn, geb. te Amsterdam. Groningen: Bevorderd is tot arts mej. iP. E. Brugsma. Geslaagd is voor het doctoraal-examen in do wis- en natuurkunde dr. W. J. A. Jong- kees. Dezer dagen is het 12 jarig zoontje van den heer Verhagen, leeraan aan de ambachtsschool te Tiel, zeer ernstig mishandeld door den gymnasiast jhr. B. v. B. Het jongetje wierp naar hem met een sigarenzakje, waarop v. B. hem tegen den grond wierp, zoodat het ventje zijn gelaat ernstig wondde en zijn buik zoo kneusde, dat h\j volgens verklaring van den dokter minstens 14 dagen liet bed zal moeten hou den. Er is tegen den driftigen student in spé pro ces-verbaal opgemaakt. Te Mook (L.) werd op twee plaat sen ingebroken en wel in de thans onbe woonde villa j Johanna," van den heer El- ling,- uit Nijmegen, gelegen aan den Rijks weg VenloNijmegen, en in de villa -„'t Heihuis," op >den Mookerberg, aan den weg naar Groesbeek, welk huis thans even eens onbewoond is en toebehoort aan den heer Mencke, uit Amsterdam. In Beide villa's hebben de dieven schandelijk huis gehouden en veel vernield en beschadigd; overigens hebben zij zich er te goed gedaan aan wijn cn sigaren. Vermist wordt uit ,,'t Heihuis een partij zilverwerk en uit villa Johanna" eveneens voor een vrij groote waarde aan tafelzilver en eenige gouden voorwerpen. Van de dieven werd nog geen spoor pntdekt. Nauwelijks is de angst ontno men, dat de heerlijkheid Doorwerth, vóór eenige maanden ten openbaren verkoop aangeboden,- in handen zou vallen van bouwspeculanten en villa.park-ondernemers of er dreigt uit denzelfden hoek nieuw ge vaar: in Juni komt de heerlijkheid .Wolf- heze onder den hamer. De heerlijkheid Wolfheze Heeft in de laatste eeuwen steeds behoord bij 5de Door werth; reeds in 1716 kwam zij in het bezit der Bentinck's, na daarvóór het eigendom te zijn geweest van de balije der Duitsclie orde te Utrecht,- die de heerlijkheid in leen hield van den huize Montfoort. Na 'de Ben tinck's waren het de baronnen van Brakell van Doorwerth, die eigenaars werden. En het is ook uit dit geslacht, dat Wolfheze nu verkocht zal worden, aangezieq op het oogenblik eigenares is een baronesse Van Brakell, gehuwd met een der zoons van onzen oud-gouverneur-generaal Van Heutsz. Vogelenleed. In een stads tuin, den tuin van een der huizen aan den Heemraadssingel te Rotterdam, had een lijsterpaar zijn nest gebouwd. Het leefde er gelukkig en zong van zijn geluk voor allen, die er om heen woon den, voor de bewoners van de royale hee renhuizen zoowel als voor die in de hui zen aan den achterkant. Het zong van de lente en van blijde verwaohting die wer kelijkheid werd, toen twee jongen gebo ren werden. Dat gaf dadelijk een drukte van belang. Een af- en aanvliegen van en naar het nest, een moeizaam zoeken naar voedsel voor de hongerige jonge monden, die niet te verzadigen zijn. Omdat de kleinen er van groeien moe ten. Precies zooals in de wereld der men- schen. Gelukkig behoefden de kleine vogels niet vergeefs te vragen. De ouders von den wat ze noodig hadden voor zioh en hun gezin. Maar het vorderde menigen tocht en veel hoofdbrekens. Soms gobeurde het, dat de vogels daar bij terecht kwamen in het kozijn der be woonster, missohien wel eens wat vrijpos tig waren en ook wel eens hier en daar aan zaten. Om kort te gaan, de bewoonster vond, dat zij al te veel last had van de vogels, nu er jongen waren. En dat daar een einde aan moest komen. Dat vliegen heen en weer, dat pikken aan dingen, die niet voor lijstere waren bestemd, dat lawaai in dat vogelnest, dat moest nu maar uit zijn En het was uit. Want de huisbaas is gekomen met een ladder, en, listiglijk, heeft hij gewacht tot de ouders uit het nest weggevlogen wa ren. Toen heeft hij de jongen genomen en ze gezet in een kooi. In een kooi, die tegen den muur hangt bij de dame, die meer dan een kooi be woont. En de ouden zijn teruggekeerd en heb ben wanhopig gezocht naar hun kroost. Ze hebben een klaagzang aangeheven en hebben getreurd, lang en innig, omdat het nest leeg was en hun lievelingen waren geroofd. En ze zijn weer op onderzoek gegaan, zoolang totdat zij hun kinderen ontwaar den, hun kinderen, die zaten in een kooi en riepen om voedsel voor hun hongerige magen. Toen hebben de lijster-ouders elkaar aangekeken en een besluit genomen, met bloedend harte. Weer vliegen zij af en aan. Weer brengen zij voedsel en reiken het hun lievelingen door de tralies der kooi. Zij sparen het uit eigen mond. Wel twee- en driemaal zooveel brengen zij ala voor dezen. De jongen worden dik, te dik. Ze hijgen al van dikte. En de ouders zien het met droefheid en innig verdriet. Maar zij brengen onophoudelijk meer. Zij laten niet af. Zij voeren de jongen... dood. Want. boven de gevangenschap gaat de dood, in de vrije vogelenwereld. Niet lang meer zal het lijden der jongen duren. Do vogelenzang in den tuin is verstomd. Het geluk gaat in rouw verkeeren. In een bosoh nabij Ubbergen (G.) zijn gevonden militaire onder en bo- vonkleeren, die blijkens de nummers toe behoord hebben aan de volontairs B. en D. van do