N°. 16583. Woensdag 18 Maart. A0. 1914. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Uit de Omstreken. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENr Van 16 regels /"LOS. Iedere regel meer ƒ0.17»]. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents oontantelk tiental woorden meer 10 Gents,Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 0 1.30. Franco per post1,65. Keuring van Eet* en Drinkwaren. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op artikel 30 der verordening va.ii den 18den Juli 1907 op den handol in en den verkoop van melk (Gemeenteblad no. 24); Brengen ter algeuteene kennis: lo. dat JOHANNES WILLEM NIEU- WENHUIZEN SEC1AAR, Morsohweg No. 92 te Leiden, op 2 April 1913 is bekeurd we gens het afleveren van volle niélk van on deugdelijke samenstelling en deawege den Oden Juni 1913 is veroordeeld tot een geld boete van f 10.— subsidiair 2 dagen hechte nis) 2o. dat MARIA OSKAM, inwononde doch ter van den melkveskooper J. Th. OSKAM, op 12 Juni 1913 is bekeurd wegons het af leveren van volle melk van ondeugdelijko samenstelling en deswege den lBten Deoember 1913 ia veroordeeld tot een geldboete van f 2 subsidiair 1 dag heohtenis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 10 Maart 1914. Jtnclit- en Tixchnkteu. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die rioh voor het aanstaande sel- soen 19141915 in het bez.it wenschen te zien van Jacht-en Vischakten, dat de blanco verzoekschriften ter bekommg daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den leten April moeten zijn terugbezorgd, ten einde aan den Commissaris der Koningin in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt belanghebbenden herinnerd dat voor het vissohen met één hen gel, geen loop- of sleephengel en geen peur zijnde, geen aanvraag be- hoeftte geschieden. De Burgemeester voornoemd,- N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 18 Maart 1914. Leiden, 18 Maart. De Leidsche Hoeivereenlglug ..Die Leytlie". Een groot aantal personen, waaronder Lok verscheidene daines, was gister avond, op uitnoodiging van het Voor- loopig Comité tot oprichting van een hur- gerroeivereeniging op de Bovenzaal van „In den Vergulden Turk" saamgekomen, om door het benoemen van een bestuur, het vaststellen van Statuten en Huishou delijk Reglement, aan deze vereeniging vasten vorm te geven. De vergadering werd namens het voorloopig Bestuur, bestaande uit de h-eeren dr. C. J. A. van Iterson, P. A. v. d. Heide, E. \V. Wic.liers Rollandet en R. üoekoop, door eerstge noemde geleid. Alleroeist moest nu ©en definitiet be stuur worden benoemd, dat uit zeven personen zou bestaan, waaronder min stens één actiet dienend militair en hoog stens twee studenten. Op aandrang uit de vergadering werden de voorloopige bestuurders bij acclamatie benoemd. Dr. van Iterson als voorzitter, de boeren .Van der Heido en Rollandet, resp. als Secretaris en penningmeester. Verder werden bij stemming benoemd de hoeren kapitein I. L. Leers, J. Houwink en LI. .Wilkens, de laatste twee studenten. Hierop kwam men tot de vraag welke naam do Vereeniging zou moeten dragon. Prof. «Damsté, hoe vereerend bij het op zichzelf zou vinden dat de Vereeniging naar hem werd genoemd, bad te kennen gegeven dat daaraan overwegende be zwaren zouden zijn verbonden, welke men natuurlijk eerbiedigde, en zoo werd na ©enige beraadslagingen besloten de jog ge vereeniging „Die Leyths" te noe men, naar een riviertje, waaraan in de oudheid volgens Melis btoke, een dorpje van dien naam is gevestigd