(Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. A°. 1914. N°. 16591. Dit nommer bestaat uit TWEE Biaderi. Eerste Biad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. PRIJS DHR ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Ieuere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine tdvertentién yan 30 woorden 40 Oents contantelk tiemal woorden meer 10 Gents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berokend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.G5. 27 33aaft. Buitengewone School woon Lager Or derwijs. Burgemeester en Wethouders van Lei den Brengen ter algemeene kennis lo. dat binnenkort te verwachten is de opening van de buitengewone school voor Lager Onderwijs, in een deel van het Cae- ciliagasthuis aldaar 2o. dat deze school bestemd is voor kin denen, ingezetenen der gemeente Leiden, die^door wednig aanleg niet in staat zijn het onderwijs aan eea gewone 6chool voor La ger Onderwijs te volgen, terwijl verwacht mag worden, dat liet onderwijs aan een buitengewone school, met beknopt leerplan en kleine klassen (ten hoogste 16 leerlin gen) voor hen vruchtdragend zal zijn 3o. dat kinderen, die voor plaatsing op deze school in aanmerking kunnen komen, gedurende tenminste jaar een gewone school voor Lager Onderwijs moeten be zocht hebben, tenzij hun College van deze bepaling ontheffing verleent 4o dat ouders of verzorgers, die hun schoolgaande kinderen liever op deze school zouden willen plaatsen, zich daartoe kunnen aanmelden bij het Hoofd der school, waar de kinderen thans geplaatst zijn, voor zooveel betreft de openbare solio- len van den lsten tot en met den Öden April e.k., in de verschillende schoolloka len, dagelijks (den Zondag uitgezonderd) van des voormiddags halfnegeu tot negen uren en op Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien van halftwce tot twee uren des namiddags 5o. dat, desgewenscht, die aanmelding oolc kan geschieden bij het Hoofd der bui tengewone school voor Lager Onderwijs, op Dinsdag 7 April a.s., des namiddags van twaalf tot fcwco uren en van zeven tot acht uren en op Donderdag 9 April a.s., des na middags van drie tot vijf uren. in de school in het Caeciliagasthuis, of mocht dóar, we gens de nog niet geheel voltooide verbou wing, geen gelegenheid bestaan om zitting te houden, dan op de zelfde dagen en uren in een der lokalen van liet Raadhuis Go. dat het bedrag van het verschuldigde schoolgeld, voor het bezoeken der buiten gewone school voor Lager Onderwijs, voor zooveel betreft de leerlingen, afkomstig van de openbare lagere scholen der 1ste, 2de en 3de klasse te Leiden, overeenkomt met dat, hetwelk voor die leerlingen zou heb ben moeten worden betaald, indien zij op die scholen waren gebleven, terwijl dat be drag voor leerlingen, dio vóór hun toelating tot de buitengewone school voor Lager On derwijs, op geen dier openbare lagere scholen waren geplaatst door hun College wqrdt vastgesteld, naar denzelfden maat staf als voor de leerlingen, afkomstig van de openbare lagere scholen in deze ge meente 7o. dat kinderen van onvermogenden ge heel kosteloos het onderwijs aan deze school kunnen volgen 80. dat nadere inlichtingen worden ver strekt door het Hoofd der buitengewone 6chool voor Lager Onderwijs, op de dagen cn uren hierboven, onder 5o, vermeld Burgemeester cn Weths. voornoemd, i N. C. DE GIJSELAAR,- Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Maart 1914. HINDE Si WET. Burgemeester en Wethouders vam Leiden; 'Gezien het verzoek van den Directeur der Leidsohe Zoutkeet om vergunning tot uit breiding der zoutziederij in het perceel Oude Singel no. 250, Sectio B. nos. 1545 en 2S01, door den bijbouw van 8 smeltkuïpen voor ruw zout en heb aanbrengen van een transport-installatie ter lossing van sche pen, gedreven door 2 electromotoren, elk '>an 4 p.k. •^Overwegende, dat het onderzoek ter zake tib% niet :a geëindigd Gelet op artikel 6 der Hinderwet; HEBBEN BESLOTEN: do beslissing op het verzoek te verdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Maart. 