Uit ds Omstreken. gemeenschappeïijkeii noodkreet om verlos sing, zij 't dan ook op zeer verschillende wij zen gezocht, uit ;t hart drong. Wie dezen ge- meenschappelijken nood ontkent-, komt inefc al zijn organisatie tob teleur,stellingdezelf de. die een sociaiistischen bezoeker van de etakingsvergadering in het Paleis voor Volksvlijt deed getuigen in 1903, ebt het daar een hel was. Daar 10 de solidariteit, welke 2ioh heeiv lijk uitte in de komst van Jezus Qhristus. Hierin, toont God zich in gemeenschap te w illen stellen met de zondaren en hooger dan alle tijdelijke belangen staat het gees telijk goed, dat daardoor werd verkregen. Beter toonde dan ons tegenklinkt uit de met geestdrift gezongen „Internatio nale'' klinkt uit het „Vrede op aarde", dat door Christus' komst mogelijk werd. Ten «lotte is daar nog dé solidariteit, gewekt door Christelijke naastenliefde, die zich uit als bij den barmhartigen Samaritaan het w aar- lijk Christelijk gemeenschapsgevoel. Haat en eigenbelang, zoo menigmaal in dezen tijd de drijfveeren, zijn daarbij bui tengesloten. Moeten ook wij dan niet werken voor ver betering en alles maar la-ten begaan? Dat zeker niet-, maar het bb'jve steeds naar eisch van Gods Woord eerst een zoeken van het Koninkrijk Godü. in't vaste geloof, dat wie bidt en werkt ook zeker van Hem, die alle wereld gebeuren in Zijn handen heeft, alles aal ontvangen. Het Draagt elkanders lasten" dringe tot de eenig goede solidariteit in het vervul len van de wet. van Christus. De lezing werd met aandacht gevolgd en de heer Le Poole dankte hartelijk den «preker, wiens medewerking hier, ook van. heniy als predikant, zoozeer gewaardeerd jRordt. Leidsche Broodfabriek. In de hedennamiddag gehouden aJge- tneene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Broodfabriek werd na goedkeuring der balans en winst- en verliesrekening het dividend over het jaar 1913, evenals over het vorig jaar, vastgesteld op 11 pCfc. Tot dit percentage hebben vooral mede gewerkt de gekweekte interesten van be leggingskapitalen, zoodat slechts de klein ste helft werd verkregen uit de behaalde winsten op haar broodsoorten. Deze lage uitkeering uit de winsten op de brood productie wordt hoofdzakelijk veroorzaakt- door het gebruik der beste grondstoffen en de dientengevolge uitmuntende kwaliteit jran het brood. Tot Commissaris werd herbenoemd prof. dr. S. G. de Vries, alhier. De fabriek onderging inwendig groote veranderingen. In de meeste lokaliteiten werden nieuwe bevloering aangebracht-, in de magazijnen werd de ondervloer van ge wapend beton gemaakt, overdekt door lAmerikaansch grenenhout-, ovens van de nieuwste constructie, welke aan den ach terkant van steenkolen worden voorzien, werden geplaatst enz. enz. Kortom, de inrichting i9 niet alleen ioo economisch mogelijk geworden, maar er is ook vooral degelijk rekening gehou den met de eischen der hygiëne. Opge merkt zij ook, dat het tarwe- en roggemeel in do bakkerij gebruikt, in de fabriek zelf wordt gemalen. De Belasting en d© Kieswet. Zij, die volgens art. 1 van de Kieswet als belastingkiezer op de kiezerslijst geplaatst worden, moeiten hun belasting voor of op den lsten Maart voldaan hebben. Nu valt dit jaar de 1ste Maart op Zondag en daar liet belastingkantoor hier alleen de eerste vier dagen dér weck geopend is, zouden zij, die hun verplichtingen te dien opzichte nog niet nagokomen waren, geen kans meer heb ben op do kiezerslijst te komen. Nu heeft de Rijksontvanger hier ter ste- 'de de welwillendheid om de verschuldigde belasting ook heden en morgein, gedurende kantooruren, dus tot 2 uur des namiddag?, nog in ontvangst te willen nemen. Dr. H. A. Poelman, a-lhier, is bij Kon. besluit met