SCOTS Emulsion Woensdag 18 Maart. Tweede Blad. A°. 1914. Buitenlandsch Overzicht. ZWAKTE N», 16583. LEIDSCH DAItBT.AD Se Moord door Mevrouw Caillaux op Calmette. liet aftredeu vanSlinigter Caillaax. De Politiek en de Moord. De moord op Calmette gepleegd, heeft een geweldigen indruk gemaakt in Frank rijk en bovenal in Parijs. Het gebeurde is het onderwerp van alle gesprekken en van alle krantenartikels. Na de opwinding van het eerste oogenblik, nu men iets gekal-. meerd is en rustiger over den moord en ide motieven kan nadenken, komt het meelij met beide partijen boven. Want ook met de da de res heeft men meelij en de veronderstelling, die we gisteren maak ten, dat een jury mevrouw Caillaux wel eens zou kunnen vrijspreken, wordt in meerdere bladen geuit. Het was Calmette zelf, die de cchtgenoote van zijn tegenstan der dreef tot haar daad. De „Lanterne" zegt„De door Calmette begane fout heeft zich zwaar gewroken en wij behooren niet tot hen, die in hem slechts den journalist zien, die roemrijk op het slagveld voor zijn overtuiging is gevallen. Hij heeft de grens van het par ticuliere leven overschreden en zich daar door blootgesteld aan den kogel, die hem trof," en de „République Fran^aise" schrijft„Wij beklagen Calmette, maar wij beklègen ook Caillaux, die door de dwaze misdaad midden in de borst getroffen werd." Het drama is verwacht. De broeder van Calmette, die in Algiers woont, heeft ge zegd, dat hij ccn voorgevoel had, dat ge beuren zou, wat eergisteren plaats greep. Gaaton Calmette. Calmette is door drie kogels getroffen, 'één in de borststreek, één in de bovendij en één in den buik. Er zijn thans ook gegevens over de juiste» toedracht van den moord. Met Plegen van de Moord. Om halfzcs was mevrouw Caillaux aan Ide „Figaro" gekomen en zonder haar naam te zeggen, vroeg zij zich te laten aandienen bij den heer Calmette. De heer Calmette was op dat oogenblik in gesprek met den académicien Paul Bourget en daar de dame haar naam niet gezegd had, liet hij haar ongeveer een uur wachten. Na een uur wachtcns werd mevrouw Caillaux ongedul dig cn liet door den knecht een visites kaartje onder enveloppe aan den heer Cal mette brengen. De heer Bourget ging juist weg op dat oogenblik en Calmette toonde nog aan Bourget het visite-kaartje van mevrouw Caillaux. Daarop werd mevrouw Caillaux binnengelaten. Nauwelijks had de knecht de deur dicht gedaan of een re dacteur van de „Figaro," die juist voorbij lelie deur kwam, hoorde eenige doffe ge luiden, alsof men met een iineaal op een bureau slóeg. De knecht werd ongerust ten deed ide deur open ea zag den heer Cal mette in een leunstoel neergezegen, ter wijl de danie met een revolver in de hand bij het venster stond. Hij snelde op dei irlamc af en op zijn hulpgeroep kwamen onmiddellijk tal van redacteuren aanloo- pen. De verontwaardiging en de ontstel tenis was groot. Men trachtte onmiddellijk ideil heer Calmette te verplegen, maar hij koil nauwelijks meer spieken, Een Rechtskundig Advies. Men weet, dat mevrouw Caillaux als reden heeft opgegeven dat het haar be kend was dat nog meerdere particuliere intieme brieven zouden worden gepubli ceerd. Ze vond liet reëds verschrikkelijk genoeg,- dat de Figaro" die eene brief aan een vriendin, die ze ver klaarde zelf te zijn, wereldkundig had ge maakt. Zij vertelde, dat zy -een hoogge- plaatts magistraat laüer bleek dat het 'Ide president van de rechtbank, Monnier,- jvtras geraadpleegd had over de cam pagne, die Calmetbe