N«. 16576. Dingdag XO Maart. A0. 1914. •Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. Uit de Omstreken. LEIDSCI DAGBLAD PEIJS DER ADYEBTENTIEN: Van 16 regels i 1.05. I«£ere regel meer 0.173. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine tdrertentiën van 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PEWS DEZEE COURANT: Voor Leiden per week 9 CJents; per 3 maanden 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn B 1.30. Franco per post1.65. 75-Jarig Bestaan van het Leidsch Studentencorps. Het bleef gisteren tot laat in den avond regenen en de straten waren bijna onbe gaanbaar. Ongetwijfeld heeft het slechte weer invloed gehad op het aantal overge komen reünisten. Verscheidenen hunner en daaronder voor al ouden van dagen hadden zich telegrafisch verontschuldigd, waaronder ook de 88-jarige mr. N. H. de Lange, uit Alkmaar, een der oudste oud-leden van het Corps, die men gaarne in zijn midden had gezien. Dit deed echter niets af aan de goede stemming, die er onder de reünisten heerschte. De jongeren onder de reünisten verbroe derden zich reeds op het perron van het station onmiddellijk met hun jongere corps- brcoders on maakten er menig ropdedans, terwijl de muziek het Io Vivat 1 speelde. De ontvangst in den foyer der Stadezaal hadden we ons wat anders voorgesteld. Wel klonk het Io-vivatl daverend door de zaal, toen heb Collegium binnenkwam, wel volgden er na menig warm gevoeld gedeel te der redo hartelijke toejuichingen, maar het rechte enthusiaame was or niet. Werkte het miezerige weer misschien wat neerdrukkend 1 In do sociëteit Minerva", die haar deu ren wijd voor de oude corpsloden had opengesteld, heerschte echter weldra een reoht hartelijke en ongedwongen geest. Daar kwam men eerst reoht op dreef. Op de vergaderzaal van het Collegium, die in een bloementuin was herschapen, hiald het Collegium een druk boeochte re ceptie en moest er de beste wenschen van lijn eereleden, van hoogleeraren, reünisten on leden van L. S. in ontvangst nemen. Het woord werd gevoerd door graaf Van Bylandt, als oudste eerelid van het colle gium; door den rector-magnifious prof. Jel- gersma, door de presidente van de Vereen, voor Vrouwelijke Studenten, mej. Grond- houdt, en door den garnizoenscommandant, die allen hun hulde brachten aan het corps en beantwoord werden döor den praeses, den heer Staring. Te halfzes vereenlgde men zioh in de oon- .versatioazaal aan een collation. Van het Corpsorgaan „Virtus Concordia Fides" is een feestnummer verschenen, waarin do portretten van "Willem van Oran je en Prins Alexander, van wie de eerste eenmaal eerelid en de ander lid van het L. 8. O. was. Verder bevat het verschillende artikelen, waaronder een opstel van den heer G. F. Pyper, waarin van coryphaeën uit het Corps "Busken Huet, Vosmaer en Haverschmidt, een korte schets werd ge geven. „Sempre Crescendo. In de Stadszoal gaf Sempre Crescendo", ter gelegenheid van hefc Corpsfeesfc gister avond een feestconcert. Een geheel gevulde faal, tal van keurige toiletten, ontelbare kransen, vele toespraiken, dit alle3 veroor zaakte een feestelijke stemming. Eenigszins verwonderd© het ons, dat het programma geen enkel feestnummer bevatte. Geen feeab- tnarsoh van den componist-dirigent Koe berg wilde men een oompositie van Brahms ten gehoor© brengen, waarom dan niet de „Academische Festouverture" gespeeld, die kwel op haar plaats geweest zou zijn. Het programma bevatte Brahms' derde Jymphonie, en de ouvertures „Hebriden" van Mendelssohn en„Egmont" van Beetho ven, terwijl de hier te Leiden