ingang van 1 April benoemd tot commies bij het Rijksarchief te Gro ningen. Over eenig en tijd zal de groote cir cus-Althoff, thans te Rotterdam, onze Btad met een bezoek komen vereeren. De Yereeniging „Schoolkinder voe ding" zal morgen haar maaltijden sta ken, wegens gebrek aan geld. Andere ja ren sloot do Vereeniging bet seizoen half Maart. In hei stuk van den heer O. Koets over de Droogmaking der Zuiderzee moet voor Noord-Brabant worden gelezen Noord- Holland en voor het grootsche „volk", het grootsche „werk." De collecte, welke hier is gehouden ten voordeel© van het Tehuis voor Blinden van allo gezindten uit Nederland, gevestigd iWolfkezen, heeft opgebracht f 115.76^. Voor de juridische faculteit van het Amsterdamsch Studentencorps hield prof. mr. H. Krabbe, hoogleeraar te Leiden, gis teravond een voordracht over „Belangloo- fe wetgeving". x AALSMEER. Met ingang van 6 is benoemd tot burgemeester de heer J. niet toekenning van gelijktijdig ontslag" bur gemeester van Rans dorp. BODEGRAVEN. De liberale kiesvereeniging Burger plicht" heeft, candidaat gesteld voor den Raad (v'ac.-L. Bcr) den heer J. J. Heusdens. HOOFDDORP. Alhier is zekere A. op een eigenaard!r ge wijze zijn fiets kwijt geraakt. Bij een kennis op bezoek, leende die het rijwiel even voor een boodschap. De kennis deed zijn boodschap en liet het buiten staan. Toen liij tien minuten later weder buiten kwam, was het zwijntje gegapt", 't Was avond en de lantaarn, die er op stond, zal het zijn© er bij hebben toegedragen, den diefstal te vergemakkelijken. Van den da der geen spoor. HAARLEMMERMEER. Te Nieuw-Vennep vergaderde gister avond de afdeeling Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis" bij de Wed. Stapel. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat het ledental van 300 tot 1300 klom. 2 lig- tenten werden aangeschaft. Veel verster kende middelen werden verstrekt. Goedgekeurd werd de rekening over 1913, met een ontvangst van f3102.15^ bij een uitgaaf van f 1-100.30 en de begrooting voor 1911, die tot eindcijfer heeft f430.63. De heer Silver rapporteerde over de al gemeen e vergadering. De wijkverpleging kreeg hierop haar be slag. Hoofddorp en Nieuw-Vennep krijgen elk een wijkgebouwtje met een zuster en een concierge. De gemeente krijgt de be staande gebouwtjes. De nieuwe gebouwen zullen f COÖO per stuk kosten. Het bestuur werd gemachtigd -alles te doen, wat noodig is. Ieder der dorpen krijgt een commissie voor wijkverpleging, door het bestuur te benoemen. De badhuisjes zullen nu nog een jaar tje moeten wachten. Op verschillende plaatsen in de gemeen te zal verplegingsmateriaal beschikbaar gesteld worden, indien er lokalen voor te vinden zijn. Aan de Lijnden zal er een be gin mede gemaakt worden. Gisteravond hield het Prins-Hendrik fonds onder de zinspreuk „Hulp in Nood" zijn 13de jaarvergadering te Hoofddorp in café De Groot. De heer Heinsius heette als voorz. de vergaderden welkom. De heer Pa-s, de secretaris, bracht ver slag uit van wat in 1913 verricht werd. Het ledental bleef dit jaar contact, 't ls in de 13 jaar van 50 op 100 gekomen. Namens den penningmeester deed de heer Klomp rekening en verantwoording over 1913. In dat jaar is aan contributie ontvan gen f 528 en van weldoeners f 236.50 en aan ziektegeld is uitgekeerd f650.71. In totaal bezit de vereeniging f 1880.14. Op voorstel van de commissie van toe zicht werd de penningmeester gedéchar- geerd. f 200 bij de Boerenleenbank los belegd zal vast belegd worden. Benoemd werden als bestuursleden door de weldoeners, de heer P. Zijp als lid der comm. van toezicht, door de comm. van toezicht als voorz. de heer Heinsius en door do vereen. J. Tolenaars en J. Kauffman. Het bestuur zal