N°. 16571. Douderclag 5 Maart. A0. 1914. (£>eze Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. üit de Omstreken. Ingezonden. m IEIDSCH DAItBT.AT) PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Kleine «dyertentiën ran 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het incasseeren wordt/"0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden 2 f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Verkiezing Kamer van Arbeid* Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien het besluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 2Gsten Februari 1914, No. 479, Afdeeling Arbeid Brengen ter algemeen© kennis; dat do stemmingen ter verkie zing van 5 leden-patroons en leden-werk lieden der Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven, die bohooren te worden benoemd ter vervulling van de op 27 Juni 191-1 ópen zijnde plaateen, zullen plaats hebben op Dinsdag 24 Maart 1914 en do herstemmingen, zoo noodig, op V r ij d a g 3 A p r i 1 d a. v.; en dat do stembureaus zitting zullen hou den in een der lokalen van het Raadhuis van twaalf uur 's namiddags tot twee uur 'snamiddags en van zeven uur 's avonds tot negen uur 's avonds. Voorts vestigen zij de aandacht van be langhebbenden op den inhoud van do ar tikelen 17 en 18 der Wet op de Kamers van Arbeid, luidende als volgt: Artikel 17. „Het hoofd of de bestuurder van een be drijf of een onderneming, waarin personen die op een keizerslijst voor een Kamer van Arbeid zijn geplaatst, arbeid verrichten in lanrleken en werkplaatsen, i9 verplicht te '•zorgen, dat ieder van dezen gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren van ÏW voor de stemming bepaalden tijd gele genheid viriele om mede l-e werken tot de keuze, waartoe hij bevoegd is." Artikel 18. ,,Het hoofd of de bestuurder in het voor gaande artikel bedoeld is verplicht te zor gen, dat in zijn fabriek of werkplaats,, op een plaats waar arbeid wordt verricht, ge durende twee werkdagen vóór en tijdens de lot stemming bepaalde uren, op een zicht bare wijze is opgehangen een door hem on.- derteekende lijst, de uren in het voorgaande artikel bedoeld vermeldende voor elk afzon derlijk of groepsgewijze of voor alleu ge zamenlijk." ,,Op do woorden „arbeid" on „fabrieken en werkplaatsen" in dit on in het vorige artikel is 1 der Arbeidswet, met uitzonde ring van het laatste lid van art. 2, toepasse lijk". Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 4 Maart 1914. Leiden, 5 Sftaari. De heer A. Sjouw, alhier, staat op do voordracht ter benoeming van een ouder wijzer aan een openbare lagere school te Amsterdam. Te Rotterdam slaagde voor het examen nuttige handwerken mej. J. H. Gaspari, alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het- exa men nuttige handwerken mej. W. C. Ot- tow, alhier. Do „Sts.-Crt." bevat de statuten van de afd. Leiden en omliggende gemeenten van do „Vereeniging tot bevordering van do Vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland", alhier. Het modemagazijn „De Pauw", aan [le Haarlemmerstraat alhier heeft, hoewel nog pas kort gevestigd, door inwendige ver bouwing een groote verbetering ondergaan. Be winkel is hierdoor ruimer geworden, wat. van zelf ook aan de sorteering ten goe de komt. De keuzo in dameshoeden is er mi zeer groot door geworden. Door de politie alhier, is wederom een man in hechtenis genomen, die in het poli- 'iobla'd gesignaleerd stond en eenige dagen hechtenis te ondergaan had. Omstreeks kwart over eenen heden- 1 nacht- begaf zich een vijftiental personen in "Ggal vroolijke stemming, over de bascule- brug over den Ouden Singel, waarschijnlijk onder den invloed clozer stemming maakte ■ten eenige dolle sprongen' op -de brug, waar door deze cenigszins 6chijnt te zijn losge- faakt. Ben der personen n.l. zekere Yan W., ge raakte met den grooten teen van den linker eet bekneld tusschen de brug en den wal- hfl-nt. Op eenige omstanders steunende, be- pJ bij zich naar het Acacl. Ziekenhuis, waar l'leók dat het eerste lid van den teen ver- Geen Sluitregels! 