goed bekende Ïianist Percy Grainger zijn medewerking ver eende in de vertolking van Grieg's concert en eenige soli van Ohopin, Diat ,,Semprê Crescendo" een zoo moeilijk te vertolken werk als de derde symphonic van Brahms aandurft, en hiervan een wer kelijk goede vertolking gaf, dit wijst op ge- etadigon vooruitgang van het orkest. Van dien vooruitgang komt alle eer too aan den directeur Koeberg, die met hot orkest hard beeft moeten studieeren; in allo uitgevoerde werken trof de juiste opvatting, de beschaaf de. vaak nobel© klank; terwijl er met toe wijding en met animo gespeeld werd. De Utrecht-sche blaasinstrumenten deden bij zonder hun best om heb strijkorkest in fraai en klank bij te staan; een-extra-woord van hulde voor den student-paukenist (be gin concert Grieg!) Zelden hebben wij dit °rkesb in een samenspel met een solist zoo goed gehoord als gdsterasrond in het concert van Grieg. Natuurlijk blijft er altijd nog wat ie wensohen overt d© klank, hoe beschaafd ook, is meestal te dik; de tegenstelling tus- ®chen <le verschillende thema's kan grooter genomen worden do ongelijkheid treedt nog- eens naar voren. Maar van het geheel viel veel te genieten. Mooi klonken bijv. de oelli in Brahm's derde deel en het gloec^'olle slot van het 1ste deel. Ook d© noorsche melo-, dieên, die in Grieg's concert telkens op bloeien, werden markant gespeeld; geïnspi reerd door de voortreffelijke vertolking, die Grainger van dit concert liet hooren. Jam mer, dat zijn toongeving op den Blüthner- vleugel spits klonkvooral was dit hoorbaar in heb zoo poëtische Adagio met die melo dieuze orkest-irfleiding. Grainger's volmaak te technische eigenschappen kwamen uit in Chopin's „Etudes", vooral in de „Polo naise" met de aan pianisten zoo zware eischen stellende octaven-passage, die hij met volgehouden kracht speelde. Overweldigend waren die toej uichingen. Ofschoon Grainger met-de nachtboot naar Engeland zou vertrekken, had hij nog den tijd als toegift een compositie van hemzelf te schenken. Bij mond© van „Sempre's prae ses, den heer De Bruin van Melis en Marie- kerke, werd Grainger in het Hoilandsch, dat hij wel schijnt te verstaan, toegesproken het eerelidlmaatschap van „Sempre Crescen do", vergezeld van een fraaien bloemkrans werd hem tevens aangeboden. Ook aan Sempre's directeur werden bloemen over handigd en het slotnummer, de ouverture „Egmont", was een ouverture tot een wa ren kransenregen, die op het orkest „Sem pre Crescendo" nederdaalde. De zaal daver de van de toejuichingen. J)e Nfordwedstr^jdeii. Vandaag was het weer voor dc feestvie renden gunstiger dan gisteren. Wel waait er een harde bries, die het deu roeiers niet gemakkelijk maakte, maar het bleef droog en een Maartsoh zonnetje gaf aan alles een vroolijk aanzien. Het was heden de dag voor „Njord". De oude en ook buiten de studenten-krin gen zoo populaire vereeniging had een reeks onderlingo wedstrijden op het Gal gewater uitgeschreven en de belangstel ling er voor was alleszins bevredigend. Er werd in vijf numtners geroeidlo. studen- ten-tweeriom8, 2o. studenten-skiffs, 3o. Reünisten-vieren, 4o. studenten-vieren, en öo. studenten-achten. Het bestuur van „Njord" bood den Keu- nisten-eereleden dier vereeniging, rijtuigen aan van de sociëteit „Minerva" naar „De Vink" di© ©en recht feestelijk aanzien had en waar heel wat Reünisten en studenten bijeen waren en ook de prijsuitdeeling plaats had. Een schipper van de schuit gevallen. In den afgeloopen nacht had alhier een ernstig ongeluk plaats. Terwijl een schuit van schipper v. d. Hoorn