N°. 16574, Zaterdag "7 Maart. X>ei*cle Blaxl. A°. 1914. Brieven uit WarmoncL Buitenlandsch Overzicht. Ingezonden. IEIDSCH LXIII. Waarlijk, dat had ik niet kunnen den- ten, dat door al de actueele onder wer pen, welke zoo voor het bésprekeu klaar slaan, er nog een zou zijn, dat, door alles heendringend, althans bij hel grooto publiek, heelemaal vooraan is komen (e staan. Eerst wildo een der Raads leden het wedden, dat reeds volgens hot. Wetboek van Strafrecht verboden is, ook in do Politieverordening strafbaar- stellen en nu komt een ander Raads- liu 'met'nog radicaler middel, en wil do iieele kernns maar naar do maan helpen. Nu l)en ik eigenlijk niet vóór of tegen kermis, doek vind liet wel op zijn plaats om iemand, die liefhebberij heeft zich daar le vermaken op zijn wijze, zoolang dit ordelijk geschiedt, dat niet te be letten of te misgunnen. En nu het eigenlijk om niets anders gaal dan om een naamsverandering, die men op het oog schijnt te hebben, voel ik al heel weinig voor dio verandering. Do toezegging is gedaan, dat voorge steld zal worden in plaats van de kennis ééu dag „volksfeesten"; dus feest wordt of zal er toch worden gevierd. En nu mag men do kermis afschaffen willen in het belang van zedelijkheid en godsdienst, of wat ook, zoolang men cr een ander feest voor i.i de plaats zet, w orden heel gewoon dezelfde posten geboekt onder een ander hoofd. liet wil er bij mij niet in, en daar heb ik n den voor en de ervaring heeft mij liet ook geleerd, dat, zoo zedelijkheid en op de. kermis in godrang tomen, zij 'ook niet ongeschonden blij ven op oen feestavond van een „volks feestdag". Het ligt, naar mijn meening', in hoofdzaak maar aan w i e feestvieren en evengoed als ik wel eens aanstoot hond in kermisviering, die buiten de orde ging, zoo moest ik mijn afkeuring ook wel Wns uitspreken over een volks feest viering en wat daarmede in verband slaat. En nu kan dal hierin gelegen zijn, dat do deelneming meer algemeen is. want de kermisgangers vieren volks feest mede, wal niet altijd iu tegen overgestelde richting kan gezegd wor- len. En zoogoed als dezer akc: „hoe meer meer rroiigd", is ook van UrépazSlpg: „hoe rrooter hoop hoe kwirteMfléw", oh iaat tan er voel too luigó^jg^Mplilioii Doch men móet kunnen(lat de ton in het. water schgmfaT% men zelf al jaren de linie gepasseerd, die de scheiding aanbracht tu.ssclion uitgelaten heid en bezadigdheid, en daarom ben ik er voorloopig niet voor te vinden,, mij beslist tegen de kermis te verklaren. liet verstoren van rust. en orde kan ook nog bepaald geen argument zijn, want in de laatste jaren 's Zondags- Avonds, toen er werkelijk vrees voor fre- Btonrl, ten gevolge van een voor de kermismenschen minder gewenschtc .re geling, bleet alles nog uitermate kalm, en had de politie nog niet eens haar beste Jicen vooruit (e steken. Wij zitten nu ongeveer tien jaren 111 'dal gehaspel en afbreken van de ker mis, zoodat er wel eens een eind aan laag komen, want er zijn vóór- en tegen standers ou dan komen die weer oiige- wenscht in het strijdperk. Hoeft men dan gemoedsbezwaren tegen den Zondag, welnu I die is er toch al zoo goed als af; 's avonds acht uren eerst aan ker misviering beginnen, is wel wat al le laat: laat dien er dan afl Doch dan zouden er andere dagen in de week voor in de plaats moeten komen. Eén (lag Volksfeesten, één dag Harddraverij (zonder totalisatoi één dag