BUITENLAND. FEUILLETON. No. 16592. Zaterdag 28 Maart. "Vierde I ihid. A°. 1Si4. Ce zaak-l&ochette. Monsieur X. Mijnheer X. heeft zich aan het publiek voorgesteld. Dc groote onbekende, die mr. Bernard naar voren had gebracht, heeft zich aan het Fransche volk voorgesteld. Van X. had Bernard de verzekering ge kregen, dat een pöging om uitstel te krij gen stellig zou slagen. Welnu, uit den. gisteren onder de telegrammen opgenomen brief, kan men zien. dat Rochette zelf Bernard dit heeft verklaard, dat de regee ring het verzoek niet zou weigeren. Het waarom wordt in denzelfden brief aange geven. Maurice Bernard sprak dus de zui vere waarheid, toen hij de nieuwsgierig heid der Franschen opwekte met z-in ver klaring, dat iemand, die noch bij de poli tiek, noch bij de journalistiek betrokken was, hem had gezegd: ga en ie zult slagen. Nu mag Bernard spreken, Rochette heeft hem van zijn beroepsgeheim ontslagen. De brief van Rochette is echt. Maurice Bernard heeft er het handschrift van her kend. Van een grap is dus geen sprake. De arbeid der commissie. Het rapport van de commissie is nu spoedig tegemoet te zien. Op voorstel van den voorzitter Jaurès i3 besloten, om aan de conclusies in het rapport een volledig historisch overzicht vooraf te doen gaan." Besloten is de beraadslagingen der com missie geheim te houden tot het oogénblik, waarop de conclusies aan het oordeel der Kamer zullen worden onderworpen. Eerst moeten ze definitief zijn vastgesteld voor de massa zich er over mag uitsproken. He conclusies van de Temps." De Temps" gaat nu na de brief van Rochette was toen nog niet bekend wat het onderzoek der commissie in zake Ro chette tot dusver aan het licht heeft gé bracht, want voor het blad wordt het lang zamerhand licht. Langzamerhand, zoo zegt de „Temps," maakt de waarheid zich los uit de woordenkraam, waarin men opzette lijk wat achterhoudt, uit de halve beken tenissen, de proces-handigheidjes en schijn bare tegenstrijdigheden. Voor de „Temps" staat het thans vast, dat het proces-verbaal vau Fabre echt is; dat Monis op verzoek van Caillaux in Maart 1911 den procureur-generaal Fabre heeft doen roepen en hem heeft opgedra gen van den voorzitter van de Kamer der correctioncele beroepen uitstel van behan deling der R-Ochette-zaak te verkrijgen; dat, tengevolge van die pressie, door Monis op verzoek van Caillaux geoefend, de. procureur-generaal Fabre aan -Bidault de l'Isle het door de voorzitter van den ministerraad en den minister van financiën verlangde uitstel- gevraagd en verkregen heeft; dat gedurende de negen maanden van het uitstel Rochette zijn financiëele ope ratres heeft voortgezet; dat de actie der regeering ten gunste van den bedrieger Rochette niet ingesteld is om tegemoet te komen aan een verlan gen van mr. Maurice Bernard, die onge steld zou zijn; dal het bezoek van X. aan mr. Ber nard voorafgegaan is aan het onderhoud van den verdediger van Rochette met den minister van financiën; dat niet de stap van mr. Bernard bij Caillaux, of die nu op 24 Maart of op een anderen datum gedaan is, de actie der regeering ten gunste van Rochette gaande gemaakt heeft. De militaire kwestie blijft nog ULSTER, het onderwerp van de gesprek ken in Engeland. De liberalen ziju weer beter over de regeering te spre- kcu, nu Asquith gezegd heeft, dat de regee ring do bepalingen, door Seely gemaakt, mot goedkeurt. De uuioniBten zijn hierover slecht to spre ken en zeggen, dat het spel nu van voren af aan kan beginnen. Men is thans even* ver alj de vorige week. In de Lagerhuiszitting van gisteren las Asquith een bevelschrift voor, waarin het gedrag en de tucht in het leger voor bet vervolg worden omschreven. Het verbiédt officieren en soldaten van do autoriteitèh verzekeringen te vragen omtrent bevelen, waaraan men in onderstelde omstandigheden van hen gehoorzaamheid zou kunnen eischon. Ook verbiedt het aan officieren en