N°. TfflJTft Dlmstdag ÏO Maart. Tweede JBlad. A0. 1914. Finaneieele Causerie. Buitenlandsch Overzicht. Ingezonden. EEIDSCH DA&BLAD Do Beurs is in do afgeloopen week weer bijzonder stil geweest. Slechts enkele fond sen konden zich in eenige belangstelling verheugen, o.a. do aandeelen Astra Itoma- na, die thans, behalve to Parijs en ten on- «ent, ook aan de Antwerpsche beurs worden verhandeld. Terwijl ze te Amsterdam echter niet in de noteering zijn opgenomen en de handel dus plaat-s heeft buiten verantwoor delijkheid van 't Bestuur van dfe Yereeni- ging voor den Effectenhandel, gaan ze te Parijs in 't Parquet en is thans ook de officieele noteering te Antwerpen toege staan. Ten gevolge van zeer optimistisch getinte circulaires, te Antwerpen verspreid, konden de aandeelen een koersavans van een 7-tal punten registreeren, waarvan zo trouwens a«an 't einde der week weer eenige percenten moesten prijsgeven. Men schat 't dividend op 10 pOt., waardoor 't rendement op een koers van 137£ pCt. circa 7£ pCt. toil bedragen. Deelden wij den vorigen keer mede, dat er te Parijs verscheidene Banken in min- benijdenswaardige omstandigheden ver- keeren, doordat ze zich hebben vastgewerkt in Braziliaansche en andere Zuid!-A me ri- kaansche fondsen, het nieuws uit Brazilië dat déze week druppelsgewijze doorlekte, was er allerminst op berekend om de ge moederen gerust te stellen. De staat van beleg is afgekondigd o. a. in de hoofdstad Rio de Janeiro, naar aanlei ding van den opstand in den staat Ceara. Ofschoon men 't wil doen voorkomen, of dit slechts een voorzorgsmaatregel is, kan niet worden ontkend, dat dit ernstig en sleoht nieuws is, te meer daar particuliere berich ten reeds van deze feiten melding maakten, alvorens de regeering ze officieel bevestigde. Dat geeft den indruk eener noodgedwongen erkentenis van een toestand, dien men zoo lang mogelijk tracht te verbloemen, en doet de vrees ontstaan, dat de zaken er sieohter voorstaan, dein men erkennen wil. Het is te hopen, dat deze vrees niet bewaarheid zal worden, of dlat men er in slagen zal den toestand te beheerschen, want anders zou dit Braziliaansche muisje wel eens een staar tje van zeer leelijk allooi kunnen hebben. In- tusschen heeiffc een en ander do Parijsche markt weer danig uit 't humeur gebracht en l zijn- niet alleen Brazdliaansche fondsen ver- Ider ingezakt, doch de malaise heeft zich r over de geheele markt verspreid. Dit zal dan ook wol do reden zijn, waarom de rij zing van Astra Romana's plotseling is ge stuit door verkoopen van Parijs. Aandeelen Koninklijke Petroleum moesten ook een 10- tal percenten prijsgeven. De Amerikaansche markt had een zeer ongeregelmatig koersverloop. Aanvanke lijk vrij gunstig gedisponeerd, ontstemde aan 't eind der week de gevoelige daling in de Chesapeake en Ohio aandeelen de geheele markt. Zij daalden te New-York Donderdag 5 pCt. op 't bericht, dat de Maatschappij 33» miillioen dollar 5 pOt. 5^a/rige notes aan de firma Kuhn Loeb en Co. heeft verkocht tegen 06 pCt., wat een rendement beteekent van bijna 6 pCt. Daarbij is ech ter de voorwaarde bedongen, dat de Mij, alvorens dividend uit te keeren, 10 milioen dollar moet besteden aan uit breidingen en vernieuwingen. Er bestaat dus groote-kans, dat 't 6 pCt. dividend belangrijk zal moeten worden geredu- oeerd, zoo niet geheel gepasseerd, want do notes-uitgifte dient hoofdzakelijk tot ^flossing van vervallende notes. Per Juni l.s. tot oen totaal bedrag van 28$ millioen jlollar. Geen wonder, dat dit bericht tob rorkoopen aanleiding gaf, al moet wor sen toegegeven, dat de bezittingen der Maatschappij op den duur door de transac tie zullen word'en gebaat, waarvan d!an de aandeelhouders in de eerste plaats zullen profiteeren. Over 't boekjaar 1913 keerde de Maatschappij 6 pCt. dividend uit, ver- eischende een bedrag van 3.139.030 