vogelschie ten en tonknuppelen, en er zouden vreemdelingen genoeg komen, terwijl h -t hoofdbezwaar van legen-zijn .was ver vallen. Ik vind zoo, men moest hiermede te vreden zjjn. De Zondag er af, 't. is het penigjjt mogelijke, wat te verkrijgen is: want" ik durf haast wel voorspellen, dat de voorsteller van kennisafschaffing tungstens twee zijner modeleden moe zal krijgen; en het praeadvies van B. en W. zaj nok niet voor totale afschaffing zijn; ten minste, dat kan ik nog niet geloo- ven. lien ik bovendien goed ingelicht, dan zal tegen dat bet voorstel inkomt een adres ingezonden worden, bepleitend het behoud. Een adresbeweging, een peti tionnement, plaatselijke keuze, 'l is al wat de- klok slaaten wordt het cr nu zoov ecl beter om Dl nieu zou het net aan moeten vallen als te Hillegom eenige jaren geleden; hel bij referendum uit laten maken. Toen won net liet volksfeest met f500 ge- meenlesubsidic; doch omdat er nog zoo velen voor kermis waren, behield men deze bovendien ook nog, zoodat in plaats J'an een van beide, men ze allebei kroeg. I Zou ook licht hier zoo gaan, en liet allernieuwste zou dan zijn die mooie Som gemeente-subsidie. Wij zullen do zaak maar niet vooruit- 'onpen, doch dat de kermis geheel wordt ^'geschaft, daaraan kan ik nog geen ge- Jout slaan; en het beste zat zijn, aat Z'l baar eigen dood sterft. Personen en zalun, die uil den kwade zijn of uit "ou lijd, breken zichzelf voldoende af, 01 gaan ter gelegener lijd schuiven. Daarvan zijn voorbeelden genoog; en als de kermis nu zóó uit den kwade of den lijd is, nu, dan begraaft zij ten slotte zichzélf, en ik verzeker u, dan is zij goed dood ook. Met vrije staanplaats en gekt toe kon men het vorig jaar nog niet eens oen draaimolen hier krijgen. Moet men dan zelt niét verklaren, (lat de pmbitie voor kermisbouwen hier nog geringer is dan voor afbreken Ik verwacht dan ook voor deze zaak en de kermis zelf een zacht 2n dood, en zeker geen schielijkcn, tenzij men zeggen zou, dat 't was öm haar uit haar lijden te verlossen. En indien men er werkelijk toe mocht overgaan, om ten slotte den Zondag prijs te geven, dan zou ik heel aardig of eigen lijk niets meer dan billijk vinden, dat dan don werklieden, voorat ook die van voorstanders, met behoud, van loon een weekschen dag vrij werd gegeven, ten einde wat zij iu den Zonag missen, voor zich en hun huisgénoolen op een werk dag te kunnen genieten. Door heel wad menschcn wordt 'sf Zondags feestge vierd, omdat lum daartoe op andere dagen de gelegenheid ontbreekt, en iedereen wil toch wel eens wat ont spanning hebben. Daarom zijn wij ook niet met één dag gered, daar er nog gezinnen genoeg zijn, waar men elkaar moet verbeurten, wil de "boel niet ia 't honderd loopen. SPECTATOR. Over de ridderorden- ItlD DE KORDEN- zwendel, do zaak ZWENDEL van d«? firma Moser-- TE PARIJS. Bauer en Cie., heb ben we onzen lezers reeds, een en ander meegedeeld. De zaak is nog belangwekkender geworden door de verschijning op dit tooneel van graaf Guique de Champ vans, prins de Carincy, Een .deftig mijnheer, dio evenwel de zeer prozaïsche naam draagt van Eritz Hahn, is in dergelijke karweitjes zeer gerouti neerd. Hij heeft het reeds eer bij de hand gehad. Dan duikt ook een zekere Clcmenty weer op, die te Enghien een gercgeldcn handel in orden gedreven had en thans te Dinan opereert. De instructie heeft reeds aan het licht gebracht, dat