soldaten dergelijke verzekeringen te vragen, en ver klaart, dat het de plicht van officieren en soldaten is, wettige bevelen tot bescherming van openbare eigendom, tot steun aan de burgerlijke overheid en tot bescherming van leven en eigendom van burgers ingeval van rustverstoringen, te gehoorzamen. Er werd ook aan Churchill, den minister van marine, gevraagd of er niet aan de vloot eenzelfde verzekering zou worden ge geven als aan Gough. Er wordt, zoo antwoordde de minister, van de officieren en minderen van Z. Ms. vloot verwacht, dat zij zonder vragen zullen gehoorzamen aan de bevelen, die hun door de aangewezen, wettige kanalen toekomen. Het dreigement, dat de officieren dienst zullen weigeren is herhaald. Lord Esher heeft in dien geest aan de regeering geschre ven. Men gelooft nu dat Seely met Harcourt, minister van koloniën, van portefeuille zal ruilen. Daarmee hopen de liberalen meteen French en Ewart te verzoenen. De meening, dat er spoedig algemeene ver kiezingen zullen plaats hebben, wint veld. Kapitein Thomas Wallace, lid van het Ca- nadeescho Lagerhuis, heeft aan Carson ge seind, dat duizenden Canadeezeir-hun met geld en manschappen willen steunen. Kapi tein Wallace is Soeverein Grootmeester van d° Oranjemannen van Canada-. Wij hebben ook gelezen maar kunnen het bericht niet terugvinden om er den naam uit aan te halen dat de Nieuw-Zeelandër, die op eigen kosten een korps Boschmannen tegen de Boeren hoeft—uitgezonden het waren echte Boschduivels 20,óC0 en een troep van hetzelfde gehalte voor de TJlsteria- nen over heeft. De instructie tegen DE INSTRUCTIE mevrouw Caillaux TEGEN" MEVROUW wordt voortgezet. CAILLAUX. - Veel komt er niet meer aan het licht. Druk wordt er nu over de bewuste brieven ondervraagd maar veel wijzer wordt men niet meer. Zooveel is zeker, dat Cal- mette twee diplomatieke brieven' had, die hij om hun herkomst niet publiceerde, die hij evenwel steeds, in zijn portefeuille bij zich droeg, omdat, zooals Calmette zelf zei, men nooit weten kan, wat er gebeurde. Dit heeft gisteren nog z'jn vriend en col lega Bailby, hoofd-redactcur van dc „In- transigeant," verklaard. Bailby sprak ook over het rapport van Fabre met Calmette. Bailby zeide dat daar van afschriften rondgingen. Hij zou er wel ■een kunnen bemachtigen, maar hij wilde het niet publiceeren. indien dc „Figaro" daartoe overging. Hij wist namelijk dat Calmette het rapport bezat cn dus reeds lang tot publicatie had kunnen overgaan. Calmette antwoordde toen, dat hij dit voor het oogenblik niet van plan was; hij had zijn woord gegeven, maar zeide alle moeite te doen om die belofte ingetrokken te krijgen, vóór het groote debat in do Kamer op Dinsdag 17 Maart. Als men hem van zijn belofte ontsloeg, zou hij tot pu blicatie overgaan. ,,Dan voegde Cal mette er bij zal ik mijn zak tot den bodem geledigd hebben, maar als ze dan nog niet genoeg hebben Men bemerkt dat er wel reden was voor de vrees, die mevrouw Caillaux koesterde ten opzichte van de publicatie der brieven. De geneesheeren-experls probeeren nu met een lap van de stof, waarvan Cal- mette's gckleede jas was gemaakt, het raadsel op te lossen op welken afstand de schoten zijn afgevuurd, Majoor DE ONDERHANDELINGEN Thomson VAN MAJOOR THOMSON. heeft het verlangde onderhoud met den gemachtigde van den president der autonome regeering van Epi- rus gehad en kennis kunnen nemen van de voorwaarden, waarop de Epiroten hun ver zet zullen opgeven. Dc autonome regeering verlangt: 1. De benoeming van twee Zwitsersche of Nederlandsche gouverneurs, die hun zetel zullen hebben te Argyrocastro en Kritza. El ke gouverneur zal worden bijgestaan door een commissie van Bijstand. 2. Het samenstellen van Landdagen, vol gens bet in Kroatië geldende systeem. 3. Het opnemen van Christen-elementen in de Albaneesche gendarmerie. (Deze mo gen echter niet uit het noorden van Epirus verplaatst worden). 