Woensdag S v4.pi»iï. A<\ 1914. (§êze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Dit de umstreken. N«, 16601. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. "Voor het incassoeron wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 5 0.10. Franco per post1,55. Leitien, <8 Wprif. Bestnnratie der Synagoge. De Synagoge aan het Levendaal, alhier, heeft een belangrijke restauratie ondergaan, waardoor het vriendelijk interieur van dit gebouw zeer heeft gewonnen. De heilige Arke prijkt nu iu wit marmer met verguldde balustrade der vrouwen galerij is wit met goud geschilderd, terwijl de zitplaatsen en ander ameublement eiken hout geschilderd zijn. Voorts zijn de ramen voorzien van nieuw gekleurd kathedraal glas, waardoor aardige lichtschakeeringen worden verkregen. Het geheel maakt nu een aangenomen in druk, geheel in overeenstemming met den dienst van het gebouw. Het werk werd onder toezicht van den archit., den heer Jesse, uitgevoerd door den schilder W. G. Lezwijn. De glazen werden geleverd door de Sticht- sche Glas-Maatschappij en het marmer gra niet door do firma Faes, te Zoeterwoude. Dat deze restauratie op zoo onbekrom pen wijze kon geschieden, heeft de Israëlie- tische gemeente te danken aan de dames- vereeniging „Esras Nasjicm" en enkele wel gezinde geloofsgenooten, die onbekend wen- schen te blijven. De eerste dienst in het vernieuwde ge bouw zal worden gehouden op a.s. Vrijdag avond, terwijl Zondag (2den Paaschdag voor de Israëlieten) de leeraar een gedach tenisrede zal houden. Houd ter bevordering van Leidsche Belangen. Uit oen aan verschillende plaatselijke ver- ieenigingen toegezonden circulaire blijk, Idat opgericht is een Bond ter bevordering van Loidscliê Bel angcii, .welke zal moeten gevormd worden uit afge vaardigden van do vetreenigiugen, die or deel Van willen uitmaken. Er is reeds een voorloo- pik bestuur govormd, waarvan als secreta resse optreedt mej. rnr. Th. G. Hueb. Elke vereeniging, die eenigen socialen farbeid verricht o^ioh op hot terrein der wel dadigheid beweegt, onverschillig van welke (godsdienstige of politieke richting of neu traal. kan een afgevaardigde zenden. Als Voorbeeld heeft den oprichters voor oogen gestaan do Vrouwenraad, die nationaal en internationaal werkt, terwijl in andere plaat sen ook yeeds pogingen worden aangewend iom een zoodanigen Bond op te richten. Hel doel is samenwerking ie verkrijgen .en alkanders streven te loeren kennen en iwaardceren, waardoor gemeenschappelijk in liet belang der gemeen to meer tot stand zal kunnen komen, dan wanneer iedere Vöreeni- ging afzonderlijk werkt. Men wenscht dit doel te verwezenlijken fyopr het houden van vergaderingen ter be spreking van verschillende zaken, een enkele maal door liet houden van oen vooirdracht, hot zenden van adressen aan plaatselijke la'u tori triton©n z (Weldra. zal con vergadering plants hebben 'om tot de definitieve oprichting te geraken. Coöperatieve Keuken. Uit het verslag van het boekjaar 1913 der Leidsche Coöperatieve Keuken blijkt, dat, hoewel do laatste jaren bij meerder© Coop. Keukens, als gevolg van de duurte van alle levensmidd el en. de prijzen der maaltijden werden verhoogd, do Leidsche dit nog niet behoefde te doen. Niettegenstaande dit maakte zij ook in het afgeloopen jaar vol doende winst, om aan al haar verplichtingen behoorlijk to kunnen voldoen. In plaats van ido verplichte aflossing' van 1 500 der hypo theek op het gebouw, kon deze in 1913 zelfs yerhoogd worden tot f 1500. De directrice, mej. W. C. van Henfort, blijft voortgaan haal' steeds meer omvang rijke werkzaamheden met toewijding te ver richten. De assistentl-directrice, mej. C. H. 