door de Oude Vest voer, passeerde haar een schuit van schipper Van der Meer. De 22-jarige schip persknecht, Boelee, zou even op die schuit overstappen, doch kwam te struikelen. Hij greep wat hij grijpen kon om zich vast te houden en zoo vielen een paar cilinders met koolzuur met hem naar beneden, waar door hij in den val werd getroffen. Bewus teloos werd hij opgehaald door schipper Van der Meer en een politieagent en naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. H. M. de Koningin had^gisteren aan tafel genoocb'gd o. a-. onze burgemeester, jhr. mr. De Gijselaar. Onze stadgenoot©, mej. Harry v. d. Harst, lcerares aan de Muziekschool der Maatschappij v. Toonkunst, is benoemd tot lid der examencommissie in het vak: „spre ken" uitgaande van het Nederlandache Mu- ziekpaedogogisoh Verbond te Amsterdam en te houden in Mei a. s. Dit vak wordt voor het eerst in het examen-programma opge nomen. De heer D. Wiesebron, oommies der Pos terijen en Telegrafie, aan het Postkantoor alhier, wordt verplaatst naar Amsterdam (postkantoor). De „Sts.-Ort." bevat de statuten van de Leidsche melkinrichting „De Toekomst" voorheen J. Prins, alhier. Doel: het koopen, bereiden ©n verhan delen van molk en zuivelproducten. Kapi taal f 50.000, verdeeld in 50 aandeelen van f 1000, waarvan 16 geplaatst en volgestort. Directie: J*. Prins en J. O. Prins. Commis saris M. Prins. Gisteravond is alhier weer een winke lier bekeurd wegens het hebben van pu bliek in zijn winkel na het gewone sluitings- AOADEMIENIEUWS. Leiden: Bevorderd is tot doctor in de reohtswotenschqp, op Stellingen, de heer O. M. A. A. H. Verheggen, geb. t© Eind hoven. POLITIE. Na afloop van de heden gehouden vette- varkeoamarkt r(Jn onbeheerd achtergebleven: 6 vette varkens. Inllohtingen zijn te bekomen aan het Politie- bureel. ABBENES. D© Ned.-HerV. Kerk, alhier, die reeds vele jaren in erfpacht had de kerke lijke begraafplaats en een terrein, waarop de kerk is gebouwd, is door koop eigenares geworden van die perceelen, welke in eigen- om toebehoorden aan de weduwe J. Huls- boa. KATWIJK 'AAN DEN RIJN. De Vereeniging" ter bevordering van de Bloembollen-cultuur voor Ivatwiik en Omstreken was gisteravond in Hotel „De Roskam" in algemeen© vergadering bijeen. De voorzitter, de heer Van Tol, sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat het jaar 1914 beter moge zijn dan de laatste jaren, die voor de leden Verre van roos kleurig zijn geweest. De notulen der vorige vergadering werden, na lezing, onveran-' derd goedgekeurd. De penningmeester deed vervolgens ver slag van zijn beheer over 1913; nagezien door de he eren A. de Mooy en T. Nooit,- werd de rekening goedgekeurd, onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn gevoerde administratie. Voor de veiling van te veld staande bol- of knolgewassen werden slechts 100 num mers opgegeven; vermeerdert dit getal niet belangrijk vóór 1 April, dan zal ook dit jaar geen groene veiling kunnen worden gehouden. In antwoord op vroegere be sprekingen over „kwade plekken" deelde de voorzitter mede, dat de kweeker A. van Beelen ©en proef heeft genomen met cl iep- spitten, welke proef goede resultaten heeft gehad. Genoemde Van Beelen ging met spitten op een diepgang van 115 ad 120 cM. Met de traditioneel© verloting van landbouw- en andere artikelen, waarbij de eerste prijs is gewonnen door A. van Pa ridon, werd de vergadering gesloten, KATWI.JK-AAN-ZEE. CHR. NED. HOUTBEWERKERSBOND. In de Gemeentezaal alhier was Maandag avond eon openbare vergadering uitge schreven door bov.engenoem.den