N°. 16593. Maandag SO Maart. A0. 1914. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Oit da Omstreken. LEIISCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere letters naar plaatsrnimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PP.IJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gent3; per 3 maanden i 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Leiden, 30 Maart. Achtste Jaarvergadering der Ned. Iteisverec nl^ing. D© Ned. Reisvereeniging houdt heden al hier haar algemeene jaarlijksche vergade ring in café „Zomer zorg'T Gisteren waren echter reeds ©enige af gevaardigden en verscheidene leden, voor al uit Den Haag, overgekomen, om deel te nemen aan een door de afdceling Leiden georganiseerden tocht naar de bollenstre ken. Met den trein werd de reis gedaan tot Lisse, vandaar door het Keukenbosch ge wandeld en vervolgens geluncht in hotel „De Zwaan", waar de heer Beumer, hoofd der o. 1. school te Sassbnheim, een lezing hield over de bollencultuur, waarna men door de bloembollenvelden, dio nog niet op het mooist zijn, naar Sassenheim wan delde, van waar met de tram de terugtocht weder naar Leiden werd aanvaard. Het toohtje was zeer gezellig. Na thuiskomst werd er in „Zomerzorg" de meenschappelijke maaltijd genoten, ter wijl des avonds in de groote zaal aldaar een gezellige bijeenkomst plaats had, waar in de algem. voorzitter, de heer A. Pie- ters, een voordracht met lichtbeelden hield over Berlijn. De afdeel ing Lei don, die dezen avond aanbood, had er voor gezorgd, dat het sa menzijn een gezellig karakter droeg. De belangstelling was dan ook zeer groot-. De voorzitter der Leidsche afdee- llng, de heer Yan der Klaauw, riep den aanwezigen het welkom toe, sprak met grooten lof van hetgeen de N, 11.-V. pres teerde en bracht hulde aan twee der op richters, de heeren Piet-ors en mr. Yan der Flier. De van groote plaatselijke kennis ge tuigende voordracht van den heer Pieters, die Berlijn bij dag en bij nacht leerde ken nen, werd met groot© belangstelling ge volgd en nam den avond tot circa halfclf in boslag. Daarna werden musicale en zangvoor- drachten gegeven door dilettanten wel is waar, maar op een wijze die vele beroeps kunstenaars niet zouden hebben verbe terd. Hedenvoormiddag werd een excursie ge maakt naar Voorschoten, waar de Kon. Fa brieken van Gouden en Zilverwerken van de firma J. M. van Kempen Zonen wer den bezichtigd. Onder leiding van con lid der firma en eenige chefs werden de werk plaatsen bezichtigd. Na de terugkomst te Leiden werd in Zo merzorg" het noenmaal gebruikt. Hedenna-niddag te hal ft wee werd de al gemeene vergadering door den voorzit ter, den heer A. Pietere, geopend. De aid. Leiden van ,,De Zaaier", Bond van jonge arbeiders en arbeidsters in Nederland, hield Zaterdag ter gelegenheid van haar 8-jarig bestaan een propaganda- feestavond in „De Graanbeurs", welke zeer goed bezocht was. Uit alles bleek, dat niet de S.-D. A.-P., maar de S. D. P. op deze Veroeniging haar stempel heeft gedrukt. Was dit duidelijk uit de toespraak van den Voorz. Ober, niet minder bleek het uit de feestrede, gehouden door don heer L. de Visser, van Den Haag. De spr. van den avond had hot over de groote moeilijkheden voor de soo. jeugd or ganisatie, vooral in een stad als Leiden, met haar eeuwenlang uitgebuit en ontaard proletariaat. Hij wees op hetgeen er ge daan werd om de jonge arbeiders gedwee on zoet te houden en op de groote nood zakelijkheid der zelfstandige jeugdorgani satie, zoowel met het oog op de plaats, die de jongeren eenmaal in de arbeiders-bewe ging zullen hebben in te nemen, als om do toenemende beteekenis van