1911. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 's morgens van 9—12 uur en des middags van 25 uur. Aanvraag van workzoekenden. 1 Boekhouder, 1 Kantoorbediende, 3 Tim merlieden, 3 Opperlieden, l halfw. Stuka door, 2 Grofbankwcrkers, 1 Scheepsbouwer, 2 Koetsiers, 1 Bloemist, 2 Magazijnknech- ton, 6 Loopknchten, 1 Dekenwever, 8 losse worklieden, l Werkster. Zij komen zoo langzamerhand weer op dreef, onzè Vroede Vaderen. De eerste zittingen in het jaar liepen over kleine huishoudelijke zaakjes, samengevat in korte agenda's, en er werd haast niet over gepraat, althans niet in openbare zitting. Maar nu hadden wc weer een ouderwetsche agenda en aan het slot stond een punt, waaróver de tongen wel los moesten ko men. De Voorzitter voorzag dit blijkbaar ook en daar het noodig was, dat over dit laatste punt een beslissing werd genomen en er ook nog een zitting met gesloten deuren moest worden gehouden, zette hij tot spoed aan en .deed zelf ook zijn best om er vlug door te komen. Tiet trof, dat er geen ingekomen stukken van betee- kenis waren. Met de mededeeftg^r. dat de Rijksbijdrage voor het lager onderwijs voor 1914 zal bedragen f 123,050, vernamen we, dat er zal verschijnen een catalogus van de Stadsheerlijkheden, waarbij men zou denken, dat Leiden heel wat mooie bezit tingen heeft cn waarvan de heeren Raads leden een exemplaar kunnen krijgen, als zij er op gesteld zijn. Met de benoemingen liep het ook mee. Er stonden er vier op de agenda, waarvan drie eigenlijk maar alleen voor den vorm. Jaren hebben de 1ste cn 2de tcckenaar en de boekhouder op het bureau van ge meentewerken de gemeente gediend en hun salaris ontvangen, maar toen met het oog op de pensiocnsrcgeling-en de aanstellingen voor den dag moesten komen, bleken zij deze niet te bezitten. Zoo dienden zij nog maals te worden benoemd. De aanstelling van den eersten reekenaar werd echter nog gevonden en daaruit bleek, dat, vol gens de toen geldende verordening, niet den Raad, maar B. en W. deze benoeming toekwam, en zoo zal ook de tweede teeke naar zijn aanstelling van dit college ont vangen. De heer,Roem wilde het voor de securiteit maar den Raad laten doen, maar dat was volstrekt niet noodig, zeicle de Voorzitter en zoo kreeg de heer Ouwejan alleen de eer nog eens als boekhouder op het bureau der gemeente te worden be noemd. Het geval leert, dat men ook bij de ge- meente-administratie wel verzuimen kan plegen en dat ook daar iets zoek kan raken. Men ho-de nu fluks de agenda door; bij den aankoop van het perceel aan de Vischmarkt, grcnzend,e aan den achterkant van het Stadhuis, werd niet eens stilgej staan. Dit perceel is in openbare veiling gekocht; deze aankoop, waartoe blijkbaar B. en W. reeds in geheime zitting waren gemachtigd, was dan ook nu alleen voor den vorm. Vermoedelijk is het aangekocht voor noodig geachte uitbreiding van loka liteiten van het Stadhuis. Wij zijn er dan met de f 11.000 nog niet af. De verbou wing zal ook nog wel eenigc duizenden kosten. Het voorstel om toe te treden tot het door de Vereeniging der Nederlandscha gemeenten op te richten Cent raai-Bureau van Verificatie en Controle ging er nogal gemakkelijk door. Er werd slechts door den heer Sijtsma gevraagd, waarom ook de administratie der Lichtfabrieken er niet onder werd begrepen, waarop de voorzit ter antwoordde, dat deze zoo omvangrijk was, dat daarvoor apart controle noodig is. Wij hebben de verzekering gehoord: „Al weer een uitgave van f 1000, die tot dus verre niet noodig scheen." Dit is waar, maar men vergete niet, dat de administra tieve controle nooit te sekuur kan zijn. Deze controle is, wat de administratie van den gemeente ontvanger betreft, door het college van