adviseeren op een voor stel van den heer P. Verbeek om do uit keering van f 5 op f6 per week te bren gen. Enkele huishoudelijke besprekingen volg den, waarna de vergadering gesloten werd. KATWIJK-A AN-ZEE. NED. JONG. VERBOND. Gisteravond vierde de Chr. Jong. Veree niging Amos 5:6a „Zoekt den Heere en leeft", te Katwijk-aan-Zee, haar 30-jarig bestaan op feestelijke wijze. Nadat de voor zitter, de heer W. v. d. Akker, de samen komst had geopend met gebed, werd van Ps. 75 het le en 4e vers gezongen. Voorgelezen werden Amos 6 16, waar aan de president zijn welkomstwoord vast knoopte. De beide Herv. Predikanten, ds. Van Wijngaarden en ds. Rutgers hadden bericht van verhindering gezonden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat er in het afgeloopen jaar be langrijke verwisseling va-n bestuursleden heeft plaats gehad. De heer W. Verschoor ging heen en zijn plaats werd ingenomen door den voorz. Van den Akker. Het le dental bedroeg 27 en de Vereeniging telt 90 donateurs. De bibliotheek telt 140 boe ken en een gift van f25 is ontvangen voor aanschaffen van boeken. Va-n den penningmeester hoorden we, dat de ontvangsten in 1913 bedroegen f 209.46 en de uitgaven f94.33, zoodat een batig saldo in kas is va-n f 115.13. Daarna ging men over tot do aEwerking van het rijk aan afwisseling zijnde program ma, Opstellen, Voordrachten, Samenspra ken, Muziek en Solozang van mej. B. w d. Star werden ons aangeboden. Onder de opstellen noemen we vooral dat, getiteld „Liefde" en „De invloed van de vrouw op de ontwikkeling der Chr. Kerk". Na de pauze sprak ds. J. J. Impeta een woord tot de feestvierende Vereeniging. Hij spoorde aan om te komen tot beslist heid in de keuze die we te doen hebben. Van verschillende vereenigingen "in den omtrek waren afgevaardigden aanwezig, die ook hun wenschen overbrachten. Te onge veer 12 uur werd deze feestavond met het zingen van het Bondslied en gebed geslo ten. LISSE. Ten overstaan va-n notaris Overmeer te Nieuw-Vennep, is de banketbakkerij aan den Heerenweg alhier, bewoond door den heer Weber, in publieke veiling ver kocht aan den heer J- Beccarie te Haarlem voor ƒ6350. Nu van gemeentewege de Wagenstraat geheel js verstraat en beplant met tw-.ie regels flinke boomen, is de toestand van die straat van zeer slecht in zeer goed l^rschapen. q0j"« de Molenstraat is met een regel boomen béf-Is-ht. NOORD WIJK. In de zaal van het„2f"f Y#n Holland' die goed bezet was, gaf gistert^'Y0^ de Harmonie-kapel „Orescendo" haar 39st^ voering onder leiding van den directeur, den heer G. Verheij. Vóór de pauze werd het heele programma afgewerkt: mar6chen, een ouverture, een mazurka, een wals, een fantasie enz. Sorur mige stukken werden goed gespeeld, ande re minder, maar over het algemeen kon men tevreden zijn. Een aangename afwisseling tusschen de nummers van „Crescendo" was het optre den vau het dubbel mannenkwartet ,,D. O. S. B.!', dat een vijftal nummertjes zong: vier volgens programma en één als toegift, 't Waren maar eenvoudige liedjes, die het dubbel kwartet zong, maar en dat zegt veel ze werden goed en zuiver gezongen ze waren af. Elk nummertje werd dan ook l>eloond met een dankbaar applaus. Laat D. O. S. B. op den ingeslagen weg, maar voortgaan: eenvoudige liedjes zingen, maar die dan ook in de perfectie! Als één der tenoren zijn best blijft doen, om zijn stern te buigen en te plooien, wagen wij te voorspel len, dat die a-oht mannen na korten tijd zeer good samen leeren zingen. Daar de directeur al geruimen tijd ziek is, en dus de'leiding niet op zich kon nemen, dirigeerde de heer Verhey. Het dubbelkwa-rtet is zeer veel vooruitgegaan sedert wij het 't laatst moch ten hoeren. Volhouden, mannen Mannen- zang is zoo mooiOok „Crescendo" bezweek voor hét bisseeren, cn gaf nog een nummer tje. extra. Na de pauze trad de humorist Carl J. Hellmann op, die de zaal heeft doen schuit- den van het lachen om zijn koddige voor drachten, liedjes en moppen. 