Uit de Omstreken. Behuwd worden, opdat zij rechtsomkeert maken. SpT. erkent, dat. er op stoffelijk gebied vee? is verbetd in de laatste kwarteeuw, maar daarmede is liet geluk niet toegeno men, wat een gevolg is van het meer los maken der banden van godsdienst- en zede lijkheid, «al weer een gevolg van het boozo liberalisme. Wel is er opleving, allerlei kleine kringen van godsdienstigen werden gevormd en dat is wel een bewijs, dat het niet zonder godsdienst gaat-, maar als maat schappelijk tegenwicht tegen ongeloof heeft alleen een algemeens godsdienst beteeke- nis. Ook op het gebied van de moraal en het huwelijk ziet- spr. de noodlottige nawer king van het liberalisme terwijl ook in het vrouwen1vraagstuk* dat overigens wel iets goeds bevat, volgens spr., de vnlschc vrij heid om den hoek komt kijken Tot dezen tijd was het vooral de- vrouw, die den godsdienst hoog hield, maar ook zij moet voor de liberale ideeën gewonnen worden en dat kan naast de moderne paedagogiek, waarmede ook reeds het kind voor de valscho vrijheids ideeën wordt bewerkt, veel kwaad. Dank zij de inwerking van het Christe lijk beginsel, is er van een algcmecnc door werking van bet liberalisme nog wel geen sprake, maar toch wordt de verwarring steeds groote r, vooral doordat, de valsche liberale begrippen worden geleeraard op de openbare katheders en door dc pers On der het volk verspreid. Terugkeer tot God kan alleen het volk redden cn het is de Katholieke Kerk. die dit kan bewerkstelligen. Spr. bevat ten slotte dc studie van het K.atholicismc met klem bij zijn hoorders, voor het meerendecl, dames en heeren studenten, aan. Hij vertrouwt, dat zij bij ernstige studie tot de overtuiging zullen ko men, dat voor het individu, den Staat en de maatschappij het Katholicisme is te verkie zen boven het-liberalisme. (Applaus.) Van de gelegenheid 0111 vragen te stellen en korte opmerkingen te maken, bij voor keur buiten dc politiek, werd door drie personen gebruik gemaakt, n.l. door de heeren Van Loenen, S. Yisscher en prof. Eerdmans. De eerste ontkende, dat de belangstel ling bij liberalen cn sociaal-democraten in geestelijke vragen vooral niet geringer was, dan bij de rechter partijen en vroeg hoe het in verband met hetgeen spr. had beweerd, te verklaren was, dat in Katho lieke landen en streken volgens statistie ken het peil der zedelijkheid minder hoog is dan in overwegend protestantse he lauden en gewesten. De heer Yisscher, die door ernstigen zie- lestrijd tot agnosticisme is gekomen, vroeg of dit niet meer waardeering verdiende dan 6pr. er voor over had en zelis niet hooger stond dan het blind aannemen van een ge loof? Ook wilde deze vrager gaarne weten hoe spr. dacht over Luther en Calvijn en diens volgelingen. Is dien leer niet even verderfelijk in het oog van den katholiek als het liberalisme? Prof. Eerdmans deed ten slotte den spr. een Teeks vragen in verband met zijn onder werp en liet slechts noode liggen de kwestie van het onderwijs. Hij beschuldigde den spr. van ondank baarheid, waar de Katholieken, met name in ons land, veel aan de liberalen hadden te danken. En als zij het liberalisme waar lijk zoo slecht vonden waarom zijn zij dan sinds 1S4-S een reeks jaren met de liberalen meegegaan Ten slotte ontkende prof. Edat het lier gold dc tegenstelling tusschen rede en geloofhet is een verschil tusschen wereld en levensbeschouwing en met een blik op Katholieke landen vooral meende hij, dat do nieuwe wereld- en levensbeschouwing, steunende op de resultaten van natuurkun dig en wetenschappelijk onderzoek, meer waarborg en vertrouwen verdienen dan die, welke berusten op traditie en overleve ring. Eindelijk meende hij, dat waardeering der beginselen van zijn tegenstanders