cle jeugd in heb productieproces. Hij werd herhaaldelijk luid toegejuicht. Het socialistisch zangkoor, onder leiding van den waarnemenden directeur N. Oli vier verleende zijn medewerking en heb deed dit op verdienstelijke wijze De reeks liederen, begeleid door pianomuziek, werd ingezet met de Internationale, waarna an dore socialistische strijdliederen volgden De heeren Van den Broek en Kriek en mej. N. N. hielden daarna do aanwezigen met voordrachten aangenaam en gezellig bezig. Eon opgewekt bal sloot den bijzonder goed geslaagden avond. Onder de aanwezi gen werden ter invulling biljetten voor aansluiting verspreid, clio later worden op gehaald. Zoowel „De Zaaier" als heb zang koor werden met nieuwe leden versterkt De heer A. Sjouw, onderwijzer alhier, ia door B. en W. van Amsterdam geplaatst op een voordracht voor onderwijzer aldaar. Kon. Ned. Grofsmederij. Aan 't verslag over 1913 van <le Kon. Ned. Grofsmederij, alhier, uit t-e brengen in de algiemeene vergadering van aandeelhouders op 11 April a. s., is het volgende ontleend: Uitgevoerd aan verschillende orders werd voor een bedrag van f 1,359.809.69 tegen f 1,261,511.67 en f 1.081.875,93$ in de jaren 1912 en 1911. Het voordleelig saldo der fa- bricage-rekemng, de z. g. bruto-winst, be draagt f 160.479.62$. De belanswaarde der terreinen, gebou wen, werktuigen en gereedschappen bedroeg op ultimo 1912 f 467,275.54 terwijl in 1913 werd aangeschaft voor f 83.497.JV1, te zamen dus f 550,773,48. Buiten gebruik werd gesteld voor een balans waarde per uit. 1912 voor f 1,427,30, zoodat blijft f b!9,346,18. Voorgesteld wordt op dit bedrag een af schrijving te doen van f 43.612.50, waardoor de balan-swaarde zal worden teruggebracht tot f 505,733,68, tegenover een taxatie waaide (naar het sedert 1903 gevolgde stelsel) van f 596,504.075. Na aftrek van deze afschrijving van de kosten van intrest, pensioenen, ongevallen verzekering enz., blijft een bedrag van f 98,367.23$ over, zoodat na toevoeging van het onverdeeld gebleven dividend A.o P.o ad f 4,282.69 een bedrag van 1 102,619.93 be schikbaar is ter verdeeling. Voorgesteld wordt hiervan een bedrag van. f 20,000 onverdeeld te laten en aan de winstreserve toe te voegen. Als dividend kan dan 10 pCt. worden uitgekeerd, waar na f 4591.31 als onverdeeld dividend op nieu we rekening overgaat. Van de obligatie-leeningen groot f 150,000 en f 300000, waarvan nog in omloop zijn f 85.000 en f 222,000 moeten 5 resp. 6 obliga ties ter algemeene vergadering worden uit geloot. Als commissaris moet aftreden de heer F. H. Bogaard, die echter herkiesbaar is. SleabelmakersacJ Van de zijde der arbeiders werd ons het volgende meegedeeld: Hedenmorgen brak ook de staking uit bij de firma Hasselman en Pander, aan de Meubelfabriek aan de Rijnkade. Waren er bij het begin der actie als minimum eischen gesteld een loonsverhooging van 3 cents per uur voor alle leden van het personeel, Za terdag 21 Maart deed de patroon de toezeg ging, dat 6 gezellen zouden krijgen 2 cents per uur, 3 gezellen 1 cent per uur, één gezel niets en voor 1 gezel zou met begin Mei worden bepaald of hij verhooging zou krijgen. Do toegezegde loonsverhooging zou in Mei a.s. in werking treden. Hiermede kon het personeel der meubel fabriek geen genoegen nemen. Op een personeelvergadering op 24 Maart werd met algemeene stemmen besloten, dat den patroon zou worden bericht, dat het per soneel Zaterdag 28 Maart, de gevraagde verhooging voor allen te gemoet zag, waar het anders zich verplicht zag het werk neer te leggen. Het personeel meende, dat waar de loonen in LeideD lager zijn dan in welke gemeente van den omvang