geweest, dat de oorsprong zou zijn geworden van de Stad Leiden. De keuze van dien typischon naam Is voor een Leidsche roeivereeniaina o._i. bnzondor gelukkig te noemen. Hierna werd overgegaan tot de vast stelling van de Statuten en het Huis houdelijk Reglement, waarmede men den geheelen avond bezig was. Blijkens de Statuten stalt de Vereeni ging zich ten doel de bevordering van do roei- en zeilsport, welk doel zij tracht te bereiken door het oefenen in roeien en zeilen, het beschikbaar stellen van booten, het uitschrijven van roei- Wedstrijden en het orgu niseeren van wft- tgrsportfecsten on clubfoclflen. De. leden bestaan uit werkende, belang stellende en buitenleden, terwijl ook ©ere leden kunnen worden benoemd. De werkende leden, die minstens 18 jaar moeten zijn, betalen f10 contribu tie en t5 entreegeld, belangstellende 15 ot f 100 ineensbuitenleden, dat zijn zij, die minstens 15 K.M. buiten de grens der gemeente wonen (Den Haag behoort er dus nog toe) f7.50 en 12.50 entree geld. Voorts kunnen hoofden van gezin- nen^als familielid worden aangenomen, tegen een contributie van f 15, waarvoor zij-het. recht krijgen, behalve hun echt genoot, pok huisgenaoten beneden 18 jaar te introduceeren. De rechten en verplichtingen der leden worden nader in het Reglement omschre ven. De vlag der Vereeniging zal bestaan uit een oranjekleurig veld mot zwarte ster, waarin een witte L. In deze kleu ren zal de Vereeniging ook bij wedstrij den uitkomen en het insigne zal een ver kleinde vlag zijn, in emailJe uitgevoerd. Bij do beraadslagingen over de kleu ren der Vereeniging werd ds vraag ge steld of men in oranje ook een poli- tieken tendenz zou kunnen zien? De Voorzitter merkte op, dal deze er volstrekt niet in gelegen was. Men had ze alleen gekozen ter onderscheiding van de kleuren der zustervereonigmgen en om een kleur te hebben, die ook in de verte behoorlijk uitkomt. Het Vereenigingsjaar zal loopon van 1 November tot 31 October. Nadat reeds vrij laat Statuten en Regle ment waren vastgesteld, werd definitiet besloten, dat het bootenhuis zal worden gebouwd aan het Galgewater, ter plaatse van de voormalige zwemschool. In do vorige vergadering was door den heer Sala ook ter sprake gebracht daar voor aan te wijzen een gedeelte van het nieuw te graven Kanaal ten Ooslen dezer gemeente. Het bestuur had naar aanlei ding daarvan een on lerzoek ingesteld doch achtte de bezwaren daartegen over wegend. Uit de vergadering werd de vraag ge daan of de onmiddellijke ligging naast „Njord" ook aanleiding zbiï kunnen geven tot moeilijkhedenT De voorzitter, zeil eere-lid van „Niord", koesterde daar voor geen vrees, doch verwachtte inte gendeel van samenwerking tusschen beide Veréèhrgmgen een voordeel. Nadat de Koninklijke goedkeuring op do Statuten verkregen is, zal het be stuur de leden, waarvan het aantal reeds I zeer aanzienlijk is, weder bijenroepén om te bespreken de aanschaffing van booten, bet bepalen van het leggeld, enz. Met oen woord van dank aan allen, die tot de oprichting der nieuwe Ver eeniging hebben medegewerkt, en met Hen wcnsch, dat ze mag groeien en bloeien, sloot do voorzitter tegen halt- twaalf de zeer geanimeerde vergadering, die door hem op uitnemende wijze was geleid. Mogen nu alle Leidenaren, liefhebbers van de roeisport, die daarvoor ut aan merking kunnen komen, deze nieuwe Vereeniging steunen! Aetiolocie, Prophylaxis en Therapie vau Lepra. Op verzoek van het voorloopig Comité voor Studie van Tropische goneeskunde alhier hield dr. J, D. Kayser, arte te 