N«. 16582. Dinsdag 17 Maart. A0. 1914. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Dit de Omstreken. LEIMCH DAGBLAD PRIJS DER JÜDYERTENTIEN i Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Qrootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.—Voor het incasseeron wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Leiden, 17 Maart. BEDRIJFSRECLAME. De afd. Leiden van cfcen Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden ïf,Mercu. rius," hield gisteravond een openbare ver gadering in het Nutsgebouw. waarin da heer W. H. de Buisonjé, docent aan het Instituut voor Bedrijfsreclame en onder-, directeur der Wereldbibliotheek te Am sterdam een lezing hield over bovenstaand, onderwerp. De voorzitter, de heer H. K. Vierkant opende te negen uren met een kort woord, waarna spr. aanving met op te merleen? dat wij veel meer uit het onbewuste leven, dan wij veelal zelf weten en geloovan. Daarin ligt ook de kracht en de beteeke- nis der reclame voor den handelsstand. Dat deze dit begrepen heeft, blijkt wel uit het feit, dat er schatten aan reclame worden besteed. In Duitschland wordt, vol gens berekening, jaarlijks een bedrag van 412 mill, mark aan reclame in dagbladen en tijdschriften uitgegeven. Men zou dit niet doen, indien men niet bij ervaring wist, dat men door deze reclame goede zaken maakt. Den grooten invloed der reclame schrijft spr. hoofdzakelijk toe aan suggestie. Iemand, geen kenner van wijnen, zal, als hij inkoopen doet, hoogst waarschijnlijk een merk nemen, dat hij 't meest en het pakkendst geannonceerd heeft gezien. Den advertentie, waarin op een in het oogloopende wijze een artikel enkel wordt genoemd, is al reeds voldoende om iemand onder den indruk te brengen. Men wordt gesuggereerd, dat het artikel iets bijzon ders moet zijn. Van een advertentie met ©en enkele aanprijzing gaat dezelfde sug gestieve macht uit. Met voorbeelden, voor al pit Amerika en tn andere landen, werd dit aangetoond. ,Ook uit ons land werd de beteekenis daarvan duidelijk, bijv. door de bekende korte advertentie van Blookers Cacao. Men .wordt, door haar telkens we der te zien, gesuggereerd, dat die cacao inderdaad de beste is. Zoo kwam spr. tot de slotsom, dat bij reclame de suggestieve invloed veel groo- ter is, dan de verstandelijke overweging. Zü werkt direct en indirect, bereikt dooi de kinderen de ouders, door den man de vrouw en omgekeerd. Niet ieder gelukt het met reclame suc ces te hebben, omdat hij* is een wetenschap, een kunst. Er is gezegd, dat, als er op het gebied der reclame een Napoleon op stond, hij een ommekeer te weeg zou kun nen brengen in een geheel volk. De reclame toch is in onzen tijd een sociale macht geworden; zij suggereert niet alleen op het gebied van bedrijf en handel, maar ook op dat van wetenschap en kunst. Men komt er onbewust door sympathieën en de antipathie. Zoo kan van de reclame ook een opvoedende kracht uitgaan. Goede reclame houdt rekening met den volksaard. Wij, kalme Nederlanders, heb ben andere reclame noodig dan de wufte Fxanschman en de bluffende Amerikaan. Staat Amerika aan den spits der reclame, en moge zij ook misstanden als een gevolg meebrengen, toch gaat zij in het algemeen in vooruitgaande richting. In ons land zou daarom veel meer re-< clame moeten worden gemaakt voor nuttige zaken: volkssanatoria, verzekeringswezen? goede lectuur. Spr. herinnert er aan, hoe de roman van iie dames Wólff en Deken vroeger slechts in enkele kringen werd gekend en thans door de reclame daarvoor door de We reldbibliotheek bij honderden is yerspreid geworden. Niet vraag en aanbod beheerscht de inarkt, maar een oordeelkundige aanbie ding doet de behoefte ontstaan en uit do behoefte groeit het verbruik. Met den vooruitgang' der reclame hield ook de ontwikkeling .van de courant en het tijdschrift