pd. St., waarna, er 158.423 pd. St. overbleef. Dit di vidend was dus juist gedekt. Aannemende /dat de uitgifte der 33 millioen dollar notes k 96 pCt. 31.680.000 opbrengt, dan resteert 8r 3.180.000 uit deze uitgifte voor verbete ringen en zou de Maatschappij 'fc dividend gedurende 2 jaren moeten passeeren, om in totaal 10 millioen dollar te kunnen besteden voor uitbreidingen en vernieuwingen. De da ting dei* aandeelen lijkt dus volkomen gemo tiveerd onder deze omstandigheden. Aan 't einde der week schenen do aanval len op de laaggeprijsde aandeelen, met na me Missouris en Denvers te worden her vat, wat zeer zeker de stemming aan de Amsterdamsche beurs niet zal verbeteren. He berichten uit Mexico luiden evenmvi beter. Wat daaruit nog eens geboren zal worden, is al heel moeilijk te zeggen. Hoe langer de huidige toestand voortduurt, hoe L-nger 't zal duren, vóór de zaken weer op hun pootjes terechtkomen. Intussehen is 't merkwaardig hoe uiterst gering de trans fifties zijn in de Staatsobligatiën. He bezitters der binnen- en buitenlancleohe obligation houden deze met den moed der ^twijfeling vast, van verkoopen of oprui mingen is weinig te merkenbijkoopen durft men blijkbaar al evenmin. Het eenige fonds waarin geregeld handel plaats heeft Qjn de 2de preferente aandeelen, die men Je Amsterdam door den bank blijft koopon. 2ij noteeven in de buurt van 12 pCt. doch vwarop die waardeering is gebaseerd is meer ^an wij vermogen te verklaren. Wij vreezen dat ons publiek met zijn zeer aanzienlijk bezit van deze aandeelen een dezer dagen en zee* onaangename verrassing wacht, want ondér de omstandigheden lijkt do hui dige noteering abnormaal hoog. Ondanks de voortdurend schitterende spoorwegontvangsten konden, Peruanen zioh niet onttrekken aan de algemeene de pressie; het schijnt, dat de Fransche Re- 'geering het nieuwe Regime niet erkennen wil, als dit de Hreyfuss-Claim niet wil on derwerpen aan arbitrage; eerst heette dat té zullen geschieden, doch thans weer niet. Ook willen de. geruchten dat de Ballestu- eilanden gesloten zijn voor 't winnen van guapo. Het schijnt, dat 't voorbeeld van Merino aanstekelijk werkt op geheel Zuid- Amerika; men heeft 'n grove fout gemaakt, door te denken, dat het Crediet van Zuid- Amerikaansche naties in de laatste 20 jaar voor goed gevestigd was en plukt daarvan thans de wrange vruchten. Bij de opening der nieuwe effectenbeurs schreven wij, dat er plannen bestonden om hervormingen in te voeren, waaronder in de eerste plaats verlenging van den beurs- tijd. Thans zal een desbetreffend voorstel van 't bestuur in de algemeene vergadering der leden op 16 dezer worden behandeld. Het bestuur wensoht een proef te nemen van 1 Mei a .8. af voor 8 maanden met een beurs- tijd van 124 uur, Zaterdags van 122l uur. De lokalen zouden dan worden open gesteld van 115. Daarmede zou dan na tuurlijk 't zoo zeer gelaakte middenkoers- syateero worden prijsgegeven. Het bestuurs voorstel ondervindt echter groote oppositie vooral van den kleineren man, die op veel grootere kosten wordt, gejaagd door noodza kelijke uitbreiding van personeel. Tóch is 't te hopen dat 't voorstel zal worden aan genomen omdat daarin o. i. de cenig logi sche oplossing te vinden is. van 't oncreuze middenkoerssysteem. W. 't Is weer zoo. Er wor- DUITSCHLAND den weer eens zeer ver- EN ontrusten de tijdingen RUSLAND. de wereld ingestuurd. Ditmaal betreft het Duitschland en Rusland. We hebben daar reeds eerder met. eenige woorden melding van gemaakt. De Duitsche pers vooral heeft dikke woorden gebruikt en hierover hebben de Russische gezant en de staatsse cretaris van buitenlandsche zaken al een onderhoud gehad. De „Lok. Anz." heeft een blijkbaar of ficieus artikel over dit onderwerp, dat min of meer als geruststelling bedoeld zal zijn. Daar staat o. m. „Als men eenige kleine teekenen var? ge brek aan