'e-Gravenhage, gisteravond in het Bota nisch Laboratorium een met projecties tcegeliohte voordracht over bovenstaand onderwerp. Uit een korte historische beschouwing der ziekte bleek, dat door het verbeteren der ongunstige hygiënische verhoudingen de lepra, die van de 11de tot de 15de eeuw epidemisch over geheel Europa woedde, daar thans geheel is verdwenen. Aan iso- leering schrijft spr hét verdwijnen niet toe en hij zou niet gaarne op grond van de in de middeleeuwen opgedane ervaring, tot het opnieuw invoeren van een derge lijke isolatie in de door lepra geteisterde etreken willen raden. Ook een langzamer hand opgetreden irominuteit kan niet de oorzaak van het verdwijnen der lepra zijn. Hoewel de eigenlijke oorzaak van don lepra-bacil reeds meer dan 40 jaar be kend is, weten wij omtrent de wijze, waar op do besmetting tot ons komt, nog niets. A. Sand en anderen achten met spr. de di recte besmetting hoogstgcring. Een feit staat vast en dat is, dat de le pra slechte daar een sterke uitbreiding neemt, waar armoede, slechte voeding en onhygiënische toestanden samenwerken. Dit was niet alleen in do middeicouwon het goval, maar is thans nog zoo. Hieruit volgt vanzelf dat, om in oen land de lepra niet goecl gevolg te bestrij den, een eorste vereischte is, de hygiëni sche verhoudingen zoo goed mogeiijk te nraken. In de meesto lepro-landoD is daar aan voorloopig niet veel te doen. Be schouwt. men den zieken mensch als de oorzaak der verdere uitbreiding, dan zal men moeten trachten dezen zoo onschade lijk mogelijk voor zijn omgeving te ma ken. Spr. is op grond van zijn in Ned. Oost- Indië opgedane ervaringen een beslist te genstander van een algemeen verplichte isolatie, waarvan epr. de reden uitvoerig opsomt. Te Batavia, Soerabaja en Semarang werden uitstekende resultaten verkregen met de door dr. Kiewit de Jonge en spr. ingevoerde wijkverpleging. De ervaring in Duitsch Oost-Afrika komt geheel met spr.'s opvatting overeen en dr. O. Peiper schrijft zelfs het mislukken der lepra-be- strijding in sommige streken aldaar ge heel toe aan de oprichting van een groot centraal leprosarium. Nu zich in Nederland ook naar schat ting reeds een 50-tal lepra-lijders bevin den, waaraan telkens uit de koloniën nieuwe toegevoegd worden, is het noo- dig, dat ook hier te lande iets daar tegen gedaan wordt. De gewone ziekenhuizen nemen hen, in dien hun levensomstandigheden minder gunstig zijn, Blechts tijdelijk op de fami lie wil of kan niet holpcn en zoo zwerven zij dikwijls rond tot zij levensmoede er een eind aan maken. Voor die lijders is het oon dringende eisch, dat een inrich ting in het leven geroepen wordt, waar zij niet alleen een behoorlijk ondorkomen, maar ook een aan alle cisehen voldoende behandeling kunnen vinden. De meening, dat lepra een ziekte is, die in alle omstandigheden ongeneeslijk is, is volgens spr., onjuist. Met een doeltreffen de behandeling kan veel bereikt worden, en het best geschied deze in.een speciaal daarvoor ingericht 'Sanatorium. Tot dus verre bestaat dat nergens en hot zou Ne derland tot eer strekken, wanneer het het eerste land was, dat door de oprich ting van een dergelijke inrichting do be strijding der lepra ter hand nam De voordracht werd warm toegejuicht. De voorzitter, prof. dr. A. W. Nieuwen- huis, die don 6pr. met een kort woord had ingeleid, dankte hem voor zijn leerzame voordracht. Te Rotterdam slaagden voor het exa men nuttige handwerken <Je dames A. J. Blom en J. G. Plomp, en to 's-Gravenliagc, mej. E. van Oosten, alhier. Bij Kon. besluit is aan den heer W. Drsaycr, oud-lecraar der H. B.