B. en W. wel behoorlijk te doen, maar zeker niet voor de verschib lende gemeentebedrijven, zooals de ge stichten „Endegeest," „Voorgeest" cn „Rhijngeest," het Openbaar Slachthuis, de Vuilverbranding, enz. En toch is contróle ook daar nuttig en noodzakelijk. Langs dezen coöperatieven weg geschiedt het voordeeliger, dan wanneer men, zooals in verschillende andere gemeenten reeds, er een eigen vasten ambtenaar voor heeft. Een heele reeks verordeningen in ver band met de ingevoerde rijkspensioenwet ten, ging er vlug door. Wij hebben er ook nrct veel over te zeggen. De ambtenaren zelf heb' en geen klagen. De bepalingen die voor h en en hun weduwen cn kinderen gunstiger waren, dan de bepalingen der nieuwe wetten, zijn gehandhaafd gebleven en voor zoover deze wetten gunstiger bepa lingen hebben, deelen zij cr vanzelf in. Het maximum-pensioen voor de weduwen is verhoogd van f690 op f735, ook voor de weduwen, die reeds vóór de in-werking- treding der pensioenwetten gcpensionnccrd zijn. De stand van het gemeentelijk pen sioenfonds voor weduwen en kinderen van gemeente-ambtenaren het deze royaliterlt trouwens ook wel toe. Het fonds is groot f350.000. De contante waaide van de reeds toegekende cn nog toe te kennen pensioe nen bedraagt f 200.000, zoodat cr nog f150.000 overblijft. Behalve de reeds ge noemde verhooging zullen daarvan nog verschillende uitbetalingen worden gedaan, in verband met de pensionneering. Verder zal men het voorloopig in,tact laten, om later met voorstellen dienaangaande te ko men. Om alle onkosten van zegels, enz., voortvloeiende uit de opnemmg in het Rijkspensiocn-fonds, voor gemeentereke ning ie nemen, daartoe konden B. en W. en met hen de Raad niet komen. Wel werden voor de werkzaamheden door de secretaric-ambteuaren zooveel mogelijk hulp verleend, die natuurlijk belangloos wordt gegeven. Waar de ambtenaren steeds naar een opneming in de Rijkspension- neering hebben verlangd en zij daarmede inderdaad ook zijn vooruitgegaan, is er toch ook wel iets voor te zeggen, dat zij cr zich eenige kosten en moeite voor ge troosten. dunkt ons. Van de wijzigingen, aangebracht in de Slachthuis-verordeningen, hebben wij op zichzelf niets te zeggen. Alleen merken wij op, dat de heer Zwiers^als lid der Slacht huis-commissie, liet doorschemeren, dat er plannen in overweging zijn, om ook in den wintertijd het koelhuis open te stellen, waar vraag naar schijnt te zijn. Vermoedelijk zou dit voor Ide exploitatie niet onvoor- deelig wezen. De verordening voor de school van zwak zinnigen en de instructies voor het hoofd en de qnderwijzers daarvan, gaven ook nog eenige aanleiding tot debat, waarvoor wij echter, waar zij geen veranderingen tengevolge hadden, naar het verslag ver wijzen. Leiden zal dus nu spoedig ook zijn school voor zwakzinnige kinderen hebben, die on getwijfeld zeer zal zijn niet alleen in het belang van de minder verstandelijk begaaf de leerlingen, die er het onderwijs zullen ontvangen, dat overeenkomt met hun aan leg, maar ook voor het onderwijs in het algemeen, omdat enkele zwakzinnige leer lingen storend inwerken op een geheelo klasse. Bij de behandeling, van de vaststelling der nieuwe bepalingen omtrent minimum loon in bestekken Van gemeentewerken, waarbij de uur loon en; in bijna alle vakken met 2 ets. zijn verhoógd, trouwens geheel in overeenstemming met de regelingen, die bij particuliere patroons gelden, had de heer Botermans een succesje. B. en W. hadden, in overeenstemming met het ge voelen der commissie van Fabricage, daar uit gelicht de behangers, wat nij evenals de heeren Sijtsma en Fokker onbillijk achtte. De wethouder Fischer merkte op, dat dit geschied was, omdat afzonderlijk belrangwerk in bestekken slechts zelden voorkomt, in welk gevoelen de heer Bosch deelde. Wanneer men weet, dat dit van meerdere vakken kan gezegd worden en bedenkt, dat deze bepalingen