gelijken tred. Oorspronkelijk bestemd om politieke en andere aangele genheden openbaar te maken, is de ad ver- fentie-afdeeling ook voor de lezers een attractie geworden. Daarom is het zeer ide vraag pf het niet doelmatig zou zyn, yeel meer dan thans de advertentie-rubriek to gebruiken voor het maken van propa ganda voor al genie ene zaken van weten schap, kunst, politiek, hygiëne, enz. De couranten zouden deze advertenties tegen geringeren prijs kunnen opnemen. Inderdaad geschiedt dit reeds. Vooral in Amerika, waarvan spr. typische en naar ionze opvatting niet bijzonder kiesche voor- teelden mededeelde. Eindelijk liet spr. ook de keerzijde van Üe reclame-medaille zien. Uitgevers en re- Hactie zouden bun plicht verzaken uiit irees voor hun adverteerders of om dezen haar de oogen te zien. Onze groote pers fctaat daartoe te hoog, maar In het btaitemr. «Pd zijn daarvan voorbeelden be over. Verder yoert i colaafè d«n maatschap?; pelijken stroom niet altijd in goede rich ting. Hierbij denkt spr. vooral aan kwak zalvers en schoonheidsmiddelen. Dc sug gestie werkt hier wel eens gevaarlijk. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat door deze advertenties kwalen worden gesuggereerd. De reclame dient den socialen vooruit gang ook niet altijd, doordat zij disharmo nie brengt in de menschelijke behoeften. Dat er naar evenredigheid veel meer be steed wordt aan de kleeding dan aan de volkshuisvesting, is een gevolg van de ge weldige reclame op het gebied der mode, waardoor vooral onze vrouwen worden ge suggereerd. Deze disharmonie zou kunnen worden voorkomen, wanneer ook voor nut tige .zaken krachtiger reclame werd ge maakt, De Vereen, tot bestrijding der tu berculose geeft hier een uitnemend yoor». beeld. Ten slotte de balans opmakende, achtte spr, Me goede zijde van de reclame van meer beteekenis dan den kwaden kant en stelde in het licht, dat de schatten, aan reclame besteed ,en door het volk in bree- den zin opgevat, betaald, ook weer voor een deel .aan het volk ten goede komt, doordat courant en tijdschrift, ook wat hun redactioneel gedeelte betreft, kan worden uitgebreid en verbeterd, al vond hij het jammer, dat de geprononceerde voor so ciale verbetering krachtig propagecrende bladen door hun meer beperkt getal lezers het minst voor reclame kunnen worden ge bruikt. Dëze boeiende, dikwijls geestige rede? werd aan het slot warm toegejuicht. Daar niemand met den spr. van gedach ten wenschten te wisselen, werd de bijeen komst t?e .elf uren met een woord van dank aan spr. en hoorders door den voor zitter gesloten. Yoor een bij de Deutsche marktbezoe kera zeer goed bekend persoon was heb gis teren een gedenkwaardige dag, n.l. voor Coriieii8 {Spaargaren, schipper en koopman te Aalsmeer. Hij herdacht zijn tachtigaten verjaardag en tevens was hij juist zestig jaar bezoeker van de Korenbeurs te Amsterdam. Zijn medebeursbezookera vonden, dab deze (Dubbele feestdag niet ongemerkt voorbij mocht gaan. En er vormde zich uit tien een oommissie, om Spaargaren te huldigen. Die huldiging had plaats op de Koren beurs. De jubilaris werd naar de nis van de Amsterdameche Bank geleid, die voor deze gelegenheid fraai met bloemen en planten versierd was. De heer Boekenoogen, van Wormerveer, sprak den tachtigjarige toe. Hij noemde in een hartelijke toespraak Spaargaren een amphibie, daar hij schipper, is en koopman en alcaus zorgt voor welva ren en handel. Oorspronkelijk was hij vrs- Bcher op de Haarlemmermeer. Maar toen heb getij verliep, verzette hij de bakens, en toen de meer werd drooggelegd, werd hij schipper en gr aankoop man. Vandaar het opschrift op zijn pakhuis te Aalsmeer: „Nooit geclaoht, graan voor visch''. Achtereenvolgens bezocht gij, aldus spr., cle eene beurs na de andere, de open Korenbeurs en do Oude Pool, de groote