't Is langzamerhand een manie geworden, het verzamelen van sluitregels; drommen kinderen trekken de stad door en iedere win kelier, die er van verdacht wordt sluitregels to bezigen; wordt bestormd. In het eerst ging heb nog, aln er dan zoo'n aardig dreu mesje voor je toonbank stond: „Mijnheer, hebt n niet een sluitzegeltje voor me". Wel •dan moest je 'n barbaar ziju om het. te wei geren. Maar nu, cle winkelbel staat niet stil. „Sluitzegeltje, mijnheer sluitzegeltjes" E11 behalve die van den oolijken woordvoerder strekken zich een dozijn handen uit naar de sluitregels. En zoo een troepje houdt dan soms een ware razzia door de stad. Vandaar ook, ckit er nu op heel veel win- keideuren, een papiertje geplakt is, met de teleurstellende woorden: „Geen sluitze- gels!" Het wekelijksch correspondenticblaad- jo van het „Hoefijzerverboncl", een comité van dames, clat gelden bijeen wil brengen voor een nieuw koloniehuis van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel lings- cn Yacantiekolonies alleen bestemd voor tuberculeus© kinderen, deelt mee, dat te Leiden gewerkt wordt aan cle vorming van oen sub-comité Op een nader te bepalen dag zal hier een gewestelijke bijeenkomst worden gehouden. HILLEGOM. De firma K. van Bourgondiën en Zo nen, voor wie met ingang van 1 Maart, de R.-K. bloemistwerklicdenverecnigiiig „Eensgezindheid" heb werkverbod heeft uitgevaardigd, heeft al haar arbeiders ontslagen en thans een voltallige nieuwe ploeg werklieden aangenomen. KATWIJK. WONINGNOOD. Men schrijft ons: Gedurende de laatste 5 jaren heeft de ge meente zich ontzettend uitgebreid. Een groot, aantal straten, ja geheelo wijken, zijn er aan Noord- en Oostzijde bijgekomen. Die uitbreiding, hoe groot ook voor een zoó kort aantal jaren, heeft echter geens zins gelijken tred gehouden met de ver meerdering van het aantal ingezetenen en dus ook niet met do behoefte aan woningen. Er zijn geen woningen te krijgen. Noch in de hooge, noch in de lagere huurprijzen. En wordt eens een enkel huis gebouwd, nauwelijks staande onder de kap of ze wor den al betrokken. Katwijk breidt zich erg uit. De laatste maand van 1913 zijn bijna 80 paren ge trouwd en maar enkelen hebben een woning kunnen bemachtigen. Er zijn gewone hui zen, waar drie gezinnen samenwonen, „hok ken" zou beter zijn term zijn. Wel worden nu en dan huizen gebouwd, maar daardoor werd geenszins afdoende voorzien in het tekort. Aan geschikte woningen van een huur waarde van f2 tot f4 per week, bestaat een groot tekort-, hetgeen ten gevolge heeft, dat cle visschers en andere arbeiders zich dikwijls met ongelukkige krotten moeten tevreden stellen en daarbij als natuurlijk gevolg een veel te hoogen huurprijs moeten betalen. In den Gemeenteraad is reeds over dezen noodtoestand gesproken, en er op gewezen, dat geen medewerking werd ondervonden van heb Domoinbestimr. Door dat bestuur kan Katwijk aan grond komen. Gelukkig zijn op particulier initiatief po gingen in 't werk gesteld om to komen tot een bouwvereeniging. Deze is thans gecon stitueerd en cle Kon. goedkeuring is reeds aangevraagd. Als architect van dezo bouw vereeniging zal optreden cle heer H. J. Jes se, te Oegstgeest, bij Leiden. Slaagt cle Ver. er in terrein, dat geschikt is. te verkrijgen, dan kan Katwijk binnen afzienbaren tijd een rij nieuwe woningen bezitten, die aan een lang cn erg gevoelde behoefte voldoet. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Chr. zangvereeniging „Looft, den Heer" gaf gisteravond onder leiding van haar directeur, den heer Nic. van Bcclen, een uitvoering. Het- samenzijn tferd te halfachb geopend met- gebed door ds. B. Bolleo. Na gemeen schappelijk gezang en een kort pakkend woord van den predikant, zette het koor in met het „Wilhelmus", gevolgd door „Wij leven vrij". Beide vaderlandsche liederen klonken krachtig door cle gewelven van liet koor der Nocl.-Herv. Kerk, waarin cle uit voering wérd gegeven. In do daarop vol gende nummers was liet koor niet altijd oven gelukkig cn was het samon-stemmon wel eens afwezig. Do beide jongedames, -die zich in „Vredezang" deden hooron, hadden dit beter kunnen doen, vooral een er van was niet. op droef en kon haar stem onder de koor nummers beter worden opgemerkt, dan In dit duet. Waarschijnlijk was de noo- dige vrijmoedigheid niet genoeg aanwezig Zeer goed klonk het „Er is een kindeke ge boren", eveneens „Nieuw leven", zoo ook „O, daar te zijn", deze nummers werden door het koor werkelijk niet onverdienste lijk weergegeven. „Zomeravond", waarin wederom twee der vrouwelijke leden zic-h deden hooren, werd met onverdeelde aan dacht. gevolgd en was dit dan ook over waard. Hebben we tot heden geen namen ge noemd, we wenschen daarop één uitzonde ring te maken voor de solo-nummers, die mej. A. Haasnoot Jd. ten gehooro bracht. Vooral in liet „Onze Vader" kwam zij bij zonder goed uit, en gaf blijk, dat zij over een werkelijk goede stem beschikt, die de directeur meesterlijk heeft weten te scho len. Haar uitspraak cn voordracht, in d'iT nummer was zuiver en bezielend. Zij, die na dit nummer met hun applaus kwamen, gaven blijk, clat de zang hen niet had me- degesleept-. Jammer, werkelijk jammer^ moet. het worden genoemd, dat cle indruk door clib zoo stemmige liccl, blijkbaar niet tot allen was doorgedrongen en de aclem- lcoze stilte, die nil haar zong moest- voort leven, door dit handgeklap wreedaardig werd verbroken. De lieer Van Beclen, die zich in een paar orgelnummers deed hooren, heeft bij ver nieuwing getoond, dat hij op het klavier geen onbekende is. Het „O, Sanctissima", zoowel als het „Devotion", werd door zeer velen met onverdeelde aandacht gevolgd schoone klanken werden van het. orgel ont lokt Het was voor cis. Bollee zeker een gemak kelijke cn dankbare taak do vergadering, nadat het programma was afgewerkt, te mogen sluiten. Want alles samengenomen, had „Looft den Heer" liet wel zóó ge maakt, dat men voldaan huiswaarts kon gaan, Zijneerw. bracht dank aan den di recteur en de vereeniging voor hetgeen te genieten was gegeven enroot na het ge meenschappelijk zingen van. Gezang 06, de vergadering met. dankgebed. Het viel op, clat dc Vereeniging over zoo weinig mannelijke leden beschikt, we tel den er slechts 8, tegen 25 vrouwelijke leclen. Nu bleek wel, dab er onder deze laatst genoemden velen zijn, die zeker nog niet lang hebben medegezongen, maar toch zou versterking van het heeren-element niet overbodig zijn. Wellicht geeft deze uitvoe ring aan enkele jongelingen aanleiding zich bij de Vereeniging aan te fluiten. KATWIJK-AAN-ZEE. CHR. WERKLIEDENYEREENIGING „EENDRACHT". In de zaal voor Chr. Prot.. Belangen had gisteravond in tegenwoordigheid van le den, donateurs en