't Een xnet het ander was het een leuke avond. NIEUW-VENNEP. De vereoniging „Eensgezindheid" gaf "Woensdag j.l. in het hotel „De Gouden Leeuw" een feestavond, waarbij optrad de heer B. Eifcrink, karakter-humorist van Haarlem. Deze gaf een heele serie van voordrachten ten beste, die allen deden ge nieten. De voorraad van den heer Elferink scheen onuitputtelijk te zijn. Hij werd aan het - eind van ieder nummer met verdiend applaus beloond. SASSENHEIM. Het bouwen van kantoor enz. voor de firma Speelman en Zn. gisteren aan besteed is gegund aan den laa-gstcn in- -sclirijver, den heer J. E. Dijkstra, alhier. VALKENBURG. De Vereeniging „Ziekenzorg" alhier, vergaderde gisteravond ten buize van den heer Van Paridon. De opkomst verried ook hier slechts geringe belanstelling. Van de 101 leden waren in Jt geheel maar 16 aanwezig. Twee leden van 't bestuur, de heeren H. G. van Sillevoldt en J. Hueting, hadden kennis gegeven verhinderd te zijn. Na de opening door den heer J. Koek, voorzitter werden de notulen der vorige samenkomst door den heer W. van der Weerdt, secretaris, gelezen en onder dank voor de correctheid, goedgekeurd. Hierop deed do heer C. M. van Sillevoldt, pen ningmeester, rekening en verantwoording over 't veriaopen jaar. Ook hem werd dank betoiigd voor zijn richtig beheer. De kas is in goeden staat: 't batig saldo gaat de f300 'nog iets te boven. LTit de lijst, door den heer Van Paridon, magazijnmeester, bijgehouden, bleek, dat door 15 personen 26-keer verschillende artikelen, ongerekend verbandgaas, van de Vereeniging werden gebruikt. Mede uit naam van den heer Hueting, verklaarde de heer A. J. van Walsem, dat zij, commissarissen, de hulp middelen in bevredigenden toestand en vol doende aanwezig achten. Thans volgde een verkiezing voor be stuurslid, in de plaats van den heer C. M. van Sillevoldt, niet terst-ond herkiesbaar, met het resultaat, dat de heer F. Kool bij eerste, stemming als zoodanig werd gekozen en hiermee genoegen nam. Het aftredend lid werd terecht warme dank gebracht, voor wat hij gedurende vijf jaren in het belang van „Ziekenzorg" deed. Het applaus, dat op de woorden van den voorzitter volgde, was bewijs genoeg, dat alle aanwezigen er mee instemden. De rondvraag bracht nog eens de controle ter sprake, n.l. hoe de zekerheid te er langen, dat - de verschillende middelen in zonderheid verbandmiddelen, enkel en al leen voor zieke „menschen" en niet b.v. voor dieren, werdeD betrokken. In den re gel achtte" men 't gewenscht-, dat de be langhebbende zich vooraf tot een der be stuursleden wendde, doch natuurlijk in acute, onmiddellijk noodige gevallen, niet. Hiermee werd de algemeene vergadering gesloten, maar bleef 't bestuur nog even samen. Eenparig besloot men toen tot aan schaffing van een „Handleiding" bij de in richting van Vereenigingen als deze en nam ten slotte met genoegen inzage van een schrijven van mej. 0. K., waarin deze haar gevoeligheid uitte, voor 't geen „Zieken zorg" verleden jaar voor haar, tijdens haar ziekte, was geweest. In de plaats van den heer J. Varke- visser, die wegens hoogen leeftijd ontslag had genomen als lid van het College van Zetters voor 's Rijks Directe Belastingen, is door den Commissaris der Koningin be noemd de heer J. Visser, alhier. NOORDWTJK. Gemeenteraad. Gisternamiddag kwam de Raad in open bare vergadering bijeen. Voorzitter, jhr. W. C. van Panhuijs, burgemeester. Afwezig de heer A. Balkenende. De Voorzitter wenschte den