N°. 16592. Zaterdag 28 Staart. A0. 1914. (§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen Eerste Blad. Uit de Omstreken. Kunst, letteren, enz. LEIDSC PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /T.06. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend, PISI.JS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I 2 0 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn B 1.30. Franco per post1.65. Leiden, 28 SKlaart. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Beuvens" te Leiden. Gisternamiddag hield de vereeniging .Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reu- vens" haar jaarlijksohe algemeene ver gadering onder voorzitterschap van prof. dr. J. P. Kuenen, die bij cte opening mededeelde, dat de behoefte aan uit breiding steeds dringender werd. Wel had de vereeniging de beschikking ge kregen over het huis er naast, doch dit Ier bij te trekken kon voorloopig nog niet. Besloten is nu de tegenwoordige commissiekamer, tevens leeskamer voor dames, voor couranten- en tijdschriften- leeszaal in te richten, waardoor men een localiteit voor het plaatsen van boeken .vri) krijgt. Het toezicht wordt daardoor iets moei lijker, doch achter deze antieke kamer, eertijds studeerkamer van wijlen prot. Reuveus, is nog een vertrek, dat tot binderij zal worden ingericht, waar do concierge 's avonds in zijn vrije uren bezig zat zijn en dan toezicht op de leeszaal kan uitoefenen. Het voorvertrek komt dan vrij voor het plaatsen van boekenkasten en berging van boeken. Het naastgelegen perceel, waarover do vereeniging door het vertrek van mej. Reuvens de vrije beschikking kreeg, zal voorloopig worden bewoond. Het pand is reeds verhuurd. Alej. Van Doorn, die na het vertrek van mejuffrouw Van Konijnenburg als assistente werd benoemd, verkreeg een benoeming aan het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem. Voor haar in de plaats werd benoemd mej. Gerbens uit Haarlem, voorloopig op een salaris van f 400, dat kan klimmen tot f 600. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den heer P. G. Hoeks, bleek, hoe de instelling ook in 1913 weer in omvang en bloei is toegenomen. Van de 29 donateurs bedankte één, doch twee nieuwe traden toe. Het leden tal steeg van 392 tot 488, het aantal begunstigers klom van 928 tot 1010. Het aantal hoeken vermeerderde van 6596 tot 7761 banden, het aantal bro chures nam toe met 348 en is thans 1883. Een deel dezer vermeerdering is te danken aan schenking. Den schen kers werd daarvoor dank gebracht. Uitgeleend werden 38,648 boeken tegen 31,891 in 1912. Do couranten-leeszaal werd bezocht door 22,688 mannen en 1970 vrou wen, de bibliotheek door 5305 mannen en 697 vrouwen, waaruit blijkt, dat ver gelijkenderwijs het bezoek van. de vrou wen nog gering is. Met leedwezen werd herinnerd aan het Vcrffek van dr. P. C. Molhuysen, die sedert cle oprichting het secretariaat met zooveel ijver en liefde had waargeno men. Alet dankbaarheid werd gewag ge maakt van den grooten ijver en werk kracht van de directrioa en haat' mede helpsters. Dc penningmeester, de heer J. Schaap, deed vervolgens rekening en verantwoor ding van het beheer over het afgeloo- pen jaar, waaruit bleek, dat ook de fiuancieele toestand bevredigend is. Het totaal der inkomsten bedroeg f3757.88, waaronder aan contributies en schenkingen f1571.72 en aan subsidie ,van Rijk en gemeente elk f450. De uitgaven bedroegen f 3797.84, waar bij voor salarissen f 1025.50 en voor aankoop van boeken enz. f 1092.31. Het nadeelig kassaldo is dus f 89.96. Hierbij dient echter opgemerkt, dat een bedrag van f186 naar de spaarbank werd gebracht en dat onder de uitgaven nog eenige rekeningen waren van het Voag dienstjaar, zoodat er feitelijk een voardeelig saldo is. Daar staat echter tegenover, dat in de toekomst do uitbreiding der leeszaal met het"belendend perceel groote offers zal vragen. Den penningmeester werd dank ge bracht voor zijn uitnemend behoor, waarvan hij echter een groot deel over bracht op de diree-trioe, die hem pok hierin trouw ter zijde staat. De benoeming van den heer H. A. Oou- vée tot diaken der Ned.