als Leiden ook, het ge noodzaakt was in het belang van zichzelf en in het belang van het geheel© bedrijf, op de inwilliging der looneisch ten sterkste aan te dringen. Zaterdag 28 Maart deed de firma niet de minste toezegging, zoodat nu het gansche meubelmakerspersoneel der firma het werk heeft neergelegd. De behangers der firma voelden zich niet krachtig genoeg en besloten op dit oogenblik niet aan de staking deel to nemen. De staking omvat op dit oogenblik dus 11 gezellen bij de firma Pander en 4 gezellen bij de firma Raar. De stakers zijn vol goeden moed op een gunstigen uitslag. De leiding is in handen van het hoofdbe stuur en afdeelingsbestuur van den Bond. Wij hebben ons gewend tot de firma, die het bovenstaande ongeveer bevestigde. Zij deelde ons mede, dat een jongmensch nog wilde terugkomen, doch dat zij dit niet kon toelaten. Onder de stakers is ook eon be jaard werkman, die do firma niet weder wenscht terug te nemen. Do firma zeide, vooruit te hebben gewerkt en daardoor ge- ruimen tijd de werklieden te kunnen missen. Heden had alhier ten Raadhuize plaats (le openbare verpachting der buf fetten Ln de Stadszaal van 1 'Mei 1914 tot 30 April 1919. Er was slechts één inschrijving inge komen. nl. van den heer W. F. van Ingen Schenau Jr., voor f2015 per jaar. De heer E. J. Blekkink, hoofd eenef school alhier, komt voor op een voordracht ter voorziening in een vacature van hoofd 5e Amsterdam. Voor het examen nuttige handwerken is ln Den Haag geslaagd mej. M. L. J. van Es, alhier. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „De Big van liet 168ste." Wie heeft er niet minstens een paar friaai „De Big" gezien? De opvoe ring van deze militaire klucht is in ons land een triomf geworden, 't Is wel geen Voddenraper van Parijs" ot „Twee Weezen", een Hollander zit nu eenmaal met veel meer genoegen te rillen dan te lachen, maar toch trekt deze klucht nog. Er was gisteren in onzen schouw burg ook vrnwat belangstelling. „Het Hollandsch Tooneelsczeïsckap", onder directie van J. F. Mertens, voerde dit echte Zondagavondstuk op. Onbedaar lijk is er dikwijls gelachen. Er zat wel schot in het spel en daardoor deden de goedkoope flauwiteiten liet goed. Woord verdraaien, onbedaarlijk huilen, scheeve gezichten trekken valt bij velen nog allijd in den smaak. Dan zoo'n ge kruide aardigheid zoo nu en don en wat négligé, het geheele recept voor een avond van uitgelaten vxoolijkheid is dus gereed. Kluchten als ,,De Big van het 168sto" geven bijzonder veel aanleiding tot chargeeren. Maar het publiek is in goede luim en vergeeft het graag. Haast kan. men zeggen, dat de meest onwezenlijke figuur "het grootste succes mag boeken. Om kunst te genieten gaat men dit soort kluchten niet zien. ft Is een uitspanning voor de hersenen, want die behoeft men een geheelcn avond niet te gebruiken. En de zwartgalligs te bui is grit overgedreven, na een avonrl „Do Big" te hebben gezien. Eenmaal maar, dat is ook een eigen schap die vrijwel alle kluchten met elkaar gemeen hebben. Een volgenden koer is men mindei gemakkelijk tevreden te stellen, ziet het gegevene met andere o o gen en neemt zich vooy geen derde maal te gaan, tenzij gedwongen door ie vrouw, moeder of vader, door ver loofde of nichtje. Een paar rollen werden gisteren niet slecht gespeeld. Zoo Jean du Bois d'Om- helle door Max Weber en Georgette door mevro u w Kins bergen- Ren t rri eest er. Aan het slot dansten een dame en een 'heer, ze vertelden van hun presta ties in een paar Fransche zinnen, een tango de Argentijnsche en de furlana, waarbij bleek,, dat je tegenwoor dig eigenlijk niet meer met ie beenen, maar met je hoofd