-S., alhier een pensioen toegekend van f 1930. Heden is de honderdste verpleegde in de stichting „Voordorp", van de Ned.-Herv. Diaconie, onder Leiderdorp, opgenomen. Het geheel aantal voogdijkinderen, waar onder ook zij dio in gezinnen worden ver zorgd, bedraagt thans 150. In don afgeloopen nacht voDd de poli tie alhier een minderjarige jongen, die liep te zwerven. Hij was loopknecht in Den Haag en was daar weggeloopen. Hij is per transport naar Don Haag overgebracht. BODEGRAVEN. Bij de door notaris Kriisemann gehou den publieke veiling van de hofstede Ouder vrucht" in de Meije met de daarbij behoo- rende landerijen, is deze in bod gebracht op f 47,000 en met een verhooging van f 8000 opgehouden. Gisteravond bereikte de Rijn zoo'n Imo gen stand, dat een gedeelte van het jaag pad tusschen Bodegraven cn Zwammerdam werd overstroomd en het water de daarge- legen arbeiderswoningen en schuur van A. P. binnendrong. De bewoners moesten het huis ver laten en verkregen voor den nacht onderdak bij hulpvaardige buren. Ook de varkens werden uit de schuur gehaald en op een veiliger plaats gebracht. Tob secretaris-penningmeester van den Meije-Polder is, in de plaats van wijleri den heer D. Eikelenboom, met 105 v. de 168 stem- gebrachte stemmen gekozen do heer O. van Rijn, alhier. HAZERSWOÜDE. De algemeen© vergadering der Boe- renspaar- en Leenbank „Raiff eisen" werd gehouden in café ,,Van Wijk" en telde 78 leden. De voorzitter, de lieer J. B. Wesse- lingh Sr., heetto allon welkom en liet do notulen voorlezen cn goedkeuren. Bij monde van Gen lieer P. F. Verkley, rapporteur der financieel© commissie, werd aan do vergadering medegedeeld, dat op 31 December 1913 462 spaarbankboekjes cn 119 voorsckotboekjes in omloop waron, te zamen tot een bedrag van ingebrachte spaargelden ƒ483,880.79; terugbetaalde spaargelden ƒ201,875.89 Saldo spaargelden 31 Dec. ƒ282,004.90; uitstaande voorschot ten ƒ209,880; terugbetaalde voorschotten f 54,875. Saldo voorschotten 81 December ƒ215,005. In rekening courant uitgegeven ƒ361,988.92; in rekening terugontvangen f 30S,922.71. Saldo rekening courant 31 Deo. ƒ03,066.21. De winst over 1913 is f 992.77$ gevoegd bij het reservefonds bedraagt, die thans ƒ6164.09. Aan den kassier, den heer W. van der Poel, werd hulde gebracht wegens zijn nauwkeurige administratie. De hoer Ant. van Egmond werd herkozen in den Raad van Toezicht met 76 van de 78 stemmen. Als nieuw lid in de financieel© oommissie werd met meerderheid van stemmen benoemd de heer A. D. Stokman. Voordat de voorzitter den hamer tot slui ting der vergadering opheft, brengt de kaa- aier het feit. in herinnering, dat de Bank nu 15 jaar bestaan heeft, waarop de heer P. F. Veelenturf het woord vraagtom den voorzitter, den heer J. B. Wesselingh, geluk te wenschen, als zijnde de oprichter van deze Boerenleenbank, die, klein be gonnen, thans aller verwachting ver over treft. Hoewel de voorzitter 82 jaar oud is, zegt de spreker, zij het hem vergund nog vele jaren met denzelfden lust cn ijvej* voor dit goede doel werkzaam te zijn. 't Zullen niet vele jaren zijn, antwoordt de waardige voorzitter, maar ik hoop voor deze zaak te blijven arbeiden, zoolang 't voor mij dag is. Met een krachtigen hamer slag sloot hij de vergadering. HILLEGOM. De Hill Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose heeft gisteravond oen jaar vergadering gehouden. Uit hot verslag van den secretaris over 1913 bleek, dat 61 gezinnen met 68-patienten werden bezocht, waarvan er 7 overleden, 4 j vertrokken, 9 genazen, 20 veel verbeterd, 7 vooruitgaande, 16 stationnair en 5 achter uitgaand waren. 