Bond, met het dool om hier onder de kuipersgezellen een afdeeling van dien Bond te stichten. Nadat de vergadering door den secre taris der afd. Sclieveningen, den heer A. J. Waterreus, was geopend, trad als spreker op, de heer K. Vink, uit Den Plaag, met het onderwerp: „De besliste noodzakelijk heid der Christelijke Vakorganisatie." De heer V. sprak eerst over het nut van organisatie in het algemeen en bepaalde zich later bij de christelijke vakorganisatie. Spr. stond p. m. stil bij het loon van de kuipers, hun arbeidsduur en hun rechts positie. Als een der grootste voordeelen der vakorganisatie noemde hij bet collec tief contraot, dat zoowel voor den patroon ab voor den arbeider gunstig werkt, en wekte ten slotte de aanwezigen op, tot toetreding in de Ohr. vakorganisatie, aan welke opwekking echter door niemand ge hoor gegeven weid; niemand toch gaf zioh als lid op. Met den bouw der derde Hervormde School in de Jan-Tooropstraat is een be gin gemaakt. Deze school zal voorloopig zes lokalen tellen, waarvan er vier aan de straat komen. Daar men ook op verschillende andere punten aan de noordzijde dezer straat aan het bouwen is, of reeds heeft gebouwd,- zal liet misschien niet lang meer duren of deze straat is geheel volgebouwd, Door mr. D. van Riessen, notaris,- had gisteren bier ten verzoeke van dam heer J. van Duyvcnbode de verkooping plaats van een aantal woonhuizen alhier. De uitslag was: 't Huis Donker Curtiusstraat 1, kooper P. Verburg Pz., voor f1300; 't huis Ha venstraat 22, kooper A. Verdoes Dz. q.q. voor f 1035't huis Havenstraat 29, koo per D. Schaap Az., voor f1000; 't huis Zwanenburgstraat 14, kooper P. Bloot Pz. q.q., voor f1150; 't huis Zwanenburgstraat 12, kooper Pv Bloot Pz.,- q.q., voor f 1150, Het blok huizen Prinsestraat 7a, 7b, 7c,- kooper A. Parlevliet, voor f604; 't huis Baljuwstraat 16a, kooper C. Kulk Jac.z.j voor f588; 't huis Baljuwstraat 16b.,- koo per P. Bloot Pz., q.q., voor f400; 't huis Baljuwstraat 16c, kooper Kr, v. Dijk, voor f510; 't huis Baljuwstraat 16d, kooper C. Plokker Jac.z. voor f 630het blok huizen Baljuwstraat 29, g, h, en i kooper Jac. v. Duyvenbode f12 28. Het huis Bal*, juwstraat 39k, opgehouden. Het huis Bal-, juwstraat 391, kooper M, Meyvogel Pz.; yoor f 953, LEIDERDORP. Bij de heden door notaris Versluys, te Leiden, gehouden verkooping van het huis Dorpsstraat No. 140 werd dit voor f2000 gekocht door den heer De Kort q.q., te Hazorswoude. NOORDWIJK. De „Sta-Ort." bevat de gewijzigde statuten van de speelgoederen- en kleine houtwarenfabriek „De Kroon", alhier. NOORD WIJKERiHOUT. De algeheele verbouwing van de boe renhofstede „Twistduin" tot bloemistwoning met bollenhuis, voor rekening van Gravin van LyndenVan Pallandt, werd na gehou den inschrijving gegund aan den heer Mar seille, aannemer te Lisse, met den heer L. Tol als architect. De heer J. Pennings, alhier, had een duren dag. Hij vond n.l. een paard ter waar de van f 600 dood op stal. OUDEWETERING. Gisteravond traden alhier voor een volle zaal op dr. D. Piooy, predikant te Leiden, en de heer W. Banning, voorzitter van het comité te Leiden, om het standpunt van do voorstanders van Plaat selijke Keuze uiteen te zetten. Van de gelegenheid tot debat werd wei nig gebruik gemaakt. Alleen een paar vra-. gen werden gesteld, welke door den heer Banning beantwoord werden. De vergade ring werd geleid door ds. Van Hoeven, Herv. pred. alhier. RIJNSBURG. Het fanfare-korps „Wilhelmina" gaf gisteravond een uitvoering onder directie van den heer W. J. Smolders, van Lei- den, in de zaal van. den