meer in het belang van land en volk is dan de wijze, waarop de spr. er van getuigde. Uitvoerig werden de verschillende spre kers door den heer Van W. beantwoord. Hij beklaagde zich er over, dat zij toch op politiek terrein waren gekomen, omdat hij meende, dat voor een politiek debat deze omgeving zich niet leende. Hij handhaafde zijn in eerste instantie ontwikkelde stellingen met volle overtui ging. Ten slotte had.nog een onaangenaam in cident plaats. In een korte dupliek maakte de heer Eerdmans dc opmerking, dat do epr. in een gedaehtensfeer van vijf eeuwen terug leefde, waarover dc heer "Van W. zich zeer verontwaardigd toonde en wat liij be neden de waardigheid van een hoogleeraar achtte, met wien hij weigerde verder te debattc-eren. Derde lening van oud-minister A. S. Talcia. Zooals bij de beide vorige lezingen, was ook gisternamiddag het klein-auditorium al hier geheel gevuld, toen de heer Tal ma zijn laatste lezing hield, in opdracht van de eynode der Ned.-Herv. Kerk. Spr. begon met er op te wijzen, dat tegen woordig bijna iedere arbeider zich aanslui ten er zijn plaats in de arbeidersbeweging innemen moet. Onthoud u, den arbeider zoo vaak van christelijke zijde toegeroepen, keurde spr. ten sterkste af. Aansluiten is voor den arbeider vaak lc- venseisch. Zoo ook staken. En veroordeelt men het staken, dan geldt dit ook den on dernemer, die zijn waren inhoudt, om straks de prijzen op te jagen. Allereerst besprak spr. de boc. arbeiders beweging. Hoe staat deze tegenover de re ligie? ,,Zij leidt tot ongeloof." Dit oordeel berust op de ervaring, in .Nederland en Doutaohlandi opgedaan. Maar aan wie de schuld, dat cle leiding d^r arbeidersbewe ging geheel in ougeloovigc handen is? Hoe geheel anders is het in Engeland Maar daar hebben gestreden mannen als Maurice en Kingsley, die de christenen op hun sociale roeping wezen. "Wel zijn er in ons land mannen en vrou wen m de B. D. A. P., die nier- anti-gods dienstig zijn Spr. wees op zoovele vrijzinni ge predikanten en op de orthodoxe julfr. v. d. Vlies. De spr. toonde het verband dat treft in den Bijbel tusschen welvaart en gerechtigheid. Gerechtigheid is de ba sis, de grondslag, de welvaart is gevolg. De wereld is schepping en berust op den wil, op den zedelijken wil Gods. Hier nu staat Marx tegenover als hij zegt: ,,Het is piet het bewustzijn, ctat het zijn bepaalt, maar het maatschappelijk zijn bepaalt het bewustzijn." Hier een scheiding tjssclien do geest van den Bijbel en dien van Marx. Op deze histor. mater, grondslag kon Marx zijn wetenschap pelijk socialisme bouwen, en kon zoo ter zijde stellen de bezwaren, van Uüristelijke zijde ingebracht. Immer6, het zedelijke en de religie behoorden tot den bovenbouw. Eenige eiseh voor den socialist, is het ge boorte-uur van het socialisme te verhaasten. De arbeider heeft een door God hem ge geven roeping. God zette liem in de wereld met. ecu goddelijke roeping, lichamelijke en zedelijk voor zichzelf en anderen. Een taak, zoo geheel anders dan in den tijd van Paulus, waar de arbeider slaaf is. De berusting van Paulus, den slaaf gepre dikt, is niet toepasselijk voor den arbeider van onzen tijd, met zijn kiesrecht en juridi sche vrijheid. Ook hiervan zal hij verant woording hebben af te leggen. Het mag hem niet kond laten of zijn vrouw en kinderen te kort komen, zijn gezinsleven verwoest, zijn geestelijk leven van hem zelf en de zijnen benadeeld wordt door te lan gen arbeidsduur of nachtarbeid. Hem past geen stille zitten. Meer nog. Ook al bezit hij zelf deze voor deden, dan heeft hij nog zijn taak tegen over zijn makkers. Berusting alleen als hij gedaan heeft wat hij kan. ,,Maar de middelen zijn vaak zoo slecht". Zie slechts do vakbeweging, die