standvastigheid, dio de Russische regeeringspolitiek naar hef" schijnt ver toont, buiten beschouwing laat, worden do beido regeeringen voortdurend beheerscht door den ernstigen wil om den vrede to handhaven. Zoowel ten opzichte van de mi litaire missie van generaal Liman von San- dors als ook van zekere onvriendelijke uit latingen, die bij de beraadslagingen in een commissie der Doema gevallen zijn, heeft men van Russische zijde voldoende verkla ring gegeven. Te betreuren is, dat bij dc behandeling in de pers aan do militaire maatregelen van Rusland zooveel gewicht gehecht wordt. Men wapent zich tegen woordig, het is God geklaagd, in alle lan den en juist de vestingbouw cn de verdere toebereidselen van Russische zijde blijven binnen de grenzen van een programma, dat ook onzen regeeringskringen bekend is. Meer beteekenis had men naar onze rnce- ning moeten hechten aan do aanhoudende gowetenlooze ophitsing van de .openbare meening in alle kringen en volksklassen van Rusland, waardoor aan het reeds vele jaren betoonde, op zelfbewustzijn cd besef van moreele meerderheid steunende geduld van het Duitsche volk natuurlijk plotseling een einde zou kunnen komen." In verband met dit laatste moeten zeker verklaard worden de geruchten te Mün- chen, dat men weer een half milliard wil uitgeven voor verbetering der artillerie. 500 millioen dus weer! En dan zou ook nog overwogen worden om de cavalerie uit te breiden. Rusland is zelfs wat bang voor Duitsch land en houdt nu ai eenige wekeu vier Duitsche luchtschippers gevangen onder verdenking van spiounage. België wordt ook al vreosachtig. In de Duitsche Rijnprovincie zou het leger reeds op oorlogsvoot zijn, terwijl allerlei ver kenningstochten in cle richting der Belgi sche grenzen worden gedaan. Do generale staf zou bereids dc aandacht aan deze zaak hebben geschonken. De minister-president As- HOME RULE quith heeft gistoren, zoo- IN HET als reeds was aangekon- LAGERHUTS. digd, do wijzigingen dio de regeering in het home rule-ontwerp wil aanbrengen, aangegeven. Er was gezegd, dat in de zitting van Maan dag zou blijken, in hoeverre de rogeering wilde tegemoet komen aan de bezwaren van Ulster. De minister-president begon met de ver klaring, dat de voorstanders van het ont werp niet geschokt zijn in hun overtuiging, dat de beginselen ervan gezond zijn. Zij gelooven niet, dat door ongewijzigde aan neming eenige klasse of persoon onrecht vaardig of hard zal worden getroffen, maar eenerzijds dreigt gevaar voor burgertwisten in Ulster, als het ontwerp ongewijzigd wet wordt, anderzijds zou het er in geheel Ier land hachelijk gaan uitzien^ als het ont- De Echtscheiding in het Montenegrynsche Torstenhuis. Prins Mirko van Jlontene^ro. P rinses Nathalie van Montenegro, die de scheiding heeft aangevraagd. werp werd verminkt of ivoor onbepaalden tijd uitgesteld. Voor liet tot stand komen eener beschik king is het noodig, dat de unionisten de instelling van het Iersche parlement en van de uitvoerende macht te Dublin aanvaarden en dat do aanhangers der regeering genoe gen nemen met de voorgestelde tegemoet koming ten aanzien van Ulster. De regeering 6telt voor, de graafschap pen van Ulster zelf te laten beslissen, of zij in eersten termijn zullen worden uitgesloten vap het Iresche zelfbestuur. In alle graaf schappen van Ulster zullen zij, die voor het parlement kiesrecht hebben, daarover hun Btera mogen uitbrengen. Elk der graafschap pen, waar de meerderheid voor uitsluiting stemt, zal voor zes jaar buiten het Iersche zelfbestuur blijven, van don dag af dat het Iersche parlement voor de eerste maal te Dublin bijeenkomt. Deze graafschappen zui len na verloop der zes jaar onder het ge zag van hot Iersche parlement komen, ten zij het Engelsche parlement het anders beslist, doch tijdens de cperiode van uitslui ting zal het Iersche parlement geen recht