niet zelden als <^en soort leiddraad dienen voor de bepaling van de loonen bij particulier werk, dan was voor het handhaven van deze ru briek van werklieden in deze bepalingen alle reden. De meerderheid der Raadsleden dacht er ook 7.00 over en bracht ben weer op de plaats, waar zij vroeger ook stonden, dat is tusscben ververs, loodgieters en sme den in. En zoo komen wij dan eindelijk tot het veel besproken voorstel in verband met verbetering der volkshuisvesting, waarover zooveel is gepraat, dat wij hier de sprekers niet kunnen volgen. Wie weten wal, wat door de verschillende sprekers er over gezegd is, moet het Raadsvcrslag lezen. Als tegenstanders van den aankoop de den zich kennen de heeren Botermans, Sijtsma, Pera en Fokker. Met den wethouder Fischer verdedigden de heeren Aalberse, Korevaar en Van der Pot het voorstel. De laatste die commis saris is van de woning vereeniging „Ons Belang," met groot-e warmte en veel fei tenkennis. De heer Vergouwen stond eenigen tijd in dubio. Los van de bouwplannen be schouwd, achtte hij den prijs ook veel te hoog, doch ging ten slotte in het belang der woningtoestanden toch mee. Ook de tegenstanders van dit plan zijn voorstanders, zelfs warme voorstanders van verbetering der woningtoestanden, maar niet tegen eiken prijs. Het terrein den prijs per M3. komt op f 7 b. f 8 vinden ze veel te duur. De woningtoestanden laten daar wel veel te wenschen over, doch vergelijkenderwijs zijn ze nog niet zóó slecht en is partieele verbetering mogelijk. Verder worden 75 gezinnen uit hun woningen verdreven, die bij den bestaanden woningnood moei lijk een onderdak zullen kunnen vinden. Eindelijk hangen de plannen der Ver- eenigingen nog in de licht. Komt er on verhoopt geen overeenstemming, dan zal de gemeente met het veel te dure com plex woningen, dat volgens taxatiewaarde niet meer dan f 28.000 zou moeten kos ten, zelf moeten exploiteeren. De heer Botermans, die de plannen blijk baar reeds kende, achtte de te bouwen wo ningen, waarvan dc huur zaL bedragen ongeveer f 2.35f 3.per week, niet doel matig. Het worden voor een deel benoden- en bovenwoningen en de arbeider prefe reert een vrij huisje. Dc gemeente staat als het niet loopt voor dc risico. Einde lijk zal de gemeente jaarlijks voor deze plannen gedurende 50 jaren f 1620 toeslag moeten ver leen en, die feitelijk slechts ten goede komt aan de leden van twee woning bouwverenigingen. Al deze bezwaren dwongen 11 heeren ten slotte tegen te stemmen. De voorstanders bekijken de zaak van den anderen kant. De woningtoestanden zijn daar slecht vooral de heer Kore vaar lei daarop den nadruk en alleen door radicaal ingrijpen kan daarin verbe tering worden gebracht. De toeslag, dien de gemeente jaarlijks geeft, is dan ook niet voor de leden der bouwverenigingen, maar voor de verbetering van dezen steeds erger wordenden toestand. Dat men met de verenigingen niet zal slagen, vreezen de voorstanders allerminst, doch mocht dit zoo zijn, dan staan er weer anderen klaar om er te bouwen. Er worden offers gevraagd, zeker, maar men kan nu eenmaal niet anders tot verbete ring der volkshuisvesting komen. Over dc oude bewoners maken zij zich niet bezorgd. Het moge in den overgangstijd eenige moeilijkheid geven, straks komen er weer 133 woningen bij. Predomineeren móet ten slotte de groote behoefte naar verbetering' der woningtoestanden. Deze laatste argumenten hebben het zwaarst gewogen blijkbaar: 19 leden heb ben er voor gestemd. Wij onthouden ons voorloopig van een oordeel. Gisteren is trouwens nog maar de eerste stap tot het doel gedaan. Vóór de leden van „De Goede Woning" cn „Ons Belang", over dien laatsten naain struikelde de heer Vergouwen nog bijna, in hun eigen woningen zitten, zal er nog wel heel wat te bespreken, te regel cat en vast te stellen overblijven. En wij zul len nog wel eens in de gelegenheid komen er