1012 L. melk werd gegeven, 2432 bezoeken werden afgelegd door de 2 huisbezoeksters. De ontvangsten waren f 2209.484, do uitga ven f 1130.60, het batig saldo f 901.88$, welk bedrag te klein is om den te bouwen lighal te bekostigen. Do rekening is door een commissie onder zocht en in orde bevonden. Tot bestuursle den werden benoemd de hecren dr. Th. Lens en J. J. A. van der Starre en wel in do vacatures van wijlen den heer P. H. van Waveren Hzn. en dr. C. J. Kleijn, die ver trokken is naai Den Kaag. Daarna sprak de heer Vooren om aan te moedigen tot het oprichten van een sub comité van het Hoefijzer-verbond. De voorzitter, dr. J. H. Derweduwen, sloot toen de vergadering. KATWIJK-AAN-ZEE. De metselaarsbond „Verbetering", al hier belegde gisteravond in de Gemeente zaal een vergadering voor bouwvakarbei ders en enkele genoodigdenwaarin de voorz. van den Centralen Bond van Bouw vakarbeiders sprak over den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders en wat deze vermag. Om halfnegen opende de beer E. J. Hoek de vergadering met een enkel woord. Spr. begon met zijn hulde te brengen aaa wat de voorzitter voor de vakorganisatie te Katwijk-aan-Zee deed cn meende tevens deD metselaars van Katwijk-aan-Z.ee een woord van lof te moeten aanbieden voor hun initiatief. Vervolgens schetste hij de toe standen in de bouwvakken, hoofdzakelijk wat de metselaars en opperlieden betreft, en wekte op tot aansluiting aan den Bond. Nadat eenige vragen waren beantwoord, bedankte de heer Hoek en sloot de verga dering. Te Rotterdam slaagde voor het exa men nuttige handwerken, mej. G. v. d. Voort. LISSE. Door den bouwkundige H. Noorder- meer, alhier, werd gisteren aanbesteed het bouwen van drie woon- en winkelhuizen in hot Vierkant-, voor rekening van den heer H. van Graven, alhier. Voor inetse- werk, enz., werd ingeschreven door do hee- re-n C. v. d. Zaal voor f 10,244S. F. Barn- hoorn 9700 J. Suijkcrland ƒ6345 J. Wit- senburg f 8245. Voor timmerwerk, enz. door de heeren A. Beugclsdijk voor ƒ14,512-; C. v. d. Zaal f 12,880J. Suijkerland f 11,313. In massa door de hoeren C. v. d. Zaal voor ƒ23,124 J. Suijkerland ƒ19,313. De raming was 19,293 De inschrijvers zijn allen te Lisse woon achtig. Door den melkboer G. Been is bij de Rijkspolitie alhier, een valsohe gulden ge deponeerd met den beeldenaar van Ko ningin Wilhelmina, met hangend haar. Do afwerking van dit muntstuk is zeer slor dig, want niet alléén, dat liet randschrift geheel ontbreekt, maar ook het opschrift: munt van hot Koningrijk der Nederlanden. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Op het door do Chr. Vissche ra vereen. ,.Bid en Work" alhier aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gericht- adres, waarin op wijziging der Arbeidswet 1911, waardoor de mogelijkheid ontstaan zou jongens, dio don leeftijd van 13 jocen nog niet hebben bereikt, voor het viwofcere- bodrijf aa-n te monsteren, werd aangedron gen, werd van Z.Exo. berioht ontvangen, dat er, gelet op do ingewonnen ambtsbe richten, geen termen gevonden worden om een herziening van de Arbeidswet 1911 in den zin als door adressante bedoeld, te be vorderen. RIJNSBURG. De afd. „Patrimonium", alhier, hield gisteravond haar 7de jaarvergadering. Wel was de jaarvergadering mot, zooals gewoonlijk, voor de vrouwen der leden toe gankelijk, toch had het bestuur gemeend de vergadering een eemgszins feestelijk karak ter te moeten geven. Na opening werden verschillende verslagen uitgebracht. Uit het verslag van den seoretaris, den heer A. van Delft, bleek, dat de Vereeniging 78 leden telde. Do penningmeester, de heer J. Schone- veld, kon een klein batig saldo boeken, ter wijl de penningmeester der Ondersteunings kas, de heer T. Zandbergen, de vergadering kon mededeelen, dat er meer dan f 500 in kas was. 