koopmansbeurs op den Dam de hulpbeurs, het postkantoor en de tegenwoordige beilrs. In al die jaren heeft Spaargaren zioh cle ach ting en de vriendschap van zijn medebezoe kers verworven. Het is een felicitatie waard, -.aldus spr., dat gij hier nog staat kras en gezond als een kerel van zestig. De keuze voor een huldeblijk was gevallen op een afbeelding in zilver van het schip van Spaargaren. Wel hebt gij, zeide de feestredenaar, niet al die 60 jaren met dat schip gevaren, want de eerste drie jaren hebt gij heb met een zoogenaamd „bokkie" moet-en doen, maar heb scheelt toch niet veel, want sind3 1857 voer die-zelfde schuit onder de leiding van Spaargaren van Aals meer naar Amsterdam, die <?r nu nog gere geld verschijnt onder de leiding van zijn zoou en voor zijn rekening. In afwachting van heb gereedkomen van den arbeid van den zilversmid, bood de heer Boekenoogen den jubdleerënden beursbezoe ker een teekening van het huldeblijk «aan. En hij eindigde met een hoera voor Cornells Spaargaren, waarmee de beursbezoekers van harte instemden. Hedenmorgen omstreeks zes uren za gen de adjunct-inspecteur van politie v. d. M. en de Rijksveldwachter T. oen bekend stroopor met een roeischuitje in cle Haven. De twee politie-mannen sommeerden den persoon aan wal te komen, waarna zij in do roeischuit gingen en er twee zakken uithaalden met 93 doode kippen. De dieren waren nog warm. Al heel spoedig kwam iemand uit Voor hout vertqjlen, dat er bij een vijftal perso nen aldaar kippon waren ontvreemd, en dat er van hem zelf vier werden vermist, welke hij herkende onder den ontdekten voorraad. De politie heeft proces-verbaal opge maakt, en de man is naar Voorhout ge- tranBporfcoerd, om aldaar ter beschikking van den burgemeester te worden gesteld. De aangehoudene is Th. D. D. De besto lenen zijn v. d. M. J. B. de Q. j J. J. F. en Jao. v. d. N. Allen herkenden de doode kippen als hun eigendom. Verzorging van Kleine Kinderen. Uit het verslag van de Yereeniging tot verzorging van Kleine Kinderen te Lei den over het jaar 1913 blijkt, dat in haar bewaarplaats aan de Langeburg 11,620 kinderen werden opgenomen en verpleegd, tegen 14,040 in 1912. Dit is echter niet het gevolg van min dere belangstelling van de zijde der ouders geweest; integendeel, meer en meer wordt de inrichting door de moeders gewaar deerd. De in do laatste maanden van 1913 heer- schende mazelen-epicleinie maakte het vol gens den geneeskundigen raadgever clr. Gorter noodig cle Bewaarplaats gedurende een paar weken te sluiten, daarna streng toe te zien en alleen die kinderen, die reeds mazelen gehad hadden, toe te laten. Toen heeft het bestuur dikwijls moeilijke oogenblikken gehad, als een moeder drin gend verzocht, haar kinderen, toch op te nemen, maar ter wille van de anderen mocht dit verzoek niet ingewilligd wor den. Gelukkig werd met het eind van het jaar deze maatregel overbodig, en kunnen nu alle- kinderen weer toegelaten worden evenwel wordt voortaan, op advies van dr. Gorter, dubbel nauwkeurig acht gegeven en worden kinderen, bij wie de Directrice afwijking vindt, afgezonderd. Deze mazelen-epidemie bracht weer aan het licht hoeveel nog aan de inrichting zou moeten worden verbeterd. Noch dr. Gorter noch de architect W. C. Mulder achten het echter mogelijk het tegenwoor dig gebouw zoo te veranderen, dat het aan de eischen der hygiëne voldoet. Yoor een nieuwo Bewaarplaats, waar voor de heer Mulder 'een plan aangaf, ont breken minstens nog ƒ6000. Ook dit jaar werd het bestuur ruim schoots bedacht; in het begin van het jaar gewerd het een gift van ƒ50 van mej. H., benevens een legaat van ƒ50 van wijlen mevr. Alscheterwijl 'eenige maanden later een onbekende de penningmeester es- se een bedrag van 300 deed toekomen in. do laatste maand van liet jaar werd bij de voorzitster oen gift ran 