iets meer van te zeggen. Op het oogden- blik zijn nog de eigenaars der huizen en terreinen in de twee lanen er liet best aan toe. Tot onze bevreemding vernamen wij niet of B. en W. ook een en ander naar ver- koopswaardc hebben laten taxeeren, we hoorden van andere zijde het cijfer van f 28.000 noemen cn daarvoor ontvangen dc eigenaren nu tezamen f81,000. ICau het mooier? Van één huisje werd medegedeeld, dat het kort geleden in publieke veiling- was geko ht voo even f 100 e t nu is bere kend op f 750. Leiden, 27 Belanghebbenden maken wij er op merkzaam op, clat men thans ook Vergun ning noodig heeft van Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland tot het bevaren met stoom- of motorvaartuigen van het ge deelte van de Haarlemmertrekvaart van af het Warmonderhek tot Haarlem. De dames E. J. O. Schoondergang en M. Rademaker slaagden in Den Haag voor nuttige handwerken. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding" een gift van f 5 van de Brugwachters- vereeniging „Verbetering zij ons Streven." Gistermiddag kwam door onbokendo oorzaak een 19-jarig meisje op de Oude Vest te vallen, waardoor zij een oogenblik het bewustzijn verloor Na in het brugwachters huisje té zijn binnengedragen, kwam zij 11a enkele oogenblikken tot bewustzijn eu ver volgde haar weg. Hedenmorgen ongeveer zeven uur kwam een auto uit de richting 'a-Gravenhage. Op den Haagweg alhier reed het voortuig eerst tegen een paal daarna kwam het terecht in het Rijn- en Schie-kau&al. De chauffeur klauterde als een kat uit de auto en begaf er zich bovenop. De politie heeft met behulp van een dreg den inan die niet nuchter was uit zijn positie verlost. Hij dacht-, dat- er zich nog iemand in de auto bevond, maar dit bleek niet zoo te zijn. KLEINE STADSZAAL. Concert. Drie jonge gunsteuaressen: Hanna Beek huis, piano; Sara Bottema, viool; Tine Boltjes, zang; hebben gisteravond een be langstellend publick beziggehouden met de boeiende vertolking van een programma, bestaando uit werken van Beethoven, Brahms, Mozart, Schubert, Schumann, ter wijl do moderne componisten vertegenwoor digd waren in composities van Hanna Beek huis. De firma Bender had voor een fraai exemplaar Ibach-vleugel gezorgd er or wa- rou vele bloemstukken voor de coneeitgeef- sters. Ter elfder ure werd het programma gewijzigd door toevoeging van een vioolso- uate van ïlaendel. Waarom geen klaviersolo toegevoegd? Wilden do concertgeefster6 Haendel een"plaats op het programma ge ven, dan zou een pianosolo van dezen com ponist niot misplaatst zijn geweest, en een mooie gelegenheid voor de talentvolle pianiste, Hanna Beekhuis, die zich hier ter stede als leerares gevestigd heeft-, om zich to laten hooren. E11 dab mag Hanna Beekhuis best; haar spel is muzikaal, met parelende duidelijke techniek en natuurlijke voordracht; slechts de uiterlijke bewegingen kunnen veel rustiger worden. Met veel ge noegen hebben wij haar Beeth.'s vioolsonato hooren vertolken, ook het zoo zware accom pagnement van Brahms' „Schmied". Al» componiste bewandelt deze pianiste geen nieuwe wegen; Brahms heeft haar voorna melijk geleid bij het illustreeren der liede ren (waarvan wij gaarne de namen der dich ters op het programma hadden gezicD). Het „Wiegenlied" vooral is fijn-gedacht, zeer mooi het hemelsch-klinkend begin met het goed gevonden slot. Ook in ,,So in die still verschneite Nacht"- trof een mooie climax; van dit lied is do druk bewerkte klavierpartij het voornaamste en de zang haast tot begeleiding gewor den. De zangeres Tine Boltjes heeft mooie to nen, die vol geluid zijn, de aderabeheer- sching laat echter te wenschen over en het opsleepen der tonen hindert; aan eenvoudige voordracht moet deze zangeres veel winnen; dat tekort werd nu goed gemaakt door een steeds beweeglijke gelaats- en lichaamsbewe ging, dio misschien een moderne opvatting lïccten mag, maar in de