4. Het verlof tot het oprichten van Griek- sche scholen, waarin echter ook het onder wijs in de Albaneesche taal verplichtend ge steld moet worden. Deze eischen zullen vermoedelijk geen grootcn tegenstand bij de Albaneesche re geering ontmoeten Het beginsel van religi- eu.se vrijheid cn gelijkheid wordt erkend, terwijl Christen-bataljons, qncler leiding der Nederlandsche officieren, gevormd zullen worden. Toch verwacht men. dat nog wel iets op deze voorstellen der-Epiroten zal worden afgedongen. KOKTK BERICÜTES. Basri bey, indertijd op heb Neder- landsch gezantschap 'té Konsta'ntinopel ge vangen genomen, ia op, verlangen der Ne derlandsche regeering 'gratie verleend. Basri bey heeft persoonlijk bij jhr. Van der Does de Willebois zijn opwachting ge maakt om hem te bodanken. Gisteren is prinses Adolf van Schwarzburg-Rudolfstadt begraven. Prins Hendrik der Nederlanden nam a-an de plechtigheid deel. De koning van Saksen zal in den loop van dit jaar een bezoek brengen aan den tsaar van Rusland. Prins Adalbert-, de derde zoon van kei zer Wilhelm, is te Kiel ongesteld gewor den. Hij lijdt aan acute maag- en daroi- catarrh. Door den uitslag van de Rijksdagver- kiczing iu het district Borna is de meerder heid weer links geworden, n.l. 199 links tegen 198 rechts. De 6ociaal-democraten stegen weer tot 111 zetels. Een nieuwe ver kiezing moet nu nog plaats hebben wegens ongeldig verklaring van de verkiezing van den conservatief Hoesch. De commissie uit den Rijksdag 'voor het wetsontwerp tot herziening van ver schillende bepalingen van het Duitsche mi litaire strafwetboek heeft het strenge arrest afgeschaft, niettegenstaande de Pruisiche minister van oorlog verzocht had, dit niet te doen. Er is al weer een testament van een persoon van beteekenis zoek n.l van de krankzinnige prinses Charlotte, cx-keize- rin van Mexico. Dertig jaar geleden is 't. gemaakt en wij len koning Leopold II was als eenig erf genaam aangewezen. Nu zouden dien3 dochters dus erven, maar het testament is zoek. Het verbod voor speelgelegenheid heeft in Ostende cn Spa veel schade ver oorzaakt.. Beide Belgische badplaatsen ver- keeren in financieelen nood, wijl ze de op brengsten der speelconsessies moeten mis sen. In de Belgische kamer zal nu worden gepoogd baccarat en roulette weer toe te laten. De Fransche Kamerleden 600 in getal gebruiken te zamen voor 132.000 franc briefpapier. Zo springeu er dus wel royaal mee om. De machinist Dumaine, die rnede de oorzaak was van de spoorwegramp bij M6- lun, is tot vier maandeu gevangenisstraf veroordeeld de hoofd-conductcur Vernet kreeg één maand gevangenistraf. 't Besluit tot verbod van wapeninvoer in Ierland is door de jury te Belfast ongel dig verklaard. Do gedupeerde handelaars zullen schadeloos moeten worden gesteld. De kroon zal van dit vonnis in hooger be roep gaan. In Engeland is icmaud op de geniale gedachte gekomen de militante kiesrecht strijdsters naar St.-Helena te verbannen. Als ze dan onderweg maar niet. gaan honger- staken. De Zweedselie ex-minister Staaff heeft zich verdedigd tegen den aanval van prof. Mittag-Leffler. Van het eerste stuk, door den prof genoemd, is hem niets bekend, het tweede had voor hem absoluut geen beteekenis. Van achterhouden kan daarom geen sprake zijn. Geknoeid heeft hij dus niet. in de Russisch-Amerikaa-nsche gum- mifabriek „Treugolnik" te St-Petersburg zijn tal van arbeiders en arbeidsters ziek geworden onder verschijnselen van benzine dampen-vergiftiging. Ploseling zijn er 100 personen in onmaoht gevallen. Er kwamen relletjes voor, die door de politic moesten worden gedempt. In tegenspraak met liet- bericht van heb Boekarester blad „Adeverul", verze keren de Atheensehe bladen dat de Grieb- eche kroonprins zich met prinses Elisabeth van Roemenië heeft verloofd. Over 14 da gen gaat de kroonprins naar Boekarest dan wordt, de verloving officie-"-' Het Japansehe