verdere belangstellen den de viering plaats van het dertig-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging, welke zich ten doel 6telt steun te verlee- hen aan haar leclen bij ziekte of onge val. Als eerste feestredenaar trad te acht uren op ds. It. P. A. Rutgers. Na het zin gen van Psalm 138:1 en gebed gaf spr. een beeld van de geschiedenis der Vereeni ging gedurende clo laatste vijf jaren. Voor vijf jaren lelde do Vereeniging 183 leden, nu telt zij er 250. Acht leclen verloor zij in dat tijdperk door den clood. Aan zie kengeld werd gedurende dien tijd ƒ3728.21 verstrekt; thans is er ƒ5367.48 in kas. Daarna hield epr. oen korte rede naar aanleiding van Romeinen 11:26. Vervolgens Betrad ds. J. J. Impeta het spreekgestoelte, die o.m. in herinnering bracht, dat in het algemeen gedurende do laatste dertig jaren de kloof tusschen patroon cn arbeider steeds breeder is ge worden, terwijl er hier nog een vriend schappelijke verhouding tusschen beide partijen bestaat. Heb verheugde spr., dat door cle Vereeniging zooveel nood is gele nigd door cle vele uitkeeringen. Daarna sprak ds. A. J. van Wijngaarden een woord tot clo vergadering. ZijnEerw. richtte o.m. een gelukwenscli tot het be stuur cn de leden der Vereeniging, sprak er zijn dank over uit, dat. zooveel leden bij ziekte ondersteuning hadden ontvangen cn wcnschto cle Vereeniging ook in do toe komst. alle goeds toe. Na het dankgebed en het zingen van Ge zang 90 ging de vergadering uiteen. Nu heb voorjaar in het land is, is er van gemeentewege een begin gemaakt met den aanleg van liet. plantsoen van de M. A.-clo Ruyterstraat, in de richting naar Katwijk aan den Rijn. Alvorens het plant soen te kunnen aanleggen, moet- liier oen groot gedeelte duin worden afgegraven en genivelleerd. Dit jaar zullen cr bij de Katwijkselio vloot elf nieuwe loggers in de vaart wor den gedaan. Het vorige jaar telcle onze vloot cr honderd vijf. Met het oog op liet tekort in de kas dor „Katwijkselio Ziekenverpleging", o. m. veroorzaakt door het bedanken van leden, heeft, cle zangvereeniging „Excel sior", directeur dc heer Nic. v. Bcelen, besloten oen uitvoering te goven waarvan do netto-opbrengst ten bate van bovenge noemde Vereeniging zal strekken. NOORDWIJKERHOUT. Een partij teelland, gelegen aan den Buurweg en aan den Groenenweg, onder deze gemeente, werd bij veiling en toe wijzing gegund aan den heer W. G. van Rhijn, te Noord wijk .voor 3900. NOORDWIJK, In „Het Fortuin" van de Erven C. Gordijn waren gisteravond een aantal R.-K. middenstanders bijeen, samengeroepen door de commissie, laatstelijk benoemd op dc vergadering van het St.-Jeroensgil.de,- om stappen lo doen voor oprichting van een R.-K. middenstandsvereeniging. Die commissie bestond uit de heeren C. G. J. Alkem.ade, W. v. d. Holst Jzn., Jac. Krol, H. A. Mathót, J. W. Rodenrijs en J. H. v. d. Werf. De heer J. Buters, van. Vlaar- dingen, secretaris van den Diocesane a Bond van R.-K. Vercenigingen van den handeldrijvend en en industriëlen Midden stand, trad als spreker op, nadat de verga dering- door den heer C. G. J. Alkemade v/as geopend. Spr. betoogde de noodzakelijkheid voor middenstanders, om zich te vereenigen. R.-K. middenstanders zijn overeenkomstig den wensch der hooge kerkelijke overheid aangewezen op een R.-K. organisatie. Spreker zette uiteen waarvoor „De Hanze," Bond van R.