men met een goed ge organiseerde bende *te doen heeft, die in Fran1 ri.Jc wijd vertakt, is en wier werk zaamheden in hoofdzaak op liet volgende neerkomen. Yoor ongeveer een jaar huurde een ze kere Bugnod in de rue Mornay eeü wo ning, waar, naar zijn verklaring, de bu reaux' der „Sociétó Heraldique et Ar chéoJogique" ondergebracht zouden wor den. inderdaad worden de kamers inge richt als kantoorlokalen, waar hij met een vriend, dien hij ah een zeer voornaam Oostenrijker, voorstelde, een groot aantal actèbundels en papieren rangschikt o c-n opborg. Dagelijks ontving Bugnod een omvangrijke correspondentie, hoofdzake lijk uit Duitschland en Oostonrijk-Honga- rije. Het verwonderde echter de huisheer ten zeerste, dat de secretaris-generaal van het bureau zooals*zijn titel op de adres sen luidde geen bediende had, die hem bij de boantwoording zijner omvangrijke correspondentie behulpzaam was. Alleen verscheen geregeld zijn Oosten rijkschc. vriend, die door Bugnod voorgesteld werd als ridder Hahn, graaf Guiquo de Champ- vans prins Cnrincy, Oostenrijksch reser ve-officier,* ^schrijver van verscheidene werken over de heraldische wetenschap. Men zag hem dan ook dikwijls in Oosten- rijksche uniform, waaroio tal van decora ties schitterden. Daar men het zaakje niet- vertrouwde, werd een huiszoeking gehouden in de bu reaux der Sociétó, waarhij bohalve de acten en papierbuudels, die nog nagezien moe ten worden, een aantal diploma's van Fransche oh buitcnlandsche orden gevon den werden. Alles was voorhanden, ook zegels en stempels voor do diploma's. Het bureau was verlaten, want sedert de ar restatie van het trio Moscr-Branco- Zcll, hadden noch Bugnod, noch ridder Hahn zich laten zien. Op denzelfden dag werd een inval ge daan bij Oiementy te Dinan, daar nam men een gewicht van 100 kilogram aan diploma's en ordeversiersclcn in beslag. Ofschoon Braneo zeer gecompromit teerd is door de in beslag genomen papie ren en de verklaringen van Moser, wordt hij door verschillende Parijschebladen in bescherming genomen, die verzekeren, dat hij meer als een slachtoffer van zijn gren- zeloozo ijdelheid dan als een bedrieger uioet beschouwd worden. Dit zal intusschen uit he^ onderzoek moe ten blijken. In Rusland was DRANKBESTRIJDING het gewoonte, IN RUSLAND. al jaren had mon dit ge bruik toegepast, dat de tsaar na een parade een dronk uitbracht op de troepen. Do tsaar dronk dan niet alleen een glaasje, geen der soldaten werd vergeten, Aan dit gebeurde is een eindo gekomen. De tsaar beeft bevolen om hiermee to bre ken. Aan don nieuwen minister van finan ciën heeft hij een schrijven gericht, waaruit blijkt, welke meening hem in deze geleid heeft. Daarin wijst hij op de moreele en ae physieko ellende, die in Rusland heb ge bruik van wodka, do noam van den Rus sisch en sterken drank, veroorzaakt heeft. Een der bladen gaat op het afëchaffèn van dit gehruik iets diepee in. Do nieuwe order zou èen gevolg-zijn de groote toegeef lijkheid dee officieren ten opzichte van het drankgebruik, waardoor dit buitengewoneu omvang heeft aangenomen. Het Russische .ministerie is nog niefcheel gelukkig rnet hun poging om het alcohol- verbruik te verminderen door de uiëlwo drankwet. Reeds bij de eerste pogieg in die richting leed de regeering échèc. Eer groot aantal vcreenigingen tot bestrijding der dronkenschap hadden den minister ver zocht do staatsdrankwinkels