parlement is gesloten tot. December. De keizer heeft met eenige staatslieden beraadslaagd over het kiezen van een kabinetsformeerder als opvolger van Jamamoto. In Massachusetts is het ivoord „man nelijk" uit de bepalingen op het stemrecht vervallen. Met 164 tegen 39 stemmen heeft het Huis van Afgevaardigden daartoe be sloten. De vrouwen zullen dus niorgou gaan stemmen. De kwestie der Panama-kanaal- rechten heeft, in de Vereeuigde Staten strijd doen ontstaan tusschen president Wilson en de afgevaardigde Olark. De laatste wordt nu reeds als legen candi- daat van Wilson bij.de eerstvolgende pre sidentsverkiezing beschouwd. In Mexico zijn regeeringstroepen eti rebellen nog steeds mei elkaar ölaags. De berichten geven nog geen goed overzicht van de juiste resultaten- 't Is een operette-oor logje. Stel u voor: twee generaals komen aanrukken met800 man troepen. Te Havana is builenpest uitgebroken. De lijders ziju afgezonderd. Ken oplichter afgevaardigde. Dezer dagen is de Beierschc Laud cl a gaf* geva-ardigde Abresch gearresteerd onder verdenking var verduistering, cpüchtii.g en weet wat al meer. Deze zaak begint de af meting van een ware schandaal-affaire aaJi te nemen. Bij den officier van Justitie te Munchen zijn reeds tal van klachten tegen Abresch ingediend door een aantal personen uit de hoogere kringen, die het slachtoffer van den afgevaardigde en diens finanoieelo ondernemingen zouden zijn geworden. Intussehen is de eigenlijke oorsprong van deze zaak nog steeds in geheimzinnig duister gehuld. Dit zou echter vast staan, cSat Abresoh in 18S9, arm als een kerkrat, bij een zekeren Von Harder als particulier secreta ris in dienst trad. Na een hooge geldsom van zijn broodheer te hebben geleend, be sloot hij het hart van diens dochter to win nen, met het doel om aldus in het bezit te komen van het fortuin, waarover zij eens do beschikking zou krijgen. Ecnigen tijd gele den schaakte hij eenvoudig iuej. Yon Har der, die voor het oogenblik onvindbaar is. Het moet intussohen vermeld worden, dat Abresch met alle kracht tegen ck?ze beschul digingen protesteert en gedreigd heeft, een proces te zullen beginnen tegen alle bladen, die hem in zijn eer en goeden naam zouden aantasten. Volgens een Münchener blad zou Abresch gearresteerd zijn wegens verduistering van een erfenis ten bedrage van verscheidene miilioenen. De kolenmijn- en wijnbergbezitter Eugen Abresch. maakte zich in zijn woonplaats Nèustad't bijzonder bemind door met volle handen geld aan noocVIruftigen en vaak ook aan omvaardigen te schenken. Bij dozijnen stonden dagelijks de armen voor zijn deur, om rijkelijk van geld voorzien weder heen te gaan. Aan de door hagelslag getroffen wijnbouwers in het Oberland en d» tab> verbouwers schonk, hij groote sommen van verscheidene gemeenten pachtte hij het jachtterrein tegen den dubbelen prijsaan allerlei vereenigingen schonk hij bij iedere voorkomende gelegenheid groote bedragen, èn bij iedere publieke onderneming klopte men bij Abresch om geld aan. Zolfs als een of andere kleine gemeente een leening wilde aangaan, kwam het niet zelden voor, dat zij zich in de eerste plaats tob Abrisoh wenddekwam er een kermis in de stad, dan mocht de gansehe schooljeugd zich op zijn' kosten vermaken. In den loop der 'laatste jaren moest Abresch een groot aantal processen door worstelen, waarin hem werd verweten da hij derden arglistig had bedrogen, door hom. vaardeiooze mijnaandeelen tegen hooge prij zen te verkcopen. Het aantal stadoaitea ie Europa. Volgens ,,La Science", zijn er in Europa' 125 Universiteiten, die het laqtste jaai bezocht werden door 228.732 studenten Berlijn staat daarvan tegenwoordig aan het hoofd met 13,884 studenten; Parijs volgt dan voor 't eerst weder in de tweede plaats met het cijfer 12,958. Duitschland bezit 2L hoogescholen met ongeveer 49,000 studen ten Frankrijk heeft cr 16, met 32,000. Gaan wij nu verder, dan