-Herv, Gem. alhier, ia door hot Classicaal Bestunr onwettig ver klaard. De rijksklerk 3de klasse bij den dienst der direote belastingen S, i\ Nijtaud wordt met ingang van 1 Mei verplaatst van Schoonhoven naar hier. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Albert Vogel. Uw verslaggever was gisteravond vroeg aan den schouwburg. Kwartier vóór acht. En bij het binnentreden vernam bij de ont stellende tijding de eerste bezoeker te zijn. Het zag er slecht uit dus met het bezoek en zoo weinig was er besproken, dat op veel verbetering niet te hopen viel. Tien minuten voor acht! Het bezoekers tal was gestegen tot twaalf, verdeeld over alle rangen. Weer vijf minuten laterIn de parterre, alles meegerekend, veertien bezoekers, in de baignoire zes, logo en zij-logo evenzoo en bovenin een paar belangstellenden. Toen even na achten het scherm rees wa ren er in totaal twee-en-vijftig belangstel lenden, schouwburgbestuurders, pers en vrijbiljetten daaronder begrepen. Na de pauze was het aantal iets geringer. Voor Albert Vogel niet bemoedigend bij zijn eerste optreden, na een kunstreis van twee jaar door de oude en nieuwe we reld. Het bezoek hadden we in geen geval zoo klein verwacht. Ook niet, al wacht ons veel schouwburggenot, van grootere of kleinere beteekenis. Bovendien mocht wor den verwacht dat het onderwerp der voor dracht met het naderend Paaschfeest velen belangstelling zou inboezemen Vogel had gekozen ,,Het Passieverhaal van Onzen Heer Christus" door Cyriel Verschaeze aan hem opgedragen. Dadelijk moeten we bekennen dat se dert we Vogel voor het laatst zogen, hij er niet op vooruit is gegaan. Minder dan bij vorige gelegenheden kon hij ons thans voldoen. Er lag iets mats over het ge heel. Begrijpelijk is dit wel, want de ge- drukto stemming in die holle ruimte kon den voordrager niet onbewogen laten. Wat we vooral hebben gemist is den Vo gel, dio met zijn veelzijdig ontwikkeld stemorgaan zoo'n kleur wist te geven aan zijn voordrachten, lloo wist hij dikwijls een prachtige uitbeelding to geven van de personen, hoe had elk iets eigens. Dit maal misten we dat. En ook was minder indrukwekkend zijn weergeven van de uitroepen der verza melde volksmassa's. Het was vaak zoo schor, zoo heesoh. ,,Het Passieverhaal van Onzen Hoer Christus" behandelt het lijden, het sterven en de opstanding van Jezus, in zeven ondcr- deelen. Het begint met den tocht naar den Olijf berg. Daarna volgt de strijd van Jezus en de gevangenneming in den hof van Ghetse- mané. Het derde deel is de verschijning van Jezus voor het Sanhedrin, waarop volgt de behandeling van de aanklacht te gen Hem bij Pilatus. Het vijfde deel geeft de kruisiging en den dood, de begrafenis door Jozef van Arima- thea oa Nioodemus volgt daarna en het zevende en laatste deel behandelt de ver rijzenis. Deze verzen zijn zeer indrukwekkend. Het best was Vogel dan, wanneer hij Jezus' woorden weergaf. In do scene in en voor het paleis van Pilatus voldeed de voordra ger ons het best, doch minder wanneer hij den kruisdood afschildert. Ook Jezus' lijden in Ghetsemané werd goed gege ven. Heel aan het slot kwam Vogel geheel los en als een jubellied klinken dan zijn woorden, wanneer hij de verrijzenis be zingt. Voor deze gelegenheid was de voordra ger in oen