gedurende de eerste, vierde en zevende week van den voorgescherven vastentijd te sluiten. De minister van financiën, Bark, had dit be loofd, om daarmede tevens een begin van uitvoering te geven aan het plan, een alcoholvrije"- begrooting te ontwerpen. Maar 't ministerie van financiën was in dit geval sterker dan de minister van financiën. De hooge regeeringsambtenaren, zoo meldt 't „Bcrl. Tagebl.", verklaarden minister Bark ronduit, dat hij een dergelijk ingrij penden maatregel niet op eigen houtje kon nemen, maar dat daarvoor een wet noodig was, een meaning, die ook gedeeld werd door den minister van binnenlandsche za ken, zoodat Bark ton slotte genoodz i.akt was op het verzoek der genoemde vcreeni gingen afwijzend te beschikken. Saïd pasja is dozer SAïD PASJA dagen overleden. In EN hot laatst van zijn ABDOEL IIAMID. leven was hij presi dent van den Turk- schen Senaat. Voordien was hij niet minder dan negenmaal groot-vizier. '1. Is begrijpelijk, dat zoo iemand heel veel te vertellen heeft. Een poos geleden zijn daix ook de mémoires van Said pasja verschenen. Ileel interessant is e2n avontuur van den cx-grool-n/.icr met den ex-sultan Abdoel Ha mid, dat hierin verteld wordt en dat we hier eens- wil len weergeven. Het was ift het. jaar 1888; Saïd pasja was destijds voor de tweede maal groot vizier. Midden in den nacht laat de sul tan hem hij zich ontbieden cn houdt hein een geschrift voor. dot een vreEs:'- lijke aanklacht l>evat hij -werd. beschul digd een paleis-revolutie .oiitworpeii te hebben, waardoor de sultan afgozet zou worden. Saïd pasja antwoordt, dat dit een kwaadwillige belastering was, maai de opgewonden A 1x1 oei Hanoi overlaadt hem met verwijten en eischt, dat hij onmiddellijk het Groot-zegel zon terug geven. De grool-vizier heeft het zegel natuurlijk niet bij zich cn stelt daarom voor het te gaan halen. Abdoel Ha mid trekt echter oen revolver, richt het wa pen op den groot-vizier en roept woe dend: Als het Groot-zegel zich niet in uw portefeuille bevmdt, verlaat ge dit vertrek slechts als lijk. De groot-vizier verzoekt daarop, dat men 010 zijn secre taris zal zenden om het zegel le halen en zegt. den sultan dat hij lock eerst naar het zegel kan laten zoeken cn hem dan no£ altijd do oden. Abdoel liainid laat zich overreden, de secretaris wordt gezonden. Deze vindt het zegel natuur lijk, maar de sultan gaat voort zijn groot-vizier verwijten te maken en be weert, d,al hij personen in liet palcis heeft verborgen, die hem om het leven moeten brengen. Met geladen revolver dwingt hij Saïd nasja hem te volgen en sluit hem ten slotte in een kamer op. Hier moest Saïd pasja. 18 uur doorbren gen tot eindelijk do tusschenkomst. van den Engelschen gezant, lord Dufferin, hein zijn vrijheid terug bezorgt. En na dit avontuur nam Saïd pasja nog drié maal het zware ambt. van groot-vizier onder Abdoel-Hainid op zich. KOUTE BERICHTEN. De keizerin van Duitschland is bii haar dochter te B runs wijk aangekomen. Keizer Wilhelm zal in April op zijn terugreis van Korfoe in de Albanecsche wateren bij Durazzo een ontmoeting hebben met mbr-ct Wilhelm. De „Freisiunige Zfcg". meldt., dat cle luitenant Van Forstner uit Zabern voor eenige dagen terecht stond voor den krijgs raad te Bitsch, wegens sold ate nniisliande- ling. Hij had toegelaten, dat de sergeant Höflioh, in zijn bijzijn, recruten uit Elzas- Lotharingcn op