stakingen, die strijdklassen. En is het nu niet een strijd tusscheo dit alles en het gebod van Jezus: Wie u op den rechterwang slaat, keer hem ook den linker". Maar hier staat niet, riep spreker uit, ,,laat ook uw vrouw en kinderen slaan". Wanneer het persoonlijk belang geldt, dan is berusting een Christelijke houding. Maar een arbeider heeft te rekenen met zijn socia le en politieke posite. En deze leggen hem een taak op. Hoe heeft de arbeider tegenover den on dernemer te staan Contractbreuk, sabotage en ander onge oorloofde middelen zijn -onvereenigbaar met het Christelijk beginsel. Eerlijkheid zoowel tegenover een goeden als kwaden werkgever. Maar ook geeD oogendienst. Paulus verbood dit zelfs den slaven. Mciar tegenover een werkstaking, hoe heeft de arbeider zich te gedragen? Vaak is werkstaking het eenig middel. Dan niet al leen geoorloofd maar ook een plicht. De werkgever heeft te erkennen het persoonlijk recht van den arbeider. En de arbeider heeft zijn plicht te verstaan tegenover zijn kring, zijn klasse. Ten slotte besprak spr. cle verhouding van den arbeider tot zijn makkers, in verband met het verplichte lidmaatschap van de vak- vcreenigipg. is hij verplicht lid te worden? Ja, maar hij heeft zijn verantwoordelijkheid te handhaven. Daarom kan het noodzake lijk zijn Christelijke arbeidersorganisaties in het leven te roepen. Vaak is het het beste dit in het bedrijf uit te voeren voor de arbeiders en onderne mers. Vrede en gerechtigheid verwacht spr. bij verbreeding der arbeidersbeweging, mits langs lijnen van recht en trouw. De leiders hebben een groote taak. Zij hebben weten schap en cultuur den arbeiders nader te brengen. Terwijl gij nog studeeren mocht, zijn zoovc-len van een zelfden leeftijd jaren lang in de fabrieken. Vooral de a.s - predikanten hebben hun roeping. Als dienaren des Woords moeten zij helpen tot vorming van nieuw leven. Zij mogen niet in dienst van het machtig privi lege staan. Laat de arbeider bij heD vinden een roepen om recht, eerbied voor de per soonlijkheid van den arbeider, ontferming voor de verdrukten, eeD protest, dat tot han delen drijft, en het christelijk geweten ver sterkt-. Zoo zal het woord van Christus ook in ar beiderskringen evangelie zijn. x BODEGRAVEN. De uitslag van dé bekroningen van de alhier gehouden Btier en keuring, waarvoor 30 stuks werden aangeboden, was als volgt: lo. Stieren, beneden l£ jaar met afstam ming: De Fokvereeniging „A'ooruitgang", H. W. Speelman en W. Boer, allen te Bode graven, ieder f 40, en Arn. J. 'cSe Jong, te Hazerswoude, diploma; 2o. Stieren zonder afstamming of melkstatenG. Vroege, te WaarderT. de Ruijter, te Bodegraven en N. Plomp, te Nieuwkoop, ieder f 30; 3o. Stieren, beneden jaar: L. A. Nell en M. Scheer, beiden te Bodegraven, ieder f 15. HOOFDDORP. In de vergadering van de Vereen. ,,Een School met den Bijbel" werd besloten na 1 Mei a.s. een *esdo leerkracht tijdelijk te benoemen en intuoscben rond te zien naar een onderwijzer met hoofdakte. Ouder-avonden zullen wordèn ingesteld. De eerste spreekbeurt voor die avonden werd toegezegd door onzen burgemeester, mr. Slob. HILLEGOM. De groote bloei van do bloembollen is nog lang niet daar; maar waar overal elders de natuur eerst begint te ontwaken, steekt deze streek gunstig af, omdat onze vroege hyacinten al bloeien. Zij ontwikkelen zich goed en «als het zonnig weer aanhoudt, valt er voor liefhebbers, die Zondag een kaltn fietstochtje wenschen te maken, al aardig wat te zien. De krokussen en narcissen, hier wel is waar niet veel voorkomend, zijn ook mooi. Bijwijze van voorproefje is een bezoek aan te bevelen. De heer Dapont, klerk der posterijen, is van Amstord&m overgeplaatst naar het postkantoor alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. Donderdagavond jaarvergaderde de Chr. Persvereeniging te Katwijk-aan-Zee in de Gemeentezaal onder presidium van ds. R. P. A. RutgeTfl. Nadat de voorz. deze ver gadering met gebed had geopend, heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom en her dacht in zijn openingswoord nog het trou we lid, dat dit jaar stierf, den heer J. Bur gerhout. Na dit welkom van den praesee verkreeg de secretaris het woord om de notulen der vorige jaarvergadering voor te lezen. In een zeer uitgebreid, keurig gestyleerd jaarverslag gaf de secretaris een overzicht van hetgeen was voorgevallen in het afge- loopen boebj«oar met de Vereeniging en haar Orgaan. Nadat aan dezen functionna- ris dank was gebracht voor zijn werk, bracht ook de penningmeester verslag uit omtrent het financieel verloop van de vereeniging Naar aanleiding hiervan worden eenige be langrijke opmerkingen gemaakt, die in het belang van het blad zullen zijn. Aan den administrateur wordt dank gebracht voor zijn zeer accuraat werk. Na nog eenige besprekingen werd over gegaan tot verkiezing van twee bestuurs leden. Aftredenden waren de heeren J. Schaap Hzn. en W. Zuurbier. Eerstgenoem de stelde zich niet herkiesbaar. In de vaca ture-Schaap werd voorzien door de verkie zing van den heer J. Minnee, te Katwijk aan den Rijn, terwijl de heer Zuurbier werd herkozen Beiden lieten zich deze benoe ming welgevallen. Hierna werd een kleine wijziging gobracht in het huish. reglement. Tc ruim tien uren sloot de heer E. L. Smit, na dank aan de aanwezigen te heb ben gebracht, deze ve-rgadering met dank zegging. LEIDERDORP. Het Kohier van den hoofdelijken om slag voor 1914 is vastgesteld en goedgekeurd tot een bedrag van f 3146.01. Het hef fingsprocent bedraagt 90/100. LLSSE. Gisteravond gaf de chr.-zangvereeni ging „Looft den Heer", directeur de heer L. Mens te Leiden, een goed geslaagde uitvoering in het kerkgebouw van do Ned.- Herv. Gemeente. Het sloopen van twee bestaande wo ningen en de bouw van drie woon- en win kelhuizen in bet Vierkant, is na gehouden aanbesteding opgedragen aan de laagste inschrijvers, de heeren J. Witsenburg en J. P. Suijkorland, beiden alhier. NOORDWIJKERHOUT. In café Hens.be rgen vergaderde Don derdagavond de afd. Noordwijkerhout van de Algem. Vereeniging voor Bloembollen cultuur (B. B. C.). Na het lezen der notu len van de vorige vergadering door den heer L. M. van Noort kwam aan de orde de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 12-Sste algemeen e vergadering, welke 30 Maart a.s. te Haarlem zal gehouden wor den. De punten I5 waren van huishoudelij- ken «aard en leverden geen bespreking op. Punt 6 bevatte het voorstel van de afd. Beverwijk, om een commissie te benoemen om te onderzoeken of er uit de uitgave van het orgaan der Vereeniging winst wordt behaald en zoo ja, te onderzoeken of die winst niet ten bate der Vereeniging kan komen. Besloten werd mede te gaan met be doeld voorstel, zooals dat is gewijzigd door het praeadvies van het hoofdbestuur. Punt 7 was een voorstel van de afd. Noordwijk, waardoor een progressieve con tributie-heffing wordt verkregen met. als basis het aantal Hectaren, dat met bloem bollen wordt beteeld. Na verschillende be sprekingen werd besloten punt 7 krachtig to steunen, mits punt 8 verworpen wordt, en omgekeerd punt 8 te steunen, als punt 7 niet wordt aangenomen. Be'doeld punt 8 bevat een voorstel van de afd. Noordwijk om aan art. 15 van het huishoudelijk reglement toe te voegen als volgtBovendien geniet de kas van iedere afdeeling 10 pGt. van de hoogere contri butie der leden. Tot afgevaardigden naar de algem. verg. werden gekozen de heeren L. M. van Noort, E. Oostdara Hzn. en N. Mooyinaa (plaats vervanger) Als nieuw lid-leerling werd toegelaten P. "Warmerdam Dzu. Hierna ging men over tot de gebruike lijke verloting. De vergadering was druk bezocht. NOORDWIJK. In de zaal van „Flora" vergaderde gisteravond de afd. Noordwijk van do Al gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur onder leiding van den voorzit ter, den heer N. M. Alkera.ide De verga dering was vrij goed bezocht. Na dc opening, waarin de voorzitter me moreerde het 6ucce3, door de afd. behaald met de door haar gehouden tentoonstel ling, werden de diploma's en de prijzen, behaald op genoemde expositie, aan de winners uitgereikt. Dit deden dezelfde jongedames, die op de tentoonstelling bouquetjes hebben uitgereikt, n.l. Hen- drika dc Groot P.d. en Marie van Eeden P. B.d De prijzen hestonden uit kunstvoor werpen, beschikbaar gesteld door ver schillende ingezetenen, terwijl aan den in zender, G. Soetcman, die do meeste prij zen behaalde, een bedrag in enveloppe en ©en gouden voorwerp in étui werd over handigd. De twee jongedames werden niet ver geten zij ontvingen een sieraad, dat bij alle jongedames welkdm is. De voorzitter bracht dank aan de ten toonstellingscommissie, en inzonderheid aan hen, die door bijdragen of door het schen ken van kunstvoorwerpen de commissie zóódanig hebben gesteund, dat er een klein voordeelig 6aldo kan geboekt worden. Na deze plechtigheid werd het bestuursvoor stel, om het volgende jaar wederom een tentoonstelling te houden, met algemeene stemmen aangenomen. Dezelfde commis sie werd belast, de plannen te ontwerpen en ter goedkeuring voor te leggen aan bestuur en algemeene ledenvergadering. Onder de ingekomen stukken waren o. a. adhaesie-betuigingen van verschil lende afdeelingen met het contributie- voorstel-Noordwijk. Het bestuur kreeg voorts vrijheid, stap pen te doen tot Jiet wederom oprichten van een Rijkstuinbouwwintercursus. Daar na kwam in behandeling de beschrijvings brief voor de Algemeene vergadering van 30 dezer. Het onder punt 6 vermelde voorstel- Beverwijk kwam aan de orde. Gesteund werd het door het Hoofdbe stuur aan de afd. Beverwijk aangeraden voorstel „De afdeeling Beverwijk stelt voor een commissie te benoemen, om te onderzoe ken, welke wijzigingen er in het contract met de uitgevers van het orga.an gebracht moeten worden, of welke wijziging de te genwoordige exploitatie van het orgaan behoort te ondergaan, ten einde aan de Vereeniging een vaste financieele bate iiit het orgaan te verzekeren, en deze commis sie op te dragen haar uitgewerkte voor stellen voor 1 Januari 1916 bij het hoofd bestuur in te zonden". Alleen wenschte men den datum 1 Ja nuari 1916 veranderd te zien in 1 Juli 1915, het aantal commissieleden, uit de afdeelin gen te benoemen, uit te breiden tot 5, en dezen te doen benoemen door de algem. vergadering. Daarna kwam het door de afd Noordwijk ingediende contributievoorstel, waarop door het hoofdbestuur een lang niet malsch praeadvies was uitgebracht. Do Voorzit ter, dit praeadvies op den voet volgende weerlegde het van a. tot z. Besloten werd, het door de afd. Noord wijk ingediende voorstel, opgenomen als punt 8 van den beschrijvingsbrief, in te trekken, als het' onder punt 7 genoemde voorstel onverhoopt niet mocht worden aangenomen. De afgevaardigden kregen vrij mandaat omtrent het door Sassenheim in te dienen amendement op het onder punt 7 genoemde voorstel. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren P. do Groot Jr. en N. M Alkema- do tot plaatsvervangers de heeren Johan van Konijnenburg en A. H. Faase. Nadat nog de heer J. W. Paardekooper hulde had gebracht aan de tentoonstel lingscommissie, werd de vergadering geslo ten. VOORSCHOTEN. In de gisteravond gehouden gecombi neerde vergadering van de besturen van alle kiosvereenigingen is het politiek ac- coord aanvaard. VOORBURG. STEIGER INGESIORT. Heden had te Voorburg een ernstig ongeval plaats. Van een in aanbouw zijnd huis stortte een 7 M. hooge 6teigor, waarop 4 personen werkzaam waren, ineeD. Het waren de arbeiders Van Tongeren, Van der Togt en Spoor, alien wonende te Voorburg, en de metselaar Wcnsveen, wo nende te Veur. Nadat door een aantal personeD, die dade lijk waren toegeschoten, de planken en bal ken waren verwijderd, bleek, dat een der werklieden, Van Tongeren, zwaar gewond was, terwijl de anderen lichte verwondingen hadden bekomen. Een terstond ontboden geneesheer ver leende do eerste hulp; daarop werd Van Tongeren naar het Ziekenhuis St.-Antho- niushove, te Voorburg, overgebracht. De overblijfselen van den steiger werden door de politie in beslag genomen. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk aan den Achterweg, plaats had. De zwaar gewonde P. van Tongeren heeft ernstige kwetsuren aan het achterhoofd en bij het linkeroog bekomen. De andere werklieden konden hun werk zaamheden hervatten. Voorschoten. Ned.-Hërv. Gem. Zon dagavond te zes uren, de heer Sluijk, hulp prediker in Oost-Indië. WARMOND. Wat betreft do schietoefeningen ter verhooging van 's lands weerbaarheid, deze hebben hier kans van slagen. Een 14-tal personen hebben zich hier voor dat doel vereenigd er zullen nog volgen. Dus in deze zoo kleine gemeente kan men zeggen, dat deze pogingen voor dit nuttige doel succes hebben. Ondanks alle pogingen, alhier aange wend ter oprichting van een oomité voor plaatselijke keuze, is men tot heden daar in niet kunnen slagen. ZOETERMEER-ZEGWAARD. Het R.-K. Kerkbestuur van den H. Nicolaiis zal aanbesteden het bouwen van een kerk met toren, volgens het ontwerp van den architect Jan Stuyt, te Amsterdam. GE21ENGD NIEUWS. J. V., te B odegraven, had eeni ge dagen geleden geholpen bij het verbran den van het cadaver van een koe, die aan miltvuur had geleden. Bij dit werk schijnt giftstof gekomen te zijn in een onbeduidend wondje, dat hij aan zijn gezicht had, met het noodlottig gevolg, dat hij in het acaderfiisch ziekenhuis te Leiden aan bloedvergiftiging ia overleden. Katwijk-aan-Zee. Te IJmuiden kwamen binnen K. W. 131 „Johanna Maria" met f 833. K. W. 5 „Huberta Berarda" met 244. K. W. 87 „Katwljk-aan- Zeo III" met f 313. K. W. 160 .Handel en Zeevaart" met f 234 besomming. s BIHNENLANO. In den loop van dit jaar zal te Arnhem een voorloopig OpeDlucht-mu6eum worden geopend. Een nieuw Zusterhuis. Naar verno men wordt zal op de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam, naast het Ned. Isr. Zieken huis, een Zusterhuis worden aangebouwd, waarvoor de gelden grootendeels door me vrouw Sophie RosenthalMay werden ge schonken en naar wie het huis zal worden genoemd. Thans is definitief bepaald, dat de ont hulling van het borstbeeld van Stead zal ge schieden in de Bibliotheekzaal van het Vre despaleis, des Dam. te 3 uur, op den ]5den April. De ,,Sts. Ct." bevat een nieuwe oproe ping van artsen voor de pestbestrijding in Ned.-Indië. Naar het MU. D." van particuliere zij de verneemt, is van de beide Nederland- scho officieren in Albanië, SnelleD van Vol lenhoven en Doorman, die op het cincle van do vorige maand naar Koritza waren ver trokken, tot dusver nog geenerlci bericht ontvangen. Do spoorwegramp in Drente. Het rapport van het spoorwegongeluk bij Bcilen, zal, naar do ,,Avp." wordt medegedeeld, voorloopig nog niet worden gepubliceerd. De vertraging zou een gevolg zijn van het feit, dat het nacler onderzoek, hetwelk de minister heeft doen instellen, niet op alle belangrijke onderdeden behoorlijk overeen stemt met het door de maatschappij ge zonden rapport. H. M. de Koningin-Moeder zal bij de begrafenis v«an luit.