tegen haar man voer de. President Monnier had aan -mevrouw Caillaux gezegd, dat er eigenlijk, niets an- Iders aan te doen was dan met een stalen gemoed de laster- en .schimp campagne te br-erdragen. Mevrouw Caillaux had hier ech ter niet in willen berusten. Zy' had toen idea middags een revolver gekocht en had (naar het Italiaansch gezantschap getele foneerd om te zeggen, dat zij ongesteld -was en niet op hel diner kon komen, dat 'daar dien avond plaats had en waar zij ^an de linkerhand van den president vait Ide republiek zou zitten. Zij voegde daar aan toe, dat minister Caillaux wel zou komen. Daarna was zjj naar de „Figaro"- g-egaan ep had to haar daad verricht, Hoe Calllanx het Gebeurde vernam* Het gerucht van den aanslag verspreidde zich snel en bracht ccn groote mensohen- massa voor het gebouw der „Figaro" op de been. Caillaux had het grootste gedeelte van den .namiddag in den Senaat joorge- gebracht en was sedert eenige oogenblik- ken aan het ministerie van financiën terug gekeerd toen hij telefonisch van de pre- fectuür van politie de mededeeling ont ving van den aanslag op Calmette. Of het aan mevrouw Caillaux te zien was dat zij deze ernstige daad in den zin had? Sommige berichten zeggen dat niets in haar houding iets vreemds deed ver moeden, maar ook wordt gezegd dat Cail laux zich ernstig ongerust maakte over den geestestoestand van zijn vrouw. De Deelneming. Calmette mocht zich wel in veler sym pathie verheugen. Den geheelen nacht door zijn er belangstellenden naar den toestand van Calmette komen vragen. Toen het gerucht verspreid werd, dat Calmette naar de operatiezaal was overgebracht heerschte er groote ontroering. Eduard Calmette werd eerst heel laat en kort bij zijn vader toegelaten. Mevrouw Calmette, die ge- scheiden van haar man leeft, was met hem gekomen en men had hun gezegd, dat zij 's nachts bij den gekwetste zouden mo gen blijven, maar reeds om middernacht stierf deze. De ontroering was toen heel gróót. In het „Figaro"-gebouw zijn ten teeken van rouw alle ramen gesloten. Een regis ter is neergelegd, waarop ieder kan tee-< kenen om blijk te geven van deelneming in het verlies dat de familie van Cal mette en het blad, waarvoor hij werkte; heeft geleden. Van deze gelegenheid wordt druk gebruik gemaakt. De begafenis van het ongelukkige slacht offer is op Vrijdagmiddag vastgesteld. Bij dc schouwing van het lijk werd nog een vierde kogel gevonden. Die juist had den dood veroorzaakt. Het projectiel was in het bekken gedrongen en had. er een bloeduitstorting veroorzaakt.- De ex min inter Caillanx. Bij de woning van Caillaux zijn vele betoogingen gehouden. Het verminderde toen bekend werd dat hij bleef bij zijn be sluit om geen portefeuille weer te aanvaar den. Men kreeg meer en meer meelijden met den man, die ook het slachtoffer werd van de daad van zijn vrouw. Bij het verlaten vaja het politiebureau heeft mevrouw Caillaux aan de personen die haar vergezelden verklaard, dat de perscampagne, in den la at sten tijd tegen haar man gevoerd, onduldbaar was gewor den. Caillaux was de eerlijkste man van -de wereld en zij beefde eiken morgen als ze de couranten openvouwde. Bij de overbrenging naar de gevangenis bewaarde mevr. Caillaux haar koelbloe digheid, maar toen de directeur van de St.