D. BEOOMAÜS, VITRAGES beneden fabrieksprijzen. W. KRUYFHOOFT, HaarLstr. 30, 25 Botermarkt 25. Jaarlijksche Opruiming 6. J. VISSER, VERSCHILLENDE MEUBELEN. Vragen en Antwoorden. tot Spotprijzen, uitsluitend a Contant, IN HET TAPIJTMAGAZIJN VAN 2885 95 Reclame 21!- Gt., Sigarenmagazijn P. J. A. OE PIIJS, Hoogewoerd 8. LEIDEN. Telefoonn. 335. KAMPER UiEM, TE HUUSls Ncderl. Protestantenbond. GODSDIENSTOEFENING Chr. Jongelings-Vereeniging GROOTE r- Nog voorradig Hesfatateri in de volgende Artikelen, welke wij reBisaetitigf laag zullen aanbieden, daar alle Goederen I füaartj zoo mogelijk, moeten zijn uitverkocht. Karpetten, Axoiinster Karpetten, Loopers, Matten, Franjes, Gordijnen, Gordijnstoffen, Vloerzeilen. Vooral tegen het Voorjaar en Schoonmaak kunnen wij een ieder aanraden deze week nog gebruik te maken van onze meer dan goedkoope prijzen. 2323300 BESLIST LAÜYSTE HfEEH. -- V'' :-h. W; Een aantal invloedrijke kunstenaars in Engeland hebben bij de regeering de noodzakelijkheid betoogd van do instelling van een nieuw departemo.it, een minislt-rie van schoone kunsten. In Frankrijk komt veel desertie voor. Do minister van oorlog heeft meegedeeld, dat er aan het einde van het vorig jaar 15085 deserteurs waren, en bovendien had don zich 65872 personen aan den militie plicht onttrokken. Te Moekden werd een onder af deeling van een bond ontdekt, welke een derde re volutie voorbereidt. De leiders der bewe ging schijnen dezelfde personen te zijn. die clen laatsten opstand in het leven hebben geroepen. Er is nog een verkiezing geweest voor het Engelsche Lagerhuis In plaats van mi nister Buxton is tot afgevaardigde voor Poplar gekozen de liberaal Yeo. De linkerzijde in den Duitsehen Rijks dag heeft een geweldigen slag gekregen. Haar meerderheid is verloren gegaan. In liet derde Maagdenburgsche kiesdistrict is de conservatief Schiele tegenover den socia list. gekozen. Blijkens de stemming hebben de liberalen voornamelijk op den conserva tief gestemd. Het geschil tusschen de transatlanti sche stoomvaartlijnen moet bijgelegd zijn. Volgens bericht uit Stockholm zal de meerderheid in cle Tweede Kamer libe ralen en socialisten wanneer het ministe rie Hammarskjöld haar belofte om den Rijksdag spoedig te ontbinden niet nakomt-, het daartoe dwingen, desnoods door dwars drijverij in de Kamer. De socialitische leaen in de commissie voor de verdediging hebben hun ontslag genomen. De strafkamer te Parijs veroordeelde twaalf apothekers van Montmartre, die aan geklaagd waren, wegens het verkoopen van cocaine en andere vergiften aan cam es, tot geldboeten varieerende van 50 tot 2000 frano Een der aangeklaagden werd bovendien ver oordeeld tot één maand gevangenisstraf. Een hoogesehool voor hotelwezen, de eerste van dien aard, zal in October te Dus- eeldorf worden geopend. De oprichting gaat ■uit van de stad Dusseldorf en van den in ternationalen bond van hoteleigenaars. llosa Luxemburg, de bekende socialis tische leidster in Duitschland is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, beschuldigd van aansporing tot ongehoorzaamheid tegen de wet. In twee vergaderingen had zij o. a. gezegd: ,,Als ons bevolen mocht -worden de wapens tegen Franschen of andere buiten- landsche broeders op te heffen, dan zullen we roepen: dat doen we niet!" Te Brussel is zekere Jan Ballinger, ge boren in Lotharingen, onder verdenking van spionage aangehouden. Een groote massa gegevens waren in zijn bezit. Hij is het land uitgezet, daar in België spionage niet strafbaar is. Dezer dagen deelden we reeds mee, dat eea wet daarop wordt ge maakt. De zeventienjarige leerling Bernhard Schnitzler te Keulen is wegens het verra den van militaire geheimen tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Montenegro mobiliseert 1 De Albanee- zen in het nieuwe gebied bereideil een op stand voor om aansluiting bij Albanië te krijgen, De Russische Rijksraad heeft bij de beraadslaging over de wet tot beperking van het misbruik van sterken drank beslo ten aan de- lagere, middelbare en hooge- scholen cursussen in gezondheidsleer te ver binden, waar op de gevaren van het alco holisme de aandacht zal worden geves tigd. De dynamietontplolfins; te Ardeer. Door