-generaal Kool, oud minister van Oorlog, vertegenwoordigd worden door jhr. Van Tets, Hr. Ms. kamer heer, en Z. K. H. dc Prins door zijn adju dant, den kapitein Ruys. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt morgen middag te 12 uur per Staatsspoor naar Eede ten einde van daar per auto naar Oranje Nassau s oord oij itenkum te rijden voorliet bezoek aan het sanatorium, H. M. komt ongeveer 7 uur 's avond terug. Met het oog op het «aanstaand verblijf van de Koninklijke familie zal het Huis ten Bosch van 27 dezer tot nader bericht voor de publieke bezichtiging gesloten zijn. De hertogin van Albany zal morgen des avonds te 6 uur in de Residentie aan komen. In een door de vereeniging van Haag- sohe sigarenwinkeliers gehouden vergade ring werd het ontwerp-verordening op de winkelsluiting behandeld. Breedvoerig wer den de bezwaren daartegen besproken. Met op twee na algemeene stemmen werd besloten, een adres te zenden aan den ge meenteraad met verzoek om in do verorde ning in elk geval een bepaling op te nemen waardoor het aan vergunning- cn vcrlofhou- ders verboden wordt sigaren en sigaretten te verkoopen of af te leveren. Mooht daaraan om juridische of andere redenen geen gevolg kunnen worden gogo* ven, dan verzoekt zij met het- oog op d^ grooto nadeelen de verordening niet aan te nemen. Mr. Troelstra heeft den minister van Marine een negental vragen gesteld naaf aanleiding van diens optreden tegen den Marinebond. Na maandelange proefnemingen is hei} eindelijk aan dc Maatschappij voor MijïïV bouwwerken in Nederland gelukt teWoensj drecht bij Bergen-op.Zoom steenkool aai$ te boren, 't Is echter de vraag of de» quahteit en quantiteit der kool van dtefj aard zijn om tot exploitatie over te gaain'i Onmiddellijk na het bezoek aan de Efi' fectenbeurs in Amsterdam, heeft de Ko3 ningin telegraphisch door haar particulier secretaris aan den architect Joseph Cuy* pers, die in het buitenland vertoeft, liaafj groote belangstelling bij dat bezoek doefj mededeelen en haar bewondering uitgg! sproken voor het fraaie gebouw. De Directie der H. I J S. M heeft "be sloten met ingang van 1 April óóndaagscht retouikaarten le, 2e en 3e klasse voor buurt- vorkeer uit te geven voor onderling verkeer tusschen stations, halten en stopplaatsen der HJnen Amsterdam M. P.-Haarlem-Velaen- IJmuiden-Be ver wyk-Uitgeest-Zaamdani- Am sterdam M P., en Amsterdam C. S., Maar tensdijk. Hot Hof wordt 27 April op Hot Loo voo» zomerverblijf verwacht. Promotie Erij de S.-S. Het „N. v. d. D." meldt, dat binnen^ kort een wijziging in de bezoldigingen voort het personeel der S.S. zal gebracht wor-J den. Het maximum van een lioofdingcSi nieur en hoofdinspecteur wordt van f 500(3 op f 5500 gebracht, het maximum van del afdeelingschefs wordt van f 4000 op f 470(3 gebracht. Voor de chefs de bureau, wier maximunj enkele jaren geleden van f 2000 op f 230(J is gebracht, komt een. maximum-verlioon ging tot f 2500. De commiezen krijgen nu, wanneer zfl 33 jaren lang ambtenaar zullen zijn en reeds minstens 4 jaar op hun maxi munt staan, een maximum-verhooging van f 100j De a clj .-commiezen, die niet voldaan liebk ben of niet geacht worden voldaan te heb1* ben aan het gedeelte B., van het surnumsi rair-examen krijgen ook f 100 meer, mits z4 29 jaren ambtenaar zijn en minstens 3. jaren op het maximum gestaan hebberig Hoog Water. Uit verschillende plaatsen aan dc rivi6i ren wordt weer melding gemaakt van waf van het water, echter nog niet van groote! bcteekenis. Nieuwe overstroomingen hadji den niet plaats, evenmin zijn er punten dig| bijzonder bedreigd worden* J»

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2