hebben, gezag iu de uitgesloten graafschap pen te doen gelden. Het plaatselijk bestuur zal daar worden opgedragen aan een raad van bestuur. Asquith noemde dit voorstel den prijs, dien de regeering voor het behoud van den vrede in het land bereid is te betalen. Bonar Law sprak namens de oppositie. Men neemt er geen genoegen mee, dat na zes jaar die graafschappen toch onder het Iersche parlement zullen komen. Als dit het laatste woord der regeering is, vond hij den toestand ernstig. Het debat duurde niet lang, maar het eind was, dat de unionisten weigerden de schikking te aanvaarden. Meer en meer ontstelt men MEXICO, over de verschrikkelijke da den, die de Moxicaansche op standelingen bedrijven. In den beginne dacht men nog dat Carranza en Villa met hun mannetjes het welzijn van het land bedoelden, 't Is nu al duidelijk dat zo even groote schurken zijn als de rest. Er zijn weer eenige staaltjes om dat te bewijzen. Een inwoner van Chihuahua, Bernardino Villalobas had krijgsgevangenen, die Villa dicht bij zijn woning in een omheinde ruim te had opgesloten en drie dagen en nachten zonder eten of drinken gelaten, uit mede lijden van voedsel voorzien. Daarop heeft Villa hem armen en beenen laten stukslaan en vervolgens laten kruisigen. De rebellen hebben zich thans meester gemaakt van een zoon van generaal Louis Terrazas, en eischen nu van dezen ouden generaal, de man is tachtig jaar, een losgeld van 500.000 dollar. De rebellen hebben ge dreigd Terrazaa Jr. te zullen doöden, in dien het geld niet betaald wordt; maar de generaal, vroeger een der rijkste mannen van Mexico, beschikt niet over zooveel geld, daar al zijn bezittingen zijn geconfisceerd. Reeds vroeger heeft de oude generaal an derhalf millioen gulden gegeven, op voor waarde dat zijn familie ongemoeid zou wor den gelaten, doch Villa brak zijn woord. Generaal Terrazas heeft zich om tusschen- komst gewend tot den Amerikaanschen con sul te Chihuahua, maar deze verklaart zich onmachtig. De geueraal wil daarom nu zelf naar Chihuahua gaan, om generaal Villa te vragen hem te dooden in plaats van zijn zoon, die een groot gezin heeft, waarvoor hij gespaard moet blijven. Villa's antwoord op dat aanbod ns nog niet. ontvangen. Ook gaat Villa voort met de buitenlan ders in Mexico te kwellen en te knevelen. Zij laatste slachtoffers zijn twee Engel- eclien, Snyman en Roy. Eerstgenoemde, een rijk grondbezitter te Chihuahua, heeft aan zegging gekregen dat zijn bezittingen ver beurd verklaard zijn en hij zelf moet zor gen, binnen een week het land te hebben verlaten. Geeft hij daaraan geen gohoor, dan zal hij worden doodgeschoten. Roy heeft groote landerijen in den staat Sonora. Hij woont te Los Angeles iu Cali- fornië en is dus buiten schot, maar zijn goederen zijn geconfisceerd. Villa geeft voor dat beide Engelschen „ien vijand hebben gesteund". Zoowel Snyman als Roy hebben zich tot sir Cecil Spring-Rice, den Engelschen ge mot te Washington gewend om hulp en deze heeft hun verzoek overgebracht aan Bryan, die den Amerikaanschen consul te Chihuahua heeft gelast met zijn Engelschen ambtgenoot aldaar samen te werken om Villa tot nadere gedacht-en to brengen. Het geen wel onbegonnen werk zal zijn, hoewel het vrijwel vaststaat, dat noch Snyman, noch Rov zich ooit met de binnenlandsche politiek van Mexico hebben ingelaten KORTE BEU1CHTKN. Het. Engelsche Lagerhuis heeft in twee de leziiig met 297 tegen 15 stemmen een wetsontwerp tot verbod van invoer van veeren van in het wild levende vogels aan- 'genomen. Mevrouw Pankhurst- is na een op ruiende rede te Glasgow ingerekend. De politie bestormde het podium en in het ge vecht, dat hierbij plaats greep, liepen vele dames en politie-agontcri wonden op. De voorloopige uitslagen der verkie zing in Spanje wijzen er op dat de regee- ringspartij de overwinnjg heeft behaald. Bij de verkiezingen in