muzikale, eenvou dige liederen van Schubert en Schumann geheel misplaatst is. Hoe mooi weet juist door eenvoud de onvolprezen zanger Hen schel deze liederen te vertolken Do derde van dit damestrio: de violiste Sara Bottema, hebben wij het best gehoord in de Haendel-sonatowant de toon, dien zij haar viool ontlokt, is vrij groot; cu van Mozart's muziek wordt fijner gesponnen toon gccischt. Overigens is het spel dezer violiste over het algemeen zuiver en de voordracht ernstig en beschaafd. Het samenspel tus- schen beide dames was al heel mooi in Beet hoven's Sonate, vooral in het fugatisch be werkte middendeel, dat aan duidelijke ont leding weinig te wenschen overliet. Het vrij talrijke publiek was zoo uitbundig in toe juichingen, dat de zangeres een extra num mer liet hooren in oen volkslied. Yan da mooie bloemen heeft het publiek niet lan ger dan gedurende de aanbieding mogen go- nieten. Baron Van Wijnbergen oyer het Liberalisme. Op uitnoodiging van de Studentenver- eenigmg voor Sociale Lezingen hield mr. A, I. J. M. van Wijnberge-n, lid der Tweede Ka mer van dc Staten-Generaal, gisteravond in het goe»d beze/tte Klein-Auditorium den Academie een lezing over het Liberalisme. Spr. ving aan met de opmerking, dat Eij, sprekende over het liberalisme, daartegen stellen wilde het Katholicisme. Gemakke lijk is dit niet, wijl het liberalisme niet ia een afgesloten stelsel, maar steedis van mas ker is veranderd, waaruit hij meteen tot zijn gevaarlijkheid besluit. Het is een stuk van de gToote geestelijke stroonung, dio streeft naar de vrijheid van het individu,. Om het wel te begrijpen, moet men terug gaan tot de Renaissance, toen het zich in wijsgeerigen zin openbaarde. De Fransche revolutie bracht dit beginsel op het terrein der staatkunde en weldira op dat der eco nomie. Op al deze terreinen werd de mensch gesteld, boven God en zoo staat het liberalis me diametraal tegenover het Roomsch-Ka- tholicisme. De Groningsche hoogleeraar Cort- van der Linden, onze tegenwoordige minister-presi dent heeft in „Richting en Beleid der Libe ralen" het liberalisme genoemd een tak van hot rationalisme en spr. onderschrijft dit geheel. Waar deze schrijver tevens als kenmerkend verschil tusschen de liberalen cn de clericalen aangeeft, dat de eersten steunen op de menschelijke rede en de laatsten op het geopenbaard gezag, dan heeft hij, volgens spr., de antithese zuiver gesteld. Toch is do tegenstelling niet juist, waar ook die katholieken de rede niet mis kennen, maar hun rede toetsen aan het geloof In wezen is het liberalisme antheïstisch, al geldt dit gelukkig niet voor alle perso nen. De liberale staatsleer is gebaseerd op het sociaal contract. Het rechfc moest dan ook steeds wisselen in het libe rale stelsel. Er wordt dan ook veel meer gesproken van rechtsgevoel dan van recht. Het bekende woord van Kapeyne, dat do minderheden maar moeten worden onder drukt, past volgens hem dan ook geheel in het liberaal systeem. Vraagt men bij al het kwaad, dat spr. van het liberalisme moest zeggenhoe het ook onder geloovigen 6teeds zooveel aanhangers telt, dan ant woordt hij, dat dit komt, doordat het zich. steeds weet te maskeeren. De tirannie van het liberalisme is in ona land sterk uitgekomen bij dc regeling van het onderwijs, wat spr nader uiteenzet. Ook tot het sociale leven drong het liberale stelsel door en het christelijk beginsel van het rentmeesterschap der aardschc goede ren maakte daar plaats voor het laissez faire, laissez aller. Als reactie van het stel sel kwam de vierde stand nu ook zijn deel vragenhet socialisme, dc uiterste conse quentie van het liberalisme, kwam op en clit werd nog als veel grootcr kwaad door spr. geschetst. Vele liberalen, die nog niet het geloof hebben uitgeschud, deinzen ook voor dezo consequenties terug en zij moeten gewaar-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1