-K. Middenstandcrs- vereenigingen in het bisdom Haarlem, ijvert. Hij wees o.a. op cle goedwerkende ere-, dictbank van „De Hanze," gevestigd te Delft, en op het succes van het informa tie- en incasso-bureau, door „De Hanze" opgericht, en gevestigd te Vlaardingen. Voorts wees hij op-andere inrichtingen van „De Hanze": als vakbonden, onderlinge verzekeringen, ziekteverzekering en fonds tot uitkeering bij overlijden, alsmede het bondsblad: „De Haarlemsche Hanze." De vereeniging werd opgericht, aanvan kelijk met 32 leden. Dc heer C. G. J. Alkemadc slcot dc vergadering met dc ven zekering, dat er spoedig weer een zou zijn. SASSENHEIM. Voor het examen in do fraaie hand werken is te Utrecht, geslaagd mej. W. I. C. Beumer, alhier, leerlinge van mej. E. O. M. Aewerdonk. VALKENBURG.; Twintigste uitvoering van Valken- btirg's Harmomiecorps, directeur de heer J. Ad. Hupkens. Ten toeken, dat de uit voering een aanvang zou nemen, klonk ongeveer kwart over zevenen het Wilhel mus," waarna do afwerking van het pro gramma volgde. Het telde negen nummers voor de instrumenten, w.o. drie marschen,- een paar walsen, een ouverture, een fan tasie en iets nieuws: een polka voor twoe pistons. Bovendien vermeldde liet programma nog een paar .voordrachten en een toqneelstukje getiteld: -„Een porlog van één dag." Het muzikale deel werd ditmaal geheel vóór do pauze ten gehoore gebracht cn wie deze uitvoering daarvoor in hoofdzaak bijwoonde, zal voldaan zijn, want, dank de goede leiding van den heer Ilupkens en dc nauwgezette studie der leden, werden alle stukken, behoudens een kleine aanmerking, heel goed gespeeld. De voordracht: -„Sergeant van Drillen- stem," viel blijkbaar in den smaak. Ook „Een oorlog van één dag" slo.eg in. En, het moet erkend, voor dilettanten wordi er leuk gespeeld. Er zijn krachten onder,- wien eenige aanleg niet mag worden ont zegd. Het laatste nummer: ;,Een nieuwe poli tieverordening of het slachtoffer van de groote hoeden," oogstte insgelijks luiden bijval van het publiek. Als gebruikelijk, be speelde de lieer Hogervorst de piano, die den avond besloot met -„Ons volkslied." Even na elven werd liet vrij goed bezette zaaltje verlaten en de zeer welgeslaagde voorjaarsuitvoering behoorde tot het ver leden. VOORSCHOTEN. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen in de nuttige handwerken mej. G. H. van Dalsen, alhier. WADDINXVEEN. Aan het gebouw van het hoofdbestuur der posterijen cn telegrafie in Den Haag, werd aanbesteed het herstellen en verbete ren van cle telefoonlijn Amsterdam—Nieu- wersluis, alsmedo liet bijspannc-n van dra den aan deze lijn. Minste inschrijver was clo heer V. van den Berg, alhier, voor f 1794. WARMOND. Gistermiddag overleed hier plotseling in zijn woning, die hij nog net hoeft, kunnen bereiken, de 83-jarige lieer A. van der Wille. De overledene was een zeer bekend en ge acht persoon, die op bouwkundig" gebied veel van advies diende, vooral tijdens zijn lid maatschap van den Gemeenteraad, waarin zijn adviezen op hoogen prijs werden gesteld. Wegens toenemende doofheid en ouderdom nam hij als lid van den Raad ontelag; even eens bedankte hij om die reden als kerk voogd der Ned.-Herv. Kerk, en in 1908 als hoofdingeland!-plaatsvervanger van bet Hoogheemraadschap Rijnland 14e district; Voorzitter van polderbesturen, enz. Het bestuur van dc Nationale Vogel- echietvereeniging „Ons Vermaak", heeft io het „Warmonderhek" een vergadering ge houden, waarin besloten is, een algerneene vergaderiug uit te schrijven, op 19 Mei a.s.t waarin het huish. reglement der Vereeni ging, in deze bestuursvergadering bespro ken, aan do leden der Vereeniging ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Mededeeling geschiedde, dat het eere voorzitterschap dezer Vereeniging door bur gemeester Schölvinck was aanvaard, cn het» ledental reeds tot 50 gestegen was, waardoor do gelegenheid van toetreding als lid voor dit jaar niet meer bestaat. Door de welwillendheid van een der bestuursleden is het bestuur in cle gelegen heid gesteld een geweer beschikbaar te stellenindien een mededinger door om standigheden zijn eigen geweer niet kan ge bruiken, alleen tegen vergoeding van de kosten der patronen. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden in orde bevonden. Dat deze Vereeniging voldoende belang stelling geniet en nogal iets belooft, daar van geeft het groot aantal leden op heden al blijk genoeg. GEHEXGU KIEUW* Men meldt ons uit Warmond: Hedenmorgen werd door de lijn-inspectie van clo H. IJ. S.-M. bij clen landoverweg van den Oucïen Dam achter het R.-K. Semina rium, gevonden het deerlijk verminkte lijk van een naar gissing 70-jarig man. Het hoofd was geheel van den romp gescheiden en lag een eind verder. Li het bezit van den ongelukkige werd al leen gevonden een stalen tabaksdoos, waarop de initialen van den landbouw en de naam J, Keroten gegraveerd. De persoon had een vollen baard, was in werkmanskleoding en had klompen aan. Vermoedelijk is hij reeds gisteravond bij het pa-sseerën van den overweg door een trein gegrepen. Nader blijkt-, clat clo- naam op do tabaks doos werkdlijk dio van den omgekomene, een 70-jarigen tuinman uit Katwijk, ïg. D o 14-j ar igo K L u i m c, w o n e n- <5e nabij Hoofddorp reed Dinsdag met een driewieligen boerenwagen. Hij viel er af en kreeg cle kar ovor het. lichaam. Het. jon- gofej o werd inwendig gekneusd ou .6 tier f onkele oogcnblikken later. Katwijk -aan-Zee. Te IJmuiden kwamen binnen de log gers „Handel en Zeevaart" K.W. 160 met ƒ339; „Nederland IV" K.W. 167 met ƒ270; „Johan Reindert" K.W. 116 meb ƒ277 „Wilhelmina VI" K.W. 101 met 365; „De Hoop" K.W. 157 met ƒ282; „Jacoba" K. W. 146 met ƒ160; „Huberta. Gerarda" K.W. 5 met ƒ191; „Devotion" K.W. 6 met ƒ139; K.W. 55 „Nicolaas" met ƒ173; K.W. 137 „Vriendschap" met ƒ318; K.W. 59 „Maric" met. ƒ191; K.W. 117 „Noordzee III" met ƒ358; K.W. 124 „Ma ria", met ƒ332 besomming. Plaatselijke Keuze of lioe stemmen verkregen worden* Dezer dagen werd bij mij cle lijst voor plaat selijke keuze- ter teekening aangeboden. Het dienstmeisje, zelf wellicht voorstandster cle- zer beweging, toekende daarop; hoe groot was evenwel mijn verwondering, toen ik hoorde, dat de persoon, die met cle lijst rondging, het meisje had aangezet om ook mijn naam en dien mijner huisgenootcn op de lijst te plaatsen. Mijn verbazing steeg evenwel ten top, toen het meisje nog mede deelde, dat zij op aanzoek van den persoon ook nog voor omwonende buren geteelcenct had. Het mensje heeft blijkbaar liet ernstige van deze handeling niet ingezien, doch af gezien daarvan wordt cle beweging voor plaatselijke keuze door dergelijke middelen, zeker niet. gebaat. Het gaat niet aan om te zeggen, dat het comité zich niet aansprake lijk kon stellen voor hetgeen cle loopers met cle lijsten uitvoeren, want het betreft liicr de beoordeeling van cle waarde van een al dus uitgelokt referendum. Op bovenomschreven wijze verzamelde liandteekeningen hebben geen waai cle en liet comité zal dus nimmer daarvan gebruik kun nen maken om aan te toonen, clat een be paald deel van de ingezetenen vóór plaatse lijke keuze is. Mocht het. comité voor plaatselijke keuze, omtrent het hier medegedeelde, nadere in lichtingen wenschen, dan is de redactie ge rechtigd mijn naam aan belanghebbenden mede te deel en. E. Leiden, 1 Maart 1914.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1