vindt men Oostenr-Hong. 11 universiteiten met 30,000 studenten, Engeland 15 met 25,000 studen ten, Rusland 9 met 23,000 studenten, Span je 9 met 12,000 studenten, Zwitserland 7 met 6,500 studenten, Zweden 3 met 5,000 studenten, Belgic 4 met 5,000 studenten, Rumenic 2 met 5,000 studenten, Nederland 5 met 4,000 studenten. Italië, dat rijk is aan kleine hoogescho len, telt 21 Universiteiten met 29,000 stu denten. („Med. Weekbl.") Êoaadea ¥iisioe?ra©a. 103) ,,'t Is altijd een groote verkeerdheid van uw vader geweest, (Jlem", zeide David, „en van den ouden Round ook, er tegen te pro- cedeercn. De gevorderde schadevergoeding was buitensporig, maar een scheidsrechter zou dat in een week wel in orde gebracht hebben. Als compagnons waren zij wotfcelijk aansprakelijk voor al de handelingen van den jongen Whifrtaker, en zij zouden ver standig gedaan hebben dit te erkennen". „Alles te zamen", sprak Clem, „waren de rechtskosten vijftien duizend pond. Wij heb ben natuurlijk voor beide partijen moeten betalen". „Dc schurk is zeker nog in Nieuw Zuid- Wales", hernam Armstrong. «„Als er daar volcn van zijn soort zijr, is Nieuw-Zuid- Wales geen aardige plaats om te wonen, dunkt mij. Waarom zou hij het toch wel ge daan hebben, Clem?" „De Hemel weet het!" zeide Clem. „Ik denk, dat bij den armen Job uit den weg wilde ruimen". „Zou hij gemeend hebben, denkt gij, dab Sara die zaak van de mijn wel door de vingers zou zien?" „Ja. Ik heb bet er altijd voor gehouden, dat dit zijn eenige beweegreden is geweest. Hij was zoowel een gek als een schurk". „Zou hij daar gek genoeg too geweeBt zijn?" vroeg Armstrong. „Er is altijd iets raadselachtigs in dab geval geweest, Clem, en niemand onzer heeft het ooit doorgrond, Niemand heeft het recht veel te hechteu aan hetgeen hij zeide, maar hij heeft volge houden, dat hij geen ander voornemen had dan hem in slaap te maken. Hij is er uooit toe te brengen geweest om to zeggen waarom luj hem in slaap wilde maken, en toch is het zoo klaar als de dag, dat do dosis niet noodlottig geweest zou zijn, als Job met die hartkwaal had gehad, waarvan me mand wist dan gij. Maar wie zou gedacht hebben, dat zoo'n reus een hartkwaal had? Ik kan u zeggen, toen ik Job verloor, ver loor ik den besten vriend, dien ik op de wereld had". „Behalve Sara, was cr niemand, die hem goed kende, dan gij en ik", zeide Clem. „Menigmaal heb ik God gedankt", hernam Armstrong, „dat hij zoo juist op het ge schiktste oogenblik gestorven is; juist toen hij voor de onbezonnenheid van zijn vurige jeugd zou moeten boeten, was hij buiten bereik van do wet en alle aardsche mach ten". „Ik treur niet meer om liet verlies van een vriend", zeide Clem, bedaard, maar op weemoedigen toon. „Weer een mat hoofd meer op de pol uw nedergelegd Waarom zouden wij dat betreuren?" „Clem De veranderde toou vau Arm strong deed Clem, die aan het venster stond, omzien. „Is het nooit bij u opgekomen dien zeeman, dion Bowling, zooals hij zich noem de, met den dood van Job iu verband te brengen?" „Neen", antwoordde Clem, eenigszins ver baasd. „Waarom?" ,,'b Is misschien maar een malle inval van mij", hernam do grijze Schob, „cn ik heb er volstrekt geen grond voor. Ik hob naar een beweegreden voor die misdaad gezocht tot dat mijn hoofd er van duizelde, en ik kon nog maar niets vinden. Ga de omstandighe den maar eens na, Clem. Wcgloopen was de manier niet om Sara tot hem terug te brengen, als dat zijn hoop was. Hij ging naar Marseille. Waarom naar Marseille Eu zij vonden hem met een kaart van Turkije voor zich uitgespreid. Waarom Turkije'? Houd mij nu niet voor krankzinnig, Clem, maar waar was die schat, waar Bowling altijd van zwet ste, begravenIn Turkije. In het Balkan gebergte. Ik kan er niet- uit wijs worden, 't Is een warboel1'. „Gij meent, dat Job er het geheim van had?" zeido Clem, afgetrokken, en bijna onverschillig. „En zij zouden hem vergiftigd