Spanje zijn ook te Torrox twee gendarmes gedood. Te Castcllon lieten twee kiezers het leven en te Valencia werden -dertig personen ge wond, terwijl er nog 34 werden ingerekend. Op het landgoed mn den renstalbezit- ter, generaal-majoor Von SchmidtPauli te Krakau, in Mecklenburg, heeft een groo te brand gewoed. De stallen werden in osck gelegd. Niet minder clan honderd koeien zijn mede verbrand. Bij het grènsincident tusohen Oosten rijk en Montenegro zijn vijf Montenegrij- nen gewond. Eén werd gedood. Het vredesverdrag tuschen Turkije en Servië is geteekend. Van cle verkiezingen in Bulgarije ia nog weinig bekend. In do steden zijn de regee- ringscanclidaten met groote meerderheid gekozen In. Roemenië zal men tot grondwetsher ziening overgaan, teneinde meer evenwicht te brengen tusschen groot, en klein grondbe zit en om kiesrechthervorming in te voeren. Men wensckt evenredige vertegenwoordiging en kiesplicht. In den Zuid-Af rik. Volles ra-ad heeft minister Smuts tijdens de derde lezing van de indemniteitswet er gisteren den nadruk op gelegd, dat de verbanning der werk liedenleiders niet blijvend behoeft te zijn, daar de immigratie toelaat bannelingen als Poutsma. c. s. tijdelijk weer den toegang tot het land te vergunnen, indien overtui gend blijkt, dat zij niet wegens oen mis drijf vervolgd kunnen worden, doch niet tegenstaande dat in staat worden geacht een maatschappelijke omwenteling tot stand te brengen. Er zou nu nog een ver dediger van de Traders Hall te Johannes burg verbannen zijn. Ex-president Roosevelt is grootvader geworden Zijn dochter Ethcl heeft een zoon gekregen De president van Argentinië is ernstig ziek. D.e geneesheeren vreezen voor zijn leven. De braud te Sh<Lonis. Behalve do zeven meoschen, die bij den brand in do Missouri Athletic Club dood op straat zijn gevonden, worden nog meer dan twintig menscken vermist. Vijftig menscben zijn gekwetst. Toen de brand in het vroege morgenuur uitbrak, waren er 135 leden in do club en mon meent dat er nog ongeveer 100 perso nen in het gebouw waren. Toen do brandweer aankwam, sprongen mannen en vrouwen nit allo verdiepingen naar beneden. Een aantal bereikten de la ger gclegon daken van huizen, naast do club gelegen on konden zoo ontsnappen. De schade wordt, op een millioen dollar geschathet geheclo gebouw ligt nu in puin. De club was een dor voornaamste in de stad. De Boatmen's Bank, de eigenares van het gebouw, had op do eerste verdieping haar kantoren. Do bestuurders verklaren dat do kluizen der bank 1370 millioen dollar aan gereed geld bevatten en men hoopt dat ongeschonden terug te vinden. Het gebouw zelf wordt op 350,000 dollar s ©schat. Salarissen van de Ambtenaren der Gasfabriek, Mijnheer de Redacteur l Hiermede verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte naar aanleiding van hetgeen de heer Zeegerman als voorzitter van do afd. Leiden van den Alg. Ned. Ambt.-Bond heeft, gemeend, over de salarissen bij do Gasfabriek te moet schrijven. De heer Z. begi; :net een „schrijver", en eindigt met een,,tweede klerk", alsof er geen andere takken van dienst bij deadministratie bestaan. Of zijn dio anderen misschien niet bevriend genoeg met den Alg. Ned. Ambt.-Bond om ook voor hen het bijltje op te nemen. Indien dit zoo i3, dan is dat de schuld van den Ambt. Bond zelve, daar de roode kleur daar dik bij uit komt cn daar houd niet ieder van. Wanneer op een vergadering van den Ambt. Bond meer wordt gesproken over afgevaardigden naar een kiesrecht- betooging en het' verdeelen der leden in klassen, dan spreekt het vanzelf, dat een groot deel van de ambtenaren daarin niet raee kunnen gaan, omdat het eersto niets met een vakvereeniging te maken heeft, en het laatste zooveel mogelijk wordt be streden, ja 7,elfs al derr bevoegde Autori teiten wordt beperkt. Maar uit alles blijkt, dat allereerst liet belang der S.