danst. Tot nu too was dans ontspanning voor je hersens, 't begint zoo langzamerhand een inspan ning to worden. Het laatst© Volkshuïsconoert had het karakter, dat het Paaschconccrt 6teeds heeft: er word-gewijde muziek ten gehoo«-e gebracht, ditmaal door het Haagsohe Da meszangkoor „Het Lied", directeur de heer J. A. dc Zwaan. Ernstig moet er door dit koor gewerkt worden, om tot zoo gedegen, bezonken en beheerschte prestatie te komen. Dank zij de klare, zuivere stemmen, wij denken hier niet het laatst aan de solisten was de klank van het geheel zeer fraai. Een geheel Hollandsch programma, de zeer duidelijke en zuivere uitspraak der moe dertaal, het geheel er in zijn van de- zan gers, dit alles moest het ten gehoor© ge brachte ingang doen vinden. De Oud-Hollandsche Paaschliederen pak ken. Dat deed ook een fragment uit een werk van den heer De Zwaan zeiven met piano- en harmonium-begoleiding Treu rwilgetakkendie in hun fraaie gebogen lijnen en teere kleur zeer schoon- deden tegen den witten achtergrond, sier den de zaal. Waa de eerste lentedag oorzaak van oea minder volle zaal dan gewoonlijk? Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aan de Vereenigde verga dering ingediend de rekening van het Hoog heemraadschap, dienst 1913. De rekening wijst aan een ontvangst van ƒ290,452.79$, een uitgaaf van 242,181.47, sluitende alzoo met een batig saldo van 48,271.32$. Do ontvangsten betreffen o. m. van vroegere diensten 38,737.05; inkommsten van bezittingen ƒ35,347.43; opbrengst van sluizen en bruggen 16,777.72$vergoeding van diensten door Rijnland aan derden be wezen 10,968.52 opbrengst van omslagen der landerijen in Rijnland 145,750.20 bui- tengowone ontvangsten ƒ31,938.224. Dc uit gaven vermelden o. a. kosten van huishou delijk bestuur 49,286.004 openbare wer ken 133,607.63 waarnemingen en toezicht 7520.75 buitengew. uitgaven 41,3-15.78$. De vaststelling der rekening zal plaats hebben in oen openbare vergadering van het Hoogheemraadsohap op 25 April a.e. des morgens in het Gemeentelandhuis. Bij enkele candidaatstelling is gekozen tot assessor I collegii van het Leidsch Stu dentencorps de heer A. D. van Asseudelft de Koningh, canclidaat van het afgetreden collegium. Als assessor II is door het collegium can- didaat gesteld de heer A. dc Witt Wijnen. Bij beschikkingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 16 April a.s., op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan E. Oosterhuis als assistent voor de natuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier, eD is, voor het tijdvak van 16 April tot en met 31 December 19li, als zoodam'g benoemd S. Weber, alhier. Bij beschikking van den Minister van Bin nenlandsche Zaken is, met ingang van 1 April a.s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. P. A. Dietz, als assistent voor de zoölogie aan de Rijksuniversiteit alhier. In do te Leeuwarden gehouden verga dering van het Alg. Ned. Verhond werd in het groepsbestuur gekozen de heer A. L. van Blommestein, alhier. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend's morgens van 912 uur en des middags van 25 uur. Aanvraag van werkzoekenden. 1 Boekhouder, 3 Kantoorbedienden. 