'Mn thijssen, staat haar daarbij trouw ter zijtta. Op 31 December 1913 bestond het perso neel, behalve de twee genoemde dames, uit 1 kookster, 1 tweeden kok, 1 vasten kneoht, 1 inwonende dienstbode, 3 werksters., 4 a 6 losse werkvrouwen per dag en 6 knechts gedurende een paar uur per dag. Het aantal leden bedroeg einde 1913 973 met 604 a an doelen83 leden zijn uitgetreden, 143 daarentegen traden toe- Het totaal aantal maaltijden bedroog .07,700, tegen 80,895 in 1912. De gemiddelde prijs per maaltijd bedroeg 183/10 ot.. do winst per maaltijd l85/ioo ct. Bij een ontvangst van f 13,283.06l/e word •en batig saldo verkregen van f 1808.67. Aan de inleggers wordt 4 pCt. der inlog- som uitgekeerd. Van het restant ontvangt liet beatuur 10 pCt. en hot personeel 20 pCt. yp a*. algemeene vergadering zal door het bestuur worden voorgesteld ook vegeU- Hache maaltijden te ysjrstrekken. Ahleeling Leiden der Ned. 33aiat». voor Tuinbouw en Plantkunde. Aan 't jaarverslag 1913 van deze afdoeling ontleenen wij hot volgende: Het ledental vermeerderde met 4 en be droeg op 31 Dec.: 71 leden klasse A, 10 leden klasse A-B. en. 28 leden klasse B. De rekening wijst oen batig saldo aan van 173.61. Er werden 8 vergaderingen gehouden, die druk bezocht waren en verschillende onder werpen, betrekking hebbend? op het tuin bouwbedrijf, werden behandeld. Op Woensdag 13 December hield do beer W. H. de Beaufort, secretari5 van do Vereeniging tot Bescherming van Vogels, in do groote zaal van het Volkshuis een lering ever vogels en tuinbouw. In samenwerking met de Tuiniers- en Bloe- misténveroenigiug „Door Eendracht Vorhooi den" werd-oen tüinbouw-wintercursus gehou den, die met 16 leerlingen"werd aangevangen. Aan 10 leerlingen van de tweede klasse werd een getuigschrift uitgereikt, Voorts werd in combinatie nret dezelfde Vereen, een cursus voor volwassénen in het aanleggen en onderhouden van tuinen gehouden, waar aan 9 personen deelnamen. ,,©nd- Leiden.'' Onder voorzitterschap van prof. dr. L. Knappert werd 111 het café-restaurant „In den Vergulden Turk'" gisternamiddag de jaailijksehe vergadering van de vereeniging ,,Oud Leiden" gehouden. Uit liet jaarverslag van den secretaris, den hoer S. J. Le Pcole L.Gz., bleek, dat het aantal leden ongeveer gelijk is gebleven en thans 172 bedraagt. Vier lezingen wer den gehouden, die goed bezocht waren; tevens brachten de lodeneen bezoek .aan het uit oudheidkundig oogpunt merkwaardige Rijn- landshuis. Herinnerd werd aan de onthul ling van de gedenksteenon ter herinnering aan de nagedachtenis van Gerrit Dou en prof. Kemper. Daardoor werden meerdere uitgaven ge daan dan andere jaren, Vandaar, dat, zoo- als uit de rekening on verantwoording van den penningmeester, den heer H Th. van Steedien. bleek, de geldmiddelen iets waren achteruitgegaan. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen. Bij de rondvraag werd door een der leden gevraagd of er niet. een hernieuwde propa ganda. Jcon worden gemaakt voor het aan werven van nieuwe leden. Het bestuur was van oordeel, dat or van het verzenden van circulaires weinig te verwachten viel, meer echter van persoonlijke propaganda, welke den Jedon werd aanbevolen. Nog werd opgemerkt, dat de gedenksteen van prof. Kemper een weinig geschikte plaats had gekregeneen opmerking-, die wij onmiddellijk na de onthulling leeds hebben gemaakt. „Het Laatste Nieuws", te Brussel ver schijnende, meldt, dat aldaar is ontstaan een komiteit met het oog op het inrichten, gedurende de tP'aasch-vacantie, van een leergang in „Psychologie" en „Esthetica", te geven door „den befaamden hooglecraar Bolland