- Lazare het woord cel uitsprak, had ze toch een oogenblik van groote neerslachtigheid. De Verdediger van Mevrouw Caillaux. In de cel, waar eens mevrouw Steinheil tijdens haar voorarrest vertoefde, wacht mevrouw Caillaux thans de berechting van haar straf aT Mevrouw Caillaux. .Volgens de ;,Press-e" had mevrouw Cail-. Laux Henry Robert als advocaat gekozen. Deze heeft het verzoek om haar raadsman te zijn, echter geweigerd, omdat hij een yriend was van Calmette. Daarop is Labori aangezocht jen deze heeft nu eenig bedenken de opdracht aan vaard, Labori heeft iu Sl.-Lazarc een onderhoud gshad met uveyroyw CaüJayXf die erg ter neergeslagen was en zeide, dat zij 'de eer van haar man had willen wreken, Zij be treurde het ten zeerste Calmette gedood te Jtebben. Schandaal Politiek. Dat de moord op Calmette op politiek terrein zou worden uitgebuit, was te voor zien. Op dit gebied boezemen de Fransche gewoonten allerminst belang in. Zal men elders in eerbiedig stilzwijgen een tra gisch gebeuren, als hier plaats greep, on aangeroerd laten, niet alzoo handelen de Fransche politici. Oude grieven, worden weer opgerakeld en zoo is er in de Kamer zitting van gisteren weer gesproken over de zaak-Rochette, de bankzwende'geschie. üenis, waarin naar Caillaux' tegenstanders beweren, deze autoriteit zijn best zou heb ben gedaan om den dader Rochette op vrije voeten te laten. De politiek heeft allen te pakken en dat verklaart ook dat het radicaal-socialis tisch Kamerlid Thalamas een open brief heeft geschreven, aan mevrouw Caillaux,- waarin hij haar hulde brengt voor haar daad, Een Motie. In 'de Kamer was het stampvol. Een opgewonden stemming heerschte er. Het begon direct met een lofrede van den afgevaardigde Delahaye op Calmette. Aan het eind stelde hij de volgende motie voor: De Iyamer, bewogen door den aanslag, Idie blijkens de bekentenis van de daderes bestemd was om een einde te maken aan de openbaarmaking Van documenten, die konden strekken om de verdenking van plichtsverzuim tegen teen magistraatsper soon te verzwaren, noodigt de regeering uit, dien magastraatspersoon te sommeeren zijn beschuldigers te vervolgen. Oude Koelen. Delahaye verklaarde een afschrift te heb ben gezien van een bekentenis in de zaak- Rochette van den procureur-generaal Vic tor le Fabre. De linkerzijde deed een ho nend protest hooreu, zoo lezen we in de particuliere correspondentie van de „N. R. Ct." Delahaye richttó toen een rechtstreek- sche vraag tot minister Monis, die vol gens de geruchten de persoon geweest was. die uit naam van Caillaux den druk op den procureur-generaal uitgeoefend zou hebben. Monis ontkende alles. Doumcrguc kwam «daarna op de tribune en met groote flink heid zeide hij, dat hij zijn vrienden nooit in het ongeluk in den steek liet (dat sloeg op Caillaux). Hij zeide alle mogelijke op heldering te willen, ook een nieuw onder- zoek in de zaak Rochette, maar aan al 'die insinuaties over een zoogenaamd stuk van den procureur-generaal, waar men nu al twee jaar over fluistert, maar nooit mede voor den dag heeft durven komen, daar hechtte hy niet aan. Rarthon aan het Woord. Toen kwam Barthou op de tribune, zoo genaamd omdat aan de uiterste linker zijde iemand hem iets toegeroepen had. maar in werkelijkheid was het om een lang voorbereiden sensationeelen zet te doen. Hij begon te spreken en weldra behandelde hij de geruchten over het stuk van den. procureur-generaal als zuivere waarheid. Hij wachtte blijkbaar op een onderbreking als deze: Maar waar is het document, toon dan dat document eens! En toen die on derbreking ook werkelijk uit de banken der socialisten kwam, haalde Barlliou een papier uit zijn zak