de ontpoffing in de dynamietfa- briek van Nobel te Ardeer zijn in verschei dene omliggende plaatsen alle vensterrui ten verbrijzeldmensehen en paarden zijn ver in 't rond op den grond geworpen Na de ontploffing hing een dichte, melk kleurige wolk boven de fabriek, waardoor bij de tweede ontploffing, die veel heviger was, vurige stralen echoten. In de ijzergieterij to Ardeer waren op het oogenblik van de ramp 300 man aan het werk, toen door de ontploffing het glazen dak instortte. Yan de werklieden zijn ver scheidene gewond. De politie houdt de van alle kanten toege stroomde menigte op groot-en afstand. In het geheel zijn in de dynamietfabriek 8 menschen gedood en vier gewond. De mengkamer, waar de ontploffing ont stond bevatte 6000 pond gelatine. De rechten der vrouw In Rusland. De Rijksdoema heeft een weteontwerp aangenomen over die uitbreiding der per soonlijke- en eigendomsrechten van de ge huwde vrouw. Door deze wet zullen gehuw de vrouwen gemachtigd worden zonder toestemming harer echtgenooten, afzonder lijke passen aan te vragen. Van haar echt genooten gescheiden levende vrouwen, ver krijgen 't recht, contracten af te sluiten met dienstpersoneel, alsmede zioh als studen ten in de verschillende instituten te laten opnemen. Verder wordeii in de wet de rede nen omschreven, welke een scheiding tus schen echtgenooten rechtvaardigen, bene vens de rechten, die cle in scheiding leven de ouders tegenover hun kinderen hebben. De ParSjsche suffragette» voor den recliter. Men zal zich herinneren, dat wij onlangs mededeelden, hoe in drie Parijsche kies- distrioteu vrouwen op de kiezerslijst werden ingeschreven, terwijl dit in de 17 andere districten min of meer onvriendelijk gewei gerd werd. De Bond voor het Recht der Vrouw deed zonder resultaat de weerstre vende maires dezer districten sommeeren, zijn leden alsnog op de kiezerslijst te plaat sen. Als gevolg van een en ander ontvingen de suffragettes de gebruikelijke mededee- ling, welke aan alle kiezers wordt toege zonden, die om een of andere reden van het stemrecht worden uitgesloten. Eenige dames nu hebben aan de „Temps" het ver haal harer vruchtelooze pogingen gedaan. Dr. Edwards-Pilliet verklaarde, dat de mairio van het eerste arrondissement haar verzoek om inschrijving had verworpen met de opmerking, ,,dat geen enkele wetsterm den vrouwen toestond, zich op de kiezers lijsten t-e doen inschrijven en dat een rond schrijven van den prefect der Seine, dato 3 Februari 1.1. dit zelfs uitdrukkelijk ver bood". Mile Halbevacks, buitengewoon hooglee- rares in de letteren, verging het in het 13de arrondissement ongeveer evenzoo. Daarop togen de suffragettes naar den vrederechter en legden dezen haar grieven bloot en betoogden, als argument tegen haar uitsluiting van dc kiezerslijsten: lste Ik ben Frangaise, meerderjarig, en woon langer dan zes maanden te Parijs 2de ik bevind mij in geen enkele der ge vallen van onbevoegdheid, door dc wet voorzien 3de het besluit der commissie (tot onder zoek der kiezersbevoegdheid) is genomen zonder dat ik gehoord ben. De eerste zaak van dien aard is voor den vrederechter van het 13de arrondissement in behandeling genomen. Als advocaat voor mcj. Halbavacks trad M. Lhcrmittc op, die vice-voorzitter van bovengenoemden Bond is. Zijn taak is, aan te toon en, dat zijn cliënt terecht appèl heeft aangetcekend tegen het besluit der commissie tot onder zoek der kiezerslijsten, en aan de Temps" verklaarde hij reeds, dat hij den vrede rechter zou verzoeken, dit besluit nie tig te verklaren. Volgens hem kon de com missie rechtens een zoodanig besluit niet nemen en aan de betrokken suffragettes beteekenen, alvorens dezen te hebben ge hoord en kennis te hebben genomen van haar bezwaren. Verder moet een dusdanig besluit door alle vijf leden der commissie worden onderteekend en bij aanvrage om een copïe is den advoeaat gebleken, dat, althans in het geval zijner cliënte, dit be sluit mondeling aan de betrokkene is mede gedeeld, wat volstrekt tegen de wet in- clruischt. Ten slotte zou hij, Lhermitte, na ongel digheid te hebben gepleit, aantoonen, dat in de kieswet nergens staat, dat de vrou wen zich niet als kiezers mogeD doen in schrijven. Aldus geschiedde. De zittingzaal was ge heel gevuld met suffragettes en belang stellenden, die met belangstelling hoorden naar hetgeen mej. Halbevacks, een aan vallige jonge clame en haar advocaat had den aan te voeren. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 20 dezer is met in gang van 5 Maart e.k. benoemd tot hoofd commies bij de Rijksverzekeringsbank J. C. Schroder, thans commies ter secretarie van de gem. 's-Gravenhage. V r a a g: Wanneer komt de bewuste wa gen toch in werking om de beerputten leeg te halen voor de woningen'? Mij dunkt als het nu nog niet noodig is hadden zo toch wel weg kunnen blijven en was er een groot kapitaal gespaard mee gebleven, of wil het gemeentebestuur zijn onzin nog niet inzien'? Antwoord: U behoeft niet bang te zijn, dat de beerputten zullen overloopen. Als ze geleegd moeten worden zal het wel geschieden, wees daarvoor maar niet bang. Aannemende dat u .met „ze'' de beerputten bedoelt, kunnen we zeggen, dat over de wer king dezer putten reeds meer dan eens is gesproken. Deskundigen ziju geraadpleegd, cle Gezondheidscommissie om advies ge vraagd en mede als gevolg daarvan heeft de Raad het beerputtensysteem ook na een proeftijd gehandhaafd. Om nu zoo maar vap onzin te spreken is toch wel wat erg. Jammer dat de beste stuurlui altiid aa i wal staan he? V raag: Weet u ook een middel vooi1 mijn kanarie, die den ganochen dag zich zit te pikken en vol kleine beestjes zit en niet meer zoo zingt? Antwoord: Die kleine beestjes zuilen wel luizen of haarlingen zijn. 't Beste is wat insectenpoeder te prob-eeren. Houtjes door andere te vervangen en kooi schoon maken. Vraag: Ik heb een jonge haan, onge veer 6 maanden, nu heeft het beest sinds enkele weken ietis aan de pooten. Bij het loopen buigen de knieën sterk binnen of bui tenwaarts wat is daar aan te doen? De be wuste haan liep bij 9 kuikenc van 6 mncf. Nu heb ik hem al apart gezet en geef hem rijst, hard voer en geweekt brood: wat is het beste voer om de beenderen te verster ken? Antwoord: Om de beenderen te ver sterken is beenderenmeel goed. Dit is bij el- ken drogiet te verkrijgen. Geweekt brood ia in deze niet aanbevelenswaardig. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoeveel de kosten zijn van een korf met bijen. Liefst de goedkoopste manier? Antwoord: Vraag het maar in een kleine advertentie in 't Leidsch Dagblau". Dan zult u wel aanbiedingen krijgen en u kunt dan de meest voordeelige uitzoeken. Rookt ons merk en gij an It tevreden zijn. Fa. C. VÖiST, Botermarkt!. 2334 5 CU3DCULA. Gezocht tegen Maart of April: Gemeubileerde ruime Zitka mer, met frissche Slaapkamer omtrek: Witte- of Zoeterwoudsche Singel. Br. met opgave van prtfa enz., aan het Bur, v. d. BI. No. 41745. 7 de lekkerste 2346 12 2^-Oents-Sigaar. Hooie Koenisrij, 25 H A., grootendeels grasland, op „Boachlust" te Vledder, 20 min. van do tram te Frederiksoord en aan den in aanleg zanden harden weg Yledder-Doldersum. Aanvaarding Mei 1914. Inlichtingen worden verstrekt door den heer A. BLOM, Opzichter der Ned. Heidemaatschappij te Heeren veen. 2297 15 Afd. Leiden en Omstreken. op Zoiidng 22 Februari, 7 uur, In do Waalsche Kerk. Spreker: D*. J. WHITE. Zitplaatsen Vrtj. Liederen N. P.-B. Gezangboek mede brengen. 2327 13 SigareMagazljn of Hui», als zoodanig in te richten, ter overneuiiug gevraagd, liefst omtrek Station of Bree- straat. Brieven met Inliohtiogen enz. Bur. van dit Blad onder No. 2168. 7 O. H>, is Ciir., ISt oordwij k-Biniien. Dinsdag 24 Febrnari a. des avonds 7 nar, hoopt in de Ncd. Herv.Rerk te Noordwijk- Binnen op te treden de Weleerw. Heer Ds. A, S. TALIA, Dud-Minister. 2234 16 HET BESTUUR. 2288 40 VAN Theetafels, Zuilen, Tafeltjes, Kapstokken, Hutsh. Artikelen, Luxe-Artikelen enz., enz. 6^- tegen SPOTPRIJZEN. ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT Closetpapier n 4 Cts. per rol. De bekende bruine Sponsen 18 Cts. Haarlemmerstraat 151, rech: ovst Janvossensteeg. GEBROEDERS RGU8AR0, Donkerstceg 10. Tel. Int. 95S. MAGAZIJN van Gouden en Zilveren Werken, Horloges en Diamanten. Opgericht 1822. ATELIER VOOR REPARATIËN. fM -- A 8Ü ?v V ATSTE WE 'Cf!

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 14