gruwelijke wijze mishandel de. De krijgsraad veroordeelde sergeant Höflich wegens die mishandelingen tot. 18 dagen arrest, luitenant von Forstner tot II dagen kamerarrest en de mishandelde re- cruten, dio over de zaak buiten de kazerne hadden gesproken tot vijf, vier en tweo weken streng arrest. In de Kameroouloiis te Parijs liep het opzienbarende gerucht, dat Briand zich be reid zou hebben verklaard het kabinet-Dou- mergire-Caillaux te steunen. Dd verdeeld heid in de republikcinsche gelederden be treurende, zon hij den wensch hebben uit gesproken, om met het oog op de verhuizin gen tot overeenstemming te komen met cle uiterste linkerzijde. De Londensche transportarbeiders én havenarbeidersveroenigingen zouden beslo ten hebben; als protest togen de indemni teitswet; geen producten uit Zuid-Afrika te verwerken. Met het internationaal bu reau te Berlijn zou worden onderhandeld over 'uitbreiding van dit besluit tot andere landen Van cle suffragettes slaat de liongcr- kuur naar andere kringen over. Naar een Londensch blad meldt, weigeren een aantal jonge pinguïns, pas in de diergaarde aan gekomen, alle voedsel. Misschien hebben ze er oen bepaalde red-én voor, zegt de „Westm. Gaz." maar liet verschil van taal maakt het lastig er achter te komen wat de reden is. Te Lemberg is een bende spionnen ont dekt. Vijf personen zijn in hechtenis geno men. De spionnen werkten voor Rusland. Voor de afwisseling is de „bocren- schrik" weer eens gedood. Op het terrein van Vorst Henckel von Doimersmarck zou het gelukt zijn /dit wonder te volvoeren. Nu wordt gemeld dat het een buitenge woon groote wolf was. Let eens op, straks vertoont zich de .schrik" weer. In Rusland wil men de handelsbetrek kingen niet Duitschland verminderen en zich weer met andere lauden, o. m. Neder land, in verbinding stellen. De Finsche gouverneur-generaal Seyn gaat als zoodanig naar Kief, daar generaal Trepof van hier nadr Warschau gaat. Voor Finland zal worden benoemd generaal Dsjocnkowaki, vice-minister van binnen landsche zaken, tegen wien actie wordt gevoerd, om hern het bestuur over'de politie te ontnemen, wijl zijn langer verblijf aan het hoofd der politie tot onaangename com plicaties aanleiding zou kunnen geven. Hem wordt euvel geduid, dat hij de spionnage dei- geheime politie ter bewaking van revolution- naire bewegingen in het leger heeft alge- schaft, de geheime politieagenturen te Ra- rijs. Berlijn en "Weenen heeft opgeheven, en ten slotte bij de beraadslaging over de poli tie en gendarmerie in de Doema heeft toe gestaan, dat de gendarmerie onder de beve len der gouverneurs zal worden geplaatst. -- De kamerdienaar Peppino van wijlen kardinaal Rarapolla is aangehouden. Hij heeft verschillende kunstvoorwerpen gesto len. Ee-n huiszoeking leverde vermoedelijk gegevens voor de verduistering van 't testa ment. Er is o. m. een schuldbekentenis van 1000 lure van een der naaste bloedverwanten van den kardinaal gevonden. Bulgarije moet, volgens de geruchten, in heb nieuwe gebied erg streng optre den. Te Moestafa Pasja zou zelfs op de bevolking geschoten zijn. Ook werden ve len, waarender vrouwen, gevangengeno men. Er moét een waar schrikbewind keerschen. Do correspondent van de .Temps" is met den dood bedreigd, als hij zijn blad ïiauwkourig inlicht. In Montenegrin zullen de iuvalieden uir do Balkanoorlogen pensioen krijgen. 