en zeide: „Hier is het." Sensatie in de Kamer, gejuich rechts, en toch eigenlijk veel minder sensatie dan Barthou misschien zelf verwacht cn ge hoopt had. Kij las toen het document voor, en ook deze lectuur wekte minden sensatie dan men dacht. Toen Barthou verder uiteen zette, hoe hij aan 'dat docu ment gekomen was, kwam er zelfs aan de rechterzijde eenige malaise, zoo weinig fraai leek ten slotte dal alles. En dat \Gas ook eigenlijk het hoofdkarakter van dit heele debat, waarbij alle personen en documen ten elkaar tegenspraken, waarbij men aller lei politiek en persoonlijk verraad en haat zaghet was de politiek op zijn allerlaagste peil.: Barthou afgestraft. Doumergue kwam op liet spreekgestoelte en scherp heeft hij Barthou aangevallen. In krasse bewoordingen heeft hij afkeuring uitgesproken over het achterhouden van «een papier door een aftredend minister.. En het slot is dat een nieuw onderzoek in de zaak-Rochette zal plaats hebben door een commissie met juridische bevoegdheid. Zoo heeft de politiek de Franschen on- Ider alle omstandigheden in haar macht/ Het Engelsche Lager- ENGELSCHE huis heeft de marine-be- M AIM NE- grooting in handen ge- BEGROOTING. kregen en minister Chur chill heeft dit stuk, dat een hooger eindoijfer geeft dan ooit te vo ren, toegelicht. Wij dienen zei Churchill acht eska ders voltooid te hebben ten tijde dat do op een na sterkste mogendheid er vijf zal heb ben. Het deed hem genoegen dat Von Tir- pitz, de Duitsche minister van marine, er kend heeft, dat de door Engeland in over weging gegeven verhouding (16 10) rede lijk en aannemelijk is. Wij kondeu ouzo vlootuitbreiding vroeger voltooid hebben, dan wij hebben voorgesteld, maar de uit breiding der Duitsche vloot is niot zoo snel gegaan dan verwacht werd en daarom heeft Engeland do voltooiing van 't eskader van Gioraltar ,da-t uit vier slagschepen bestaat, opgeschort. Elk oponthoud, dat de op een na sterkste zeemogendheid heeft, 't zij toe vallig of opzettelijk, zal Engeland met een evenredige vertraging in den bouw van schepen beantwoorden en het zal zijn vloot- organisatie alleen voltooien, als dat noodig is. De Engelsche vloot in de Middellandsche Zee zal einde 1915 bestaan uit acht slag schepen, vier groote gepantserde kruisers, vier lichte kruisers, zestien torpodoboot- vernielers. Om tot die sterkte te komen en de gewenachte verhouding in de territoriale wateren te handhaven was het, in verband met het uitblijven van de drie Canadeesche dreadnoughts, noodig den aanbouw van de schepen, die voorkwamen op het program 191314, te bespoedigèn. Het zal ook noodig zijn zoo spoedig mogelijk met den bouw van twee schepen van het program 191415 te beginnen, om ze in het derde kwartaal van 1918 klaar te hebben. Over de vernieuwing van het verbond tus- schen Engeland on Japan tot 1921 zeide Churchill, dat beide rijken groote gemeen schappelijke belangen hebben. Naar Churchill meende te mogen voor spellen zal de begrooting over 191518, in dien er althans geen wijziging komt in de thans gevolgde staatkunde .aanmerkelijk la ger zijn dan de tegenwoordige. Over de luchtvaart zeide de minister, dat Engeland groote watervliegtuigen, waaruit ontplofbare stoffen kunnen worden gewor pen, laat aanmaken. De invloed der Engelsche staatkunde, zei Churchill, hangt af van Engelands' positie ter zee. Sylvia Pankhurst is niet DE DAMES alleen in vrijheid ge- PANKHURST. stel. Ook haar moeder beweegt zich weer in de vrije natuur .Da hongerstaking