Raadsleden met hun gezinnen een voorspoedig jaar 1914. Ingekomen was ee.i verzoek van Jan Plug Jz. te Noordwijk-aan-Zee, om hem tegen billijken prijs een stukje grond te vfc"rkoopen bij zijn woonhuis, Sectie E, No. 82, dat op het kadaster nog staat aange geven als ejgendom der gemeente, al heeft adressant bet al jaren in gebruik. Wordt gesteld in Banden van B. en W. om advies. Tob onderwijzer aan dc opetfbare school te NoL>-Tdwijk-Binnen werd benoemd <1$ lieer G. Prins, t-ha>J)9 in gelijke betrekking té Noord wijk-aan-Zee. Den heer P. van Bommel werd ont-slag verleend als lid van de Commissie tot we ring van Schoolverzuim te Noordwijk-aan- Zee en aan den heer C. G. J. Alkemade, als lid van de „Schoolcommissie". Conform het voorstel van B. en "NV., werd aan den heer Karei van Bohemen (Histori sche naam!) voor den tijd van 5 jaren op gedragen het ophalen van asch en vuilnis en zulks tegen een jaarlijksche som van 1375. x-' De gezamenlijke weesgel den, in 1914 door de gemeente uit te keeren, bedragen ƒ613.75. B. en W. stellen voor hun een krediet te verleencn van ƒ700 voor het maken van een uitbreidingsplan der gemeente, welk voorstel wordt goedgekeurd Het Dagelijksch Bestuur der gemeente Woerden verzocht instemming te betuigen met een voorstel, aan de Staten ingediend, strekkende, om de Staten uit te noodigen, een uitgewerkt plan met begrooting op te maken tot stichting van een electriciteits- fabriek. De gevraagde instemming werd door den Noordwijkschen Raad betuigd. Aan de gemeente-vroedvrouw, mej. M. Waldkötter, werd een salarisverhooging verleend van ƒ100. Haar salaris bedraagt nu 350. Daar de Raad meende, dat verkoop van sterken drank in het klein bijzaak is in Grand Hotel Rembrandt werd de aange vraagde vergunning daartoe verleend. B. en W. stelden voor, het gebouw „de ziekenbarak" aan den Duinweg, te verkoo- pen aan den heer J. J. Enthoven, die er een meer sierlijke woning met auto-garage van maken wil, en er 3000 voor geboden heeft, terwijl hij kosteloos een strookje grond langs de Schoolstraat aan de ge meente wil afstaan, waardoor de School straat kan verbreed worden juist daAr, waar zulks zeer gewenscht is. B. en W. merkten op, dat mocht de Raad tot den verkoop besluiten aan Ged. Staten ont heffing zal moeten gevraagd worden van de verplichting tot het hebben van één ziekenbarak, die gedurende haar bijna 20- jarig bestaan bijna nimmer werd gebruikt. Mochten Ged. Staten die ontheffing niet willen verleenen zoo zeiden B. Sn W. ten slotte dan zouden de kasten tot het maken van een gelegenheid voor verple ging van besmettelijke zieken uit den ver koopprijs der tegenwoordige barak kun nen bestreden worden. Na ampele discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen, onder voorbe houd, dat 300 meer zal worden bedongen van den heer Enthoven. Omtrent do wijziging van de verordening op de heffing van den Hoofdelijken Om slag stelden B. en W. voor, om, in verband niet den tegenwoordig zoo hoogen levens standaard, vai het geschatte inkomen niet 300, maar 400 af te trekken voor noodzakelijk levensonderhoud. B. en W. merkten eerlijkheidshalve op, dat door deze wijziging een aantal belastingschuldigen, die tot ^Jjeden in de twee laagst© klassen werden aangeslagen, zouden vervallen, en dat daardoor het heffingsprocent iets ver hoogd zou moeten worden. Conform het voorstel van B. en IV, werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Daarna werd gedurende korten tijd ver gaderd met gesloten deuren. Bij de heropening der openbare zitting vernamen we, dat tot accountant bij het gasbedrijf benoemd was de heer Karei M. de Jong t-e 's-Gravenhage. De benoeming van een boekhouder bij het gasbedrijf werd aangehouden tot een volgende vergadering. Aangezien de verordening op de heffing van kaai- en havengelden goedgekeurd is tot 1 Juli 1914, cn Ged. Staten den wensch hebben t-e kennen gegeven, vóór 1 April a.s. de al of ,niet gewijzigde verordening te mogen ontvangen, werd conform het voorstel van B. en W. besloten, de veror dening ter goedkeuring in te zenden, zon der wijzigingen aan te brengen. Bij de rondvraag werden op voorstel van den heer dr. Kervel B. en W. uitgenoo- digd, zich namens den Raad te wenden tot do directie van de N. Z.