100 bezorgd. Dit met eenige kleinere giften van belangstel lenden, die de Bewaarplaats bezochten, be droeg ƒ524. Bovendien werd het bedacht met aller lei geschenken in speelgoed, vruchten, eieren van het bestuur der Pluim veeten toonstelling, kleeren, enz. Door het goring aantal kinderen kon Sint-Nicolaas niet in persoon verschijnende moeders kregen nu kleeren en speelgoed mede naar huis, waardoor meer dan 100 gezinnen verblijd werden. In Augustus verliet de directrice, mej. Yan den Broek, de inrichting, waar zij bij na tien jaar was werkzaam geweest, om als directrice op te treden aan de nieuw gebouwde Bewaarplaats in Don Haag. Tot haar opvolgster werd gekozen mej. II. Solimidt, dio in Haarlem aan het hoofd ©ener inrichting heeft gestaan. De ontvangsten en uitgaven wijzen een bedrag aan van 2937 met een saldo van ƒ137. Partieel© Staking in liet Meubelvak. Nadat ongeveer een jaar lang do Bond van Behangers en Stoffeerders actie voerde voor verbeteringen in het bedrijf, brak he denmorgen een partieel© staking uit bij do firma Wed. Raar, aan de Nieuwstraat, al hier. Verzoeken aan een conferentio met de firma mochten niet baten. Inzake cle ar beidsvoorwaarden werd niet de minste ver betering toegestaan. Hedenmorgen legde daarop heb vijf man sterke, personeel, onder leiding van heb hoofdbestuur van clen Bond, den arbeid neer. Do eischen zijn3 cent loonsverhooging per uuri uur korter arbeidstijd per dag doorbetaling op christelijke feestdagen en 2 vacantiedagen per jaar. Dit is de eenige weg, om de slechte ar beidsvoorwaarden, welke overal elders en ook bij enkele firma's alhier beter zijn, wat omhoog te brengen. Aldus in hoofdzaak meldde men ons van arbeiderszijde. De arbeiders der firma zijn vol goeden moed, voegde men er aan toe. Wij hebben ons licht ook opgestoken bij de fi^ma zelf, die meende, dat het van het personeel zoer onbillijk was er juist haar als wecluwe uit te kippen. Zij betaalt de zelfde loonen als de voornaamste firma's in de stad. Op christelijke feestdagen werd door haar thans ook reeds het loon uitbe taald. Voorts wercl door haar het personeel het geheel© jaar aan het werk gehouden, ook toen hot zeer slap was. Eindelijker heerscht© in haar zaak een vriendschappe lijke verhouding tusschen haar en het per soneel, dat des morgens koffie werd gepre senteerd. Daarom deed heb haar leed, dat men liet eerst bij haar hot werk neerlei. Zij wenaohte dan ook niet toe te geven, al is het op heb oogenblilc druk. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Tweede gewoon Concert. Dc Hongaarsche zangeres Ilona Durigo en Hutschenruyter's orkest hebben gister avond in de Stadszaal getriomfeerd over de buiteu woedende elementen. Want uit die geheel gevulde zaal bleek, dat niemand zich door den storm had laten weerhouden, om heb aangeboden muziekgenot te gaan ge nieten. Of heb Utrechtsche orkest in de ge speelde werken in alle opzichten getriom feerd heeft, dat i3 een andere vraag. Het orkestspel staat in den tegenwoordigen tijd op zulk een hoogte, door het vaak aanhoo- ren van de allerbeste orkesten wordt men zoo verwend, dat men tusschen die orkes ten al gauw vergelijkingen gaat maken. Het Utrechtsche orkest, onder leiding van Wouter Hutschenruyter heeft met meer gloed gespeeld dan op vorige uitvoeringen; in technisch opzicht laat het orkestspel wei nig te wenschen over; echter missen wij de volmaaktheid in de poëtische opvatting der melodieën; in de klank schoonheid, die bijna nooit fluweelig-zacht isin de verhouding tusschen de verschillende orkestgroepen. In het begin van Bacli's Suite moesten wij hier eerst aan wennen; dit duurde tot aan de „Furlana" de nu zoo moderne; ech ter, zooals wij hieruit hoorden, ouderwetsche dansmuziek; een vroolijke menuet kunnen wij die noemen. Deze Furlana; de Menuet, en do Bourrée