heeft haar dus weer het gewenachte succes gebracht. Mevr. Pankhurst, die moeder, die wegens 't aanstichten tot 't in brand steken van Lloyd George's villa te Walton-on-the-Hill tot drie jaren gevangenisstraf is veroor deeld, op 3 April 1913#— heeft tot nog toe 37 dagen van deze straf uitgezeten. Dat kan dus een langdurige historie worden eer de drie jaren om zijn. Voordat de invrïjheidsstelling der dames bekend was, hebben nog eea zestal vrou wen, wier veroordeeling we Zaterdag meldden, in de woning van minister Mac Kenna de ruiten ingeslagen. Onder het zestal was er zelfs een dainc van zestig ja ren. Een der beklaagden wilde voor den politierechter een betoog gaan opzetten Maar toen ze begon„There is something rotten in the 6tateviel dc rechter haar iti dc rede met de woorden „Maak .u daar niet warm over. Wat is er ver keerd in uw zaak?" „Het verkeerde in deze zaak is," was het antwoord van de strijd lustige juffer, „dat „welopgevoede" vrou wen gedwongen worden, zulke dingen te doen." De rechter echter bleek van dezen „dwang" niet overtuigd en veroordeelde de vrouwen tot twee maanden gevangenis straf. Dit is niet het eenige staaltje van vernieling in de laatste dagen, lleuter meldde gisteren nog iets van eeu brand en een ander ergerlijk feit is, dat de da mes de kathedraal van Birmingham t-ot plaats voor haar ergerlijk vandalisme heb ben uitgekozen. Op alle plekken, die ze konden bereiken, kladden zo met witte verf hun leuzen neer en do beschilderde glazen zijn op die wijze geheel vernield. Zou dan toch het ge- NOG MEER rucht, dat eenige mar MILITAIRE len gehoord is, doch MAATREGELEN steeds werd tegenge sproken, waarheid be vatten? Zou dan toch Duiteckland •nog meer nieuwe militaire maatregelen gaan treffen De Berlijnsche correspondent van de Parijschc „Temps" vertelt dat een wetsontwerp voor de invoering vara nieuwe projectielen, voor vermeerdering van heb aantal officieren en tot uitbreiding der cavalerie thans vasteren vorm aanneemt. Als dat zoo is, is 't voor de Duitsckers, dia pas nog extra belastingen opbrachten voor het leger allesbehalve prettig. Naar aanleiding hiervan schrijft de „Hamb. Ztg." in oen hoofdartikel, dat er thans geen kwestie van kan zijn, een nieuw beroep op de geldmiddelen des lands te doen„Onze regeering zal pas het ini tiatief tot oen nieuwe militaire wet nemen, als deze bepaald noodig mocht blijken. Intusschen is het duidelijk, dat wij binnen kort aan onzo artillerie het eenheids-pro jectiel, do granaat-kartets moeten geven, cn het aantal houwitser-batterijen moe ten uitbreiden. Eveneens is het zeker, dat wij, met het oog op de mogelijkheid van con cavalerie-aanval op onze oostelijke grens, het effectief onzer cavalerie moeten verhoogen en onze luchtvloot- moeten ver- eterken. Maar niettemin zal een nieuwe militaire wet pas mogelijk zijn, als men de opbrengst der bijzondere legorbelasting nauwkeurig zal weten." Hieraan voegt de „Temps"-correspon- dent- nog toe, dat de Duitsche regeering van het loger-belaetingfonds roods 416 inil- lioen mark heeft afgenomen ten bokoevo der leger-bcgrooting van 1913 en 304 mil- lioeii voor die van 1914, totaal d«a 810 mil- lioen mark. De uitgaven voor de jaren 1915/18 worden op een totaal van onge veer 600 millioeo mark geschat. KORTE BERICHTEN. In Duitschland zijn weer een paar verkiezingen voor den Rijksdag geweest. In het district Posen II is de Poolsche pre laat Klos gekozen cn in het district Borna- Pegau moet herstemming