-D. A.-P. moet worden behartigd, en dan kan men sterk voor de kleino ambtenaren op komen. Wie zich echter bij dio gedachte t-evreden gevoelt, ziet zijn maatschappe lijke positie nimmer verbeterd, want nie mand laat zich dwingen, ook do S.-D. A.-P. niet, met haar onderdeelen. Dit weten do bevriende ambtenaren van den heer Z. zeer goed, en het is dan ook voor hen het ge makkelijkst om 's morgens het eerste uurtjo of "half uurtje hun grieven onderling te bespreken; en dan aan een buitenstaander, die in 'fc geheel geen invloed kan uitoefe nen, -daarvan eens lucht fce geven. Het is van die bevriende zijde niet correct hun voorzitter er voor te zetten. Wanneer mon meent, dat er voor klagen aanleiding be staat, dan moet men aan het juiste adres belet gaan vragen, en het onderhoud zal stellig worden toegestaan. Maar daar heb ben do sociale vrienden niet van terug. Zij trachten daarentegen het „vliegen vangen" te behartigen, en alles, met hun sociale liefde,^van een ander kenbaar ma ken, blijkbaar met de bedoeling om zich zelf vaster neer te zetten. De slechte toe stand, -die er heerscht, is niet de schuld van hoogere autoriteiten, maar van 't onder linge verband der ambtenaren zelf. En daar zijn juist de bevriende ambtenaren van den heer Z. niet vreemd aan. Inplaats van gezellig en voortreffelijk als groote menscben den dienst gezamen lijk op aangename wijze te vervullen, iets wat van groot belang voor de gasfabriek zou zijn, worden door die keeren met hun z.g. sociale liefde alle nietigheden tot grootheden opgeblazen om elkaar maar on aangenaam te zijn. Ziet mijnheer Z., indien U zulks nog niet bekend was, dan is het bovenstaande de naakte waarheid. En wanneer U als voorzitter van den Alg. Ned. Ambt.-Bond meent, „in het belang van dien Bond" voor de ambtenaren der Gasfabriek in de bres te moeten sprin gen, wijs hun dan eerst op die fouten, en tracht hun sociale liefde in de samenle ving te zuiveren, da-n kan Uw poging, om te trachten aan dien „schrijver" en „twee- do klerk", een hoogere bezoldiging te be spoedigen achterwege blijven. Onze Hoog Geachte Heer Directeur zal i dan de overtuiging krijgen, dat die werkt en zijn plicht doet, beloond moet worden. En de verhooging zal spoedig volgen, i U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor j de plaatsruimte Hoogachfcend, Een ambtenaar van de Gasfabriek. Geachte Redacteur! Ondergeteekende verzoekt beleefd plaat sing in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat zijn dank. Gevaarlijke Individuen I Als handelsreiziger ontmoet ik dagelijks zoowel in den trein als op stations door het geheele land lieden, welke zich zeer ijverig bezig houden met het makeu van anti-mili taristische en Anarchistische propaganda. Deze keeren beweren dat zij langs dezen weg verschillend publiek het doelmatigst en het best bunnen bereiken en dit doen naar aan leiding der tegenwerking onzer Katholie ke actie hun aangedaan betreffendo hun straatcoiportage. Deze keeren gaan met hun verderfelijk werk op een zeer practi- sche wijze te werk. Zij zoeken zooveel moge lijk goed gevulde coupe's op en zien daar de zeer laag in prijs gestelde geschriften en brochures aan den man te brengen, lokken, débatten uit, houden geheele anarchistische I redevoeringen en laten ook bij heb verwisse- len van coupé, wat zij gewoonlijk aan elk station doen, op hun zitplaatsen hun ge- I schriften en couranten, zooals „De Vrije i Socialist", „De wapens-neder". Naar de Vrijheid", „De Dageraad", „De Geheel-ont- i houder", enz. achter, welke natuurlijk di- I reet door den nieuw instappenden reiziger I worden gelezen, waavdoor zeer dikwijls we- i derom heftigste discussies ontstaan. Dé j keeren hebben dus hun doel bereikt-. Ook gaan de heeren op de volgende ma- 1 nier te werk. Ziv plakken in de waterplaat-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5