-H. Trammaat schappij, om te vragen a. een betere aansluiting met Katwijk te Rijnsburg, b. een doelmatig wachtlokaal te Rijnsburg, waar men nu in weer en wind moet wachten. De Voorzitter beloofde, er in do verga dering van B en W. over te zullen spre ken. KERKELIJKE BERICHTEN. Oudshoorn. Ned.-Ilerv. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, ds. J. H. C. Ka ter. BlfêNENLASiO. Kolonel Pop, in Den Haag, sedert be vorderd tot generaal-majoor, die voor ons leger verleden jaar de groote Fransche manoeuvres heeft gevolgd, is door den President van de Fransche republiek be noemd tot officier van het Legioen van Eer. De kapitein Van Tuinen, leeraar'aan do Haogsclie Krijgsschool, is dooy ëien Pre sident benoemd tot ridder in de orde van het Legioen van Eer. Door God. Staten van Noord-Holland is tot commies ter Provinciale Griffie be- jnoemd mr. dr. F. IT. A. Hooft van Idde- kinge, commies-redactour ter gemeente secretarie te Rotterdam. In het belang van do bestrijding der pest op Java worden spoedig gevraagd jonge artsen. De bezoldiging bedraagt f400 per maand. De Raad van Rotterdam heeft beslo ten tot den voorgestelden bouw een er nieu we Zeevaartschool. Behandeld werd en goedgekeurd do ver ordening togen den gramophoon-overlast. Deze verordening denkt liet euvel te beper ken door straf te bedreigen tegen het in het openbaar doen spelen van mechar nisch bewogen muziekinstrumenten. Men mag een gramophoon wel binnenshuis heb ben, doch deze bij voorkeur niet voor het opeh raam, noch voor zijn deur plaatsen. Ji&e Kjiaenieliiainl to ifanrlcui. Over liet iii-arrest-stèllen van den ser- geant-fourier De G. schrijft de „llaarl. Courant"': Of dit verband houdt met de brandstich tingen in de kazerne, zouden wij niet dur ven beweren de bevestiging daarvan kon den wij bij de autoriteiten niet krijgen. Vandaar dat wij hier zullen mededeelen, onder reserve echter, wat wij van het gty val vernamen. De 6ergeant-fouricr De G. was tot voor korten tijd aan den staf verbonden als schrijver. Nu was hij fouiier van de depót- compagnic, waarvan- kapitein De Koning commandant is. Het bericht, dat de Haarlemsche recher che niet verder aan bet onderzoek deel nam, zooals gezegd werd, moet uit tactisch oogpunt zijn verspreid, om de mogelijke da ders in slaap te wiegen, want naar wij ver nemen, moeten bij een opkooper verdach te goederen zijn gevonden, wat mede aan leiding moet hebben gegeven tot dc aan houding. Een andere oorzaak daarvoor moet ge legen zijn in het, naar men ons meedeelt, door den fourier vragen aan den schild wacht, om hem toe te laten tot de depo- neerkamer. De schildwacht moet dat heb ben geweigerd cn toen zou De G. gezegd hebben„Laat je er maar niet over uit, <lat ik je gevraagd heb op de deponeerka- mer te mogen gaan." De G. heeft zich in den middag van 15 Februari in een café over de brandstich ting uitgelaten. Hij zei toea bijv., dat de dader een „gehaaide" jongen moest zijn, waarvoor hij zijn petje afnam. Hij vertelt dan ook, dat hij kans had ge- loopen te verbranden, vooral, waar de brand om 6 uren uitbrak, zou hij te 7 uren nog hebben liggen „maffen!'