3 Opperlieden 1 Grofbankwerker, 1 Scheeps bouwer, 1 Voerman, 8 Loopknechten, 2 Mar- gazijnku echten, 1 Deken wever, 10 losse werklieden, 3 Werksters. BODEGRAVEN. De heer W. F.ykelenboom, van hier, slaagde te Bingen voor electro-technisch in genieur. KATWIJK-AAN-ZEE. WET OP DE KOELHUIZEN. Voor eenigen tijd werd uit de Ver. Staten van Noord-Amerika bericht, dal door den afgevaardigde van den Staat Tenessee bij "het „House ot Ilöpresenta1 tives" een wetsvoorstel was ingediend onder den naam „Gold Storage Bill." Wordt dit voorstel aangenomen en tot wet gesteld, dan zal dit van onbereken baar nadeei zijn voor den haring handel op de Ver. Stalen van Noord Amerika, Bet bedoelde voorstel behelst het verbod, om visch, die langer dan twee maanden in vries- of koelkaraers gelegen heeft, in den handel te brengen. Een van onze groote haringimporteurs in Amerika, dc firma IJzerman en Go. te VIaardingen, heeft verschillende colleges attent ge maakt op deze aangekondigde wot, om dat in do maanden Juli eu Augustus groote partijen vette haring naar Ame rika worden verzonden (omdat later die niet meer wordt gevangen). Zij worden daar in ijshuizen met reusachtige kool kamers bewaard tot de winter- on lente maanden. Laat in 't jaar, tegen den winter, worden duizenden on nog eens duizenden vaten haring verzonden, die eerst in den komenden zomer worden verbruikt, 't Is to begrijpen, wolk een groot nadeel önze handelaren in haring, aio in Amerika handelen, van deze wet zullen ondervinden, wanneer deze een- maai aangenomen wordt. De voorsteller van deze „CokTStorage Bill." lieoft de haring gelijk gesteld met vorsche visch en wanneer dit voorstel eens wet werd. zpu eenwgroote onbillijkheid m 't loven zijn geroepen, omdat goeu gezouten ha ring, op een koele plaats bewaard, min stens een jaar goed blijft niet alleen, maar ook geenszins in kwaliteit verliest. De firma IJzerman en Go. heelt dit ge vaar ook onder de aandacht van de Kamer van Koophandel te Katwijk ge bracht. De Kamer heeft zich naar aanleiding hiervan bij gemotiveerd schrijven ge wend lot aen Minister van Buitenland- sche Zaken, alsmede lot don Nederland- schen gezant te Washing Ion om bij be voegde autoriteiten de aandacht te vesti gen op het gevaar, dat dreigt bij aanne ming dezer wet. De Kamer heeft nu be rich I ontvangen, ddf bovengenoemde gezant de geopperde bezwaren bij de Amerikaanscne Rogce- ring heeft overgebracht. Voor den han del te Katwijk zou het ook een schade zijn, daar ruim één tiende der vangst naar Amerika wordt uitgevoerd. NOORD WIJK. Gevolg gevende aan een uitn<x»cügmg, om „vrat moois te komen zien," begaven we ons gistermorgen naar het kantoor van de firma Alkemade en Co. Daar was voikcp.jk wat moois te zien: een collectie bloeiende Spa-ansohe Iris „Flora", van welke prach tige variëteit de firma Alkemade en Go. de grootste partij houdster is. Als men in Maart bloeiende „Flora's" te zien krijgt, uie op het veld eerst in de tweede helft van Juni m bloei komen, dan staat men een oogenblik verbaasd. Die verbazing wordt bewonde ring, als men zooals bij de firma Alkeraa- die en Oc-. groote bloemen op forsche st©n- geJia te midden van mooi kruid to zien krijgt Is in een woord prachtig, RIJNSBURG. Door mej. O. Bontje, onderwijzeres aan de school met don Bijbel, alhier, hoofd de heer W. v. d. Weg, is togen 1 Juni a.s. eervol ontslag gevraagd. SASSENHEIM. Het lekkere voorjaarszonnetje heeft Zondag reeds velen naar buit-en gelokt on die oog heeft voor natuurschoon, kon, voor den tijd van 't jaar, volop genieten. Wan delende langs Teylingerlaan en het Groene Laantje, hadden we een prachtig gezicht over de velden. Aan den eenen kant, bijna zoo ver het oog reikt, narcissen in vollen bloei, enkele akkers nog met groen als doorstopt, hier en daar gele en paarse kro kussen aan den anderen kant hyacinten in verschillende kleuren. Staande op het hooge bruggetje ontrolt zich voor ons oog een doek met afwisselen de, frissche kleuren, waarop het oog met welgevallen blijft rusten. VOORHOUT. GROEP HYACINTENKWEEKERS. Zaterdagavond kwam de „Groep Hyacin