heer J. Verbree. De opkomst was vrij groot. Het programma was ditmaal anders, be ter ingericht dan bij vorige uitvoeringen. Het eerste gedeelte was geheel gewijd aan het muzikale gedeelteua de pauze kon men van voordrachten, enz. genieten. Het muzikale gedeelte was als altijd goed. Eenige nieuwe nummers gaven blijk van studie; wij noemen slechts: „Vers c l'ldeal", fantasie van Blemont, en de „Landbouwmarsch"; vooral de „Landbouw- marsch", een mooi muziekstuk, viel in den smaak. Dat na de pauze genoten werd, be hoeft niet betwijfeld te worden. Telt de Vereeniging zelf reeds goede krachten, ten overvloede had men zich nog do medewerking van den heer R. Harting en A. van Leiden, verzekerd. 't Was als vanouds een gezellige avond. Door do vergadering van „Patrimo nium" alhier, is als afgevaardigde vooi de Bondsvergadering, die op 23 en M Maart a.s. zal gehouden worden, gekozen de heer S. Schooneveld. WOUBRUGGE. Door B. en W. is op het verzoek van mej. de Wed. X Boot, alhier, afwijzend beschikt. Zij had gevraagd de oprichting van een scheepsbouwwerf voor ijzer en staal aan de Oostzijde der Woudwatering in het dorp. WASSENAAR. Te 's-Gravenliage slaagde voor het exa^ men nuttige handwerken mej. Th. H. Zon neveld, alhier. VALKENBURG. Het verslag der alhier gehouden bloem bollenvergadering, opgenomen in het vier de blad van Zaterdag j.l. eischt, volledig heidshalve, de volgende aanvulling: „De Vereeniging verklaarde zich bij meerder heid van stemmen voor het niet langer uit reiken van de rijf gulden aan de politie, wegens toezicht tijdens den bloei der tul pen, maar ook nam zij het besluit, haar voortaan een rijksdaalder uit te keeren; voor elke wegens diefstal van tulpen geda ne bekeuring, waarop een rechterlijk von nis volgt". ZWAMMERDAM. Ds. F. W. H. Bramer, te Heiukenazand, heeft bedankt voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier. ZOETERWOUDE. Toen hedenmorgen de landbouwer J"ao. de Jong, uit Leiden kwam rijden, schrik te het paard, met het gevolg, dat paard en rijtuig te water gingen. Door rappe handen werden eerst de menschen en daarna paard en rijtuig er uitgehaald. Katwijk-aan Zee. Maandag zijn te IJmuiden binneugekomen de loggers: K. W. 79, „Katwijk-aan-Zee IV", met f167; K. W. 172, „Jacoba", met £185; K. W. 131, „Johanna Maria", met f268; K. W. 17, „Prinses Juliana", mot f193; K. W. 96, „Willem", met- f171; K. W. 40, „Marie Cornelia", met f 10-1K. W. 45, „Diederika", met- f160; K, W. 153, „Jan netje Margnretha", met f232; K. W, 136, „Francina II", met f 193; K. W. 164, „Ne derland I", met f228; K. W. 140, „Wil- helmie 7", met f 277 K. W. 149 Voor waarts". met f190; K. W. 8, „Defotion". met f 120 besomming. Noordwijk-aan-Zee. N. W. 1, „Johanna Jaooba", met) f104 besomrrirg. BINNEHLAND. H. M. de Koningin heeft een belang rijke bijdrage in geld geschonken aan het oomité voor de hoedenvlechtindustrie in Suriname. H. M. de Koningin was Zondagvoor middag in de Zuikerkerk onder het ge hoor van ds. Gerretsen en dineerde bij H. M. de Koningin-moeder. H. M. de Koningin-Moeder gaf giste ren te Haren Paleize een avondpartij, de eerste in dit seizoen. Als gasten waren ditmaal genoodigdde ministers, departe mentshoofden, de leden van het corps di plomatique en de hoofdofficieren van da garnizoenscorpsen. Er was geen muziek. Mej. L. J. Metelerkamp, directrice van de Kliniek Roocle Kruis te 's-Graven hage is in den ouderdom van 46 jaren over leden. Zuster Metelerkamp, is van 1 Novem ber 1902 tot 31 October 1911 directrice ge weest van het Groote- of Elisabethsgast- huis te Haarlem en heeft als verpleegster dienst gedaan bij den oorlog in Zuid-Afri- ka. Zij was ridder in dc orde van Oranje- Nassau. Naar het „Centrum" verneemt, wordt de vergadering van den Alg. Bond van R.