van de Leidsche hoogeschool." Vele Vlamingen zoo heet het verder zullen zich gewis het vroeger optreden van den Hollandschen wijsgeer en Vlamingen vriend met innig genoegen herinneren. Im mers, de volkstoeloop was toen (in 1911) overgroot en zijn kernachtige en zinrijke taal genoot een ongemeenen bijval. Zijn reeks lessen in de Brusselsche hoogeschool wer den druk bijgewoondzij lieten diepe spo ren na in het brein van de toehoorders. Ditmaal zou de cursus van tien lessen aan vangen rond 20 April. De colleges zouden over anderen dag plaats hebben van 17 1/2 tot 19 1/2 uur. Het schoolgeld voor den ganschen leer gang zal slechts vijf frank beloopen. Ten voordeele van den Chr. wijkarbeid Leven-dlaal alhier zal in het wijkgehouw al daar Woensdagavond 15 April een zang- en manziek-avond worden gegeven door de Chr. zongvereeniging „Zingt de.n Heer". De opbrengst van den feestavond op 1 April j.l., ten bate van het Hoefijzer- Verbond, dat den bouw beoogt van een Ne- derlanasch Kinderherstellingsoord, bedraagt zuiver f 738.93. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding" een gift van f 5 van de Schoenmakers- vereeniging „Door Vriendschap Verbonden". GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: '9 morgens van 912 uur en des middags van 2—5 uur. Aanvraag van werkzoekenden. 1 Boekhouder, 1 Kantoorbediende, 1 aank. Timmerman, 3 Opperlieden, 1 aank. Lood- gieter, 1 aank. Broodbakker, 1 1ste Brood bakker, 1 Voerman., 1 Grondwerker, 5 Loopknechten, 8 losse Werklieden, 1 Werk ster. ALPHEis. Gisteravond had in het hotel „St. Jo ris" de ledenvergadering plaats van „Het Groene Kruis", afd. AlphenAarlancler- veen en Oudfshoorn. Slechts een elital leden had aan de uitiioodiging gehoor gegeven. De heer J. Tolk, voorz. der vereeniging, heette allen welkom. De notulen der vorige ver gadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De secretaris deelde in zijn verslag 0. m. mede, dat het ledental der Vereeniging 707 bedraagt. In hat afgel.J>pen jc/ir had de Vereeniging door vertrek en bedanken 40 leden verloren, doch 49 waren weder ingeschreven. Uit de rekening van den penningmeester^leek, dat er een nadeelig saldo is van f 17.45. L>e uitgaven waren cut jaar hooger dan ;anderc jaren door liet aanschaffen van een lighal on meerder verplegingsmatenaaiEen drie tal loden werden benoemd tot het nazien der rekeningen, welke in orde werden be vonden. De commissie, die in de Ootober- vergadering was benoemd tot bet nazien van het materiaal, had alles in de beste orde bevonden en bracht daarvoor schriftelijk dank aan cle zuster en de concierge. De voorz. deelde mede dat het geld, benoodigd voor een ziekenauto, nog'niet aanwezig is; aan giften en aancbelcn is er f2007, de raming voor de auto is f3300; het plan is nu om de zusterverenigingen uit den om trek te verzoeken, ook eenige oandeelen te nemen, zoodat zij dan eveneens in geval van nood de auto kunnen gebruiken. Na nog eenige besprekingen a. over de tc behan delen punten on de algomeene Vergadering sloot de voorz. de bijeenkomst. BODEGRAVEN. Do R.-K. ItihsvóVes-rjiging. hoeft candjdaat gesteld voor den Raad (vac.-O. Veel en turf, R.-K.,) den lieer A. Leiyveld. II AARLEMMER MEER. Men verzoekt ons mede te deeleu, naar aanleiding van het iorigste Raads- yerslag van Alkemadê, dat cle achterstal lige landhuur, door de borgen voldaan, niet van C. Blijleven was, doch van T. 131 ij - leven. HILLEGOM De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot lid van de Gezondheidscommissie voor de Vereeniging van Gemeenten, waar van de zetel is te Katwijk, clen heer Joh. Kraayf aannemer alhier. KATWIJK. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd als stuurman op zeilzeevisschersvaartuigen J. Hook en J. van Beelen, en als schipper D. de Haas en A. van Duin, allen van hier. KATWIJK-AAN-ZEE. VREEMDELINGENVERKEER. Gisteravond hield de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer in Hotel „De Zwaan' haar jaarvergadering. Ruim 40 leden waren aanwezig. De voorzit ter, dr. H. E. de Ruyter Zijlker, opende deze vergadering met een kort welkomst woord. Vervolgens werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarin was zeer uitvoerig opgenomen de lezing van den heer De Vries, uit Zandvoort-, over „Adver- teeren een levenseisch voor een badplaats". Ook vernamen we daaruit, dat voor de Gidsen was uitgegeven f 212 en ontvangen voor advertenties, daarin geplaatst, f43. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van den heer D. Taat, waarin hij bedankte als bestuurslid van V. V. V. De Voorz. bracht hem dank. Ook was een schrijven ingekomen van den burgemeester van Katwijk, waarin hij mede deelde, dat hij zich niet nader wilde verkla ren of liever geen schriftelijk antwoord wil de geven op de vraag van het V. V. V., omtrent zijn gezegde in de 1.1. gehouden Raadszitting. Z.Ed. Achtbare wilde daarop niet ingaan. Verder werd medegedeeld, dat do Gidsen herdrukt zullen worden in 300 ex., hetgeen f 175 zal kosten. Er wordt aangedrongen om meer werk van de advertenties te maken. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat voor het reclamefonds is ingeko men f217.50 en dat is uitgegeven f212. De grootsfee uitgaven hiervan zijn de Gidsen en de advertenties in de „Badezeitimg", die 3-maal per maand in den zomer verschijnt te Weenen, Berlijn en Zurich. Aan contributies wercl ontvangen f158 en aan gem.-subsidie f 50. De grootste uiig. be dragen f 7ö salaris secretaris, en f 55 aan porto. De rekening wordt nagezien door de hee- ren J. Schaap en W. H. v. d. Laan, en bij monde van eerstgenoemde wordt de verga dering voorgesteld den penningmeester dank te brengen en te dechargeeren. Er hebben een 30 leden bedankt en te vens worclt medegedeeld, dat de inkomsten geraamd zijn op f 525. Naar aanleiding van hot beeluit tot her druk van den Gids, merkt één der leden op, dat het aantal Prot. Kerken, in den Gids opgegeven, met 1 dient vermeerderd te wor den en dat er 4 doctoren zijn. Ook wordt, gevraagd of do Duitsche Gods dienstoefeningen in den Gids opgenomen kunnen worden. Daarna gaat men over tot de stemming. Aftredenden zijn de heeren De Ruiter Zijl ker, J. J. Hofmann en dr. D. L. van Elk. Bij de eerste vrije stemming worden gekozen dc heeren Zijlker met 27 stemmen, cle heer Hofnianu met 37 en Van Elk ook met 37 stemmen van de 41. De heer Slotemaker had er 12, terwijl zeven andere leden ook nog eenigc stemmen op zich vereenigd hadden. Twee der heeren aanvaarden hun herbe noeming. Nu bedankt de heer Van de Eik en moe ten dus twee nieuwe bestuursleden gekozen worden. Men wil namen noemen, maar daarover ontstaat een zeer uitgebreide discussie, die tot resultaat, heeft, dat er besloten wordt geen namen te noemen. Bij eerste vrije stemming worden op 13 leden stemmen uitgebracht, o.a. op de hee ren Senff 12, L. Kruit 10, J. Schaap 9, O. de Best 9, J. Waterreus 6 en J. Hueting 7. Geen van allen wenschen voor een benoeming in aanmerking te komen. Weder een vrije stemming. Nu verkrijgen 20 leden stemmen. Alleen de heer L. Kvuyt verkrijgt- dc meer derheid. n.l. 23 sb. Na eenige bezwaren ge maakt te hebben, neemt Z.Ed. toch zijn be noeming aan. Vervolgens stemming tusschen twee leden, die het hoogst in stenirnenaantal waren, de heeren C. de Best 12 