werden veel fraaier dan de eerste gedeelten uitgevoerd. In Haendel's „Concerto Grosso", waarin de concert- meestor. violist Veerman, een heel wat be langrijker solo te vertolken had dan de hec- ren Drukker en Ferrce, klonk dc Fugato en Slot-Allegro het best. Heb publiek genoot hiervan blijkbaar veel, want het applaus hield niet op, alvorens j Hutschenruyter zijn schare had laten op- etaau. Een vertolking van Brahra's tweede sym- phonie wachtte ons na de pauze. Deze svm- phonie, die haar allereerste uitvoering in 1877 te Weenen beleefde, vereischt een zeer nauwkeurig samenspel; anders wordt het werk onduidelijk. Met veel toewijding ook met meeslependen climax, niet overal even doorzichtig, vooral niet gezongen ge noeg in het begin van het eerste en laatste doel, is deze symphonic uitgevoerd. cn het eerste deel moet een lente-stemming heer- schen; terwijl het tweede deel een ernstig Bralun's-karakter heeft; heb derde deel is door Brahm's in nieuwen vorm gegoten, be staande uit een menuetachtig thema dat in 'n snel tusschendeel omgewerkt wordt. Kern achtig is het slot, waarin de hoorns fraai klonken. Behalve in deze orkest-werken had het or kest nog de begeleiding der zangeres op zich genomen. Ilona Durigo heeft, hetgeen bleek uit het stormachtig applaus, 'net pu bliek veroverd. En met recht; deze zange res bezit een verrukkelijk alt-geluid, dat- een grooten omvang heeft met heerlijk klinkende middentonen haar warm tempe rament doet de voordracht tot volmaking komen. Dat dit temperament haar een echte Bach-zangeres doet zijn, dat kunnen wij niet toegeven; daarom bevreemdde ons de keuze van de aria uit de Matthaeiis-Pas- sion, die, tot concert-aria in een vrij op gewekt tempo gezongen, den indruk miste; die deze aria maakt in het geheel van de Matthaeus-Passion. Dc stem van de zange- J res klonk hierin vol cn zuiver, de violist j Yeerman trachtte de zangeres in zuiverheid j van toon te evenaren, waarin hij voor het I grootst gedeelte slaagde. In plaats van de beloofde Mahlerliede- ren waarvan de orkestpartijen niet op tijcl j aangekomen waren, hoorden wij „Pudding" I en „Schwan" van Grieg, en LSszt's „Lore- ley" in de vertolking van deze liederen mei- i orkest schitterende Ilona Durigo bijna in j alle opzichten; de hooge tonen in de „Lo- j reley" maakten het haar stem niet gemak- i kelijk en het orkest had hierin een tonen- I gedicht te verklanken, waarnaar wij met j veel genot luisterden. Dankbaar zijn wij do j Mij. voor Toonkunst, die ons deze boog- begaafde zangeres liet hooren. op het derdo Concert in November zal het Boheemsch strijkkwartet tot ons* terug komen. Yoor de vereenigihg „Sohoolkinder- voeding" is ingekomen f 24.09\, <le op brengst der busjes van genoemde Vereeni ging; f 1,35 van de Loterij vcreëhiging „"Winnen is ons Doel" en f 20.80 gecollec teerd op het jaarfeest van de Leidsche Tui niers- en Bloemisfcen-vqreenigiiig ,,Door Eendraeh b Verbonden. De -„Sts.-Crt." bevat de Statuten van rd« naaml. vennootschap -„Overrijn," alhier. Doelde exploitatie «ener machinefabriek. Kapitaal f 60.000, yerdeeld, in 120 aandee- lein yan f 500. Bij beschikking van den minister van Btnnenl. Zaken is, met ingang' van 1 April? benoemd tot conservator bij liet Rijksmu seum van .Oudheden, alhierdr. A. E. yan 'Giffen? thans tijdelijk daar werkzaam* Morgen, 18 Mrt. zullen een paar oudje3 in de>ze gemeente het voorrecht genieten hun gouden bruiloft te vieren. Het is het echtpaar G. Eikerbout,, wonend aan den Maredijk 101, alhier. Als een bijzonderheid van dit braaf echtpaar vermolden wij, dat de man reeds gedurende 34 jaar koster is der Bethleh ems kerk. Misschien willen velen onzer lezers het gouden echtpaar morgen hun gelukwen- schen doen toekomen, waarmede het zeer ingenomen zal zijn. KATWIJ K-AAN-ZEE. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER ZENDINGSZAAK. In de Gemeentezaal te Kat wijk-aan-Zee werd gisteren de eerste huishoudelijke ver gadering gehouden van bovengenoemde Vereeniging. Na het zingen van Ps. 95 1 opende de voorzitter, de heer E. L. Smit, met gebed en toen begon men met de afwer king der agenda. Punt 1 was: Medcdeelingen van het Zen dingsterrein welke mededcelingcn gedaan werden door den heer E. L. Smit onge veer als volgt Zendeling Eggink, thans met verlof tc Leiden vertoevend, is.voor eenige jaren vertrokken naar Pargaroetan, om daar on der de Bataks te arbeiden. Daar is op 't oogenblik een botsing' tusschen Christen dom en Islam, de beide wereldgodsdien sten, die zich beide van den Batakker wil len meester maken. Die Batakkers waren voor plm. 50 jaren nog heidenen, Animis- tenzij aanbidden geen eigenlijke afgoden, maar vereeren liun korwars, d.z. houten beeldjes, waarin de zielen hunner voor ouders huizen. Toen is de Ned. regeering gekomen en met haar de lagere ambte naren, die "Mohammedaansch waren. De Mohammedanen zijn er altijd op uit hun godsdienst Tc propageeren; zoo ook hier, Op onderhoudende en duidelijke wyze zette spr. verder uiteen hoe verschillende omstandigheden er toe meewerken, dat de heiden belang gaat stellen in den gods dienst 'der Mohammedanen en dezen ten slotte omhelst. Hierna was aan de orde punt 2: Vast stelling huishoudelijk reglement. Door het vóorloopig bestuur was een concept-regle ment opgemaakt, bevattende dertien arti kelen, welk concept ongewijzig'd werd vast gesteld. Het doel der Ver. is belangstelling tc wekken voor en deelneming te bevorde ren aan het Zendingswerk van het Java- Comité, bepaaldelijk den post Pargaroetan betreffend. Zij onderschrijft de beginselen van dat comité, waarvan zij een hulpver- een ïging is. Punt 3 'der agenda was: Bestuursver kiezing. Een voorstel om het voorloopig bestuur bij acclamatie te verkiezen, kon niet worden aangenomen; cle heer C. v. d. Rliee stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd nu verkozen cle heer Nic. Haasnoot, die deze verkiezing niet aan vaardde, totdat ten slotte bij acclamatie de heer Jeroen Varkevisser werd verko zen, die dit zich lietl welgevallen, zoodat het bestuur der Ver. thans bestaat uit dc dames: mevr. Smit en mej. L. Rosier en de hecren P. Bakker, E. L. Smit, c:i J. Varkcvisser. Na gehouden rondvraag werd de verga dering door den heer Bakker met dank gebed gesloten. LEIDERDORP. De Laudbouwvereeniging hield haar jaarvergadering in het lokaal van den heer Ramaker alhier. De penningmeester sloot zijn rekening met een batig saldo van 15.60. Dc lieer J. Rijnsburgcr bracht ver slag uit namens de commissie, wier taak het is veevoeder te laten onderzoeken. Aan cle beurt vau aftreding als bestuurslid was dc heer J. J. B. Koning (niet herkiesbaar) in diens plaats werd gekozen d© lieer G. van Leeuw cn. Een uitgebreide discussie werd gevoerd over den verkoop vau do melk. Verschil lende sprekers waren van oordeel, dat een organisatie van melk-vcehouders in het le ven moest w-orden geroepen, zooals de toe stand nu is, is de boer-mclkverkooper tc veel afhankelijk van do koopers, die d© hoofden bij elkaar -steken en daardoor do melkprijzen drukken. Tengevolge van de besprekingen, werd het bestuur opgedra gen een artie voor te bereiden tot organi satie der boeren, om hun belangen, op dit punt, te behartigen. Een dergelijke orga nisatie voor Leiden en omstreken zou ze ker in 't belang der boeren zijn. LISSE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd t-ot leeraar aan do Rijkstuin- bouw-wintersohool to Naaldwijk C. Ph. Moorlands, thans leeraar aan de Rijkstuin- bouw-winterschool alhier, onder gelijktijdi ge toekenning van eervol ontslag uit laatst- geraelck) betrekking.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1