- K. Kiesvereenigiiigen gehouden op Maan dag den 25en April a. s. te Utrecht. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder hebben ieder 50 geschon ken ter vermeerdering van de opbrengst van het concert, dat het muziekgezelschap Apollo Zaterdagavond heeft gegeven ten bate van de vereeniging Pro Juvenvute. Aan de verlofgangers der Militie, be- hoorende tot de Infanterie, of Vesting-Ar tillerie, de Pantserfort-Artillerie of Torpe- clisten en de Genietroepen, kan, voor zoo veel zij dit zullen verlangen, worden ver gund, om, wanneer zij voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn, buiten de kazerne te overnachten, mits hun woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garni zoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend*, op den goeden gang van den dienst of de oefeningeü. Zij, die voor de meergenoemde gunst in' aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee maanden voor den dag van opkomst schriftelijk kennisgeveu aan hun Compagnies-Commandant. Naar de „N. R- Gb." verneemt, be staan er weer plannen om de Wadden ten Zuiden van Ameland droog te leggen. Een consessieaanvraag van de na-aml. vennoot schap Betonijzermaatschappij Sanders moet reeds eenige maanden geleden bij den minister .van Waterstaat zijn ingekomen. Wijlen de heer E. Bosch te Onderden- dam heeft ƒ6000 vermaakt aan de diaconie der Ned.-Herv. Gem. aldaar, vrij van suc cessie, onder de bepaling, dat de rente jaarlijks verdeeld moet worden onder alle armen dezer gemeente, zonder ond°rscheid van godsdienst. Nu wijlen de heer D. Wisse, te Borssele, heeft, blijkens „De Zeeuw", aan de GereL Kerk aldaar, 2000 vermaakt. Wijlen mej. A. Smid te Doesburg, heeft een bedrag van duizend gulden gelegateerd aan het departement Doesburg der Mij. tob Nut van 't Algemeen, ten dienste der huis vlijt- en zangschool. Naar de „Rott." meldt, is Zondag 22 Februari j.l., na een ongesteldheid van slechts tien dagen, op 50-jarigen leeftijd overleden ds. J. Ket, predikant der (Holl.) Chr. Geref. Kerk tc Grand Rapids (Den- nerstreetchurch) in Noord-Amerika. Ds. Ket i3 nog te Delft bij het Chr. On- dorwijs werkzaam geweest. Daarna vertrok hij naar Noord-Amerika, waar hij aan de Theol. School te Grand Rapids zich voor het predikambt bekwaamde. Na ook elders in de bediening des Woords gearbeid te hebben, heeft hij de kerk van Grand Ra pids ongeveer vier jaren gediend. De centrale commissie voor de vissche- rij-examens, bedoeld in het Kon. besluit van 3 Mei 1910 (Stbl. no. 131), zal, aan vangende 30 Maart, zitting houden te 's-Gravenhage en te Alkmaar. Zij, die aan deze examens wenschen deel te nemen, moe ten zich daartoe vóór 21 Maart schrifte lijk wenden tot den voorzitter der commis sie. Zie voorts do St.-Ct. (No. 58). Volgens de juist verschenen statistiek der haringvisscherij over 1913, samenge-, steld door L. F. H. Dirkzwager, bedroeg de totale aanbrengst in Nederland door 561 loggerscjiepen 622,521 tonnen, door 101 bomschepen 75,900 kantjes is 60,720 ton-: nen, en door 55 stoom- en motorschepen 111,446 tonnen pekel- en steurharing, totaal 794,687 tonnen met 717 schepen tegen 533,960 tonnen met 720 schepen in 1912* 673,154 tonnen met 754 schepen in 1911; 748,491 tonnen met 721 schepen in 1910; en 804,120 tonnen n\et 729 schepen in 1909j

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1