en J. M'. A. Waterreus 9. De heer U. De Best, verkrijgt 28 stemmen en Waterreus 1.0. Eerstgenoemde neemt de benoeming ook aan. .De Voorzitter stelt nu voor een lijst, te laten circuleeren, waarop cle leden kunnen teelcenen voor verbopging van contributie. De heer R. Ouwehand raadt dat af, omdat het dan wordt een belasting op het bezoe ken van vergaderingen en de trouwste leden dan altijd getroffen wórden. Het voorstel wordt ingetrokken. De heer J. W. Kobus zou naar aanleiding van de wilde stemming en cle daaraan voor afgegane discussie Noorstellen art. 6 te wij zigen en te lezen: „Het bestuur benoemt 3 candidatcn voor een vacature". De Voorz. cn eenige andere leden ontra den dit. Daarna trekt de voorsteller zijn voorstel in. Nog wordt de vraag gedaan: «Staat het bestuur van V. V. V. in contact met den Uitgever van cle „Bad-Courant". Dit worclt ontkennend beantwoord. De heer De Jong dringt aan op adverten ties opnemen in de Gidsen en tevens een plattegrond van Katwijk, waarop cle hotels en pensions zijn aangegeven. Daarmede be tuigt de vergadering sympathie. Het bestuur zal dit voorstel in overweging nemen. Gevraagd wordt of het bestuur geen weg wijzer kan plaatsen bij het' Groene Kerkje, omdat de weg naar Katwijk zoo moeilijk is te vinden. Het bestuur zal in overleg treden met den consul der A. N. W.-B. Kan er ook een lijstje met hoog- en laag waterstand en temperatuur aan een vlagge- paal worden bevestigd1? Er wordt steeds naar gevraagd. Dit ligt meer op den weg van hen, clie badkoetsen houden. Van Tilburg vraagt of 't bestuur geen be steller kan aanstellen, liet bestuur heeft daarover al gedacht, maar dan uioet het iemand zijn, die talen keur Ten slotte het jaarverslag. Daaruit, stippen we aan, clat de Vereeni ging 199 leden telt cd werd de verhouding aangegeven tusschen de Ver, en hec Cen- traal-Bureau voor Vreemdelingenverkeer en den Bond van Noordzee-badplaatsen. LEIDERDORP. Gisteravond gaf de Chr. zang vereeni ging „Excelsior" in het gebouw der Gere formeerde Kerk een uitvoering. Nadat door alle aanwezigen was gezon gen Psalm 65 :4 en ds. Woudstra was voorgegaan in gebccl, werden achtereen volgens een 14-tal zangnummers, al of niet begeleid .door muziek, ten gchoore ge bracht. Onder lejding van den verdienstelijken directeur, den heer F. D. van Wijk, werd 'een en ander, zonder uitzondering, tot groote voldoening van het aandachtig luis terend publiek, uitgevoerd. In 'cle toespraak, die ds. Woudstra 11a afloop hield, werd gewezen op hetgeen de zang tot verheerlijking van het Opper wezen kan wezen. Na het zingen van Psalm 79 7 en dankzegging, keerden de aanwezigen, 'dankbaar cn voldaan, te ruim tien uren, onder een stortregen, huiswaarts. De eerste zitting' van 'den Militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden ten Stad-ttuize te Leiden, op Maandag 27 fdeze!r; 'des namiddags' te halt drie, LISSE. Gisteren werden alhier bloembollenveflin- gen gehouden ten bate van de R.-K. Kerk, R.-K. armen en St.-Elizabeths-Vereeniging. Do opbrengst was respectievelijk f 1281, f831 en f368. Dc bouw van een burgerwoonhuis in de Schoolstraat, voor 1 ckening van den heer G. van Eg-mond is 11a gehouden aanbeste ding, opgedragen aan don heer J. Suyker- land, te Lisse, voor f 2170. WARMOND. Gisteren vergaderden de ingelanden van den Klinkenbergerpolder, waarbij te vens de bestuursverkiezingen plaats had den. De heer J. de Vetter, voorzitter en secre taris, trad af en stelde zich niet lierkies- baar. Door overlijden van den heer P. Cig- gaar, was een vacature ontstaan van lid van het bestuur, terwijl om gezondheids-, redenen cle heer D. Ciggaar ontslag