3000 gezinnen zulcln hierop recht kmuien doen gelden. De tiende gedeporteerde, die op weg van Johannesburg naar Durban gevlucht was in te Sydney aangekomen. Een week lang" wist liij zich te Durban schuil to houden -en kon toen een plaatsje krijgen, op een boot naar Australië. Het orgaan der Hertzog-richting .te Pretoria, ,Het Volk", vermoedt dat tvige- meene verkiezingen in Zuid-Afrika aan staande, wijl de regeering thans haar posi- tio sterk acht. Met het c*og op de belasting- politiek wil men liever niet het volgend jaar afwachten. De commissie voor de handelspeliteek uit liet -Huis van Afgevaardigden heeft zich met 17 tegen 4 stemmen uitgesproken voor do intrekking der bepaling in de Pa- namakanaalwct, waarbij de Amerikaan- sche kustvaart van bet bepalen van tolgel den wordt vrijgesteld, Hucrla heeft bij Tor/.wn de tro -pen 'der opstandelingen lotaal verslagen. De rebellen luidden vierhonderd dooden. DoiUclilaiul en de Nederlandse-li- F.ugclsclio telefoonkabel. Krütke, de staatssecretaris van posterij en, heeft in den Rijksdag medegedeeld, dat® het Duitscha rijk met Nederland iu onder handeling was getreden over het medege bruik van den onderzeeschen telefoon-kabel tusscken Engeland en Nederland. De af stand bedraagt 200 K.M. cn do mini-ter hoopte, dat Duitschland's pogingen zouden slagen. Indien Duitschland rechtstreeks met En geland wil spreken, heeft men met eon af stand onder zee yan 400 1C.M. te doen. A oor zulk eon afstand zijn de moeilijkheden veel groóter dan op do kortere afstauden tus- sclie Engeland en België en Nederland. De minister waarschuwde, dat do ge sprokken met Engeland iu elk geval heel duur zouden komen, misschien wel 10, 12 of 15 mrk. per gesprok. i Wftgou verloren. Te Antwerpen zijn de muren versierd met een plakkaat, wAarvaade inhoud, schrijft de „Nieuwe Gazet", waarlijk een lofuiting geteekent voor den minister „Yan verwar ring der spoorwegen Men leest op het papier: „Goede belooning voor den persoon, die den wagon 51-338 terug brengt, verloren lus- schen Brussel en Antwerpen sinds 7 Febr., en bevattende de meuhileering van een ma gazijn." Het blad vraagt, of do minister niet- goed zou doen een speciale brigade op te richten, om verloren geraakte wagons en goederen op to sporen. Dc 15 jarige moordenaar IZednreaa Te Nantes is de openbare behandeling begonnen van de moorclzaak-Redureau. Mon zal zich de gruwelijke geschiedenis herinne renIn den avond van den 30en Septem ber werkte te Bas-Briacé d© boer Mabit nog laat. met zijn knechtje Marcel Redu- reau aan de wijnpers vrouw Mabit en de oude moeder bevonden rich met' de meid in de nabijgelegen boerderij, de kinderen zijn ai t-o ruste. Mabit is niet erg tevreden over den ijver van het kleine baasje, een stille, stugge jongen en geeft hem een standje. Marcel antwoord niets, keert zich om, neemt een zwaar stuk hout op en slaat rijn baas er me de Qp het achterhoofd. Deze valt reutelend neer de jongen pakt een groot hakmes en brengt den stervende een vreeselijke wondo aan de keel toe. Daraop maakte het kind de boerin af, wier lijk hij gruwelijk verminkt dan volgt de grootmoeder, de dienstbode» en drie kinderen, ondef wie baby van tweo i aar. Alles is afgeloopen binnen twintig minu ten. Alleen een knaapje van vier jaar wordt door den jongen gespaard, omdat „hij voor het land wat voelde". Na het bloedbad legt Marcel zich rustig in een makkelijken stoel tg slapen, om 'smorgens