. Dit nu, dat „maffen", is al heel onwaar schijnlijk, waar om 6 uren alarm was ge blazen. Maar wel wordt nu aangenomen door verschillende militairen, dab De G. wakker in bed is blijven liggen, om den schijn te vermijden, althans wanneer hij met dé brandstichting iets uitstaand» heeft. Zijn kamer lag in den vleugel, waarin de brand woedde. Dc verdachte stond bij meerderen en minderen zeer gunstig bekend. Hij waa adviseur van den Bond van.Oüd-onderoffi- cieren, waarvoor hij o. m. de contributie van dc militaire leden inde. Met het af dragen daarvan was liet in den laa-tston tijd niet in orde, vandaar dat nu twee be stuursleden "van den Bond poogden hem t-ot rekening en verantwoording te bewe gen, doch toen zat hij reeds in arrest. Hij had voor eenige maanden een ver keering aangeknoopt, die hem noodlottig schijnt te zijn geworden. Door officierencornmissarissen wordt een onderzoek ingesteld Hun rapporten wor den opgezonden naar den auditeur-militair te 's-Gravcnhage. die dan zijn beslissing neemt tot al dan niet verwijzing naar den krijgsraad. Kapitein Marchand en de inspecteur der recherche Verbeek hebben een bezoek ge bracht aan den officier van justitie. Nader verneemt het blad De fourier De G. is in arrest gesteld op vermoeden van diefstal. Bij een opkooper zijn n.l. militaire klcedingstukken in beslag genomen, welke daar door den fourier De G. waren verkocht, terwijl hij aan den ser geant-majoor had opgegeven, dat deze ar tikelen verbrand waren. Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij dus van den brand gebruik gemaakt, om zich ten nadeele van het Rijk te kunnen bovoor- deelen. In hoeverre deze diefstal in verband moet» staan raefc de brandstichting, moet nog door een nader onderzoek worden uitge maakt. Algemeen gelooft men niet, da-t De G. met de brandstichting in betrekking staat. „Haarl. Dbld," schrijft nog Er loopt een gerucht, dat Donderdag j.l. voor de 4de maal brand in de kazerne zon zijn ontstaan. Uit goede bron verne men wij, dat dit geheel onwaar iscr is niets gebeurd. Ten slotte nog dit Het wordt vrij zeker geacht, dat de fou rier De G„ om fraude te verbergen, brand zou hebben gesticht. Men is tot aanhouding overgegaan op aanwijzing der recherche. Wel heeft men in het bezit van De G. benzine en kaarsen ge vonden, maar voldoende bewijs is dit na tuurlijk niet. Opmerkelijk is het, dat het Woensdag avond in de kazerne sterk naar petroleum rook. ÏOO jarig bestaau van den Senutna Yeteranorram t© L'tr©cl»t. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van den Scnatus Veteranorum van het Utrechtsch Studentencorps werden Senaatafeestcn gehouden. Allereerst werden in een publieke Senaa.tsvergade- ring in het Gebouw voor Kunsten cn We tenschappen de Honorair Senatoren ont vangen Vervolgens werd door prof. dr. A. A. Nijland, voorzitter der „Vereeni ging tot instandhouding en uitbreiding van .een Corpsmuseum" de vanwege deze Vereeniging ingerichte histonische tentoon stelling met een korte toespraak geopend. Dank. fry dé medewerking van curatoren der Utrcchtsche Universiteit, het gemeen te-archief, den Senatus Veteranorum en besturen van verschillende Corpsgezel schappen, alsmede van verschillende per sonen bon een groot aantal prenten, pla ten, geschriften en voorwerpen, op het Utrechtsche stud^pnleven betrekking heb bende, bijeengebracht worden. Nadat deze tentoonstelling officieel ge opend was, werd aan prof. NijlaïT'l namens den Senaat een bul aangeboden, zijn verdiensten jegens het Studentencorps en jegens de tentoonstelling. Vervolgens werd door den rector van den Senaat, den heer W. F. F. baron Van Verschuere, een redevoering gehouden. Na het uitspreken daarvan werd door

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2