plaats hebben tusschen Von Liebert van de Rijkspartij en den sociaal-democraat Ryssel. Er zal een nieuw boek verschijnen over koning Lodewijk II van Beieren. Men hoeft het niet willen publiceeren, zoolang regent Leopold leefde. De schrijver wil aantoo- nen, dat koning Otto zich ook ernstig met zaken van staat heeft beziggehouden en daarvoor aanhalingen doen uit zijn brief wisseling met zijn kabinetssecretarissen. De Nobelprijzen zullen dit jaai 146.900 kronen bedragen. Gobat, lid van den Nationalen Raad,- directeur van het Bureau International de la Paix, die ook eens de Nobelprijs voor den vrede won, is aan een beroerte overv leden. Dom Jaime van Bourbon, pretendent naar den Spaanschen troon, heeft van zijn rechten afstand gedaan. De Italiaansche Kabinetscrisis schijnt ten einde te loopen. Volgens het „Gior> nale d'Italia" wordt Salandra minister-pre sident en minister van binnenlandsche za^ ken, Giuliano van buitenlandsche zaken, Martini van koloniën, Rubsni van finan ciën, generaal Grandi van oorlog, Millo van marine. Bovendien zullen Fusinato,- Danco, Riccio en .Grippo zitting nemen in liet kabinet. In het Albaneesche ministerie, zooals! we dat gisteren meedeelden, zijn nog een paar wijzigingen gekomen. Zoo krijgt Es-i sad-pasja behalve oorlog nog binnenland-» schc zaken. Prins Bibdoda krijgt openbare! werken, Moefid bey justitie, Adamidzj bey financiën, Azis bey mijnwezen, Assan bei I'ristjina posterijen en telegrafie en Boetsji landbouw. In Konstantinopel zijn comité's op< gericht om de verhoudingen tot Rusland en Engeland te verbeteren. De Servische kroonprins moet eea aanzoek hebben gedaan om de hand van een der dochters, welke wordt nog niet gemeld, van den Russischcn tsaar. Dezo zou het verzoek gunstig ontvangen hebben, Dc „Rjctsj" heeft uit Boekarest eer telegram ontvangen over de bepalingen van een geheim verdrag tusschen Servië; Griekenland en Montenegro. Deze zijn overeengekomen om, als zij in een oorlog Bulgarije overwinnen, dien Staat te verdeer len, zoodanig dat zij twee derden van het Bulgaarsche grondgebied krijgen en Roes menië één derde afstaan. Bulgaarsche officieren zullen naar Duitschland gaan om er hun opleiding te ontvangen. Te Aden zijn draadlooze telegrammen uit Berbora, de hoofdstad en voornaamste, haven van Somaliland, ontvangen over een aanval van den mullah op die stad. Do mul lah beschikt, over 1000 derwisjen een deel ervan is Vrijdag Berbera binnengedrongen en heeft er tal van inwoners gedoocl. Er ia ook geplunderd. Ten slotte heeft het gar nizoen de aanvallers teruggedreven. In de omgeving der stad heeft de mullah enkele dorpen in brand gestoken. RECLAMES, 40 cents rer regel De ingewanden vormen de basis vaa ons geste!. Zoodra men een afwijking in zijn gezondheid bemerkt, dient men direct te pnrgeeren door een half wijnglas Hnnyadi Janos gedurende enkele dagen te drinken; indien men dit eenvoudige middel toepast, zal men niet licht ziek worden. 3546 7 in negen-en-negentig gevallen van de honderd is onbevredigende gezondheid het gevolg van onvoldoende opname van het voedsel. In dergelijke gevallen wekt SCOTT'S Emulsion eetlust op, bevordert de spijsvertering, versterkt het bloed en bouwt het lichaam op zoodanige wijze op dat nieuwe krachten en hernieuwde gezondheid verkregen worden. (VAN LEVERTRAAN) Het is steeds raadzaam erop te letten dat de „Visscher met den visch" op de verpakking voorkomt. 3522 23

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1