lango zwarte toga, afgezet met goud borduursel, gekleed. Op zijn verzoek werd niet door applaus de plechtige stemming tijdens en na den voordracht on derbroken. Paagciiveetentoonsteilliigte Lelden. In verschillende plaatsen worden tegen den tijd van Paschen tentoonstellingen van 3lacht- cn fokvee gehouden, meestal op initiatief der afdcelingen van de HolL Maatschappij van Landbouw zooals bijv. te Utrecht en te Rotterdam. De Leidsche afdeeling dezer Maatschappij besloot ook tot het houden van zulk een tentoonstel ling, die nu plaats zal hebben op Vrijdag 3 April op het terrein naast „Zomerzorg,'' bü slecht weer in den tuin van „Zomers zorg", van 's morgens 10 tot 's namiddags 4 uur. Men heeft dezen datum met voor-, bedachten rade zoo gekozen. Dinsdag a.s. toch wordt een zoodanige tentoonstelling gehouden te Rotterdam en Dinsdag over acht dagen te Utrecht. De deelnemers aan deze twee tentoon stellingen kunnen dan ook in Leiden hun vee ten-toon.stellen. Er zijn dan ook heel wat inschrijvingen, zoodat deze tentoon stelling voor do liefhebbers van mooi slachtvee, en in het bijzonder voor sla gers, die er hun gading kunnen zoeken,, interessant belooft te worden. Tot leden der tentoonslellings-commis- sie zijn door kle afdeeling benoemd da heeren J. \V. Nieuwenhuizen, Segaar,- B. van Dorsten,- C. Bakker en J. Verhoog. De prijzen zullen beslaan in geldprijzen tot een totaal bedrag van f 260 en medail les, door verschillende personen en ver-, heiligingen aangeboden. KLEINE STADSKA AL. S. van Groningen. Dezo pianist gaf hier gisteravond een goed geslaagd concert met een uitgebreid pro gramma, dat op een Ibach-vleugel vertolkt werd. Deze vleugel had zich in het „Leidsch Dagblad" aanbevolen door mede te deelen, dat de grootsten onder de pianisten den mu- zikalen, edelen toon van de Ibaeh-vleugels roemden. Niemand zal ontkennen, dat toon- voortbrenging afhangt van de manier, waar op de vleugel onder handen wordt genomen; en dat er bijv. een groot verschil tusschen de toonvoortbrenging t-e hooren is tusschen Ellen Ney en tusschen Yau Groningen, want de pianist Van Groningen weet den vleugel te laten zingen, weet dien te bewegen tot het geven van zoowel fluweelig, teer geluid, als tot een machtig orgelgeluid. Dit orgel- geluid hoorden wij in het Bach-spel; in de chromatische Fantasie en Fuga, die zoo dui delijk voor ons werd opengelegd; en de poëzie van het klavierspel werd ons geopen baard in de vertolking van Chopin's, Im promptu, Berceuze en Scherzo. Prachtig werd door de linkerhand in die Berceuze het wiegend motief volgehouden, terwijl de rech terhand het schema steeds varieerde. Niet minder boeiend van klank was het Scherzo in Cis-mipeur, eerder een fantasie te noemen op twee hoofdmotieven*; het eerste thema staccato gespeeldwaarna een vol trom- motief optreedt, gevolgd door een tonen- weofsel, dat den zilveren klank van water- geklater had. Behalve Bach's Fantasie hoorden wij twee Préludes cn Fuga's uit het „Wohltemperier- te Klavier", waarin wat minder pedaaige- bruik aan de duidelijkheid ware ten goede gekomen. Dan een tweedeelige Sonate van Beethoven opus 54; en een geestig Momento Gapricioso van Weber, dat aan een ouvertu re denken deed. De bekoorlijke Walsen opus 39 van Brahms hebben uitermate geboeid, omdat ieder der 16 korte walsen in eenander licht verscheenhoe mooi licht klonk no. 6 en karakteristiek no. 11. Na, no. 11 kwam no. 1416 Even waren wij ongerust over het wegblijven van 13 en 13maar na no. 16 werden 12 en 13 gespeeld, zeer juist door Van Groningen gedacht, om beter slot te verkrij gen. Na de pauze weer een wals ran den negaafdsten vertegenwoordiger dor Fran- sche stemmingskunst Olaude Debussy, die