'De heer A. Zandbergen deed hierop ver slag van de bibliotheek der af deeling. Deze is nog wel klein, maar bevat toch eenige belangrijke werken, die voorlichting geven op sociaal gebied. Nadat eenige oogenblikken waren gepas seerd, verkreeg ds. Broekstra, het woord, die de Vereen, aanspoorde den aangevan gen arbeid voort te zetten en tevens er op wees, hoe noodig het was, vooral in onzen tijd, dat de mannen van „Patrimonium" zich meer en meer ontwikkelden en ook hun kinderen in de gelegenheid stelden zich te bekwamen voor de levenstaak, dio bier wacht. Op dit woord volgde een levendige gedacN tenwisseling. Inmiddels was het uur van scheiden aangebroken. De heer D. Zwaan sprak nog een kort slotwoord en sloot daae- op de vergadering met dankzegging. VOORSCHOTEN. In de gisteravond gehouden vergado ring van de Chr.-Hist. Kiesvereeniging, i« door de leden besloten in te stemmen met het -politiek accoord der verschillende par* tijen tot en met 1917. Wordt dus dit accoord ook door do andere partijen aangegaan en bekrachtigd, dan zal bij de a.s. verkiezing voor den gemeenteraad de Chr.-Hist. Kies vereeniging de heer P. Bakker steunen. WOUBRUGGE. Gisteren is het water in de Woudwa tering zoo gestegen, dat vele erven buiten de bedijking onder water staan. De land bouwer M. kan zijn woning niet bereiken: dam met waterlaarzen. In geen dertig jaren is het water hier zoo hoog geweest Ver schillende kcldera staan onder. ZEVENHUIZEN. Mej. A. Miedema, van hier, is te Rot terdam geslaagd voor nuttige handwerken*. GËllExNGU NIEUWS. In den proeftuin West -land te Naaldwijk zijn Zondag de eerste asperges gesneden uit met stoom verwarmde bedden, die door eenruiters gedekt zijn. Het geldt hier een proef voor het forceeren der as perges door grondverwarming; waarvoor zes bedden van 25 M. lengte ieder voorzien zijn van buizen, waarin stoom wordt ge bracht. Om warmteverlies te voorkomen zijn de bedden gedekt door 186 ramen, in den vorm van een driezijdig warenhuis ge plaatst. De asperges toonen zich zeer ge voelig voor de warmte, daar do bedden slechts gedurende acht dagen verwarmd werden. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZICH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. S. Verbeek en gezin, Utrec-hfcsohe Veer 8, hieubelntaicer. L. H. Beolierer, Nieuwst raat 10. J. Steltman, Kort Rapenburg 16, gas- ui- spectrice. D. A. de Groot, Magd. Moonstroat 31# warmoezier. P. Koolmoes en gezin. Heynsiusstr. 28, veldarbeid© r J. E. Mol ga, B reestraat 112. G. J. Oxenaar, Hoogl. Kerkchoorsteeg 14, zlncograaf. T. van den Berg, G aren markt 26. A. Epakamp, Korte Mare 2, winkelbe diende. Jhr. Mr. J. L. Stern, Xoordeinde 37. .J. Visser, Volmolengraokt 2, verpleeg ster. M. den Horn, Terweepark 7. O. C. Stijivs, Papenstraat 4, dienstbode. M. Blankestein en gezin, Hag© mans poor b 2, los werkman. H. Bol en gezin, Verwcrstraat 39, boeren, arbeider. J. Verkoren, Zoeterw. Singel 14, enquêtri- oe ter bestrijding van tuberculose. Wed. Warnar8, Oranjestraat 33. B. Bloot on gezin, Oude Rijn 122, brood bakker. A. A. J. de Neet, ELoogowoerd 55, student».

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5