ge-: nomen had als penningmeester. Als voorzitter werd. gekozen de heer J. K. Heyl, als secretaris de heer J. C. v. d. Voet, als penningmeester de heer J. D. Ciggaar en tot 1'cl van bestuur de heer Aclr. den Hollander. De hoeren Den Hollander en Ciggaar hebben hun benoemingen aangenomen; 'cle heeren Heyl cn Van der Voet hebben d t nog in beraad gehouden. Maakten wij er gisteren melding van,- dal aan den bloembol!enkweeker den heer H. Kortelcaas, voor een conquest, uit „Gul den Spur" voortgekomen, oen bod van 120 gedaan was, gisteren is voor dien, zelfden naicisbol een bod van f50 gewe-. zen van de hand. De ejgenaar verwacht later een nog hoogeren prijs te maken. Bij dé verkiezing van ledten van het bestuur van den Klinkenbergerpolder in de gemeenten Warmond en Sassenheirn, zijn gekozen tob voorzitter de heer J. K. HeTjl; tot secretaris de heer J. C. van der Voet; tot penningmeester cle heer J. Ciggaar Dr. en tot poldermeester de heer D. den Hol lander Jz. ZWAMMERDAM. Toezegging van beroep naar de Geret Kerk is gedaan aan ds. Kuivonhoven, te Ocs'terwierum (Fr.) Het beroep zal eerst daags volgen. ZOETERWOUDE. VERGADERING VAN DEN BOERENBOND. De voorzitter, de heer P. Paardekooper opende de vergadering gisteravond bij den lieer Chr. Dekkers met een woord van wel kom aan allen en in 'b bijzonder aan den eere-voorzitter, den heer A. A. van Gils, en aan het ecre-lid. den heer A. van Leeu wen, oud-voorzitter. De secretaris, cle heer Jac. Straathof, leest dc notulen, die onver anderd worden goedgekeurd. Nu komt aan de orde: Het voorstel van het bestuur, om clen bestaa-n-den Boeren bond te ontbinden, naar aanleiding van een schrijven van Z. D. H. clen Bisschop vau Haarlem, waarin de R.-K. boeren worden aangemaand, zich te vereenigen op Katho lieken grondslag. De voorzitter verleent het woord aan den' heer E. J. Los. Dczo verklaart, zonder cle Katholieken eenigszins tot verzet tegen hun geestelijke overheid te willen aanzetten, niet te begrijpen, wat het schrijven des Bisschops te maken heeft met de bestaande Vereeniging, aangezien er in den Boeren bond nooit iets passeert wat de Katholie ken eenigszins in hun geloof kan schaden. De voorzitter antwoordt, dat een Katho liek zich heeft te onderwerpen aan de gees telijke overheid. De heer Los zegt toch het best uursvoor-, stel niet te begrijpen waarom een Ver eeniging te ontbinden, wanneer verschillen' de leden reden meenen te hebben om uijj te treden 1 Laten zij dat doen .door gewoor hun lidmaatschap op te zeggen, zonder op gave van redenen dat ware niet zoo stoo tend voor anders gezinden geweest. Dc voorzitter antwoordt, dat zonder de Katholieken de Boerenbond tc Zocterwou- cle niet. kan bestaan wat dc heer Los m'een^ te moeten ontkennen waarop cle voorzitter zich op den heer M. Karens, zijn protestant- mede-bestuurslid beroept, die zulks in do bestuursvergadering verklaard heeft. De voorzitter verklaart, dat het gehoelo bo^&uur eenparig besloten heeft, dat op-, heffing alleen rationeel zou zijn. De heer Los blijft beweren, dat de Bond had kunnen blijven voortbestaan. Do Boe renbond is een vereeniging zonder onder scheid vaiï geloof, waarin cle ledon in Christelijke verdraagzaamheid naast elkaar hét belang der boeren bevorderen. Of wenscht men de toestanden van vóór drie honderd jaar terug, toen men Bartholo-^ meusnachten vierde? Neen toch niet waar, mon wil leven naast- elkaar met eerbiedi ging van eikaars godsdienstige overtuiging. Do voorzitter antwoordt, dat men geen onverdraagzaamheid wonschb, doch de gees telijke overheid gehoorzaamheid verschuU digd is.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1