altijd weer nieuwe effecten weet te beden- keu. De karakteristieke Spaansehe dans van den Spaanschen componist Albeniz klonk schril en grillig; maar dit zal toch wel de bedoeling van den componist geweest zijn. In de CampanbllaLegiorezzo cn Rhap- sodie no. 7 van Listz toonde Van Groningen nogmaals zijn meesterschap op het klavier en over zijn overigens onfeilbaar geheugen, dat don pianist even in den steek liet. Het publiek, dat niet talrijk was, maar waaronder vele ernstige muziekliefhebbers waren, juichte den kunstenaar hartelijk toe. Ook een bloemstuk werd aangeboden. Naar liet Sneeuwgebergte van Nieuw Guinea. Op uitnoocliging van de Burger- en Stu- dentenafdeelingen „Leiden" van de ver eeniging „Oost en West" hield dr. A. Pulle, lector aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, in den Foyer der Stadsgehoor zaal eon voordracht over de derde Ned, expeditie naar het Sneeuwgebergte van Nieuw-Guinea (Aug. 1912Mei 1913), wel ke oordracht werd toegelicht door een 70-tal lichtbeelden van photografiën tij dens do expeditie, die door spr. werd mee gemaakt, genomen. Een korte historische inleiding, waarin aan vroegere expedities werd herinnerd,- ging vooraf; waarna spr. tot de 3de expe ditie kwam. Den 21sten Augustus 1912 verliet de expeditie Soerabaja met tvv'ea schepen, waarvan er één, een oud stoom schip, waaruit de machine genomen was, gesleept werd. De reis duurde 18 dagen. Do aanraking met de Papoea's, die langs de rivier woonden, was niet van de aan genaamste. Deze Papoea's, die nog geheel in hel steenen tijdperk leven, toonden zich bu' de eerste bezoeken zeer vijandig. Twee maal werd de expeditie door hen aange-i vallen. Zij hadden echter respect voor onze vuurwapenen. Spr. stond verder stil bij de technische bezwaren, aan een landtoclit verbonden, gaf een schets van het on gunstige klimaat, en de terreinmoeilijls- heden cn liet vervolgens een en ander zien van het bergland. Eerst in Febru ari 1913 bereikte de expeditie met vol doende voorraden het hooggebergte op 3000 M.: van waaruit den 21sten dier maand het hoogste punt, de YYilhelminai kop (4700 M.) bereikt werd. Daarop vertelde spr. nog aardige staal tjes van de, in het bergland aangetrof fen Papoea's, die zich Pechesmes nee, men en nog volslagen onbekend z(in met Europeesche begrippen. Zooals we reeds boven zeiden, door het vertoonen van een lange rij lichtbeelden werd deze voordracht voor de aanwezi gen hoogst interessant. Mr. MARCHANT over de l'nrtetenillek westie. Het Kamerlid mr. H. P. Marchant heeft gisteravond in ©en drukbezochte verga ring in het Nutsgebouw nog eens de portefeuille-kwestie behandeld. Na met een kort woord door den voor zitter van de afdeeling van den Vrijz.- Dfem. Bond, den heer Van Alaaren, bij de aanwezigen, waaronder vde vrou wen, te zijn ingeleid, begon de spr. met de opmerking, dat aan de portefeuille- kwestie nog "iets meer en iets belang rijkere vast zit, dan taktiek 'alleen. Er knoopt zich aan vast, hoe ook in de toekomst ons larid zal geregeerd worden en of bij eventueel toenemen van den invloed der S.-D. A.-P., de sociaal-demo craten de regeeringsverantwoordelijk- heid zullen aanvaarden. Om zijn hoorders een goed inzicht te geven in de kwestie, ging hij in korte trekken na wat er aan voorafging. Hel negatieve doel, dat de concentra tie had, was een einde te maken aan de kerkelijke regeering, waarvan was te wachten een tariefwet en een grondwets herziening, waardoor ten koste dor volksvertegenwoordiging, de macht der Kroon zou worden versterkt, wat on vrijzinnig en ondemocratisch was. In deze punten stonden de sociaal democraten naast de concentratie. Troel stra schreef dan ook na den sternbus- uitslao, dat een aanslag op onze constitu tionele staatsinstellingen was afgesla gen. Naast deze hoofdzaken noemde spr. nog andere redenen, die lot een kluch tige stembus-actie van vrijzinnige zijde leidden, waarbij zich hulptroepen van rechis voegden, geloovigeu. die vrees den voor Roomsche overmacht, onder drukking der Hervormde Kerk, enz. Ze ker is het, dat Christelijke en voorna melijk R.