instructie-compagnie te Schoon hoven. Deze volontairs hadden Maandag te Schoonhoven moeten terugkeeren, na af loop van hun verlof, dooh zijn vermoede lijk naar Duitschland uitgeweken. DAT is het tweeledig doel van het adver- teeren. Nieuwe afnemers en verbruikers te winnen en de verkregen en te behouden. DE WIJZE waarop een advertentie ge schreven en uitgevoerd is, moet den serieu- zen adverteerder, den knappen winkelier, niet onverschillig zijn. HELDERHEID van gedachte en uitdruk king moeten uitblinken, alle dubbelzinnig heden, die tot verkeerde uitlegging aanlei ding kunnen geven, vermeden worden. ELKE GOEDE toepasselijke gedachte worde behoorlijk en niet le beknopt uitge werkt, alvorens tot de behandeling van een volgende over te gaan elk voordeel late men duidelijk voor zich spreken, feiten flink op den voorgrond treden. Is dat alles te veel voor één advertentie, dan is het beter den tekst over .twee of meer annonces te verdeelen, liever dan het geheel als haring in een ton te pakken. BEKENDE GEZEGDEN, populaire uit drukkingen, enz. kunnen den adverteerder goed van pa^> komen. VOOR DE OPSTELLING eener goede tekst en A'oor goede technische uitvoering kunt ge onze medewerking gratis verzoeken. DAT UWE goed gestelde advertentie onder de oogen komt van een koopkrachtig publiek, in Leiden en Omstreken, daarvoor zorgt het De ronde stuivers zijn nog wet tig betaalmiddel tot 1 Juli a.s. Stationstuintjes. Men meldt ons uit UtrechtTot nu toe was het de gewoonte der stationschef, om, wanneer deze mededongen naar prijzen, uitgeloofd door den A. N. W. B. voor stationsversie- ring, de tuinen bij die stations door bloe misten in orde te laten maken op kosten der spoorwegmaatschappij. De Directeur- Generaal der Staatsspoor deelt thans me de, dat het aanleggen en onderhouden van stationstuintjes in het algemeen liefhebbe rij van stationschef zeiven moet blijven en het niet do bedoeling is, dat werk door vaklieden te doen verrichten. Eventueel© kosten worden dus niet meer voor reke ning der Maatschappij genomen. Waarom b 1 ij v e n de zwaluwen weg? De correspondent van de „Voss. Ztg." te Madrid schrijft: „Ook dit jaar kan men hier wcor gewaar worden, dat de uit het Zuiden komende zwaluwen, zeer zeld zaam zijn geworden. In menige landstreek in Spanje is niettegenstaande het zachte voorjaarsweer geen* enkele dezer sympathie ke trekvogels te.zien. Hoe komt dit? De zwaluwen hadden vroeger de gewoonte den winter in het Noorden van Afrika door te brengen en keerden dan ieder voorjaar naar Europa terug, om daar haar nest te bou wen en haar eieren uit te broeden. Langen tijd heeft men geloofd, dat de Afrikaanscht hitte do zwaluwen in 't warme jaargetijde naar Europa cb wijk deed nemen, maar tegenwoordig weet men, dat hot hoofdzake lijk het ontbreken van gebouwen, waaraan de vogel gaarne zijn nest bevestigt, oorzaak van dit trekken naar Europa- wa-s. Sedert echter do Franschén in Algerië, de Span jaarden in Marokko verschenen zijn, is het aantal gebouwen belangrijk toegenomen, terwijl verder groove stukken land bebouwd zijn, waar do zwaluwen nu volop insecten kunnen vinden. Do zwaluwen zijn dus niet meer gedwongen om Afrika te verin ten. Het gevolg van dit wegblijven der zwaluwen in Spanje zal een toename <bv moeraskoortsen zijn. Deze worden namelijk door dien s'tfcek van een nlug veroorzaakt, die in grooten getale door de zwaluwen verdelgd werd. Hot Hof van Ge zwor enen van het Departement du Nord veroordeelde de 35-jarige boerin Octavie Lecomte ter dood, wegens vader- en broedermoord. De vrouw, dij met haar vader een boerderij te Olary bewoonde, had het plan opgevat om zdch van den ouden man te ontdoen, ton einde vrije lijk den beugel te kunnen vieren aan haar genotzucht. Zij verschafts zich door slinksche middelen niet minder dan 300 gram arseni cum, en mengde "er een hoeveelheid van door het eten van haar vader. De oude man stierf, en men geloefde aan zijn natuurlijken dood. maar toen ook zijn zoon, die, tegen de verwcahting van de moordenares in ds boer derij kwam besturen, kort daarop overleed, begon men verdenking op te vatten. Octavie Lecomte werd gearresteerd en bekende den dubbelen moord te hebben gepleegd. Zij zal onthoofd worden op een dor pleinen van het Kamer ijk, en moet in haar hemd op bloots voeten gaande, en het hoof dl gehuld in een zwarten doek, naar Het schavot wor den geleid. Een noodlottig automobiel- ongeluk heeft in de nabijheid van New-York plaats gehad. De koopman Willis had met zijn vrouw en beide kinderen, alsmede tweo kennissen, den advocaat Walsh en diens echtgenoots een autotochtje gemaakt. Juist, toen men een spoorweg-overweg wilde oversteken, werden dc hekken neergelaten. Willis remde zoo sterk, dat c5s wagen om sloeg; tegelijkertijd ontplofte do motor on geraakte de auto in brand. Drie der inzit tenden, Willis, diens vrouw en mevr. Walsh kregen zulke zware brandwonden, dat zij im eenige minuten overleden. De overige inzit tenden werden «veneens levensgevaarlijk gekwetst.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2