in de vroegte het huis te verla ten. Aan de gendarmen, die hem na de ont dekking van de misdaad spoedig op het spoor zijn, vertelt hij cynisch wait er ge beurd is van berouw is geen sx>rake. De opsomming van zijn gruweldaden door den president van het assisenhof hoort het kind aan zonder eenige emotie te doen blijken ja, hij had het gedaan. Of hij er spijt van had....? O, zeker mijn* heer Als dc* president opmerkt, dat hij *2 Juni pas 6 jaar wordt, lacht liij hij weet wel, dat Iiii hoogstens 20 jaar tuchthuisstraf kan kriiqren Do doktoren hebben Marcel Redureau volkomen toerekenbaar verklaard En heb Hof veroordeelde hem tot 20 jaar tuchthuisstraf Salarissen aan de Ambtenaren der Gasfabriek. Mijnheer de Redacteur l Mag ik een weinig plaatsruimte aan U verzoeken om een kleine rectificatie aan te brengen in het antwoord öp de in Uw Blad gedane vraag: „Nu toch onze burgervader aan het salarisvefhoogen is, kunnen nu dö heeren van dc Gasfabriek niets krijgen", enz., enz.? Uw antwoord is in den geest, dat aan dio salarisverhooging van dc Gasfabriek-ambte naren B. en W. en de geheelo Raad te paf moeten komen. Dat is echter, jammer ge noeg, op heb oogënbilk nog niet heb geval- Alleen de Commissie voor de Lichtfabrie ken regelt nu nog, buiten den Raad om, do salarissen en verhoogingen. Do tegenwoordige regeling, door v.n. com missie gemaakt, fs ongeveer als volgt: Schrijvers van f 9 tot f 10.60 p. w. 3do klerken van f G00 tot f SOD per jaar,; 2de klerken van f 900 tot f 11QQ. Terwijl, naar ik meen, een bepaling luidt, dat om de 3 jaar verhooging gegeven zal worden. Onder de laag bezoldigde ambtenaren rijn er met 1G jaren dienst en groote gezinnen. Niet alleen, dat in vergelijk van andcro ambtenaren deze bezoldiging laag is te noe men, vooral met het oog, dat er geen regel matige opklimming in rang bestaatmaar da verhuogingen komen zoo onregelmatig uit de lucht vallen, dat er door de ambtenaren geen pijl op te trekken valt. Deze regeling of liever onregelmatigheid bevordert in hooge mate een geest, weikeu ik hier niet noemen zal, maar onder een flink en bruikbaar ainbtenaarscoi-ns niet moest voorkomen. De eonige manier, om daarin verandering te brengen, is, dat de gemeente zich ook wat deze ambtenaren betraft, richte naar artikel 136 van do Gemeentewet, hetwelk voor schrijft, zooal niet benoeming, dan toch re geling der bezoldiging- door den Raad. Laat ons hopen, dat in de komende rege ling der rechtspositie een dergelijk artikel worde opgenomen „Yoor iecteren ambtenaar of, indien twee of meer ambtenaren tot eenzelfden tak van dienst behooren, voor de ambtenaren van eiken diensttak, stelt de Gemeenteraad een verordening vast tot regeling van hun be zoldiging". Ambtenaren der gemeente Leiden, volgt den raad, in het antwoord op do vraag van gisteren, door den Redacteur gegeven. Vraagt om verbetering dier toestanden en werkt vooral met kracht, voor een gunstige regeling uwer rechtspositie. Wilt ge dat met kracht en kans op succes doen. sluit u dan allen aan bij den Algenieencn Nederlund- schen Ambtenaarsbond. M. de R u dankend voor de plaats ruimte, J. J. ZE F. GERM AN. Yoorz. afd. Leiden van ilcn Algem. Xcöerl. Ambt.-Bond. KUNST, LETTEREN, ENZ. De Ned. Voetbalbond zond ons toe zijn uitgavo „School en Sport" het Engelschn voorbeeld, door J. W. Rips en A. J. Git Jv.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9