-K. arbeiders, niet tevreden met den trtpgen gang der sociale wetgevjrig, afvallig zijn geworden en op de sociaal democratische candidates hebben ge stemd. Het onthoud ings-advies dei ker kelijke leiders bij de herstemmingen, kwam ook den sociaal democraten ten goede, zoodat deze partij ten slotte met 18 zetels uit de stembus kwam, tater tot 15 teruggebracht. De kerkdijken, hoewel nog altijd de sterkste groep in do Kamer, kwamen in de minderheid. En wat lag nu meer voor de hand; dan dat de gezamenlijke meerderheid der linksche partijen do nieuwe regeering vormden. De bewering, dat dit de taak was van de concentratie, noemde spr. dwaas. In dien de groep, die het sterkst in d<- Ka mer was, tot de regeering moest worden geroepen, dan had het de coalitie moe ten zijn, doch dit ware al even dwaas geweest. Niets natuurlijker, dan dat de Koningin dr. Bos uitnoodigde een gemengd vrijzin nig-socialistisch kabinet samen to stel len. Maar de sociaal democraten, die in de verkiezingsdagen do kiezers hadden wijs gemaakt, dat de vrijzinnigen niet waren te vertrouwen cn dat men hen moest kiezen om het mooie concentratie- program uit te voeren, wisten nu niet wat ze wilden en beriepen zich op de Parijsche resolutie van I960. Lijkt het er niet op, dat de Nederl. sociaal democraten zijn de ('hineezen van Europa, rieu de spr. sarcastisch uit? Hij ging do bekende geschiedenis ver der na en schetste de houding der S.-D. A.-P. als weifelend, als niet welen wat men wilde, en die van den leider, mr. Troelstra. als onwaardig en onwaar. Hij adviseerde de Koningin bijv. tot een ge mengd vrijzinnig-kerkelijk 'ministerie, dat wel het dwaaste was, iv.it. was te denken. Troelstra is nu vol vreugde over de eindelijk verkregen oplossing, veel meer dan spr.. doch. laat het waar zijn, dat dit de besto oplossing is, dan is het toch louter toeval, dat nel zoo geloopen is. Air. Troelstra heeft echter aDemnnst reden tot vreugde, want. zooals-do situ atie nu is, is hij de gevangene van min. Gort van der Linden. Spr. komt nu tot de ware reden der weigering, doc.h vooral- schelst hij den socialistische!! toekomststaat, als 'n her senschim, die nooit verwezenlijkt zal kunnen worden, ook niet wanneer zij 51 zetels in het Parlement hebben. Troel stra is eens naar het congres te Stutt gart geweest, om dien staal uit te stip- Eelen, maar de builenlandsche kopstuit en hebben hem den yerstandigeii raad gegeven, het plan op te hergen, wat hij ook gedaan heeft! En dat begrijpen de heeren ook wel cn daarom durven ze de verantwoorde lijkheid van regeoren niet aan. Spr. betreurt dit, want in hot Parle ment zouden zij mede nuttigen parlemen tairen arbeid kunnen verrichten, zoodat zij met hun weigering teil slotte de de mocratic een slechten dienst hebben be wezen. Aan liel debat werd door drie per sonen deelgenomen; één behoorendetot do S.-D, P. en twee van de S.-D, A-B, Hoewel 'de heer Knuttel ter verga/ dering was, kwam dezerzijds voor het eerst een jong partijgenoot voor het front, nl. de heer Völkersz., die meende, dat de portefeuille-kwestie een mooi zaakje was om de bijna diode vnjz.