tenkweekers" uit deze gemeente, uitgaande van het H. B. G. in „Boerhaave" bijeen tot het bespreken van het onderteekenen van het contract tot bestrijding van den ver koop van hyacintenbloemen, welke con tract door bijna alle leden van den Bond van Bloembollenhandelaren is ondertee- kend. De besprekingen werden ingeleid door don voorzatter, den heer W. v d. Laan. Ia een beknopt overzicht gaf hij de geschiede nis van deze aangelegenheid, besprak het echter wat de a.Ig. vereeniging vroeger ge loden had bij oen dergelijk pogen, en hoe nu een eerst voorgesteld ontwerp, na be sprekingen met de kweekers, door den Bond van Bloembollenhandelaren in dier voege gewijzigd was als nu werd aangebo den. Do zaak geldt alleen de hyacinten* bloemen en dc hyacintenkweekers. Snijdt een kweeker zijn hyaointenbloe- men, dan wordt hij tot een boete veroor deeld van 1000, en mogen van hem geen. bollen gekocht worden. Dit als er getee- kend is door hem. Heeft hij niet getoekend, dan kan hij, zonder beboet te worden, zijn bloemen snijden, doch wordt bij den ver koop der bloembollen ook eveneens ge boycot Voor narcissen en tulpen is, deze rege ling niet geldig, zoodat de bloemen en bol«. len daarvan verkocht kunnen worden zon der bezwaar. Over het al of niet toe ken en werd breed voerig gesproken vooral in verband tot heb ontduiken cler wet, wat échter volgeüs som migen bij do tegenwoordige omschrijving nliet wel mogelijk zijn zal. Wel behoefde- men niet te teekenen uit' vrees voor den Bond van Bloembollenhan delaars, daar bij weigering van deze gToep reeds niets van den geheelen opzet- zon ke rnen Tot het teekenen van het contract werd door bijna alle aanwezigen overgegaan. Men hoopte, dat het werkelijk heb belang van den handel niet alleen, doch ook dat der kweekers mag zijn en reeds dit jaar het in de prijzen gevonden zal worden. Hoewel het geen vergadering van het H. B. G. was, werd toch een zich aangege ven hebbend lid, de heer v. Leeuwen, als zoodanig toegelaten, waarna nog een rond vraag plaats had. Deze bracht- de losldopende hondjes neg eens ter sprake en de schade, die deze aan. de bollenvelden toebrengen. Dat- door de gemeente hier wordt ingegrepen, achtte men dringend noodig en do voorzitter, te vens lid van den Raad, werd daarom aan gezocht met zijn collega den voorzitter van' Bloenib. Cultuur (eveneens Raadslid) deze zaak in den Gemeenteraad ter sprake te brengen en zoo noodig voorstellen in to die nen ter beteugeling van dat euvel. De vergadering werd hierop gesloten.» VOORSCHOTEN. Een der voogdijkinderen, van de; vereen. „Kinderzorg" van Den Haag; welke Vereen, haar kinderhuis „Nieuw-: Voordórp" alhier heeft, was geplaatst als leerling bij een smidsbaas in de Haarlemmermeer. Zijn naam is Dirkj Schoonhoven, en hi| is geboren 25 Mei) 1897. Sedert Zaterdag 2L Maart is deze' jongen verdwenen en geen enkel spooij is nicer van hem Ic vindenalleen weet men, dat hij Dinsdag nog in dc buurt, van den spoorweg Rotterdam—Amsterdam; was. Hij is in liet i>ezit van hot diploma Ambachtsschool als smid en lieeft zich' wellicht onder oen anderen naam als zoodanig verhuurd. Lichamelijk is hij flink ontwikkeld.- hoeft bruine oogen, /.iet wal schuw, loopt met hot hoofd wat voorover, draagt een lango grijze jas en heeft zijn opknappak over zijn werkpak getrokken. Men vreest, dat hij in verkeerde handen is geraakt, daar hij niet voldoende geld bezat (plm4 f5) oni voor zichzelf tè zorgen* GELENGD NIEUWS. Te N 9 o r d w ii k 6 i' h o u t ia een staking uitgebroken onder de werklieden, arboidonde aan deu bouw van het krank zinnigengesticht.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1