hebben, om er achter te komen?" „Daar heb je ;t!" riep Armstrong, op een toon, die zijn toehoorders deed schrikken. Beiden staarden hem verbaasd aan, en hij, van den een naar den ander ziende, verloor iets van de uitdrukking Van zekerheid, die in zijn oogen geglinsterd had. „In allen ge valle", zeide hij, „zou dat een begrijpelijke beweegreden zijn. En die heb ik, tot op dit oogenblik. nog maar niet kunnen vinden". „Wat was do vent gek!" zeide David. „Ik heb verleden week iets in dc krant gelezen, dat mij aan hem deed denken. Iemand koopt een pakje poeder om ratten te dooden. Den volgenden dag sterft zijn vrouw 'aan vergift. Men vindt het ratten- kruid in een kistje weggesloten, en den sleu tel van het kistje in zijn -zak. Drie weken to voren had hij zijn vrouw overreed een le vensverzekering te nemen, cn de eerste pro- mie betaald. Die man had zijn hersens niet bij elkaar", was do gerolghekking, die Da vid or uit maakte. „Ik had zelf beter moor denaar kunnen zijn".,- „Ja, zij zijn dom", sprak ziju vader. „Whittaker koopt morphine juist op den dag, toen Job aan het gebruik daarvan stierf. Denzelfden avond, toen hij die ge kocht had, koojit hij een fleseh whiskey in „Het Wapen van Barlield". Hij laat de flesch met de morphine in de whiskey ge mengd op de tafel achter, als om iedereen te vertellen hoe het gedaan was. Die fatali teit vau dwaasheid, Clem, is het, wat dc meeste gekken aan de galg brengt". „Laten wij van dit onderwerp afstappen", zeide Clem. „Spreken wij over iets an ders „Zooals gij wilt", antwoordde Armstrong. „Maar ik zal het geval eens beschouwen in het nieuwe licht, dat gij er over ge spreid hebt. Wij zullen nu van een onaan genaam onderwerp op een aangenaam terug komen. Hoe lang zal het duren uw boeltje op te pakken cn klaar te zijn. om 'naar Davids' woning te verhuizen?" „Gij moet weer over iets anders spreken", zeide Clem. „Dab onderwerp heeft afge daan". „Dat heeft nog lang niet afgedaan", her nam Armstrong, „niet voordat wij u daar gehuisvest zien". Clem schudde het hoofd, met een treurige vastheid van besluit. „Gekke jongen riep de oude man wre velig uit, „wat zult go hier doen?" „Heb zal wel met mij gaan", zeide Olem. „Ik heb eenige wassen bloemen verkocht. Misschien kan ik er nog wel meer verkoopen, eu ik heb ook wat er nog uit do schip breuk gered is". „Acht shillings in de week", zeide Da vid; „twintig pond zestien shillings in het jaar". „Wat is dat om op uzelroa van bo Icvcu?" riep Armstrong. „Kom, breng uw kleinen voorraad in, en gij berooft niemand, maar verdriedubbelt de waarde van uw eigen in komen". Doch Clem was doof voor smeeking en overreding, en wilde blijven waar hij was. „Moet gij dan de ronde waarheid weten zeide hij eindelijk. „Welnu, dan zal ik het u zeggen. Ik kan het den oudsten vrienden, die ik heb, wel vertellen. Ik ben slechts ge schikt om alleen te wonen. Ik heb mijn dagen van duisternis. Laat mij waar ik beu. Ik moet nu en dan stilte hebben, 't Is beter, dat ik hier blijf". Hij.sprak deze afgebrokeu volzinnen met moeite en blijkbaren weerziu. „Wat zijn die dagen van duisternis, mijn jongen?" vroeg Armstrong vriendelijk. „Da vid, ga zoolang op straat wandelen". „Ik ben binnen tien minuten terug", zei de David, den niet onduidelijken weuk van zijn vader opvolgende. „Wat zijn die dagen van duisternis, mijtv jongen?" vroog Armstrong weder. „Ik schaam mij over u, Clem. Dertig jaar lang heb ik u een gevoel toegedragen alsof ik uw vader was. En 't is zoo goed voor een vriend zijn hart uit te storten. Wat zijn zij?" „Er zijn oogenblikken", zeide Clem, „dat mijn eigen hart tot mij zegt, wat de huis vrouw van den geduldigen lijder der oudheid hem toevoegde". „De huisvrouw van den geduldigen lijder deed hem een vraag", hernam Armstrong. „Herinnert gij u die? Houdt gij nog vast aan uw oprechligheidvroeg zij. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 13