- dem. partij weer wat nieuw leven in te blazen. Hij behandelde verder het con centratie-program en critiseert het voor namelijk door wat er op ontbrak, en dat was in hoofdzaak het militairisme en de opheffing der inlanders in de koloniën. Ten slotte trachtte hij het hes laan van den klassenstrijd aan te toonen. (Ap plaus). Atr. Van Eek verdedigde zijn partij inzake het met in het Kabinet zitting nemen. Men was op de vraag wel voor bereid. Men had de resoluties, die alleen mede-regeeren gebiedend maken, als er een noodstand aanwezig was. En dit was er nu nog niet volgens ile meerderheid. Een vrijzinnig kabinet, loyaai gesteund door dè S.-D." A.-P., zou veel meer kans van slagen hebben. Bij economische ver wikkelingen zou er onmiddellijk botsing fekomen zijn tusschen de ministers. Mr. larchant kent de t ociaal-demociateu nog niet Buiten het Parlement moet op do massa gewerkt en door dien invloed, moeten de hervormingen komen. Ten slofte behandelde spr. het zoudenregis- ter der vrijzinnig-dem., voornamelijk met )betrekkihg tot het milttairisme. (Apt plans). Nadat de heer Schuurhuizen, S.-D, A.-P., nog iets had gezegd, beantwoord* do de heer M. da debaters, uitvoerig ten slotte zijn standpunt, dat het einddoel der sociaal democraten, de communist!-, sclio slaat te vestigen, in afzienbaren tijd niet zal worden bereikt (Applaus), De vergadering werd te middernacht door den voorzitter gesloten. StserenUcairiiix. Heden werden -in Saasenheim 23 blaarkopstieren ter keuring aangeboden. I. Yau do stieren met afstamming en con trolelijsten werd geprimeerd de oudere stier „Herman", eigenaar W. v. d. Matei, te Hillegom, met f75 of f30, indien de afstamming niet werd erkend. II. Yan de wilde oudere stieren kregen Frits", eigenaar C. Breukink, te Voor schoten, en Wilhelm", eigenaar M. v. d< Zon, te Lisse, 'premiën van f 30. III. Yau de jongere wilde stieren ontvin gen ,,.Jaap", eigenaar Th. Hartveld, te Bas- senheim, en „Max", eigenaar J. v. Noorfc< te Lisse, premiën van f 15. De ingezonden collectie droeg het ken* merk, dat men in Sassenheim en omstreken nog aan het begin van de doelbewuste fokke rij staat. Dat men zich daarom niet lata ontmoedigen door het geringe aantal pre* in re n. WARMOND. De bijdrage van heb Rijk in de kosten van het lager onderwijs over 1913, bedraagfe f 1050. F l k e' L' t K r a m e r. De acteur Folkert Kramer heeft voor hst volgend seizoen een contract aangegaan met de Koninklijke Vereeniging „Het Neder- la-adseh Tooneel". Uit de o u cl h e i d. Bij graafwerk ter verwijding van de brug' te Kingston, bij Londen, is een steenen bad uit den Roineirischen tijd voor den dag ge komen. Het zou echter wat geld kosten om het bad ongeschonden te doen ontgraven en naar elders over to Drengen. De gemeente raad van Kingston heeft, nu besloten, „dat het de moeite- en kosten niet waard zou zijn". Tot voor weinige tientallen jaren was een dergelijk optreden in ons laud ook nog regel. H. van Booveu schrijft over „Rugby" den vorm vau voetbalspel, die in Engeland en Amerika zoo populair is, doch die bij ons nog weinig beoefend wordt. De heer Van B* schrijft dit toe aan vooroordeel. De geruch ten omtrent de gevaarlijkheid cn de woest heid van het spel zijn sterk overdreven. Ook hier in Holland kan het een groote toe komst te gem o et gaan. Het boekje verschijnt ala no. 58 van de Bibliotheek voor sport en spel van den uitgever J. F. van de Yen, te Baarn. I I, I, I QEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend's morgens van 912 uur. en des middags van 25 uur. Aanvraag van werkzoekenden. I Boekhouder, 3 Kantoorbedienden, 3 Tim* morlieden, 3 Opperlieden, 1 halfwas-Stuka door, 2 Grofbankwerkers, 1 Scheepsbouwer, 2 Koetsiers, 1 Bloemist, 2 Magazijnknech- ten, 8 Loopknechten, I Dekenwever, 8 loss* werklieden, 8 Werksters, 1 Dienstbode.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1